Bezwaar tegen verleggen eigenlijk niet nodig fc Viertal heeft plan voor overdekte kartingbaan a Kees Graaf: totale inzet voor dat waarin hij geloofde moet weer Horntje" „Bibliobus terug in 't cara oom Kreek wordt leuke sloot TEXELSE COURANT 'inanciering 'n struikelblok, maar: Bedrijvig/^/ Excursiebureau in Waalderstraat Claim Tielemans komt in de raad Fietspad stukje doortrekken is te duur KASTJE STEEDS GOED SLUITEN Een goude greep Fraudezaak AOT rijdt vaker via Den Hoorn en wijzigt route De Cocksdorp Hoorzitting in De Koog Ruzie PH-hotel Voorlichting over snijmais Dronken vernieler opgepakt VRIJDAG 24 JANUARI 1997 fegens bezuinigingen moeten de ewoners van 't Horntje het sinds januari stellen zonder de ibliobus. De Texelse politiek be- eurt het verdwijnen van deze ser- ce. Alle fracties willen de maatre et ongedaan maken, maar zijn het r niet over eens of dat extra geld iag kosten. Wethouder Nel elman wil eerst het overleg met et bibliotheekbestuur afwachten. e meest eenvoudige oplossing vam woensdagavond tijdens een jrgadering van de commissie wel- jn van Corry Heijne (Texels Belang), j stelde voor dat de bus in de andere jrpen vijf minuten korter blijft, zodat een half uur vrijkomt voor 't Horn- ei|ne verwees naar een brief-van orntje-bewoner Piet Duiven aan fiobiblio (voorheen de Provinciale ■bliotheek Centrale) in Alkmaar. Desgevraagd zegt Duiven dat hij de brief heeft geschreven uit onvrede over de handelwijze van „Alkmaar". „We moesten het vernemen van het buspersoneel en later uit de krant. Een officieel bericht hebben de bewo ners niet gekregen. Toen ik wèl een acceptgiro voor m'n lidmaatschaps kaart kreeg terwijl men toen al wist dat de bus niet meer in 't Horntje zou komen, schoot me dat in het ver keerde keelgat, ledereen liep te mor relen. Sommigen belden naar Alkmaar, anderen naar Den Burg Als enige heb ik een brief geschreven." Ouderen Volgens Duiven maken ongeveer twaalf huishoudens van de service gebruik „Gezien het aantal inwoners valt dat wel mee. Voor de oudere mensen is het een mooie voorzie ning Niet alle 60-plussers hebben eigen vervoer Voor het doen van boodschappen zijn die aangewezen op openbaar vervoer en hulp van familie of buren. De bibliobus is ook prima voor de basisschooljeugd. want die kunnen in de vakanties op de Drijverschool geen boeken lenen." Duiven zegt dat de chauffeurs geen bezwaar hebben tegen het voorstel om in de andere dorpen korter te stoppen „Van het personeel van de bus kregen we Ie horen dat dat er voor Oudeschild, Den Hoorn en Eierland voldoende tijd beschikbaar is en voor Oosterend zelfs meer dan noodzakelijk." Kille cijfers De suggestie om de uitleentijd daar in te korten en 't Horntje weer aan te doen, ondervindt volgens Duiven de volle steun van het personeel. „Ook verwacht ik dat de bewoners van de andere dorpen zonder meer bereid zijn om mee te werken." In de brief die hij als antwoord van de Texelse bibliotheek kreeg, gaat hoofd Jan Klerk niet in op het voorstel. Wel legt hij uit dat zeer kritisch is gekeken naar het aantal gebruikers en het aantal uitleningen. „Van alle stand plaatsen voldeed 't Horntje het minst aan de gestelde doelen", concludeert hij. „Ik ben uitgegaan van de kille cij fers en die zijn niet gunstig voor "t Horntje," Wèl internet... De biep krijgt van de gemeente een raamsubsidie, maar door stijgende kosten komt men daarmee niet uit Daarom besloot het bestuur de stand plaats 't Horntje te laten vervallen en die van Oosterend met een half uur in te korten, wat een besparing van 8 500,- oplevert. Ook kan de jeugd van 12-18 jaar niet meer gratis boe ken lenen. De niet-collegepartijen PvdA, VVD, D66 en GroenLinks betreurden de keuze van het bibliotheekbestuur Zij willen het tekort van de bibliobus in elk geval voor dit jaar aanvullen. Er werd op gewezen dat CDA en Texels Belang zelf de situatie in de hand hadden gewerkt door een eerdere korting op de raamsubsidie. „Het bestuur waarschuwde toen al dat de