LHouden wat je hebt Den Burg brainstormt in Karseboomberaad Foto's Bert Koning hebben eigen verhaal ZONDAG Toekomstvisie Texelse economie: Officiële status voor dorpscommissie Motocrossers met nieuw starthek het seizoen in Koopzondag .TEXELSE COURANT' 11 Uitvloeisel van het SES at ik zeggen wou. Over rotondes en afsluitingen gesproken... Aangeplant College: nog vóór de zomer voorstel centrum Wat ik zeggen wou. De dennen gekapt Wat ik :eggen wou... Milieu-afbraak Bowling VRIJDAG 7 MAART 1997 loe ziet Texel eruit in 2010? Als het aan het college van b jjn w ligt ongeveer net zo als nu. In een notitie zijn beleids- Ijnen neergelegd voor de economische ontwikkeling van "et eiland. Het is een handvat voor een discussie tijdens en uitgebreide raadscommissievergadering op dinsdag 25 haart. vee |aar geleden is hel sociaal-eco- jmisch structuur onderzoek (SES) •houden Een duur protect dat door slen als weggegooid geld werd be bouwd, daar de conclusies weinig euwe leiten boven tafel brachten ju die geluiden zijn weggeëbd komt fet college -volgens critici een beet- laat- met een vervolg op dit SES: n nota waarin enkele aanbevelm- n uit het rapport zijn overgenomen, aanzet voor het maken van stra- jische keuzes. Want dat er de ko mende jaren moet worden gekozen is duidelijk. Er zijn grenzen aan de groei, ®ker op een eiland. Daarbij kiest het college voor stabilisatie, oftewel 'hou den wat je hebt' Om le voorkomen dat in de toekomst Sets meer mogelijk is, willen b en w de kwaliteit van de huidige verwor- inheden verhogen Dat wordt 'duur- me ontwikkeling' genoemd. Een [eet waarmee het benutten van de lerke punten wordt bedoeld, maar óók het uitbouwen. Dat is dus toch een vorm van groei Ruimte geven Het lijkt een afgezaagde kreet, maar landbouw en visserij zijn belangrijke pijlers van de Texelse economie. Ze behoren van oudsher bij het eiland. De landbouw had en heeft een be langrijke invloed op het landschap, dat nu zo wordt gewaardeerd door toeristen. De visserij en met name de haven van Oudeschild bieden ook een geheel eigen sfeer die de eiland- beleving versterkt. Landelijk is schaalvergroting in de agrarische wereld dé trend, maar dat is op Texel niet altijd mogelijk. En bo vendien ook met wenselijk. Het colle ge rekent erop dat de sector zelf crea tief omgaat met de mogelijkheden die er wèl zijn. Het zal met meevallen om ondanks alle Europese regels, de landbouw op dezelfde schaal in stand te houden. Het college wil dat wel Vandaar dat b en w ruimte willen ge ven aan landbouw die concurrerend op de markt is. Kleinschalige bedrij ven moeten de nadruk leggen op ver bouwen, verwerken en eventueel verkopen van eigen produkten. Daar bij wordt de Stichting Stimulering Texels Produkt een rol toebedacht. Geld binnenhalen Toeristische activiteiten op agrarische bedrijven om het inkomen aan te vul len, vindt het college best. mits geen blijvende inbreuk op het landschap wordt gemaakt. Door boerderijen open te stellen voor publiek of door kamperen bij de boer kunnen toeris ten kennis maken met het werk. Dat wordt als een extra attractie gezien. Ook de vissers hebben het moeilijk door allerlei regelgeving. De gemeen te wil het hen zo makkelijk mogelijk maken door een adequate haven voorziening en heeft de hoop geves tigd op het PEN-bassin. Als dit ge deelte bij de huidige haven kan worden getrokken, worden meerde re vliegen in één klap geslagen. Het plan is in ontwikkeling en er zijn diver se lijntjes uitgeworpen om overheids- en Europese ontwikkelmgssubsidies binnen te halen. Marsdiep barrière Toerisme is voor Texel de belangrijk ste bron van inkomsten Maar de toe rist is grillig, dus zal goed moeten worden ingespeeld op diens vraag. Het college vindt kwaliteit het sleutel woord. maar die ligt niet alleen in de soort accommodatie De vriendelijk heid van de ontvangst doet ook