Commissie vindt plan weidevogels te vaag Wel sympathie voor idee TB Agenda Slagerij Schiphorst op biologische toer Even een pak SNERT halen in Spel met 'n traar™ van 't Amateurtjeje TEXELSE^» C0URANT Drankrijder Speiletjesdag Kenyaproject Indianenavond in De Worsteltent Spreekuur PvdA Tannahill Weavers: traditioneel Schots Texels zeilpubllek krijgt primeur film Vlaggen gestolen Verkoopmiddag in Bethel Sandra en Danny vermaken Zonnebloem-publiek Slager Joop Schiphorst gooit het roer om. In zijn zaak aan de Waal- derstraat in Den Burg is vanaf eind maart alleen nog op biologische wijze geproduceerd vlees verkrijg baar. Schiphorst heeft zich hiertoe aangesloten bij de landelijke keten „De Groene Weg". Een opmerkelijke stap, want momen teel heeft Schiphorst geen biologisch vlees in het assortiment. „Nu betrek ken we het vlees van de reguliere veehouderii op Texel. Dat slachten we zelf in Den Helder", vertelt Schip horst, die het bedrijf runt met zoon Casper en vrouw Heieen Hoewel de klanten tevreden zijn, gaat Schiphorst er niet mee door. „Van alle verhalen over de gekke-koeienziekte, salmo nella en varkenspest krijg ik een sik. Met het Texelse vlees zijn absoluut geen problemen geweest, maar ik wil volledige zekerheid Zo hoop ik een stuk van het verloren vertrouwen in de slagerij terug te winnen." De klanten die hij erover heeft ge sproken reageren positief, aldus Schiphorst. „De meerderheid wil ook meer betalen voor een veilig en ver trouwd produkt." Hij verwacht vooral veel toeloop van Duitse toeristen. „In Duitsland leeft schone voeding veel meer dan hier Volgens Schiphorst doet hij de stap niet uit financiële noodzaak, „Ik had best zo kunnen doordraaien. Méér hoefde niet. Bovendien kom je met voor 'De Groene Weg' in aanmerking als het om geld gaat Dit is zuiver een op de toekomst gerichte beslissing." Hoewel hij BD-vlees gaat verkopen, is Schiphorst geen aanhanger van de antroposofische gedachte „Mij te fanatiek. Maar ik gebruikte al nooit chemische hulpstoffen bij de berei ding van vlees, uitgezonderd nitriet- houdend zout dat voor de rose kleur van achterham zorgt." Het iets „rauwer" uitziende vlees komt voortaan uit de centrale slage- (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 rij van De Groene Weg in Hedel 1 produkten worden geïnspecteal door de internationale controle-ort| msatie Blik. Schiphorst hoopt i straks nog van Texel afkomstig vlei in de toonbank te hebben: hij f lamsvlees betrekken van ecologiscft schapenboerderij De Noordkroonffl Ri tai „f Toneelvereniging 't Amateurtje bréB zaterdagavond in dorpshuis De Wjg lewaal „Hun laatste kans", aanvsfl 20 00 uur Na de kluchten en blijsfffl len van de laatste jaren, is ditmaal!® kozen voor een serieuzer stuk wa:ht bij zelfs een traantje kan wori weggepinkt. Het toneelspel handelt over eg procureurhouder die zijn zoon (I heeft verwend dat de inmiddels uj| wassen knaap helemaal is los gei® gen. Zijn ouders geven hem nogéjbl kans, anders moet hij het huis uit Uk hoofdrollen zijn in handen van 0\A Roeper en Jo Zoetelief. Voorzit® Henk Tjepkema voert de regie. Kstbi ten ƒ10,-, inclusief bal na, zijnw. krijgbaar bij Tjepkema (tel. 31 33re of Hetty Beijert (31 36 56). ki DINSDAG 25 FEBRUARI 1997 TDVPT OP /I Een plan voor bescherming van weidevogels kan uiteraard op sym pathie rekenen, ledereen is begaan met de vogelstand op het eiland. In die zin kreeg Texels Belang com plimenten voor het beheersidee dat door de partij is bedacht. Bij de uitwerking, of eigenlijk het ontbre ken daarvan, werden echter kant tekeningen geplaatst door de ove rige fracties. Texels Belang stelt voor om een proef van twee jaar te starten bij vijf agrari sche bedrijven. Die zouden een be loning