l Stralende sterren in blijspel Nieuw Leven Horeca is méér dan een keuken Info over gevarieerde baan TEXELSE^? couRANT Agenda ^at ik zeggen wou. Overlast Even een pak SNERT halen in Betert Kruiswerkcursus over urineverlies Spiritualiteit in White Eagle Oud-leerlingen brengen blijspel Lezing duurzaamheid Texelse visserij Twan Krafft opent j-j gedrijvigheid „De Tegelboet" Schotse folk in De Lindeboom Dia-lezing van Roy Helleman Topruiter traint Texelaars DINSDAG 21 JANUARI 1997 Gymnastiek met akela Emmy Zijerveld. Links drogist Piet Smits, op de bank ster Mia Groenhof. Een verduisterd toneel, aanzwel lende muziek, een schim in regen jas die struikelend het to-neel opkomt... Het blijspel „Eens in de duizend jaar" had -de toeschou wers meteen in de greep. De Oud eschilder toneelclub Nieuw Leven zorgde voor een prima vervolg. Vooral Piet Smits in de hoofdrol als de wereldvreemde drogist Gerard Groen was subliem. De zaal van dorpshuis 't Skiltje was zaterdagavond lang niet uitverkocht. De wegblijvers misten een leuk toneelavondje, maar zaterdag kun nen ze de schade inhalen als het stuk voor de tweede maal wordt op gevoerd. „Eens in de duizend jaar", geschre ven door John Dole, handelt over twee vrijgezelle mannen die samen een appartement delen. De één, een vlotte vertegenwoordiger, is een echte rokkenjager. De ander, een dorre drogist, geeft niets om vrou wen maar des te meer om sterren- kijken. Op een avond daalt zijn fa voriete hemellichaam, de ster Lyra, in de gedaante van een aantrekke lijke dame af naar de aarde. Zij komt met een missie: de drogist leren wat liefde is. Onhandig De werkelijke ster van de avond was Ik heb al eens een bordje in de tuin gehad, waarop zoiets stond te lezen als „baas, laat uw hond a.u.b. daar schijten waar het hoort dus niet in mijn tuin, dank u' Het heeft eventjes geholpen, maar toch weer honden stront in de tuin, op de stoep of -er ger nog- op het paadje naar mijn voordeur. En dan denk ik, waar is dit nu voor nodig? Ik woon op de Bernhardlaan tegenover Cebeco, een kwestie van oversteken dus (vier meter) en zie daar: een enorm „hondentoilet". Waarom dan toch steeds weer op plekken waar mensen als ik, andere medeburen en voorbijgangers, als we niet goed uitkijken, in een hondenhoop gaan staan? Het spijt me (eigenlijk niet) om te zeggen dat veel hondenbezitters wat betreft de opvoeding en normen van hun dier gewoon enorm a-sociaal zijn En als dat iets logisch is, wat ik niet begrijp, zou ik graag op de hoogte willen worden gesteld Dus mensen die mij omtrent dit vieze probleem iets kunnen uitleggen; mensen die hun hond laten poepen op mijn paadje omdat ze een hekel aan mij hebben of mensen die gewoon iets kwijt willen over hondenstront: schrijf mij! Wie weet kan ik met deze ontvan gen post en bijvoorbeeld een gesprek met de burgemeester komen tot een oplossing van „ons" probleem. Al vast bedankt voor alle medewer king. Sjakkeliene Klaassen, Den Burg. (ADVERTENTIE) Telefoon I 48 90 Piet Smits. Van zijn personage maakte hij een nerveus type, voort durend friemelend aan zijn stropdas en het zweet van zijn voorhoofd dep pend. Smits ging zó op in zijn rol, dat hij achtereenvolgens een glas kapot trapte, een brandende kaars om stootte en een deur de verkeerde kant open zwaaide. Tot hilariteit van het publiek, dat smulde van zoveel onhandigheid Smits, die de week voor de uitvoering de griep had, hield met zijn spel de vaart er in en zorgde met goed getimede opmerkingen voor diverse lachsalvo's. Letterlijk en figuurlijk ook een ster was Mia Groenhof. Zij straalde als Lyra, „het meisje van boven". Kalm en met de juiste blikken bewoog ze zich overtuigend over het toneel. Haar uitstraling werd nog versterkt door een prachtig glimmend-blauw gewaad. Huishoudschort De overige rollen waren kleiner, maar kregen over het algemeen goed gestalte. Als de vertegenwoor- Er zijn veel mensen die kampen met urineverlies. Dat varieert van enke le druppels tijdens een lach- of hoestbui tot een flinke hoeveelheid tijdens het sporten, winkelen of an dere bezigheid. Leven