Het begon met een akken bossenoven Combi Nauta naar )verkant Parkstraat immers Bakkerij viert gouden jubileum Feest in het teken van 50 bedrijvigheid Naaiatelier in fanfaregebouw Bedrijvigheid TEXELSE f C0URANT Bekeurde Duitsers krijgen bon thuis „Texel heeft hoge betalingsmoraal" Nieuwe pomp voor gemaal PH-polder Brouwer verkleint audiozaak T tommen. Ter gelegenheid van het gouden jubileum organiseert Timmers bak kerij een feestweek waarbij het getal 50 een belangrijke rol speelt. Op de jubileumdag zelf, dus maan dag 17 februari, kan iedere Texelaar die op diezelfde dag 50 wordt, een Abraham of een Sarah afhalen. Het is wel nodig zich daar voor tevoren aan te melden. Ver der krijgt elke vijftigste klant die dag in de winkels een vlaai. In de loop van de week kunnen de be woners van de verzorgings tehuizen en het verpleeghuis reke nen op een gebakje bij de koffie. Woensdag wordt van 5.00 tot 17.00 uur open huis gehouden in de bakkerij in de Hogerstraat. le dereen mag dan binnenlopen om met eigen ogen te zien hoe het bakken van brood en banket in zijn werk gaat. Tussen 5 en 9 uur kan worden ontbeten in de tearoom voor vijftig dubbeltjes per persoon waarbi| men zoveel kan nemen als men wil. Vanaf 13.30 uur mag de jeugd hier in drie leeftijdsgroepen meedoen aan koekjes maken Ze kunnen iets vormen met uitgereikt deeg en krijgen hun creatie na het bakken mee naar huis. Volwasse nen kunnen voor vijftig dubbeltjes voor zichzelf een taart maken die gebakken en afgewerkt een waarde heeft van ongeveer f20,- In de bakkerij liggen familiealbums ter inzage met mooie foto's en knipsels die betrekking hebben op de geschiedenis van het bedrijf. Ook worden ouderwetse bakkerij- machines en attributen tentoonge steld, afkomstig uit de collectie van Cees Timmer uit Oosterend. Geertje Prins achter de naaimachine in haar atelier in het oude fanfaregebouw Geertje Prins heeft in het voorma lige fanfaregebouw aan de Schoonoordsingel Naaiatelier 't Prinsenhof gevestigd. Haar spe cialiteit is het naaien van gordij nen en vitrage, maar men kan er ook terecht voor het innemen van kleding of het kopen van een lapje stof. Ze opent haar zaak op zaterdag 15 februari tussen 10.00 en 17.00 uur Het maken van decoraties is met nieuw voor mevrouw Prins (48). De omvang van de naaiwerkzaamheden groeiden dusdanig dat het tijd werd deze onder te brengen in een atelier (Foto Gerard Timmorman) Toen het in 1929 gebouwde oude fanfaregebouw van Kooiman Tweewielers te koop kwam greep ze de kans met beide handen aan Van de gemeente kreeg ze toestemming om er een ambachte lijk bedrijf in te vestigen, met verkoop van aanverwante artikelen, zoals gordijnrails, roeden, decora ties en gordijnstoffen. Ze voert voor Texel een exclusief merk. Mensen kunnen er ook terecht voor het inkorten van broeken, het inzetten van een rits of monteren van een knoop of andere aanpassingen aan kleding. De wijde uitstroom van het gemaal ligt nu nog als een soort inham in de dijk, waardoor zand zich voor de klep op hoopt. Deze bult vormt een hinderlijke weerstand bij het wegpompen van het polderwater. Het waterschap dat verantwoordelijk is voor de afvoer van het overtollige water, gaat dit pro bleem verhelpen door de uitstroom aan de buitenzijde van de dijk te ver lengen. Hierdoor ontstaat een zoda nige werveling in het zeewater, dat geen verzanding meer optreedt. Om het water verder naar buiten te kunnen pompen is eèn hogere capa citeit nodig. Het waterschap zal de grootste van de twee pompen daarom vervangen door een type met een vermogen van tachtig kuub per minuut. Het gebouw hoeft niet te wor den vervangen. De commissie Plan nen en Werken van het waterschap gaf woensdag groen licht voor de aanpassing, die alleen door een on voorzien tekort aan middelen nog vertraging kunnen oplopen. Het streven is om de ingreep nog dit jaar uit te voeren. In dat geval lopen de werkzaamheden