Cjroen '2wartsJ~exels in het harL> Management Calluna spoedig naar EurOase Politiek ziet ingrijpende hartoperatie niet zitten Groen Zwart Erik Heijenk nieuwe bedrijfsleider Noordijkfonds geeft kampeerboeren ƒ1.000,- Stormloop op koekjesbakkeri Onderdelen van plannen spreken aan, maar: Geen problemen met serre Pakhuus Te makkelijk Prikkeldraad rond OSG moet weg „Verloedering door graffity" TEXELSE^COllRANT VERDER TVT in dit IMummer Historische vereniging wil gemeentesubsidie 2 Wéér onterechte kampeervergunning 5 US legt pachters dijken wil op 5 Fantasie slaat op hol in raadzaal 5 Overdekte karting positief ontvangen 7 Discussie over bos blijft voortduren 7 Contract opvang asielzoekers wordt beëindigd Hakenkruis in auto gekrast Bomen 3 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11159 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1997 te Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. IONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Frans Fiopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Vermeulen speelde in op de publieke discussie van de afgelopen tijd. ..Er zal nu wel een politiek haalbaar mega-compromis ontstaan Die op lossing volstaat op dit ogenblik wel licht, maar heeft geen toekomst waarde. Het is net als bij mensen, naast nieuwe make-up en kleding is ook regelmatig een wezenlijke veran- dering nodig." Hij wees erop dat de ontwikkelingen momenteel zó snel gaan dat je nu niet weet wat de behoefte over vijf jaar is. Vermeulen stelde daarom voor „lichte stedebouw" toe te staan op de Groeneplaats: accommodatie die zeer snel is aan te passen, bijv. door wanden weg te halen Vinke en Van Lees verder op pagina 5 Het karakter van het gebouw blijft behouden door de originele vorm van de aanbouw. Om die reden had het merendeel van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid dinsdag geen problemen met de serre die eigenaar Grootjen aan 't Pakhuus op de haven wil bouwen. Dirk Terpstra van de PvdA verklaarde zich als enige tegen. Hij vindt dat de aanbouw de hoofdvorm van het mo numentale pand geweld aan doet. Rijkswaterstaat heeft al toestemming gegeven voor eventuele bouw Redactioneel commentaar Professionele plannenmakers heb ben hel tijdens de hoorzitting over het hart van Den Burg afgelegd tegen betrokken burgers Een ruime meer derheid van de Texelse politiek ziet een ingrijpende reconstructie gewoon niet zitten. Teleurstellend is dat men zich door gevoel laat leiden en niet door feiten en kennis. Vooral het college valt de magere reactie op het plan-Nauta kwalijk te nemen. Het is toch vreemd dat b en w Nauta eerst aansporen om door te gaan met ..Het had hersteld" en zich er vervolgens makkelijk van afmaken door geen onderbouwd standpunt in te nemen. Waarom heeft het ge meentebestuur zelf geen (externe) specialisten ingeschakeld om de con clusies van stadsontwerper Khande- kar en de Texelse architect Visser te onderzoeken? Het feit dat de architecten Vinke/Van der Lubbe en Vermeulen de uitgangs punten van het plan-Nauta onder schrijven, is een duidelijk signaal dat de ..patiënt" wel degelijk ziek is en dat een facelift niet volstaat Tijdens de hoorzitting was het daarom gênant om te zien hoe op die stelling nauwelijks wezenlijk werd gereageerd. Vrijwel alle commissie leden spraken eerst hun waardering uit voor het plan-Nauta. om er vervol gens klakkeloos overheen te stap pen. Zonder schaamte gingen de politici wel uitvoerig in op de andere visies, die in feite losse reacties zijn op ..Het hart hersteld". Zo kon het gebeuren dat een op het nippertje gelanceerd idee van een stadspoort met woningen plotseling de volle aan dacht kreeg Natuurlijk valt het te waarderen dat burgers zich het lot van de Groene plaats en omgeving aantrekken. Je hoeft heus niet perse een studie te hebben gevolgd om deskundig te zijn. Frans Pieterse bijvoorbeeld kan put ten uit een jarenlange praktijk-erva ring. Wat betreft de inrichting van het plein en park zijn diens suggesties en die van anderen dan ook zeer wel kom en wellicht prima bruikbaar Blijkbaar is de tijdnog niet rijp voor een wezenlijke verandering. In