Wadden: beleid moet praktijkgericht zijn „Begrip voor besluit Zorgcentrum Texel" „Een eiland is geen museum" Vrijspraak gevraagd voor taxichauffeur TEXELSE COURANT Ruimtevaart in Daalderschool Vrijwillige chauffeurs over taxi: Agenda teso Brand in caravan wellicht aangestoken t- Texelaars voor de Gespreksgroep sexueel misbruik Laatste oproep voor uitstrijkje Mareis doen aan teambuilding^ Even een pak SNERT halen in Ettert DINSDAG 4 FEBRUARI 1997 Vrijdag houdt de Jacob Daalder- school in Oosterend van 17.30 tot 20.30 uur haar jaarlijkse Fancy Fair. Deze staat dit jaar in het teken van de ruimtevaart. Als aanloop naar de Fancy Fair heb ben alle leerlingen van de school thuis een ruimtevaartuig in elkaar kunnen knutselen. Deze dienen tij dens de Fancy Fair als decoratie en een deskundige jury zal zich over de resultaten buigen, Twee lokalen van de school zullen worden ingericht als restaurant In dit „Eetcafé de eet- planeet" kan men zich tegoed doen aan allerlei lekkere hapjes De me nu's zijn samengesteld door de leer lingen van de hoogste groepen. Zij zorgen, in samenwerking met de leer krachten, tevens voor de bediening. Met vegetarisch etende mensen is rekening gehouden. Naast een eten tje kan men voor verschillende an dere activiteiten in de school terecht Er zijn voor kinderen en volwassenen spelletjes in de sfeer van de ruimte vaart. Er kan gedaan worden aan „Raket lanceren", men kan een „Reis door de melkweg" maken, zelf een „Meteorietenregen" veroorzaken of een „kijkje" nemen in „Het Zwarte Gat." Het Rad van Avontuur zal ge durende de avond ook volop draaien en bovendien kan men meedoen aan een verloting met als hoofdprijs een para-tandemsprong. Met de verschil lende activiteiten zijn vele prijzen te winnen, waaronder o.a. een rond vlucht boven Texel, een scha-pen- wollen dekbed, een etentje, bezoe ken aan het luchtvaartmuseum, Calluna etc. etc. Buiten op het school plein komt een oliebollenkraam. De opbrengst van de Fancy Fair is voor de aanschaf van materialen en een deel gaat naar het door de school geadopteerde Foster Parentskind op de Filippijnen. Auto bekrast Een 32-jarige auto bezitter uit Den Burg ontdekte vrij dag dat zijn zwarte Opel Kadett aan de voor- en zijkant was bekrast. De vernieling moet donderdag of vrijdag zijn aangebracht aan de Vloedlijn of op de parkeerplaats van de veer haven De schade bedraagt 1.000,- Om de overdracht van het vervoer aan taxi Van de Wetering te symboliseren overhandigt Wim Witte, vrijwillig chauffeur van Zorgcentrum Texel, de autosleutels aan Bart de Vries. if<xo Gerard Tmvnarwan) De vrijwillige chauffeurs van Zorgcentrum Texel hebben be grip voor het besluit om het ver voer uit te besteden aan taxi Van de Wetering. Aldus reageerde be stuurder Wim Witte, die gister middag de sleutels van het busje symbolisch overdroeg aan taxi ondernemer Bart de Vries. Van de Wetering verzorgt vanaf 1 februari al het vervoer van bewoners van St. Jan, Gollards, het verpleeg huis, de dagbehandeling en de dagopvang. Voor Witte komt het besluit van Zorgcentrum Texel met ongelegen. ,,lk heb de bewoners zeven jaar met veel plezier rondgereden, maar nu vind ik het welletjes Van de circa twintig vrijwillige chauffeurs, die het vervoer met veel inzet verzorgden, hielden ook anderen het voor gezien. „Het aantal bestuurders dat stopte, was hoger dan het aantal dat zich aanmeldde De vrijwilligers die door reden werden steeds zwaarder be last Op den duur een onhoudbare situatie", aldus lokatiemanager Kees Boer De verscheidenheid in de vraag naar vervoer werd steeds groter en was daardoor moeilijker te