Vroeger krijg je nooit meer terug in Den Burg Groeneplaats liefst 'gewoon gezellig' maken .Raadskelder naar Dlein verplaatsen" Wat zou er van het \aaksje geworden zijn?" Pieterse dient plan-li in: Spijt „Doe maar gewoon" zeggen lezers Hou het simpel i üXüLbfc y COURANT Wat vindt de overkant? uchtere reactie M. Leegwater: Niet bebouwen De huidige Groeneplaats kwam tot stand door visie. Dat liep slecht af. De volgende eventuele ingreep moet worden ingegeven door spijt daarover. Slechts dat en alleen dat zal leiden tot recon structie. Oude ansichtkaarten als inspiratiebron en semtex zijn ge noeg. Klaas Smidt, Den Burg. Onze oproep aan de lezers om hun visie te geven op het „hart" van Den Burg heeft geen lawine van telefoontjes ver oorzaakt, zoals in november '96 met de „hoed" van hotel Greenside. Wel sprak uit alle spontane reacties een grote betrokkenheid met het onderwerp. Opmerkelijk is dat vrijwel iedere beller waarschuwde tegen een te grootschalige aan pak. „Doe maar gewoon", luidde het motto. Ook degenen die, ter aanvulling, door de redactie om commentaar wer den gevraagd, reageerden in die trant. Daarmee is overigens niet gezegd dat een meerderheid van de Texelaars er zo over denkt. (Foto's Tessa van Daalcn) laat er beplanting tegen groeien. Daar zou het van opknappen." Voordat de doorbraak (Elemert) er was, was de Groeneplaats veel beslotener van karakter. Ze wil dat niet terugdraaien ..Je moet tenslotte de Parkstraat in kunnen rijden. Maar je kan die beslotenheid visueel weer terugkrijgen door in die hoek een muzieknis te zetten." Hoewel er goed over is nagedacht, kan het plan van Nauta Tineke Jimmink niet bekoren. ..Het is overkants. Teveel op ondernemers gericht. Er mag van mij wel een winkeltje bij, maar geen tientallen. En ik heb veel meer mensen gehoord die er zo over denken Lelijke voorkant ,,Wat een leuk initiatief van jullie", begint Kees Schuijl, Hij is voorstan der van de plannen van Cor Zijm en de Historische Vereniging. „Er móet wat worden gedaan aan die lelijke voorkant van het raadhuis. Pieterse had het over houten dingen ervoor zetten, maar bomen en groen zou ook al schelen Als er maar wat wordt gedaan om die rechte en grote vlakken aan het oog te onttrekken." Schuijl wil niet meer winkels of ondergrondse parkeergarages „Daar zit Den Burg niet op te wachten. Veel te duur. Er mag van mij best geld worden uitgetrokken voor aanpassing, maar het hangt er vanaf waarvoor." Nestkasten Harry Bakker uit Den Hoorn steltvoor om in het park een rondlopend, Het terugrestaureren van de kerkhof muur spreekt Bakker aan. „Dat hóórt bij het park Bovendien is het altijd goed om oude dingen te bewaren in dit jachtige moderne leven." Het vlak maken van de Groeneplaats vindt hij vanzelfsprekend. „En plant daar dan zeven of negen platanen. Die bomen worden heel groot, hebben een mooie stam, doen het goed op Texel en zijn met gevoelig voor ziektes." Simpel De Groeneplaats gaat ook Menno Stam aan het hart In zijn ogen is de visie van de Historische Vereniging, de beste. „Houdt de projectontwik- kelaar buiten de deur, want die kost kapitalen", aldus Stam. „Het ge meentehuis. de Rabobank en de toekomstige ING-bank staan er en blijven er staan Dus de oorzaak van de ongezelligheid wegnemen is een utopie." Stam vindt, gezien de drukke markt en folkloredagen, dat er behoefte is aan een grote geëgaliseerde Groene plaats met bomen en een muziek tent. Winkeltjes en huisjes ziet hij niet zitten „Cor Zijm verwoordde het zo mooi: 'onbegrijpelijke camouflage'. Houd het simpel." Als het te kostbaar wordt, komt er waarschijnlijk niets van terecht. Daarom klinkt het plan van Frans Pieterse wel leuk. De pomp op de Groeneplaats, de muzieknis, wat groen en straatlantaarns. De huisjes aan de Burgwal in het plan van de Historische Vereni ging spreken me ook wel aan. Dan krijgt het park weer wat meer uitstraling Nel Rommets, Den Hoorn. TCYT?! CC ^7 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1997 Wat betreft de Groeneplaats staat Bakker volledig achter het plan van Frans Pieterse. „Klimplanten tegen het raadhuis is niet alleen verfraaiing, het trekt