Bosbeheerder in hart en nieren zwaait af i Elke dag genieten zolang het nog kan Texelse toiletunits economisch succes „De Dennen geen openluchtmuseum" Ziekte beheerst leven Sanne Brügemann Bedrijvig/fev/ TEXELSE y COURANT- Roel Klaassen (61) wilde al op z'n 12e boswachter worden P-" Koos Ruiter koopt café „Le Berry" Slagerij bedolven onder bloemstukken VRIJDAG 7 MAART 1997 Selukkig kan in de cultuur van Staatbosbeheer intern behoor- worden gediscussieerd. Maar zodra van hogerhand eenmaal n besluit is genomen, moet je dat uitvoeren. Strak de regels leven is echter niet mijn stijl, ik heb zoveel mogelijk gepro- :erd er soepel mee om te gaan." Aldus Roel Klaassen (61), ids 1984 districtshoofd van SBB op Texel. Wegens het be- tiken van de VUT-gerechtigde leeftijd neemt hij vandaag af- heid. sn roerig moment om de pijp -Klaas- os handelsmerk- aan Maarten te iven. Immers, de grootschalige inning van De Dennen houdt de imoederen hevig bezig. Een discus die Klaassen aan het hart gaat, ituige zijn op persoonlijke titel inge- nden stuk onlangs in de Texelse >urant let is natuurlijk niet leuk dat er zo n jrm van protest opsteekt over een ileid waarvan ik mijn hele loopbaan ilig overtuigd ben geweest. Als je krant leest, lijkt het alsof er alleen aar tegenstanders zijn. Terwijl ik k positieve reacties heb gekregen, iker als je eenmaal uitleg hebt igeven, tonen de mensen vaak be- Momentopname liverse schrijvers beschouwen het is als een openluchtmuseum van nnen, maar dat is het niet. Men reekt van wanbeheer. Maar wat Hen ze dan? Alleen maar conserve- i? Wie iets van bosbeheer weet, n bedenken dat het huidige bos n momentopname is. Als we niks en, komt aan dit bos een eind Ik u graag willen dat de mensen het ichter bekijken; hier zit een goed irhaal achter aassen had de huidige commotie niet voorzien Nee, anders hadden p wel een voorlichtingsavond ge- iuden, zoals twee jaar geleden met de hooglanders. Maar ik vraag me af ieveel mensen die avond zouden hebben bezocht Niet zoveel, denk ik. Erik van der Spek, onze voorlichtingsman, is nu de boeman. Ik heb er bewondering voor dat hij zo rustig blijft Zelf zou ik de neiging heb ben om emotioneel te reageren Lange weg Dat is niet zo vreemd, want de gebo ren en getogen Groninger is een echte bosliefhebber Weliswaar groeide hij op in een landarbeiders gezin in Bellingwolde (dichtbij de Duitse grens) waar in de verre omtrek geen bos te bekennen was, maar al van jongsaf aan had hij grote inte resse voor bomen Net als zijn oudste broer mocht hij leren aan de Mulo in de buurt. „Eerst was ik nog te speels, maar al op mijn twaalfde had ik een duidelijk beeld; ik wilde boswachter worden." De jonge Roel had een lange weg te gaan. want op de toenmalige Bos- bouwschool kwam je niet zomaar. Eerst een jaar praktijkervaring in de bosbouw, daarna een jaartje in de landbouw, vervolgens het diploma van de landbouwschool en tenslotte een toelatingsexamen. Klaassen zette er zijn tanden in en nam alle hindernissen. Lange dagen Hij moest er soms veel voor opzij zetten In het 35 km verderop gelegen Exloo (Drente) kon hij voor negen maanden aan de slag als leerling- boswachter. „De eerste drie maan den kreeg ik geen loon. Wel zou ik per week zestien gulden kostgeld kwijt zijn. Op zaterdag verdiende ik wel bij als bakkersknecht, maar dat was met genoeg. Daarom besloot ik dagelijks op en neer te fietsen. Ik moest om zeven uur op het werk zijn, dus dat betekende elke ochtend om vier uur uit bed Na een maand kreeg ik dis pensatie, vanaf