VVV wil toerist beter in beeld IA vertraagt overstap drogisterij naar Etos Geknipt WOU... TEXELSE y COURANT Lentebode Lezing over UFO's Ben Daalder weer landelijk actief in visserijwereld VVD en TB: meer details in Waddenvisie Aardappelwagen bij Almere gekanteld Tielrooy wil geen solitaire molens Aandelen Bouwfonds niet verzilverd Bezwaar tegen kap op bedrijfswoning ongegrond verklaard Gemeente vervangt 740 lichtarmaturen „Wegen zijn flink slechter geworden" Beleidsplan Waddengroep ^edn)\igheid Kapsters testen nieuw kleurmiddel Staatsbosbeheer zingt voor iedereen Angstig visioen Correctie Wat is milieu...? Vogelbescherming over schelpdieren DINSDAG 18 FEBRUARI 1997 ijve|e overgang van DA-drogisterij in z'exèle in Den Burg naar fran- net hisebedrijf Etos is uitgesteld. DA iterieemt geen genoegen met het op- ceeeggen van het lidmaatschap op aar# moment en houdt de familie elir'an der Kooi aan het contract dat Jlieitóg tot het eind van dit jaar loopt. .en jurist van de coöperatieve mar- hoeting- en inkooporganisatie liet dat T brief aan de familie Van der Kooi iten. Na overleg werd besloten de inrichting van de winkel die deze k zijn beslag zou krijgen, tot na- order uit te stellen. Een verve lde situatie omdat aan de voorge len overstap naar Etos veel liciteit was gegeven. Bovendien rdijn spullen van de oude winkel- Ie cjyentaris inmiddels verkocht en moe- nd n worden geleverd. „We zullen ons d ajgelijk moeten behelpen", aldus es-Jaap van der Kooi, die voor der commentaar verwijst naar di- teur Willem Jan Vreezen van Etos wei Zaandam el lide (h« 3el e v be ve arco n di Puur juridisch spreekt van een „puur juridische istie" waarbij het gaat om de inter- tatie van de contractuele verplich- en die DA en Van der Kooi jegens lar hebben. „Ik heb goede hoop het probleem spoedig wordt op- DSt Niemand heeft belang bij het tellen van iets dat in elk geval uit- delijk toch doorgaat. Het is een terhoedegevecht" is dus ook een Texels bedrijf be ken bij de actie die de drogisterij- ens landelijk voeren om zelfstan- drogisten over te halen om zich iun organisatie aan te sluiten. Harde markt 1 strijd is zich duidelijk aan het ver gden. Blijkens een artikel in het Fi- Sicieel Dagblad zegt de directie van dat Etos zich van „guerillatech- ;en" bedient door met „een leger- commerciêle medewerkers het lel voorjaar komt eraan. Dat J wordt onderstreept door de irrr komst van de eerste lepelaar. rgt Vogelkenners Adriaan Dijksen en Dick Schermer zagen hel dier \w zaterdag In De Geul. Volgens n jDijksen is de datum niet pi extreem vroeg, maar ook niet 5 laat ..De vroegste ooit is gezien op I februari. Over een periode van dertig jaar is de gemiddelde ankomstdatum 25 februari. Vaar het heeft alles te maken pet de winter. Is die streng, dan Iomen ze later." Zaterdag is door Marco Witte bij de Ottersaat een grutto gezien. $>ok dat is een voorbode van de naderende lente land af te reizen om te proberen DA- drogisten over te halen franchise nemer van Etos te worden. In Amersfoort heeft DA onlangs de rechter in de arm genomen, nadat daar drie drogisterijen door Etos wa ren overgenomen. Het was dus geen franchising maar ook daarbij zouden volgens DA de verplichtingen jegens de coöperatie met zijn nagekomen. Sinds Etos zes jaar geleden begon, zijn 30 DA-leden als franchise nemers naar Etos overgestapt, ook zonder dat het contract was afgelo pen. Directeur Vreezen vraagt zich af waarom DA in geen van die gevallen juridische actie ondernam maar in het Texelse geval wèl Bestaan ze nu wel of met? Wordt de aarde echt bezocht door buitenland se intelligente wezens of zijn waar genomen