KTF trekt stijgende lijn overtuigend door Wat ik zeggen wou... Geen bijdragen van Texelaars N9 actie is mislukt Zorgen om geringe aanwas, maar: 1-1-2 Buitengebied Lappendeken Het pijnbos en de dood Wat ik zeggen wou COURANT Wie zwijgt... Tesselschade" in De Dennen „Hek om duinen is flauwekul" Heemskerks koor luistert dienst op Texels wanproduct Gemeente, wat maak je me nu? Raadvergadering et een uitstekende winteruitvoe- [ng bewees het Koninklijk Texels nfarecorps zaterdagavond nog ieeds op de goede weg te zijn. inder Frank Meijer is het orkest t afgelopen jaar verder ge- oeid. Tenminste, wat kwaliteit etreft. Over de groei van het lantal jonge muzikanten maakt TF zich zorgen. Zowel dirigent leijer als voorzitter Wim van ambeek deed een dringend eroep op jongeren om zich aan te lelden. „Dit is een fantastische obby waarin je alles kwijt kunt", Idus Meijer. et fanfare verscheen zaterdag in de urgemeester De Koninghal met lim 70 leden op de bühne. Voor een lancieel gezonde vereniging met en eigen gebouw, bijna 1500 jnateurs en een enthousiaste liding lijkt er dus geen reden om zich jrgen te maken. Toch kan het bestuur niet tevreden hterover leunen", aldus een be- crgde Van Sambeek in zijn leningstoespraak. „Nog niet zo lang geleden hadden we nog meer dan 100 leden en was het heel gewoon dat er vijf of meer leerlingen werden opgeleid, waarvan er per jaar twee of drie doorstroomden naar orkest of drumband. Maar nu dreigt voor het orkest vergrijzing. We hebben zegge en schrijve twee volwassen leerling-blazers. De toe stand wordt zorgelijk." Trouw zijn de leden wèl. Dat bleek tijdens de uitvoeringuit de huldiging van Stefan en Richard Bousma (12V4 jaar lid en de derde generatie Bousma bij het fanfare) en Fred Wigman (25 jaar in de muziek, eerst bij Advendo in Lochum, daarna bij KTF). Soldatenpakjes Lichtpuntje is de drumband- en majorettenafdeling onder leiding van Erna Bousma (geassisteerd door Natalia Daalder en Sylvia Verhagen) en Henk Beijert. Verheugend is dat een groep van zeven oudere majoretten is doorgestroomd naar de drumband. Zaterdagavond waren deze meiden nog op beide fronten actief. Met de majoretten draafden ze ondermeer op in soldatenpakjes. Op de electronische klanken van Captain Jack's „Soldier, soldier" gaven ze een leuke show, waar het plezier van afstraalde Hun baretten waren voor de gelegenheid afge staan door verzamelaar Gerrit Gerrits. De mimrettes deden niet voor hen onder met het luchtige nummer „Coco Jumbo". Duidelijk was dat ze flink hadden geoefend: de meisjes beheersten de pasjes en lieten geen stok vallen. Tam verloop De drumband werkte op gedegen wijze een omvangrijk repertoire af. Een meeslepende uitvoering kreeg „American Post" waarin het tempo duizelingwekkend werd opgevoerd. Het leek alsof een groep paarden voorbij galoppeerde en dat was precies de bedoeling. Helaas ontbrak in de optredens van de drumband het showelement. De groep vormde een statisch geheel, veroorzaakt door het spelen vanaf muziekstandaards. Het zou best VERVOLG VAN PAGINA 1 imeente met duincampings logerstrand en Loodsmansduin voldoende rekening houden met ligging in de duinen. Het college oet nieuwe bouwplannen in het itengebied zorgvuldiger handelen. De afname van de rarische bedrijvigheid in de jelopen jaren staat namelijk haaks de toename van het aantal bouwingsvlakken op het ouwe id. Verder gaan GS niet akkoord t de uitbreidingsruimte van dertig cent voor alle agrarische idrijven. Inzake windmolens ildigen GS het standpunt van de SC, dat de ingreep in het landschap verhouding moet staan tot het ilieurendement. In de ogen van de SC mogen windmolens van zestig ter hoog er niet komen. De afkeuring op onderdelen gaat eter de Groot (D66) eigenlijk niet ir genoeg, „Het gevaar is nu dat het istemmingsplan buitengebied een lort aan elkaar genaaide lappen- iken wordt." De beslissing van GS genstraft volgens De Groot het irwijt dat oppositiepartijen D66, rdA en WD zich bij de behandeling in het plan „drammerig hebben idragen". „Onze ideeën zitten ecies op