Springlevend DEK maakt indruk met „eigen kweek" Nog meer visies op Groeneplaats Verteller Jaap Bakker kwam met harde bewijzen ORMjf ORANJE ÜRAHJE ORANJt -HH «IE WHl TEXELSE^? COURANT Activiteiten in de krokusvakantie Agenda Vangstvergunning mosselzaad onder vuur Kantonrechter legt boete op Vrijspraak voor taxichauffeur Feest van jarige Skilder jeugdclub teso Peuterspeelgroep bestaat 10 jaar =- Mensen -S Beatrixfonds mag woningen bouwen Even een pak SNERT halen in EUc*(c DINSDAG 18 FEBRUARI 1997 Het orkest van DEK zorgde voor een goed slot van de avond met de mars The Reviewer, de Black and White Minstrel-selectie en Blues Ameri cana. Er kon ook nog een toegift af Johan Zijm, Marthe Nijdam en Lonneke Kikkert kregen uit handen Fanfarekorps DEK in Den Hoorn maakt een veelbelovende bloei door. Het is in geen jaren zo groot geweest. Er zijn nu 33 werkende fanfareleden, 31 majorettes en 13 tamboers Kampt menige andere Texelse vereniging met gebrek aan vernieuwende jonge ren, bij DEK lijkt de tijd in gunstig op zicht te zijn stilgestaan. Temidden van de ouwe knarren zitten diverse piepjonge muzikanten die door DEK in eigen beheer zijn klaargestoomd voor podium en straat. Voorzitter Herman Bakker toonde zich zaterdag bij het winterconcert in De Waldhoorn apetrots op deze „ei gen kweek". Bugels Opmerkelijk is ook dat in het orkest in korte tijd de hele bugelsectie is ver nieuwd. Dat is ingrijpend want de bugels vormen een essentieel onder deel. Als het daar met goed zit, komt er van een uitvoering weinig terecht. Die spelers hebben natuurlijk nog geen routine, maar als deze omstan digheid in aanmerking wordt geno men deden ze het zaterdag lang niet slecht. Ook de andere leden wisten hun partijtje goed mee te blazen on der leiding van de stipte maar be daarde dirigent Tammo Lentmg. Afwisseling Het programma van zaterdag was afwisselend, makkelijk in het gehoor liggend en niet al te zwaar. Interes sant was de toelichting die bij elk nummer werd gegeven door spreekstalmeester Piet Schneider. Na een pittige mars (Unter dem Glillenbanner) om erin te komen wer den Concerto d'Amore en het heer lijk gedragen „The day you sang this song" zonder problemen vertolkt. De Feuerfest Polka, die in de vorige eeuw is gecomponeerd als reclame voor een brandkastenfabrikant, had iets puntiger en sneller gebracht kun nen worden. Ook de tamboers kwamen volop aan bod, te beginnen met de eenzame Het „regenpakkenweer"-nummer van de DEK-majorettes. aspirant-leerling Elmo van der Wel die met zijn instructrice Eveline Witte verdienstelijk de door laatstge noemde geschreven Klem en Dap per-mars liet horen. Hij werd gevolgd door de leerlingtamboers die gecon centreerd Semplice van S. Egberts tot een goed eind brachten. Elf gevor derde tamboers namen vervolgens drie nummers voor hun rekening, op een gegeven moment leuk bijgestaan door majoretten van 9 en 10 jaar on der leiding van Nynke Arnout. Op mechanische muziek lieten majoretten van diverse leeftijds klassen zien wat ze ervan konden Het nummer Regenpakkenweer door meisjes van 7 en 8 jaar was een leuke uitschieter. Er was veel gedaan om de totale uit voering afwisselend en verrassend te maken. Na de pauze brachten fan fare, tamboers en majoretten de mars Scotland the Beauty, waarbij als gastspeler Swier Oosthuis optrad met zijn doedelzak. De tamboers maakten het zich moei lijk met een drietal nummers, waaron der Treinritme. Het was niet eenvou dig geweest om dat onder de knie te krijgen, maar het was boeiend om te horen. Vervolgens kwamen de majorettes weer gecostumeerd aan bod op be kende klanken uit de luidspreker. Het nummer Ti Ta Tovenaar leek een posthuum eerbetoon aan de juist overleden acteur Ton Lensmk. Het nummer Heal the world door de zes oudste majoretten muntte uit met stijl zonder fratsen (Foto Harry da Graaf) van voorzitter Bakker het zilveren vijfje en een