toen kreeg ik f 18,-per week. Het kostgeld en een gulden ziektekosten-verzekering gingen daar weer vanaf, zodat ik elke week een gulden overhield. Die spaarde ik om er studieboeken van te kopen Zijn stageplaats in de landbouw was een stuk florissanter; op een boerde rij in Zwitserland. „Daar maakte ik ook lange dagen Als ik dan 's avonds om acht uur binnen kwam, vroeg grootmoeder 'Bist du schon fertig?' Met die familie heb ik nog steeds con tact." Nieuw Guinea Na zijn studie en militaire dienst ver trok Klaassen met zijn kersverse echtgenote in 1960 naar Nieuw Guinea, waar hij als bosarchitect bij het Boswezen ging werken. „In het begin was het prachtig. Later ver slechterde de toestand in het land en zaten we in de hoek waar de klappen zouden vallen. Op een gegeven mo ment zaten we rondom in de mari niers, we konden geen kant meer op." Klaassen werkte op het eiland Pulau Adi, 70 km uit de westkust van Nieuw Guinea „Daarheen was het zeven uur varen met een prauw, een grote uitgeholde boomstam met buiten boord motor. Die zee was de Noord zee van de tropen, het kon er soms aardig spoken. Op het eiland was een Amerikaanse maatschappij bezig om met zwaar materieel hout te kappen. Ze hadden vier boomsoorten nodig voor de produktie van fineerhout. Wij moesten die bomen aanwijzen en arbeiders werven onder de Papoea's. Ook hielden we ons bezig met inven tarisatie, dan waren we soms veertien dagen op pad in de rimboe. We na men altijd een plaatselijke boom kenner mee; zo'n man wist wel 300 soorten te benoemen. Verder werkte ik als havenmeester. Nieuw Guinea was Nederlands grondgebied, daarom moesten binnenkomende schepen worden gecontroleerd Terug in Nederland solliciteerde Klaassen bij Staatsbosbeheer. In het m f'f i. Hf? i H» rM Vm fm m MNN it Roel Klaassen voor zijn woning op de Hogeberg, het schitterend gelegenSandershuus „Als ik hel nog eens over mocht doen, ging Ik weer bij SBB werken, maar dan als opzich ter. Dan benle tenminste regelmatig in het veld te vinden." voorjaar van 1963 belandde hij op Texel Onder het toenmalige hoofd Maarten Mantje liep hij ruim drie maanden stage als onderdeel van zijn interne opleiding. Dat beviel we derzijds goed Op advies van Mantje solliciteerde hij naar de functie van districtshoofd in de Wieringermeer „Het ging me vooral om de bijbehorende woning. Mijn vrouw was namelijk in verwach ting en we zochten een huis Ik dacht: na twee jaar ben ik weer weg uit die polder, maar bleef er twintig jaar." Omdat Klaassen eigenlijk te jong was voor de baan, werd Mantje gevraagd als mentor te fungeren. „Ik heb veel van hem geleerd", zegt Klaassen. „Voor Mantje heb ik veel bewonde ring, ook al was hij een totaal andere persoonlijkheid Hij had een domi nante stijl van leiding geven, ik met. Ze zeggen wel eens dat ik te tolerant ben voor mijn medewerkers. Daaren tegen ben ik kritisch richting bazen. Mijn stijl is. vertrouwen en ruimte ge ven. In negen van de tien gevallen krijg je het vertrouwen terug Draagvlak Uiteindelijk werd Klaassen de opvol ger van de man die hem in zijn eer ste jaren bij SBB had begeleid. In 1984 nam hij op Texel het roer over van Mantje Die wisseling van de wacht viel min of meer samen met een versoepeling van het beleid op landelijk niveau Van Klaassen werd verwacht dat hij niet de harde lijn zou volgen, maar meer naar overeen stemming zou zoeken om zo een bre der draagvlak voor het beleid te krij gen, Een rol die hem op het lijf was geschreven. ,,Een goed voorbeeld daarvan is camping Kogerstrand