vreemde verschijnselen op een andere manier te verklaren? Het wordt haarfijn uit de doeken ge daan door M. Hulspas uit Utrecht die zaterdag voor Volkssterrenwacht De Jager een lezing verzorgt De titel luidt „Vijftig jaar UFO's". De bijeen komst is in De Slinger bij EcoMare, aanvang 20 00 uur, entree ƒ5,-. Ben Daalder wordt de nieuwe voorzitter van de Federatie van Visserijverenigingen. Van 1983 tot '89 bekleedde de 52-jarige Daalder ook al deze functie. Hij blijft de voorman van de Texelse visserij vereniging DETV, waar hij vorig jaar de plaats innam van Bas van der Beek. „Sinds de jaren tachtig is de visse- rij veranderd en ook ik ben veranderd. Toch doe ik het, omdat ik verkikkerd ben op de visserij", verklaart Daal der zijn terugkeer op het landelijke podium. In 1979 hielp Daalder de Federatie mee oprichten. Vier jaar later werd hij van bestuurslid tot voorzitter ge kozen. Na zes energieke jaren, waarin Daalder „wel 100 uur per week" in touw was, werd hij in 1989 opgevolgd door Klaas Kramer uit Urk. Die zal op zijn beurt tijdens de ledenvergadering in april a.s. de ha mer aan Daalder doorgeven. Wat meespeelde bij zijn besluit is de tijd die de nieuwe job zal vergen. „Het meeste werk is voor het secre tariaat. Geert Meun uit Urk doet dat uitstekend. De voorzitter is er voor de representatie en de grote lijnen, dat ligt mij wel." De combinatie met DETV, waar hij met veel plezier be zig is, vormt volgens Daalder daarom geen probleem. Namens de DA-directie liet mevrouw A. van Leeuwen vanmorgen des gevraagd weten dat ieder lid vrij is om de DA-coóperatie te verlaten. „Maar dan moeten de statuten wel worden nageleefd Daarop hebben wij me neer Van der Kooi gewezen Nee, ik ben met gerechtigd om te zeggen om welke regel van de statuten het in dit geval gaat. Meneer van der Kooi blijft dit jaar in ieder geval nog lid. Meer kunnen we er met van zeggen" Hoe maak je een plan waarin zowel Texel als Vlieland als de Duitse en Deense Waddeneilanden zich her kennen? Dat kan alleen door zeer globaal te blijven. De structuurvisie, die is gemaakt als praatstuk voor een internationale ministersconferentie heeft een dergelijke ruime interpre tatie. De kwaliteit van het toeristisch produkt verbeteren en instandhou ding van het huidige landbouwareaal zijn de speerpunten eruit. De VVD en Texels Belang vinden dat echter niet genoeg. Paul Kikkert betoogde gis teravond in de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch gebruik dat de visserij ook in het stuk moet worden genoemd. De burgemeester beloofde zich daarvoor sterk te ma ken. Kikkerts' pleidooi voor de term his torisch medegebruik leverde hem gehoon op van mede-commissiele- den „Het staat omschreven, alleen de kreet staat er met letterlijk in, want dat is zo lastig te vertalen in het Deens", spotte Hans Roeper van de PvdA. Erna Eelman (VVD) had ech ter wel oren naar de opmerking van de Texels Belang-man, want ook zei vond de economische waarde van het Waddengebied ondergesneeuwd bij alle natuurwaarden die in de visie uitgebreid worden aangekaart. Een 24-jarige vrachtwagenchauffeur van de firma Bakker uit Oudeschild is zondagavond gewond geraakt. Zijn wagen met oplegger vol aardap pelen kantelde door onbekende oor zaak op de afrit Almere-Stad. De Texelaar werd met een hoofdwond en kneuzingen aan zijn been afgevoerd naar het Flevoziekenhuis. De afrit werd tot 03 00 uur afgesloten voor het opruimen van de wagen en de lading, waarbij assistentie werd verleend door de brandweer. De oplegger is weggesleept. Volgens een woord voerder van de firma Bakker is deze niet total loss. De aardappelen wer den in de