Raad wil waardering en luisterdichtheid radio onderzoeken Slagerij Dros doekt winkel Oosterend op Kap op woning valt binnen de regels Sport TEXELSE 7 COURANT Trimloop Onderling toernooi ZDH in sporthal Van Elk verrast in snert-darttoernooi Bowlingmatch gestaakt door baanstoring Dartsensatie tussen De Krim 1 en Slock 1 Eilandcompetitie Tevoko Bruining tweede in langlaufmarathon Tevoko houdt jeugd-instuif Corrie en Jan Spaans bezig aan opmars Raadsleden zingen voor jarige Roelie Kwijtschelding minima verhoogd College vóór wonen op bedrijventerrein Wat ik zeggen wou. Emotie cultuurhistorie en natuurbouw VRIJDAG 24 JANUARI 1997 %,Mag het een onsje meer zijn?" Marie-Louise Dros helpt twee dames in de winkel aan de Peperstraat. De klanten zijn deze week per brief over de sluiting ingelicht. (Foto Frons Hopman) ,,We hebben ons beste beentje voor gezet, maar zo ging het niet langer Mensen vroegen ons ook waarom we met de winkel in Den Burg afstootten Maar dat zou ons niet uit de zorgen halen", aldus Dros. die overigens constateert dat de binding van de Oosterenders met de winkels in hun, dorp minder sterk is dan vroeger. De slagerswinkel van Dros aan de Peperstraat in Oosterend sluit op 15 februari a.s. de deuren. Eige naar Jaap Dros nam dit besluit omdat rendabele exploitatie niet meer mogelijk bleek. Samen met zijn vrouw Marie-Louise zal hij zich helemaal richten op hun winkel aan de Parkstraat in Den Burg. De verkoop van vers vlees in Ooster end wordt overgenomen door Buurtwinkel Ria Trap. let de sluiting komt een eind aan de inkel, die in het begin van deze euw door grootvader Jacob Dros erd opgezet. Dros begon met het slachten van varkens voor dorpsbe woners en boeren en opende de eer- ;te slagerij in Oosterend. leinzoon Jaap ziet zich door een ieruglopende omzet nu gedwongen m een punt te zetten achter de win- ;el. Het laatste jaar was verlies- levend. Op grond van dat resultaat esloot Dros, na overleg met de ac- :ountant en branche-organisatie VSR De Keurslagers, om de knoop door te hakken. ,.Er waren geen an dere alternatieven om de winkel nog langer open te houden", luidde de conclusie Klein draagvlak Vorige winter was de winkel aan de Peperstraat al een tijdje gesloten Bugklachten van Dros vormden de aanleiding, maar toen al was de situa- lie met florissant. Toch hervatte hij in aart 1996 de verkoop.We konden lat met personeel rond krijgen. Ook erkeerden we in de veronderstelling lat er nog wel behoefte was aan een mbachtelijke slagerij in het dorp. "aar we kwamen er al snel achter dat et draagvlak in Oosterend te klein 'as geworden. De oude omzet werd iet meer gehaald, er was sprake van een teruggang," londag vindt de zesde trimloop van tletiekvereniging Texel plaats Start n finish zijn weer bij de Boskiosk op iet Turfveld. De start voor de jeugd t/m 12 jaar is om 11.00 uur en voor de oudere jeugd en senioren om 11.15 uur. In schrijving is mogelijk vanaf 10.30 uur in de kiosk. Het parcours voor de ieugd is 1.3 km, de ouderen kunnen kiezen uit 3,1 km, 6,2 of 9,3 km. De loop gaat over een vrijwel vlak, mooi parcours door het bos. Dmdat de voetbalvelden nog niet bespeelbaar zijn, oefenen het eerste, weede en de recreanten van ZDH zondagmiddag vanaf 14.00 uur in sporthal Ons Genoegen Ter voorbe reiding op de tweede competitiehelft wordt tot 17.00 uur een onderling toernooi afgewerkt. Publiek is wel kom Liefst veertig dartspelers meldden zich in 't Cafeetje in Oosterend voor het „snerttoernooi Verras sende winnaar werd Bas van Elk. Gespeeld werd het spelboter, kaas en eieren", maar dan zodanig aange past dat het spel met dartpijlen was te gooien. Uit tien poules van vier deelnemers rolden uiteindelijk