elk geval ontbreken de politieke visie en durf. De wèl geaccepteerde voorstel len kunnen een verbetering opleve ren, maar met zonder inschakeling van deskundigen. Hopelijk kunnen die de diverse losse ideeèn samen smeden tot een geheel dat ook op de langere termijn perspectief biedt. Prikkeldraad hoort niet op Texel. Zelfs in het collegeprogramma wordt ge ageerd tegen afscheidingen van der gelijk materiaal. „Hoe kan het dat toch dat sinds vorige zomer rond de OSG een prikkeldraadheining staat", vroeg Dirk Terpstra (PvdA) zich woensdag af. Hij vond het niet alleen geen ge zicht, het past naar zijn idee ook met bij een school. Wethouder Nel Eelman gaf hem volmondig gelijk. „Het is aan onze aandacht ontsnapt, maar we zullen ermee aan de slag." Buurtbewoners ergeren zich aan de graffity op de skatebaan aan de Elemert. „Ze vinden dat de buurt er door verloedert", aldus Dirk Terpstra van de PvdA woensdag in de verga dering van de raadscommissie voor welzijnsbeleid. Het was ook wethou der Eelman opgevallen dat de skatebaan een troosteloze aanblik biedt, zeker nu in de winter de omrin gende bomen kaal zijn Ze dacht aan een gedeeltelijke afscheiding. „Het moet echter wel deels open blijven. Een beetje sociale controle kan geen kwaad." (Advertentie) mjrt jnrh a U iirL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) staakt per 4 april de opvang van asielzoekers in Motel Texel te De Koog. Op die datum loopt het contract af dat was gesloten voor huisves ting van 110 vluchtelingen De afbouw vindt geleidelijk plaats, er worden vanaf dit moment geen nieuwe asielzoekers meer op Texel ondergebracht. Het betekent tevens dat de schoolfa- ciliteiten die voor kinderen van vluchtelingen werden geboden in Oudeschild (Bruinvis II) en op de OSG worden gestaakt Dat heeft geen consequenties, ook daarvoor waren tijdelijke con tracten afgesloten. teel of deze aanpassing conform de afspraken is. In de intentieverklaring zou namelijk staan dat de bestaande arbeidsvoorwaarden onverkort wor den overgenomen. EurOase streeft ernaar de afspraken na te komen. Gert Pansier, sinds anderhalf jaar bedrijfsleider van Calluna, stopt hier mee met ingang van 1 maart. Voor uitlopend op de overname, wappert de vlag van EurOase al bij het zwem paradijs. Heijenk, die momenteel de pter zwaait over vakantiepark iftOase nabij De Koog, wordt de ieuwe manager van Calluna. Hij bineert die functie met z'n hui- Het is de bedoeling dat het derbedrijf in maart het mana- ent van het zwemparadijs rneemt. De feitelijke eigen- omsoverdracht laat nog wat lan- op zich wachten. EurOase be idt namelijk het recht om van irname af te zien als niet aan iele ontbindende voorwaarden dt voldaan. Zaterdag is het per- leel van het zwemparadijs op de gte gesteld van de nieuwe g van zaken. onderhandelingen tussen Eur- :e en de gemeente zitten volgens oase-directeur Henk Spaan in de fase. Het zogenaamde „due Igence' -onderzoek, dat uit moet jen of EurOase nog voor verras- len („lijken in de kast") komt te in, is afgerond en wordt momen- ie bestudeerd. EurOase is nog aan uitzoeken hoe precies moet wor- omgegaan met de belangen van Certificaathouders Een afsluitend prek met de gemeente en de Re- Erik Heijenk creatie Maatschappij Texel (RMT) staat binnenkort op het programma. Spaan heeft goede hoop dat het over leg tot het gewenste resultaat zal lei den. Daarbij zal de overname volgens hem in grote lijnen plaatsvinden zo als volgens de intentieverklaring is afgesproken. Daarop werd door op positiepartijen uit de politiek vorig jaar overigens grote kritiek geleverd Wet houder Poster onthoudt zich voorlo pig van commentaar. Ontbindende voorwaarde Belangrijke ontbindende voorwaarde is de mogelijkheid tot de bouw van een appartementenhotel op het ter rein van Calluna, waarvoor een bestemmingswijziging nodig is. Ook vam Staatsbosbeheer, eigenaar van de grond, is medewerking nodig Als na een bepaalde tijd blijkt dat er niet mag worden gebouwd, wordt de overname alsnog teruggedraaid. Vooralsnog ziet het daar volgens Spaan met naar uit. Medewerkers Volgens EurOase is door de mede werkers zaterdag positief gereageerd