berm geveegd en zijn gis teren weggehaald De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de toe dracht van het ongeval. Provinciebestuurder Frans Tiel rooy is tegenstander van hoge solitaire windmolens zoals Vla ming en Boersen willen. „De in greep in het landschap weegt niet op tegen het milieurendement.'' Over een lijnopstelling in polder Het Noorden hield de bestuurder zich na afloop van de hoorzitting op de vlakte, maar enthousiast liet hij zich allerminst uit. De PPC bracht hierover negatief advies uit aan GS Dergelijke grootschalige projecten vindt Tielrooy meer passen in de Noordzee of op de Afsluitdijk. Meer heil ziet hij in biomassavergassing en warmtekrachtkoppeling. Hij verwacht daarmee de doelstelling voor de opwekking van groene energie in Noordholland (250 mW vóór 2 000) te kunnen bereiken. Voor- en tegenstanders van windmolens op het eiland kwamen vrijdag aan het woord tijdens de hoorzitting. Mtival duurde drie hele dagen, zodat Ik alle tijd had om winters Texel uit te checken. I Mijn smulpapenlnstinrt leidde mij recht- I stieeks naar de kleine supermarkt annék sla-''-J I gerij m Den Hoorn, waar ik een gigantische |*Texelse lamsbout vacuum liet trekken bene s een gekookt lamshammetje en toe maar, -1 I ook nog wat dungesneden gerookte lams- I haml Vervolgens liet ik ook nog kleine lams I worstjes, een pot duinjam, een pot duinkomj- I nenpaté twee dozen Texelse koekjes, twee I kruidkoeken en een peperkoek (ingrediënten I stroop, roggemeel en peper) Inpakken. Wat I een feest. I Op weg naar 'Klif 12" werd Ik door ene Gert. I een baardige oude Texelaar naar binnen ge- I trokken om 'Het Slokje van Gert' te proeven I een zelfbedacht borreltje met veel honing en I krulden, waarvan ik zo midden op de koude I dag erg vrolijk werd. Bovendien maakte Gert, I mij en passant ook nog lid van"3e'Multifunc I tionele Ezelvereniging Texel l.a. lnter-ac- I tief!). 'De Ezelgedachte weerspiegelt het ka- I rakter van deze nobele viervoeter, die vriende-J I lijk Is, verdraagzaam, onbaatzuchtig, hulp- I vaardig, eerlijk, sociaal voelend, maar ook I principieel, anti-autoritair', met te Intimide- I ren, geneigd tot verzet tegen onrecht, dlscrl- I mlnatie en onderdrukking. Een Ezel is een I voorbeeldig mens!". I Van zo'n club wil ik wel lid zijn We kunnen In I leder geval streven naar het ideaalbeeld van 1de Ezel. iTexcl in de winter. En ik ben niet eens naar hét J |strand geweest! a In haar.column .Eigen wijs" in het Utrechts Nieuwsblad komt Marjan Berk uitgebreid terug op haar optre den als jury voorzitster tijdens het Texelse kleinkunstfestival. De clowns Mario en Ludo, die na afloop voor spektakel zorgden door in pro test te gaan omdat ze met werden afgevaardigd, worden door Berk ge roemd om hun kwalitatieve optreden. Maar ook in de rest van haar stuk is ze erg positief over Texel. „Het is jammer dat we eigenlijk geen goede cijfers hebben over het toerisme op Texel. We hebben natuurlijk de Teso-statistieken, maar die zeggen alleen iets over het vervoer." Aldus VVV-directeur Veronica Bos tijdens de promotie avond. Zij pleitte voor meer nauw keurige gegevens over o.a. het type bezoekers en het aantal over nachtingen. „De Teso-cijfers geven wel een in dicatie, maar je loopt het risico om verkeerde conclusies te trekken. Je kunt bijvoorbeeld een stijging van het aantal vervoerde personen zien, terwijl het aantal overnachtingen misschien gelijk is gebleven of zelfs gedaald." De VVV zal daarom dit jaar een be gin maken met het verzamelen van gegevens. Waarschijnlijk worden toeristen ondervraagd op de boot, door Bos „een perfecte sluis" ge noemd Nu moet