Cjrocn ^warLr Jexels in het harL, Wie gaat dat betalen? Afvoer vervuild slib wordt kostbare zaak „Landbouw is de beste promotie voor Texel" International plan beheer rotganzen Fokkers gezellig samen bij „midwinterkeuring" Debat over toekomst van boerenbedrijf VERDER TVT IN DIT j\ummer Nieuw leven houdt publiek in de greep 2 „Kijk in de Horeca" voor 't tweede jaar 2 Texelse landbouw heeft voorsprong Schaderegeling hoog op agenda Al 60 jaar bloeit liefde van echtpaar Bakker 5 Terugblik op de ezelnacht 7 Illegale storting van afval ontdekt Diefstal uit kantine zwembad Kopstaartbotsing Baldadig drietal bekent vandalisme Autokrakers Fietsen vernield OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11150 DINSDAG 21 JANUARI 1997 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 83 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 praat hier ook niet over recente ver vuiling, het is misschien wel twintig jaar terug ontstaan. Koolteer slaat ook neer uit uitlaatgassen van scheepsmotoren en passerende auto's. En het zit in creosoot en carbolineum. Dat wordt nu niet meer gebruikt, maar wij hanteerden dat vroeger zelf wel. Al die kleine beet jes tellen op." Een deel van het slib op de bodem van de Oudeschilder ha ten is vervuild. Tests hebben uitgewezen dat de normering ordt overschreden. Dat betekent dat deze modder voorzicht ig moet worden opgebaggerd en naar een speciaal depot moet orden afgevoerd. Dat gaat in de miljoenen lopen. Aangezien it vervuilde slib is aangetroffen onder het scheepsdok van ans Boom en in het gedeelte van de Watersportvereniging js de grote vraag: wie gaat dat betalen? De partijen zijn mo- enteel in onderhandeling met elkaar. is een klein deel dat de ncrm iverschrijdt, zo erkent Mart Zijm van tijkswaterstaat (RWS) De boven- ite laag slib mag na afgraving ge- iioon in de Waddenzee worden uit- lestort. Maar het gaat juist om een aag van een meter die zich daaron- jer bevindt. Zijm denkt dat dit is jntstaan door neerdwarrelende mod- Jerdeeltjes. „Je hebt een paar plek- ;en in de haven waar dat zich het irgst voordoet In het zuidelijke deel s dat tegenover Havenzicht en in iet andere deel bij het dok en bij de Watersportvereniging." tans Boom is gebaat bij bagger- irerkzaamheden. Door de aanvoer ian slib kan hij eerdaags zijn dok niet aag genoeg meer laten zakken. Ook Je Watersportvereniging wil dat er legraven wordt, want zij zitten met len soort modderdrempel, waardoor achten met een flinke kiel bij eb in de problemen dreigen te komen. )e betaling vormt een probleem vaarover RWS in gesprek is met leide partijen. Want de afvoer van iet vervuilde slib loopt flink in de >apieren. Als waterkwaliteit-beheer der wil RWS liever geen uitstel. „Ook als het nautisch geen problemen zou opleveren willen wij van dat spul af." De naderende overdracht van de haven van het rijk naar de gemeen te heeft daar ongetwijfeld mee te maken Ouwe troep De vervuiling bestaat vooral uit ko per en polycyclische aromaten. Het gerucht als zouden deze stoffen uit het asfalt rond de haven komen ver wijst Zijm naar het rijk der fabelen Koper zit veel in de conserverende laag die op de onderkant van sche pen wordt aangebracht. De aroma ten komen vrij uit o.a. koolteer, ook een stof die voor bescherming van scheepshuiden wordt aangewend. Veel van deze middelen zijn tegen woordig verboden. Zijm: „Maar je Niet schudden RWS vindt dat Boom en de Water sportvereniging moeten meebetalen aan de afvoer en verwerking van het vervuilde slib. „ledereen heeft zijn deel bijgedragen aan het ontstaan van de verontreiniging. Natuurlijk worden tegenwoordig wettelijke nor men in acht genomen, maar het gaat om de periode ervóór." Hoewel er geen termijn is gesteld