ongeveer paral lel met de bekleding van de buiten kant van de PH-dijk door het Hoogheemraad voor Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 Maandag 17 februari 1947: de juist geopende winkel aan de Hogerstraat. Unks het pand van M. en A.J. Vonkrechts het gebouw van de firma Z Graaf. Burg speelde een negatieve rol. In 1985 werd de boel verkocht aan de gemeente, er staan nu zes bejaardenwoningen Het was wel makkelijk dat kon worden gebakken in Oudeschild toen de bakkerij in Den Burg zijn zoveelste verbouwing en aanpassing onderging Brand In 1975 werd het filiaal in de Wever straat verwoest door een felle brand waarbij ook veel spullen in de privé- sfeer verloren gingen. Er kwam vol ledige nieuwbouw voor in plaats. Verbouwing, herinrichting en andere aanpassingen om de tijdgeest te vol gen kregen bij Timmer een frequent karakter. In 1989 werd het bedrijf in De Koog verbouwd waarbij tearoom en bakkerij in één ruimte kwamen zodat het personeel efficiënter kon worden ingezet. CorKossen:Het is elke dag anders, afhankelijk van de tijd van het jaar, de toeristische drukte en het weer. Als basis gebruiken we ervaringscijfers van een jaar eerder die de computer zijn ingegaan. Die passen we aan de actualiteit aan. Als er veel mensen uit het zuiden en Duitsers op Texel zijn moeten we wat meer witbrood ma ken. Bij koud weer is er meer vraag naar brood en ook naar banket. Bij strandweer moet je zorgen voor meer kadetten, krentebollen, eierkoeken, uienkruiers en belegde broodjes. Het blijft een beetje gokken maar meestal klopt het aardig. Een enkele keer zit ten we ernaast. Een paar jaar gele den hadden we geen rekening ge houden met het vliegfeest Die zaterdag was bovendien een wissel dag en het was erg warm. We bleven toen met een berg groot brood zitten. Er zit echt wel spanning in dit vak". Het stokpaardje van Laurijssens is het nieuwe systeem APS (Advanced Photo Supplement), waarmee zowel op standaard-, televisie- als op panoramaformaat kan worden gefo tografeerd. Achterop de foto's staan op een magneetprint alle gegevens over het tijdstip en de instelling van de foto vermeld. Na de verhuizing heeft Laurijssen inclusief zichzelf plaats voor 3,5 medewerkers Jook Nauta is weliswaar in de naam verwerkt en verpacht de zaak, Laurijssens exploiteert het bedrijf voor eigen risico. Bij de verplaatsing werd geholpen door de VEM, Ooster hof Wonen en de firma's Schoo, Oele, Geus en de VTB. In het verleden kwam het voor dat Duitse toeristen een bekeuring la chend terzijde legden, omdat die eenmaal over de grens toch niet kon worden geïnd. Sinds de gemeente lijke samenwerking met het invor deringskantoor Boonstoppel is dat echter verleden tijd De kentekenge gevens werden via de politie opge vraagd in Duitsland. Een wijziging in het strafrecht heeft echter veroorzaakt dat het niet meer op die manier kan. Boonstoppel kan wel op andere wijze aan de benodig de gegevens komen, maar dat kost 35,- per kenteken. Uit ervaring is bekend dat het jaarlijks om zo'n 450 bekeuringen gaat. dus ƒ15.750,- Het college zal dit in de begroting verwerken, want b en w vinden het belangrijk dat ook Duitse overtreders de dans met ontspringen. Het aantal oninbare rekeningen en belastingen waarmee de gemeente wordt geconfronteerd is onverdeeld laag. In percentages uitgedrukt gaat het om resp. 0,10 en 0,07 Dit zou nog lager zijn geweest als de faillissementsafwikkeling van de vorige Lindeboomeigenaar Springers BV sneller was verlopen. „Gecon cludeerd mag worden dat op Texel een hoge betalingsmoraal bestaat", aldus woordvoerder Piet Zoon. Een knap staaltje van organisatie was de meest ingrijpende verbouwing van 1991-92 waarbij de Hogerstraat- vestigmg min of meer werd vervan gen. Het gebeurde in fasen waardoor de zaak maar één keer dicht moest. Dat was op de meest geschikte da tum van het jaar. daags na Ouwe Sunderklaas. Door de jaren heen werd