Cjrocn ^warL-Jexeh in het hart Koopzondag niet aan Texelaars besteed Zakelijke kant TV Texel over naar Kabeltex Conclusie van ondernemers: Verhuizing koop- naar huurhuis versoepeld TEXELSE^COURANT C°ec\a\ Vakantiek Voorjaarssp' vrijdag 21 maart a.s. Inafhankelijkheid gewaarborgd irandweer blust speelhonk jeugd w-i Gelijk Sion-feest vanavond in Question Plaza VERDER IN DIT immer Record aantal bands op Texelpop 2 Raad praat over toekomst van Texel 5 Denktank Den Burg houdt Karseboomberaad 5 Scheidende SBB-man: Soepelheid regels 7 Sanne Brügemann geniet zolang het kan 7 Texelse toiletbouwers maken furore 7 Zonnetje maakt eind aan winterslaap BETAALD PARKEREN BIJ AUTOMAAT wielklem Aanleg rotonde kan van start Omslagheffing 1996 alsnog in De Koog Zedenzaak later Afscheid nemen van asielzoekers get Gratis informatiekrant voor toerist en Texelaar verschijnt 3PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11163 VRIJDAG 7 MAART 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv 't Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. [bONNEMENTSPRUS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 V Texel is anderhalf jaar geleden bezet door mensen die het leuk Men om televisie te maken. Cr als je vele vrije uren moet Een in boekhouding en andere liinistratiezaken, dan is het niet k meer." Voorzitter Bart Heijnen i de lokale televisie legt uit brom is besloten tot een samen- fking met Kabeltex van Jaap Ijver. „Het gaat alleen om de ikelijke kant. We blijven redactio- il onafhankelijk." bel blijven. Dat zegt Bart Heijnen faanzien van het lokale televisie- Iject „Het is net als met ons loka- Jadio-zusje- een kwestie van net p verzuipen. We krijgen geen sub- s en kunnen het net trekken met lateursgeld en een beetje recla- linkomsten Maar daarmee bouw leen reserves op. Niet dat we fail- Tzijn, maar het houdt niet over." Texel staat voor hoge kosten, on- J andere voor lease van appara- |r en huur van studioruimte Ijnen „Willen we dan nog een pt|e verbouwen, dan is het echt kwestie van eigen schroefjes fenemen." bij de aanvang kondigde TVTexel ji dat continuïteit hoog in het vaan- |zou staan. Daarom is éen mede- prandweer rukte dinsdagavond uit in brand geraakte hut in een Ije bij de Hoefslag in Den Burg te Bsen Het speelhonk was ge- tel. wij besturen Texel al sinds ar en dag per referendum, 'nze eilandpositie maakt dit 'ogetijk Tegen belangrijke en gri/pende voorstellen van onze kale bestuurders zeggen wij teindehjk zelf ja of nee1 Hoe zou Gouwe Bollje er dan uitzien? een PontwegGeen dubbèl- ïkkersWel een prachtig ge- islaureerd monumentaal ge- eentehuis1 Geen kampeer- rreinen en dennenbossen in de unen Wel een grote boulevard ngs het strand, een trambaan De Koog het Las Vegas van WaddeneilandenEen brug of en tunnel naar het vaste land? oept u maart Je weet 't met. ant de meerderheid heeft het et altijd bij het juiste eind. Een ijuisl verschenen gemeentelijk tpport stelt vast dat het Texelse ndschap over tien jaar met mag in veranderd in het belang van tze (toeristische) economie, ter trapt men weer eens een t>en deur in. Hoe zou (niet alleen tn dil verband) de uitslag zijn van -n volksstemming over de ro- mde? Wie krijgt er dan -ook op irmijn- zijn gelijk? Horszei werker -Maarten Tiggeler- parttime in vaste dienst genomen. Maar ook dat drukt flink op de begroting en brengt een bepaalde verantwoordelijkheid mee. „We zijn er aan begonnen als een groepje vrijwilligers, maar zo langzamerhand hebben we een zaak met een jaaromzet van anderhalve ton. Dat begint op werk te lijken En als je dan financieel steeds zo knijp zit is het voor vrijwilligers al snel niet leuk meer." Logische keuze Jaap Drijver van Kabeltex werd ge polst over samenwerking. Waarom dit bedrijf? „Wij vonden het een ta melijk logische keuze. Je brengt de software en hardware bij elkaar Wij zijn een produkt van de kabel die hij exploiteert." Heijnen legt uit dat Kabeltex uitsluitend de zakelijke besonjes van TVTexel gaat doen. Alle geldstromen gaan via dit bedrijf lopen. „Rijk zullen ze er met van worden Lokale TV is geen vetpot. Maar de administratie kan bij