,Hoed" Greenside maakt plaats voor zadeldak Cjroen ^warLrJexels in het harL. „Alternatief voor alle gebruikers Ferrever" Overeenstemming met alle partijen Toerisme voor gemeente geen schip van bijleg Sportraad bepleit zaal 30 bij 12 Toeristisch trouwen W BAKKER bv „Beveiliging" raadhuis kost 235.000,- \\orszel Nieuws? Slopershamer in Bouwbedrijf Geus Obstakelvrije doorgangen in De Koog ijzerhandel TEXELSE^COURANT VERDER TVT IN DIT l\ummer Biljartfinales in Koger dorpshuis 2 „Totale black out" bij proefvaart Molengat 3 Maarten Boon stapt op bij Juttersmuseum 5 Barney-effect op dartkampioenschap 5 Lezers reageren: „Gezelligheid terug op de Groeneplaats,, 7 Greensidehotel in de huidige gedaante, voorzien van hoed Het Greensidehotel straks: met afgetopt zadeldak en kleine liftopbouw. De veelbesproken „hoed" van het Greensidehotel in De Koog >1 vóór 1 mei a.s worden gesloopt. In plaats daarvan wordt »n afgevlakt zadeldak aangebracht, waaronder voldoende jlaats is voor CV-ketel en andere apparatuur. B en w zullen iervoor vergunning geven, gebruik makend van de rijstellingsmogelijkheid die het bestemmingsplan biedt wat ïtreft de maximum hoogte van het gebouw. Aangezien alle strokkenen met deze oplossing accoord gaan, betekent het at het conflict over de veelbesproken dakopbouw definitief luit de wereld is. Hoewel de verbouwing een vrij kostbare grap is, is het dus toch nog met een sisser afgelopen voor Greenside B.V. Omdat de appara tuur, zij het in aangepaste vorm, op de huidige plek kan blijven zitten hoeven geen hotelkamers te worden opgeofferd en kunnen de bestaande leidingcircuits groten deels in tact blijven. Ook Tien voor Texel heeft inge stemd met wat er nu gaat gebeu ren. De vereniging beschouwt het als een esthetische verbetering van het gebouw. De gemeente had sinds 21 oktober 1996 het recht met zekerheid aan haar kant Op die datum deed de Raad van State in hoger beroep een uitspraak die erop neerkwam dat b en w gelijk hadden wat betreft hun eis dat de hoed eraf moest. Dit feit stond dan ook niet meer ter discus sie toen nadien met alle betrokken partijen werd overlegd inzake de gevolgen van deze uitspraak. Daar is men dus uitgekomen Er is een zadeldak met afgevlakte top moge lijk dat voldoet aan de eisen van het bestemmingsplan. Daarbij wordt de huidige opbouw van 64 m2 terugge bracht tot 6 m2 ten behoeve van de liftschacht. Namens Tien voor Texel laat Menno Stam weten blij te zijn dat het con flict uit de wereld is. Er is op een constructieve manier recht gedaan en de regels worden alsnog nage leefd. Laten we de affaire nu maar beschouwen als een goede les voor iedereen de het met zo nauw neemt met de voorschriften". Kosten De nu gekozen oplossing is ontwik keld door een werkgroepje waarin Maarten Smit van de gemeentelijke afdeling bouwzaken, installateur Piet Schuijl en Ben Momberg (van de overkantse tak van MO-projekt) zit ting hadden Uitwerking in details moet nog geschieden Architect Jan Visser maakt momenteel met spoed de definitieve bouwtekeningen op. basis waarvan de gemeente de ver gunning kan verstrekken. Wie uiteindelijk opdraait voor de kos ten van de bouwkundige aanpassing staat nog niet vast. Volgens Ed Momberg, die sinds 1993 formeel niets meer te maken heeft met het project, maar directeur Paul Konst van Greenside toch heeft willen hel pen. komen de zakelijk betrokken partijen (architect Visser, bureau B M en Greenside) er ongetwijfeld uit. Daarbij zal een beroep worden ge daan op de verzekering. Curieus is overigens dat het nu over een gekomen zadeldak er ook zou zijn gekomen als was ingegaan op de voorstellen (in de vorm van een aangepaste bouwaanvraag) die Greenside in een eerder stadium van het conflict had gedaan ln het raadhuis zullen het ko mende jaar allerlei technische en andere voorzieningen worden ge troffen die te maken hebben met bereikbaarheid, diefstalpreventie, bescherming van gegevens en aanwezigheidsregistratie van het personeel. Na het inwinnen van offertes van drie (overkantse) bedrijven hebben b en w het project inmiddels gegund. Er is f235.000,- mee gemoeid Het tijds- registratiesysteem voor het perso neel slokt daarvan f63.000.-op Som mige voorzieningen zullen al in april operationeel zijn. Om redenen van veiligheid geven b en w geen preciese informatie over details van het systeem. De betreffende raads commissie wordt in vertrouwelijke sfeer geïnformeerd. Het openbare stuk op grond waarvan de gemeen teraad een beslissing neemt, geeft alleen hoofdzaken aan. Schoolplein. Vanaf het OSG- choolplein is maandag tussen J1 00 en 11 45 uur een fiets gesto- pn Een 15-jarige Oudeschildse had Ie grijze Gazelle daar onafgesloten Ichtergelaten. I Spontane herinneringen aan de oude Groeneplaats: een lommer- I rijke, overvolle schapenmarkt met duizenden dieren en boeren I met platte petten, brutale I jongetjes die na afloop van de 1 markt uitdagend om de schoon- spuitgasten springen, maar ook kapper Aakster wiens werk pas echt is gedaan als hij je nek I helemaal heeft opgeschoren en de eenvoudige coupe bekroont met een messcherpe scheiding in je natte haar. Hoe we "het hart" ook herstellen, dat komt nooit meer terug. Niet alleen vanwege nostalgische gevoe lens. maar ook om praktische I redenen draaien we eens geno- I men besluiten terug. Elders in Nederland worden gedempte grachten uitgegraven, genorma liseerde beken herkrijgen hun natuurlijke loop en er wordt zelfs overwogen om de Noordzee vrij spel te geven. Zonder enige tegenwerking besloot de Texelse gemeenteraad in de zestiger jaren tot sloop van het oude en 1 bouw van een nieuw raadhuis. Ook vader Horszel. lid van die raad was een fervent voorstand er. De tijdgeestI Wat toen progressief was. geldt nu vaak als conservatief en andersom. Bij de opening van het betonblok onthulden opstandige jongeren een spandoek met de tekst "Symbool van een falende democratie!". De tijdgeest1 En nu? Plannen genoegt Van veel kanten wordt een helpende hand toegestoken. Groeneplaats, groen links of rechts, groen zwart in het hart, is er wel wat nieuws onder het bleke winter zonnetje? Horszel Dat het toerisme voor Texel als geheel een onmisbare en steeds belangrijker bron van welvaart is, is buiten kijf. Voor het gemeente lijk apparaat staat dat niet bij voor baat vast. In hoeverre worden de uitgaven die de gemeente moet doen voor toeristische voorzie ningen gedekt door inkomsten uit datzelfde toerisme? Deze vraag is de afgelopen jaren herhaaldelijk aan de orde gesteld, meestal tijdens begrotings vergaderingen Er is wel eens be weerd dat de gemeente als gevolg van het toerisme ,,arm" wordt, het geen één der argumenten was om over te gaan tot invoering van toeristenbelasting. Nog met lang geleden werd in elke gemeentebegroting een staat opge nomen die een indruk moest geven van toeristische baten en lasten. Daar is mee gestopt omdat de berekeningswijze vraagtekens op riep. De behoefte aan inzicht op dit punt bleef echter, wat reden was om opnieuw en meer diepgaand na te gaan hoe het zit met de verhouding toeristische baten en lasten. Natte vinger Sommige uitgaven en inkomsten kunnen exact worden bepaald om dat ze voor 100% met toerisme te maken hebben. Maar bij tal van an dere posten ligt het moeilijk. In