bloemetje omdat ze vijf jaar bij DEK zijn. Mevrouw De Koning van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen huldigde muzikante Anita van der Gracht-Kil- jan wegens 25-jarig lidmaatschap. Ze kreeg het zilveren ANU-speldje met oorkonde Aan het slot werden ook dirigent Lenting, majorettenleidster Baukje Drijver, drumbandleidster Nynke Arnout en tamboerinstructrice Eveline Witte in de bloemetjes gezet. DEK treedt zaterdagavond met het zelfde programma op in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Geïnspireerd door de andere vi sies voelde Wil de Leeuw uit Den Burg zich geroepen om alsnog een plan voor de Groeneplaats in te dienen. Ook de Stichting Dorpsherstel, het Contactorgaan voor Zang en Muziek en Ed Mom- berg van MO Projekt hebben te elfder ure nog een plan bij de ge meente op tafel gelegd. Vanavond zullen ze evenals de andere plannenmakers toelichting geven tijdens de hoorzitting in het ge meentehuis. Wil de Leeuw heeft gisteren alle raadsleden een afschrift bezorgd. Ze wil de strakke vormen van het raad huis benadrukken door met dukdalven een soort balustrade tot de eerste verdieping te maken. „Pit toreske huisjes ervoor past niet. De bovenkant van de omlijsting moet een luifel vormen waarop beplanting komt. Kun je meteen lekker onder schuilen. En die meerpalen bena drukken het Texelse karakter." De Leeuw vindt de Waag momenteel een aanfluiting. Ze wil er tappunten maken, omringd door terrasstoelen. „Dat is de hoek waar de zon komt, daar willen mensen zitten. Verpacht die punten aan omringende uitbaters en zet de hele hoek vol. Dat oogt gezelligZe wil het openbaar toilet verbannen naar de kelder van het raadhuis. „Maar dan alleen voor dag-publiek. Het uitgaansvolk gaat maar in de etablissementen zelf. Die mensen nemen toch niet de moeite naar een openbaar toilet te gaan Het kunstwerk moet worden ver plaatst naar een dijk of een pier. „Het is geen lelijk ding, maar het heeft ruimte nodig. Benut die plek voor het bordes liever voor plein- activiteiten." Wil de Leeuw wil de bult deels afgraven. „Achter de parkeep- laatsen is het veel te steil. Maak daar een stuk gras in de vorm van het eiland, doorsneden met klinker paadjes en voorzien van zitbankjes." Ze wil in het park achter het raadhuis een hofje creëren van kleine huisjes, met voortuintjes die uitkomen op een pleintje in het midden. „Het park is Verteller, verzamelaar, amateur-his toricus en artiest. Jaap Bakker uit Oudeschild is het allemaal tegelijk Het blijkt uit zijn vele Texelse verha len en anekdotes en nog meer uit de bijzondere show die hij van zijn voor drachten maakt. Zondagmiddag hing Jaap Bakker, voorlezend in de serre van De Twaall Balcken. Op de achtergrond de uit Oranie-armbanden gemaakte japon. (F°'° Harry de Graa') een welgevulde serre van café In de Twaalf Balcken aan zijn lippen. De mensen kregen waar voor hun geld. Er viel heel wat te lachen, hoe wel de spreker de tragiek niet uit de weg ging. Bakker debiteerde razend snel het ene verhaal na het andere, kennelijk bewust van de hak op de tak. Hij ging ook nog bijna een uur langer door dan de Texelse schrijvers die eerdere afleveringen verzorgden van de serie „Texelse schrijvers ver tellen en lezen voor uit eigen werk". Het had wel wat minder en langzamer gekund want nu ging menige nuance of kwinkslag verloren. Oudere luiste raars van eilandelijke herkomst pro fiteerden het meest omdat de beschreven situaties en personen herkenning opriepen. Toch genoten ook anderen met volle teugen. Als je lange Ma, Joppe, kapitein Vlas, Klaas van Moppie, tandarts Ten Hooi, de Spiekerkoning, Roelie Pen en Jaap Mosk nooit hebt gekend, krijg je ook als buitenstaander een beeld van hen, als ze aanschouwelijk worden beschreven zoals Bakker dat doet. Het was overigens met allemaal eigen werk waaruit hij voorlas. Ook versre gels van Frank Herzen en Toon Her mans werden