Cjrocn 2 rwart_jJexelsin het L. J Jongeren bouwen voor jongeren in De Mars Gewekte verwachting is „slip of the pen" PU|S* Brug wozoko gaat voorlopig niet door Aandelenverkoop gemeente omstreden ZONDAG Plan voor twaalf starterswoningen PH-ruzie naar rechtbank verwezen Eis: acht maanden cel voor frauderende administrateur J-\orszel Niveau? Kosten blijken veel te hoog Texelaars voor de VERDER IN DIT Jummer Nachtje noodcamping stukje duurder 2 TV Texel in loods Veltkamp? 3 't Horntje wil bibliobus terug 5 Plan overdekte kartingbaan 5 Raad: eerst onderzoek, dan geld Radio Texel 7 College: wonen op bedrijventerrein mag 5 Teso-aandeel verdwijnt van de beurs Kluis van hotel leeggestolen Pastor volgend weekend naar huis TEXELSE^COURANT UJimfTlets drogisterij Van der Vis OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11151 VRIJDAG 24 JANUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 83 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 In het nieuwe gedeelte van woon wijk De Mars in Den Burg komen ^wellicht 12 „starterswoningen Dit plan vervangt de bouw van vier ,s huurwoningen op dezelfde lokatie. De wijziging is een politieke in greep van b en w om de huis vesting voor jongeren te verbete ren. Bedoeling is dat aannemer Visser de bouw uitvoert met be- hulp van leerling-bouwvakkers De twaalf appartementen komen in één complex, bestaande uit drie bouwlagen. Beneden bevinden zich vier woningen en een gang met berg ruimtes Op de eerste verdieping zijn acht eenheden gesitueerd, die alle maal beschikken over een slaap gedeelte op de tweede etage. Vol gens projectontwikkelaar Ed Mom- berg gaat het om „goedkope wonin gen voor alleenstaande starters". De verhuur komt in handen van de Vooraanzicht van het jongerencomplex. Op de eerste verdieping zijn balkonnetjes aangebracht. (Ontv.aipJ H GrooteB&M) Woningstichting. Bureau B M uit Den Burg heeft het ontwerp voorzien van twee puntda ken, zodat het niet oogt als een mas sief blok. Consequentie daarvan is echter dat het gebouw (nokhoogte 10,5 meter) ruim een meter hoger wordt dan volgens het bestemmings plan is toegestaan. Er is daarom een artikel-19-procedure nodig. „We kunnen er omheen, maar dan doen we het ontwerp geweld aan", aldus wethouder Daan Schilling, die zich persoonlijk heeft sterk gemaakt voor dit plan „Voor jongeren is het op Texel bijna met mogelijk om aan een huis te komen. Dat is een groot knel punt, waarmee we al 'n tijdje bezig zijn. De vervanging van de Texelse Reede aan de Zes is daarvan een voorbeeld 'en nu kunnen we er in De Mars 12 bij elkaar sprokkelen." Extraatje Gaat de uitbreiding van vier naar twaalf nieuwe woningen niet ten koste van andere bouwmogelijk-he- den binnen de gemeente7 Het aan tal contingenten dat de provincie ter beschikking stelt is immers beperkt Schilling: „Daar had ik best 'n beetje buikpijn over, maar we durven het aan. De verwachting is dat de provin cie voor de Noordhollandse gemeen ten een extraatje in petto heeft. Onze afdeling volkshuisvesting heeft daarom het sein op groen gezet." Opleiden Enthousiast toont Schilling zich over de leerlingenbouwplaats. „In mijn vorige periode als wethouder hadden we zoiets aan Den Hoorn. Dat was een hartstikke mooi project. Ook de Texelse bouwondernemers willen graag weer zoiets starten." De wethouder doelt daarmee op het feit, dat de aannemers op het eiland vaak overkantse vaklieden moeten inhuren Texelse jongeren opleiden voor werk in de bouw is daarom een gezamenlijke wens. De bouwplaats wordt opgezet in samenwerking met het regionaal opleidingscentrum Espeq in Heerhugowaard. Ver antwoordelijk is Vissers Bouw- en Timmerbedrijf uit Oudeschild, dat volgens het contract met ontwikkelaar MO Project alle nieuwbouw in fase 3 van De Mars uitvoert. Tekort Volgens hoofdaannemer Martin Vis ser is het de bedoeling dat het ge bouw „van grond tot dak" door leer lingen wordt gebouwd Dat betekent dat ook aankomende loodgieters, schilders en tegelzetters worden in geschakeld. Zij worden