organiseren. Verder waren de exploi tatiekosten van de busjes in verhou ding tot het gebruik vrij hoog De noodzaak aan groot onderhoud aan één van de busjes was een ander argument om met verschillende taxi bedrijven in onderhandeling te gaan. waarbij de condities van Van de Wetering het meest gunstig uit de bus kwamen. Het taxibedrijf heeft busjes overgenomen en in de bedrijfskleuren overgespoten Als ze niet in gebruik zijn, worden ze ook voor overig aangepast vervoer inge zet Service De bewoners gaan er volgens Boer niet op achteruit. Dankzij deze over eenkomst kan het zorgcentrum haar bewoners het bestaande vervoers aanbod en service bieden. De ritjes bli|ven dus hetzelfde en de bewoners hoeven er niet voor te betalen. Dat betekent dat de toertochtjes over het eiland - al dan niet van commentaar voorzien door de chauffeur - gewoon blijven doorgaan. Boer- „Door de samenwerking is de kwaliteit en con tinuïteit van het vervoer gewaar borgd. We verwachten dat we op deze wijze in de toekomst eenvou diger op de veranderende vraag kun nen inspelen. En voor ons blijven de kosten ongeveer gelijk." Het Waddengebied is qua natuur uniek en van internationaal belang. Dat moet dus worden beschermd, vindt het rijk. Dat eilandbewoners en -bestuurders er net zo over den ken en al eeuwenlang over het ka rakter van hun gebied hebben ge waakt, wordt wel eens door de mensen in Den Haag over het hoofd gezien. Daarnaast zijn som mige rijksplannen, bedacht van achter het bureau, niet altijd even praktijkgericht. De gezamenlijke Waddeneilanden willen hun visie op het beleid in het gebied weerge ven, in de hoop dat deze door de overheid wordt overgenomen. De eerste opzet is klaar. Het plan is op papier gezet door Mandy Postma, werkzaam bij de ge meente als coördinator Waddenbe- leid. Welke status het zal krijgen is nog niet bekend. Het moet nog wor den besproken door alle betrokke nen. In november '95 besloot het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij tijdens de internationale Wad denconferentie dat het hele Wadden gebied voortaan als één internatio naal beheersgebied moet worden gezien. „Het is één geheel. Maatre gelen op een plek in het gebied heb ben invloed op een andere plaats Het is onlosmakelijk met elkaar ver bonden", legt Mandy Postma uit. De Duitsers en Denen hebben ook Wad deneilanden en denken er net zo over. Maar er zijn ook verschillen. „Zij hebben bijvoorbeeld de visserij uitge bannen in hun deel. Dat Is voor ons ministerie onbespreekbaar Zelf doen Het rijk geeft via regels aan wat er moet gebeuren om de natuur te be schermen in het Waddengebied. Die regels gelden dus óók op de eilanden. De gemeenten hebben daar echter méér verantwoordelijkheden dan al leen natuurbescherming. „Het lijkt soms wel of het rijk niet inziet dat ei landbewoners het zelf ook belangrijk vinden dat de natuur met wordt aan getast in hun leefgebied. Enerszijds is dat wel verklaarbaar, als er een groot hotel in het duingebied wordt gebouwd of aan dorpsuitbreiding wordt gedaan. Er moet echter wel gewoon worden gelééfd. De natuur staat hoog in het vaandel, maar een eiland is geen museum", waarschuwt Postma. De visie van de Waddengemeenten is een aanzet richting overheid om aan te geven hoe de eilanden er zelf over denken. „Het beeld dat het rijk van ons heeft moet positiever wor den Den Haag moet ervan overtuigd raken dat we zelf ook goed op de natuur willen passen. Maar niet alles moet worden beperkt." In november van dit jaar is in Duits land weer een ministeriële wadden conferentie. Dan wordt gepraat over het opstellen van een „management plan" voor de