Cjrocn r^wartsJexeU in het hart. Horeca wil stem in regels Dorpsstraat f N- Bedrijven lopen niet warm voor actie N9 Schilling blijft ondanks kritiek optimistisch We krijgen wel meer bedelpost Mariniersbrandweer en ambulance actief in realistische oefening Houten terrassen niet toegestaan? SAM Geschilpunten buitengebied te overbruggen" 3 Lo/R Kantoorvakhandel ËXTOIK)® VERDER IN DIT ummer Waddenplan: 't eiland is geen museum Brand in caravan aangestoken? Protest vluchteling: verkeer geblokkeerd Herstellend hart: Zilveren broers Kop-staart-botsing Vandalisme Wellicht vandaag besluit over hoed TEXELSE^COURANT „DP GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11154 DINSDAG 4 FEBRUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. I ABONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20. fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 Vandaag bespreekt een Koger legatie met b en w de „gebruiks- oorschriften" (regels) voor de ernieuwde Dorpsstraat. Het col- ige wil ondermeer terrassen met louten vloeren uit het straatbeeld eren omdat er niet voor niets lerbestrating van gevel tot gevel i gelegd. Bij sommige horeca- xploitanten stuit dat echter op roblemen. Zij willen daarom bij et maken van de afspraken nauw worden betrokken. Jeinier van der Veen, exploitant van itcafe Sam Sam, heeft zijn ver- jogde terras van houten vlonders neergezet. Nadat hij er van ge meentewege op werd gewezen dat |t met meer is toegestaan, ging hij gisteren naar het spreekuur van wet- Duder Daan Schilling Naar aanlei- Ing van dat gesprek voerde Van der een gistermiddag spoedoverleg iet enkele andere horeca-onderne- i Iers uit De Koog Zij willen hun be ngen optimaal behartigen in het rerleg met de gemeente, zodat ze iel voor ongewenste voldongen fei ten komen te staan. Die opzet lukte, zo bleek gisteravond Vertegenwoor digers van de Stichting Tropical Sea (festival. de organisatie van de Statte" Koger horeca, zullen van daag als toehoorders bij het overleg met de gemeente aanwezig zijn. Spreekbuis ijdens de herinrichting van de orpsstraat diende een begelei- ngsgroep als spreekbuis richting smeente. Daarin was namens de orpscommissie voorzitter Frits gter afgevaardigd, hotelier Harry l/uis en winkelier Jan Hennink za- er namens ondernemers- eremgmg De Koog Badplaats in en Hans de Ridder namens de horeca. Vijfde groepslid was adviseur Jos Engelvaart. Toen ging het echter om hoe de straat er uit kwam te zien. nu wat er mag Van der Veen: ,,Het aantal res taurants en café's in de Dorpsstraat is zeer groot Het is daarom geen goede zaak dat er door anderen over ons wordt beslist." Niet vlak Van der Veen kan er wel begrip voor opbrengen dat de gemeente de straat het liefst helemaal ..schoon" houdt, maar vindt dat zijzelf met helemaal vrijuit gaat. „Bij de herinrichting heb ik erop aangedrongen de straat he lemaal vlak te maken. 'We zullen het proberen', kreeg ik als antwoord. Maar daar is weinig van terecht ge komen. De zijkanten lopen te steil af, zodat ik er geen terrastafels kan neerzetten. Daardoor ben ik wel ge dwongen om het weer waterpas te maken met een houten verhoging." Voor een terras dat meer bij de zaak aansluit heeft hij ook een commer cieel motief: „Daar gaan de mensen wél zitten eten, op straat niet." Bo vendien, zegt Van der Veen, moet elke ondernemer de gelegenheid krij gen zijn zaak te profileren Jan Hennink, bestuurslid van De Koog Badplaats en lid van de begeleidingsgroep, is het ten dele met Van der Veen eens. Volgens hem heeft de gemeente zulke reac ties uitgelokt door de straat lager te maken dan vroeger. Hennink wijst erop dat er vanuit ondernemerskring is gevraagd de straat zo hoog mo gelijk te leggen. „Er kwam tien cen timeter bij, maar de straat ligt nog te diep." Uitstraling Hennink erkent dat er al met de ge meente is gesproken over de regels die in de gerenoveerde straat gaan gelden. De gemeente wil nu het Koger winkel- en uitgaanscentrum voor bijna een miljoen is opgeknapt, dat