moeten krijgen per nest, opdat de boeren worden gestimuleerd bij hun bedrijfsvoering rekening te hou den met de weidevogels. Omdat voor agrariërs met grasland al verschil lende beheersvergoedingen bestaan wil de partij de proef vooral richten op andere vormen van landbouw, zoals "bollenteelt of akkerbouw. Het. geld (maximaal 5000,- per jaar) moet komen uit het fonds toeristische voor zieningen. Hoe dit precies verdeeld moet worden, wordt niet omschreven. Het college is enthousiast en steunt het plan. De overige partijen toonden zich dinsdag kritisch. Jan Koolhof (CDA) noemde het „vernederend" om er vijf bedrijven uit te lichten. „Alle agrariërs doen hun best om vogels en kleine diersoorten te sparen." Hij wilde wel geld uittrekken, maar dan Een 50-jarige man uit Den Burg werd inde nacht van vrijdag op zaterdag op de Wilhelminalaan aangehouden voor een blaasproef Hij blies 455 ug/l. dat is twee keer meer dan toegestaan. Het leverde hem een flinke bon op Hoeveel sponsorgeld heeft de nieuwjaarsduik bij paal 28 voor het Kenyaproject opgeleverd? Wie het antwoord weet dingt mee naar de grote prijs die zaterdag vanaf f 0.00 uur in het jeugdgebouw in Ooster end wordt uitgeloofd. Om geld bij een te sprokkelen voor het school tje in Kenya, staat het gebouw de hele dag bol van de activiteiten. Veertig Texelaars reizen komende zomer af naar Kenya om drie weken lang de handen uit de mouwen te ste ken voor het ontwikkelingsproject De thuisblijvers kunnen via deelname aan de activiteiten bijdragen aan de ontwikkeling. Er wordt in het jeugd gebouw onder meer gesjoeld, gedart, koffie geschonken en vis verkocht. Deelname aan de loterij is een andere belangrijke inkomstenbron. Wie we ten wil wat er voor het project tot dus ver precies is gebeurd, kan een kijkje nemen op de videoband over Kenya Verder wordt vreemd geld ingeza meld, dat bij de bank wordt ingewis seld Momenteel is er al geld uit veer tig landen in kas In de serie „De Worsteltent gaat vreemd" staan zaterdag 1 maart inheemse stammen van diverse continenten centraal. Naast eten en muziek is er ditmaal ook veel ruimte voor dans. Onder meer wordt de „pow pow", afkomstig van indianen uit Noord-Amerika, opgevoerd, samen met rituele dan sen van andere stammen. De 10-mans formatie „Primitief Col lectief" verzorgt de muziek. De groep bestaat uit muzikanten uit alle wind streken. Australische didgeridoo's, Noordamerikaanse shamanendrums en Afrikaanse djembe's vormen de basis, een bonte verzameling kleine Instrumenten vult het bonte geheel aan. De keuken zal zich laten inspireren door de eetculturen van de indianen uit Arizona New Mexico en Texas. Deze vormden de bakermat voor de beroemde South West keuken, een combinatie van aardse smaken en tropische ingrediënten. De avond begint om 19.00 uur, tevo ren reserveren is gewenst (tel. 31 02 88). Tot nader order verschuift het twee wekelijkse spreekuur van de PvdA van donderdag naar woensdag. Belang stellenden kunnen de woensdagen vóór de raadsvergadering en de week met de commissievergaderingen vanaf 19 30 uur terecht in de bode woning achter het raadhuis De PvdA houdt daarnaast elke dag van 17.00 tot 19.00 uur telefonisch spreekuur via 31 36 40 of 31 87 63. The Tannahill Weavers vormen één van de voornaamste traditio neel Schotse folkgroepen. Zij spe len zondag 2 maart in Klif 12 in Den Hoorn. Hun typische muziek is veelzijdig en bestaat uit eeuwenoude vurig gespeelde instrumentale songs, maar ook hedendaagse liedjes, originele ballads en wiegeliedjes. De muziek van The Tannahill Weavers laat jong en oud zien hoe rijk de erfenis is van het Keltische volk. De veelzijdige muzikanten van de groep hebben al sinds jaren over de hele wereld successen