één lijn met de PPC." s er verwijten gaan vallen, treft ilgens De Groot alleen het politieke ileid van de coalitie blaam. „De nbtenaren valt in deze niets kwalijk nemen. Zij voeren raadsbesluiten uit en zijn niet verantwoordelijk." "inder de kwaliteiten van het ibtelijke apparaat te onderschatten itwijfelt hij of de gemeente de irzieningen op eigen kracht binnen tn jaar klaar krijgt. „Volgens mij iet het college externe hulp ichakelen." Inpandige appartementen ^A'er Kees Hin betreurt vooral het fhrappen van de inpandige Ipartementen voor kampeerboeren. Dat is voor ons een heet hangijzer, aar ik vrees toch dat we dit en idere onderdelen in het plan zullen oeten slikken." Iets minder moeite left hij met het verminderen van de preidingsmogelijkheden voor [drijven in het buitengebied, bijvoorbeeld naar twintig procent. Daar kunnen we mee uit de voeten." Niet dramatisch nWe moeten niet al te dramatisch doen over dit besluit van GS", vindt ,Dick Drijver (Texels Belang), die net Vanmorgen ijlt een boswacht, wit van schrik. Mijn woning in: .Heer. Heer. één ogenblijk! Ginds, in De Dennen, snoeide ik loot na loot. Toen keek ik achter mij. Daar stond de Dood. Ik schrok, en haastte mij langs de and're kant. Maar zag nog juist de dreiging van zijn hand. Heer. De Dennen zijn in groot gevaar Geen schaar, maar zagen liggen klaar!" Vanmiddag - lang reeds was hij heengespoed - Heb ik in 't bos de Dood ontmoet. Waaromzo vraag ik, want hij wacht en zwijgt, „Hebt Gij met een houtkap zo gedreigd?" Glimlachend antwoordt hij: „Geen dreiging was t Waarvan Uw boswacht schrok. Ik was verrast. Toen ik 's morgens hier nog volop hout zag staan. Dat de bijl te lang al was ontgaan. (variant op .De tuinman en de Doodvan P N. van Eijck) A.C. Bakker. Den Burg. B neven van lezen Buiten verantwoordelijkheid van de redactie TRYTTT QTT C dinsdag 4 maart 1997 Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Minnette op groot podium. aardig zijn geweest één of meerdere nummers marcherend uit te voeren. Pech had de drumband toen door een foutje van de organisatie het laatste gezamenlijke nummer voor de pauze, de „Can Can March", te snel werd ingezet. Hierdoor hadden de leden geen tijd meer om in speciaal voor het concert gemaakte kostuums ten tonele te komen. Al met al verliep het eerste deel van de uitvoering nogal tam Het telkens sluiten van het doek verhinderde een vlot verloop. KTF bewaarde het beste deel voor na de pauze. Het orkest gaf één van de betere concerten -zoniet het beste- van de laatste jaren. Met een fris klinkend, interessant repertoire dat met pit werd gespeeld. Dirigent Meijer heeft de muzikanten met zijn inspirerende aanpak tot één geheel weten te smeden. Tijdens het optreden had hij hen aan een touwtje, gaf niemand kans op verslapping. Dat resulteerde in een mooie klankverhouding tussen de verschillende secties. Het orkest overtuigde zowel met „eenvoudige" marsen als technisch lastige nummers. Boeiend klonk de „Little Suite No. 2", een spannende compositie vol moderne akkoorden en rythmiek waarmee KTF afgelopen jaar in Zaandam een eerste prijs in de wacht sleepte. „Prettig om aan te werken, zeker als de leden dat ook willen", becommentarieerde Meijer. Sterk was ook de uitvoering van „Castles in Spain", waarmee het publiek in Spaanse sferen (passend bij de temperatuur in de zaal) werd gebracht. Het fanfare sloot af met fraai gearrangeerde „greatest hits" van bluesgitarist Eric Clapton. Een beter bewijs dat fanfaremuziek met de tijd meegaat, kon KTF niet geven. Frans Hopman „Verbitterd? Nee, dat is te sterk. Maar ik vind het wel diep triest dat ondernemers op het eiland niet hebben gereageerd." L. van der Wal uit Den Helder van het speciale comité voor aanpassing van de N9 is teleurgesteld over het mislukken van de actie, die gistermiddag werd afgesloten. Er is ƒ303.000,- ingezameld, terwijl een miljoen nodig was. Het aanpassen van de N9 betreft het aanleggen van een parallelweg voor het langzame verkeer en het ongelijkvloers maken van enkele kruisingen Een deel van de