begeleid door leermeesters van Espeq Wegens een tekort aan Téxelse leerlingen zullen hier ook overkantse jongeren praktijkervaring opdoen Texelaars krijgen echter wel voorrang. „Dat is mijn eis", aldus Visser. Gaat het de gemeente iets aan of niet? Dat was de grote vraag tijdens de hoorzitting die werd gehouden over de veranderingen op het Prins Hendrik-terrein in 't Noorden. Er zijn verwachtingen gewekt, maar of de gemeente daardoor werkelijk partij is ge worden in de affaire werd dinsdag niet duidelijk. De rechtbank is de aangewezen plaats om de hoog opgelopen irritaties uit te vechten, maar in de raadzaal werd een voorschot genomen. De hoorzitting werd eigenlijk gehouden op verzoek van de ge meenteraad, die met goed begreep hoe de zaak in elkaar zat. Het onderwerp zat in de behandeling van het bestemmingsplan buitengebied, maar is er wegens die onduidelijk heden uitgelicht. De heren Polderman en Douze van het PH terrein willen recreatie woningen bouwen en hebben daar voor ook officieel toestemming. Het betekent echter dat er stacaravans moeten wijken. Eigenaren daarvan beroepen zich op contracten en schriftelijke toezeggingen van de gemeente. Volgens het tweetal gaat het om twee soorten contracten. Mensen die al vóór 1984 op de camping stonden hebben een langlopende overeen komst. Met hen zijn regelingen getroffen, zoals het opkopen van de stacaravans of het bieden van een andere staanplaats. De overige eigenaren hebben steeds jaarcon tracten gehad, die door uitstel van de bouw enige malen zijn verlengd Maar nu er daadwerkelijk gaat worden gebouwd, zijn de caravan- Hart/e winter in de stilste tijd van het jaar valt het extra op dat de Tesselse boeren ons landschap maken. Juist nu alles grauw. dor. bevroren ot zompend nat is. mis je die prachtige zomerse weilanden, de wollige schapen en de bloeiende tuunwallen. Voorlichter Koolhof (naam en beroep zijn eén roemt onze landbouw en zijn pro- dukten als de beste Texet-promo- tie. Deze krant had afgelopen dins dag een hoog agrarisch karakter. Midwinterkeuring schapenfokkers, beheersplan rotganzen en ook de nacht van de Ezelvereniging kreeg door het gedrag van een deel der leden een opvallend boers ge halte. maar dan in negatieve bete kenis. Omdat een ezel zich slechts één keer aan dezelfde steen stoot en de ezelgedachte zal zegevie ren. mag je verwachten dat een volgend feest recht zal doen aan alle deelnemers en bezoekers. Hel is jammer als deze sympathieke club onbedoeld zou afglijden naar een bedenkelijk Ouwe Sunder- klaasniveau. Horszei houders aangeschreven hun eigen dom weg te halen. Verwachtingen Enkele boze jaarcontract-houders betoogden in de raadzaal dat de gemeente Douze en Polderman per brief heeft gesommeerd om een goede regeling te treffen met alle kampeerders. „U hebt zelfs ge schreven dat u alleen medewerking aan de bouw van zomerhuizen wilde geven als er voor ons vervangende mogelijkheden werden geboden", aldus caravaneigenaar Ray Girbes. Uit het antwoord van wethouder Schilling bleek dat dit een slip of the pen (foutje) moet zijn geweest. „Een jaarcontract is iets dat na een jaar afloopt. Dat is een overeenkomst tussen twee particulieren waar wij als gemeente niets mee te maken hebben." Dealtje? De getergde Girbes bleef de commissie bestoken met de vraag wat de toezegging van de gemeente waard was. Hij liet doorschemeren Schilling te verdenken van een deal met de ondernemers, maar de wethouder liet zich niet op de kast jagen. Uit de verhalen bleek dat het andere eigenaren ook met duidelijk was dat opzegging van het jaarcontract tot de mogelijkheden behoorde. Toch merkte menig Lees verder op pagina 5 De overkapping van de galerij op de verdieping van Jan Dirksoord wordt niet doorge- trokken in een brug. (Foto Tessa van Daaien) De overdekte verbinding tussen de Gollards en Jan Dirksoord op 2,5 meter boven de grond gaat niet door. De plannen zijn voor het Zorgcentrum Texel en de Woning stichting financieel niet haalbaar. Er wordt gezocht naar een