ook vogels aan." Een grote ondergrondse parkeerruimte, maar dan vooral voor fietsen, ziet hij wel zitten. „Ik bekijk dat wel eens op marktdagen en daar is echt behoefte aan. Er moet ruimte komen voor wel 1500 fietsen en eventueel nog een paar auto's." De pomp op de Groeneplaats was vroeger dé plek waar nieuwtjes werden uitgewisseld. Tegenwoor dig heb je de „maandagmorgen club", het groepje mannen dat zich meestal op het hoekje van de Stenenplaats ophoudt. „Dat is ten minste een gezellig pleintje", zegt Lieuwe Visser, één der 'clubleden'. „De Groeneplaats is dat niet, die doet koud aan." Visser weet waarover hij praat, want in zijn rol als schout tijdens de folk lore, loopt hij vele rondjes door het hart van Den Burg. „De bult op de Groeneplaats is een ongelukkig ding. in hij dinsdag de Texelse Cou- |t onder ogen kreeg, schrok ns Pieterse zich rot. De indiener i het plan „Geef Frans een is" merkte dat tijdens de hoor ing op 18 februari een achter- ilde versie op tafel zou komen, liddels heeft hij zijn „tweede is" bij de gemeente gepresen- rd. Meest opvallende voorstel: plaatsing van grand-café De der (De Raadskelder) naar de leneplaats, vóór de kantoor- ugel van het gemeentehuis. de verbouwing van de Rabobank, nieuwe serre van De Lindeboom Ie komst van de ING-bank besloot Ierse zijn oorspronkelijke plan aan lassen. De uitbater van café De seboom vindt dat de genoemde iwkundige ingrepen het „hart" ten ide zijn gekomen. Toch moet er I meer gebeuren om de gezellig- d en sfeer terug te brengen, aldus terse. Bomvrij dereen mijdt het midden van het in. Als de winkels dicht zijn, zie je mand meer in het dorp. Overdag let de Groeneplaats weer tot leven [rien. lopen, rusten op een bankje, I drinken, enz. 's Avonds moet het htrum mooi verlicht zijn. Het park pe plaats zijn nu donker, wat leidt pechten, vandalisme en rondhan- p. Bovendien zijn de huidige lan- Irnpalen licht, klein en slecht. Als je een wind laat, zijn ze om, uit of krom." Nieuw in zijn tweede versie is het maken van een poort bij de doorbraak Elemert-Parkstraat. „Een stadspoort, want Den Burg heeft immers stads rechten. Dat geeft een leuke entree en het haalt de tocht weg van het plein Boven de poort kunnen vol gens Pieterse enkele woningen ko men. Klapstuk is de verplaatsing van De Raadskelder. Pieterse denkt daar mee vele vliegen in één klap te slaan. Ten eerste ontstaat door de boven grondse entreehal af te breken, een ruime toegang tot het park. Nu is dat een onopvallend smal pad. Op de tweede plaats kan de kelderruimte waar nu het restaurant is gevestigd, een andere functie krijgen. De toilet ten worden het nieuwe openbaar toi let, bereikbaar via de bestaande trap. De eetzaal (apart bereikbaar via de keukentrap) kan dienen als nieuw onderkomen voor de Historische Ver eniging. „Bomvrije ruimten om de archieven in op te bergen zijn al aan wezig." Ook het arbeidsbureau, dat onderdak krijgt in het gemeentehuis en een eigen ingang nodig heeft, komt voor deze ruimte in aanmerking. Terras Derde punt is dat het restaurant wordt verplaatst naar de Groeneplaats, voor het gemeentehuis. Dit idee sluit aan bij de door Jook Nauta geop perde „centrumbebouwing" voor het Speeltuin Tenslotte heeft hij nog een idee voor het park: daar moet een bewaakte speeltuin komen, waar ouders hun kinderen kunnen droppen als ze boodschappen doen. Verder zou de kerkmuur na restauratie moeten wor den verlicht. Twee ingangen (raad huis en Parkstraat) vindt Pieterse wel genoeg. De nieuwe, pittoreske huis jes aan de Burgwal kunnen wat hem betreft tot aan het postkantoor wor den gebouwd. Voor belangstellenden ligt het plan „ter visie" in De Karseboom. „Met een biertje erbij wordt het nog beter." slingerend pad te maken van twee meter breed. „In verband met het toezicht moeten er niet meer dan twee ingangen komen, bijvoorbeeld naast de Raadskelder en naast het postkantoor." Hij vindt het een goed idee om van het park een soort Texelse keukenhof te maken, voor zien van sfeervolle verlichting. „Dat oogt vriendelijk en is een mooie manier voor Texelse kwekers om hun bollen te promoten." Hij pleit voor het