Cjroen kwarts Jexels in het harL, anleg van rotonde nog niet begonnen „Misschien dat er nu eindelijk wat gebeurt \Gemeente wacht uitspraak rechter af Sloop Reede gestart Granaat of stuk oud ijzer? Uy'.WÉM. )iscussie-avond over bomenkap Openbaar toilet Vismarkt avond ïn nacht op slot Honingh gestopt als voorzitter RMT jj Vandalen trappen fietsen in puin Onderhoud zwembad Kritiek gemeente op overlast Vliehors Nieuwe computer voor gemeente Boomplantdag bij Drijverschool en dorpshuis De Koog „Eilandberichten" ook in 1997 in TC VERDER IN DIT immer Sport: ZDH zorgt voor sensatie 2 •^Schapenpad: wandelen om De Noordkroon 3 Eerste kievitsei voor Hank Witte 3 Texelpop: uitverkochte zaal gaat op z'n kop 5 Expositie 100 jaar bos 5 Inderdaad miljoen voor waterzaal Doodgewaande redder leeft nog TX 34 „Solia Gratia" Daalder gesaneerd TEXELSE^COURANT DINSDAG 18 MAART 1997 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11166 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv |rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. feoNNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 nnemingsbedrijf Daalder uit maar is gisteren nog niet be urten met de aanleg van de ro de op de kruising Pontweg- ernderweg. Opdrachtgever de neente wil eerst de uitspraak lachten van een geding dat don- dag voor de Alkmaarse recht- ik dient. ige week verzocht Menno Stam, tuurslid van Tien voor Texel T), de rechtbank om een stokje r de aanleg te steken. Namens "vT en andere bezwaarmakers be dt Stam de handelwijze van de ïeente. Hij treedt op als woord- ïjdens het bewerken van zijn md aan de Pontweg stuitte een 'Woner van de Prins endrikpolder op een metalen Porwerp. Het lag op de plaats aar vroeger een kolk zat. Wei ght betrof het een stuk oud i/zer 'aarmee de kolk vroeger was '■dempt Maar omdat het net zo oed om een granaat kon gaan. 'aarschuwde de man de politie. 'eze adviseerde hem het voor- 'erp in de grond te laten zitten in iwachting van de Explosieven Ipruimmgs Dienst. Texel hoort innenkort dus wel van de klap. niet... voerder voor de families Wiering, Lampers, Kuiper en Welboren, Veilig Verkeer afdeling Texel en Ambu lancedienst Texel. Zij vinden dat de volledige procedure moet zijn afge rond voordat met de aanleg wordt begonnen. Volgens wethouder Daan Schilling heeft de gemeente na overleg met de rechtbank besloten de werkzaamhe den uit te stellen. De rechtbank heeft er op verzoek van zowel Stam als de gemeente een spoedzitting van ge maakt. De zaak staat donderdag om 14.00 uur op de rol; de uitspraak volgt later. tie en minachting voor de burgers om met de aanleg van de rotonde te be ginnen voordat een tweede bezwaar schriften-ronde is afgesloten", zo schrijft het echtpaar. Een nieuw argument dat de Welborens noemen betreft het rap port dat b en w onlangs het licht lie ten zien. Daarin staat dat het Texelse landschap de komende tien jaar met wezenlijk mag veranderen. ,,Als u dat stelt, is de aanleg van deze èn andere rotondes strijdig met uw eigen visie." Je Lindeboom is woensdag 26 trt vanaf 20.00 uur een discussie enkomst over het beheer van De men door Staatsbosbeheer. De nd wordt op touw gezet voor het :uur van de Historische Vereni- l. Namens deze instantie zal G. der Kooi een zienswijze uitspre- en namens Staatsbosbeheer «kt Erik van der Spek. openbare discussie, waarvoor ireen wordt uitgenodigd, wordt ad door Bas van der Beek. Het ituur van de Historische Vereni- adviseert iedereen die wil ien vooraf een kijkje in het bos te ten. haaldelijke vernielingen zijn de en dat b en w hebben besloten openbare toiletten op de Vis- kt alleen overdag nog open te len. Voortaan gaat om half zes niddags de deur op slot. sanitair in het Waag-gebouwtje regelmatig het mikpunt. „De jnen in het invalidentoilet werden de muur gerukt, evenals de toilet- ouders Rollen wc-papier werden b pot gedouwd zodat de vloer de lende dag blank stond. En soms gde het twee uur om teksten van muren te verwijderen", somt leentebode Piet Roeper de ver- ngen op. Volgens hem was het eloperi winter