bibliotheek daardoor in ernstige pro blemen zou komen", aldus Erna Eelman Evenals Corry Heijne zocht Kees Hin (CDA) een kosten-neutrale oplossing. Hij zou liever zien dat de mtroduktie van internet achterwege was gelaten, omdat de oudere mensen niet met die apparatuur overweg kunnen. af de Sluflerweg is goed te zien hoe de sloot zich door het agrarische land kronkelt twat bedremmeld hoorden vertegenwoordigers van tichting Agrarisch Texel het felle betoóg van Gerhard 'adée aan. Hij ageerde namens de werkgroep Land- chapszorg tegen de plannen om een waterloop in Eierland verleggen, waarmee natuurhistorische waarde verloren gaan. De stichting wil echter aanpassingen doen ■aardoor de sloot juist méér voor de natuur kan betekenen. Alleen hadden ze dat niet doorgenomen met de werkgroep en de gemeente. Enthousiaste hobbyisten kunnen veel agrarische verbeteringen op het ftreiken. De Stichting Agrarisch eiland bewerkstelligd, ook natuur en ijexel is een voorbeeld daarvan. Niet landschap zijn gebaat bij de ■leen hebben zij enorm veel inspanningen van de vrijwilligers (Foto Tessa van Daalen) De stichting heeft zich intensief bezig gehouden met de grootste kavelruil die Texel ooit heeft beleefd Die betreft 23 deelnemers en ging om een totaal oppervlakte van 167 hectare land, verdeeld in percelen van De Cocksdorp tot Den Hoorn. En dat allemaal op vrijwillige basis. Een sterk staaltje, waaraan menig instantie zich niet zou durven te wagen Eén van de ruilobjecten was een stuk land in Eierland. Daar liep echter een slingerende sloot doorheen „Een agrarisch onding", verwoordde Cees Vlaming van de stichting. Omdat in de omgeving van het vliegveld bij harde regen de nodige problemen bestaan met waterafvoer, zag waterschap Hollands Kroon het veranderen van de kreek wel zitten. Ook de provincie had wel oren naar de plannen van de stichting. „Ze vonden alles best, als wij het voor elkaar kregen." Creatief Hoewel hij slingert heeft de waterloop, die zo'n zeven meter breed is, loodrechte kanten In de nieuwe situatie wordt een rechte sloot van zo'n 8,5 meter breed gemaakt, maar één zijde wordt glooiend. „Een natuurvriendelijk ecotalud van zo'n 2,5 meter breed", schilderde Vlaming De waterloop eindigt in twee bochten, waarvan er één een „drashoek" krijgt. De bedoeling is om daar eens in de twee jaar net te maaien. „We vinden het leuk om iets voor de natuur te doen", verdedigde Vlaming. „Hier zijn we zorgvuldig en creatief mee aan de gang gegaan. De bezwaren van de werkgroep en de gemeente hebben ons verbaasd Om de tafel Daar zelfs wethouder Schilling niet op de hoogte was van de gedetailleerde inhoud van de plannen, was een klein standje voor de stichting op z'n plaats. „Als wij en de werkgroep hadden geweten dat jullie er zoiets leuks van wilden maken, was er nooit zo'n bezwaar tegen gemaakt", ver woordde Dirk Terpstra van de PvdA. Afgesproken werd dat de stichting alsnog op korte termijn met de werkgroep gaat praten over dit onderwerp, waarna wordt besloten of landschapszorg het bezwaar al dan niet intrekt. Raadsleden Eelman (VVD) en Drijver (Texels Belang) maakten van de gelegenheid gebruik om een klein zijstapje te maken naar wie nu het meeste ophad met de agrariërs op Texel De wethouder liet ze begaan De overige commissieleden raadden het tweetal het onderwerp te bewaren tot de „geheime bijeenkomst" van volgende week met de burgemeester van Delfzijl Martina Jimmink wil in de Waal derstraat 23 een winkeltje be ginnen dat tevens als excursie bureau dienst zal doen. Omdat de daar bestaande woning wordt gehandhaafd, heeft de gemeente Weinig problemen met haar plan. flimmink wil culturele excursies jfiprzorgen waarin de Texelse historie ten centrale plaats krijgt. Door verkoop van produkten als keramiek pit schilderijen wil ze het bureau waar de excursie-info wordt gegeven faagdrempeliger maken. Gezien het karakteristieke uiterlijk zal pij een verbouwing de buitenkant van filet pand onaangetast moeten blijven, e