Kabeltex worden opgenomen in de bestaande bedrijfs administratie Kijk, dat scheelt al snel. Ik wil de schoenendoos met rommel er zo snel mogelijk heen brengen." TVTexel gaat voortaan als een soort produktiebedrijf programma's maken. „Zeg maar als een plaatselijke Joop bouwd van materialen die bi|een wa ren gescharreld op het terrein van de derde fase van De Mars Er wordt daar momenteel druk gebouwd De jeugdige brandstichters waren toen de brand werd ontdekt in geen velden of wegen meer te bekennen. (Foto Gorard Timmerman) Texelaars zijn vanavond vanaf 20.00 uur welkom in Question Plaza. Wegens het Dubbele von Sion-feest is de zaal omgetoverd tot een circustheater, met Daan Welboren als spreekstalmeester. Hij wordt geassisteerd door Sarah en Freija Eshuijs. Er zijn vier genomineerden voor de Texelse erepenning. S Eldering uit Oosterend is door meerdere mensen voorgedragen wegens de enorme hoeveelheid vrijwilligerswerk die hij in zijn dorp verricht. „Hij neemt klussen op zich die in andere dorpen door wel dertig man worden gedaan", aldus de organisatie van het feest. Ook Aris Bremer uit Oosterend staat op de lijst, wegens zijn bijzondere toneelstuk „Het gebroken licht van Troost" Hij schreef dit in het kader van een de mentieproject. De Stichting Folklore Texel is genomineerd wegens de zomerse themamarkten die ieder jaar weer met veel inzet worden gehouden De concertcommissie van de Raad voor het zomerwerk staat op de lijst we gens de kwalitatief hoogstaande, maar toch laagdrempelige concerten die zij in de Texelse kerken organise ren. De genomineerden zijn gevraagd wat zij graag als vermaak zouden zien tij dens de uitreikingsavond. Dit leidt vanavond tot vier blokjes muziek van elk maximaal een kwartier. Het kali ber is zeer verschillend Wat het wordt is ook een verrassing voor de genomineerden zelf Kees Hoogerheide, voorzitter van de Welzijnsstichting, zal de erepenning uitreiken. Publiek is welkom, er wordt geen entree geheven. van de Ende." De redactionele onaf hankelijkheid zal worden geregeld in een statuut, zoals ook in de kranten wereld gebruikelijk is Daarin komen bepaalde garanties. „Kabeltex kan ons dus met dwingen reclame voor het eigen bedrijf te maken. Niet dat we er bang voor zijn dat dat gebeurt, maar het moet allemaal wel goed geregeld." Wensenlijst De medewerkers van TVTexel heb ben allerlei wensen voor de toekomst Zo wil men naar wekelijkse uitzendin gen en leven ook gedachten over een dagelijks nieuwsblokje. Maar aan al les zit een kostenplaatje. Dit zal in de toekomst als een offerte aan Kabeltex moeten worden voorgelegd. Heijnen „Er zal steeds moeten worden beke ken of die financiële ruimte er is." Er wordt geïnvesteerd in de vakbe kwaamheid van de medewerkers. Er is subsidie aangevraagd voor een in terne cursus cameravoering en mon tage. Het betalen van vrijwilligers zit er niet in. „Daar kan je pas over den ken als je flink winst maakt. Dat zou uit reclame-opbrengsten moeten ko men, maar die markt is op Texel be perkt. We kunnen onze kosten er net uithalen en dat is al mooi. Je moet ons zten als een groep met een hobby die veel kosten met zich meebrengt. Een voetbalclub heeft ook een trainer in dienst en zo hebben wij één betaalde kracht. Het zou leuk zijn als er nog één afkon, maar gezien de centen zit dat er niet in .o jr—- Volgens de kalender mag het offici eel nog geen lente zijn. het stralende weer van de laatste dagen zorgt al vast voor fraaie voorjaarsplaatjes, tn een slootkant ontwaakt een pot sneeuwklokjes uit de winterslaap en verderop benut een landbouwer het droge weer om zijn akker te ploegen, zodat straks de aardappelen er wor tel kunnen schieten. De ploegvoor levert voor de meeuwen een smake lijk maaltje. (Fotos Tossa vsn Daa'-enGerard Timmerman) Texelaars willen geen koopzondagen in Den Burg. Dat is de uitkomst van een enquête waaraan 615 mensen mee werkten. Ook is een ruime meerderheid (88 procent) tegen het langer openblijven van winkels na 18.00 uur. Het publiek wil graag uniformiteit: alle zaken tussen de middag open of allemaal dicht. De conclusies zijn woensdag gepresen teerd tijdens