voor de ge sprekken met de betrokkenen, denkt Zijm dat al snel met werkzaamheden wordt begonnen „In ieder geval met een deel ervan. Het schone slib kan Lees verder pagina 5 De Texelse landbouw heeft een flinke voorsprong op de rest en kan op de ingeslagen weg de toekomst goed het hoofd bieden. Dat is de stellige overtuiging van landbouwvoor- lichter Jan Koolhof, die tijdens de discussie-avond „Duur zaam Texel" donderdagavond in EcoMare het debat aan ging met Marc van Rijsselberghe van zuivelboerderij Sint Donatus. „Niet de grond, maar de markt zal bepalen hoe de toekomst voor de Texelse boeren er uitziet", pleitte hij voor de ontwikkeling van nieuwe, streekgebonden produkten. De agrarisch geïnteresseerden die naar de eerste avond over „Duurzaam Texel" waren gekomen, zagen een bewogen debat over de toekomst van de Texelse landbouw Geen van de sprekers nam een blad voor de mond. Jan Koolhof verdedigde op bevlogen wijze de gangbare landbouw. De voorsprong waarop hij doelde, heeft betrekking op het minimale gebruik van meststoffen en bestrijdings middelen Mede dankzij de Texelse „suunigheid" ligt dat stukken lager dan elders. „De boeren hier houden de hand op de knip. Want ze weten nog lang niet of dat wat ze erop spuiten en strooien zichzelf wel weer terugbetaalt. Ze willen tegen zo weinig mogelijk kosten, zo goed mogelijk produceren." Gezond klimaat De natuur en de eilandsituatie helpen een handje mee. „We heb ben dankzij veel zon en wind een gezond klimaat. Dat maakt minder gewasbescherming nodig." Een aardige bijkomstigheid, gezien het aangescherpte toelatingsbeleid van middelen Steeds vaker worden natuurlijke produkten gebruikt voor de gewasbescherming, bijvoorbeeld van paddestoelen. „De giftigheid van sommige middelen, is lager dan van een potje mosterd", illustreerde Gerard van Heerwaarden van Cavo Latuco. Miljoenenbedrijven Dat de Texelse veehouders, akker bouwers of bollentelers, die gemid deld een miljoenenbedrijf runnen, niet louter op hun gevoel afgaan, onderstreepte de voorlichter door de gewasregistraties te vergelijken met die van de vastewal Boeren zijn vertrouwd geraakt met controle systemen als de mineralenbalans en de interne milieuzorg, waardoor zelfs het elektriciteitsgebruik op de boerderij wordt bijgehouden „De gemiddeld kleinschalige Texelse landbouwers hebben een goede concurrentiepositie. De kansen die zich voordoen, zullen ze grijpen. Ze hebben beslist geen blinddoek voor." Citroen „De boeren worden als een citroen uitgeknepen tussen de kelderende prijzen en de stijgende kosten", doelde Van Rijsselberghe op het vooruitzicht voor de reguliere landbouw zonder subsidie te moeten gooide. Eén van de factoren die nu beter naar voren komt is het been- dergestel. aldus collega-fokker Gerrit Bakker De overdekte manege bleek een geschikte lokatie. De dieren konden er royaal staan en het op- en afbouwen van de ring kostte weinig moeite Mede door deze accommo datie kunnen dit soort evenementen in de wintermaanden worden gehou den. Initiatiefnemer Koos Tjepkema toonde zich blij met de belangstelling en het aanbod. „Eerst hielden we een maand na de fokdag een gezel lig avondje. Speciaal voor het so ciale contact in de winter leek het ons leuk om het een paar maanden later te doen en er een keuring aan vast te koppelen." Na afloop van de keuring werd het samenzijn voortgezet in de foyer van de manege, waar de fokkers zich ondermeer te goed deden aan een kostelijk koud buffet. Uitslagen Oudere rammen: kampioen 5235-1462, fok ker W. Keetman, eigenaar K. T|epkema, re serve-kampioen 4030-1810. fokk. C. Kikkert/ etg Mawiko Eenjarige rammen: kampioen 4030-2101, fokk./eig C. Kikkert; reserve-kam pioen 4030-2134, fokk./eig C Kikkert. Ooilammeren: 1 4030-2075, fokk/eig C. Kikkert, 2. 