commissie voor ruimtelijk en nsvestingsbeleid had dinsdag geen zwaren tegen het plan Alleen wilde iJick Drijver graag laten vastleggen it de woning ook in de toekomst houden blijft, na eventuele verkoop n het winkeltje. De schadeclaim van familie Sielemans ten aanzien van de schuur ie naast hun perceel is gebouwd ptordt behandeld in de eerstvolgende raadsvergadering Als voorschotje Verklaarde Erna Eelman van de VVD Bnsdag dat er met de bouw anologisch niets mis is. „Maar het is een goed gebruik dat buren met buren overleggen. Dat is niet tebeurdZe pleitte voor inschakeling ®n een onafhankelijk bureau om uit [te zoeken of de schadeclaim terecht Het college staat niet afwijzend tegenover de plannen van vier Texelaars voor een overdekte kartingbaan bij vuiloverslag De Hamster. Het initiatief voor de hal van 80 bij 50 meter is afkomstig van Peter en Leny Boersen, Bram de Smidt en Esther Nebbeling. In februari wordt het plan voorgelegd aan de raadscommissie ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid. Het advies van de raadsleden zal bepalend zijn voor het definitieve standpunt van b en w. Erna Eelman (VVD) hield dinsdag avond in de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid een warm pleidooi voor het doortrekken van het nieuw aan te leggen fietspad langs de Vuurtorenweg Dat komt namelijk met langs het stukje weg tussen de Krimweg en de Molenlaan. „Terwijl dat nou juist zo'n gevaarlijk en druk stukje is", aldus Eelman, die ter plaatse goed bekend is. „Uw har- tekreet is me duidelijk, maar weet u wel wat een half kilometertje fietspad kost", verzuchtte wethouder Schilling. Hij dacht niet dat doortrekken erin zit Jaap Vlaming van GroenLinks stelde voor om er dan in ieder geval een 50 km zone van te maken. De vier initiatiefnemers zijn liefhebber van mechanische sporten en bezochten voor de ontwikkeling van hun plan diverse van de veertig indoor kartingbanen in Nederland. Met een lengte van vierhonderd meter voldoet de kartingbaan aan de officiële wedstrijdlengte voor karlingracen, een sport die groeit aan populariteit. Onderdeel van het circuit is een klein viaduct. Daarnaast komt er een horecadeel dat tweehonderd meter zal innemen en ook een kinderhoek. Uit een haalbaarheidsonderzoek concludeert het viertal dat het kartmgcircuit op het eiland jaarlijks 25.000 bezoekers kan trekken, voldoende voor een sluitende ex ploitatie. Het is de bedoeling dat er vijftien karts van 200 cc worden aangeschaft, met een topsnelheid van rond de zeventig kilometer per uur Ook wordt gedacht aan vijf kinderkarts van 120 cc. Bestemming terrein Aanvankelijk gingen de gedachten uit naar een lokatie op het be drijventerrein, maar daar was geen plaats meer. Als alternatief is daarom het terrein tussen het slachtbedrijf van Aad van Heerwaarden en de vuiloverslag gekozen Het 8 600 vierkante meter grote terrein is eigendom van de gemeente. Een overdekte kartingbaan past echter met in de industriële be stemming die op de grond rust Om de bestemming te wijzigen moet een artikel 19-procedure worden gevoerd Verder wordt nog bekeken of de geluidsproduktie van het circuit binnen de normen blijft. Op be drijventerrein geldt als norm dat bij het dichtsbijzijnde huis maximaal 50 dBA mag worden gemeten. Ook andere Texelaars zouden plannen koesteren voor een indoor kartingbaan, maar volgens de gemeente is dit plan het meest concreet. VERVOLG VAN PAGINA 1 het geval. De Oosterender voerde tot zijn verde diging aan dat hij inderdaad fout was geweest, maar niet anders kón Ont slag dreigde als hij geen medewer king verleende. Het bijhouden van een zwart kladkasboek dat hij in zijn eigen woning moest beheren, was één van de opdrachten die de admi nistrateur zegt te hebben gekregen „En als er geen zwart geld in huis was, was hij met te genieten", aldus de Oosterender over de directeur. De man verklaarde dat hij en alle ande re medewerkers mee profiteerden van het zwarte geld Knoeierijen De advocaat van de