Voordien was de visie: weg uit de duinen. Het kostte echter ƒ7 miljoen om het terrein te verplaatsen. Daarom gingen we met de RST om tafel en maakten afspra ken over een goed beheer SBB kon de pachtinkomsten overi gens niet missen Dat is onze groot ste bron van inkomsten. De helft van de begroting wordt erdoor gedekt Verder hebben we niet zoveel moge lijkheden. We kunnen het niet maken om entreegeld voor bos en duin te heffen." Beetje meer... Sinds de laatste reorganisatie (1989) geldt een bedrijfsmatige aanpak. De overheid verplicht SBB zoveel moge lijk geld zelf terug te verdienen. Naast de eigen inkomsten ontvangt SBB van het ministerie geld voor het werk plan dat in een jaar moet worden uit gevoerd. De laatste jaren wordt steeds meer gebruik gemaakt van een derde geldstroom het ministerie heeft „potjes" voor speciale projec ten Het Moksloot-project, plan- Tureluur, plaggen in de duinen, de Schotse hooglanders en de buiten- Muy zijn daarvan voorbeelden. „Soms lijkt dat een onuitputtelijke bron Texel ligt goed in de markt We letten er wel op dat er nuttige projec ten mee worden gefinancierd; ze moeten wel passen bij de potentie van een gebied." Klaassen erkent dat het irritatie geeft dat SBB enerzijds met bezuinigingen wordt geconfronteerd, terwijl ander zijds veel geld beschikbaar is voor projecten „Een beetje meer voor beheer zou prettig zijn. Maar ja, daar kan de politiek geen furore mee ma ken. Met een vishevelpassage wél, voor lepelaars kun je momenteel bijna alles gedaan krijgen. Idem met de natte duinvalleien." Veel vergaderen Op Texel werd Klaassens werk vooral gekenmerkt door allerlei vormen van overleg en samenwerking. Veel ver gaderen dus. Eigenlijk meer dan de gemoedelijke Klaassen lief was. „Sinds 1989 werkte ik twee dagen per week op het regiokantoor. Ik be kleedde op Texel meer een manage- ment-functie. Zélf bosonderzoek doen, zoals in de Wieringermeer, kwam er niet meer van. Als ik mijn loopbaan nog eens mocht overdoen, zou ik weer bij SBB gaan werken, maar dan als opzichter Dan ben je tenminste regelmatig in het veld te vinden." Onder zijn leiding kwam onder meer het beheersplan voor de duinen tot stand, kwam het overleg over het rot- ganzenbeheer met de Texelse agrariërs in rustiger vaarwater, werd het duinterrein van camping Loodsmansduin weer natuurgebied (en de bunkers gesloopt), de golf baan gerealiseerd („een pracht- oplossing") en vond een omvangrijke herindeling van pachtgronden plaats in het Hogeberg-gebied. Wringen Het scheidende districtshoofd maakte tijdens zijn SBB-loopbaan vier of vijf reorganisaties mee. De volgende is in aantocht. Volgend jaar vindt een ver zelfstandiging plaats. Klaassen is gevraagd om zitting te nemen in de vertrouwenscommissie, die de in terne sollicitaties zal behandelen. Hij juicht de verzelfstandiging toe. „Zo wordt doelmatiger werken mogelijk. Verzelfstandigen is iets anders dan privatiseren. De organisatie blijft amb telijk, maar op afstand van het minis terie Wat ik nu een groot kwaad vind, is dat elk district z'n jaarbudget moet opmaken. Als er geld over is, moet je je op het eind van het jaar in bochten wringen om nog snel werk aanbe steed te krijgen. Reserveren is nu niet mogelijk, straks wel." Toekomst Zo blijft Klaassen de komende tijd toch nog betrokken bij Staatsbos beheer. Ook in het kantoor aan de Abbewaal in Den Burg zullen de me dewerkers hem nog wel een tijdje aantreffen. Niet om de nieuwe leiding (zijn taken worden voorlopig waarge nomen door Jaap van Groenigen en