met incon tinentie is lastig en daarom houdt het Kruiswerk op Texel bijeenkomsten om de bekkenbodem en blaas te trainen. Negen keer wordt in twee uur tijd aandacht besteed aan hygiëne, verschillende incontinentiemateria- len en voeding en een oefengedeel te onder leiding van een fysiotherapeute. Tijdens twee bijeen komsten wordt medewerking ver leend door een diëtiste en een wijk verpleegkundige. De cursus start donderdag 6 maart in het Kruisgebouw aan de Schoon oordsingel om 19.30 uur. Deelname kost ƒ65,- voor leden en ƒ115,- voor niet-leden. Opgave en informatie via 0223-65 01 35 (op werkdagen tussen 09.00 en 17 00 uur) Corrie van Loon, spiritueel leraar en genezer in binnen- en buitenland, geeft zaterdag en zondag in de „White Eagle" aan het Schilderend een workshop. Thema van de tweedaagse sessie is „Voorspoed, geluk en bloei" Van Loon geeft hieraan zodanig vorm, dat het leven er volgens hem anders kan gaan. uitzien. Opgave is mogelijk bij Mansolein Mineralen in de Wever straat, tel. 32 22 13 De Vereniging van Oud-Leerlingen van de Landbouwschool brengt zaterdag om 20.00 uur in De Wie lewaal het blijspel in drie bedrijven „Mens, had dat toch gezegd!". Daarin bieden de twee vrijgezelle broers Evert en Seine op advies van hun maatschappelijk werkster onderdak aan vermoeide wan delaars. Als na verloop van tijd een kostbaar voorwerp blijkt te zijn gestolen, is Leiden in last. Regisseur Ine Witte heeft voor de rolbezetting vijf nieuwe toneelspelers weten te strikken. Het blijspel wordt zaterdag 1 februari herhaald in het Eier- landsche Huis. diger Fred Koper, de andere huurder, kwam Ed Witte eerst een beetje stijf over. Later oogde hij vlotter, maar hij zou meer moeten spélen. Bijvoor beeld toen hij zijn vriendin onder een deken op de bank ontdekte, veinsde hij geen spoor van verbazing terwijl die situatie er wel om vroeg. De leukste bijrol kwam op naam van Tina Smit. Toen zij, vele jaren ouder geschminkt, opkwam als de moeder van drogist Groen, zei iemand in de zaal: „Godsamme, wat ziet dat 'r uutr Ze zag er niet alleen uit als een tuttige oude dame, compleet met huishoudschort, maar acteerde ook heerlijk. Ook goed uit de verf kwamen Yvonne van de Pijpekamp als de agente Selena, de vriendin van Fred, en Emmy Zijerveld als akela Andrea, de „verloofde" van Gerard Groen. Gekleed in respectievelijk een politie-umform en padvinders kostuum droegen ze bij tot de komi sche waarde van het stuk. Vooral de getergde blik van Zijerveld sorteerde effect. Een klein maar fijn aandeel hadden Yvonne Smit (buurmeisje Roos) en Nico Blom (monteur). Allebei veran derden ze na het drinken van Lyra's liefdesdrankje in vurige versierders en dat deden ze op leuke wijze Nog sleutelen Uit dit verslag is al merkbaar dat de grimeuses Ria Buisman en Karin Somers flink hun best hadden ge daan Dat gold trouwens voor de hele aankleding van het stuk. Het héle, Dinsdag 21 januari Wegens drie hoorzittingen komt de raadscommissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid al om 14.30 uur bijeen in het gemeentehuis. Be handeld worden achtereenvolgens het Prins Hendrik-terrein, de Abbewaal-bedrijfswoning en de verlegging van een hoofdwater gang in Eierland Om 19.30 uur begint de commis sie aan de reguliere vergadering. Op de agenda staat o.a. ac tualisering bestemmingsplannen, wijziging bestemming Waalder- straat 23, evaluatie noodcamping, verplaatsing grenzen bebouwde kom en het wonen op bedrijven terreinen In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Mighty Aphrodite". Om 20.00 uur wordt in d'Ouwe Ulo een bibliotheekavond gehouden voor leden van de Historische Ver eniging Texel. Woensdag 22 januari In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie voor welzijns beleid. De commissie praat o.a. over de algemene bijstandswet, de lokale omroep, de muziek- en dansschool (jaarverslag) en de welzijnsstichting (jaarstukken). Cinema Texel vertoont om 14.00 en 16.00 uur „De Klokkeluidervan de Notre Dame" en om 20.30 uur Mighty Aphrodite". In het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp wordt de jaarvergade ring van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocks- dorp-Eierland gehouden, aanvang 19.45 uur. Na de pauze geeft Kees Hoogerheide uitleg over genealo gie (stamboomonderzoek). W Texel '94 houdt in kantine De Kletskeet een bijzondere infor matieavond voor alle sponsors, aanvang 20.00 uur. Donderdag 23 januari De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid houdt vanaf 19.30 uur een openbare vergadering in het ge meentehuis. Wethouder Poster stelt o.a. de volgende zaken aan de orde grof-vuilregeling. het ge bruik van de straat door croissanterie De Stern (De Koog), financiële consequenties kadaster tarieven, rioleringsplan, jaarver slag Texels Produkt, herziening exploitatieverordening (t.a.v. gron den die in eigendom zijn van der den maar in de toekomst voor be bouwing in aanmerking komen), verkoop aandelen Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21 30 uur „Daylight" Om 20 00 uur begint in EcoMare de tweede winterlezing. De Texelse visserijvoorman Ben Daal der en Rob Gerrits, deskundige van de werkgroep Noordzee, wis selen van gedachten over duur zame visserij. Entree ƒ5,-. Romke van Kaa, schrijver van o.a. „Buiten de Perken" geeft in de Openbare Bibliotheek om 20.00 uur een lezing over tuinieren De zaal is open vanaf 19.30 uur. De entree is 7,50. In de Helderse schouwburg De Kampanje begint om 19.00 uur. „Don Giovanni" van Frank Groothof. De dorpscommissie van Den Burg houdt om 20.00 uur in De Linde boom een avond over ver keersproblematiek in en om Den Burg. Vertegenwoordigers van de gemeente, de politie en Veilig Ver keer Nederland afdeling Texel gaan in op vragen. De bedoeling is o.a. om knelpunten te inventari seren Vrijdag 24 januari De Historische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur ruilbeurs in de Witte Burcht in de Molenstraat te Den Burg In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.30 uur „Daylight". Om 20.00 uur begint een informa tie-avond .over de Vrije School in het gebouw aan de Gasthuisstraat 55 in Den Burg. Eén van de leer krachten houdt een inleiding, er wordt een rondleiding door de school gegeven en er is gelegen heid voor het stellen van vragen In De Lindeboom geven de Schotse folkmuzikant John Wright en z'n band vanaf 20,30 uur een optreden. De entree is tien gulden. Zaterdag 25 januari Vandaag en morgen worden in het bowlingcentrum in De Koog de Texelse kampioenschappen bowling gehouden. De wedstrijden beginnen om 12.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Klokkeluider van de Notre Dame", om 16 00 uur „Pinocchio" en om 19.00 en om 21.30 uur „Daylight". De wielerclub houdt op het par cours aan de Biesbosweg in De Dennen (zijpad van Westerslag) een ATB-wedstrijd. Start B-poule 14.00 uur. A-poule 14.45 uur. Toneelvereniging Nieuw Leven voert in dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild voor de tweede keer de En gelse klucht „Eens in de 1000 jaar" op. De voorstelling begint om 20.00 uur. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal heeft de vereniging van de Oud-Leerlingen de jaarlijkse uit voering. Het blijspel „Mens, had dat toch gezegd!" begint om 20.00 uur. De Zangroep Oude Volksliedjes van de Historische Vereniging Texel viert het 10-jarig bestaan. In de grote zaal van De Lindeboom begint om 20.00 uur een geva rieerde uitvoering met medewer king van de Dansgroep Oude Dan sen en een kledingshow die wordt gepresenteerd door Doortje van Sambeek-Schrama. Entree vrij voor ieder. In de oefenkelder van d'Ouwe Ulo in Den Burg presenteert de Stich ting Popmuziek Texel vanaf 20.00 uur de nieuw aangeschafte band installatie. Ook wordt gesproken over Texelpop '97. Wie is geïnteresseerd in werken in de horeca (hotel, café of restau rant) kan tussen 11.00 en 15.00 uur terecht op De Krim Daar wordt tijdens een themadag een kijkje in de keuken gegeven, waarbij men sen uit het vak uitleg geven en vra gen beantwoorden. De bijeen komst is bedoeld voor jongeren, hun ouders of werkzoekenden, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. ledereen is in Calluna welkom voor een drijf-in disco. Muziek wordt verzorgd door Radio Royaal. Hoogwater te Oudeschild Di. 21 6.55 en 19.05 u. Wo. 22 7.46 en 19.54 u. Do. 23 8.24 en 20.25 u. Vr. 24 8.50 en 20.55 u. Za. 25 9.00 en 21.24 u. Zo. 26 9.17 en 22.04 u. Ma. 27 10.00 en 22.45 u. Di. 28 10.30 en 23.