de VVV zich vaak baseren op landelijke cijfers en deze „vertalen" naar de Texelse situatie. „We moeten een beter beeld krijgen van de Texel-toerist. Waar komt de toerist vandaan, komt hij/zij voor een eerste keer op Texel, is dit de jaar lijkse vakantie of een tussendoortje? Doel van dit alles is de optimalisering van de advertentie-gulden van de VVV."' Het onderzoek zal een structureel karakter krijgen, zodat verschuivin gen en patronen duidelijk worden Met een aandelenpakket van Bouwfonds Nederland ter waarde van 1,5 a ƒ1,8 miljoen heeft de gemeente een aardig appeltje voor de dorst. En dat moet voorlopig zo blijven, oordeelde de raad dinsdagavond. Besloten is de waardepapieren voorlopig niet te verzilveren. Wat er dan wèl met de „stille re serve" moet gebeuren werd gistera vond niet besloten. Het boekhoud kundige advies dat wethouder Poster (financiën) de raad gaf komt er op naar dat een deel van de waarde naar de al gemene reserve gaat, zodat die tot ƒ4 miljoen wordt verhoogd. De rest wordt als post bij de algemene mid delen opgevoerd. „Gegoochel met cijfers", aldus een kritische Hans Roeper (PvdA). „Op z'n zachtst gezegd een beetje rom melig", liet Erna Eelman (WD) zich weinig milder uit. Wethouder Poster: „Het is een ingewikkelde kwestie. Het is beter om de aandelen nog eens in de raadscommissie aan de orde te stellen en dan ook te beslui ten waarvoor we de rente en het di vidend gaan benutten." Een advies dat door de raad werd opgevolgd. B en w hebben het bezwaar dat buurtbewoners hebben ingediend tegen het plan van Schuijl B.V. om de bedrijfswoning Abbewaal 4 in Den Burg uit te breiden met een kap, ongegrond verklaard. Omdat de uitwerkingsregels voor het betreffende bestemmingsplan De Mars nog niet zijn vastgesteld, was een procedure nodig waardoor het indienen van bedenkingen mogelijk was. De bezwaren hadden onder andere betrekking op het overschrij den van de maximum inhoud van de dienstwoning van 500 m3. de wijzi ging van een hobbyruimte in kantoorruimte die niet binnen de woonbestemming zou passen, aan tasting van de privacy omdat er van uit de nieuwe verdieping zicht is op de omgeving, planschade. vermin dering van zoninval en gebrek aan overleg. Volgens het college wordt de maxi mum inhoud niet overschreden om dat de kantoorruimte niet als woon ruimte hoeft te worden beschouwd. Ook van de verandering (op het laat- Niet minder dan 740 lichtmasten zullen binnenkort van nieuwe energiezuinige armaturen met lampen worden voorzien. Het gaat om drie soorten straatlantaarns binnen de bebouwde kom die technisch en economisch zijn af geschreven en veelal in slechte staat verkeren. De nieuwe lampen zijn van een nieuw type dat veel licht geeft in verhouding tot het stroomgebruik. De besparing op het energiegebruik is maar liefst 50%. Bovendien is de levensduur de helft langer. De aanschafkosten zijn echter bedui dend hoger. Totaal is met de vervan ging f276 000,- gemoeid. Op grond van de zg. Stimov-regeling (gericht op stimulering van energie besparende maatregelen) krijgt de gemeente van het energiebedrijf een subsidie van f36 500,- De Texelse wegen zijn deze winter sterk in kwaliteit achteruit gegaan, zo constateerde raadslid Jan Koolhof. Hij vroeg wethouder Poster alert te zijn op de situatie. „Anders zijn de komende jaren de kosten niet te overzien", waarschuwde de CDA'er. De wethouder zegde toe het pro bleem te bespreken met directeur Plug van gemeentewerken. Ook beloofde hij iets te doen aan het zwerfvuil dat Koolhof langs de Mars- weg had gesignaleerd. ste nippertje) van hobbyruimte in kantoorruimte kan niets worden ge zegd Enige