harL, (jrotn 2rwarL-Jexels in het ellicht vóór seizoen ietspad Vuurtorenweg Ledenwerving GL werpt langzaam vruchten af Aanleg van rotonde start op 12 maart College: f420.000voor aanleg Peter Bakker opvolger Poster? (OEITexels Bruining wint van Nederlandsche Bank Jaap van Groeningen opvolger Roel Klaassen Echte bommen in Twee Vandaag VinditR Nutteer Van Beurden band geeft benefietconcert 2 Kokkels en Dennen in „Wat ik zeggen wou..." 3 Vrienden Harry Tielemans werken aan Boek 5 Rapportcijfer voor Texelse natuur 7 Oud-redder blikt terug op woelige tijd 9 •o- Hulpverleners klaar voor 1-1-2 9 Onderzoek gevolg besluit veiligheid speeltoestellen Discussie (ollege: noodcamping tientje per nacht Diefstal waddenbus dupeert scholieren ■J-J orszel Meisje (17) met open beenbreuk naar ziekenhuis voorrang en werd aangereden. Via de motorkap kwam zij op het wegdek terecht Politie en ambulance waren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer, dat wel bij kennis was, kreeg een spalk om het been en werd voorzich tig de ziekenwagen ingedragen. Het Teso-personeel, dat juist de laatste boot had afgemeerd, werd opgeroe pen om nog een keer heen en weer te varen Het meisje werd 's nachts meteen geopereerd en maakt het nu redelijk. Het echtpaar dat in de auto zat, was danig onder indruk van het ongeval „Altijd rijden we hier voorzichtig langs en tóch gebeurt zoiets." Volgens hen zijn spoedig maatregelen nodig om de situatie veiliger te maken. Vernieling. Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donder dag beide ruitenwissers omgebogen van een BMW die in de Parkstraat in Den Burg stond. Gedupeerde is een 28-jarige vrouw uit Den Burg. de schade bedraagt 200,- Hielke Bruining mag weer geld wis selen in zijn bedrijf aan de Brink in De Koog. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven heeft dat bepaald in een zaak die Bruining tegen De Nederlandsche Bank (DNB) had aangespannen. Afgelo pen zomer moest Bruining zijn wisselkantoor staken omdat hij niet over de vereiste vergunning beschikte. Vreemde valuta omwisselen, contant geld op cheques uitbetalen en het aannemen van cheques in Duitse marken is bij Bruining al sinds eind jaren '70 mogelijk. Hij richt zich ge heel op toeristen Vanaf 1 maart 1995 moeten wissel kantoren echter zijn voorzien van een vergunning. Eén van de redenen hier voor is dat de overheid op deze wijze het witwéssen van criminele gelden probeert tegen te gaan. Volgens DNB diende Bruming zijn aanvraag te laat Het ledental moet minstens op vijf tig komen, anders houdt Peter Bak ker ermee op. Maar als dat lukt, dan opteert de fractievoorzitter van GroenLinks voor een derde zetel in de raad en een plekje in het col lege. De partij startte vorig jaar voortvarend met een leden werfactie. Er is inderdaad enige nieuwe aanwas, al loopt het nog geen storm. „Het is roeien tegen de stroom in", aldus Bakker, die een collegefunctie wel ziet zitten. „Welke portefeuille? Financieel, economisch en technisch. Dat ligt me het meest en bovendien komt die stoel vrij, want Poster stopt ermee." GroenLinks startte de ledenwerfactie om de vaste groep van 28 personen groter te krijgen. „Onze steunfractie telt acht mensen en dat is dus een aardige groep Maar het bestuur kan nog enige uitbreiding gebruiken en als je een grotere achterban hebt, heeft je partij meer body", aldus Bak ker, die zijn aanblijven nog steeds verbindt aan een ledenaantal van minstens vijftig. „Halen we dat, dan ga ik door. Dan hebben we echt iets bereikt en dat kan ik niet zomaar aan de kant schuiven." De actie begon Oud-Texelaar Jaap van Groe ningen (49) volgt Roel Klaassen op als districtshoofd van Staatsbos beheer Texel. Klaassen gaat vol gende week in de VUT. Van Groeningen, die al een tijdje de taken van Klaassen waarneemt, is momenteel districtshoofd van SBB in Purmerend en zal die functie combi neren met het werk op Texel, Om zijn nieuwe taak erbij te kunnen doen, voert hij regelmatig overleg met de boswachters op het eiland. Van Groeningen was tot 1982 werkzaam bij SBB op Texel. Zijn functie hier moet als tijdelijk worden gezien SBB gaat namelijk per 