vijf finalisten. Voor de finale kregen de aanwezigen een kop snert voorge schoteld, wat de meesten wel konden waarderen na zes uur gooien. Bas van Elk, die dit seizoen voor het eerst in de Texelse dartcompetitie uitkomt, was de gehele gevestigde orde de baas. Met gedegen spel bleef hij „good old" Dave Platts en Gerrit Jan Booy voor. Dros verwacht geen opleving. „Dat wordt gestaafd door een onderzoek dat we in 1990 hebben laten doen Daaruit bleek dat de omzet steeds minder zou worden en dat de winkels in het centrum van Oosterend over blijven." Niet in centrum De slagerswinkel ligt op loopafstand van het echte centrum, maar volgens Dros is dat niet gunstig genoeg „Veel mensen zetten hun auto op het par keerterrein op de hoek Mulderstraat- Peperstraat en gaan dan rechtsaf het dorp in omdat daar de meeste winkels zitten. In vergelijking daarmee zit onze winkel aan de rand." Omdat hij al flink in het bedrijf had geïnvesteerd, bleef Dros op zijn plaats. „Achteraf gezien met gunstig." Bovendien krijg hij te maken met con currentie van andere slagerijen en supermarkten (ook zuigkracht vanuit andere dorpen). Daarnaast betreurt Dros dat Oosterend weinig profiteert van het toerisme. „Het seizoen valt hier vreselijk tegen Dat komt vooral omdat de toeristische accommodatie in de omgeving minimaal is." Wéér eentje weg Als geboren en getogen Oosterender beseft Dros dat het verdwijnen van wéér een winkel het koopklimaat in zijn dorp er niet rooskleuriger op maakt. Bij het bowlen speelde zich dinsdag een spannende strijd af tussen Texlin en Paal 12 1, waar iedere punt van beide partijen met een paar pins werd gepakt. Rudy de Ridder van Texlin was in een goede vorm. Mede daardoor kon zijn team één punt meer af snoepen van Paal 12 1. Timmers Tearoom moest het onderspit delven tegen Vliegveld restaurant Texel, met 1 -4 en een mi nimum verschil in de eindserie van twee pins. Héél sportief was de strijd tussen Paal 12 2 en Hotel Tatenhove (H), waarbij ieder met 21/ï punt naar huis ging Bij Last Minnet was het invalster Linda die een mooie game van171 gooide. De dames van Hotel Tatenhove waren te sterk en behaal den vier punten De teams van bouw bedrijf Veenbaas en Crossanterie Stenenplaats moesten de partij afbre ken wegens baanstoring. Uitslagen Timmers Tearoom-Vliegveldrestaurant 1-4; Ho tel Tatenhove (D)-Last Minnet 4-1 Texlm-Paal 12 1 3-2; IBS Oele Schoo-Bureau Alkema/Ho- nmg 4-1. Hotel Tatenhove (H)-Paal 12 2 Na de 501 singles waren er in de dartstrijd tussen Krim 1 en Slock 1 twee opzienbarende uitslagen te no teren Vinnie Witte wist met een over tuigende 2-0 zege veelvoudig Texels kampioen Dave Platts te verslaan. Ook regerend Texels kampioen Mare Prins werd aan de zegekar gebonden door teamcaptain Jacco van Trigt Rick Nichols wist ternauwernood Arnold Leystra van het lijf te houden, zodat er na de 501 singles een 2-1 voorsprong voor De Krim was Wak ker geschud door zoveel geweld kwam de Slock in de 501 doubles knap terug tot 3-3 De tac-tic bracht uiteindelijk de winnaar. Ook dat werd een spannende aangelegenheid. Een derde leg kwam er aan te pas om Slock 1 als winnaar te noteren, eind uitslag 5-3. Een andere nieuwkomer, W'tjewel 2, haalde uit naar het véél meer ervaren team van de Zwaan 2. De einduitslag werd 7-1, zodat het team oprukt naar een voorlopige Contract verlengd Dros houdt in Oosterend wel zijn ambachtelijke slagerij, die zich ach ter de winkel bevindt Van daaruit bevoorraadt hij Ria Trap en zijn zaak in Den Burg. „De winkel in Den Burg biedt meer perspectief. Het seizoen wordt langer en dat valt daar goed te merken Eén winkelkracht gaat mee naar Den Burg, waardoor zijn vrouw Marie- Louise, die nu zes dagen per week achter de toonbank staat, enigszins kan worden ontlast. Het huurcontract van het pand aan de Parkstraat, ei gendom van Jook Nauta, werd on langs voor een periode van tien jaar verlengd. Dinsdag 28 januari Veld A vrouwen: 18.30 u. lepe de Boer-Texele Timmers 19 15 u Nioz-Timmers Bak lepe de B. 20.00 u Nokanto-TopTien Nioz 20.45 u Westerl.