de bedrijven meewerken aan een „nette" uitstraling. Bedoeling is o.a. dat er niet meer dan twee reclame borden per pand buiten mogen staan. Wat wethouder Schilling betreft wor den al op korte termijn defitieve af spraken gemaakt over de nieuwe gebruiksvoorschriften. „Het ambte lijk apparaat heeft de voorschriften op papier gezet en het college is daarmee akkoord. Hopelijk komen we er snel uit. Kritiek vanuit de horeca? Och, problemen gaan we nooit uit de weg." e" sPiJslokaal MbT I 1 - lezers kunnen weer reageren - plannen op een rij - Nauta blij met alle reacties Het houten terras van Sam Sam baart opzien door de straatlan taarn die midden voor de ingang staat'rt Foutje tijdens de her inrichting? „Wee", grijnst exploi tant Remier van der Veen ..Ei genlijk zou de paal twee meter naar links komen, maar is-ie op mijn verzoek centraal neerge zet. In het midden komen geen terrastafeltjes, vandaar Enige nadeel is volgens hem het wei nig sfeervolle fel-witte licht. ..Daar moeten we nog wat op verzinnen. (Foto Frans Hopman) Bij een kopstaartbotsing vrijdag om 11.45 uur op de Waalderstraat raak ten twee auto's beschadigd Een 37- jange vrouw uit De Waal reed te dicht achter een 51-jarige bestuurder uit Den Burg. Toen hij ter hoogte van de Maricoweg moest afremmen, kon de vrouw niet tijdig stoppen JJ jj Nog een paar ton en dan wordt de N9 een veilige weg. Dat betoogt een speciaal actiecomité, dat ondernemers in de re gio benadert voor een bijdrage. Gevraagd wordt om een tien tje per werknemer. Ook bij Texelse bedrijven is een acceptgiro met een begeleidend schrijven in de bus gevallen. „We reke nen op een forse bijdrage van het eiland, want deze weg is voor jullie toch de slagader", aldus L. Van der Wal uit Den Helder, die namens de Kamer van Koophandel in het comité zit. Hij komt tot nog toe bedrogen uit: de Texelaars betaalden niet. Maar de kans is nog niet verkeken, want de actie is verlengd tot begin maart. De eigenaar van de Theodorahoeve in de Kogerstraat hoorde in de acht van zaterdag op zondag rond .00 uur een boel gejoel en ge- ;hreeuw op straat. Toen hij ging Ijken bleek zijn vijf meter lange houten vlaggemast omver getrok ken De baldadige veroorzakers waren in geen velden of wegen meer te bekennen. De schade bedraagt zon ƒ300,-. lOmstreeks dezelfde tijd werd een 81 - jarige bewoner van de Willem van Beierenstraat wakker door lawaai voor zijn huis. De volgende morgen bleek de spiegel van zijn auto eraf getrapt. Het schadebedrag is 200,- Wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) blijft ondanks de kriti sche opmerkingen van de Provin ciale Planologische Commissie (PPC) over het bestemmingsplan buitengebied optimisch gestemd. „Over een aantal geschilpunten worden we het vliegend eens. Dan blijven er drie of vier zaken over waarover we van mening verschil len. Die moeten via onderhande lingen zijn te overbruggen. Daarop laat je niet een heel be stemmingsplan afketsen." „Hier moeten we gewoon met elkaar zien uit te komen. Er zijn best een paar principiële punten van kritiek waar we zelf ook al zijn achter ge komen", doelt de wethouder bijvoor beeld op de nadere regels voor agra rische bouwblokken. „Wie voor een 'half slapend' bouwblok een bouw vergunning wil. moet wel aantonen dat het voor agrarische doeleinden is bedoeld. Dat heeft de commissie ROH hier ook unaniem gezegd." Oudheidkundig belang Over de summiere landschapsvisie: „Laat de provincie maar eens aan geven wat zij vinden dat wij tekort hebben gedaan. Ze schrijvefi name lijk dat het plan conserverend van opzet is. Dat is precies wat we wil len: we moeten houden wat we heb ben." In dat verband past ook een kritische opmerking van de PPC over het verwijderen van een aantal terreinen van oudheidkundig belang van de plankaart, zoals mede op aandringen vpn de Texelse landbouw is gebeurd. De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) diende hiertegen een bedenking in, omdat het ROB vindt dat deze ge bieden beter