soms' twee drie al per week raak. toral 's avonds en tussen de mid- als de schooljeugd Den Burg ekt. Wie het doen, weet ik niet pre- 5. Niet alleen stoepzitters hangen rond, maar vanalles wat", aldus sper, die namens de gemeente het leer voor zijn rekening neemt. )ral 's winters was het gebouw in „Er is vloerverwarming, dan kun- ze er lekker zitten. Maar ook lien en stickies roken, 's Morgens i de stank vaak niet te harden." loonmaakbedrijf Vinke treft geen am, stelt Roeper. „Vinke heeft het ar volle tevredenheid gedaan." doeling is dat de gemeente in het volg 's morgens om acht uur de jr open doet en Vinke het gebouw middags om half zes afsluit. De etten zullen telkens aan het eind de dag worden gereinigd. Arrogantie In een brief aan het college van b en w laten Daan en Carry Welboren uit Den Hoorn weten dat zij de gang naar de rechter volledig ondersteunen. „Het getuigt van bestuurlijke arrogan- Typisch Texels Als alternatief pleit het echtpaar Wel boren, dat vrijwel dagelijks het kruis punt oversteekt, voor kleinschalige maatregelen. Gedacht wordt aan tuunwallen, herbestrating, beplanting en voorzieningen die fietsers dwingen totafstaggerwoo^ie^versteker^^ „Daarmee wordt het typisch Tesselse karakter van de omgeving aanzienlijk versterkt. Dat beïnvloedt in positieve zin gedrag en mentaliteit van alle verkeersdeelnemers en kan tevens de gewenste 'onthaasting' bevorde- Jaap Honingh uit De Koog is on verwacht afgetreden als voorzitter van de Recreatie Maatschappij Texel (RMT). Reden hiervan is het achterstallig onderhoud aan de technische installaties van zwem paradijs Calluna. Volgens Honingh gebeurt er ondanks herhaaldelijk aandringen al twee jaar niets. Voor de eventuele gevolgen wil hij niet langer instaan. Waarnemend voor zitter Jook Nauta betreurt Honinghs besluit. Honingh kondigde zijn onmiddellijke vertrek aan tijdens een onlangs ge houden bestuursvergadering. De RMT, verantwoordelijk voor de exploi tatie van Calluna, is momenteel volop bezig met de overname van het zwemparadijs door EurOase. Zijn beslissing staat echter los van de on derhandelingen, aldus Honingh. „De maat was vol. In een rapport is op een rijtje gezet wat aan het bad mankeerde. De afgelopen jaren zijn veel kleinere dingen in eigen beheer verbeterd, maar de grotere dingen bleven liggen." Honingh doelt onder meer op de kost bare, doch noodzakelijke revisie van apparatuur. „In de periode dat we bezig waren met het opstellen van het reddingplan werd dat steeds voor ons uit geschoven. Later gebeurde er niets vanwege de onderhandelingen met EurOase. Nu zijn we wéér drie maanden verder. Straks wordt het weer de vraag, wie dat gaat betalen. De RMT, de gemeente of EurOase? De tijd dringt, straks is het te laat. Het zal je maar gebeuren dat de boel mid denin het seizoen uitvalt." Uit het oog Deze verantwoordelijkheid wil Honingh niet langer dragen. „De be trokken partijen zijn zó gefixeerd op het sluiten van de deal, dat ze de belangen van Calluna en de gebrui kers uit het oog verliezen", stelt hij. „Het spijt me vreselijk. Maar mis schien gebeurt er nu eindelijk wat." Speelt er iets anders mee? Honingh: „Nee. Ik sta nog steeds volledig ach ter de afspraken die we in artikel 12 van de intentieverklaring over open- In Den Burg is grote verontwaardi ging ontstaan over de diefstal en vernieling van vier fietsen. De rij wielen werden afgelopen weekend gestolen en zondag volledig ver nield aangetroffen op de wielerbaan. Puur vandalisme. Een andere om schrijving is niet van toepassing op het stelen en vervolgens volledig in elkaar trappen van de fietsen. Eén exemplaar was eigendom van een 23-jarige man uit Den Burg en stond afgesloten gestald nabij het centrum. Twee anderen waren onafgesloten en werden gestolen uit een schuur aan de Buytengors. De vierde fiets was eigendom van een buurmeisje en stond wel op slot. Aangezien de sloten op de wielerbaan nog niet wa ren verwijderd, hebben de dieven er een flink eind mee moeten sjouwen. „Zoiets moet toch iemand zijn opge vallen", redeneert politievoorlichter