alterna tief over de begane grond. Hoewel beide instellingen de verbin ding nog steeds heel belangrijk vin den gaan ze niet verder met het oor spronkelijke plan van architect Jan Visser. De kosten daarvan komen boven een miljoen uit en dat overstijgt de financiële mogelijkheden. Kees Boer van het Zorgcentrum wil met zeggen hoeveel geld er wel beschik baar is voor een verbinding. We gaan opnieuw aan de slag, misschien wel met een andere architect. Er komt een voorziening, alleen is nu weer even de vraag welke." Boer ontkent dat al kosten zijn ge maakt door de Woningstichting om de brug aan de verdieping van de wozoko (woonzorgcomplex) vast te maken. Volgens Jan van Andel van deze insfantie is dat wel het geval, maar hij wil niet spreken van wegge gooid geld „Er moet aan die kant in ieder geval een tweede liftvoorziening komen en de ontmoetingsruimte voor bewoners van beide instellingen komt er ook wel. De galerij op de eerste verdieping is overkapt met het idee dat je dan via de brug droog naar de andere kant zou kunnen lopen. Mis schien dat dat overbodig is, maar het is ook met weg." Van Andel vindt het vooral vervelend dat door het uitstel werkzaamheden niet in de tweede bouwfase van de wozoko kunnen worden meegeno men. „Mensen zitten al tijden in de bouwwerkzaamheden en als dat af is krijgen ze daarna nóg meer bouw Maar ik vrees dat het niet anders kan, want een eventueel nieuw plan zal ook nieuwe procedures vergen.'" Wanneer het nieuwe plan klaar is kunnen beiden niet zeggen.Maar ik reken erop dat het nog dit voorjaar op tafel komt", aldus Boer. De caravans op het PH terrein moeten wijken voor bungalows. (Foto Tossa van Daaien) Met de verkoop van aandelen van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten (BNG) hoopt de ge meente tussen de ƒ550.000,- en ƒ660.000,- binnen te halen. Met deze opbrengst kan de te lage al gemene reserve in één klap wor den aangevuld tot ƒ4 miljoen. Di verse raadsfracties betwijfelen echter of het wel zo verstandig is tot verkoop over te gaan. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie financieel, economisch en technisch beleid. „Wat is er op tegen dat de reserve bestaat uit bijvoorbeeld drie miljoen in geld en één miljoen in waardepapieren?", verwoordde Peter Bakker (GroenLinks). „Ik krijg nu het gevoel dat we ons tafelzilver aan het verkopen zijn." Hij haalde Erna Eelman (VVD) de woorden uit de mond. „Waarom doet u dit7 Aandelen zijn een appeltje voor de dorst. Ik zie deze aandelen eerder in waarde stijgen dan dalen. Door te verkopen maak je alleen maar zicht baar hoeveel geld je nu in bezit hebt Pieter de Groot (D66) verzocht wet houder Poster om nog even te wach ten met verkoop Hij wees erop dat de Bank van Nederlandse Gemeenten gemeenten juist adviseert om deze aandelen aan te kopen. Tot dusver hebben slechts twee -noodlijdende gemeenten dat advies in de wind geslagen. Ook Paul Kikkert en Kees Hin van de collegepartijen Texels Belang en CDA lieten zich kritisch uit Hin repte van „een noodsprong". Kikkert vond dat het college een hogere minimum prijs moet hanteren. Wethouder Poster bleef van mening dat de gemeente gebruik moet maken van het feit dat de BNG- aandelen sinds kort verhandelbaar zijn. „Nu is de prijs goéd en onze algemene reserve moet hoognodig worden aangevuld, daar zijn alle partijen het over eens." De wethou der beloofde de zaak nogmaals in het college te zullen bespreken Tegen een voormalige administra teur van een bedrijf bij De Waal is acht maanden celstraf geéist, waarvan vijf voorwaardelijk. De man, een 48-jarige Oosterender, heeft volgens officier van justitie R. Van Heffen willens en wetens mee gewerkt aan fraude. De zaak tegen de 51-jarige directeur van het be drijf is wegens wijzigingen in de dagvaardigingen uitgesteld tot juni. Volgens de officier zijn met de fraude „aanzienlijke bedragen" gemoeid. In de wandelgangen van de rechtbank werd gesproken over meer dan een miljoen. De Oosterender trad in 1978 in dienst van het bedrijf