ook voortdurend de technische outillage aangepast. De automatise ring rukte daarbij op, maar het bak ken van brood en banket in zoveel soorten bleef een arbeidsintensieve aangelegenheid. In de bakkerij van Timmer zijn thans negen mensen vast werkzaam en in de winkels ze ven, de vier meewerkende firmanten en seizoenkrachten met meegere kend. Keus... 1950. Jan Timmer tweede van links) met de medewerkers bil de nieuwe bakfiets. Op de foto staan onder meer P. Bremer, Gaath Witte, Annie van Swlnderen. H. van Heerwaarden, Andrè Klevits en Toon Witte. luchtverkeersleider te worden liet va ren, bij Timmer op Texel op proef ging werken, in 1969 trouwde met Margriet en uiteindelijk medefirmant werd. Net als zijn zwager en schoonvader volgde hij de vereiste opleidingen en behaalde de nodige vakdiploma's en horecapapieren. Een belangrijke mijlpaal (1970) in de Timmer-geschiedems is ook de nieuwbouw van een filiaal met tea room aan de Dorpsstraat in De Koog in combinatie met een Rabobank- vestiging op een stuk land dat aange kocht werd van de dames Maas. Een jaar later kreeg het bedrijf zijn vierde winkel door overname van de bakkerij van C Grootjen in Oude schild. Dat was geen succes. De klantenstroom, onder andere afkom stig van de bruine vloot, was zeer wisselend en onvoorspelbaar en ook de toenemende zuigkracht van Den Hoe belangrijk de banket- en horeca- activiteit ook is, Timmer is in de eer ste plaats broodbakker. De concurrentiekracht tegenover de su permarkten wordt niet ontleend aan de prijs, maar aan de kwaliteit en vooral aan de uitgebreidheid van het assortiment. Vijftig jaar geleden le verde een bakker een paar soorten brood, kadetten en krentebollen. Nu kun je bij Timmer terecht voor veer tig soorten groot brood en 50 soorten broodjes. Timmer is sinds 1969 aangesloten bij de stichting De Echte Bakker, die strenge eisen stelt aan assortiment en kwaliteit van de produkten en aan de klantvriendelijkheid en vakkennis van het verkopende personeel. Deze organisatie verzorgt centraal de pro motie en verlangt dat de leden telkens met wat nieuws komen om de concur rentie een slag voor te zijn. Een Echte Bakker ben je dus niet zomaar. Een warme bakker wél, want er is destijds verzuimd deze aanduiding te laten beschermen. Hoeveel van elke soort brood moet dagelijks worden gebakken om aan de vraag te voldoen, zonder met grote overschotten te blijven zitten? zich daaraan met onttrekken. Geluk kig zag de Amsterdammer om andere redenen van de koop af en toen wa ren de zaken met Timmer snel rond. Voor f11.000,- werd hij eigenaar van „een woon- en winkelhuis, waarin bakkerij met erf en schuurtje, als mede een winkel- en bakkerij inventaris, staande en gelegen in de Hogerstraat nummer 5 te Den Burg op Texel", zoals het was omschreven in de acte, die werd getekend op 2 december 1946 Nadat de familie Koorn was verhuisd naar De Zes (toen „Eerste Kogerdwarsstraat") ging Timmers bakkerij op maandag 17 februari om 8 uur van start. De opbrengst van winkel en wijk was die eerste dag f14,-. Groei Dat werd snel beter. Timmer ging er met veel elan tegenaan, wist hoe hij reclame moest maken en leverde kwaliteit. Zijn persoonlijk gerief kwam op de tweede plaats. De slaapkamer waar dochter Margriet het levenslicht zag werd eind november ontruimd om er een fraaie Sint Nicolaasetalage van te kunnen maken. In die tijd van schaarste waren veel levensmiddelen nog op de bon. Je kon op bonnen besparen door boter en suiker in te leveren als je bijvoor beeld een taart liet bakken. Jan Timmer wist in die pionierstijd goed met de takkenbossenoven om te gaan. „Dat viel eigenlijk best mee. Je moest hem eerst gloeiend heet stoken met houtkrullen en takken. Dan veegde je de as eruit en bakte als eerste brood omdat daarvoor de meeste warme nodig is. Naarmate de temperatuur zakte volgden koek, cake en schuim". Probleem was dat Hogerstraat 5 te klein