veel, maar dat is iets waar iedereen op het eiland voor zichzelf aan moet werken. Door meerdere doelgroepen met ver schillende interessen aan te trekken willen b en w een brede basis voor de toekomst leggen. Dat vereist ontwik kelingen op verschillende gebieden. Binnen de gestelde grenzen wil het college ook zoveel mogelijk ruimte geven aan bedrijvigheid. Er wordt actief geworven aan de overkant, waarbij met name niet-plaatsgebon- den bedrijven (softwareproducenten, communicatie- en multimediatoepas singen en computertechniek) die niet in de categorie zware industrie vallen worden benaderd Tot nu toe blijkt het Marsdiep echter nog steeds een af schrikwekkende barrière te vormen Texel telt drie „kennisinstellingen" in de vorm van het Nioz, IBN en EcoMare. Aan de overkant komt het voor dat bedrijven met activiteiten die zijn gerelateerd aan onderzoeksin stellingen zich in de buurt vestigen. Dat brengt werkgelegenheid met zich mee, vaak voor hoger opgeleid per soneel. Daar is op Texel behoefte aan. De gemeente heeft zich tot nu toe nog nooit zo in deze mogelijkheid verdiept, maar de college vindt het een kans die moet worden benut. Niet ad hoe Omdat allerlei aspecten ineengrijpen en veranderingen invloed hebben op verschillende punten wil het college een visie ontwikkelen. Dat voorkomt ad-hoc maatregelen Nieuwe projec ten zullen moeten worden getoetst aan de visie Het voorstel is om per collegeperiode te bekijken welke ac ties en maatregelen moeten worden genomen in het kader van de econo mische visie Deze moeten worden verwerkt in de jaarlijkse investerings plannen Maar eerst mag de politiek zich uitspreken. Een rotonde nodig of niet? Afsluiting van de Jonkerstraat nodig of met9 lelheidsremmers nodig of met? Ik vjeet onderhand met meer wat nodig is en wat niet. maar wij van de Am- Rjlancedienst zijn onderhand dood ziek van al die afsluitingen, jbrekmgen en paaltjes. En vergeet Set de rijbaan blokkerende auto's in hel (afgesloten voor motorvoertui- !n!) winkelcentrum van Den Burg. (ndergetekende vindt het nodig om dal wel aan te pakken, maar het sphijnt nog met helemaal door te drin gen tot een grote groep mensen dat mei het aanleggen, afsluiten en op breken van al deze wegen de bereikbaarheid er niet beter op wordt. Wat zegt u? Dat dit mensenlevens kan gaan kosten? Ja natuurlijk, maar dal zijn nou eenmaal de keuzes die (voor ons) worden gemaakt. Paul Smidt Ambulance Dienst Texel Den Burg Jaaldhout komt van nature niet voor Texel, De Dennen moeten dus )rden omgevormd tot loofhoutbos", gt SBB. zich beroepend op een 55 ar oude uitspraak van boswachter :hol Wij hebben eens opgezocht Je het zit met dat loofhout in de boe- wn van Holkema (De plantengroei in de Nederlandse Noordzee-Eilan- [n, ca. 1870), Zagwijn (Nederland in it Holoceen) en Fitter (Atlas of Wild bwers). Ten noorden van het hoge land van Texel (keileem) bestond het gebied in Ie loop der tijden uit duinen, veen, 'elder en zeeklei. Na 1200 werd is overstoven bij de vorming van jonge duinen, en ontstond de 'nt, een moerassige hei. Er is hier >it veel bos geweest In het veen leiden berken, je had 'ugeltjeswerk" als meidoorn, vlier, Jgen en lijsterbes, en elzenbossen. de kaart van ca. 1800 staan die [ngegeven. andere boomsoorten op Texel aangeplant, ze komen hier van - Iture niet voor. De naaldhout- lorten met, maar beuk, eik, iep en Jstanje ook niet. De beuk komt zelfs Ij heel west-Nederland niet voor. och wordt dit door SBB anders voor- esteld. stbossen zijn niet te vergelijken it die in andere delen van Neder- Ze hebben door de zoute wind i eigen karakter Het is beter aan «luiten bij de natuurlijke gesteldheid i het gebied dan met alle geweld irten te kweken die niet tegen de istandigheden hier kunnen, de oude kaarten staat ook het >je De Nieuwe Aanleg (achter lifornië)aangegeven Hoe,,goed" en het doen