geboekt met hun uitbundige optredens. Bo vendien zijn ze produktief wat be treft het uitbrengen van CD s: on langs werd hun twaalfde album gelanceerd. Met een prikkelend en thousiasme weten The Tannahills met hun akoestische muziek het publiek in vervoering te brengen De Winnipeg Free Press schreef lo vende woorden en vond de band bij zonder energiek. De recensent ver geleek de manier waarop de oude Keltische muziek werd gebracht met rock 'n roll. Er staat de bezoekers dus iets te wachten Zondag 2 maart, Klif 12, Den Hoorn, aanvang 20.30 uur, entree ƒ15,00 en 12,50. Henk de Velde ontpopte zich als een boeiend verteller. Voor zijn volgende tocht over de wereldzeeën, startend op Oudejaars dag 2000, zoekt Henk de Velde nog acht opvarenden. Aan het eind van zijn dialezing in theater De Kiekendief meldde geen der Texelse zeilers in het publiek zich echter spontaan bij hem aan. Vermoedelijk waren zij te veel onder indruk van zijn soms hui veringwekkende avonturen De 48-jange oceaanzeiler vertelde Bij een bedrijf aan de Abbewaal in Den Burg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee vlaggen gestolen Volgens de aangeefster. een 34-ja- rige inwoonster van De Koog. was de vlag met de naam Valnet" het enige exemplaar dat op Texel wapperde (Foto Frans Hopman) vrijdagavond voor een goed gevulde zaal op boeiende wijze over zijn po gingen het wereldrecord ..alleen rond de wereld" te breken. Zijn kolossale catamaran was vaak met meer dan een nietig notedopje. opboksend te gen huizenhoge golven. In de ban van het record haalde De Velde soms halsbrekende toeren uit. zoals mid den op de Stille Zuidzee in zijn 26 meter hoge mast klimmen om het zeil te repareren. Tegenover die ontberin gen stonden ook prachtige ervarin gen. zoals die keer dat een nieuws gierige walvis een uur lang met hem meezwom Hoe het is om meer dan 100 dagen op een boot te zitten, konden de be zoekers vrijdag zien tijdens fragmen ten van een videofilm over De Velde 's vorige reis. Texel had hiermee de primeur, want de film wordt pas ko mende zaterdag tijdens de Hiswa gepresenteerd. Dinsdag 25 februari De luchtmacht oefent opnieuw met echte bommen boven de Vliehors. Klachtenlijn: 0800 - 022 60 33. „SpaceJam" is te zien in Cinema Texel om 14.00, 16.00. 19 00 en 21.30 uur. Om 20.00 uur komt in d'Ouwe Uio de afdeling dialect van de Histori sche Vereniging Texel bijeen. Woensdag 26 februari Vandaag oefent de luchtmacht nogmaals met het afwerpen van echte bommen op de Vliehors. Hervormde Vrouwenvereniging De Duinroos houdt van 14.00 tot 17.00 uur een verkoopmiddag in Bethel in Zuid-Eierland Er worden o a. zelfgemaakte spullen aange boden 's Avonds vanaf 20 00 uur wordt een bingo gehouden. De opbrengst is voor de verbouwing van Bethel In schuur van Van der Vis aan de Mancoweg startom 14.00 uur een materialenveiling. georganiseerd door bloembollenbemiddelaar Hobaho. Koopjesjagers kunnen dinsdag alvast een kijkje nemen Deuce houdt voor de eigen jeugd leden een tennistoernooi op de banen aan de Emmalaan, aan vang 14.00 uur In Cinema Texel draait hetzelfde programma als gisteren. In manege Akenburg begint om 19.00 uur een bijeenkomst met de betende vierspanrijder T on Mohemius. De organisatie is in handen van menvereniging Tus sen Wad en Duin. Entree ƒ5,-. Bridgeclub Alert houdt in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend een „snertdrive" Vanaf 18.00 uur kan men onbeperkt genieten van erw tensoep met roggebrood en spek en een glaasje wijn. Om 20 00 uur begint het bridgetoernooi. Kosten ƒ10,- per persoon. Donderdag 27 februari In 't Skiltje zijn sjoelwedstrijden van 15.00 tot 17 15 uur en van 19.30 tot 21 30 uur. Van 15 00 tot 16.30 uur is de zaal geopend voor