weg is al gedaan, maar het laatste stuk staat pas voor 2015 op het programma. Bespoediging kon alleen als de benodigde dertig miljoen op tafel kwam. Van dat bedrag is het rijk bereid het leeuwendeel te betalen. Er bleef nog zes miljoen over voor de regio. De provincie, gemeente Den Helder en de andere aanliggende gemeenten hebben vijf miljoen opgehoest, zodat er nog een miljoen ontbrak. Ondernemers in de regio profiteren van een veilige N9. Vandaar dat middels een speciale actie is gepoogd uit die hoek geld te verkrijgen Gevraagd werd om een bijdrage van een tientje per werkne mer De animo om te betalen bleek echter vooral bij de grotere bedrijven laag. „We hebben ontzettend veel aan promotie gedaan", verzekert Van der Wal „Advertenties in Noordhollandse kranten, grote stuk ken in het blad van de Kamer van Koophandel...we kregen zelfs com plimenten van waterstaat voor onze aanpak." Hij verdedigt zich hiermee tegen de eerdere uitspraak van Ko Vinke van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO), die een gerich te aanpak op Texel miste. „Dat is beslist niet het probleem geweest. Ook Texelse bedrijven wisten ervan. We hebben iedereen zelfs aange schreven." Belasting Het ergert Van der Wal bovenmatig dat een bedrijf als Teso niet heeft meebetaald „Zij leven juist van de aanvoer via de N9. Maar er heerst een houding van 'bekijk het maar. we zien wel of die weg wordt aangepast'. Heel laks" Teso-directeur Rob Wortel heeft een andere kijk op de zaak. „Wij vinden aanpassing van de infrastructuur typisch en primair een zaak van de overheid. Daar betalen we belasting voor," Tweede argu ment om niet mee te doen vindt Wortel de uitvoerende taak die de bootdienst heeft. „Wij vervoeren een aanbod, maar we zijn er zelf niet op uit om dit te vergroten. Die groei zit niet in onze doelstelling." Volgens Wortel is Teso gebeld door het actiecomité om een voortrek kersrol te vervullen. „Dat hebben we met de eerder genoemde argumen ten van de hand gewezen. Maar we hebben wel gezegd dat als de actie goed zou lopen en ze een klein bedrag te kort kwamen, opnieuw bij ons mocht worden aangeklopt." Scheve situatie Volgens Van der Wal wordt op korte termijn een gesprek gearrangeerd tussen de provincie, waterstaat en het actiecomité om te bekijken of toch nog iets kan worden bewerkstel ligd, opdat de weg wordt aangepast. Ook zijn kamervragen aan de minister gesteld. „Het geld? Dat blijft voorlopig op een rekening staan. Alle gevers zijn geregistreerd, dus als er geen aanpassing komt kan er worden teruggestort." Van der Wal geeft toe dat het een scheve situatie zou zijn als de bijdrage van ruim drie ton wordt aangewend. „Dan hebben slechts een paar ondernemers bijgedragen, ten opzichte van enkele grote jongens die straks wel meepro fiteren. Maar het betrof een wervingsactie, geen sponsoring. We bekijken nog hoe we nu verder gaan De reaktie van Horszei over de inge zonden stukken inzake het bos is m.i. niet terecht: al jaren worden we maandelijks voorzien van raads- verslagen, waarvoor een groot deel van de lezers geen interesse heeft, dus... Nu we het toch over politiek hebben, hoe denken het college en de politieke partijen (verkiezingen?) over de kaalslag? Waar blijven de reacties van EcoMare, 10 voor Texel (1 vergeten?), Landschaps .zorg", stemt toe"? Aan het eind van de maand belegt de Historische Vereniging een avond, waar Van der Spek nogmaals uitleg zal geven. Totaal overbodig: iedereen met een gezichtsvermogen tussen de +45 en -38 kan zich van het wan beleid overtuigen. Laat u trouwens met misleiden door de valse voorlich ting (o.a. Postma in de Heideree Cou rant van 28-2), Er is geen dood hout geruimd, langs de Randweg staan de dode bomen nog „mooi" overeind. Zij behoorden niet tot de „economische kap", d.w.z. SBWB kon ze niet ver patsen en versjacheren, hetgeen ze met de rest wel hebben gedaan. Karei van Empel Den Burg Na de keuze voor de „Hof van Geus" zit de gemeente voorlopig in de maag met het straat naambord „Maha Tesselschade- laan" dat burgemeester Van