Kleinkunstfestival eindigt in een rel Vernieuwde Dorpsstraat voor „Stern" niet leuk Protest tegen jurybeslissing Wintershow schapen Even een pak SNERT halen in Winterlezing over duurzame landbouw Ruim ƒ1000,-voor Ugandees weeshuis Vakantiereizen Rode Kruis E Agenda TEXELSE^? courant Bewaren van archieven Auteur tuinboeken in bibliotheek Slank'82 geeft cursus lijnen Meer ruimte voor TV Texel Tweede NK limiet voor Van Karsen (Foto Harry de Graaf} Juryvoorzitster Marian Berk.. .Kleinkunst heeft met tekst te makenanders had ik hier nniet hoeven zijn. ifoio Tessa van Oaaiem Clownerie is geen kleinkunst. Met dat argument verwees de jury Mario Ludo naar de uitgang. „Wat ver staan jullie dan onder kleinkunst", wilde Arthur Pirenne, eén van de woedende clowns weten, nadat hij erst een tafel omver had gesmeten. De jury had zich na het oplezen van het rapport aan het eind van de avond verwilderd, maar kwam op aandringen van de toehoorders weer schoorvoetend tevoorschijn „Klein kunst is voor mij gerelateerd aan tekst', zo verklaarde juryvoorzitster Marjan Berk. „Ander hoef ik met in de jury." De schrijfster liet zich met tot meer repliek verleiden Het bevre digde Pirenne niet „Ik heb een lied gezongen. In het Spaans", beet hij. De Texelse schapenfokkers hou den zaterdag vanaf 14.00 uur in manege Akenburg voor het eerst een wintershow voor rammen. In de ring verschijnen veertig Texelse rammen en tien ooi lammeren. De dieren worden ingezonden door zestien Texelse fokkers en gejureerd door J. Worp uit Beets. De wintershow voor schapen is een alternatief voor de jaarlijkse koeien- show, die wegens te geringe animo dit jaar niet meer wordt gehouden. Dit evenement werd traditiegetrouw bezocht door veel schapenfokkers, die de uitwisseling van kennis en ervaring met willen missen en daarom het accent van de show op de schapen hebben gelegd. (ADVERTENTIE) SUc^t Telefoon 3! 48 90 Het in grote getale naar Klif gekomen publiek mengde zich in de discussie met de vraag waarom het duo met in een eerder stadium op de hoogte was gesteld dat hun act niet aan de eisen voldeed. Hetzelfde gold ove rigens ook voor de Canadees Martin Forget, die met een ijzersterke, fantasieprikkelende mime-act niet verder kwam dan de opmerking dat zijn voorstelling meer geschikt is voor de jeugd en dat hij zich moet bezinnen op welk circuit hij wil mik ken. Welles-nietes Jurylid en artistiek directeur van het festival Evert de Vries verklaarde dat hij vooraf wel degelijk met de performers had gepraat. „Ik heb bij Forget zelfs gebruik gemaakt van een Franse tolk, opdat het hem goed duidelijk was. Ik heb aangegeven dat er meer tekst in hun act moest worden verwerkt en ik heb ze men sen aangeraden die hen daarbij kon den helpen. Ze hebben wel enige aanpassingen gedaan aan hun oor spronkelijke programma, maar met genoeg." De clowns riepen dat ze uit het con tact met De Vries met hadden opge- Landbouwvoorlichter Jan Koolhof en Marc van Rijsselberghe van Sint Donatus houden donderdag in EcoMare een inleiding over duur zame landbouw. Er worden vragen gesteld zoals: hoe afhankelijk zijn de boeren van goedkope energie en aanvoer van goedkope grondstoffen als veevoer en kunstmest? Veroor zaakt de gangbare landbouw een onomkeerbare verarming van de Texelse natuur? Hoe zal het in de toekomst gaan met de boeren, de weidevogels en het landschap? De bijeenkomst in EcoMare is de eerste in een serie van vier lezingen over duurzame landbouw, waarbi| volop ruimte voor discussie is. De avond begint om 20.00 uur, de entree bedraagt ƒ5,-, inclusief