de vergadering van de Ondernemersvereni ging van Den Burg (OVD) en vormen een leidraad voor de toekomst. De enquête heeft van eind december tot half februari in verschillende win kels gelegen. Van de 615 invullers komen er 400 uit Den Burg. 26 van de overkant en de rest uit de buiten dorpen. Uit de uitkomsten blijkt dat 61 procent wel eens gebruik maakt van de wekelijkse koopavond op vrijdag. Van de koopavond in Den Helder op donderdag ondervindt Texel weinig last: slechts 15 procent zegt daar wel eens naartoe te gaan. Dat is ook de uitkomst van eerdere onderzoeken, waaruit de OVD afleidt dat het een representatieve enquête is geweest. Nu de sluitingstijdenwet is veranderd is het voor winkeliers mogelijk de koopavond op een andere dag te houden, bijvoorbeeld eerder in de week. „We kregen wel eens com mentaar dat de vrijdag een echte fa- milie-avond is Maar slechts tien pro cent van de vragenlijstinvullers geeft aan naar een andere dag te willen, dus dat is niet doorslaggevend", con cludeert Kees Jaap van der Kooi, voorzitter van de OVD. Duidelijke regels Langer openblijven doordeweeks vindt slechts 12 procent noodzakelijk. Bij de vraag welke verandering men nog graag zou zien werd op bijna alle formulieren geschreven dat een uni forme regeling wenselijk is. Een deel van de winkels gaat tussen de mid dag dicht Als we koopavond hebben, gaan er een paar tussen zes en ze ven dicht. Enkele zaken blijven zelfs de hele avond gesloten. Sommigen zijn dinsdagmorgen open. anderen met... Die onduidelijkheid wekt erger nis. We weten dat, want we proberen al jaren alle koppen in één zak te krij gen Deze uitkomst is een mooie stok achter de deur," Enkele invullers pleit ten voor openstelling vanaf 08.30 uur. Tot nu toe wordt 09.00 uur gehan teerd, maar daardoor kunnen men sen die kinderen naar school hebben gebracht niet gelijk door boodschap pen doen. Koopzondag Texelaars vinden het niet erg dat in de winterperiode winkels op dinsdag ochtend zijn gesloten. Maar ook daar bij is uniformiteit belangrijk. Van der Kooi. „Als je gaat rekenen blijven er slechts zeven dinsdagen over waar op je dicht kunt Kerst, sinterklaas en de krokusvakantie zijn toch perioden die je wilt meepakken als onderne mer. Naar mijn smaak heeft het geen zin om die zeven keer te sluiten Dan blijft het onduidelijk Geef je personeel desnoods vrij en ga zelf in je zaak staan. Er zijn altijd wel van die klus sen waar je nooit aan toe komt Kun je dan mooi doen." Niet met de zenuwen boodschappen doen uit angst dat de parkeertijd om is... Koopzondagen aan de overkant, waar vooral grote steden driftig mee adverteren, worden door achttien pro cent van de geenquéteerden be zocht. Slechts twintig procent denkt gebruik te zullen maken van een koopzondag op Texel „Da's dus te weinig om het rendabel te maken", aldus Van der Kooi, die enigszins vreest dat de vraag verkeerd is be grepen „Uit opmerkingen leid ik af dat sommige invullers denken dat we alle zondagen open willen. Daar ging het ons niet om. We bedoelden een enkele, incidentele zondag Ook denkt men dat we er kien op zijn om meer geld te verdienen. Maar zo'n zondagsopenstelling zien we meer als een soort goodwill, alleen als het publiek er om vraagt." Gezelligheid, terrasjes en vermaak voor de kinderen is aangegeven als argument om wel een koopzondag te houden. De OVD vindt dat met ge noeg. „Dat betekent dus dat die twin tig procent die interesse heeft in zo'n evenement vooral komt voor de sfeer, niet voor de handel Bijenkorf Om te polsen waar het centrum van Den Burg nog behoefte aan heeft ein digde de enquête met een open vraag. Dat leverde een lijst met wen sen op. Zo wil het publiek graag dat banken en het postkantoor open zijn op zaterdag en wordt ook gevraagd om ruimere openingstijden van het raadhuis (terwijl onlangs net is beslo ten om dat op vrijdagmiddag te slui ten) Er bestaat behoefte aan een schoenendiscounter en de vraag om grootwinkelbedrijven als V en D, C A en de Bijenkorf werd veelvuldig genoteerd. Iets minder ingrijpen zijn verzoeken om een brievenbus op de Stenenplaats en het beter schoon houden van de