aantasting van privacy is helaas niet te voorkomen als een gebouw in de buurt van andere hui zen wordt uitgebreid Als er sprake is van planschade die voor vergoe ding in aanmerking komt, zal dat blij ken als betrokkenen een claim indie nen; het staat de bouwvergunning met in de weg. Verder denken b en w dat het met de vermindering van de zoninval zal meevallen omdat de dienstwoning ten opzichte van de tuinen van de bezwaarmakers aan de noordwestzijde is gelegen De Stichting Waddengroep die de verkoop en ontwikkeling van waddenprodukten wil stimuleren, presenteert woensdag in Leeuw arden haar eerste beleidsplan. In het plan komen zaken als kwaliteit, profilering, marketing, keurmerk, controle, produktiewijzen, afzet, werkgelegenheid en financiering aan de orde. Bij de presentatie wordt het woord onder meer gevoerd door Texelaar Marc van Rijsselberghe, lid van het uitvoeringsorgaan van de Wadden groep. Zijn stichting stelt dat land-, tuinbouw en andere produkten die op milieuvriendelijke wijze worden ge produceerd, kwaliteitsgarantie bieden en controleerbaar afkomstig zijn uit het Waddengebied in een groeiende behoefte voorzien. „De consument is bereid voor deze reële kwaliteit een goede pnjs te bieden De presentatie is om 14.00 uur in het Oranjehotel aan de Stationsweg in Leeuwarden. Kapsalon Qnipp aan de Waalder- straat introduceert een nieuwe ammonia-vrije kleuring, „BioGlitz Color 2100". Dit nieuwe kleur- systeem, op basis van zijde en na tuurlijke pigmenten, werd in januari tijdens een workshop van Sunglitz Benelux in de Amerikaanse stad Lincoln (New Hampshire) gepresen teerd. Liefst drie Qmpp-kapsters waren daarbij aanwezig. Niet alleen eigenaresse Irene Penha, maar ook medewerksters Henriëtte en Cle mentine de Wit die vanaf het begin de vaste kern vormen, behoorden tot de Nederlandse delegatie. Dat was bijzonder, want de overige deelne mers waren voornamelijk eigenaren Voor de gelegenheid deden de Texelaars de zaak een week op slot. Het drietal keerde opgetogen terug, veel kennis (èn ski-ervaring) rijker. Nu is ook het kleurmiddel dat zij in Amerika hebben getest, gearriveerd. even van lezers Binten verantwoordelijkheid van de redactie I ingezonden brieven toont een ntal mensen zich bezorgd over het heer van het Texelse bos. Hieruit pt dat dit bos wordt gewaardeerd de conditie waarin honderd jaar \:org van Staatsbosbeheer het bos ft gebracht. Het is altijd plezie- een compliment voor je werk te angen. Uit de brieven blijkt ech- ook dat er mensen bang voor zijn SBB de komende honderd jaar der zorgvuldig met het Texelse jilios om zal gaan. Waar is Staatsbosbeheer mee be- in het bos op Texel? ranaf het eerste begin was het de Joeling dat de dennen, die als pio- rs op de arme zandgrond waren ilant, op langere termijn in belang- mate door loofsoorten vervan- zouden worden. Dit geleidelijke leer begint nu duidelijk zichtbaar irorden Het is met zo dat er hele- al geen dennen in het bos meer gen voorkomen: 30-40% van de lervlakte blijft ook in de toekomst inenbos De rest wordt loofbos, arin naaldsoorten blijven voorko ks ^owe' °ode naaldbomen van xBeerste aanplant, die er hun na- Jjrhjke dood mogen afwachten, als it'zaad gekiemde jonge bomen. 