Piet Postma) op de vingers te kijken, maar om het archief af te werken Een karwei dat hij op zich had geno men als werktherapie tijdens het af gelopen half jaar. Tijdens de zomer kwam Klaassen erachter dat geeste lijk de rek eruit was. Fysiek voelt hij zich echter nog fit en hoopt dan ook nog vele jaren van de VUT te kunnen genieten. Dat doet het liefst in zijn tuin bij het schitterend gelegen Sandershuus op de Hogeberg. waar hij en zijn vrouw blijven wonen. „Tot ik oud en stram ben. en dat duurt hopelijk nog een hele tijd Tekst en foto: Frans Hopman jenschijnlijk is Sanne Brüge- snn een sportieve, kerngezonde nge meid. Maar schijn bedriegt, int de 18-jarige Texelse is onge- ïslijk ziek. Al sinds haar ge- Jorte heeft ze cystic fibrosis, be- bekend als de taai-slijmziekte. Semiddeld worden patiënten 28 ir, dus ik ben al over de helft, larom probeer ik van elke dag te jenieten." Morgenavond is Sanne Speciale gast van de Van Beurden sand, die in café W'tjewel een con cert geeft ten bate van de Neder landse CF Stichting. [stic fibrosis is, hoewel in Nederland een op de 3600 kinderen ermee wordt geboren (Texel telt momenteel drie patiënten), vrij onbekend Met die onwetendheid wordt Sanne veelvul dig geconfronteerd. „Van de buiten kant zie je mets. Aan de ene kant is dat een voordeel, want daardoor wordt ik door velen als een gezond persoon behandeld. Ik moet er met aan denken dat heel Texel na dit in terview straks naar mij toekomt en vraagt 'goh, hoe gaat het nou met je?'. Het nadeel is dat de mensen niet zien wanneer het mis met me is." Wat dat betreft stuit ze vaak op on begrip. .Bijvoorbeeld met roken. Als ik voor een verjaardag wordt uitgeno- inne Brügemann en haar grote kameraad, de boxer Quinten. (Folo Frans Hopman) digd, vraag ik eerst of er wordt ge rookt. Anders ga ik niet heen Op het moment dat iemand toch een sigaret opsteekt en eerst in discussie gaat, voordat-ie de peuk in de asbak doet, gaat het voor mij al te ver. Rook maakt me benauwd. Het slaat neer in de longen, waardoor er nog meer slijm wordt aangemaakt." Om die reden gaat ze ook bijna nooit uit, maar morgenavond maakt ze een uitzondering. „Omdat ik het graag wil. Ik ga de hele avond heen, want of ik nou vijf minuten of vier uur in de rook sta, maakt niet uit Dat avondje ple zier moet ik met een hele week be kopen, dat weet ik nu al. Voor vol gende week heb ik dan ook geen afspraken gemaakt." Niet zielig Zes maanden na de geboorte werd de (erfelijke) ziekte bij haar vastge steld. Ze kampte met een groei-ach- terstand en na een hele serie onder zoeken werd de diagnose gesteld. „Nee hoor, ik heb nooit gedacht 'was ik maar nooit geboren Ik geniet van elke dag, een normaal mens doet dat met. Ook heb ik veel levenswijsheid en dat en/aar ik als een rijk bezit Ik ben niet zielig Tot haar twaalfde ging Sanne op on bezorgde wijze met de ziekte om Er waren beperkingen, maar dan deed ze gewoon wat anders. „Mijn weer stand was geringer dan die van an dere kinderen. Zij konden de straat uitrennen, ik niet. ledereen mocht zonder jas en met nat haar naar bui ten, ik niet. Maar ik kon wel kletsen en touwtje springen. Zo baan je jezelf een weg," Van jongsaf aan werd gehamerd op goed eten De eerste jaren volgde ze een streng dieet „Eigenlijk heb ik nog een dieet, maar zo ervaar ik dat niet meer. Ik weet nu wat ik moet doen en laten Welke pillen en welke hoeveel heden ik moet slikken." Tot het uiterste Tot de vierde klas ging ze alleen 's ochtends naar school. „Kwart voor twaalf ging ik weg, naar