Kees Maas stopt met tèheer noodcamping Ossenploeg en dagboek pronkstukken expositie i „College moet in overleg met Ploeg Informatiestop rond het Eierlandse Huis Na onvrede over beleid gemeente: .TEXELSE^" COURANT' SroenLinks over Strender woningbouw: Nog geen dekking kosten fietspad Aanpassing N9 gaat toch door Chemisch afval blijft apart „Neuzen wel zelfde kant op" Illegale strandhuisjes worden weggehaald Hoornder en Koger jeugd plant bomen Amusante discussie over De Dennen lanleg bos begon 100 jaar geleden Verkiezingsstrijd brandt los VRIJDAG 21 MAART 1997 Gevolgen De wijze waarop de Texelaars met hunbos omgingen, is eveneens een thema van de expositie. Ook wordt aandacht besteed aan de ge volgen van de aanleg voor de natuur. Zo verdwenen zeldzame planten (fraaie modellen gemaakt van koudporcelein). maar kwamen er paddestoelen voor in de plaats. Bos vogels als grote bonte specht (sinds de loofbomen dikker zijn geworden), goudhaantje en ransuil hadden zon der bos waarschijnlijk nooit op Texel neergestreken. De begeleidende teksten zijn bewust beknopt gehouden om de bezoekers niet te overstelpen met informatie. Ook de vitrines en wanden zijn niet vol „We wilden het met te worsterig maken", aldus Sytske Dijksen. Zij houdt zich nog wel aanbevolen voor curiosa die eigenlijk op een expositie over De Dennen met mogen ontbre ken De tentoonstelling is nog te zien tot begin volgend jaar Tot slot krijgen ook de recreatieve functie en het huidige beheer aan dacht. De omstreden dunning blijft niet onvermeld. Mede omdat EcoMare de voorlichting van SBB op Texel verzorgt, woldt geen stelling genomen maar getracht het hoe en waarom voor het publiek duidelijk le maken. De ludieke fles met echt- Tesselse dennengeur die onlangs als stil protest in De Dennen opdook, ontbreekt niet (het betreft overigens een replica). Een boom met een bloemlezing uit de ingezonden- stukkenrubriek „Wat ik zeggen wou uit de TC maakt dit actuele overzicht compleet De eerste boom bi/ het Koger dorpshuis. verhoging van de tarieven voor noodcamping zijn voor be- erder Kees Maas reden om er na jaar het bijltje bij neer te oien. „Ik heb geen zin om straks duizend keer uit te leggen arom het allemaal zo duur moet De prijzen zijn wel hoger, maar is niks. De sfeer zal terug glijden voor de nota leefbaarheid, ies ik." as zei dat dinsdag tijdens een ver- dering van de raadscommissie mtelijk en huisvestingsbeleid Ook erse commissieleden zetten iagtekens bij het beleid, maar wet- uder Daan Schilling hield voet bij k >n w willen de tarieven voor een ;ht op de noodcamping fors verho- Afgelopen zomer betaalden npeerders ƒ6,- per persoon, ƒ6,- lent en ƒ3,- per auto. Komende nerwordtresp ƒ10,-,ƒ10,-enƒ5.- ekening gebracht. Te hoog? mmissielid Jan Koolhof (CDA) zei it le begrijpen waarom het college ambtelijk advies (ƒ8 -, ƒ8,- en ƒ4,- et heeft opgevolgd Volgens Kool- is dat een kostendekkend voor- Kees Maas: .Geen zin om 5000 keer uit te leggen waarom de prijzen zo hoog zijn. (Foto archtol Toko'sc Courant! stel. Ook Dick Drijver (Texels Belang) liet zich kritisch uit. Wethouder Schilling verklaarde dat een meerderheid van het college (wethouder Eelman stemde tegen) de tarieven wilde afstemmen op die van de RST. De meeste gebruikers van de noodcamping zijn immers jonge ren en daarom zouden de prijzen gelijk moeten zijn aan die van het jeugdterrem op RST-camping Kogerstrand „Maar", reageerde Kees Maas. „dat zijn de hoogste tarieven van Texel Jaap Vlaming (Groen Links) viel hem bij „Op Kogerstrand staan er nog faciliteiten tegenover, maar op de noodcamping nauwelijksBovendien willen de jonge kampeerders stappen in De Koog, zodat ze ook nog flinke taxikosten hebben Schilling wees erop dat de nieuwe tarieven van harte worden gesteund door het Texelse bestuur van de Recron (recreatie-ondernemers). „De Recron zou zelfs liever zien dat de tarieven nog wat hoger worden", aldus de wethouder, die de discussie betitelde als „gesteggel over een paar gulden". Anti-jeugd? CDA'er Koolhof vreesde echter voor een negatief effect: „Er gaat al zoveel jeugd naar Terschelling." Maas be vestigde dat „Dit is heel jammer voor die categorie die steeds meer van de reguliere campings wordt geweerd. Het jeugdtoerisme staat op Texel wel degelijk onder druk Het verweer van Schilling dat het jeugdterrein van Kogerstrand in de zomer nu al is volgeboekt, maakte geen indruk. Volgens Maas komt dat omdat de RST vorig jaar 20% speling hield voor „losse aankomers". „Moe ten we nu bordjes bij de boot zetten dat Texel vol is voor de jeugd?", schamperde Koolhof „Dat moeten we voorkomen, want dat heeft een nawerking tot in lengte van dagen", aldus Schilling. De wethouder zei het vertrek van Maas te betreuren ,We hebben al tijd prettig samengewerkt." en w moeten snel duidelijkheid rschaffen over woningbouw in isterend. Dat vindt GroenLinks, t er op aandringt dat de ge- ïente in onderhandeling gaat it ondernemer Ploeg over hui- nbouw. Ploeg van uitgeverij Stark Texel bv >eg tot dusver geen meewerking or zijn woningbouwplannen achter Cor Bremerstraat Deze gronden ibbeneen agrarische bestemming de beoordeling van het nieuwe slemmingsplan buitengebied liet provincie zich hierover kritisch uit provincie ziet het perceel als de iest logische plek voor woning- uw. Gedeputeerde Staten lieten langs bij monde van gedeputeerde ilrooy blijken voorstander te zijn kleinschalige bebouwing in lendorpen. „Als de gemeente zich isief opstelt, gaat deze bouw- atie verloren", schrijft GL. De partij heeft uit een onderhoud met Ploeg opgemaakt dat hij zich bij de planontwikkeling zakelijk, maar „benaderbaar" wil opstellen. GL vindt het geen bezwaar als de ontwikkeling in particuliere handen komt „Ook in Oudeschild en de derde fase van De Mars zijn woningen verrezen op grond die eigendom is van particulie ren. Door goed onderhandelen en door mensen van goede wil is daar ook sociale woningbouw gereali seerd." Volgens GL is met Ploeg ook te pra ten over het bouwtempo, de diversi teit van de woningen en de bouw van huurwoningen. „Door de ontwikkeling van het plan ontstaat ruimte voor doorstroming en nieuwkomers op de markt.' Jaap Vlaming en Peter Bak ker pleiten ervoor dat woningen duur der dan ƒ300 000 - in handen komen van niet-Oosterenders (of niet- Texelaars). De ondernemer wil een deel van de huizen gebruiken voor huisvesting van personeel Jaar de tijd GL wil dat het college het jaar dat is geguncf om het bestemmingsplan buitengebied te wijzigen, benut met Ploeg om tafel te gaan en een woon bestemming aan de grond toe te ken nen De partij wil in de eerstvolgende raadsvergadering een uitspraak van het college over dit onderwerp De raad heeft het besluit over de fi nanciering van het fietspad langs de Vuurtorenweg een maand voor zich uitgeschoven Aanvankelijk was het de bedoeling de kosten voorlopig met het gemeentelijk overschot van 1996 te dekken Omdat de definitieve cij fers op z'n vroegst over een maand bekend zijn, durfde de raads commissie FET het gisteravond nog niet aan een besluit te nemen Enig uitstel is mogelijk, doordat de grondverwerving nog niet geheel rond is. Onlangs werd wel bekend, dat de gemeente geen problemen verwacht. Ondanks het mislukken van de inzamelingsactie voor versnelde aan passing van de N9 gaat het werk toch door. Van de laatste 1 miljoen die door ondernemers in de Noordkop moest worden opgebracht, kwam slechts drie ton op tafel. Toch is be sloten te beginnen, in de hoop dat rente-opbrengsten en een mogelijk lagere aanneemsom soelaas bieden Begin 2000 moet de aanpassing klaar zijn Ondanks de zeer hoogwaardige rei niging van rookgassen uit de afval verbrandingsoven in Alkmaar, gaat er voorlopig nog geen klem chemisch afval het vuur in Op advies van de provincie gaat de gemeente gewoon door met de apart inzameling van chemisch afval door de ecokar. Bat terijen, verf en ander chemisch spul mogen dus niet in de grijze containers worden gedumpt. „Geen commentaar.'' Zo reageer den de gemeente en de Vereniging Gemeenschap Eierland (VGE) na het uitbrengen van een persbericht over het multifunctionele gebruik