1 1948 verklaarde boswachter ichol in een interview: 'U weet dat et uiteindelijk in de bedoeling ligt -«De Dennen om te toveren tot een ^ofhoutbos.' Nu bijna vijftig jaar la- Jfflbegint dit doel steeds meer in het te komen. (Voor sommige Jsnsenhun verrassing Bewust ■M voor een geleidelijke bos- mvorming gekozen, door het plan- jg en zaaien van loofbomen onder „et dennenbos. De laatste tien jaar dit loofbos door dunningen steeds r9 zien. Het alternatief was geweest et perceelsgewijs vellen van inplanten Mede gezien het recrea tieve belang van het Texelse bos heeft SBB al lang geleden gekozen om een andere weg in te slaan. - In de afgelopen honderd jaar is toch wel wat veranderd? Eerst was de reden voor de aanleg geld verdienen aan het produceren van hout. Nu streeft Staatsbos beheer een bos na met hoge natuur- en recreatiewaarden. Deze beleids veranderingen zijn een gevolg van de veranderende maatschappelijke be hoeften. Dus door het luisteren naar de gebruikers van het bos. Iets dat tot de SBB-traditie behoort. Immers toen bleek dat het jonge productiebos voor de Texelaar, en later voor de toerist, een aantrekke lijk recreatiegebied was, is daar door Staatsbosbeheer, vaak in samen werking met anderen, op ingespeeld Iets dat nog steeds plaatsvindt. - Kan één en ander niet zonder dunningen? Wel als het gaat om het laten ont wikkelen -van een bos met hoge natuurwaarden. (Met ingrepen gaat deze ontwikkeling wel snellerMaar voor de recreatiewaarde van dit bos zal dat op termijn wel negatieve ge volgen hebben. Op grote oppervlak ten zullen de komende vijftig jaar massaal dennen sten/en van ouder dom. Door nu al te zorgen dat het bos zich kan verjongen, probeert SBB de recreatieve aantrekkelijkheid ook de komende decennia te bewaren. Dunningen horen bij een aangeplant bos. Doordat bij de aanplant alle bomen in ongeveer dezelfde condi tie zijn en even veel ruimte hebben, levert dunning via natuurlijke selec tie problemen op. Als elke boom even sterk is wint er niemand en hebben ze allemaal geen deel van leven. Bij de aanplant stonden de bomen 80 centimeter van elkaar, 15.625 per hectare. In goed groeiend het fvv^ioycvvijo vciicii Vdl l lid lennenbos en vervolgens loofhout Onlangs ging ik weer eens met mijn hond, een stoere Mechelse herder, naar het bos om hem uit te laten. Ik stop de auto. doe de achterklep open en de hond springt eruit. En wat doet een reu... een boom zoeken en pootje optillen. Maar... hij loopt wat in de rondte, kijkt mij verontwaardigd aan en doet 't tegen mijn achterband Want wat is er gebeurd? Er zijn geen bomen meer! Dat angstige visioen doemt op voor mijn ogen als ik naar het bos ga. Waar is Staatsbosbeheer mee be zig, vraag ik mij af, en -zoals reeds eerder gebleken- vele Texelaars met mij. Straks is er geen bos meer te beheren! Dan zal het aantal Duitse vakantie gangers zeker dalen op Texel, on danks de optimistische uitspraken van VVV-directeur Bos. Moetën we het Wereld Natuur Fonds inschake len voor een actie om de Texelse „regenwouden" te redden? Je springt toch uit je vel, als je op je zondagse rondje door het bos enorme stapels boomstammen ziet liggen. Tot voor kort waren dat nog prachtige, statige grote dennen bomen, die majestueus stonden te pronken. Ik had al heel lang die vele oranje stippen op al die bomen gezien en bij mezelf gedacht: „Die zullen straks toch niet...?!" SBB, bepaal jullie tot de goede din gen, zoals bijv. de uitkijkpost reno veren. Dat kunnen wij wèl waarde ren. Of het blmdenpad wat verbeteren, dat zou ook geen kwaad kunnen. Alhoewelje kunt ook alle bomen weghalen, dan hoeft ook dat niet meer. Een blinde loopt dan geen enkel risico, want bomen zijn er met meer. En als je probeert het bos wat meer terug te brengen naar de na tuur, laat de bospaden dan ongerept en maai niet langs een mooi wandel pad aan weerszijden een paar me ter struikgewas weg. Want de bos paden zijn hoofdzakelijk wan delpaden! C. Bonne, Den' Burg. bos zijn er na honderd jaar al min stens 15.000 van verwijderd. Niet omdat ze niet gezond