de fysiothe rapeut. Die moest dagelijks kloppen, om het slijm uit mijn longen los te krij gen Op mijn twaalfde ben ik daarmee gestopt en het zelf actief gaan aan pakken. Veel turnen, maar ook zwemmen en in de'zomer op de fiets naar het strand. Allemaal om mijn lon gen tot het uiterste te drijven." Bij het aanbreken van de puberteit werden de problemen groter „Op mijn twaalfde werd ik me meer dingen bewust. Toen ging ik denken: waarom? Ik ging me realiseren wat er aan de hand was." CF kan in de puberteit een stijgende of dalende lijn te zien geven Bij haar verslechterde de gezondheid, wat de acceptatie nog moeilijker maakte. „Het duurde wel vier jaar voordat ik het allemaal had aanvaard. Maar nog steeds heb ik het wel eens moeilijk. Vooral als je een infectie oploopt en weer een terugslag krijgt. Dan moet je alles weer helemaal opbouwen Met heel veel training kom je er dan weer bovenop, maar niet meer op het oude niveau." Turnen Sport is voor haar een belangrijk mid del om zo fit mogelijk te blijven. „Er zijn wel eens dagen dat je denkt; getver, alweer die sporttas Maar ik doe het voor mijn gezondheid Vijf maal in de week houdt ze zich bezig met medische fitness onder lei ding van een fysiotherapeut. Op Texel staat ze bekend als een uitste kend turnster. „Een goede sport voor mij. Met basketball of zo komt het op je conditie aan, maar turnen bestaat uit korte krachtsexplosies Na je oe fening kun je weer op een bankje uil- rusten. Soms sla ik een beurt over om extra rust te krijgen; ik stel mijn gren zen." Op de middelbare school liep ze soms tegen een muur bij docenten en mede-leerlingen die de ernst van de ziekte met doorgrondden, „Eén keer scheurde ik m'n enkelbanden en liep ik op krukken Toen hield iedereen de deur voor me open, terwijl ik zoiets had van 'hoezo, dit gaat wel weer over' Mijn eigen ziekte was vaak veel erger, maar dat hadden ze niet door." Soms was Sanne weken achter el kaar afwezig. Zodra ze haar gezicht liet zien, zetten sommige leraren haar onder druk om de achterstand binnen de kortste keren in te lopen. Tijdens het laatste jaar op de Havo was ze dat zó zat, dat ze haar gezicht nauwelijks meer in de klas liet zien Met veel strijdlust wist ze toch het diploma in de wacht te slepen. „Voor mijn ten tamens had ik heel lage cijfers, maar met het examen maakte ik alles goed Creativiteit Ze gebruikt het diploma echter met om verder te studeren. „De grote stad met zijn verontreinigde lucht zou me de das om doen. Bovendien moet ik dan een nieuwe huisarts en fysiotherapeut En als ik ziek word, moet mijn moeder steeds heen en weer." Liever op Texel dus, waar ze in Den Burg een eigen woning heeft. Sanne volgt allerlei cursussen, vooral op creatief gebied airbrush, bodypaint beeldhouwen, fotografie. Ik was altijd al creatief, dat ben ik nu verder aan het ontwikkelen. Deze cursussen zijn goed te combineren met mijn eiqen fitheid." Haar grote kameraad is haar hond, een boxer „Eigenlijk mag je als CF- patiënt geen hond. maar ik had nooit last van honden, wèl van katten. Het voordeel van een hond is' je móet eruit. Vier of vijf keer per dag een eind lopen." „Of ik mezelf nog doelen stel? Puur doen wat ik leuk vind. Als ik iets wil, doe ik het vandaag. Op dit moment heb ik in mijn leven alles al gedaan dat ik echt wilde." Na vijf jaar bedrijfsleider te zijn geweest, heeft Koos Ruiter café Le Berry in De Koog gekocht. De Am sterdamse eigenaar bood hem de zaak aan. „Een mooie kans die ik met beide handen heb aangegre pen", aldus