Cjroen rwartsJexeUin het harL, Tegenstanders rotonde stappen naar rechter Motie zet verhouding raad weer op scherp Vormgevers in spé testen strandstoel Huizen trillen door schietende tanks DO PLUS College durft aanleg wel aan Oefening op Vliehors geeft overlast B en w doorstaan vertrouwenskwestie -\\orszel Bravo! Proef electronisch stemmen in Gollards Wie wil weidevogels helpen beschermen? VERDER IN DIT Jummer Vrouw (71) overlijdt aan gevolgen ongeval Bisschop Bomers weer naar Texel Nico Dros schrijft „echt Tessels" boekenweekgeschenk Opening „schapenpad" Plan buitengebied in één jaar klaar? Boeren krijgen geld voor vogelnesten Hoed gaat eraf Tegemoetkoming voor scholieren van de Wadden Bartimeushoeve na verbouwing conferentieoord TEXELSE^COURANT GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11165 VRIJDAG 14 MAART 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging- telefoon 0222 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS JONNEMENTSPRIJS 65,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 genstanders van de rotonde willen dat de rechter in kmaar de werkzaamheden die maandag van start gaan liegt. Ze vinden dat zolang de bezwaarprocedure loopt, aanleg niet mag beginnen. Het college acht het onwaar- hijnlijk dat de rechter gehoor geeft aan hun verzoek tot horsing. B en w zetten hun besluit om maandag te star- gewoon door. Het werk is gegund aan Daalder's nnemersbedrijf uit Alkmaar. Met ƒ368.000,- schreef dit drijf als laagste in. de provincie de verklaring van sn bezwaar heeft afgegeven en de ilegvergunnmg is verstrekt, zien b w geen reden nog langer van de ileg af te zien. Er zijn volgens de neente voldoende planologische legingen gemaakt. Nu de vergun- g is verleend mag de gemeente als bij een bouwvergunning op en risico beginnen met de aanleg. Schorsing jenstanders hebben zes weken de bezwaar in te dienen. Omdat ben een nieuwe argumenten tegen de rotonde voorzien, durven ze de aan leg wel aan, Menno Stam, die namens „Tien voor Texel" en andere tegenstanders vrij dag het verzoek tot schorsing aan de arrondissementsrechter in Alkmaar overhandigde, voelt zich onvol doende serieus genomen door het college. „Wat heeft bezwaar maken voor zin als de rotonde er over zes weken toch ligt. Die verdwijnt dan met meer." Volgens Stam wordt het ver zoek aan de rechter gesteund door alle bezwaarmakers en worden zo veel mogelijk andere tegenstanders gemobiliseerd. Veiligheid Het college zegt niet langer met de aanleg te willen wachten omwille van de veiligheid van de weggebruikers en het op handen zijnde seizoen. Verkeer over de Hoornderweg en de Emmalaan wordt gedurende de aan leg omgeleid. Verkeer uit Den Burg kan bijvoorbeeld via de Haffelderweg naar de boot. De werkzaamheden aan de rotonde worden in tweeèn gesplitst. Doorgaand verkeer over de Pontweg wordt via stoplichten langs de werkzaamheden geleid. Ze kun nen tijdelijk gebruik maken van één rijbaan. Automobilisten die tijdig bij de boot willen zijn, doen er goed aan iets eerder van huis te gaan. Wielrijders uit alle richtingen stuiten op het fiets pad op hindernissen. Ze kunnen met de fiets aan de hand de kruising pas seren. verwikkelingen rond het bestemmingsplan buitengebied bben een nieuwe wig gedreven tussen de coalitiepartijen de PvdA, WD en D66. Deze oppositiepartijen verwijten it name wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) onvol- ende doordrongen te zijn van de ernst van de ontstane uatie. De kwestie was dinsdagavond zelfs aanleiding tot n motie van wantrouwen tegen het college. Het was geen rrassing dat die met grote meerderheid werd verworpen. vertrouwenskwestie volgde op uitvoerige reactie van Schilling op sche vragen van Dirk Terpstra dA) en Erna Eelman (WD). De houder slaagde er niet in het wan- iwen van de PvdA, de WD en •6 tegen zijn beleid weg te nemen. ze partijen verwachten dat hij niet staat zal zijn binnen een jaar met p sluitend bestemmingsplan op I te komen, zoals met de provin- is afgesproken. I or de motie van wantrouwen zijn Sip hel moment dat u dit leest is et mooie voorjaarsweer ver- I toedelijk al weer voorbij en I toeten we onze lentekriebels in I ewang houden Of bent u al I egonnen met de grote schoon- I taak? Ramen en