koffie of thee. Vier winterlezmgen samen kosten ƒ15,-. De collecte die donderdagavond na afloop van het optreden van het Afri kaans kinderkoor werd gehouden, heeft ƒ1087,95 opgeleverd. De op brengst werd verhoogd door een bij drage van 500,- van de CVO- school. Bovendien werden de kosten gedrukt doordat Teso het koor gratis vervoerde. De organisa tie. die bijzonder blij is met dit resul taat, heeft het geld inmiddels over gemaakt naar de Stichting Kinderhulp Afrika in Aalsmeer. Het bedrag wordt besteed aan de uitbrei ding van een weeshuis in Uganda, waar de kinderen van het koor wo nen Wie meer wil weten over het project, kan een speciale krant afha len in evangelische winkel 't Olijfblad aan de Weverstraat in Den Burg. Dinsdag 14 januari In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk van Den Burg is vanaf 14 30 uur de Doopsgezinde Zusterkring bijeen voor de jaarvergadering met bestuursverkiezing. Na het huis houdelijke gedeelte wordt „Menno-ganzenbord" gespeeld. Vader en dochter Barhorst spelen opnieuw mee in het tv-programma Lingo, te zien om 19.00 uur op Ned. 3 De film „Cyclo", uit de filmclub serie, draait om 20.30 uur in Ci nema Texel Om 20.00 uur komt in d'Ouwe Ulo de afdeling stamboomo van de Historische Vereniging bijeen Woensdag 15 januari In evangelisch centrum „Het Olijf blad" in De Weverstraat wordt om 20.00 uur een bijeenkomst gehou den die in het teken staat van de internationale week van gebed. Donderdag 16 januari In EcoMare begint om 20.00 uur de eerste van een serie winter- lezingen. Marc van Rijsselberghe (BD-boerderij St, Donatus) en Jan Koolhof (landbouwvoorlichter) spreken over duurzame landbouw op Texel. Entree ƒ5,-. In Cinema Texel draait alleen om 21.30 uur „The Long Kiss Goodnight" Bij de familie De Graaf, Naalrand 50 in Den Hoorn, wordt om 20 00 uur een bijeenkomst gehouden in het teken van de internationale week van het gebed. Vrijdag 17 januari buitenlandse munten en spaar- zegels. Vanaf 10.00 uur trekken ze door Den Hoorn, daarna gaan ze naar 't Horntje. De Texelse schapenfokkers hou den in manege Akenburg vanaf 14 00 uur een wintershow voor rammen. De jurering is in handen j van J. Worp uit Beets. V In Cinema Texel draait om 14.00 en om 16 00 uur „De Klokkeluider -z van de Notre Dame" en om 19 00 'r en om 21.30 „The Long Kiss Goodnight" n v Toneelvereniging Nieuw Leven z voert in dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild de Engelse klucht „Eens in 9 de 1000 jaar" op De voorstelling begint om 20.00 uur. v Leden van de Texelse Ezel- veremging vieren „De nacht van de Ezelgedachte" in Question Plaza, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 14 JANUARI 1997 Geert kleinkunst, zo oordeelde de jury over de originele mime-act van Martin Forget. maakt dat hun act niet in het klem- kunst-genre thuishoorde. Een welles-nietes discussie dreigde, ter wijl het publiek ontevreden morde. Vorig jaar werd het festival immers zelfs gewonnen door mime-speler Eric Koller. Dat laatste wordt echter door De Vries tegengesproken. „Dat was een optreden met mime-achtige elementen Hij wilde zijn goede ge voel over drie dagen optredens niet laten bederven door het incident. „De jury-uitspraak brengt altijd emoties met zich mee. Kijk, die clowns wa ren steengoed. Ze kunnen in ieder geval bogen op een uiterst gunstig juryrapport. Maar we kunnen het niet maken om hen hier dóór te sturen en dan straks in Amsterdam alsnog af te laten slachten omdat ze bij het verkeerde festival zitten." De Vries vond de twee zó goed dat hij nog wel gaat proberen een