administrateur, Mr. R. Berts uit Den Helder, had de ex-echtgenote van dê 51 -jarige direc teur meegenomen als getuige Deze 54-jarige vrouw uit Den Hoorn ver klaarde haar toenmalige man tussen '71 en '79 financieel te hebben bijge staan. „Hij hield altijd zelf de kas bij van dingen die hij zo ontving", zo zei ze hevig geëmotioneerd Volgens de vrouw mocht in dergelijke gevallen geen rekening worden geschreven. „Dat was zijn stijl." Ze had er wel eens opmerkingen over gemaakt, maar werd vervolgens door een glas heen geslagen waardoor ze een gebroken neus opliep. „We hadden een kind samen en daarom was het moeilijk voor mij om bij hem weg te gaan Maar door al zijn knoeierijen kon ik met anders." Als tweede getuide werd een 36-jari- ge oud-werknemer uit Oudeschild ten tonele gevoerd, die tegenwoordig als garnalenvisser werkzaam is. De man werkte van '88 tot '91 bij de Waalder firma. „De lonen waren laag, dus dan was het wel lekker als je er wat bij kreeg", verwoordde hij. Volgens de Oudeschilder mochten personeelsle den ook wel voor eigen gebruik goe deren kopen op naam van het bedrijf Naar zijn idee gingen alle „grote din gen" via de 51 -jarige directeur. „Die had de touwtjes in handen." Medeplichtig Officier Van Heffen vond dat de ad ministrateur had moeten weten en inzien dat meedoen medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte betekent. ,,U wist dat het met in overeenstem ming met de werkelijkheid was. En als u het al niet wist door gebrek aan opleiding, dan toch wel door uw jaren lange ervaring." De officier consta teerde dat op het bedrijf een enorme puinhoop was gemaakt van de loon administratie en dat een ingewikkeld systeem van ontduiking was inge steld ,U had de keuze: verlies van baan en mogelijk uw inkomen óf straf vervolging. En u koos voor het laat ste." Omdat de Oosterender openheid van zaken had gegeven wilde Van Heffen het laten bij een eis van acht maan den cel, waarvan vijf voorwaardelijk. Het onvoorwaardelijke deel mag wor den omgezet in dienstverlening. De uitspraak volgt over veertien da gen. Onder grote belangstelling heeft woensdag de begrafenis plaatsge had van Kees Graaf die zaterdag op 55-jarige leeftijd overleed. Graaf, geboren en getogen op Texel, heeft naast zijn dagelijkse werk jaren lang een actieve rol gespeeld in di verse verenigingen en (maatschap pelijke) organisaties. Onder meer was hij sinds 1976 voor zitter van de Recreatiestichting, voor zitter van de stichting die de jaarlijkse catamaranronde om Texel organi seert en voorzitter van de Stichting Texelvakantie Gehandicapten (Tes- selhuus). Zijn dood kwam na een ziekte van anderhalf jaar, veroorzaakt door een hersentumor. Een operatie gevolgd ïfvrlAVN De laatste twee bussen die vanaf veerhaven 't Horntje vertrekken, rijden voortaan als lijndienst via Den Hoorn, Den Burg en De Koog en weer terug. Dat betekent dat de AOT nu zeven dagen per week een volledige uursdienst op Den Hoorn onderhoudt. Verder heeft de route naar De Cocksdorp een wijziging ondergaan. Voorheen reden de laatste twee bus sen (20 55 en 21.55 uur) alleen op verzoek via Den Hoorn. Ais niemand daarheen moest, ging de bus meteen naar Den Burg. Vanaf het stètion aan de Elemert brachten de chauffeurs de passagiers op verzoek verder Reizi gers voor de richtingen Oudeschild, De Waal en De Cocksdorp kunnen in de nieuwe situatie overstappen op taxi Van de Wetering, die op Texel met de busonderneming samen werkt Deze wegbrengtaxi rijdt dage lijks vanaf 20 07 uur Lijn 29. die vanaf Den Burg via Oude schild en De Waal naar De Cocksdorp rijdt, gaat niet meer over de Hollandseweg in polder Eierland. Hierdoor komt de bus De Cocksdorp met meer binnen via de Molenlaan, maar langs de Stengweg Wegens wegwerkzaamheden moest de oude route onlangs worden aangepast en dat viel in goede aarde. Diverse inwo ners die van de bus gebruik maken hoefden niet meer naar het keerpunt bij het Eierlandsche Huis te lopen, maar konden dichter bij huis