deuren open, II eubels naar buiten en maar I oetsen en schrobben, want niet I Heen Vinke maakt schoon. Ook I te je dik tevreden bent met je I zoning is er altijd wel een pand I f een plek te bedenken waar- I tee je best zou willen ruilen. Een I istorisch huis waar generaties ^un sporen hebben achterge- ten of iets karakteristieks. Niet iereen waardeert dat, zelfs 'mmige eigenaren niet. De Plaatselijke overheid bestempelt iuw eigendom tot monument, 'rwijl je het zelf het liefst wil 1openAan het Schilderend staat '°'n pand, ,,Flevo" dat veel tensen bijzonder tot de verbeel- ting spreekt. De huisbaas wil het 'ervangen en heeft geen bood- 'chap aan nostalgische en mdere sentimenten. Jammer, hsschien bedenkt hij zich alsnog 'n wordt het voor ,,Flevo", bravoI Horszei de verhoudingen tussen coalitie partijen Texels Belang en CDA en op positiepartijen PvdA, WD en D66 opnieuw op scherp gezet. De botsing komt nauwelijks twee maanden nadat de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Ed Haaks- man uit Delfzijl in De Krim in besloten heid over de sfeer in de raad heeft gesproken. Toen kwam ook het vergadertempo aan de orde. Of de Krim-sessie in dat opzicht wél zin heeft gehad, vroeg wethouder Poster zich af tijdens de eindeloze discussie over het weidevogelplan. „Ik weet niet of deze vergadering nog wel zo flitsend is" Groen Links Opmerkelijk was dat Groen Links, dat zich óók bijzonder kritisch over het Bewoners van Samen Eén/Gollards fungeren donderdagavond als proef konijn voor het electronisch stem men. De test start om 18.30 uur. Be langrijk voordeel van het systeem is dat de verkiezingsuitslag aanzienlijk sneller bekend is. Het ziet ernaar uit dat Texel bij de komende verkiezin gen als coördinator van het electronisch stemmen in de noordkop gaat optreden. Het voorjaar staat voor de deur, dus breekt ook het broedseizoen voor de weidevogels bijna aan. Reden voor de Vogelwerkgroep Texel te zoeken naar enthousiaste mensen die willen meehelpen om nesten te vinden en te beschermen. Hoewel ervaring Op prijs wordt ge steld, is het beslist geen voorwaarde. Men kan eerst een tijdje meelopen met een ervaren zoeker tot men het onder de knie heeft. De vogel werkgroep hoopt door de samen werking tussen boeren en vrijwilligers te zorgen voor een betere weide vogelstand op Texel. Voor aanmel ding en informatie: Giel Witte, tel. 31 38 95. Studenten van de Koninklijke Aca demie van Beeldende Kunst uit Den Haag namen gistermiddag op het strand een voorproefje van de zomer. Dat deden ze comfortabel gezeten in een strandstoel die ze zelf hadden ontworpen en in elkaar gezet. Het beste ontwerp wordt door zeilmakerij Switzer uit Den Burg in produktie genomen. Ontwerp een strandstoel die makke lijk is mee te nemen, lekker zit en van uit zee goed is te onderscheiden, luidde de praktijkopdracht voor der tien studenten aan de opleiding tot interieurarchitect. Het voorberei dende werk hadden ze getroffen in de Haagse afdeling voor achitectonische vormgeving. Voor de uitvoering werd zeilmakerij Switzer op Texel gekozen. bestemmingsplan had uitgelaten, de zijde van het college koos. Peter Bak ker: „Voor ons is de vertrouwens vraag nu niet relevant. We hebben wél zorgen over de ontstane situatie in het buitengebied, maar zien er geen voordeel in nu het vertrouwen op te zeggen. Het moet met elkaar toch mogelijk zijn in een jaar met dit plan verder te komen." Volgens Jaap Vlaming zetten de partijen die vóór de motie stemmen, zichzelf buitenspel. Tijdens de interpellatie bleek dat het ook niet erg botert tussen GL en D66. „Het is geloof ik al derde keer dat Pieter zijn wantrouwen tegen het col lege uitspreekt. Alsof dat steeds een sterretje oplevert." De Groot rea geerde geïrriteerd: „Maar ik ben dan ook niet uit op een wethouders zetel..." Stemverklaring Schilling liet in de wandelgangen doorschemeren zijn politieke lot aan de motie te verbinden. „Ik ontraad iedereen deze motie te steunen. Ik zit nog boordevol werklust en zal me tot het uiterste inspannen dit tot een goed einde te brengen", zei hij later in een stemverklaring. Met negen stemmen tegen de motie en vier vóór (PvdA, D'66 en WD), sprak het me rendeel van de raad het vertrouwen in de wethouder uit. Oefeningen