waren, maar om de blijvers gezond te houden. - Waarom wordt om de paar jaar ge kapt? Om praktische en financiële reden is het niet meer mogelijk om elk jaar een stukje van het bos te dunnen Als regel laat SBB nu elke twee jaar een dunning uitvoeren. Door de lage houtprijzen is er dit jaar voor vier jaar in één keer gedund. Hierbij is tien procent van de oppervlakte van het bos behandeld. Eén dunning heeft later plaatsgevonden en de volgende dunning eerder. Was dit niet gebeurd dan had Staatsbosbeheer geld moe ten betalen om dit werk uitgevoerd te krijgen. Nu was dit met nodig. Hopelijk stelt de houtmarkt ons in staat om in de toekomst weer eens in de twee jaar te dunnen. Ook dan zal het bos er op het moment dat er gewerkt wordt er op die plaats even minder aantrekkelijk uitzien. Binnen- korte tijd is dit echter niet te meer opvallend, door de vele dunningen tot nu toe is het bos zo aantrekkelijk geworden als het nu is. Of een dennenbos mooier is dan het bos waar SBB aan werkt, bepaalt iedereen uiteraard zelf, smaken ver schillen Uit reacties die SBB krijgt blijkt dat veel mensen vinden dat het Texelse bos steeds aantrekkelijker is geworden. Hieraan is dan ook hard gewerkt - Luistert Staatsbosbeheer naar de bezoekers van het bos? Zeker, anders had het nog steeds een productiebos kunnen zijn. Door efficiënter te kappen en geen reke ning te houden met het recreatieve gebruik van het bos is er ook aan dit bos nog wat te verdienen. Het In onze brief in de krant van vrijdag 14 februari staat de zin „Loop eens DOOR het Woutershok" Aangezien het Woutershok privéterrem is moet de tekst luiden „Loop eens LANGS of OM het Woutershok. G. van der Kooi, voorzitter Historische Vereniging. beheersplan van waaruit wordt ge werkt is, voordat het werd- vastgesteld. in een openbare verga dering in het raadhuis besproken. SBB heeft aan de Historische Vere niging laten weten dit voorjaar graag deel te nemen aan een bijeenkomst waarin -nadat beide partijen hun ver haal hebben kunnen doen over de toekomst van het Texelse bos- kan worden gepraat Hopelijk neemt deze verklaring de angst voor de ont wikkeling van het bos op te Texel weg. Wij hebben er alle vertrouwen in dat het Texelse bos de komende honderd jaar een aantrekkelijk bos voor de recreanten zal blijven. Een bos waarin dennen een grote rol blij ven spelen. - Wilt u een idee krijgen hoe het bos zich kan gaan ontwikkelen? Loop dan eens over de Dennenweg. Begin jaren zeventig is hier een heel blok bos omgewaaid, er staat nu een gevarieerd jong bos door een com binatie van aanplant en natuurlijke verjonging. Plaats dit beeld onder de dennen die in het Ossenveld zijn blijven staan en u krijgt een idee wat u kunt verwachten. Vanaf de Rozen- dijk tussen Westerslag en Botgras- weg heeft drie jaar geleden een dunning in het kader van de bos- omvorming plaats gevonden, ook dit kan u een idee geven over de te ver wachten ontwikkeling. Namens Staatsbosbeheer, Erik van der Spek. Een uniek 100-jarig Texels bos slo pen? De verwoesting doet menigeen pijn, omdat je aan ,,De Dennen" zo gehecht kunt zijn! Miek Jimmink, Den Burg, In de Texelse Courant van 7 februari beticht D A. Schagen, schipper van de TX 53, Vogelbescherming Neder land van het geven van misleidende informatie. Wat zijn de feiten? In de Zeeuwse Delta zijn, kort na het inval len van de strenge kou rond de jaar wisseling en vóórdat de wadplaten bevroren, meer dan tweeduizend dode scholeksters gevonden. Inmid dels is het aantal doodgevonden scholeksters opgelopen tot 6800, zo'n 10% van de gemiddelde winter- populatie in de Zeeuwse Delta (gege vens van RIKZ-Rijkswaterstaat