-Haarstu Nokanto 21 30 u. Durper D.-Question Westerl. 22 15 u Eierl Huis-Klif 12 Durper D Veld B Tevoko en mannen: 19.15 u Jeugd 2-Dames 3 dames 2 19 30 u. dames 2-Jeugd 2 dames 3 19.45 u. dames 2-dames 3 heren 2 20.00 u. heren 2-heren 4 jeugd 1 20 15 u. heren 4-jeugd 1 heren 2 20.30 u. heren 2-jeugd 1 heren 4 21.30 u. Paal 9-Graaf sp Perfect B 22 15 u. Autocentr.-Perfect B. Graaf Sp. Veld C vrouwen: 18 30 u Vlier-Zeilm. Wiersma Ant. 19.15 u. Visser B -Wiersma Ant Vlier 20.00 u Grote Slock-Jozefsch. Visser B 20.45 u. Smash'68-Rival Grote Slock 21.30 u. ABN/Amro-Bosma W.Smash'68 22.15 u Kruiswerk-Aere dag ABN/Amro Uitslagen 21 januari OSG-Tatenhove 1 2-1, Handicap-Tex. Aulo- centrale 2-1Maarco-DGM 3-0, Cocky's Kap - Paal 28/de Krim 0-3, 12 Balcken-Gr Slock 2 3- 0. Graaf Spuiteri|-Teso0-3, CavoLat-Tatenhove 23-0; Beverdam-Waayer 0-0, Ecomar-LenR 0- 3; Sportshop-Euroase 3-0, Rabo - VW 2-1 Fitt- Dennenoord 3-0, AredagOches-Zeilmakeri) 0- 3, Kruiswerk-Smash 3-0, Haarstudio-Durper- drup 1-2; EierlandseHuis-Nokanto 2-1; ABN/ Amro-Rival 0-3, Bosma-Jozefschool 0-3 Zaterdag 25 januari 1997 „Ons Genoegen" Zaaldienst Dames 1. 13.30 D. Tevoko 1-Relay 1 15.00 H.P.K Tevoko 1-DFC 1 13.30 H Tevoko 3-Vodi 2 15.00 D. Tevoko 2-De Boemel 1 16.30 D. Tevoko 3-W.S.O.V. 1 13.30 H Tevoko 4-Zeemacht 2 15 00 H Tevoko 2-Zeemacht 1 derde plaats in Poule 1. Dat geeft recht op het spelen in de finaleronde. De confrontatie tussen Slock 2 en Cafeetje 2 stond vooral in het teken van de strijd tussen de echte lieden Karin en Jan Duinker en ook tussen Alewijn Ott en schoonzus Yvette Nichols. In de 501 singles liet Karin Duinker geen spaan heel van haar echtegenoot Jan, die royaal met 2-0 verslagen werd Alewijn Ott toonde zich de sterkste in de familie-twist met Yvette Nichols. Nicole Ott won overtuigend van René Daalder, zodat de Slock met een voorsprong van 2-1 de 501 doubles ingingen. Hier werd de stand rechtgetrokken tot 3-3. Na de tac-tic bleek 't Cafeetje de beste: eindstand 5-3 De Zwaan 1 won overuigend van W'tjewel 1 met 8-0, ondanks hevige tegenstand van W'tjewel Tussenstand na zeven speelweken. (resp. gespeeld, punten, legs) Poule 1: 1 Slock 1 6 34, 68; 2. Krim 1*6. 27. 59 3 W'tjewel 2 5. 26, 50 Poule 2: 1 Zwaan 1 5. 33. 59, 2 Cateet|e 2 6. 30, 56; 3. Cafeetje 1 5. 29. 55. Niet zomaar weer extra geld steken in de lokale radio. Dat is de mening van alle raadsfracties, zo bleek woensdag tijdens een commissie vergadering. PvdA'er Dirk Terpstra wees nieuwe financiële steun zelfs bij voorbaat van de hand. Toch stemde ook hij ermee in om eerst een luisteronderzoek te houden. Daaruit moet blijken of Radio Texel nog wel voldoende draagvlak heeft bij de bevolking. De Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) verwacht dat het exploitatie verlies de komende jaren fors zal oplopen. Bij gelijkblijvende inkomsten zal in het jaar 2005 sprake zijn van een „gat" van maar liefst ƒ33.363,- De omroep heeft hierdoor geen mo gelijkheid om geld opzij te leggen voor bijv vervanging van apparatuur, een nieuwe zender en cursussen. Het bestuur klopte daarom bij de ge meente aan voor extra financiële steun. De SLOT stelde voor de hui dige jaarlijkse subsidie (ƒ19.800,-) te verhogen met 32.430,-, waardoor de raamsubsidie 52.230,- gaat bedra gen B en w bedachten een alterna- Nel Bruining