eilanden, waarin con crete maatregelen moeten komen. Mandy Postma: „Je moet deze struc tuurvisie zien als een voorloper Hier mee willen we regels die ons te ver gaan afzwakken en aangeven wat we wel zien zitten." Als voorbeeld geeft ze de begrazing van kwelders. Het rijk is daar niet blij mee, maar het blijkt in de praktijk gunstige effecten te hebben op de natuurwaarden. Met dergelijke argu menten wordt geprobeerd de over heid op een andere mening te bren gen. Ook een punt is de toegankelijkheid van natuurgebieden. „Niet alle betreding is verkeerd. Je kunt ook bepaalde gebieden een deel van het jaar afsluiten. Verbied je de toegang, dan geeft dat ook weer méér druk op andere gebieden." Duurzaamheid In mei wordt eveneens een interna tionale waddenbijeenkomst belegd waarin de „Euregio" vorm moet krij gen. Al sinds de jaren tachtig wordt gesproken over nadere samenwer king tussen alle Waddeneilanden, dus ook de buitenlandse, maar pas de laatste jaren lijkt er echt vaart in te komen. Mandy Postma: „Via de Euregio willen de eilanden hun belan gen in Europees verband veilig stel len. Het wordt dé gezamenlijke pre sentatie naar Brussel." Of het een globale samenwerking wordt of een intensieve, zal in mei worden bespro ken. Wel duidelijk is dat gezamenlij ke projecten in het teken van duurzaamheid zullen staan. Behoud van de natuurlijke waarden en verbe tering van de kwaliteit staat voorop. Probleem is dat de onderlinge ver schillen groot zijn. Zo zijn er Duitse eilanden met maar een stuk of tien vaste bewoners en voor de rest al leen toeristen. Landbouw, op Texel een belangrijke economische pijler, mede bepalend voor het weidse ka rakter van het eiland, vindt lang niet op alle eilanden plaats. Er hangt echter iets in de lucht wat een adequate reactie van de eilanden vraagt. De kans bestaat dat de Wad denzee wordt aangewezen tot Habitat-gebied. Dan gelden er Euro pese richtlijnen. Postma: „Volgens het ministerie geeft dat geen belem meringen, maar wellicht worden op Europees niveau veranderingen in gevoerd en wie weet wat ons dan boven het hoofd hangt." De kans dat van achter een Brussels bureau re gels worden opgelegd die hier grote gevolgen hebben, is dus met ondenk baar. „Onze stelling is altijd: als een status niets toevoegt, dan hoeft-ie ook met ingevoerd. De zaken zijn goed afgekaderd via de Natuurbe schermingswet. Dat hoef je niet nog eens te doen", aldus Postma. Dinsdag 4 februari Vandaag gaat in dorpshuis De Hof in De Koog het Texels kampioen schap biljarten van start. Dagelijks worden in diverse categorieën par tijen gespeeld De finales zijn za terdag en zondag. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk van Den Burg is vanaf 14.30 uur de Doopsgezinde Zusterkring bijeen. Mevrouw Harting bespreekt de Legende van Beatrijs. De dorpscommissie van De Waal ontvangt het college van b en w in De Wielewaal, aanvang 19.30 uur Alle bewoners zijn welkom. De film „Ransom" is om 19 00 en 21 30 uur te zien in Cinema Texel Woensdag 5 februari Tussen 10.00 en 12.00 uur kan ieder zijn mening geven over het toekomstige „hartvan Den Burg Reacties per fax (31 41 11) of te lefoon (36 26 20) In dorpshuis De Hof in De Koog is de tweede dag van het Texels kampioenschap biljarten In Cinema Texel draaien de vol gende films 14.00 uur „De Klokke- luider van de Notre Dame", 16.00 uur„Pinoccio", 19.00 en 21 30 uur ..Ransom". Donderdag 6 februari Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen „overkantse" lezers hun mening geven over de plannen voor het „hart" van Den Burg, telefonisch (36 26 20) of per fax (31 41 11). Biljarters strijden