op hetgeen ze te horen kregen. Kri tiek was er over de wijziging van de arbeidsovereenkomst. Nu nog valt het personeel onder de CAO voor zweminrichtingen, maar na de over name wordt dat de CAO verblijfsin- richtmg. Daardoor zouden ze er weekendtoelagen bij inschieten. De medewerkers onderzoeken momen- Ruim vierhonderd Texelse kindertjes lopen met het plan rond om later bak ker te worden Zó goed is het koekjes- bakken bij de jarige Bakker Timmer hen woensdagmiddag bevallen. De medewerkers hadden wel op enige animo gerekend, maar dat er zóveel jeugd op af zou komen overtrof alle verwachtingen. Het krioelde werkelijk van de kinderen. Ruim 100 kilo deeg werd uitgerold in lange lappen, waaruit koekjes moch ten worden gestoken. De creaties werden op bakplaten gelegd en in een paar minuten gaar gebakken. Voor het raampje van de oven wachtte de jeugd vol spanning. Luid keels werd afgeteld met de klok. Eén van de jonge bakkertjes liep rond met een zorgelijk gezicht Hij bekende bedremmeld dat hij geen geld bij zich had en vreesde dat hij zijn zelf gebakken koekjes dus niet mee mocht nemen. Hij werd door de ..echte bakkers"gerustgesteld: mee doen was gratis en alle kinderen kre gen hun koekjes mee naar huis De volwassenen konden zich storten op het maken van een taart. Gere kend was op zo'n vijftig belangstellen den. het werden er 110. Dat bete kende dat tussendoor inderhaast nieuwe taartbodems moesten wor den vervaardigd en dat de volgende dag bij collega-bakkers slagroom moest worden geleend. ..Alles was schóón op", aldus een vermoeide, maar opgetogen Cor Kossen .Het was het waard, want we hebben zulke leuke reacties gehad. Ook later kwamen nog veel mensen naar de winkel om te bedanken. Voor het jubileumontbijt stond om 05.00 uur het voltallige folklore- bestuur voor de deur. Maar ook an dere Texelaars als Rabodirecteur Timmers en Cor Dros meldden zich Ze betaalden keurig met vijftig dub beltjes. iets. dat in dank werd aan vaard. want aan kleingeld is vaak gebrek in de winkel van de bakkerij Een veelgehoorde reactie was dat het ontbijt-initiatief navolging verdient. Kossen ..Zo'n loopbuffet vindt ieder een gezellig. Je spreekt elkaar nog eens. Ach. wie weet doen we het nog eens op een zaterdagochtend. (Fote Tossa van Daalen) Is het een uitlating van racisme of gewoon een vernieling? Die vraag leeft na de aangifte van een 42-jarige inwoner van Den Burg. In de nacht van maandag op dinsdag is zijn rode Mitshubishi bestelwagen bewerkt met een scherp voorwerp. In de zijkant was een hakenkruis gekrast De Texelaar toonde zich zeer geschokt, daar hij twee buitenlandse kinderen heeft. zien in een moderne uitstraling gezien de omringende eigentijdse gebouwen. Alle raadsfracties spraken waarde rende woorden richting plannen makers. Speciaal „gangmaker" Jook Nauta kreeg lof toegezwaaid Een schrale troost, want voor zijn plan kreeg hij nul op het rekest Aan het begin van de vergadering trachtte Nauta de commissie nog op andere gedachten te brengen. Aan de hand van een plattegrond, lucht foto en computersimulatie zette hij nogmaals uiteen waarom „operatief ingrijpen" noodzakelijk is. „Er is nu sprake van grote, vormeloze ruimten zonder samenhang met de rest van het centrum. Daarom moet eerst de structuur terug. Herinrichten van de huidige ruimten brengt de patiënt niet tot beterschap", betoogde „dokter" Nauta. Angsthazerij De oud-wethouder betreurde het standpunt van het college. „In augus tus 1996 kreeg ik nog een brief van b en w met een bemoedigende reactie Maar nu worden randvoorwaarden voorgesteld die een reconstructie bij voorbaat onmogelijk maken. Nauta hekelde de houding van onder nemers, die de komst van nieuwe winkelruimte in het centrum met zien zitten „In plaats van de kansen te benutten blijven zij steken in angsthazerij Gebrek aan vertrouwen in eigen kunnen?" Opmerkingen over een vermeend financieel belang bij het plan, noemde Nauta „prietpraat". Hij adviseerde de raadscommissie neutrale professionals in te schake len bij de verdere uitwerking. Lichte stedebouw Nauta zag zich gesteund door de vi sies van Erik Jan Vermeulen uit Am sterdam