uit Den Hoorn is za terdag tweede geworden in een langlaufwedstrijd van 21 km. Deze werd gehouden in het Oostenrijkse Ramsau am Dachstein. Eigenlijk zou de Texelse meedoen aan de wintertriathlon van Inzeil, maar deze bleek afgelast. Nel Banning zou in Inzeil deelnemen aan de tiende wintertriathlon Er wa ren echter slechts zeventien voorin schrijvingen, zodat dit evenement met doorging. Ramsau bood een uitwijk mogelijkheid voor de sportieve Texelse. Haar volgende doel is deelname aan de alternatieve elfstedentocht op de Weissensee op zaterdag 1 februari Ook Dirk Bakker uit Oudeschild en Joop Moerbeek uit Den Burg zullen aan deze toertocht deelnemen Tevoko houdt maandag in „Ons Ge noegen" om 16.00 uur haar jaarlijkse volleybal instuif voor de jeugd van 11 tot 14 jaar met de bedoeling de Texelse jeugd enthousiast te maken voor de eerste beginselen van deze sport Onder leiding van de Tevoko-trainers en met hulp van Tevoko-leden krijgen de kinderen een eenvoudige training met bovenhands en onderhands spe len, Daarna wordt een toernooitje ge speeld, waarbij de winnaars een taart kunnen winnen Aanmelding is vanaf 15.45 uur mogelijk in de sporthal, vanaf 15.45 uur. Corrie en Jan Spaans waren in de vijftiende ronde van de klaverjas- competitie prima op dreef. Mede doordat zij vijf marsen speelden kwamen zij tot 7198 punten, goed voor twee plaatsen winst in het al gemeen klassement (van 17 naar 15). Zij behaalden nèt iets meer punten dan Arend Dijker en Piet Moree, die met 7173 punten genoe gen moesten nemen met de twee de plaats. Zij stegen in het alge meen klassement van negen naar vijf. De derde plaats was voor Wil Maas en Bertus Witte met een mooie ron de score van 6900 punten. Na twee achtereenvolgende goede weken zijn Wil en Bertus aan een opmars begon nen; zij behaalden weer een plaatsje winst. Op de vierde plaats staan Frans Bos en George Eelman met 6879 punten. Deze prestatie was goed voor twee plaatsen winst, Frans en George staan nu weer in de top tien. De vijfde plaats ging tenslotte naar Guusta Linneman en Jitze de Vries met 6759 punten (goed voor niet min der dan vijf plaatsen winst in het al gemeen klassement) Het algemeen klassement wordt nog steeds aangevoerd door Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp, voor Fenny Caspers/Ruth de Ruwe en Gonda Kiewiet/Roel de Zwart. Voor de tweede periode moeten nog zes „boompjes' van 16 partijen wor den gespeeld Zoals onderstaande stand aangeeft zijn er nog genoeg kandidaten voor de tweede periode- titel. Periodestand: 1 Fenny Caspers/Ruth de Ruwe 45.220; 2. Lieuwe van der Veen/ans Westdorp 44 940, 3. Astrid Hennmk/ Gerrie Grootjen 44 415, 4 Wil Derksen/Peter van Heerwaarden 44.176; 5. Gonda Kiewiet/Roel de Zwart 44 058. Leden van de raadscdmmissie welzijn, ambtenaren, pers en toe hoorders kregen woensdag avond een gebakje bij de koffie. Dat was te danken aan de jarige Roelie Bakker, die als bestuurs lid van Radio Texel bij de verga dering aanwezig was. De aanwe zigen zongen -onder aanvoering van Pieter de Groot- vervolgens uit volle borst ..Lang zal ze le ven". Een cadeautje zat er ech ter niet in Na een discussie van anderhall uur ging de commissie (nog) niet akkoord met grotere financiële steun voor de lokale omroep. tiet kwijtschelding van de bestaande schuld van de SLOT aan de ge meente, wat neerkomt op een één malige injectie van 50.000,- Peiling Alle fracties vonden dit te ver gaan Ze misten een toekomstvisie en wil den méér garanties inzake de kwali teit van de programma's en de bereikbaarheid. Daarnaast moeten actuele gegevens op tafel komen over de luisterdichtheid en de waar dering Volgens SLOT-woordvoerder Bart Heijnen heeft