Rob Koningstein. stelling, prijzen en dergelijke hebben vastgelegd." Wel heeft Honingh kritiek op het feit dat de nieuwe bedrijfsleider, Erik Heijenk, niet full time aan de slag gaat. Heijenk, die per 1 maart j.l. in dienst trad, combineert deze taak met zijn werkzaamheden als beheerder van het naastgelegen vakantiepark EurOase Texel. „Gert Pansier heeft het afgelopen jaar als interim-bedrijfs leider van Calluna ontzettend goed werk verricht. Maar ook hij had met eerst 20 en later 10 uur per week ei genlijk te weinig tijd ter beschikking", meent Honingh. Verrassing Plaatsvervangend RMT-voorzitter Jook Nauta vindt het jammer dat Honingh de hamer zo plotsklaps heeft neergelegd. „Het bestuur was erdoor verrast. Het lijkt erop dat hij emotio neel te zeer betrokken was." Nauta ziet de huidige situatie roos kleuriger in. „Heijenk heeft nu een begin gemaakt met de aanpak van het onderhoud. Hij is vol ambitie aan het werk gegaan. En aan de juridi sche overdracht wordt volop gewerkt. Het is ingewikkeld, maar we zijn nog geen onoverkomelijke klippen tegen gekomen." De vloeren en de wanden van de bassins van zwembad Molenkoog krijgen een nieuwe coating-taag. Dat is de laag die het materiaal beschermt en bovendien fungeert als anti-slip. Door de inwerking van chloor en zwa velzuur was de oude laag sterk aan getast. De werkzaamheden hadden eigenlijk vorig jaar al uitgevoerd moe ten worden. Door slechte weersom standigheden gingen ze toen echter niet door. Aannemer is Zijlstra Beton- renovatie uit Joure, die met ƒ57.256,- de laagste inschrijver was. De vier In elkaar getrapte fietsen vormen een macaber decor op de wielerbaan. Het gemeentebestuur zat het mi nisterie van Defensie opnieuw la ten weten dat de overlast van mili taire oefeningen op de Vliehors nog te vaak niet acceptabel is. De klacht komt er op aandringen van de commissie voor algemeen en organisatorisch beleid, die gister avond bij elkaar was. Het gemeentehuis krijgt drie jaar eerder dan verwacht een nieuwe centrale computer. Het apparaat waarmee nu wordt gewerkt is niet meer voor z'n taak toegerust. De leden van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch be leid liet zich gisteravond snel over tuigen van de noodzaak van een nieuw exemplaar. Bij aanschaf van de huidige compu ter werd gekozen voor een afschrijvingstermijn van zeven jaar. Door de snelle ontwikkelingen blijkt nu dat de inschatting van destijds te optimistisch was. De capaciteit wordt nu al voor meer dan negentig procent benut, een percentage dat door spe cialisten verontrustend hoog wordt genoemd. De computer werkt minder snel en de kans op storingen is rela tief groot. Komt nog bij dat de be hoefte alleen maar stijgt. Geluk bij een ongeluk voor de gemeente was dat leverancier IBM/L+T een nieuwe computer wilde leveren tegen een extra-korting van achttienduizend gulden. Mede daardoor worden de kapitaallasten ƒ3600,- lager dan voor dit jaar begroot Sommige commissieleden vroegen zich af hoelang de nieuwe computer straks van waarde zal zijn. De betref fende ambtenaren meldden zelfs een periode van vier jaar niet te kunnen garanderen. Troost mag zijn dat de prijzen van computers blijven dalen. De jaarlijkse boomplantdag is morgen verdeeld over twee lokaties. Wethou der Nel Eelman geeft om 9.00 uur het startsein bij de Jan Drijverschool in Den Hoorn. Het planten van verschil lende soorten heesters betekent de afronding van de ingrijpende opknap beurt, die de schooi de afgelopen maanden heeft ondergaan De werk zaamheden krijgen om 11.00 uur een vervolg bij het Koger dorpshuis De Hof. Kinderen van de Lubertischool planten daar onder aanvoering van burgemeester Willem van Rappard allerlei bomen. De beplanting is bij de opening van het dorpshuis, afgelopen laar, door het gemeentebestuur be schikbaar gesteld. Erna Eelman wees erop dat de hinderwetvergunning dateert van 1960 en oud en achterhaald is. Van artillerie-oefeningen is daarin niet eens sprake, aldus het commissielid van de WD. Ook de andere partijen vonden dat de maat vorige