1 juni ingrijpend reorganiseren. met advertenties, waarin spits werd ingehaakt op actuele zaken. Het le verde ongeveer tien nieuwe leden op en een veelvoud aan adhesiebetui gingen „Het blijkt dat veel mensen zich kunnen vinden in waar wij voor staan, maar de bereidheid om zich vast te leggen en te verplichten be paalde bijeenkomsten bij te wonen is laag", merkt raadslid Jaap Vlaming op. Maar Bakker is hoopvol door de aan was. „Het is nou eenmaal niet popu lair om in deze tijd ergens lid van te worden, laat staan van een politieke partij. We roeien tegen de stroom in en met die achtergrond is wat we hebben bereikt al erg goed Het be zoek van provinciale statenleden van Groen Links hoort ook bij de cam pagne. „En eind van dit jaar komt Paul Rosenmöller naar het eiland, dat is toegezegd." Vanavond is een bij eenkomst in De Lindeboom waarbij de nieuwe leden kunnen kennisma ken. „We willen een keer of vier per jaar iets dergelijks organiseren Je moet de mensen iets bieden Vergadercultuur GroenLinks zou graag meer jonge leden hebben. Bakker erkent dat nog niet doelgericht is geprobeerd meer jeugd te trekken. „Kijk. jongeren pak je niet met een saaie behandeling van een bestemmingsplan buitengebied. Dat kon mij ook met boeien toen ik twintig was. We moeten hen toege spitst iets bieden, iets waaruit blijkt wat wij als politieke partij voor jonge ren kunnen doen. Met een vergader- Het actualiteiten-programma Twee Vandaag besteedt morgen aandacht aan de schietoefeningen met echte bommen boven de Vliehors. In de uitzending komen o.a burgemeester W van Rappard, paviljoenhouder Gerard Zoetelief en Teun de Wit, noordkopbewoner en lid van Landschapszorg, aan het woord. Het onderwerp komt aan bod tussen 17.30 en 19.00 uur op Nederland 2. Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 Eiland berichten Informatierubriek van de gemeente Texel, vandaag in de Texelse Courant IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11161 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ^rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. IbONNEMENTSPRIJS/55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1,55 in. waardoor hij in overtreding was. Vorig jaar leidde dat tot een veroor deling door de rechtbank in Alkmaar. Bruining kreeg een boete van ƒ5.000,- opgelegd en moest onmid dellijk stoppen met wisselen. De Koger ondernemer ging tegen de boete in beroep, maar staakte wel met het wisselkantoor. Intussen had Bruining tegen het in houden van de vergunning door DNB een zaak aangespannen. „Het ver haal van de kip en het ei Door het onterecht met verlenen van de ver gunning kreeg ik de boete. Dat moest ik dus ongedaan zien te maken", al dus Bruming. Deze zaak diende in januari bij het College van Beroep voor het Bedrijfs leven. Deze week werd de (bindende) uitspraak bekend. DNB is nu verplicht Bruming in te schrijven in het register van wisselkantoren. Per 1 maart her vat hij het geld wisselen. Bruining weet nog niet of hij een schadeclaim zal indienen wegens de gederfde in komsten Hij verwacht het beroep te gen de 5.000.- boete in elk geval te winnen. cultuur zul je hun interesse niet op wekken." De fractieleider wil gebruik maken van de kennis en ervaring van jeugdwerkster Carla Schrama. „Zij weet goed wat erin jongeren omgaat. Helaas is ze wegens rugproblemen lange tijd uit de roulatie Maar we gaan er nog wel mee aan de slag GroenLinks gaat enkele zaterdag middagen op werkbezoek bij Texelse bedrijven en instellingen Zo staat de Gollards op het programma, waar de partij wil praten over de centralisering van de ouderenzorg. Maar ook de ambulancedienst staat op de lijst. Daarnaast laat de partij aan de hand van notitie's over onderwerpen hun visie op zaken als kinderopvang en de brugverbinding van Jan Dirksoord doorklinken Bakker: „We hebben aandacht voor zaken en zijn niet te benauwd om ideeën te lanceren, waar het eiland misschien nog niet klaar voor is." Het college schakelt een externe deskundige in om de financiële gevolgen van het besluit veilig heid, attractie- en speeltoestellen te onderzoeken. Dit besluit treedt in werking op 