zo'n onderzoek enkele jaren geleden plaatsgevon den maar inmiddels zijn de cijfers verouderd De fracties bleken bereid een nieuwe peiling voor rekening van de gemeente te laten plaatsvinden van zowel de Texelse politiek als het SLOT-bestuur, is kostbaar Roelie Bakker vertelde dat naar aanleiding van de prijs die het programma „Natuurwijzer" onlangs won, de Me dia Academie bereid is om op Texel een cursus te houden voor alle radio- vrijwilligers Die kost echter ƒ10.000,- en dat geld is er niet. Ook betreurde ze de verminderde ontvangst op het hele eiland na de gedwongen verplaatsing van de an tenne (van de TEM-schoorsteen naar de RK kerk in Den Burg). Verder deed ze een spontane oproep aan de ge meente om de kelder onder De Buureton, waar de studio is geves tigd, voor het symbolische bedrag van een gulden aan de SLOT over te doen. „Niemand anders heeft wat aan die ruimte." Het college heeft het kwijtschel- dingsbeleid voor gemeentelijke be lastingen verruimd tot honderd procent. Tot 1 januari 1997 was dat nog 95 procent In 1996 werd een bedrag van ƒ30.000 kwijtgescholden, de verwachting is dat dit bedrag in 1997 zal toenemen met ƒ10.000,-. Texelaars met een inkomen beneden het minimumniveau komen onder bepaalde voorwaarden in aan merking voor kwijtschelding. Van de 97 aanvragen zijn er vorig jaar 18 afgewezen en 12 gedeeltelijk toegekend. Bermen Nog steeds vertonen veel Texelse wegbermen enorme gaten Wethouder Schilling heeft beloofd dat er een inventarisatie wordt gemaakt, waarna een voorstel op tafel komt om de probleemplekken te voorzien van graskeien. Die zijn duur. maar voldoen beter dan puin. Wonen op bedrijventerreinen is een beladen onderwerp. Hevige discussie bleef dinsdag echter uit in de raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid. Slechts de juridische aspecten ten aanzien van de milieuwetgeving waren op papier gezet. Dat zijn vaststaande feiten, waar weinig aan te tornen valt. Wethouder Schilling beloofde op het onderwerp terug te komen aan de hand van een praatnotitie. Dat weer hield Pieter de Groot van D66 er niet van toch even op de kwestie in te gaan. Voor hem is de vraag óf de gemeente wonen op een bedrijven terrein in de toekomst wil toestaan. „Is het antwoord daarop ja. dan moe ten we criteria bedenken om te voor komen dat er gigantische huizen wor den neergezet bij zogenaamde bedrijfjes. Want als we in dit tempo doorgaan, moeten we straks half Texel inrichten als bedrijventerrein." De wethouder waarschuwde echter dat het college de regels niet al te strak wil aanhalen om startende on dernemers van dienst te kunnen blij ven. Wat hem betreft is het antwoord dus zeker „ja" Maar ook Erna Eelman (VVD) vond de verleiding wel erg groot bij een grondprijs van 50.- per vierkante meter. Gewone bouw grond doet al snel meer dan ƒ150,-. De Groot wil het bedrijventerrein re serveren voor ondernemingen met hinderwetplichtige activiteiten. Eel man vindt dat woningen in zo'n ge bied irritaties geven Heel vreemd, aldus Jan Koolhof (CDA). „Wat mij betreft mogen daar bedrijfswoningen staan, maar de bedrijven gaan vóór het wonen." Hij had weinig op met bewoners die klagen over geluids overlast door omringende onderne mingen. Dirk Terpstra stelde zich het hardst op. „De PvdA heeft de lokale omroep altijd een warm hart toegedragen. Maar het draagvlak onder de Texelse bevolking is matig, ik heb de indruk dat Radio Noordholland beter wordt beluisterd Misschien is Radio Texel gewoon te kleinschaligTerpstra vond de huidige subsidie van ƒ19.800,- de limiet. „Als dat tekort is moet het bestuur van de SLOT haar eigen verantwoordelijkheid nemen." Corry Heijne (Texels Belang) meende dat er op gebied van sponsoring en reclame meer te behalen valt. Deze inkomsten worden begroot op ƒ9000.