instap pen. De AOT heeft uit oogpunt van klantvriendelijkheid daarom besloten die route te handhaven Lijn 29 maakt de volgende ronde Hoofdweg-Steng- weg-Langeveldstraat-Klimpstraat- Eierlandsche Huis-Hodshonstraat- Ploosterstraat - Langeveldstraat - Vuurtorenweg - Postweg. Kees Graat was onder andere bekend als voorzitter van de Stichting Ronde om Texel. (Arctvettotot door bestralingen brachten verbete ring, maar Kees Graaf wist zeif dat dit maar tijdelijk was en kon er over pra ten. Hij leverde een zware strijd maar verloor zijn gevoel voor humor niet. „Ze hebben me boven blijkbaar har der nodig dan hier". Graaf is altijd zeer gedreven bezig geweest met zijn werk en functies. „Hij zette zich volledig in voor dat waarin hij geloofde", aldus zijn zoon Robert Jan die woensdag tijdens de uitvaartdienst het woord voerde. Bij de gemeente zijn zo'n vijftien reacties binnengekomen op het bestemmingsplan bedrijventerrein De Koog. Hierover wordt een hoorzitting gehouden op maandag 24 februari om 19 30 uur in dorpshuis De Hof in De Koog. VERVOLG VAN PAGINA 1 V commissielid op die zinsnede wel in de contracten te hebben gelezen De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid kon er weinig kanten mee op. Erna Eelman (VVD) achtte de gemeente wèl partij, daar indertijd voorwaarden zijn gesteld aan planologische medewerking Maarzij kon ook weinig maken van een jaarcontract dat was afgelopen. Pieter de Groot (D66) vond de gemeente betrokken, daar in de correspondentie geen onderscheid is gemaakt tussen de twee categorieën eigenaren. Slordigheid Dick Drijver van Texels Belang betreurde de „slordigheid" in de brieven, maar ging met verder dan dat Hij snapte niet waarom de betrokkenen geen bezwaren hadden ingediend toen de plannen mef het PH-terrem werden behandeld. Girbes antwoordde dat er onder de kampeerders door de brief van de gemeente alle vertrouwen bestond dat voor hen een regeling zou worden getroffen „We hadden dus geen reden om bezwaar te maken." Reacties van Douze op vragen werden door Girbes boos be kritiseerd, maar hij schuwde zelf het gebruik van suggestieve opmer kingen met. Zo verdacht hij het tweetal ervan pas later met de twee soorten contracten op de proppen fe zijn gekomen, nadat het aantal beschikbare slaapplaatsen in het geding leek te komen Volgens Dirk Terpstra (PvdA) en Jaap Vlaming (GroenLinks) is het een kwestie voor de burgerrechter. Ze weigerden de gemeente te laten dienen als schild tussen twee ruziënde partijen. „De eigenaren mogen er niet binnen hun contractperiode uitgegooid worden maar dat is ook niet gebeurd. Het contract is gewoon afgelopen, en dus is er niets waar je de gemeente voor kunt laten opdraaien", vond Vlaming. Girbes wilde zich er niet bij neer leggen en betoogde dat er mensen door Douze en Polderman zijn gedwongen om tijdelijke contracten te ondertekenen. „Dat is onzin", beet Dirk Terpstra „Niemand kan in Nederland worden gedwongen om iets te ondertekenen." De Texelse bedrijfsvoorlichting houdt om 20.00 uur in Bosch en Zee een avond over snijmais. Op de bij eenkomst wordt gesproken over grondbewerking, bemesting rassen- keuze, kosten en onkruid- en vreterijbestrijding. Er is aandacht voor de veranderingen in de gewasbe scherming, Bij de onkruidbestrijdmg wordt aandacht besteed aan de milieumeetlat, waarbij de verschil lende punten per onkruidbestrij dingsmiddel aan de orde komen Een 38-jarige man uit het Groningse Haren heeft maandagavond in zwaar beschonken toestand een raam uit de toegangsdeur van een hotel bij De Koog getrapt. De politie werd gewaar schuwd en hield hem aan. In het po litiebureau richtte de man opnieuw vernielingen aan Hij werd ter ont nuchtering opgesloten en toen de al cohol enigszins was uitgewerkt er kende hij dat hij te ver was gegaan. Een andere verklaring voor zijn han delswijze had hij niet. De Groninger zal de schade vergoeden en is op de boot naar huis gezet.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5