in het Koger dorpshuis De Hof verder om het Texels kampioenschap In schouwburg De Kampanje in Den Helder treedt Boudewijn de Groot op met zijn programma „In Concert". De voorstelling begint om 20 15 uur, na afloop vaart een extra boot terug. De toegang be draagt 35,- In Cinema Texel draait om 19.00 en 21 30 uur „Ransom". Vrijdag 7 februari Dorpshuis De Hof in De Koog is de hele dag weer het strijdperk van het Texels kampioenschap biljar ten. De Jacob Daalderschool in Oosterend houdt van 17.30 tot 20 30 uur fancy fair, die in het le ken staat van de ruimtevaart. Er is in de school een eetcafé ingericht, er kunnen spelletjes worden ge daan en er is een oliebollenkraam. De opbrengst is voör aanschaf van materialen en het door de school geadopteerde Foster Parentskind op de Filipijnen. In Question Plaza is de „Friday Night Groove Express" onder lei- ding van DJ Beers De film „Ransom" is om 19 00 en 21 30 uur te zien in Cinema Texel Zaterdag 8 februari Mountainbikers kunnen deelne men aan de laatste wedstrijd uit de ATB-competitie op het wielerparcours aan de Biesbos- weg in De Dennen.De B poule start om 14.00 uur, de A poule om 14.45 uur. Vandaag vinden in het Koger dorpshuis De Hof de eerste finales plaats van het Texels kampioen® schap biljarten. In De Lindeboom is een stijldans avond met medewerking van band „Hickory". De jaren zeventig herleven tijden; een discoavond voor de „ouder; jeugd" in Question Plaza. Vandaag is de eerste dag van he; jaarlijkse pupillen-zaalvoetbal toernooi in sporthal Ons Genoe gen. E-pupillen vanaf 09.00 uur| 1315uurzijndeD-pupillen aan d< beurt. In Cinema Texel draait om 14 00 uur De Klokkeluider van de Notr; Dame, om 16.00 uur Pmoccio er om 19,00 en 21.30 uur Ransom Vrijdag 7 februari onderhoudt Test een halfuursdienst tussen 9.35 uv (afvaart Texel) en 16.05 uur (af vaart Den Helder). De afvaarten van 10.05 uur van Den Helder en 13.35 uur vanaf Texel zijn echtei uitsluitend bestemd voor het ver voer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden ver wacht. Hoogwater te Oudeschild Di. 4 4.30 en 17.25 u. Wo. 5 5.50 en 18.24 u Do. 6 7.00 en 19.40 u. Vr. 7 7.55 en 20.30 u. Za. 8 9.16 en 21.30 u. Zo. 9 10.11 en 22.15 u. Ma. 10 10.44 en 23.06 u. Di 11 11.35 en 23.46u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 10 februan op om 8 03 uur en gaat onder om 17 43 uur 7 februari nieuwe maan. 9 februari sprmg- t'J Tf D Di 4k Brandweerlieden blussen de in brand geraakte caravan. (Foto Gorord 7ïm wi Een oude caravan op de voorma lige autosloperij aan de Pontweg is van vrijdag op zaterdag kort na middernacht in vlammen op ge gaan. Er is mogelijk sprake van brandstichting. De caravanbrand werd opgemerkt door een voorbijganger, die door de bomen heen een grote vuurgloed zag. Nadat hij poolshoogte had ge nomen, waarschuwde hij de brand- „Ik vind het heel erg wat er is ge beurd, maar het was mijn schuld niet", zei een 36-jarige taxichauf feur uit Den Burg vrijdag. Hij stond terecht voor het Amsterdamse ge rechtshof wegens het aanrijden van een 16-jarige jongen op de kruising Elemert/Warmoesstraat. Procureur-generaal mr. Y. Kruyer meende dat niet kon worden bewe zen dat de man tijdens het ongeval harder reed dan de toegestane 30 kilometer en vroeg het hof daarom om vrijspraak. Over twee weken volgt de uitspraak. De taxichauffeur botste op 30 oktober 1994 tegen een bromfietser die de kruising overstak. De jongen die ach terop de brommer zat brak daardoor zijn enkel. De politie vervolgde de chauffeur wegens roekeloos rijge drag, omdat hij volgens hun bereke ning zo'n vijftig kilometer per uur moest hebben