hoe verre is bijvoorbeeld de aanleg van een riool een toeristische uitgave? Feit is dat zo'n riool ook voor de ei gen burgerij nodig zou zijn, maar de capaciteit zou dan kleiner kunnen zijn. Welk deel van zo'n post ..toe ristisch" is, is niet precies te bepa len. Hetzelfde geldt voor bepaalde wegen, fietspaden, strandvoor- zieningen, parkeerterreinen, subsi dies. Hoeveel zou worden bespaard op het onderhoud van wegen als er geen toeristen zouden zijn die er gebruik van maken? Baat! De resultaten van het nu uitgevoerde baten- en lastenonderzoek zijn dan ook met „keihard" maar het bepalen van het toeristische aandeel van de diverse posten in de gemeente begroting is wel veel nauwkeuriger gebeurd dan in het verleden. Bij het ramen van het „toeristisch gehalte" is geen onderdeel overgeslagen. Uit de totalen blijkt dat Texel het afge lopen jaar f6.945.920,- aan directe toeristische baten heeft gehad Daar stond f6.759.246.- aan toeristische lasten tegenover. De gemeente „verdient" dus ongeveer twee ton aan het toerisme. De baten bestaan uit toeristen belasting (f3,2 miljoen), woonforen- senbelastmg (f1 miljoen), onroerend zaakbelasting van toeristisch onroe rend goed (f777.547,-), parkeergeld (f375.000,-) en leges bouwvergun ningen (f186.986,-). De lasten bestaan uit onderhoud aan wegen (2 miljoen), exploitatie Noord zeestrand (f555,-), subsidie voor de VVV (f460.318,-), subsidies voor musea (391.147,-), kosten van recreatiebeleid (f204.958,-) en uitga ven voor openbare toiletten (1 ton). Er moet aan sporthal Ons Genoe gen een aanbouw komen van 30 bij 12 meter, zodat ook de hand boogschutters er hun sport kun nen blijven beoefenen. Die bood schap krijgt de politiek van een werkgroep van bestuurders van de gebruikers van de Ferrever. „De Eilandschutters" presen teerde samen met de Schietsport vereniging onlangs echter een alternatief plan voor een schiethal van veertig meter lengte. En het college komt voorlopig nog niet verder dan een hal van 21 bij 12 Dat de kosten die te maken heb ben met het voltrekken van hu welijken mede veroorzaakt wor den door het toerisme, zou je niet direct denken. Toch is het aantal niet-Texelaars dat op Texel trouwt aanzienlijk. Maar liefst 50 van de 125 huwelijken zijn „toeristisch". Bijna altijd gaat het om mensen die elkaar op het eiland hebben ontmoet en er daarom ook willen trouwen. Medewerkers van de firma Wester- laken zijn deze week begonnen met de sloop van de karakteristieke schuur van het voormalige bouwbe drijf Geus tussen het Schilderend en de Wilhelminalaan Ze kregen hulp van de firma Oosterbeek, een erkende asbestverwijderaar uit Den Helder, die in drie dagen tijd de dakplaten van de schuur heeft verwijderd. De resterende sloop zal nog zo'n twee weken in beslag nemen. Het gebouw maakt plaats voor veertien beiaardenwoningen, waarvan de bouw op 1 april start De gemeenteraad mag zich dinsdag avond voor de zoveelste keer buigen over de naam voor het toekomstige straatje. Burgemees ter Van Rappard kreeg in december geen meerderheid achter het col- lege-voorstel om het naar Maria Tesselschade te vernoemen een belofte die hij in Muiden heeft gedaan. B en w blijven voorstander van deze naam. Andere suggesties zijn Hof van Geus of Margrietstraat. meter. Voldoende stof tot discus sie dus. De visie van de werkgroep, die op verzoek van de politiek door de Stichting Sportraad is opgericht, strookt duidelijk met met die van de handboogschutters. Toen het col lege vorig najaar liet weten 21 bij 12 voldoende te vinden, stapte .De Eilandschutters' boos uit de werk groep In een brief lieten ze weten dat het „volkomen zinloos" zou zijn nog verder aan de vergaderingen deel te nemen. „Er was toch mets meer te praten, alles was toch al geregeld." De overige leden van de werkgroep waren teleurgesteld over deze stap, temeer de discussie in de commis sie welzijn nog moest worden ge voerd. Kort daarop presenteerden de schutters hun plan voor een schiet hal van veertig meter. Onlangs werd dit officieel bij de gemeente inge diend. Alle gebruikers De werkgroep van de sportraad hield zich echter strikt aan de opdracht van de politiek om te zoeken naar een alternatief voor alle verenigingen die gebruik maken van de Ferrever. En daar horen dus ook de boog schutters bij, maar niet de hand- schutters. „Een zaal van 30 bij 12 biedt onder dak aan alle huidige gebruikers", stelt de werkgroep. „Bovendien zal het ruimte bieden aan toekomstige ontwikkelingen (onlangs is er weer viereneenhalf uur accommodatie- verhuur bijgekomen). De zaal heeft de mogelijkheden huidige ontwikke lingen te stimuleren en toekomstige het hoofd te bieden." Willem Bakker van de handschutters liet weten naar aanleiding van de pleitnota van de werkgroep snel met de boogschutters om tafel te willen gaan. „We moeten kijken of we nu eventueel een andere stelling moe ten innemen." Meerdere clubs De Ferrever biedt momenteel onder dak aan Budoclub Shima, een sterk groeiende vereniging die er sinds jaar en dag gebruik van maakt en die in de toekomst meer ruimte nodig heeft. De club wil de verschillende groepen bij elkaar houden Uit sport- technische en hygiënische overwe gingen zijn de gehandicapte judoka's uitgeweken naar Sportschool Texel in Oudeschild. Mocht er een redelijk alternatief komen, dan wil de club de activiteiten weer concentreren Lees verder op pagina 5 (ADVERTENTIE) Tijdens een volgens het college constructief gesprek heeft de ge meente in overleg met de ondernemersvereniging en de dorpscommissie van De Koog af spraken gemaakt over het „obstakelvrij" houden van Dorps straat, Passage en Badweg. De Dorpsstraat inclusief de goten moet ter breedte van 4,80 meter vrij blijven, de Passage ter breedte van 3 meter en het voetpad aan de zuidkant van de Badweg ter breedte van 2 meter. Verder is bepaald dat op gemeente lijke grond langs de vrije doorgang geen vaste uitstallingen (vlonders, terrasschermen e.d.) mogen komen, wél mobiele voorzieningen zoals re clame-objecten, tafels, stoelen en schermen die 's avonds moeten worden binnengehaald. De conse quentie van deze regeling is dat het terras dat Reinier van der Veen bij zijn horecabedrijf Sam-Sam heeft gemaakt, weer weg moet. Hij heeft al een aanschrijving gehad. Borden Verder nam de gemeente van de Koger vertegenwoordiging het voor stel over om de regels voor reclame borden aan te scherpen Niet meer dan twee reclameborden van maxi maal 80 x 120 centimeter per pand mogen op straat worden gezet (dat voorschrift heeft dus geen betrek king op opschriften op de gevels). Zulke borden moeten voor het pand zelf staan, verwijsborden elders in de straat zijn voortaan taboe. Bakker is een kluizenaar Voor een echte kluis ga je naar Bakker. Spinbaan 20, Den Burg (Advertentie) De kraan van de firma Westerlaken maakt korte metten met de voormalige woning achter bouwbedrijf Geus. (Foto GoranJ Timmerman) gnu TmarL-Jizih I» lm iart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: MAITTTN TTTOfW* IjUWRd OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11155 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. I ABONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g g. 06 - 52 78 43 20. 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1