straten in het centrum Een ander probleem vormt het parke ren, Van der Kooi „Mensen geven aan het irritant te vinden dat ze moe ten winkelen met eén oog op hun horloge, om in de gaten te houden of de parkeertijd al om is. Ze lopen con stant met de zenuwen dat ze een bon krijgen Een systeem waarbij je afre kent bij vertrek, zoals in een parkeer garage zou beter zijn." Plattegrond Tijdens de OVD-vergadering werd tevens besloten met de gemeente in Lees verder op pagina 5 Gedeputeerde Staten hebben een verklaring van geen bezwaar afgege ven voor de aanleg van een rotonde op de kruising Hoornderweg/Pont- weg Dat betekent dat niet de ge meente in de weg staat om met de werkzaamheden te starten. De aan besteding heeft dinsdag plaatsgevon den. volgende week wordt bekend aan welke van de vier inschrijvers de klus wordt gegund Enkele bezwaarmakers tegen de ro tonde overwegen om schorsing bij de rechter aan te vragen, maar dat heeft alleen zin als procedureel fouten zijn gemaakt. Dat wordt uitgezocht Inwoners van De Koog krijgen van daag een aanslag voor water schapsbelasting in de bus die nog betrekking heeft op 1996. De aan slag komt na een slepende rechts zaak tussen de waterschap Hol lands Kroon en de provincie, die door het waterschap is gewonnen. Gedeputeerde Staten onthielden goedkeuring aan de omslagheffing De rechtzaak tegen een 48-jarige in woner van Den Burg, die woensdag zou worden gehouden in Alkmaar, is verschoven tot 18 juni. De man wordt verdacht van zedendelicten, maar moet eerst een psychologisch onder zoek ondergaan. Ook de zaak tegen zijn mede-verdachte, een 48-jarige man uit Zandvoort, is aangehouden, maar dan om persoonlijke redenen. De opvang van asielzoekers in De Koog wordt per 4 april beëindigd. Af scheid nemen van de huidige bewo ners van Motel Texel kan op komen de woensdag van 15.00 tot 18.00 uur in de recreatiezaal Kaapsnol aan de Badweg 33. ledereen is welkom. van 27 procent voor de duingebieden, omdat ze vonden dat de grond eigenaren te zwaar belast zouden worden. De arrondissementsrecht bank in Haarlem besliste onlangs echter dit percentage wèl gerecht vaardigd is. Als uitvloeisel van die uitspraak, krijgen de categoriën ..ge bouwd" en ..ingezetenen", alsnog de aanslag toegestuurd. De Woningstichting maakt het ei genaars van een koopwoning mak kelijker om naar een huurwoning te verhuizen. Tot dusver leverde dat soms problemen op, omdat vóór ondertekening van het huurcon tract eerst een koopovereenkomst moest worden overlegd. Nu de voltooiing van het nieuwe Jan Dirksoord nadert, komt het steeds vaker voor dat ouderen hun koophuis willen verruilen voor een huurwoning. Tot dusver kwamen ze daarvoor met in aanmerking als de oude woning niet was verkocht Die stap durfde menigeen niet te nemen, zolang nog geen huurwoning was toegewezen Zo bleven veel mensen in een vi cieuze cirkel ronddraaien en kwam er geen geld vrij uit de koopwoning om de huurwoning mee in te richten. Vanaf 1 maart kan iedereen met een koopwoning zich inschrijven voor een huurwoning. Als voorwaarde geldt dat een taxatierapport van een verkoop opdracht van een makelaar moet worden overlegd (Texel Vastgoed. Ing. Jan Duin of Eelman Van Heer waarden) De woningzoekende kan dan reage ren op de woningadvertenties die periodiek in de Texelse Courant ver schijnen. Zodra hij of zij in aanmer king komt voor een huis, wordt een ,nood"-huurovereenkomst afgeslo ten voor een periode van een half jaar. De nieuwe huurder heeft dan een half jaar de tijd om de oude wo ning te verkopen Zodra binnen deze periode de woning is verkocht, wordt een huurovereenkomst voor onbe paalde tijd afgesproken Indien de oude woning niet binnen een half jaar is verkocht, moet de huurwoning na een half jaar worden ontruimd. Met deze maatregel wil de Woning stichting onder andere voorkomen dat de koopwoning voor recreatieve doeleinden wordt gebruikt. (Advertentie} Cjrocn 2rwarL-Jexels in het hartL, Inleveren advertenties t/m woensdag 12 maart aan de balie van de Texelse Couiant Uitgeverij Langeveld en de Rooy Pjrksrrjjt 10. Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1