Rappard van zijn Muidense collega ten geschenke kreeg. In de Eilandberichtenin de krant van vrijdag sprak de gemeente van „een histonsche overwinning voor de Geuzen". Aanleiding voor ludieke actievoerders om het bord tijdelijk een nieuwe plaats te geven. Afgelopen weekend dook het op in het veelbesproken dennenbos, waar sommige lanen nu wel érg breed zijn en de grootschalige houtkap in de ogen van menigeen Texel schade heeft berokkend. Goede hint, gemeente7 (Foto Bert Koning) nvang van de uitvoering: alle geledingen presenteren zich. als de andere raadsleden de toelichting van de provincie gisteren nog niet had kunnen inzien. „Het vorige bestemmingsplan is ook op allerlei onderdelen afgekeurd. Er is altijd een conflict tussen landschap en natuur enerzijds en economie anderzijds. In hoofdlijnen zeggen GS: er moet een natuur- en landschaps paragraaf komen en het hand havingsbeleid moet aangescherpt. Over dat laatste zijn we het eens, het eerste betreft een uitwerking. Ik had het zorgvuldiger gevonden als de provincie dat wat eerder had aangegeven. Inzake de windmolens komen ze in feite terug op hun eigen besluit." Ook volgens Drijver valt de ambtenaren die betrokken zijn geweest bij het bestemmingsplan niets te verwijten, „ledereen heeft er z'n best voor gedaan. Maar door de krachtige oppositie is er bij de provincie wellicht wat meer kritiek losgekomen." Texels Belang vindt dat de gemeente zelf goed in staat is de aanpassingen van het plan uit te werken. „Met wat hulp van de provincie moet dat lukken." De Stichting Duinbehoud richt zich niet alleen op herstel en behoud van het duingebied, maar houdt ook rekening met recreatieve belangen. Dat stelt Sytske Dijksen, consulente van deze stichting op Texel. Zij reageert hiermee op een bewering van Ad Greeven uit Wassenaar, die in de vorige krant toelichting gaf op de actie „Behoud het Ganzenhoekbos". Volgens Greeven wil Duinbehoud „alleen maar hoge hekken om de duinen zodat niemand er meer in kan". Dijksen bestrijdt dat: „Dat is grote flauwekul. Duinbehoud komt ook op voor de rustige recreant, zoals wandelaars die van de natuur willen genieten." Wie graag naar kerkgezangen luis tert, kan zondag het hart ophalen. Een tachtig leden tellend koor uit Heemskerk luistert de dienst op in de RK kerk aan de Molenstraat. „De Hirte Messe" van Ferdinand Schubert en nog andere liederen zo als het Ave Maria en het Ave Verum worden gezongen. Het koor staat onder leiding van dirigent Frans Kocx. De dienst begint om kwart voor elf, elke liefhebber van kerkzang is wel kom. De laatste tientallen jaren is er heel veel vernield op Texel. We leren er schijnbaar niets van en gaan er nog steeds mee door. Neem nou de en tree van Den Burg. Die wordt om zeep geholpen door een Texels eigen wanproduct. Een rotonde noemen ze zoiets. Wie je ook spreekt, er zit geen Texelaar op te wachten. Maar enkele hobbyisten in het gemeentehuis heb ben hun hobby zo goed met allerlei getallen weten te verkopen dat Texels meest eigenzinnige politieke belangenpartij ervan overtuigd is ge raakt dat dit dé oplossing is voor deze kruising. De minst gevaarlijke kruising van de Pontweg. Ik citeer een stukje uit het Alg. Dagblad van 23 januari 1997: „In Nederland dreigt een wild groei aan rotondes. Hoewel de roton des hebben geleid tot een sterke da ling van het aantal zware ongelukken, is tegelijkertijd sprake van een forse stijging van blikschade. Mensen ne men onterecht voorrang of de ronding blijkt anders dan verwacht waardoor de bocht niet te halen is. Daarnaast zijn de voorrangsregels voor fietsers, voetgangers en paarden niet steeds dezelfde." Dit is het oordeel van on der meer de ANWB en Veilig Verkeer Nederland Komt men in Nederland tot de ontdekking dat rotondes lang niet altijd de juiste oplossing zijn, leg gen we er hier met spoed één aan. Hartstikke onveilig voor o.a. fietsers (en voor deze categorie moest het juist veiliger). Nu moeten zij hink- stap-sprong via vluchtheuvels naar de andere kant van de Pontweg zien te komen. Over de ruiters zal ik