Ruiter, die enkele ver anderingen wil aanbrengen. Binnen komt in elk geval een cocktail bar, waar straks professioneel ge mixte drankjes verkrijgbaar zijn. Bui ten wil Ruiter een terras en (op de hoek) waarschijnlijk een snackbar maken Een al langer bestaand plan. dat Ruiter voor het seizoen hoopt te realiseren. Het café blijft Le Berry heten, maar maakt niet meer deel uit van de lan delijke keten onder deze naam. Rui ter heeft er zin in. „Het is een zalig bedrijf. Nu kan ik zélf ondernemen op een eigen, zeg maar Texelse wijze.' Een bestelling van 61 toiletunits door een toeristisch bedrijf aan de Duitse Oostzeekust betekent een economische stimulans voor Texel. Meijert Boon Systeembouw begon een paar jaar geleden met de betonnen hokjes. Na een pre sentatie op een vakantiebeurs in Hamburg ziet de toekomst er roos kleurig uit voor de producenten. De eerste serie units was voor De Krim „Hoe we erop kwamen'' Ach ik was zelf al een tijdje bezig om iets te ontwerpen. Ik stond in het postkan toor een paar kopietjes te draaien toen ik werd aangesproken door een man achter me", zo begint Meijert Boon uit De Cocksdorp. Het contact met toerist Noordman uit 's Hertogenbosch, die als bouwkundige was afgestudeerd in Delft, liep uit op een tekening, die door Boon werd vertaald in het huidige model „De vorm is de kracht", weet de betonspe- cialist. „Het oogt vriendelijk en past in de omgeving van een kampeerter rein. Er zijn wel meer kleine toilethok jes. maar die zijn van kunststof en echt hokkerig Na De Krim volgde een camping in Sint Maartenszee Maar toen werd het stil „Eigenlijk vreemd, want de reacties waren erg positief', aldus Boon Via Seijsener Recreatie Tech niek, een bedrijf uit Zaandam met contacten in Duitsland, kwam on langs echter de order voor 61 exem plaren binnen En er volgde nog een opdracht. „Ik denk dat Duitse kam peerders meer op privacy zijn gesteld dan de Nederlanders. Een Duitser is meestal geen echte kampeerder. Kijk maar naar de cijfers, ze nemen liever een bungalow." Patent aanvragen op het ontwerp is volgens Boon een lastige en kostba re zaak. „Je hebt nog zoiets als ont- werprecht, maar nagemaakt worden ze toch Dat hou je niet tegenHij hoopt dat de vakantiebeurs, waarop een model op de helft van de ware grootte veel aandacht trok, toch nog de nodige orders oplevert. „Het is een economische impuls voor ver schillende Texelse bedrijven. Want er komt ook een tegelzetter, dakbedekker, elektricien, schilderen noem maar op aan te pas De Oosterenders zijn blij met de vestiging van een nieuwe slagerij in hun dorp. Dat bleek gisteren bij de opening van de zaak van Rob en Meta Maas. Het echtpaar werd be dolven onder de bloemstukken en gelukwensen. 's Morgens liep het ook storm wat betreft klandizie. „We konden het met zijn tweeën amper aan", vertelt Meta Maas. „Vooral de biefstuk, die in de reclame was, viel bijna met aan te slepen." Na een aantal hectische dagen, waarin alles tegelijk moest gebeuren hebben ze de beschikking over een keurige winkel. In vergelijking met vijf jaar geleden, toen ze met hun oude zaak stopten, is een groot deel van het interieur vernieuwd. De karakte ristieke schouw met oud-Hollandse tegeltjes is gehandhaafd Alle klanten kregen gisteren soesjes aangeboden, voor de kinderen waren vlaggen, bal lonnen en kleurplaten Naast vlees en vleeswaren verkoopt Maas ook kaas, soep en kruiden Rob en Meta Maas proberen het na vijf jaar opnieuw met een slagerij in Oosterend. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7