een gyminstuif Het is de voorlaatste dag van de luchtmachtoefeningen Zie de vermelding van gisteren In De Kampanje in Den Helder voert de Jeugdkomedie Amster dam om 15.00 uur de show „Feest" op Entree ƒ12,50 In Cinema Texeldraait SpaceJam om 14.00, 16.00 en 19,30 uur en Evita om 21.30 uur. De bouw- en houtbond FNV houdt vanaf 19.30 uur vergadering in De Schakel. Vrijdag 28 februari Het is de laatste dag van de luchtmachtoefeningen. Zie de eerdere vermeldingen. In Cinema Texel draait hetzelfde programma als gisteren. Om 20.00 uur begint in hotel De Lindeboom aan de Groeneplaats de laatste speelavond van het Texels kampioenschap klaver jassen Fractieleden van Groen Links in Provinciale Staten zijn aanwezig bij de kennismakingsavond van de lokale GL-afdelmg om 20.00 uur in De Lindeboom. EcoMare-bioloog Arthur Oosterbaan vertelt over natuurbouw op Texel en Jaap Vla ming houdt een diapresentatie over zijn reizen naar Bolivia en Peru. Zaterdag 1 maart Om 08.45 uur is de Texelse jeugd- band Power Elmo te zien in het RTL 4 programma TeleKids Het jeugdgebouw in Oosterend staat vanaf 10.00 uur in het teken van het Kenyaproject Er worden spelletjes gedaan, een videofilm over Kenya vertoond, koffie ge dronken, vis verkocht en er is een loterij, In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00 en 19.30 uur SpaceJam, Evita draait om 21 30 uur. Restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg bij De Dennen houdt een indiaanse avond Eten, mu ziek en dans van diverse continen ten. Aanvang 19.00 uur (vooraf reserveren). Toneelvereniging 't Amateurtje voert in dorpshuis De Wielewaal in De Waal het toneelsprei „Hun laatste kans" van Theo Akkerman op; aanvang 20.00 uur. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps geeft het jaarlijkse winterconcert in de Bgm De Koninghal in Den Burg Aanvang 20.00 uur. De jeugdclub van Oudeschild be staat precies een jaar. Dat wordt gevierd met een groot feest in dorpshuis 't Skiltje voor 11 tot 15- jarigen. Toegang is gratis, aan vang 20.30 uur. Er kan worden meegedaan aan light-fighting, disco of tafeltennissen. Vanaf 24.00 uur kan worden nagezeten met een hapje en een drankje. Zondag 2 maart Hardlopers kunnen de tweede etappe van de „60 van Texel" ver kennen. Start om 10.30 uur op de hoek Oorsprongweg-fietspad langs De Slufter In Cinema Texel draait hetzelfde programma als gisteren. Door het beheersplan wil Texels Belang on der andere de scholeksterstand op Texel opkrikken. ,fma,mitci voor het aanschaffen van wildredders en betaling van vrijwilligers die de boeren helpen nesten in het land op te sporen en te markeren. Dirk Terps tra (PvdA) deelde zijn mening. Hij wil alleen met een proef instemmen als die na twee jaar uitmondt in een defi nitieve regeling, waar ook andere agrariërs van kunnen profiteren Addertje Erna Eelman (VVD) bestookte Texels Belang met een lijst gedetailleerde vragen over de uitwerking. Het ver baasde haar dat de partij zich ineens zo begaan toont met de natuur. „Waarom hebt u dan wel voor de komst van twee windmolens ge stemd?' Het stak Jaap Vlaming van GroenLinks dat ideeën van een collegepartij kennelijk toch makkelij ker worden overgenomen door b en w dan die van zijn eigen fractie. Ook hij vermoedde een addertje onder het gras en had zijn twijfels over de prak tische uitvoerbaarheid. Het fonds toe ristische investeringen werd door meerdere commissieleden bestemd als „niet het goede potje om hiervoor uit te putten". Een gedetailleerde beantwoording van alle vragen en opmerkingen werd door wethouder Schilling van de hand gewezen. „Het gaat om de hoofdlijn. Als u ermee instemt kunnen we de onderdelen later wel uitwerken." Hij wilde de Vogelwerkgroep Texel