week weer eens vol was Burgemeester Van Rappard was te rughoudend in zijn reactie. Hij wees erop dat de contacten met zowel land- als luchtmacht steeds beter worden en dat er bij Defensie hard aan wordt gewerkt om de overlast beperkt te houden. Bovendien wilde hij niet héél vaak klagen. „Op den duur word je met meer serieus geno men." Hij gaf echter toe dat de hin der die vorige week werd ondervon den inderdaad de spuigaten uitliep. Hij beloofde een brief te sturen en daar het artikel uit de Texelse Cou rant van vrijdag bij te voegen. Eilandberichten, de gemeentelijke pagina in de Texelse Courant, zal ook in 1997 regelmatig terugkeren. Voorlopig is gekozen voor een fre quentie van negen maal per jaar. Voor volgend jaar zal de behoefte opnieuw worden bekeken. De commissie voor algemeen en or ganisatorisch beleid kon gisteravond instemmen met dit voorstel van het college. Wél werd door verscheidene De dakpannen gaan eraf en binnen klinkt een luid gekraak. De sloop van de Texelse Reede op de hoek Kogerstraat/De Zes is gestart. De bewoners verhuisden half februari al naar Sint Jan, waar ze zullen blijven tot het nieuwe wooncomplex is verrezen. Op de plek van de oude Reede worden in opdracht van de Woningstichting acht appartementen voor begeleid wonen en acht jongerenhuizen gebouwd. De sloop duurt tot de paas. Bouwbedrijf Duin begint meteen daarna met de werkzaamheden. Oplevering van het complex zal ongeveer volgend jaar juni plaatsvinden. (Foto Tessa van Daalen) Provinciale Staten hebben het ad vies van GS overgenomen om de in aanbouw zijnde waterzaal van EcoMare met een miljoen gulden te subsidiëren. Het geld is beschik baar gesteld uit het Fonds Investe ringen Noordholland (FINH). EcoMare is de eerste die uit dit fonds een bijdrage ontvangt. Tijdens de beslissende vergadering van de provincie toonden alle woord voerders zich positief, zo valt te lezen in NH Weekbericht, een uitgave van de provincie. De uitbreiding en ver nieuwing van EcoMare werd gezien als voorbeeld dat navolging verdient Alleen de fractie van GPV/RPF wierp tegen dat de financiering nog niet rond is en dat de toekomstige exploi tatie onduidelijk is. Gedeputeerde Frida van Diepen benadrukte dat het project een combinatie is van ver schillende functies (o.a. natuur- educatie, cultuur en toerisme) en mede daarom de primeur verdiende. Oud-KNRM redder Jan Nieboer, die in het interview met generatiegenoot Jan van Loo, werd doodverklaard, blijkt nog springlevend. Hij woont al vijftig jaar in Haarlem en verkeert op zijn 87-ste nog steeds in blakende gezondheid „Mijn schoonvader komt nog regelmatig voor familiebezoek op Texel", reageert A.J. Dijksman, even eens uit Haarlem. leden gewaarschuwd voor „over voering". De vrees bestaat dat veel lezers - met name tijdens het vakantieseizoen - een te grote stroom aan gemeente-informatie niet zullen lezen. De pagina wordt volgeschreven door ambtenaren van de verschillende af delingen. Burgemeester Van Rappard gaf toe dat de één daarin bedrevener is dan de ander. „Het was ook nooit de taak van ambtena ren om het grote publiek voor te lich ten." Hij beloofde beterschap, zodat de informatie in de nabije toekomst „laagdrempeliger" zal worden. De TX 34 „Sola Gratia" van J. Daal der is gesaneerd. Daalder nam de in 1974 als UK 225 gebouwde kotter over in 1979. In 1986 werd de „34" verlengd tot 38 meter en werd een nieuwe motor in het schip gezet. Vol gens Daalder is het nu met meer ren dabel om met deze kotter de visserij op tong en schol voort te zetten. Daal der en zoon Klaas Jan (schipper) hebben het schip nog niet verkocht. Omdat het schip is gesaneerd, mag niet niet meer worden ingezet voor de visserij binnen de EG Stoppen met de visserij zullen de Daalders niet. Ze zijn op zoek naar een meer moderne kotter en willen daarmee de visserij voortzetten. Ze behouden hun hui dige vangstrechten. /Archieffoto) (Advertentie) LffsfB 'Zmartr Jixstt I» ka kort. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van:

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1