- per jaar. „Een paar jaar ge leden was er een fanatieke actie die wel ƒ20 000,- in het laatje bracht." Volgens Roelie Bakker van de SLOT is de situatie er sindsdien door de komst van nieuwe media niet beter op geworden „De advertentiemarkt op Texel is verzadigd", reageerde ze Cursus Kritiek dat Radio Texel niet lokaal en veelzijdig genoeg bezig is, werd door Bart Heijnen van de hand gewezen ,Het lokale karakter kan de toets der kritiek doorstaan, al kan het natuur lijk altijd beter." De professionele scholing van (nieuwe) medewerkers, een wens Reclame Bezwaren omwonenden, maar: De kap die de firma Schuijl op de dienstwoning aan de Abbewaal wil zetten, voldoet aan de regels. Bezwaarmakers tegen het bouw plan hebben dus weinig poot om op te staan. Dat concludeerde de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid dinsdag. Twee families aan het Paelwerck hebben problemen met de plannen van Schuijl Onroerend Goed BV. Toen deze firma indertijd een bedrijfswoning neerzette, waren de omwonenden zeer gelukkig met de gelijksvloerse uitvoering, waarbij het maximaal toegestane bebouwings oppervlak werd gebruikt Door een deel daarvan als kantoor te be stempelen is echter de mogelijkheid ontstaan om alsnog een stuk op te bouwen. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid was er dinsdag snel mee klaar Omdat het plan binnen de regels valt, is er weinig tegen te beginnen. Volgens de bedrijventerrein-criteria kan inder daad een deel van de bebouwing als kantoor worden aangemerkt. Schadeclaim A de Boer betoogde dat hij zijn huis speciaal had gekocht omdat het grenst aan een bedrijventerrein Maar nu is hij is bang dat zijn privacy wordt geschaad en voorziet een waardedaling Hij dreigde met een schadeclaim, maar daarvan was de commissie niet onder de indruk. Enig begrip voor de bezwaarmakers had Dick Drijver van Texels Belang Hij vroeg of Schuijl de inkijk in de tuinen van omwonenden kon beperken Dat kan echter niet en volgens Schuijl valt het ook wel mee „Ik zou helemaal schuin moeten kijken om wat te zien. Het is eerder andersom, want ze kunnen zo bij mij naar binnen kijken. Trouwens, ik ga naar de slaapkamer om te bed te gaan. r vetafflavmrdtlijkhcid via de itdiclK Texelaars zijn vertrouwd geraakt met het Texelse bos. Ze hadden met ge dacht dat zoiets op Texel kon groeien, maar nu zijn ze er op gesteld Veel families wijzen elkaar nog het deel dat opa heeft geplant Grootschalig kap pen leidt begrijpelijkerwijs tot emotio nele reacties. Nu is het landschap daar in de loop der tijden voortdurend veranderd, meestal door natuurlijke oorzaken bv. het opstuiven van de duinen over een slufter AD 1200. De laatste 200 jaar vnl. door toedoen van de mens: ontwateren, ontginnen, bebossen Het bos groeide, werd gedund, ge kapt, woei om, werd herplant. Alles mensenwerk, en bedacht door het SBB Vroeger ging alles met mankracht, nu machinaal. Dat maakt het voor de omwonenden veel emotioneler. Vroe ger werd een omgezaagde boom door 10 man het bos uitgedragen, stapje links, stapje rechts. De bos wachter hield er met van dat de on dergrond werd beschadigd. Nu duurt het jaren voor de schade met meer te zien is, voor de takken rommel over de met eikvaren begroeide duintjes is weggezakt. Ik weet van een hartpa tiënt die van de dokter ter ontspan ning in het bos mocht wandelen Dat was net tijdens de vorige grote dunning. Hij is er niet meer geweest, hij dacht niet dat de woede en emo tie goed voor zijn hart waren. Het gaat er nu net zo aan toe De „veelbelovende Corsicaant|es in het Botgras" waar Thijsse over schreef zijn weg. Het