bij de uitvoering betrekken Dick Drijver verdedigde het plan van zijn partij met verve. Hij bleef bij een maximum van vijf bedrijven. „We moeten het aantal overzichtelijk hou den en hier eerst ervaring mee op doen. Als de weidevogels zich niet thuis voelen in bouwland, dan kunnen we de doelgroep uitbreiden. Maar Texel telt ook veel gemengde bedrij ven." Vele jaren nodig De agrariërs zelf voelen wel voor het plan, zo liet Rmus Kuiper van de WLTO weten „Er broeden meer vo gels in bouwland dan u denkt. Die groep agrariërs valt juist buiten alle vergoedingsregelingen dus het is wel goed om hen eruit te pikken." Giel Witte van de Vogelwerkgroep waar schuwde dat zijn organisatie niet wil worden opgezadeld met de financiële afwikkeling. „We willen wel meeden ken, maar hebben een voorkeur voor bedrijven waar we al vele jaren hel pen met het opsporen van nesten." Twee jaar om de weidevogelstand op te krikken is naar mening van Witte veel te kort. „Er gaat veel meer tijd overheen voor je effect merkt van je maatregelen." Een proef die zich voortzet in een definitieve regeling, liefst één waaraan wordt meebetaald door provincie en/of rijk, ziet de Vogelwerkgroep wel zitten. „Je moet zoiets echt in groter perspectief zien, anders heeft het geen zin." Hervormde Vrouwenvereniging De Duinroos houdt woensdag in Bethel in Zuid-Eierland een verkoopmiddag en -avond De opbrengst komt ten goede aan de verbouwing van de kapel. Van 14.00 tot 17.00 uur wor den allerlei zelfgemaakte spullen en loten verkocht. Van 20.00 tot 22.00 uur staat een bingo-avond op het pro gramma Als prijzen voor de loterij en de bingo hebben 74 bedrijven spullen beschikbaar gesteld. Tussen 13.00 en 14.00 uur gaat dorpshuis De Wielewaal in Waal de propagandatocht wandelsportverengiging Het Go den Boltje van start. Om 14.00 uur zet Fran Kwaaitaal in De Lindeboom dot Kirlian-fotografie aura's van ving» toppen op de foto, waarna alleillar zaken kunnen worden afgelezerL Deelnemers worden verzoctff' schrijfmateriaal mee te nemerï Entree ƒ10,- De organisatie isif handen van Aurora. In De Kampanje in Den Helder ler om 15.00 uur Klassiek Matins met „Leandro Pianotrio" Entrs 17,50 In Klif 12 in Den Hoorn treedt djer' Schotse folk-band T annati Weavers op. Aanvang 20 30 uur Bijna 300 ouderen, zieken en andere liefhebbers hebben zaterdag in de Burg De Koninghal genoten van een drie uur durend programma, aangeboden door De Zonnebloem. Sterren waren Sandra Reemer (foto) i Danny de Munk. Bijgestaan door organist Frank Wilson en vijf acrobatische artiesten voerden zij de zaal op muzikale wijze door 40 jaar film- en televisiegeschiedenis. Bekende nummers van o.a. Dons Day. de James Bond-films en Annie M G Schmidt passeerden de revue Ook Ciske de Rat, de film waarmee Danny de Munk furore maakte, ontbrak met. Natuurlijk zong hij zijn hit ,,lk voel me zo verdomd alleen". De plaatselijke I Zonnebloem-afdeling was blij de show weer voor een betrekkelijk lage toegangsprijs te kunnen aanbieden. Mede dankzij ondernemer Hans Boom. die traditiegetrouw het gebak voor zijn rekening nam, bleef de enfref| beperkt tot een tientje. twos»» «uw Vrijdag 28 februari vaart een extn boot Deze komt om 9.35 uur vans Texel in de vaart. De laatste extr; afvaart is om 16.05 uur vanuit De- Helder. Teso verwacht ge» wachttijden. Hoogwater te Oudeschild Di 25 9.50 en 22.14 u. Wo. 26 9.17 en 22.04 u. Do. 27 10.00 en 22.45 u. Vr. 28 10.30 en 23.04 u. Za. 1 11.15 u. Zo. 2 0.00 en 11.47 u. Ma. 3 0.40 en 12.40 u. Di. 4 1.40 en 14.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 2 maart op om 7 22 uur en gaat onder om 18 20 uur. 2 maart laatste kwartier. 3 maart doodtij.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2