was voor expansie en boven dien zeer bouwvallig. De gammele plankenvloeren van het op de Burg wal gebouwde pand liepen schuin af. Dat de zijgevel bleef staan was te danken aan de steun van het belen dende pand van schilder Piet Graaf. Ander pand In 1952 slaagde Jan Timmer erin om camera's. „Voor het overige vullen we elkaar goed aan." Laurijssen verwacht op Texel weinig groei bij het ontwikkelen en afdrukken van foto's. Wel denkt hij een groter aandeel in de Texelse fotomarkt te kunnen veroveren. „Met prijzen die kunnen wedijveren met het landelijk niveau, maar de service, de gezellig heid en dienstverlening die bij het ei land horen Voor de 1-uurs service betekent dat een gratis indexprint (contactafdrukken), zodat gemakke lijk kan worden nabesteld. Klanten die willen wachten, krijgen een kopje kof fie aangeboden. De wachtenden kun nen de kunst afkijken van Texelse amateur-fotografen, waarvoor Lau rijssens zijn wanden beschikbaar stelt. Combi Nauta richt zich verder op di gitale foto-apparatuur waarmee het materiaal thuis op de computer kan worden bewerkt Een groeiende markt, die overigens met het einde van de chemische fotografie zal be tekenen middelaar en Timmer werd eigenaar voor f15,000,- B en w gingen er na ampele overwegingen mee accoord dat er een winkel van werd gemaakt. In 1953 ging aannemer J.Koorn Mzn aan de slag volgens een ontwerp van de architecten J. Tiessen uit Den Burg en W. Boogaard uit Wieringer- werf. Het resultaat was indrukwek kend. „Stofvrije vitrines, ruime toon bank, veel licht, kortom hóógst modern", schreef de Texelse Cou rant, die ook melding maakte van het ruime magazijn, de speciale banket bakkerij („waar vooral de driedeurs ijskast met gekoelde werkbank ons opviel, uniek voor Texel") en de broodbakkerij met Rmac heetwater- oven met drie bakruimten, de rijskast („waar je zomaar een wagen met deeg kunt inrijden") en de kluts- en mengmachine De Koog In die tijd werden in het bedrijf gemid deld per week zo'n duizend broden gebakken, waarvoor 14 zakken meel van 50 kilo nodig waren Timmer dacht klaar te zijn voor de rest van zijn leven, maar al gauw diende de noodzaak tot uitbreiding zich aan. In 1960 werd de zaak verbouwd en kwam er ook een oliegestookte oven. Net als sommige andere onderne mers uit Den Burg die een extra graantje van de badgasten wilden meepikken, stichtte Timmer een fili aal in De Koog in het Hollandia-pand van Joop van der Meer aan de Dorps straat. Dat was nog maar het begin van de expansie die sterk werd aan gewakkerd door het zich explosief ontwikkelende toerisme. In 1966 ont stond een tweede verkooppunt in Den Burg door overname van de bak kerij van Carel Schulte aan de Wever straat. Dit pand werd ook de woning van zoon Kees die toen trouwde met Ria Hin. In hetzelfde jaar werd de bakkerij in de Hogerstraat opnieuw uitgebreid Nog ingrijpender was de overname van het pand Hogerstraat 4 (met uitweg op de Vogelenzang) van de familie Bakker Er werd een tea-room van gemaakt zodat het be drijf een horecatak kreeg. Brancheverbreding was gewenst want de verkoop van brood was intus sen vrijgegeven zodat de mensen daarvoor ook bij de kruidenier, later de supermarkt terecht konden. Van vrijer tot firmant Dochter Margriet had inmiddels in hotel Veerburg in Anna Paulowna (eigendom van oom Wim Zijm) ken nis gemaakt met Cor Kossen. Dat leidde ertoe dat Cor zijn plannen om Jd Laurijssens In z'n nieuwe fotozaak op de hoek Burgwal/Parkstraat. (Foto Gerard Timmerman) Het gemaal in de PH-polder krijgt zo goed als zeker dit jaar nog een nieuwe pomp met een grotere ca paciteit. De investering hangt sa men met een plan van waterschap Hollands Kroon om de verzanding van de uitstroom tegen te gaan. Koorn met vrouw en dochters voor hun bakkerswinkel. Over de ruiten zijn stro om te voorkomen dat ze zouden springen door de schokgolf van even mer kreeg Laurijssen te kampen met