en Janme Vinke/Marcel van der Lubbe uit Delft De jonge stede bouwkundigen onderschreven de stelling dat eerst een algehele recon structie nodig is. I'esselaars zijn nuchtere men den. die eerst rustig nadenken en J5f tien tellen voor zij hun mond wpendoen Behalve als je aan pun bos komt! De ..moord op De Vennen" zet het hele eiland in tuur en vlam. Wat een vreselijke Iaalslagi Honderd jaar geleden Betwijfelde Jac.P. Thijsseofaan- tlant van dennen in de duinen \el zin zou hebben. Bovendien ft oren die naaldbomen hier van nature met thuis. Wie of wat wel? rfef bosbeleid van SBB is verde digbaar. Als er dan toch moet porden gekapt, waarom zo grof fen harteloos 7 Een bekend jutter filosofeerde ooit dat een boom je froer is. Zó ga je toch niet met je amilie om' Over de Groene plaats werd afgelopen dinsdag tijdens de vergadering van de pommissie ruimtelijke ordening pen wankele boom opgezet De Jesselse nuchterheid was helaas ver te zoeken Resultaat: een hadspoort. Belachelijk1 Staats bosbeheer had hier groene sier kunnen maken door spontaan pan te bieden het hart van Den Burg te voorzien van den- henjbomen. De Vereniging van Texelse Kampeerboeren heeft 1.000,-ont vangen uit het Noordijkfonds. Gis teravond nam voorzitter Jan van Heerwaarden de prijs in ontvangst. Van Heerwaarden wil het bedrag graag gebruiken als startkapitaal voor het kwaliteits-keurmerk dat de vereniging zal instellen. Het fonds had de prijs echter toebe dacht aan de boer die de relatie kamperen-landbouw het meest aantrekkelijk gestalte geeft ben we nu afgesproken een keurmerk in te stellen. Het is de bedoeling dat alle 65 aangesloten bedrijven de ko mende jaren aan de eisen daarvan voldoen, zodat de kwaliteit wordt ge waarborgd." Aan het opzetten van zo'n keurmerk en de organisatie er omheen zijn de nodige kosten verbonden. Vandaar dat Van Heerwaarden de ƒ1.000,- daarvoor zou willen bestemmen Het bestuur van het Noordijkfonds had echter iets anders in gedachten. Kui per noemde het „meest eigene" van het kamperen bij de boer. de kennis making van gasten met het leven op en om de boerderij. De prijs zou dan gaan naar de boer die hier het meest creatief op inspeelt. Kuiper: „We zul len nog van gedachten wisselen. Beschouw het alvast maar als een steuntje in de rug." „We komen er wel uit", aldus be stuurslid Rinus Kuiper, die de prijs overhandigde ti|dens een vergade ring in „Bosch en Zee" nabij De Koog. Traditioneel keert het Noordijkfonds elk jaar een bedrag uit aan een orga nisatie die op positieve wijze aan de weg timmert voor de landbouw De toekenning aan de kampeer boeren kwam als een verrassing, aangezien de vereniging nog maar kort bestaat. „Blijkbaar vallen we op", concludeerde Van Heerwaarden. „We hebben flink gelobbied met de gemeente en belangenorganisaties Om de plek te krijgen waar we recht Uit handen van Rinus Kuiper (links) neemt Jan van Heerwaarden de prijs in ontvangst op menen te hebben. Met TVL heb- troto'sHopman) Horszei n ingrijpend herstel van het „hart" van Den Burg is van baan. De Texelse politiek ziet een grootschalige recon- uctie niet zitten. Wèl willen de partijen onderdelen uit de terse plannen overnemen om de gezelligheid in het cen- m terug te brengen. Voor een (visuele) scheiding tussen imarkt en Groeneplaats, meer sfeerverlichting, de „bult" g, aankleding van het raadhuis en woningbouw op de ek Elemert/Warmoesstraat en langs de Burgwal lijkt een terderheid. leden van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid hun mening. Vrijwel unaniem wees de commissie de door professio nele bouwkundigen opgestelde plannen van de hand. Met name de gedeeltelijke bebouwing van de Groeneplaats viel niet in de smaak. De voorkeur ging uit naar eenvou diger ideeën. Over de uitvoering daarvan bleken de meningen nogal te verschillen. Opvallend was dat een deel de vroegere nostalgie wil terughalen (bijv. herbouw van de pomp), terwijl anderen méér heil lus bleek dinsdagavond uit de irzitting in het raadhuis, die :a 40 belangstellenden trok. lat acht plannenmakers hun vi- hadden toegelicht, gaven de

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1