op Texelse duingrond Jaar te zien. Deze lage kromme Jiken zijn 200 jaar oud! Met de ïei van veel eiken in de rest van het 5 gaat het niet veel beter (behalve voormalige weide en bouwland, if is de grond beter). C.S. Roselaar, Irene Maas, Alkmaar. Het college streeft ernaar nog vóór het zomerreces een plan voor her inrichting van de Groeneplaats aan de raad voor te leggen. Dat maakte burgemeester Van Rappard dinsdagavond in De Lindeboom bekend tijdens het overleg met de dorpscommissie van Den Burg. De dorpscommissie verruilt de status „in oprichting" binnenkort voor een definitieve. Achter de scher men buigt een denktank zich tij dens het 'Karseboomberaad' over knelpunten in Den Burg. De dorpscommissie verklaarde zich bij monde van Peter Bakker (Hema) teleurgesteld in de besluitvorming over de Groeneplaats. „Ik heb nog nooit zo'n grote verwarring gezien als in de raadscommissie ROH, waarin de verschillende plannen werden behandeld Ik hou m'n hart vast wat ervan terecht komt Terwijl er toch verschillende wensen en voorstellen zijn die niet ver uit elkaar liggen. Wij pleiten ervoor een commissie aan het werk te zetten, die de gezamenlijke lijn in kaart brengt en aan het college voorlegt." Het voorstel van Bakker om in die commissie vertegenwoordigers uit verschillende maatschappelijke gele dingen te laten plaatsnemen, stuitte op verzet van b en w. Van Rappard .Inspraak is een gepasseerd station Dan komen we nooit verder." Hij maakte bekend dat een ambtelijke werkgroep, bestaande uit mensen van verschillende afdelingen, een advies voorbereid. Dit wordt geba seerd op de ingediend plannen en de adviezen daarover in de raads commissie ROH „Daar zit voldoende in om verder mee te kunnen. We wil len liefst vóór de zomer met een voor stel te komen. Als dat wegens andere drukte niet lukt. dan snel erna Het is wellicht aan een volgende raad om over de definitieve uitvoering te be slissen." Wethouder Poster (financien) liet doorschemeren met al te hoge ver wachtingen te hebben. „Want veel wensen zijn met haalbaar, omdat we het geld er niet voor hebben Bakker „Maar misschien heeft een ander dat wèl." Verkeersremmers Verkeerszaken vormden een promi nent item tijdens het overleg. De dorpscommissie stelt vast dat veel automobilisten weliswaar mopperen op de hobbels aan het Schilderend, de politie constateert dat de gemid delde snelheid aanzienlijk is gedaald Anders is het volgens Bakker gesteld met de snelheidsremmers op de Bernhardlaan. „Die werken onvol- Bncvtn \nn Itzcrv doende. Verkeerscontroles bevesti gen dat op de rondweg flink wordt doorgereden Overstekende voet gangers voelen zich onveilig. De oversteekplaatsen zijn in donker slecht zichtbaar Is het niet mogelijk er verlichting boven te plaatsen?" Van Rappard concludeerde uit de ongevallencijfers,.dat er op de Bern hardlaan toch weinig ongelukken ge beuren. .Juist doordat men het als een gevaarlijke en drukke weg er vaart, rijdt men voorzichting Rotonde De zebra's noemde hij uitstekend zichtbaar. „Kijk maar naar Duitsers. Die remmen keurig af Het zijn juist de Texelaars die nog net even proberen de voetgangers vóór te zijn Hij zegde toe dat de verschillende verkeersremmers op het eiland wor den meegenomen in een brede be oordeling Wethouder Poster liet doorschemeren geen geld te hebben voor verlichting boven alle zebra's. „Maar voor enkele specifieke aan passingen is wellicht ruimte Om de druk op de Bernhardlaan te verlichten, vraagt het college vracht verkeer. zeker na aanleg van de ro tonde, voortaan via de Akenbuurtweg naar het bedrijventerrein te rijden. Dorpscommissie Deze en andere vragen over verkeersveiligheid en de herinrichting van het centrum van Den Burg kwa men naar voren tijdens de avond die de dorpscommissie i.o hiervoor on- Na al die mensen die zo ontevreden zijn met het beleid van SBB wil ik toch een