met verve gebracht Bij menig Texels verhaal had Bakker een tastbare illustratie: de uit Oranje armbanden gemaakte japon van Neel Klumper, een brok puin van de jam merlijk gesloopte muzieknis in het park, een VOC-vlag, foto's, en een manometer uit een voormalige Teso- boot. Die spullen werkten als harde bewijzen van wat hij erbij vertelde. Bakker liet ook geluidsopnamen ho ren, zoals de 55 jaar geleden vastge legde zang van Karei Lemstra en Joop Kikkert van de Rhytmische Eilanders, wat sterk bijdroeg aan de authenticiteit. Zonder twijfel is menig verhaal wat mooier gemaakt dan de historische werkelijkheid. Maar de raak beschreven elementen waaruit ze zijn opgebouwd, zijn met grote precisie uit het Texelse leven gegre pen Daardoor zijn ze niet alleen leuk maar ook nog historisch waardevol. toch al geen park, doordat het raad huis alle lichtinval wegneemt. Bewo ning zorgt tevens voor enige sociale controle." Taptoe Dorpsherstel verwijst naar een probleemanalyse, die de stichting al in 1987 vervaardigde Met behoud van zoveel mogelijk openbare ruimte kan er bebouwing komen bij de door braak naar de Elemert en voor de gevel van het raadhuis. Namens het contactorgaan wijst secretaris Frans Zegel erop dat de Groeneplaats niet te klein mag worden met het oog op de jaarlijkse Taptoe. Volgens Ed Momberg kun je in plaats van het plein te bebouwen beter de gevels opwaarderen. De suggestie van Roelie Bakker om een glazen expositieruimte aan het gemeente huis te bouwen, noemt hij „niet ver keerd". In zijn ogen is het plan van Nauta te duur; de toeristenbelasting zou om de tekorten te dekken aan zienlijk omhoog moeten, „en niet met kwartjes alleen". Organisatoren van activitei ten of evenementen in de krokusvakantie (22 feb.-9 maart) worden verzocht deze zo spoedig mogelijk te mel den bij de redactie van de Texelse Courant, opdat ze kunnen worden opgenomen in de uitgebreide vakantie agenda. Doorgeven kan tele fonisch via 36 26 20, per fax via 31 41 11 (onder vermelding van „agenda-activiteit") of persoonlijk bij de balie van L R of het redactiekantoor (Warmoesstraat 45). Minister Van Aartsen van LNV ontduikt met het verstrekken van vergunningen voor de vangst van kokkel- en mosselzaad in de Waddenzee de Natuurbescher mingswet. Die beschuldiging werd gedaan door de Waddenvere niging, pal vóór het van start gaan van de visserijdagen voor de Nederlandse Wad- en Kustvisserij afgelopen weekend. De Waddenvereniging baseert zich op een recente uitspraak van de Raad van State Het hoogste rechtscollege besliste dat het automatisch verlenen van ont heffingen strijdig is met de wet. De Waddenvereniging vindt dat de minister de waarde van de natuur volwaardig moet meewegen. De mossel- en kokkelvissers staan de laatste tijd flink bloot aan flinke kritiek. Dinsdag 18 februari In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een openbare hoorzit ting over het „hart" van Den Burg. Betrokkenen kunnen hun plannen en visies toelichten voor de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Veronica Bos (VVV Texel) en Liesbeth Meijer (Wadden vereniging) spreken over duur zaam toerisme. Aanvang 20.00 uur in EcoMare, entree ƒ5,-. De Historische Vereniging houdt jaarvergadering in De Lindeboom; aanvang 20.00 uur. Na de pauze verzorgt Vibeke Roeper een lezing „Vertrokken van de Reede". In De Schakel houdt wandelsport vereniging Het Gouden Boltje de jaarvergadering; 20 00 uur. De afdeling Texel van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen komt om 20.00 uur bijeen in de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan. Nel Harting- Duvekot houdt een boek bespreking. Introducés betalen f5,- entree. „SpaceJam" draait om 19.00 en 21.30 uur in Cinema Texel. Woensdag 19 februari De raadscommissie voor welzijns beleid vergadert in het gemeente huis, aanvang 19.30 uur Bespro ken wordt o.a. het evaluatieverslag