maar zwijgen. En hebben deze voorstan ders ooit de taxibedrijven benaderd of de autobusonderneming? Neen, zul len ze op het gemeentehuis zeggen, maar hebben zij ons benaderd en om uitleg gevraagd? Beste mensen, op Texel hebben we zoveel hoorzittin gen en inspraakrondes, maar wat haalt het uit. Er is al lang beslist. Deze rotonde komt er omdat de provincie het grote geld levert, enkel en alleen daarom!!! Hoe staat het met de plan nen voor rotondes bij de Akenbuurts- weg en bij de kruising Schilderend/ Bernhardlaan7 De bezwaarmakers hebben nog niets gehoord van Gede puteerde Staten, laat staan dat er een vergunning afgegeven is aan de ge meente. Deze gemeente, die schermt met regels waar een ieder zich aan houden moet, lapt zélf de regels aan de laars. Texelaars, laat van je horen via de Texelse Courant, net zoals jul lie je over „onze Dennen" hebben la ten horen. Wacht niet tot Ouwe Sunderklaas, want dan is het veel te laat, maar vóór 17 maart. Namens 10 voor Texel, Menno Stam, Den Burg Met verbazing en woede las ik in de Texelse Courant van 28 februari jl. dat met de bouw van de rotonde be gonnen gaat worden. 4 maart is de aanbesteding en 12 maart beginnen de werkzaamheden. Dit obstakel, voor de helft betaald door de provin cie en de andere helft door een ver hoging van de on(t)roerend-zaak be lasting, moet er koste wat kost komen, nog vóór de zomer. Dus zo dra de provincie een verklaring van geen bezwaar afgeeft, als zij dit al doet, gaat men beginnen. Hoe kan dit? De verklaring van geen bezwaar be tekent namelijk niet dat alle vergun ningen al binnen zijn De aanleg- vergunning moet namelijk nog worden aangevraagd, waarna iedere belanghebbende kan reageren. Ver volgens moet dan een heroverweging plaatsvinden, en dan nog eens een totale heroverweging. Tenslotte is de weg naar de Alkmaarse rechtbank mogelijk. For meel is dus nog een lange weg te gaan. Ik vind het dan, op z'n zachtst gezegd, een duistere zaak dat de gemeente de illusie wekt dat alles al rond is. Het lijkt op een soort ontmoedigingsbeleid om eventuele protesten in de kiem te smoren. Men sen die nadeel kunnen of denken te kunnen ondervinden van de rotonde, laat u door dit ontmoedigingsbeleid neit op het verkeerde spoor zetten, maar reageer zodra de bezwaar procedure in de krant komt. Want is de fiets-veiligheid met deze rotonde wel verbeterd? Vindt u het landschap pelijk passen aan de rand van de Hoge Berg/ Zijn er geen goedkopere snelheidsremmende middelen? Wat denkt u van de sluiproutes door oud Texel/ Vindt u dit een verantwoorde besteding van uw belastinggeld? Dit is de laatste kans de rotonde te annuleren. Tenslotte: gemeente, be zint eer gij begint, want het kost ook veel om iets in oorspronkelijke staat terug te brengen. Of doet u dat ook met een verhoging van de onroerend- zaakbelasting? J. Wiering, Den Burg De Texelse gemeenteraad vergadert dinsdag 11 maart vanaf 19.30 uur. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 11 februari 1997. 4. Zesde wijziging arbeids- voorwaardenreglement. 5. Geïntegreerd fraudebeleids- verslag/plan 1996/1997. 6 Beveiligingsplan. 7. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het bouwplan van: a. Woning met praktijkruimte Den Burg West; b. herhalingsbesluit terrein voor malig Casino. 8. Project weidevogelbeheer. 9. Vaststelling verordening tot 1e wijziging Huisvestings verordening. 10. Kwijtschelding gemeentelijke belastingen. 11Overzicht post onvoorziene uitgaven. 12. Aanschaf kleine bedrijfsauto. 13 Vervanging armaturen door energiezuinige. 14. Plaatsen antieke lichtmasten Kerkstraat te Den Hoorn. 15. Plaatsen antieke lichtmasten Peperstraat/Verlorenkost. 16. Vervanging zoutstrooier. 17. Vervanging basispost mobilo foon. 18. Vervanging vuilniscontainers 19. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen c. Beantwoording raadsvragen 20. Rondvraag 21. Sluiting De niet toegezonden stukken liggen op de gebruikelijke wijze voor de raadsleden ter inzage. DAAR RED JE LEVENS MEE

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5