positief geluid laten horen, want na al die alarmerende berichten zou je denken dat het halve bos weg is. Normaal betreur ik elke boom die gekapt wordt, maar ik ben er van overtuigd dat de uitgevoerde plannen het bos veel aantrekkelijker zullen maken. Of je een den mooi vindt, is natuurlijk een kwestie van smaak Ik vond die uitgebreide oppervlakte een tonig dennenbos met zo geweldig. De meeste vogels houden er trouwens ook niet van. En die kale stammen belemmeren het zicht ook met veel beter dan loofhout in de winter. De vogelrijkdom in een gevarieerd bos zal een stuk groter worden Mis schien ook nog meer Nachtegalen in het opschietend struikgewas om maar wat te noemen. Die vind je nu al vooral in het loofhout in de buurt van het Woutershok Voorde liefheb bers onder mensen en vogels zijn er nog steeds grote stukken waar je al leen maar dennen vindt. Ook de strakke rechte lijnen zijn een beetje verzacht De kleine water partijen in plaats van langs de lineaal getrokken sloten: een sterke verbete ring. Nu de auto's nog uit het bos, dan wordt het misschien echt in alle rus| genieten, Wim de Bruin, Oudeschild Al sinds 1960 bezoeken mijn vrouw en ik vele malen per jaar Texel Wij genieten er van de prachtige natuur: strand, weiland, duin en bos. Tot onze verbijstering bemerkten wij dat men de laatste maanden bezig is het prachtige dennenbos gruwelijk te ver minken. Een wandeling door een slagveld. Het argument van Staats bosbeheer dat dennen van nature niet op Texel thuishoren, is lachwek kend. Kenmerkend voor de mense lijke beschaving is het vermogen van de mens in te grijpen in de natuur. Als de mens niet ingegrepen had door het aanleggen van dijken, stond de helft van Nederland nu niet op de land kaart Ik neem het mezelf kwalijk niet eer der argwaan te hebben gekregen Staatsbosbeheer had tenslotte een plan Maar ach, je denkt Staatsbos beheer is een betrouwbare instelling met oog voor flora en fauna; het zal zo'n vaart niet lopen. Ik heb nooit durven vermoeden dat het bewuste plan zou leiden tot zo'n verschrikke lijke aanslag op het milieu Ik hoop van harte dat door de reacties van Texelaars en toeristen de dennen die nog overeind staan, ook inderdaad overeind zullen blijven staan Aad Pons. Maassluis De haven van Oudeschild maandagochtend, na het vertrek van de vloot oud-werfbaas Cornells de Wijn (links) en oud-visserman Jonas Schagen staan nog wat re beurzen. De foto Is met een telelens genomen vanuit de auto. om te voorkomen dal de heren zouden poseren. (Foi'j Ben Komna' de verbeelding, vooral wanneer ze spontaan zijn gemaakt, zonder dat de geportretteerden zich daar al te zeer van bewust waren De associatie met vroeger tijden is gauw gemaakt. De kans dat je deze personen in het da gelijks leven tegenkomt, lijkt in rap tempo kleiner te worden. „Veel men sen die ik op de foto heb gezet, zijn inmiddels overleden Niemand zou straks meer weten hoe ze er hebben uitgezien, als je ze niet vastlegt De fotograaf zélf gebruikt de eigen foto's om het geheugen op te frissen. Hij wijst op een portret van een oude man met een koptelefoon op het hoofd. „John Smit had me voor zijn Texelfilm gevraagd wie het echte Texels nog sprak. Dat werd ome Nan Tuinder Tijdens de opnamen in de Twaalf Balcken bleek al snel dat de oude baas wat onwennig tegenover de moderne techniek stond. Opna men moeten soms over. maar dat begreep hij met. Op de foto zie je hem kijken naar beelden van zichzelf, dui delijk genietend. Deze foto is ruim tien jaar geleden gemaakt. Maar als ik 'm onder ogen krijg, zie ik zo weer de situatie voor me, plus al het gedoe om die man naar de opnameset te krij gen. Mijn foto's zijn mijn dagboek." Zijn foto's fungeren als een dag boek voor hem. Bij elke foto hoort een verhaal. Een verhaal dat hij weer kan oproepen op het moment dat hij de foto onder ogen krijgt, zelfs