hoge donkere Dennebos bij de Monnikenweg/ Ploegelanderweg is gedund Bijna de helft van de bomen had stip of bles, dat is na dunning een heel ander bos. Op kleinere schaal worden overal bo men in vorm gesnoeid De oude elzenhagen zijn „opgeruimd", eerst bij de Grensweg, nu aan de Rozendijk bij de oude tuin van Min. Ik hou mijn hart vast voor het elzenbosje op de hoek van Rozendijk en Westerslag. Bij de vorige dunning heb ik de bos wachter voorgesteld om bomen langs de weg die de mensen persoonlijk kennen te laten staan. De bomen verder in het bos konden me niet schelen Die bomen zijn tenminste allemaal weg. Het probleem is de omwonenden zijn niet de beheerders van het bos. De genen die plannen maken, komen er niet elke dag Die weten niets van de geschiedenis, de emoties van de mensen, die weten met wat ze een ander aandoen Ik sprak eens een overkantse medewerker van SBB, die was wezen kijken bij de aanleg van plan Tureluur. Hij zei. „Wist Jij dat, het staat er vol sneeuwklokjes", ik zei „Daar kijken wij elk jaar naar uit". Hij legde me ook uit dat de houtkap meer kost dan opbrengt. Daarom wordt er nu zoveel gepraat over verhogen van natuurwaarden. Daar ben ik voor, maar dan door de natuur zelf haar gang te laten gaan. Stop met afwateren, wacht af wat er gebeurt, blijf er af Een deel van het bos zal doodgaan, een deel op bloeien, de onnatuurlijke aanplant zal ver-naturen Daar wordt echter met voor gekozen. Men kiest voor natuur bouw, ook al zo emotioneel voor de omwonenden Want er wordt iets nieuws aangelegd in plaats van iets ouds. Iets dat heus wel leuk zal worden over 10 jaar, in de plaats van iets dat nu wordt ge waardeerd. Vorig jaar heb ik over mijn bedenkingen bij het Tureluursplan geschreven. Daar heb ik van alle kan ten reacties op gekregen. Slechts een enkeling vond dat ik zeur. Er bestaat een bureau Landview, dat bodemonderzoek doet en milieu- en cultuurhistorische adviezen geeft, „Natuurbouw is niet verkeerd, maar in gebieden die al kwaliteit hebben, kun je het beter niet doen. Bestaande landschappelijke kwaliteiten moet je onderkennen, waarderen en verster ken" zegt dhr Baas van dit bureau (in het NH Dagblad 5-11-'96). Een wijs woord. Een voorbeeld van natuurbouw op een plaats waar het geen kwaad kan is het meertje/zoetwaterbuffer op het land van J. Hoogenbosch (Graafelijke Bosch) Maar binnen De Dennen past grote terughoudendheid. Het bos is aangelegd op De Mient. een natte hei. Op de oude kaart zien we ontgon nen gedeelten, Oude Kooi, Botgras, Bleekerij. De Bleekerij is een onderneming uit 16e en 17e eeuw. Daar liggen nog ruines van gebouwen Bij de aanleg van De Dennen is het oude land schap verdwenen, maar wel binnen de bestaande structuur Natuurbouw zoals het Tureluursplan komt in plaats van die oude structuur Het heeft te maken met het verschil tussen de spade en de graafmachine Het is nog met te laat om te bezinnen, om op te houden met natuurbouwen. Er schijnen voor de Bleekerij soortge lijke plannen te zijn als voor de Tureluurssloot Maar de Bleekerij is nog niet aangetast. Als compensatie voor de verdwenen dierbare bomen en plekken zou kunnen worden be sloten er van af te blijven. Net als in Wassenaar zou er echt. serieus overlegd kunnen worden, zoals G. v/d Kooi voorstelt: Geen „in spraak" die genegeerd kan worden, maar een toekomst van rekening houden met emoties van Texelaars en eerbied voor historisch gegroeide landschappen, daar is het nooit te laat voor. Irene Maas NB De drie kolkjes bij Immetjeshoeve zijn nog steeds gedempt. Ik begrijp dat zulks volgens de gemeente niet zomaar kan Maar het gebeurt wel. Hoe zit dat?

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7