4380-2150, fokk./eig. K. Tjepkema, 3 3938-2664, fokk./eig C Commandeur. Keurmeester J. Worp hield zaterdag het tempo hoog De zes rubrieken en twee kampioenskeuringen waren In vijf kwartier afgerond. (Foto's Frans Hopman) De opvang van rotganzen en schadevergoeding aan de boeren staan centraal tijdens een bijeenkomst die donderdag vrijdag en zaterdag wordt gehouden op Texel. (Foto Dtrk Kuier) Deskundigen uit zes landen buigen zich vanaf donderdag in va kantiepark De Krim over een internationaal beheersplan voor rotganzen. Het plan moet er voor zorgen dat alle natuurlijke leef gebieden langs de trekroute worden beschermd en dat er een internationale schaderegling komt die acceptabel is voor de boeren. Voor Texel als vergaderlokatie is gekozen omdat er rond deze tijd volgens de organiserende Wadden vereniging „gegarandeerd" rotgan zen zitten. Agrariërs, natuurbe schermers, jagers, onderzoekers en ambtenaren uit zes landen langs de trekroutes die de conferentie bezoe ken, kunnen zodoende de vogels met eigen ogen aanschouwen. Het beheersplan waarover wordt gesproken is gemaakt door de Waddenvereniging in opdracht van het ministerie van LNV. De uitkomst van de workshop wordt gebruikt door de Nederlandse regering bij het opstellen van een actieplan, dat ter ondertekening wordt voorgelegd aan Rusland, Frankrijk, Groot-Brittamë, Denemarken, Duitsland en Neder land. Het plan heeft waarschijnlijk geen grote gevolgen voor het eiland zelf. waar de rotganzen bij gebrek aan zeegras en natuurlijke kwelders worden opgevangen bij hoeve Zeeburg. De opvang zou wel als voorbeeld voor andere landen kunnen dienen. In andere landen beperkt de opvang van rotgansen zich in hoofdzaak tot beheersovereen komsten met agrariërs. Belangrijk onderwerp van de con ferentie is de oplossing van pro blemen rond vreterijschade op landerijen. Tot dusver mondt de schadevergoeding vaak uit in touwtrekken tussen overheid en landbouwers. Bij een internationale aanpak is de kans groter dat er vanuit de EG geld beschikbaar komt voor een schaderegeling De politie heeft bij een milieu- controle vanuit de lucht twee illegale afvalstortingen op het eiland ontdekt. Vanuit de helikopter werden in het buitengebied ook vijf autowrakken gesignaleerd, die daar niet mogen worden opgeslagen. De overtre dingen zijn op foto vastgelegd. Bij een inbraak in de kantine „Waterproef' van zwembad Molen koog eind vorige week hebben de daders een stereo-installatie, een groot aantal zonnebrillen en snoep buitgemaakt. De dieven kwamen binnen door een ruitje te forceren. Bij een kopstaartbotsing maandag kort na het middaguur in Den Burg raakten twee auto's beschadigd De aanrijding ontstond toen een 19- jarige automobiliste uit Den Burg vanaf de Waalderweg voorsorteerde om bij de Waalderstraat linksaf te slaan. Een achteropkomende chauffeur, een 28-jarige bestuurder uit Den Burg, zag haar tegen het zonnetje in niet afremmen en botste tegen de achterkant van haar wagen. produceren tegen wereldhandels- prijzen. „Texel is te klem voor de bulkmarkt. In die sector hebben alleen mammoetbedrijven en hobby boeren een toekomst", wees hij op boerderijen in het zuiden van het land, waar 65 procent van het gezinsinkomen buiten de landbouw wordt verdiend. Op enkele uitzon deringen na, zijn er op Texel geen grootschalige bedrijven. Zover zal het volgens Koolhof voorlopig ook niet komen: „In doorsnee boeren ze hier niet grootschaliger dan nodig. Als ze het met zestig koeien redden, nemen ze er beslist geen 120." Produktvernieuwing Van Rijsselberghe telde zeventien Texelse bedrijven, die door n Het dok van Hans Boom in de problemen door vervuild slib? Het lichtgevende