als dat voor het eerst sinds vele jaren is. Every picture tells a story, zingt Rod Stewart. Zo is het." De hij is Bert Koning (40) uit Oude schild, in het dagelijks leven werk zaam bij het Maritiem en Jutters- museum. Tot 27 maart exposeert hij in ontmoetingscentrum Burgwal 37in Den Burg met een vijftiental foto's. Op-éen-na zijn ze allemaal zwartwit. Het is zijn eerste échte expositie. „Begin jaren tachtig werd geld inge zameld voor een sporthal in Oude schild. Ik had wat portretten opgehan gen van mensen uit het dorp. Dat werd een héél korte tentoonstelling, want binnen de kortste keren had ie dereen zijn eigen foto gekocht en meegenomen." Koning leerde ruim twintig jaar gele den de beginselen van de fotografie van een vrijwilliger van Heliomare, het revalidatiecentrum waar hij in zijn jeugd nogal wat tijd doorbracht. Van zijn vakantiecenten, verdiend met pla ten draaien in Texelse horeca gelegenheden, kocht hij zijn eerste camera. Sindsdien maakte hij duizen den foto's, ondermeer voor zijn werk gever en voor de Texelse Courant. „Het was moeilijk om een keuze te maken voor deze expositie Ik heb het gevoelsmatig gedaan, met de natte vinger." Het zegt veel over Konmgs werk. zo wel waar het de kwaliteit als de con sequente keuze voor zijn onderwer pen betreft De foto's zijn in veel ge vallen maritiem, met sfeervolle beel den van de haven in Oudeschild en werkende en pratende (oud)visserlui In ieder geval zijn ze onmiskenbaar Texels Ik probeer de Texelse cul tuur te pakken Die ligt vaak op straat." Konings portretten spreken direct tot Joop Rommets langs hield. „Door dit soort activitei ten heeft de dorpscommissie van Den Burg wat meer om het lijf gekregen aldus Ruud Nooij. die vaststelde dat de achterban van de dorpscommissie is toegenomen Reden om de voor lopige status in een definitieve om te zetten en aan statuten te werken Binnen afzienbare tijd wordt de offi ciële status bij de notaris bekrachtigd en het convenant met de gemeente ondertekend. De dorpscommissie beschouwt zich zelf als een aanspreekpunt binnen het verenigingsleven in Den Burg, die met van plan is bepaalde overleg structuren in de wielen te rijden. Dat niet is stilgezeten, valt af te leiden uit het zogenaamde "Karseboom beraad Vertegenwoordigers uit ver schillende geledingen uit Den Burg zijn op informele basis al een keer of vijf in café De Karseboom bijeenge komen om over het reilen en zeilen in hun dorp te praten Knelpunten in zake de openingstijden van winkels en horeca of de organisatie van eve nementen zijn door de betrokkenen besproken „ledereen die anders af zonderlijk bezig is met organiseren, denkt nu gezamenlijk na Het werkt Zelf zo goed dat als we niet oppas sen het brainstormen ons als een vliegwiel opjaagt." Mede dankzij een mooie 648-serie pakte het damesteam Tatenhove in de bowlingcompetitie vijf punten Bij het team Texlm viel een score van 509 te noteren, waardoor dit team vier punten binnen haalde. Uitslagen IBS Oele Schoo-Vliegveld 4-1; Texlin-Last Minnet 4-1. Alkema Honingh-Paal 12 3-2; Timmers Tearoom-Tatenhove H 3-2 Veen- baas-Tatenhove D 0-5; Paal 12- Croissanterie 4-1 VERVOLG VAN PAGINA 1 Met een democross schudden de motorrijders van de MAB-club zon dag de winterse kou van zich af. Het is de start van een seizoen dat er veelbelovend uitziet. Niet alleen is de baan voorzien van een impo nerende tafelberg van vijftien me ter, maar er is ook een echt start hek gemaakt. Publiek is welkom, de inschrijving begint om 11.30 uur, de eerste start wordt door wet houder Nel Eelman tussen 13,00 en 13.30 uur verricht, „De mannen zijn gretig", zegt MAB- voorzitter Henri van Maldegem Een vriendschappelijke wedstrijd om er weer een beetje in te komen leek het bestuur een verstandig besluit Zeker gezien het nieuwe obstakel Van Maldegem is er lyrisch over. „Het is een berg van zo n