van de landmacht op de Vliehors hebben deze week op Texel forse geluidhinder veroorzaakt. Zowel dinsdagavond als gisterochtend waren de schietende tanks tot ver op het eiland te horen. Bij de gemeente kwamen di verse klachten binnen. De commandant van het schietkamp op Vlieland, majoor J.A. de Jong, trof gisteren maatregelen om de overlast te beperken. Deze week werd op de Vliehors geoefend door een groep militairen afkomstig van de schietopleiding in Amersfoort. Ter afronding daarvan moesten zij met scherp schieten. „Dit is geen spel of simulatie. Nu ervaren ze wat een tank doet met een gra naat. Dat is essentieel", aldus majoor De Jong. Dat de oefeningen deze week op Texel tot veel klachten hebben geleid, noemt hij „heel vervelend". „Op de Vliehors hebben we dertig schiet- weken Wat klachten betreft is dit gelukkig een uitzondering." Oorlogsgebied De oefening van dinsdagavond was De 71-jarige lm Heins uit Den Burg is gisterochtend overleden aan de verwondingen die ze woensdag middag had opgelopen bij een ver keersongeval op de kruising Pont- weg/Gerritslanderdijkje. Het slachtoffer stak met haar fiets omstreeks 14.15 uur vanaf het Gerritslanderdijkje de Pontweg over. Ze verleende geen voorrang aan een 48-jarige automobilist uit Nijkerkerveen, die haar vanaf De Koog naderde. De vrouw werd in de flank geraakt en moest met hersen letsel naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ze is gistermorgen aan haar verwondingen overleden. De politie leidt uit de remsporen en de verklaring van de automobilist af dat hij niet harder dan de toegestane tachtig kilometer per uur heeft gere den. tot bij Den Hoorn hoorbaar. Tot 22.15 uur werd continu geschoten. In De Cocksdorp, dat hemelsbreed slechts enkele kilometers van het schiet- terrein ligt, stonden de huizen zelfs te trillen. Dat was althans de ervaring van Teun de Wit, één der klagers. „Werkelijk, ik overdrijf niet De hinder was groot. Het glaswerk in de kast trilde mee. Het leek wel of we in oorlogsgebied verkeerden." „Anders hebben we minder last, maar eigenlijk is het het hele jaar door ernstig. Bovendien is er -en nu spreek ik ook als lid van de Werkgroep Landschapszorg Texel- toch sprake van een enorme verstoring van het natuurgebied de Waddenzee." Niet stopzetten Na de avondoefening van dinsdag kwamen de volgende ochtend méér klachten bij de gemeente binnen dan normaal Woensdag was de hinder minder, maar gisterochtend vanaf half negen was het weer raak. „Ook bij mij thuis in De Waal wat het hoorbaar", kan burgemeester W. van Rappard er van meepraten Toch zag hij geen aanleiding om zijn Vlielandse collega of de commandant te vragen de oefeningen stop te zetten. „Dat advies heb ik niet gekregen. Ik vind dat je van die mogelijkheid met lichtvaardig gebruik moet maken". verklaart Van Rappard. Terwijl omstanders toekijken, ontfermen hulpverleners zich over het slachtoffer. (Folo Gerard Timmerman) Mgr. H.J.A. Bomers, bisschop van Haarlem, komt zondag naar Texel. In de RK kerk van Den Burg zal hij 21 kinderen het Heilig Vormsel toedienen. De viering, muzikaal begeleid door The Gospeltrain, begint om 10.15 uur. Eigenlijk zou de bisschop vorig jaar al voor deze gelegenheid naar het eiland komen, maar toen moest hij wegens een andere verplichting afzeggen. Het is voor de tweede maal Kou en mist weerhielden de studenten van de Haagse Academie voor Beeldende Kunst er niet van de door henzelf ontworpen strand stoelen uit te testen. ir<*° Owwo Ttmmamwi Docent Frans Willigers kende Henk Switzer nog uit z'n Amsterdamse tijd en had goed ingeschat dat de Texelaar z'n werkplaats aan de Wil- helminalaan graag beschikbaar zou stellen. Daarop reisde het gezelschap af naar het eiland en vatte woensdag middag naald en draad ter hand. Aan de ontwerpen was te zien dat elk van de derdejaars studenten er eigen inzichten op nahield. Eén ontwerpster gebruikte zand als vulling, terwijl an deren een metalen constructie had den bedacht. Gistermiddag werden de zitjes op het strand bij paal 9 uit geprobeerd. Het gezelschap was er nog niet uit welk model favoriet is en in aanmerking komt als serieprodukt. De burgemeester wijst erop dat onlangs een stap in de goede richting is gezet. Sinds 1 januari j.l. is er één