ruimtegebrek. De oplossing lag aan de overzijde van de Parkstraat, waar Jan Brouwer stopte met de verkoop van kleine huishoudelijke apparatuur (witgoed) Het driemansbedrijf ver wacht een beter rendement met de verkoop en reparatie van audio-visu- ele apparatuur. Enige overlappings- punt met Combi Nauta zijn video van mevrouw C. Keijser-Breesnee (weduwe van Ab Keijser van de Coöperatie) het kapitale en sjieke woonhuis Hogerstraat 2 te kopen, nadat Bakkers Ijzerhandel hetzelfde vergeefs had geprobeerd. Buurman Bakker (de luitenant) trad op als be- 1954: de verbouwing van Hogerstraat 2 In volle gang. Voor de schutting spelend Kees en Margriet Timmer. Timmer maakte in 1947 een primitieve start als bakker. Hij on voor zichzelf in het pand Hogerstraat 5 in Den Burg, dat oor f11.000,- had overgenomen van Dirk Pieter Koorn, maar was niet bepaald high tech waarmee hij daar te maken kreeg, s hij thuis al vertrouwd met een kolengestookte hetelucht- n, in Den Burg kreeg hij te maken met en oven van een type in de pre-historie al in zwang moet zijn geweest. Een ste- tunnel die met houtkrullen, turf en vooral takkenbossen ;st worden gestookt. Jan Timmer en zijn vrouw waren ech- ong en ze wilden wat. Het resultaat van hun inspanningen i in eerste instantie bescheiden: winkel en wijk leverden een opbrengst op van f 14,-. Nu, een halve eeuw later, liggen de en anders. En wel zodanig dat er reden is om feest te vie- De geschiedenis van een succesvolle Texelse onderneming 2L De oorspronkelijke oven. nu echter tookt met olie. De rljsoven werd ver- I met onderdelen die afkomstig waren de oven van collega Zoetelief in de psfraaf. vlucht" naar Den Burg was het Ig van het simpele feit dat vaders Tij in Oosterend geen bestaan leden aan Jan Timmer en zijn Kees en Aris. Het bedrijf moest zeilen bijzetten door niet alleen in lorp te venten maar over heel I. De concurrentie was groot er waren in Oosterend totaal vijf srijen die naar de gunsten van anten dongen. it deze economische omstandig- in was Jan Timmer ook door een urtenis van heel andere aard komen van het ouderlijk nest. In Zoetelief Timmer liet na de oorlog het oog val len op de bakkerij van Jan Zoetelief in de Molenstraat. Dat bedrijf zou aanvankelijk worden overgedaan aan Zoeteliefs naaste medewerker Theo Smit, maar die was tijdens de Russenoorlog tragisch om het leven gekomen. Zoetelief vroeg echter te veel, volgens taxatie van Timmers oom Jaap Drijver. Hetzelfde oordeel had de jonge aannemer Cor Duin die zich na de oorlog op Texel had geves tigd en in de kost was bij de weduwe van Theo Smit. Timmer haakte af. Tip Toen kwam een tip van pastoor Gussenhoven die als lid van de woningcommissie wist dat bakker Dirk Koorn in de Hogerstraat bezig was zijn bedrijf te verkopen aan een Amsterdammer die zich op Texel wilde vestigen. De woningcommissie was daar tegen omdat het betekende dat de bijbehorende woning voor Texelse gegadigden verloren zou gaan. De goudeerlijke Koorn had echter zijn woord al gegeven en wilde tografie-ondernemer Ruud Lau- wens is op de hoek van de Park- aat en de Burgwal terug op het de nest. Dankzij de verhuizing il Nauta Foto beschikt zijn be- jf over het dubbele aan ruimte, ortaan heet de zaak Combi uta. Jan Brouwer gaat zich uit- litend toeleggen op de verkoop reparatie van audio-visuele ap- 'atuur. Hij opent over een week twee. twee jaar als zelfstandig onderne- 1942 was hij katholiek geworden om te kunnen trouwen met Annie Zijm, een stap die door beide betrokken families niet erg op prijs werd gesteld en dat is zwak uitgedrukt. Een jaar of vijf woonden Jan en Annie nog in Oosterend (vlak naast het gebouw voor Christelijke belangen) waar in 1943 zoon Kees werd geboren. Kort daarna viel het definitieve besluit om voor zichzelf te beginnen in Den Burg, waar op dat moment overigens al elf bakkers actief waren.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7