twee meter hoog met een platte bovenkant De kunst is om er ineens overheen te springen. Toen ie pas lag lukte dat een paar gasten, maar de baan is inmiddels met zo vlak meer, dus is betwijfel of ze het nu nog redden." Het starthek wordt door de voorzitter het klapstuk genoemd De komst had echter nog wat voeten in aarde. „We hadden het er wel vaker over Onze wedstrijdleider Gerrit Zijm had het nodige te stellen met valse starts. Dat leverde altijd veel discussie op, vooral met de liefhebbersklasse", grijnst Van Maldegem. die zelf in die categorie meerijdt. Een mechanisch klaphek was de oplossing, maar de kosten kwamen op zo'n 10.000,-. Dat hield de beslissing lange tijd tegen Geflanst Zijm en Van Maldegem lieten het idee echter met los en keken bij andere crossclubs in binnen- en buitenland. Op de januarivergadering hakte de voorzitter de knoop door „Ik heb gewoon gezegd dat ie er in maart zou zijn." Texelse bedrijven werden bena derd en bleken de MAB een warm hart toe te dragen Van Maldegem is ervan onder de indruk „Ongekend, echt waar. Als ik m'n gezicht maar liet zien wisten ze het al.' Materialen werden voor een vriendenprijsje of voor niets geleverd. Van Maldegem. Gerrit Zijm en Nico Bakker gingen ermee aan de slag. „We hebben al lemaal een technische inslag, dus we hebben iets in elkaar geflanst. De le den zijn nu iedere avond aan het schilderen om het af te maken. Mach tig joh. echt een'gezellig clubgevoel." Het hek telt veertien individuele klap hekken, die naar de crossers toe open staan. Wie te vroeg wegrijdt rijdt zich vast in het hek. De starter bedient alle hekken met een voetpe daal, met zichtbaar doordat er een zeil om het starthok zit „Ook dat werd door een sponsor geleverd." Voorpret Zondag kunnen alle categorieën ken nis maken met het starthek. En hoe wel het een oefenwedstrijd is, ver wacht Van Maldegem toch een felle cross. „Veel jongens hebben nieuw materiaal aangekocht Bovendien is er door de meesten flink aan kracht training gedaan deze winter." Voor de start wordt een training gehouden, zodat de spieren soepel kunnen wor den gemaakt. „En we houden het jaarlijkse opvoedkundige praatje Want je praat wel over machines en dat is geen grapje De voorzitter hoopt op de komst van twee gasten. Theo en Erik Eggens uit Westerbork zijn giganten op motor- crossgebied. Beiden staan op zeer goede voet met de MAB-club en zijn door Van Maldegem gelokt met ver halen over de nieuwe tafelberg. Hij glimt al van voorpret „Wie weet ko men ze. Dan zal je wat beleven overleg te treden over een verwij zingssysteem van de parkeerplaat sen naar het centrum ,,Voor ons is dat wel makkelijk, maar als je hier vreemd bent, weet je mooi niet wel ke straat je moet nemen om bij de winkels te komen Het komt ook nog al eens voor dat toeristen Texelaars de weg vragen naar een bepaald parkeerterrein, dat ze aanduiden met het gemeentelijke P-nummer. ..Wel ke Texelaar weet dat9 Ikke met", lacht Van der Kooi. De OVD wil daarom plattegronden laten drukken die gra tis worden verstrekt in de winkels. Op de achterkant komt een lijst met (be talende) OVD-leden, zodat toeristen kunnen zien wat voor zaken er zoal zijn in Den Burg. Ook is gesproken over openstelling van winkels in de zomerperiode Van der Kooi: We willen iets verzinnen waardoor we de mensen met om 18.00 uur massaal uit Den Burg stu ren. omdat ze nergens meer terecht kunnen. We willen aansluiting zoeken bij de horeca, bijvoorbeeld doordat wij iets langer open blijven en zij iets eerder open gaan." Ook is gesproken over investeren in sfeer, bijvoorbeeld door levende muziek Er is een wijziging in het bestuur van de OVD Fred Winkel is eruit wegens bedrijfsbeëindiging Zijn plaats is in genomen door Co Vermüe van De Twaalf Balcken, (ADVERTENTIE) Kjiv.i,iI Hl- 540.25 Mhx

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5