gereden De recht bank van Alkmaar sprak de Texelaar op 25 juli 1995 vrij, maar de officier van justitie ging daartegen in hoger beroep. De Wadden zijn een Internationaal uniek gebied. (Foio Archie,rei Mr. Kruyer had zijn vraagtekens bij de bevindingen van de politie. De snel heid van de taxichauffeur was vast gesteld aan de hand van de remver- traging van zijn wagen en het punt waarvan de chauffeur de bromfiets had kunnen zien aankomen. „Het regende die avond", aldus de procu reur-generaal, „en de politie heeft geen rekening gehouden met de gladheid van het wegdekKruyer vond dat de politie het laakbare rijge drag van de bromfietser had moeten meewegen. Die reed zonder licht, gaf geen voorrang en had ook nog eens teveel gedronken. weer. Die kreeg te horen dat zich „mogelijk" nog persoon in de cara van zou bevinden Even werd ge dacht aan Enno Tuinema, maar die zat veilig en wel in het stenen ge bouwtje op de oude sloperij. Toen Tuinema bij de ontdekking van het vuur door de passant op de brand opmerkzaam werd gemaakt, luidde zijn enige advies. „Maak het dan uit." Dat karwei werd geklaard door de brandweer, die echter niet kon voor komen dat het kampeermiddel vol ledig uitbrandde. De caravan was eigendom van een 54-jarige Amster dammer. Het had al enige tijd gepar keerd gestaan aan de Nikadel en is onlangs door gemeentewerken naar het terreintje aan de Pontweg ge sleept. Voor mensen die te maken hebben gehad met incest of die sexueel zijn misbruikt is sinds kort een gespreks groep gestart. Het doel van de groep is herkenning en het delen van emo ties. Deelnemers kunnen elkaar hel pen bij het verwerken van de en/a- ringen. Er is nog plaats vrij in de gespreksgroep die op donderdag avond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen komt Voor informatie en/of opgave: Marijke Bakker (tel. 31 45 27) of Marijo Bakker (31 41 74). Vrouwen die in 1996 wel een oproep kregen voor het bevolkings onderzoek naar baarmoederhals kanker maar daarop nog niet hebben gereageerd, kunnen zich alsnog melden. De GGD roept hen op zo snel mogelijk een afspraak fe maken met hun huisarts Het gaat om vrou wen die geboren zijn in 1936, '38, '39, '46, '51, '54, '61 en '66. Tot dusver heeft 70% al een uitstrijkje laten maken. Het duurt vijf jaar voordat de nu opgeroepen vrouwen weer aan de beurt zijn. Om aan „teambuilding" te doe_ vertrok het basketbalteam van t heren Mareis afgelopen vrijdai avond met een gesponsord bus. van DFC naar Stadskana; Zaterdagmiddag werd een we strijd gespeeld tegen JAHN 2 dati de tweede klasse van de regio u komt. Aan het hoofd van de club staat c 5 trouwe Texelganger, voorzitter J; I Rouwkema. Met hem was het contaj I voor dit weekendje gelegd. Met n j nodige slaapgebrek in de benen vt i rasten de Mareis met hun zóneve dediging (normaliter wordt „man-t man" gespeeld) de Stadskanaal: I tegenstander. De thuisploeg had in het eerste kwa tier geen gepast antwoord op de tï I tische zet van de Texelaars. Bruta: weg namen de Mareis een achr.: I punten voorsprong die naarmate o j eerste helft vorderde, slonk tot twe j punten bij de rust (28 - 30). In t I tweede helft ging de strijd gelijk «j maar door de constante druk leidö balverlies bij de Mareis tot snelïyc break-outs van JAHN 2. De plos.;ov werd niet afgelost door de Texelaar: Uiteindelijk verloren de Mareis mi 69-64, wat een heel verdienste!' j resultaat mag worden genoemd. Lie de uitslag blijkt dat zowel verdedigen als aanvallend een puike pot ws neergezet. (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 Te Oi m

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2