Middelburg). In de Waddenzee is het aantal doodgevonden scholeksters relatief gering, zeker ten opzichte van vorig jaar toen vele duizenden de gevolgen van de kou met hebben overleefd. In de Waddenzee stierven vooral jonge scholeksters en indivi duen met snavelafwijkingen, wat duidt op grotendeels natuurlijke oor zaken Met een persbericht hebben wij toen de aandacht hierop gevestigd zonder een verband te leggen met schelpdiervisserij1 Waarom dit jaar dan wel? De meeste scholeksters, die in de Oosterschelde en Wester- schelde dood werden gevonden, waren volwassen vogels, waarvan een derde de vleugelrui niet heeft kunnen afmaken. Dit wijst op voedsel gebrek in het najaar. Dit wordt onder steund door de observaties van vogelwaarnemers: maandenlang werd gezien dat vele scholeksters in de weilanden voedsel zochten en minder op de wadplaten. Kort na de inval van de strenge kou, vóórdat het voedsel door ijsvorming onbereikbaar werd, zijn grote aantallen schol eksters omgekomen omdat zij door voedselgebrek geen vetreserves in het najaar konden opbouwen. In de Westerschelde is vorig jaar de kokkelvisserij verboden omdat er te weinig kokkels waren overgebleven Het ontbreken van enige regulatie leidde tot intensieve bevissing en daar zijn zowel overheid als visserij sector het over eens. In de Ooster schelde is wèl gevist omdat er meer dan 60% van de voedselbehoefte van scholeksters aan kokkels zou liggen. Er heeft beperkte kokkelvisserij plaatsgevonden, omdat de overheid dat toestond. Vogelbescherming Nederland is sinds de instelling van de 60%- reservering in 1993 van mening ge weest dat deze regeling grote risico's voor vogels inhoudt. De massale sterfte van scholeksters in de Zeeuwse Delta (en niet in de Wad denzee waar in 1996 geen kokkelvisserij plaatsvond) is volgens Vogelbescherming Nederland een sterke aanwijzing dat het overheids beleid heeft gefaald. In diverse lande lijke en regionale dagbladen hebben wij dan ook de overheid op dit falende beleid aangesproken en niet de kokkelsector. Deze heeft zich immers prima aan de door de overheid opge legde regels gehouden. Voor wat betreft de Waddenzee: bin nenkort wordt een studie van Texelse onderzoekers gepubliceerd, die over tuigend aantoont dat met name in 1991 mede een aanzienlijke sterfte onder scholeksters plaatsvond, die met door winterkoude was te verkla ren Wel door een tekort aan schelp dieren. Ook hier zijn overheid en vis serij het erover eens dat de schaarste aan schelpdieren in 1991 het gevolg was van overbevissing. Deze gebeur tenissen hebben mede geleid tot de beperking van schelpdiervisserij in Waddenzee en Oosterschelde in 1993. Over zeegras kan ik kort zijn. In het Beheersplan Schelpdiervissenj, dat door de visserijsector zelf is opge steld, staat dat zeegrasvelden door de kokkelvisseri| zullen worden ont zien. De visserijsector zelf is even eens van mening dat kokkelvisserij en zeegras niet samengaan In de Wad denzee liggen de zeegrasvelden in gebieden die voor de schelpdier visserij gesloten zijn. Recent onderzoek van Rijkswater staat laat zien dat in het Eems/ Dollardgebied nieuwe zeegrasvelden tot ontwikkeling zijn gekomen, nadat dit gebied in 1993 gesloten werd. Overigens, in Duitsland en Denemar ken waar (vrijwel)geen kokkelvisserij plaatsvindt, zijn uitgestrekte zeegras velden te vinden. In de Oosterschelde komt zeegras alleen voor bij de Zand- kreek en bij Kattendijke en volgens het beheersplan wordt daar dan ook niet gevist. Tom van der Have, medewerker Soort- en biotoopbescherming bij Vogelbescherming Nederland.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7