optreden tijdens de uiteindelijke finale te regelen. „Maar dan buiten mededinging of zo." Voorgekookt Naar de finale in Amsterdam gaan vier van de negen acts. Daarbij za ten de drie publiekswinnaars De eerste avond was de meeste waar dering voor Kees Meerman. De Jury noemde zijn optreden bijzonder boeiend en goed opgebouwd. Minder te spreken was men over zijn muzi kaliteit, die echter door de originali teit van zijn show werd overheerst. Johan Hoogeboom. die het podium van Klif kent als zijn broekzak, was de publiekslieveling van vri|dag. Ook de jury was zeer over hem te spre ken. Zijn teksten en de wijze waarop hij die op muziek heeft gezet, oogst ten alom bewondering. Hekkesluiter van zaterdag was Dirk Vruggink. Hij had het voordeel dat het publiek na twee goede optredens van Wortel 25 en Martin Forget al was voorgekookt. Zangtechnisch is hij niet sterk, maar door een Paolo Conte-achtige aanpak imponeerde hij toch. Zijn interactie met het pu bliek deed de jury prettig aan, maar werd door een deel van de toeschou wers als flauw en nogal goedkoop opgevat. Ook op gebied van caba ret verschilt smaak kennelijk sterk. De vierde act die genade vond in ogen van de jury was Wortel 25. Het vijftal bracht een programma over een tamelijk gedateerd onderwerp (het verongelukken van een bus vol fanfaremensen), maar had dat origi neel uitgewerkt. De drie dames wa ren aangenaam baldadig, maar ble ven zangtechnisch ver achter bij de twee heren. „Het was af en toe rond uit vals", merkte juryvoorzitster Marjan Berk op. Toch voorzag ze dat de vijf, met de juiste begeleiding, kunnen uitgroeien tot een verras send ensemble. Pijnlijk Naast de twee clowneske acts viel Ron Mesland af. De jury vond hem te braaf, terwijl een duidelijke lijn ontbrak. Het duo Sjanson werd een pijnlijk gebrek aan goede smaak verweten, een opmerking waarin het publiek zich kon vinden. Meerdere mensen hadden zich geërgerd aan de met-grappige opmerkingen over pijnlijke onderwerpen. Guido Sylmar viel af wegens zijn nauwelijks te verdragen liederen met ontstellend slechte begeleiding. Hij werd door de jury vergeleken met een bal in een flipperkast: af en toe scorend, maar af en toe ook volko men mis. Texel bijvoorbeeld de Vereniging tot Nut van f Algemeen, die honderd jaar heeft bestaan en tot ver na de tweede wereldoorlog avonden beleg de. Daarvan is niets bewaard geble ven. De Historische Vereniging betreurt dat. Daarom worden secretarissen van bestaande (en verdwenen) ver enigingen, clubs, stichtingen etc. opgeroepen om in gezamenlijk over leg een goede oplossing te vinden voor het behoud van hun archieven. Overdracht aan het archief van de gemeente of de Historische Vereni ging behoort tot de mogelijkheden. Meer inlichtingen hierover zijn ver krijgbaar bij Maatje Kikkert (31 92 96) of Mary Bakker (31 21 13). Mensen met - of zonder - groene vingers kunnen wellicht wat opsteken van de lezing die tuinboekenschrijver Romke van de Kaa op initiatief van Boek- werkers geeft op donderdag 23 januari om 20.00 uur in de Openbare Bibliotheek. De entree is 7,50. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Van de Kaa (*1945) kweekt en verkoopt planten, schrijft artikelen over tuinieren en verzorgt wekelijks een radiorubriek over dit onderwerp. Zijn boek „Buiten de Perken" haalde de boeken top tien. In zijn onlangs verschenen boek „Tuinie ren gaat met over Rozen" beschrijft hij zijn belevenissen in en rond zijn tuin en vooral wat er allemaal mis kan gaan Kaarten zijn te koop bij Bruna, Nauta Boek en in de Openbare Bibliotheek. Koffie is gratis, de boeken zijn te koop en worden op verzoek gesigneerd door Van de Kaa. Op Texel bestaat een groot aantal verenigingen, sommige al vele jaren. Meestal past een secretaris op de verenigingspapieren. Bij overdracht van de archieven aan opvolgers wordt nogal eens opgeruimd en weg gegooid. Van verenigingen die wor den opgeheven blijft soms zelfs he lemaal mets bewaard. Zo kende Wie na de feestdagen wat extra pondjes wil kwijtraken, kan elke woensdagavond om 19.00 uur te recht bij Slank'82 in De Poort aan de Elemert. Het advies van deze organisatie gaat verder dan alleen maar minder eten. Ook wordt verteld bij welke gezonde en verantwoorde gerechten lijners het meest gebaat zijn. De kennis die opgedaan is bij het symposium over gewicht dat in oktober vorig jaar werd gehouden, wordt aan de cursisten meegegeven. Informatie is beschikbaar bij me vrouw Visser-Bom, tel. 0228-593604 Cinema Texel vertoont om 19.00 en om 21.30 uur de film „The Long Kiss Goodnight". In gebouw De Poort aan de Elemert wordt om 19.30 uur een dienst gehouden die in het teken staat van de internationale week van het gebed. Zaterdag 18 januari Ten bate van de Kenya-actie hou den T exelse jongeren een inzame ling van lege statiegeldflessen, Hoogwater te Oudeschild Di. 14 12.00 u Wo. 15 0.25 en 12.30 u. Do 16 1.14 en 13.10 u. Vr. 17 2.04 en 13.57 u Za. 18 3.04 en 15.00 u. Zo. 19 4.07 en 16.30 u. Ma 20 5.25 en 18 05u. Di. 21 6 55 en 19.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 19 januari op om 8.43 uur en gaat onder om 16 50 uur, 15 januari eerste kwartier 17 januari doodtij Niet alle bedrijven in de Dorps straat van De Koog beschouwen het nieuwe plaveisel als een ver betering. Croissanterie De Stern (Dorpsstraat 110) heeft er zich bij de gemeenteraad over beklaagd dat het tracé van de weg plaatse lijk is verlegd waardoor er geen ruimte meer is om 12 tafels op het terras te plaatsen. Exploitant O.B. Lindeman denkt dat hij hierdoor economische schade lijdt. Hij wil daarom dat de weg als nog wordt verlegd of dat hij toestem ming krijgt om het terras om de weg te plaatsen Lindeman schrijft dat in de nieuwe situatie zijn terras 75 cm smaller is geworden, maar dat tijdens een hoor zitting is beloofd dat de straat in de midden tussen de erfgrenzen zou blijven. Toen Lindeman bij de aan leg zag dat het mis ging, kwam hij in actie en deed voorstellen voor een betere indeling van de beschikbare ruimte. B en w gingen met in op het verzoek om de weg alsnog te verleg gen wegens mogelijke bezwaren van ondernemers aan de andere kant van de straat die in de nieuwe situatie 60 centimeter extra trottoirruimte heb ben verkregen. Ze wezen het plaat sen van het terras op de weg van de hand. Vloeiend De exploitant heeft zich nu met het zelfde verzoek tot de gemeenteraad gericht. Het college adviseert de raad er met op in te gaan. Erkend wordt dat ter hoogte van de croissanterie de as van de weg met meer in het midden ligt. Dat had te maken met het verspringen van de wegas na de Kaapstraat. Om een vloeiende aan sluiting te krijgen is de wegas aan gepast. Er wordt op gewezen dat het her- stratingsplan in overleg met belang hebbenden is ontwikkeld en ter in zage heeft gelegen. Lindeman heeft toen niet gereageerd. Toen hij bij de aanleg protesteerde heeft de ge meente nog getracht een oplossing te vinden door in overleg met de overburen de as van de weg alsnog te verplaatsen. De overburen wilden daar echter niet van weten. Het college vindt overigens dat Lindeman geen rechten kan laten gelden. De gemeente heeft bij de