26 maart. B en w komen terug op een beslissing in juni 1996, toen ƒ20.000,- werd uit getrokken voor onderzoek naar de veiligheid van speelgelegenheden. Op termijn moeten alle speeltoe stellen in speeltuinen, op schoolplei nen en andere openbare speel gelegenheden voldoen aan de eisen in het veiligheidshandboek Dit bete kent naast eisen aan de constructie en ondergrond dat voor elk speel toestel een logboek moet worden bij gehouden Toestellen die zijn be stemd voor privégebruik, op eigen terrein zonder publieke functie, vallen met onder het besluit. (advertentie) Het gewonde meisje wordt op de brancard naar de ambulance gereden. Links de beschadigde auto die haar schepte. (Foto Frans Hopman) t fietspad langs de Vuurtorenweg wordt waarschijnlijk g voor de zomer gerealiseerd. De grondverwerving is zo ed als rond en het college zal de raad adviseren 20.000,- te lenen om de aanleg te bekostigen. De totale is de functie van de sloot minimaal en volstaat een flinke greppel. Met sommige bewoners van de vertering is weliswaar ƒ1,4 miljoen, maar dé verwachting oveTe^Sg^gTotef' Af- dat de provincie het tekort zal aanvullen. Gezien de tijds- staanvangrondzóu in enkele gevah uk besteedt de gemeente het ontwerp, bestek en voor- len betekenen dat de fietsers dermate reiding van het plan uit aan B&M Adviesbureau. t fietspad langs de oostkant van de lurtorenweg, vanaf de Langeveld- aat tot de Sfengweg, wordt aller- st een kaarsrechte, saaie route, gemeente heeft gekozen voor een else invulling van de ruimte, mede zien de toeristische functie. De ot lang de berm wordt plaatselijk graven, zodat het fietspad naar de ere kant van de sloot afbuigt Het otwater stroomt via een duiker er het drie meter brede pad naar andere zijde. Ter beschutting en raaiing komt er naast de route lanting. Om uit te blazen komen op enkele plaatsen bankjes te an. Het fietspad wordt van beton, planning van de afdeling civiele hniek is er op gericht al vóór 1 mei it de aanlea te kunnen starten, t het waterschap bestaat monde- pel kan niet buiten de nood- iping, maar de voorziening it wel kostendekkend zijn. Dat mdpunt heeft een meerderheid het college, die elke kampeer- per nacht een tientje wil laten alen. Het stallen van een auto t vijf gulden kosten. De tarieven vergelijkbaar met die van de T. college zal waarschijnlijk weer- nd ondervinden van het CDA en Wethouder Nel Eelman (CDA) dl als enige binnen het college I tt gulden per nacht hoog genoeg I wil vier gulden per auto rekenen. I ie raadcommissie ROH sloot par- I enoot Jan Koolhof zelfs een tenverlaging niet uit. Ook D66 I ter de Groot vond dat een toeris- I :h service als de noodcamping de I neente geld mag kosten. I tariefsverhoging zal bij dezelfde I letting een meeropbrengst van I >000,- geven. Een deel van het ld wil het college gebruiken voor I vakmg van de camping, wellicht in I nbinatie met het dorpswachten- I ject in De Koog. linge overeenstemming over de aan passing van een stuk belendende sloot. Volgens akkerbouwers, die lie ver geen terrein afstaan voor het pad, Texelse basisscholieren grijpen dit voorjaar naast een educatief pro gramma over de bescherming van de wadden. Oorzaak is de diefstal van de Waddenbus, waarmee de Waddenvereniging langs de scho len gaat. De inhoud van de bus, educatief materiaal ter waarde van tienduizend gulden, is gisteren teruggevonden in een Groningse sloot. Het betref zorg vuldig op schaal nagebouwde stukjes waddengebied, een microscoop, een opgezette zeehond en andere educa tieve spullen. De Waddenvereniging doet een dringend beroep op bedrij ven, instanties en particulieren om te helpen de scholieren een alternatief programma te bieden. dicht langs hun huis zouden fietsen, dat inbreuk op de privacy gevreesd. In sommige gevallen was de vraag prijs volgens het college „onverant woord hoog". Voor deze woningen buigt het fietspad af naar de weg en wordt hiervan gescheiden door een opstaande rand. Financiering Het wachten is verder nog op een verklaring van geen bezwaar door de provincie voor een bestemmings wijziging voor een lengte van vijftig meter nabij De Cocksdorp De