beschermd moeten worden. De PPC acht deze beden king gegrond. Schilling „We hebben al toegezegd dat we in overleg gaan met het ROB Kampeerterreinen Over de kritiek op de aanleg van vij vers: „Ik dacht dat we er met elkaar aardig zijn uitgekomen. Als zij den ken van met, laten we dat dan maar eens bekijken." Schilling gaat ook met de provincie praten over het advies tot onthouding van goedkeu- Lees verder op pagina 5 Een deel van de N9 (de rijksweg langs het Noordholland kanaal), tus sen De Stolpen en Alkmaar, is al aangepast. Er is een parallelweg gemaakt voor het langzame verkeer en de kruisingen zijn ongelijkvloers geworden „Een stuk veiliger", zo meent Van der Wal. Voor aanpassing van het laatste stuk moet 30 miljoen op tafel komen. Het rijk betaalt het leeuwendeel, maar de regio moet zelf 20 procent ophoesten. Dat is zes miljoen gulden. Daarvan wordt drie miljoen bijgedragen door de pro vincie, 1 miljoen door Den Helder en 1 miljoen door de omliggende ge meenten. De Texelse gemeenteraad heeft bijvoorbeeld onlangs inge stemd met een bijdrage van ƒ10,- per inwoner, te betalen in vijfjaarlijk se termijnen. Het laatste miljoen moet van onder- Getracht was een zo realistisch mo gelijke situatie te presenteren. De mogelijkheden daarvoor zijn tegen woordig beperkt. Van het stichten van een echte brand kan geen sprake zijn Gisteravond om 19.00 uur werd alarm geslagen op de Joost Dourleinkazerne. Saboteurs had den op het kazerneterrein hun slag geslagen door twee gebouwen in brand te steken, waarbij zich een explosie had voorgedaan. Vier mannen lagen gewond in het bran dende complex... Aldus de omschrijving van een denk beeldige ramp waartegen hulpverle ners van De Mok, de brandweer van Texel en de ambulancedienst Texel bij wijze van oefening gezamenlijk loesten optreden. Daarbij kwam het iet alleen aan op snelheid maar aoral op coördinatie van de verschil- inde disciplines. De oefening die bijna een uur duurde verliep naar te vredenheid, maar bij de nabespreking kwamen ook punten aan de orde die 3voor verbetering vatbaar zijn. Vooral op een eiland als Texel waar bij met onmiddellijk over hulp van el ders kan worden beschikt moeten de bestaande hulpverleningsinstanties goed samenwerken als zich een ramp voordoet. De oefening heeft daar volgens brandweercommandant Dick Jongeneel en coördinator ser geant-majoor J.C. Meesters van de Dourleinkazerne zeker aan bijgedra- ftn. omdat de milieuvoorschriften dat niet toelaten. In plaats daarvan werd de suggestie gewekt door achter de ra men van de betreffende gebouwen lichtflikkeringen te veroorzaken. Ook werd het complex van binnen volge- zet met rook van onschadelijke sa menstelling en werd gezorgd dat zo wel binnen als buiten de verlichting uitviel. Volgens het scenario dacht de eigen brandweer van de Mok in eerste in stantie de situatie aan te kunnen toen brand was uitgebroken in het legeringsgebouw Poseidon. Maar toen bleek dat de saboteurs een tweede brand hadden gesticht in het oude onderofficiersverblijf, moest hulp van de burgerbrandweer worden ingeroepen Ook werd de ambulancedienst gealarmeerd omdat vier vermiste mensen er vrijwel zeker slecht aan toe waren. Een zojuist uit het kazernegebouw bevrijd ..slachtoffer" wordt door hulpverleners behandeld. (Foto Harry de Graal) De eerste positieve conclusie die tij dens dê oefening kon worden getrok ken was dat zowel brandweer als ambulance bijzonder snel op het toch vrij ver van Den Burg en De Cocks- dorp gelegen kazerneterrein aanwe zig kunnen zijn. Elf minuten na het signaal via de Regionale Alarm Cen trale reed de voorhoede van de brandweer al het terrein op, vrijwel tegelijk met de ambulance Enkele minuten later volgden de voltallige brandweer met alle rijdend materieel. Totaal zeventig man was bij de oefe ning betrokken Een foutje was dat de brandweer wagens direct doorreden n&ar de vermeende plaats van de ramp, ter wijl ze bij de poort beter de daar wachtende mariniers hadden kunnen oppikken die