uithangbord van het politiebureau in Den Burg is weer boven water. De diefstal hield verband met de vernielingen in het centrum die vorig weekend werden aangericht. Het politie- logo dook op in Haarlem. In verband met de vernielingen en diefstal zijn drie Oudeschlilders, variërend van 20 tot 22 jaar aangehouden. De daders maakten deel uit van een groep van twintig tot dertig baldadige lieden die flink huishielden in het centrum. De politie vatte vorig weekend al twee daders in de kraag. De drie. die, buiten heterdaad in overleg met de Officier van Justitie, zijn aangehouden bekenden lan taarnpalen en lichtkappen te hebben vernield en vuilnisbakken in brand te hebben gestoken. De schade voor de gemeente bedroeg ruim 550,- Ze kregen een proces verbaal wegens openlijke geweldpleging. Het gestolen uithangbord was door één van de daders doorverkocht aan Iemand in Haarlem. Om te voorkomen dat komend weekend opnieuw ongeregeldheden in Den Burg uitbreken, houdt de politie verscherpte controles. Autokrakers hadden het afgelopen weekend gemunt op twee gepar keerde auto's langs de Bosrandweg. Een vakantieganger uit Tike zag zijn wagen terug met een opengebroken portier. Uit z'n dashbordkastje mist hij twee rijbewijzen, een kenteken bewijs, z'n bankpas, tien casset tebandjes en wat kleingeld. Van zondag op maandag trof langs dezelfde weg een auto van een 41- jarige man uit Zwolle hetzelfde lot. De buit bedroeg een pasje en één gulden. De eerste „midwinterkeuring" van Texelse schapenfokkers be vestigde dat er veel kwaliteit op het eiland voorradig is. Jury J. Worp uit Beets kreeg zaterdag in manege Akenburg een keur aan topdieren voorgeschoteld. Een oudere ram van Koos Tjepkema en een éénjarige ram van Kees Kikkert kwamen als kampioenen uit de bus. De keuring was vooral een gezellig onderonsje voor de fokkers als onderbreking van de lange winter. Keuringen midden in de winter zijn de laatste jaren in trek Onlangs was een schapendag in Delden (Ov.) een groot succes en het Texels Schapenstamboek in Noordholland houdt al enkele jaren een winter- keuring waar veel volk op af komt. „De aanstaande keer, op 8 februari in Midden-Beemster, komen 125 rammen uit heel Nederland, waaron der de Texelse top", vertellen Dick Reijne en voorzitter Jan Zwagerman van het stamboek. Zaterdag waren ze nieuwsgierig afgekomen op de eerste Texelse aflevering. „Texel is tenslotte de bakermat en dat kun |e wel merken. De top is hier breder dan elders." Schraal Januari is geen optimaal tijdstip om dieren te showen. „Jonge rammen moeten eigenlijk schraal door de winter", zegt fokker Kees Comman deur. Deze knullen hebben voor de eerste maal hun „dekdienst" ver richt, wat de nodige energie heeft gekost Daarnaast ontstaan ver schillen doordat sommige schapen 's winters naar binnen gaan, terwijl anderen buiten blijven. Omdat de meeste ooien zwanger zijn, was zaterdag maar een kleine groep vrou welijke dieren present. Toch was het voor de omstanders interessant om een vergelijking te maken met de schapenfokdag, ruim vier maanden geleden. „Ze zijn nu verder ontwikkeld, dus dat is leuk om in de gaten te houden", meent Kees Kikkert, die weer met verschil lende inzendingen hoge ogen Vandalen hebben zaterdagavond aan het Paelwerck twee fietsen in elkaar getrapt. Ze behoorden toe aan een 49-jarige bewoner van de Schou- dieck en z'n zoon, die de rijwielen 's avonds buiten hadden laten staan. Toen de heer des huizes ze binnen wilden zetten, trof hij de fietsen na enig speurwerk honderd meter verder totaal beschadigd aan. De schade beloopt zo'n 800,-. Lees verder pagina 5 Elaine Kikkert met de jonge en Koos Tjepkema met de oudere kampioensram

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1