aanspreekpunt bij Defensie, zodat de gemeente bij klachten niet eerst hoeft uit te zoeken of er wordt geoefend door de landmacht of de luchtmacht. Van Rappard zou graag met de landmacht verdergaande afspraken maken, zoals óók met de luchtmacht is gebeurd. Hij is hierover al zo'n twee jaar in overleg met Defensie, maar er zit weinig schot in de zaak. „Vanuit het standpunt van de landmacht vind ik dat verklaarbaar, maar men zal toch rekening moeten houden met de gevoelens die op Texel leven", zegt Van Rappard. Avondoefeningen Hoogste prioriteit hebben wat hem betreft de avondoefeningen. „Daar moeten we proberen vanaf te komen Majoor De Jong van het cavalerie- schietkamp op de Vliehors acht deze oefeningen echter noodzakelijk. „Ze zijn nodig om mensen in verminderd zichtte laten oefenen. Gezeten in een donkere koepel ziet het er allemaal anders uit." Volgens de Wet Milieubeheer mogen de oefeningen tot 23.00 uur duren. „In de helft van de gevallen zijn we om tien uur 's avonds klaar. Maar als er bijvoorbeeld een scheepje in de oefensector ligt, moeten we de boel even stilleggen en kan het wat langer duren", aldus De Jong Maatregelen De meteorologische omstandigheden worden als oorzaak van de hinder genoemd. De Jong. „Maar gezien de windrichting en andere factoren, had Het ministerie van Onderwijs is bereid mee te werken aan een fi nanciële regeling voor ouders op de Waddeneilanden wier kinderen aan de vastewal schoolgaan èn wonen. Per kind van tussen de 12 en 18 jaar wordt door de gemeente maximaal 3000,- verstrekt. Dit besluit betekent een overwinning voor de gemeenten van de Wadden eilanden, die gezamenlijk actie heb ben gevoerd om deze zaak bij de re gering onder de aandacht te brengen. Overigens zal een en ander vooral op de Friese eilanden worden gevierd. Het aantalTexelse scholieren dat voor voortgezet onderwijs of middelbaar beroepsonderwijs aan de overkant woont, is volgens de gemeente min der dan vijf... Na een lange periode van leegstand wordt de Bartimeushoeve bij Oosterend weer in gebruik genomen De stichting Child Right koopt het pand, dat in het verleden diende als vakantieverblijf voor slechtzienden, aan en gaat er een conferentieoord van maken. De stichting, opgezet door de Nederlandse Nobelprijs winnaars Jan Tinbergen en Simon van der Meer strijdt tegen de exploitatie van kinderen. Al drie jaar werd gezocht naar een geschikte lokatie op een rustige plaats op Texel. Het eiland wordt als ideale plaats gezien voor het houden van belangrijke vergaderingen. Er zal nog voor de zomer een flinke verbouwing plaatsvinden, waarna de hoeve in gebruik wordt genomen. ik tevoren niet verwacht dat er zoveel klachten zouden komen." Nadat hij was gebeld door Teun de Wit, nam de burgemeester van Vlieland gisterochtend contact op met majoor De Jong. Die benutte een pauze wegens het wisselen van bemanning om maatregelen te treffen. Eén schietsector werd ge sloten, zodat de tanks niet meer in de richting van Texel schoten Verder belde De Jong met de gemeente Texel om aan te kondigen dat hij zou proberen de oefeningen met spoed af te werken. Geprobeerd werd om vóór 13.00 uur klaar te zijn. Dat lukte. „Uitstel kon niet", aldus De Jong. „De luchtmacht kan vliegtuigen terugsturen, maar dat kan ik niet doen met een peloton van vier tankbemanningen die speciaal hiervoor naar Vlieland zijn gekomen. Overigens heb ik graag dat de mensen bij overlast blijven bellen. Ik kan hen in elk geval een luisterend oor bieden (Advertentie) (jru» TgértjJmli te tete dat Bomers op Texel het Heilig Vormsel toedient: in 1986 was hij hier voor het eerst. Enkele weken geleden was mgr. Bomers ook al op Texel om met het kerkbestuur van gedachten te wisselen ever de opvolging van pastor P. Kolkman, die er wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd dit jaar een punt achter wil zetten. Momenteel herstelt Kolkman thuis van een ziekte en worden zijn taken door anderen waargenomen. De komst van de bisschop a s. zondag staat echter los van deze situatie. Over een eventuele opvolger is nog niets bekend. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: brillen - contactlenzen - verrekijkers oTT% J. DOE HET ZELF MARKT

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1