hen direct naar de juiste plaats hadden kunnen begeleiden. Desondanks kon de strijd tegen het vuur snel worden begonnen. Reanimatie Ook waren de deerlijk verwonde in gesloten mannen in het vol rook staande gebouw vrij snel opge spoord, zodat ze in de buitenlucht aan de ambulancedienst konden worden overgeleverd voor reanimatie en an dere vormen van eerste hulp Omdat bij een uitgebreide brand de eigen watervoorraad in de brandweer wagens niet toereikend is, werd blus water uit de Mokbaai betrokken met behulp van een pomp die met man en macht via een trap naar de boot- steiger was gedragen. nemers uit de regio komen. Bij de aanpassing van het eerste stuk werd de bijdrage betaald door de Kamer van Koophandel. Ondernemers zijn verplicht lid van deze instantie, dus zij droegen indirect de kosten. Maar dat bleek onrechtmatig. „Het wordt niet teruggedraaid, maar het kan helaas nu niet meer op die manier", verklaart Van der Wal Lakse houding Vandaar dat een actie is gestart en alle ondernemers zijn aangeschre ven. Van der Wal snapt dat met ie dereen stond te juichen „We beta len allemaal al belasting en op de benzine zit accijns. Maar dat is een politiek verhaal en het is niet zinvol daarover door te steggelen De za ken liggen zo: met een miljoen van de ondernemers kan aan de weg worden getimmerd. Letterlijk." Aanvankelijk zou de actie tot 10 fe bruari lopen Twee grote thermome ters, eén bij het Kooypunt en één vlakbij Alkmaar, gaven de stand van binnengekomen bijdragen aan Het kwik steeg echter slechts langzaam. Pas een kwart van het benodigde bedrag is binnen. En van Texel werd nog helemaal niets ontvangen. „Te leurstellend ja", beaamt Van der Wal. Hij vindt de houding van de Texelaars laks. „Ze denken zeker Eigenaar Paul Konst van hotel Greenside voert vandaag een wel licht beslissend gesprek met b en w over de „hoed". Op tafel ligt een gemeentelijk voorstel, dat uitgaat van gedeeltelijke sloop van de omstreden opbouw op het dak van Greenside. Als Konst akkoord gaat, lijkt het eind van de sle pende affaire in zicht. Wethouder Daan Schilling toonde zich gisteren voorzichtig optimis tisch „Het gaat de goede kant op Wat mij betreft valt er morgen een besluit." Volgens Schilling is de af gelopen weken behoedzaam toege werkt naar een billijke oplossing. „Stap voor stap, heel zorgvuldig." Vooral de planologische en juridi sche aspecten werden helemaal doorgelicht De voorgestelde oplos sing werd gesproken met het bestuur van Tien voor Texel, dat de zaak met succes bij de rechter aanvocht dat het toch wel gebeurt. Maar als we het geld niet binnenkrijgen is het gewoon af." Reklame Qua p.r. zegt Van der Wal veel te hebben ondernomen Het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) is echter niet door hem of één van de andere actiecomitéleden benaderd. .Ik vind zijn uitspraken tamelijk ge neraliserend", reageert Co Vinke, voorzitter van het TVO. „Ze hebben zich niet voldoende gerealiseerd dat je voor Texel een aparte campagne zult moeten voeren. Wij komen niet twee keer per week langs die ther mometers. dus worden er niet aan herinnerd Vinke heeft een half jaar geleden al gewaarschuwd dat het extra inspan ningen zou vergen om van Texel geld los te krijgen voor de N9 .Texelaars zijn niet zomaar over tuigd van het doel. Ze krijgen wel meer bedelpost, dus de kans dat de brief ongelezen opzij is gelegd is groot. Aandacht in de regionale pers is met genoeg: er had op het eiland zelf iets moeten worden ontketend Niet te duur Volgens de TVO-voorzitter is de N9 ontegenzeggelijk van belang voor het eiland „Weliswaar promoten we het gebruik van de A 7 via Den Oever onder andere via de VVV-sticker, maar de weg langs het kanaal blijft Lees verder op pagina 5 (ADVERTENTIE) Onxe Budscf-PC "Galaxy 133" Zie onze advertentie in deze krant Sinds jaar on dag voor kantoor en thuis (Advertentie) to to*t tort. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven!

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1