sociale recherche. In Cinema Texel draait hetzelfde programma als gisteren. In Grand Café De Kelder houdt het Hoogheemraadschap voor Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier om 20.00 uur een besloten hoorzitting over het dijk- beheer op Texel. De pachters zijn uitgenodigd. „Nieuwe" ouders en andere belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur welkom in de Thijsseschool voor een informatie-avond over In de zaak van de 50-jarige vracht wagenchauffeur, die eind novem ber '95 betrokken was bij een do delijk ongeval op de Hoofdweg in Eierland, heeft kantonrechter mr. Ravens vorige week een geld boete van 750,- opgelegd. Tevens kreeg de Texelaar vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Dit was over eenkomstig de eis van de officier van justitie, mevrouw Lengers. De vrachtwagenchauffeur reed op de bewuste dag met een kiepauto vol zand een erf op, maar dat bleek ver sperd. Hij zag geen ander verkeer en reed daarom achteruit om te draaien. Eenmaal midden op de weg zag hij een motorrijdster, een 46-jarige vrouw uit De Koog, naderen. Hij dacht dat ze er wel achterlangs kon en stopte. De vrouw botste echter tegen de flank en was op slag dood. De officier mevrouw Lengers wilde niet spreken van dood door schuld. Vermoedelijk heeft de motorrijdster door de laagstaande zon de vracht wagen niet gezien. In het kader van een „bijzondere manoeuvre" eiste ze de boete en de voorwaardelijke ont zegging, die door de rechter werd gevolgd. Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 36-jarige taxichauffeur vrijge sproken van roekeloos rijgedrag. De man reed in oktober '94 een bromfietser aan op de kruising Elemert/Warmoesstraat, waardoor diens 16-jarige passagier een enkel brak. De politie constateerde dat de chauffeur te hard had gereden. Procureur generaal mevrouw Y. Kruyer vond echter dat de weersom standigheden hadden moeten wor den meegewogen evenals het feit dat de bromfietser met drank op reed en geen voorrang verleende. De jeugdclub van Oudeschild be staat op 1 maart precies een jaar. Dat wordt gevierd met een groot feest voor iedereen van 11 tot 15 jaar in dorpshuis 't Skiltje. De toegang is gratis, het begint om 20.30 uur. Er is disco tot 24.00 uur en tot 01.00 uur kan tafeltennis worden gespeeld. Van 21.00 tot 23.00 uur kan in de zaal aan „light-fighten" worden gedaan met zaklantaarns (zelf meenemen). De winnaar krijgt een heuse wissel beker. Vanaf 24.00 uur kan worden nagezeten met een drankje en een hapje. „samen school maken". De rol van ouders in en om school wordt be sproken evenals inhoud en opzet van het onderwijs. Donderdag 20 februari Om 19.00 en21 30 uur draait in Ci nema Texel „SpaceJam". Op de agenda van de raads commissie voor financieel, econo misch en technisch beleid, die om 19.30 uur in het gemeentehuis bij een komt, staat o.a kwijtschelding gemeentelijke belastingen, jaar cijfers jachthaven, energiezuinige lichtmasten, antieke straatlan taarns in Den Hoorn en Oosterend, beveiliging gemeentehuis en de nota „lasten en baten toerisme". Deskundige P. Bijl spreekt in hotel Rebecca te De Waal over „Verze keren. bedrijf, gezin en fiscus", aanvang 20.00 uur De avond wordt georganiseerd door de Agra rische Vrouwen. De vereniging van reumapatiënten Texel houdt de algemene leden vergadering in de kantine van het voormalige LBO aan de Emmalaan in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Na de pauze verzorgt Dik Haker een diapresentatie over een fietsreis naar Ijsland. Vrijdag 21 februari De politie biedt van 9.00 tot 17.00 uur gelegenheid om in het bureau in Den Burg gevonden fietsen te bekijken. Ook mensen die geen aangifte van vermissing hebben gedaan zijn welkom. In Question Plaza staat de avond in het teken van Mastermix „Alternativa"-2 van Gavi Stephan. Oceaanzeiler Henk de Velde geeft in theater De Kiekendief op De Krim een