bestemmingswijziging voor het reste rende deel „lift mee" in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied Het krediet van ƒ420.000,- is nodig om het gemeentelijk deel van de aanlegkosten ongeveer een half jaar voor te financieren Het college stelt de raad voor uit praktisch oogpunt de financieringslasten ten laste van het gemeentelijk fonds ontwikkeling en sanering te brengen. In de begroting voor komend jaar zal naar een struc turele dekking van dit bedrag worden gezocht De aanleg van de rotonde op de kruising Pontweg/Hoornderweg start op 12 maart. Volgende week maakt het college bekend welke aannemer het werk gaat uitvoeren. De gemeente streeft ernaar de ro tonde voor Hemelvaartsdag (8 mei) in gebruik te nemen. Om te voorkomen dat verkeer op de Pontweg van en naar de veerhaven wordt gestremd, wordt het werk in twee fasen uitgevoerd. De rotonde wordt daarbij in tweeën gesplitst. Voorstanders van stoplichten zien alsnog hun wens in vervulling gaan, al is het maar voor korte tijd. De stop lichten regelen het verkeer op de Pontweg gedurende de aanleg. Ver keer op de Hoornderweg en de Emmalaan wordt omgeleid via verwijzingsborden De gemeente heeft vier bedrijven uit genodigd om in te schrijven op het werk. Dat zijn KWS uit Heerhugowaard, Daalder uit Alkmaar, De Vries van de Wiel uit Schagen en Vermeer uit Hoofddorp. Dinsdag besluit het college aan welk bedrijf het werk wordt gegund. Rammelstrook De rotonde vertoont overeenkomsten met die aan de Ruigendijk, al is de doorsnede daarvan twee meter gro ter. Het groene hart krijgt een diame ter van twintig meter. De zoge naamde „rammelstrook" wordt vier \ls de redaktie meent dat ér over ten bepaald onderwerp via ngezonden stukken meer dan tenoeg is geleuterd en geouwe- roerd, zijn slechts twee woorden iodig: discussie gesloten. Het '.iet er naar uit dat Staatsbos- ieheer nog meer moet kappen im te voorzien in de papier- oorraad van alle schrijvers, die I 'ich opwinden over de ..Moord >p Oe Dennen". Hartelijk dank. daar er is nog meer aan de tand1 Tesselaars die zelden of tooit in onze Dennen komen, rekken er nu massaal op uit. 'iaat dat zien1 Overtuig uzelf van ie ravage. De zondagmiddag- atatjemet-verslaafden bij de iosk op het Turfveld worden eggedrukt door files met ieuwsgierige bosramptoeristen ogmaals hartelijk dank SBB. e hebben er ongevraagd een ensationete attractie bij Re actie. maak alstublieft nog lang een eind aan deze discussie. Horszei r.S. De rotonde wordt aan- .besteed. Hoe zit dat Het definitieve ontwerp van de rotonde Pontweg/Emmalaan/Hoornderweg. De gevaarlijke kruising Waalder- straat-Georgiëweg heeft weer een slachtoffer geëist. Dinsdagavond omstreeks tien uur werd een 17- jarig meisje uit Den Burg met haar bromfiets geschept door een auto. Het meisje werd met ondermeer een open beenbreuk per ambu lance naar het ziekenhuis ge bracht. Het ongeval gebeurde in slecht weer. De bromfietster reed op het fietspad uit de richting van De Waal en wilde oversteken naar Den Burg. Uit de zelfde richting naderde op de Waal- derweg echter een personenauto, bestuurd door een 46-jarige man uit Den Burg. Het meisje verleende geen (bron gemoonte Toxol) meter breed. Doordat deze minder steil wordt dan aan de Ruigendijk, kan bijvoorbeeld een wiel van een opleg ger er makkelijker overheen rijden De wegbreedte wordt net als in Eierland 5,25 meter. Voor overste kende wielrijders, die géén voorrang hebben, worden vluchtheuvels aan gelegd. De aslijn van de rotonde stemt over een met die van de huidige kruising. Omdat aan de noordwestzijde iets meer grond nodig is. wordt voor de bestemmingswijziging een artikel 19- procedure gevolgd. „Tien voor Texel", Veilig Verkeer Nederland en anderen die bezwaar hebben aange tekend, zijn verbaasd dat tot aan besteding is besloten. Ze hebben van GS tot dusver nog geen reactie ge had op hun kritiek. De gemeente ver wacht echter geen tegenwerking van de provincie. GS zijn voorstander van rotondes en betalen als eigenaar van de Pontweg de helft van de kosten. De investering is geraamd op zes ton

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1