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 21 januari op om 8.21 uur en gaat onder om 17.24 uur 23 januari volle maan 25 januari spring tij. fraai uitgevoerde podium werd benut en zelfs de met sterren versierde zaal werd erbij betrokken. Een compli ment verdient technicus Henk Bar- horst, die met allerlei geluid- en licht effecten wezenlijk bijdroeg aan de sfeer. Buisman en Somers namen ook de regie voor rekening, samen met Martin de Vries. Hun verdienste is dat het stuk voor de pauze veel vaart had. Daarna raakte de gang er echter uit en moest souffleuse Jennifer Boom verschillende keren bijspringen. Dat is iets waaraan deze week mooi nog even kan worden gesleuteld. Frans Hopman Kunnen we de visserij zo regelen, dat de vissers hun brood kunnen blijven verdienen en de schade voor de natuur beperkt blijft? Het is één van de vragen tijdens een lezing door Ben Daalder, voorzitter van de Texelse vissers, en Rob Gerrits van de Werkgroep Noord zee op donderdagavond om 20.00 uur in EcoMare. De entree van de De dagen van een douche, toilet of keuken met alleen een saai tegel wandje lijken voorbij. Het bewijs is te zien in Oudeschild, waar tegelzetter Twan Krafft aan het Vliegwiel vrijdag zijn nieuwe showroom „De Tegelboet" opent. In de kleurrijke showroom laat Krafft zien wat er zoal mogelijk is op het gebied van tegels. Dat varieert van een eenvoudig sierstripje in de keuken tot een artistiek ogend tegelmozaïk in douche of toilet. „Het lijkt een hele ingreep, maar in feite valt het erg mee. Met eenvoudige middelen kan je hele leuke dingen doen." Voorbeelden zijn een driehoekige tegelspiegel met een kleurige rand of een geblokte tegelmotief in een douche Dat ook de grond zich leent voor warme decoraties, is te zien onder de doorzichtige tafel. „Op deze manier kan men de mogelijkheden met eigen ogen aanschouwen ledereen is vrij om binnen te lopen, maar als men mets koopt hoeft men zich bij ons niet te generen." De tegelondernemer, die het vak leerde van zijn schoonvader Fokko Mulder, onderscheidt zich verder met merken die nergens anders op het eiland te koop zijn Met de showroom verhuist ook het groeiende tegelzetbedrijf naar Oudeschild. De showroom is van dinsdag tot en met vrijdag open van 16.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 13.00 uur, maar ook altijd op afspraak. Doe-het-zelvers geeft hij spullen mee waarmee ze de tegels zelf kunnen plakken. Maar wie het werk liever aan de vakman overlaat, vindt bij Krafft en z'n twee medewerkers een gewillig oor. tweede winterlezing in het teken van „Duurzaam Texel" is ƒ5,- (inclusief koffie of thee). De gangbare economie is gebaseerd op groei, maar de mogelijkheden daarvoor zijn in de visserijsector beperkt. De twee visserijdes kundigen, Daalder uit de praktijk, en Gerrits uit de natuurbescherming, gaan in op vragen als: hoe voorkomen we overbevissing van belangrijke consumptievissen. zoals haring, tong, schol en kabeljauw? Hoe afhankelijk is de moderne visserij van goedkope energie? Hoe beperken we scha delijke neveneffecten van het vissen op de natuur, zoals het omwoelen van de zeebodem? Zijn er slimmere vismethoden te ontwikkelen en zijn er mogelijkheden voor de kwekerij van vis? The John Wright Band speelt vrijdagavond folkmuziek in De Lindeboom. De Schotse folkmuzikant John Wright en z'n band bijten vrij dagavond in De Lindeboom het spits af van een aantal folk- optredens in het honderdjarige complex. Het optreden begint om 20.30 uur, de entree is tien gulden. Natuurtalent John Wright zag het levenslicht in de Schotse Hooglanden en verdient daar als schaapsherdei nog steeds een goed belegde boterham. Zijn geestelijk voedsel haalt hij echter al jaren uit de muziek Samen met Kenny Speirs (gitaar) er Wattie Robson (viool) toerl h|j regelmatig de wereld rond. The Johr Wright Band speelt Caledonische traditionals, „reels", ballades, soms a capella gezongen en up tempo songs, waarbij Wrights zuivere er krachtige, maar ook breekbare stem bepalend is. Kaarten zijn te besteller in De Lindeboom, tel. 31 20 41 Tegelzetter Twan Krafft en echtgenote Fenneke Mulder in de nieuwe Tegelboet. (Foto Gerard Timmerman) Wie wel wat voelt voor een baan in de horeca, kan zich zaterdag uitgebreid laten informeren. Maar ook mensen die niet precies we ten wat horeca heeft te bieden, zijn welkom bij Vakantiecentrum De Krim, waar tussen 11.00 en 15.00 uur de themadag „Kijk in de Horeca" wordt gehouden. Vorig jaar organiseerden de leer meesters van de dertien Texelse leerbedrijven voor het eerst een the madag op De Krim. Op die lokatie zijn alle facetten van horeca dicht bij elkaar te bekijken. Het werd een groot succes: veel potentiële studen ten namen met hun ouders een kijk je, maar ook andere werkzoekenden lieten zich informeren over de moge lijkheden. De opzet van de dag is nu vrijwel hetzelfde. Tussen 11.00 en 15.00 uur worden Geïnteresseerden ont vangen bij de receptie. De rondleiding begint in het Paviljoen, waar de kof fie klaarstaat en bezoekers zich kun nen verdiepen in een uitgebreide in formatiemarkt. Docenten van OSG De Hogeberg geven uitleg over de opleiding consumptief. Een andere stand wordt bemand door Texelse leermeesters met het SVH leerlin genstelsel. Via dit systeem kan op Texel een volledige horeca-opleiding worden gevolgd. Vier dagen per week wordt de praktijk beoefend bij de bedrijven, terwijl de theoretische kant één dag per week op de streek school wordt doorgenomen. De leer ling is dus tevens werknemer en krijgt loon uitbetaald. Om veel erva ring op te doen wordt iedere jaar van leerbedrijf gewisseld. Het Alkwaard College in Heerhugowaard vervult de streekschoolfunctie en is ook verte genwoordigd op de infomarkt. Er wordt onder andere aandacht be steed aan het experiment dat dit jaar is gestart met leerlingkoks, die in de wintermaanden op school aan de theorie werken en 's zomers praktijk ervaring opdoen. Lekker proeven Texelse leerlingen van de Middelba re Hotelschool in Wageningen zullen uitleg geven over hun opleiding en hebben tips over praktische zaken die bij het studeren buitenshuis aan de orde komen. De Hogere Hotel school is meer op management ge richt. Een leerling vertelt daarover. Het T exelse Arbeidsburo organiseert opleidingen in samenwerking met het bedrijfschap horeca. Deze in stantie is zaterdag ook vertegen woordigd. Na alle stands wordt de rondleiding voortgezet in het fastfood-gedeelte van De Krim. waar op geautomati seerde wijze snacks worden bereid. Er valt uiteraard wat te proeven. In de keuken van het a la carte restau rant is te zien hoe koks een lunch voor genodigden bereiden en in het themarestaurant kan worden geke ken hoe deze wordt uitgeserveerd. Tevens wordt in deze keuken door leerlingen van de OSG-afdeling con sumptief een maaltijdsoep bereid, die de bezoekers wordt aangeboden In het restaurant kan onder genol van een drankje en een hapje wor den nagepraat. Aan de hand van 150 dia's duikt Roy Helleman zondag in de wereld van de offshore. Hij houdt een lezing in de filmzaal van het Maritiem en Juttersmuseum, aanvang 15.00 uur. Op vertoon van een geldig toegangs bewijs voor het museum kan deze lezing worden bezocht. Helleman is maritiem documentalist en kan boeiend vertellen over scheepsaan- gelegenheden. Boudewijn Heuseveldt traint beken de nationale wedstrijdruiters. Daar naast is hij zelf aan de start versche nen van internationale dressuur- wedstrijden en leidt hij jonge paarden op. Deze paardenman van niveau komt zondag naar Texel om leden van De Waddenruiters, verdeeld over kleine groepjes, onder handen te nemen. Heuseveldt is vanaf 10.30 uur in manege Akenburg. Kijken naar zijn werkwijze is ook leerzaam voor andere hippisch geïnteresseerden. De toegang is gratis.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2