inrichting van de openbare ruimte een eigen verantwoordelijkheid. Par ticuliere (ondernemers)belangen kunnen slechts tot op zekere hoogte een rol spelen. Het ging in dit geva om het verkrijgen van een vloeiend verloop van de weg. „Dat een gering deel van het wegtracé daarom niel meer ter beschikking staat van de croissanterie moet worden be schouwd als een normaal bedrijfs- s risico voor een ondernemer die af hankelijk is van (en zijn bedrijf deels uitoefent op) openbare grond". TV Texel heeft een nieuwe studio betrokken. Het is de voormalige showroom van de firma Zijm Blonk (Bernhardlaan 2B) die tot voor kort werd gebruikt door PC Tech en direct voor zijn nieuwe t bestemming geschikt was. Tot dusver zat TV Texel in een deel van het pand van Hordifood. Daar kon wel montagewerk wor- j den gedaan maar voor het ma- ken van opnamen ontbrak de ruimte zodat allerlei spullen tel- kens ergens anders worden heengesleept. De mogelijkheid om voorlopig te werken in de aan merkelijk ruimere behuizing van Zijm Blonk werd daarom met beide handen aangegrepen. In de nieuwe studio staan voortdu rend drie camera's in vaste op stelling en er zijn behoorlijke mo gelijkheden voor het inrichten van opnamesets met decors e.d. Ook kunnen de vrijwillige medewer kers worden getraind, vooral wat betreft de presentatie. Vrijdag werden hier de eerste opnamen gemaakt Intussen blijft het ideaal van TV Texel een echte grote studio, waar ook plaats is voor publiek. De plannen daarvoor op het ter rein bij Veltkamp aan de Maricoweg zijn echter niet op korte termijn te verwezenlijken. De foto toont de nieuwe studio tijdens het inrichten door vrijwilli gers. Cinema Texel vertoont om 14.00 en 16 00 uur „De klokkenluider van de Notre Dame" en om 20.30 uur „Cyclo". Aad Barhorst en zijn dochter Lia treden voor de derde en laatste maal aan in Lingo Vanaf 19.00 uur op Nederland 3. In De Buureton start om 20.00 uur een nieuwe cursus stijldansen voor 55-plussers, onder aucpiciën van de Stichting Welzijn Ouderen. Wortel 25, een verrassend ensemble Voor mensen die zelfstandig niet op vakantie kunnen, een handicap hebben of chronische ziek zijn, organiseert het Nederlandse Rode Kruis vakanties in binnen- en buitenland. De accommodaties zijn aangepast, evenals het vakanties chip de J Henry Dunant. Tientallen vrijwilligers, waaronder verpleeg kundigen, reizen als verzorgers mee Aanmeldingsformulieren kun nen tot 15 februari (maar liefst zo snel mogelijk) worden aangevraagd bij N Vermeulen-Mens, Slotskolk 6, 1794 BG Oosterend, tel 31 86 56 Wie op eert podium staat, stelt zich bloot aan kritiek. Van dat feit zijn de deelnemers aan de Texelse voorronde van het Kleinkunst festival In Klif 12 zich terdege bewust. Maar als je door de jury hogelijk wordt gewaardeerd en toch niet wordt aangewezen voor de finale, is de pil erg bitter. Clownsduo Mario Ludo kon het niet verkroppen, zodat zaterdagavond de sfeer voelbaar verkilde. Het publiek en de overige artiesten schaarden zich achter de clowns en vroegen collectief de jury ter verantwoording. Veel hielp dat niet, zodat menigeen na drie dagen van jolijt met een kater naar huis ging. Twee maanden terug haalde Leandro van Karsen in Duitsland de limiet voor deelname aan het Nederlands kam pioenschap op de 100 meter schoolslag In Hoorn zwom de Texelaar zich zaterdag naar de limiet voor deelname op de 200 meter. Met zijn tijd van 2.58.09 bleef hij binnen de drie minuten-grens. Het Neder lands kampioenschap is op 1 en 2 februari in Nieuwegein.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2