lezing, ondersteund door dia's en filmbeelden. De avond begint om 20.00 uur, entree 7,50. Leden van de Texelse kustzeil- verenigingen hebben gratis toe gang. In Cinema Texel draait hetzelfde programma als gisteren. Zaterdag 22 februari Wie zijn fiets mist kan van 09.00tl 17.00 uur terecht bij de Texefej politie. Er wordt dan kijkdag gehof den in het bureau aan Keesomlaan. Op het terrein van zwemparadl Calluna komen mountainbike! vanaf 14.00 uur in actie op I open Texels kampioenschap ATfjj Eerst starten jeugd en dames, o 15 00 uur de heren Van 14.00 tot 17.00 uur is de jaa® lijkse feestmiddag van de Texelsf Zonnebloem-afdeling in de BurgJ meester De Koninghal. Medewei king wordt verleend door SandtJ Reemer en Danny de Munck. „SpaceJam" is te zien in Cinem Texel om 14.00, 16.00, 19.00 ef 21.30 uur en „Super-Groove". Bluesliefhebbers kunnen terecht Question Plaza voor „Julian Sask n in u |er i(ekl Muziekvereniging DEK herhaalt Cvetr, winteruitvoering in dorpshuis Skiltje in Oudeschild. De aanvaiwnl is 20.00 uur en de toegang is grap tis. Vrijdag 21 februari wordt ee: halfuursdienst onderhouden tusH^ sen 9,35 uur (afvaart Texel) e-V0n 16.05 (afvaart Den Helder). De aij. vaarten van 10.05 van Den Heldtff en 13.35 uur van Texel zijn echte! uitsluitend bestemd voor het vei| voer van gevaarlijke stoffen. Hoogwater te Oudeschild. Di. 18 4.40 en 17.30 ui Wo. 19 6.26 en 18.45 ui Do. 20 7.20 en 19.35 u Vr. 21 8.10 en 20.04 ui01 Za. 22 8.27 en 20.44 u Zo. 23 8.54 en 21.20 u. I Ma. 24 9.20 en 21.56 u.l Di. 25 9.50 en 22.14 u f Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoogwater. De zon komt 20 fe bruari op om 7.44 uur en gaat onder om 18 01 uur. 22 februari volle maan. 23 fe bruari springtij. Peuterspeelgroep 't Sterrekind aan de Gasthuisstraat viert zaterdag het tienjarig bestaan van de stichting. Peuterjuffen Ricky Lagerwey, AH Vlaming en Luud Lematra vullen de Oud Texelaar Peter Wijtten (De Cocksdorp) is aan de Landbouw Universiteit van Wageningen cum laude afgestudeerd als zoötech- nicus. Hij heeft een baan gevonden bij de diervoederfirma Provimi in Rotterdam. Eric Venneker (30) uit Den Burg is geslaagd voor het examen assistent drogist Hij volgde een cursus bij de Stichting Vakopleiding Drogisten (SVD) in Utrecht. Venneker, die bij Drogisterij Mets werkt, gaat nu door voor het diploma drogist. dagen van hun pupillen in basis vu de antroposofische beginselen. I lo gaan dus heel bewust om met Ir. j ritmische verloop van de dag en hi y jaar. In de wetenschap dat kindere j geneigd zijn tot nabootsing, won elke handeling heel zorgvuli gedaan. Ongeveer de helft van 61 peuters stroomt door naar de Vlij School, de rest gaat naar een sctaL- elders. Genodigden zijn zaterds, morgen om 11.00 uur welkom, T~ middags van 14.00 tot 16.00 won een open dag gehouden. (Foto Gerard Timmenrs 3 Indien het Prinses Beatrixfonds in toekomst afstand doet van twee nee te bouwen aangepaste vakantie!— huizen in Den Burg West, dan m~ gen de woningen niet voor comme ciële doeleinden worden gebruikt. O verzekering gaf wethouder Schillin; (ruimtelijke ordening) inzake bouwplannen die eigenlijk niet pas sen in het huidige bestemmingspla: De PvdA was de enige fractie lieve ziet dat twee bestaande vakante woningen worden aangepast. staan er op Texel honderd te koop' berekende Menno Stam, die de raï over deze gevoelige kwestie op p® soonlijke titel een kritische t schreef. Zijn argument dat er Texel 240 woningzoekenden zij' werd door de raad terzijde gesel* ven. Het aantal woningcontingenft' op het eiland wordt niet door t vakantiehuizen beïnvloed. (ADVERTENTIE) Oud-Texelaar Alfred Bakker (25) is aan de TU van Delft afgestudeerd aan de faculteit der bouwkunde, rich ting bouwmanagement en vastgoed- beheer. Hij deed daarvoor onderzoek naar het vastgoedbeheer bij Hoog oven Staal. Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2