ophangen van nestkasten. Een belangrijk onderdeel vindt Bak ker de plaatsing van 28 zitbanken, veertien aan iedere kant van het pad. zodat mensen gezellig kunnen zitten. Hij is tégen groenblijvende struiken. „Daar gaan kinderen ver stoppertje in spelen, zodat mensen schrikken, er wordt tegen geplast en meer van dat soort rottigheid. Het bemoeilijkt het toezicht." Bakker wil absoluut geen fietsen toelaten in het park. „Voor je het weet komen er snorfietsen en bromfietsen. Dat zijn rustverstoorders." Verknald Leeft het hart van Den Burg ook in De Cocksdorp? „Voor een deel is het Vooral als het pas heeft geregend, glijdt iedereen er op uit. Ook voor de marktkooplieden is de schuine helling lastig en krap." Het plein moet dus weer vlak. Wat moet er nog meer gebeuren? „Vooral wat groen erbij. Maar geen gras, dan wordt het een hondentoilet. Bloem bollen vind ik ook met zo geslaagd. Over een muzieknis bij de doorbraak zijn de meningen in onze club ver deeld. Zelf vind ik het niet zo gek. Het breekt de wind. Bij wind uit het zuiden en oosten is de hoek tussen het raad huis en de juwelier nu net een schoor steen." Lammerenmarkt Met weemoed zag Visser in de vorige krant de foto van het schoonspuiten van de Groeneplaats na de lammerenmarkt. „Heel jammer dat die niet meer bestaat. Zelfs met de folklore kunnen we met veel pijn en moeite een koppeltje schapen krijgen voor de Dag van het Dier De „grand old lady" van de Texelse folklore, Doortje van Sambeek- Schrama, wil eveneens „een gewoon gezellig plein". „Doe maar een plant soen voor het raadhuis, een muziek- podium midden op de Groeneplaats en wat bankjes er omheen. Als het een mooi ding is, staat het nog leuk ook. Geen bebouwing dus en de bult moet weg; een plein is mooier." Akoestiek Een podium midden op het plein stuit echter op bezwaren bij Wim van Sambeek, voorzitter van het Konink lijk Texels Fanfarecorps. „Als we in het midden staan, verwaaien de klan ken. Met de Taptoe stellen we ons bewust op voor het raadhuis, dan hebben we tenminste een klankbord. De plaats van zo'n podium is dus heel belangrijk", stelt Van Sambeek. Het fanfare zou volgens hem zeker wel gebruik maken van zo'n podium. „Vroeger speelden we ook graag in de muzieknis in het park. Die had een goede akoestiek. Als je nu weer een nis wilt neerzetten, moet die wel goed afsluitbaar zijn of demontabel. Met een open podium, waar iedereen zo maar bij kan, hoef ik je met te vertel len wat er gebeurt." een ver-van-mijn-bed show. Maar zeker de ouderen die weten hoe het vroeger was, hebben er wel een me ning over", zegt Bieuwk Monen. „Vroeger krijg je nooit terug. Toen gingen we met auto's vol van De Cocksdorp naar uitvoeringen in Den Burg. Met z'n allen in het park op zo meravond. Daarna is het centrum vreselijk verknald. We wisten alle maal dat er niks van overbleef. Nu kan je alleen maar hopen dat de Groeneplaats weer de Groeneplaats wordt." Lukt dat met het plan-Nauta? „Dat is wel erg groot. Ik kan in Den Burg wel 25 winkels opnoemen waar je kleding kunt kopen. Moet er dan nog meer bij? Ik zie meer heil in ambachtelijke bedrijvigheid, daar komen meer men sen op af. Als ik zelf in vreemde plaat sen ben, wil ik daar ook een kijkje nemen Toegangspoort Tineke Jimmink uit Den Burg ziet het meeste in het plan van de Histori sche Vereniging. „Ik heb zelf ook al eens een ingezonden stuk in die trant geschreven." Ze vindt het een goede zaak dat die visie het hele hart van Den Burg bij de reorganisatie betrekt. Dat het park wordt opge knapt en een duidelijker functie krijgt, spreekt haar aan „Vroeger was de ingang aan de Parkstraat, tegenover Moerbeek. Laat de gemeente dat herstellen door daar een mooie toegangspoort te maken." Het front van het raadhuis vindt Tineke Jimmink met fraai. „Door die brede stoep ervoor oogt het ook erg kaal. Maak luiken aan de muur en „Ken u het begrip bootscholie- ren? Ik was er zoéén. Wij heb ben ooit wel staan zingen in de muzieknis, dus die zou ik best terug willen zien op de Groene plaats", mijmert Jan Kievits uit Woerden. De oud-Texelaar leeft mee met de aanpassingsplan nen voor het centrum van Den Burg