als monteur Ondanks dat hij daartoe geen opleiding had gevolgd maakte hij promotie tot admi nistrateur Hij wordt ervan verdacht in 1991 en 1992 onjuiste stukken te hebben opgemaakt die via een Texels accountantskantoor naar be drijfsverenigingen zoals het Agrarisch Sociaal Fonds (ASF) en de Gemeen schappelijke Uitkerings Organen (GUO) zijn doorgegeven Zo werden bijvoorbeeld op regenachtige dagen verklaringen getekend als zou maar een paar uur zijn gewerkt De GUO betaalde de niet-gewerkte uren aan het bedrijf uit, terwijl men in de prak tijk wel gewoon was doorgegaan. Ook werden werknemers ziek gemeld die wel aan het werk waren. „Onei genlijke subsidie", zo sprak de officier van justitie Volgens de administra teur, die momenteel bedrijfsleider is bij een ander Texels bedrijf, waren er ook regelmatig WAO-ers voor de fir ma in De Waal aan het werk Wie is de baas? De Oosterender gaf aan dat de frau de is gepleegd in opdracht van de directeur van het bedrijf, een 51-jari ge Texelaar. Die heeft echter zelf verklaard dat de administrateur als baas opereerde. „Ik kwam alleen op de werkvloer om „dag te zeggen te gen het personeel. Als ik andere ge sprekken wilde voeren werd hij kwaad", zo zei de 51-jarige man ten Aandelen van Teso kunnen vanaf 1 juni niet meer officieel via de beurs worden verhandeld, maar alleen nog onderhands. Dat is het gevolg van het besluit van de Amsterdamse effectenbeurs om de zogenaamde incourante markt op te heffen, waarop de koersen van de Teso-aandelen staan genoteerd. Gevolgen voor de handel en de prijs in de Teso-aandelen hoeft dit volgens directeur Rob Wortel niet te hebben. ..De meeste aandelen verwisselen ook nu al onderhands van eigenaar." Doordat er v^naf 1 juni geen officiële beursnoteringen van Teso-aandelen meer gelden, kan de waarde van de onderhandse transacties niet meer op de koers worden gebaseerd. Volgens Wortel verwisselen nog regelmatig aandelen van eigenaar, al varieert het prijsniveau van 25,- tot rond de ƒ3.000,- Wie benieuwd is naar de waarde van Teso-aandelen kan zich wel op de hoogte stellen bij de veerdienst. Door een raam te forceren heb ben inbrekers zich in de nacht van maandag op dinsdag toe gang verschaft tot hotel de Peli kaan. Uit een sleutelkast werden sleutels gepakt, onder andere die van de kluis Openen van de sate was daardoor geen probleem. De gehele inhoud werd eruit ge haald. Al het geld (een paar dui zend gulden), postzegels, Teso bootkaarten en diverse andere persoonlijke en bedrijfsbeschei- den, o a. hypotheek-actes en ver zekeringspapieren werden mee genomen. De rest van de inhoud werd op de grond achtergelaten De politie is een onderzoek ge start. tijde van het onderzoek. Officier Van Heffen en president A. van der Deure van de meervoudige kamer in Alkmaar vroegen nadrukke lijk aan de administrateur of de 51- jarige directeur familie was van de gelijknamige medewerker van het accountantskantoor, wiens naam op de stukken voorkwam Dat bleek met Lees verder pagina 5 De gezondheidstoestand van pas tor P. Kolkman die op Oudejaars avond werd getroffen door een zware hartaanval, ontwikkelt zich onverwacht gunstig. Als dat zo blijft zal hij volgende weekend het Gemini-ziekenhuis verlaten en zijn bungalow aan de Beatrixlaan in Den Burg weer betrekken. Hij is echter nog zwak zodat bezoek beperkt moet blijven. Het ziet er ech ter naar uit dat hij geen enkel blijvend nadeel heeft opgelopen Van het weer volledig hervatten van zijn werk zal echter waarschijnlijk geen sprake zijn. Maar ook als hij met ziek was geworden zou hij er dit jaar mee zijn gestopt wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Afgelopen zondag is bisschop Bomers van Haarlem op Texel ge weest om met het kerkbestuur over de situatie te praten. Er wordt naar een opvolger uitgezien. (ADVERTENTIE) Kanaal 30- 540 25 Mh/ (Advertentie) (jna Zmitrjenti f» tx> K"t- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DOE HET ZELF MARKT

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1