Net als de Historische Vereniging en Roelie Bakker is hij tegen bebouwing van het plein. „De Groeneplaats moet weer worden zoals-ie vroeger was. Natuurlijk is niet alles terug te draaien, maar die sfeer." Kievits wil de pomp terugge plaatst zien. Meer winkels is hij geen voorstander van. „Ik heb begrepen dat men daar in Den Burg met op zit te wachten." „Plan 5 van Cor Zijm doet het meest recht aan de oorspronke lijke toestand van de Groene plaats", vindt E Smid uit Haren, die op Texel een tweede woning heeft. Hij houdt het kort: „Nieu we huisjes en winkeltjes lijkt me niks." Gré Starink-Dekker, Den Burg. kantoorgedeelte Bij de nieuwe Raadskelder komt een terras, waar door er vanzelf meer leven op het plein komt. Daarnaast heeft Pieterse een bloemenstal en poffertjeskraam bij het restaurant geprojecteerd. Het huidige brede trottoir voor het raadhuis wordt opgeofferd. Daar moet volgens Pieterse een goed ver lichte taxibaan komen, met op de hoek Groeneplaats-Vismarkt wacht- hokjes. Het uitgaanspubliek zal dat 's nachts op prijs stellen. Verder wil Pieterse een muzieknis in een hoek van het plein. De pomp moet in ere worden hersteld (inclusief lichtje in de top), bij voorkeur op de Vismarkt. De Waag hoeft niet langer als openbaar toilet te dienen en kan bijv. dienen als verkooppunt van echt Texelse produkten. De betreffende ondernemers zorgen bij toerbeurt voor personeel. Verplaatsing van De Waag is niet perse nodig. Speciale aandacht vraagt Pieterse voor de stroomvoorziening op het plein, ,,'s Zomers heeft de markt al stroom nodig vanuit het gemeente huis. De kooplui werken tegenwoor dig met koeling, electrische weeg schalen en zelfs magnetrons. Ook bij festivals is er een tekort aan stroom." gen. „Neem een tuinarchitect in de arm en laat die aan de Burgwal de hoofdingang maken met een replica van de oude poort." de publicatie in de afgelopen nt is bij de gemeentelijke afde- ng ruimtelijke ordening weer een isie op het „hart" binnengeko- n. Mevrouw M. Leegwater-Klimp Den Burg vindt dat men bij alle innenmakerij de realiteit niet uit I oog mag verliezen. Nuchter jven, luidt haar devies. et plein moet gezelliger worden en roeten meer banken komen, maar mand weet hoeveel banken er al an en men klaagt dat er nooit ie- nd op zit", schrijft mevrouw Leeg- ler, die als geboren Texelse de ■ikkelingen op de voet volgt. Zelf :ft ze de zitbanken geteld: het zijn aalf. „Ik kom er vaak langs en zie :omers wel mensen zitten, lekker de zon of in de schaduw van de nen." bult hoeft wat haar betreft niet te den afgegraven. „Dat is een soort n terreintje, waar je rustig zit. Ik ak me zorgen over de bomen, die het juist zo goed doen. Hoe moeten die een afgraving overleven? Wel zou ik de fietsenstalling willen verplaatsen van de bult naar de zijkant van het raadhuis in de Parkstraat," Aan de hand van oude ansichtkaar ten en eigen herinneringen conclu deert mevrouw Leegwater dat het Raaksje eigenlijk niet meer was dan „een bij elkaar geraapt stelletje wo ningen zonder historische waarde". „Stel |e eens voor dat het raadhuis buiten Den Burg was gebouwd, wat zou er dan van het Raaksje geworden zijn? Er zouden winkels zijn gekomen met hun reclameborden en uitstallin gen op straat. Dan ben ik blij dat het raadhuis dat heeft voorkomen en die grote banken passen er goed bij." Verder vindt ze dat de doorbraak Elemert-Parkstraat in tact moet blij ven. „Hoe moeten degenen die daar wonen of die met de bus aankomen anders hun weg naar het centrum vin den?" De rommelige toegangen van het park moeten een opknapbeurt krij- Ippassen voor gerommel in de marge? Jook Nauta rommelt zelf in de marge. Alles dat erbij komt is een achteruitgang voor de Groeneplaats. Het plein mag nooit worden bebouwd met huis jes en winkels die er weer tiental len jaren staan. Dat geeft proble men met bevoorrading en zorgt voor kermisachtige toestanden "Doe wat groen tegen het raad huis en maak het geheel wat ge zelliger Maar het plein moet blij- en, want dat heeft een sociale inctie. Ik sluit me aan bij de vi le van de Historische Vereni- ing.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7