van het Eierlandse Huis. Er is een rapport gemaakt en aan de hand daarvan hebben beide instanties gezamenlijk bepaald hoe ze verder gaan. Na de eerdere wrijving iijkt de harmonie enigszins hersteld, maar om nog meer rust in de tent te brengen wordt voorlopig geen publiciteit nagestreefd. In het Eierlandse Huis zijn meerdere functies samengevoegd. Er is een school, een dorpshuisgedeelte en een commercieel geëxploiteerde tak met sportvoorzienmgen. Dat lijkt mis schien efficiënt, maar het botste in de praktijk. Vorig jaar hakte de gemeente de knoop door en verklaarde te stre ven naar een nieuw schoolgebouw, los van het Eierlandse Huis. De VGE vreesde in exploitatieproblemen te komen en het zaad van verdeeldheid in het dorp tierde welig. Een gespecialiseerd bureau heeft zich, op last van gemeente en VGE. verdiept in de materie De conclusie luidde dat de drie functies die in het De Dennen is opgegroeid en een grote privë-collectie bezit Zij stond met alleen veel foto's af maar ook tal van anekdotes die zij in de loop der jaren optekende uit de mond van oude bosarbeiders Leuk is ook de takkenbos die aan het plafond is bevestigd De schooltas ernaast symboliseert dat schooljon gens vroeger een centje bijverdien den door takken in het bos te rapen voor bakkers die er hun ovens mee stookten. De getoonde bos is ver vaardigd door Andri Binsbergen, omdat hij het zo graag nog eens wilde herbeleven. gebouw zijn verenigd het beste ge scheiden kunnen worden van elkaar. Hoe dat er in de praktijk uit moet zien wordt met kenbaar gemaakt, noch door het onderzoeksbureau, noch door de opdrachtgevers. De gemeente voelt zich verantwoor delijk voor de school en wil deze niet langer verweven laten zijn in de ex ploitatie van het Eierlandse Huis. Er zal dus een volledig afgescheiden, zelfstandige school moeten komen, maar nog niet duidelijk is op welke lokatie. Dat kan zijn in- of aanpandig of op een andere plek. Ook voor de dorpshuisfunctie voelt de gemeente enige verantwoordelijkheid en dat zal waarschijnlijk uitmonden in een raam- subsidie, zoals ook met de andere dorpshuizen het geval is De financiële geldstromen waarmee de VGE te maken heeft zullen als eerste in kaart worden gebracht. Er wordt gestreefd naar een oplossing waarbij de exploitatie ook in de toe komst is gegarandeerd. Maar daar voor moet veel op een rijtje gezet en dat lukt alleen als de partijen goed met elkaar communiceren. Door de gevoerde gesprekken en de uitkom sten van het onderzoek staan de neu zen nu wel dezelfde kant op De gemeente gaat strandhuisjes, die zonder vergunning zijn neergezet, weghalen Ze worden opgeslagen op het terrein van de buitendienst gemeentewerken en kunnen na be taling van de kosten, ook die van de verwijdering, worden afgehaald door de eigenaar. Particulieren die een strandhuisje plaatsen zijn verplicht om het nummer van hun vergunning op het huisje te schilderen. De Vereniging van Strandexploitanten bood aanvankelijk aan om de inning van de huur en het toelaten van huisjes van particulieren voor haar rekening te nemen, maar trok dit later weer in De leden ston den er met achter De gemeente vindt het jammer dat dit met doorgaat, want het zou een boel controlewerk sche len In gezelschap van wethouder Nel Eelman-van 't Veer gaven de leerlin gen van de Jan Drijverschool in Den Hoorn woensdag het startsein van Boomplantdag. Rond het school gebouw plantte de jeugd tientallen bomen en struiken Vier kinderen uit de jongste groep. Gijs de Graaf. Jaap Betting. Emma Veeger en Hidde Nijdam. zetten samen met de wet houder de eerste boom in de grond. Misschien groeit de nu nog tengere tamme kastanje straks uit tot een reus met dikke takken en veel bladeren. Naast het gebouw werden soorten als hulst, ribes en jasmijn geplant. Dat gebeurde onder toeziend oog van Piet van Leersum. in dienst bij gemeentewerken maar tevens de vaste tuinman in Den Hoorn Voor zijn werk beloonden de kinderen hem met een warm applaus. Later op de ochtend kwam burge meester Willem van Rappard naar De Koog om samen met de leerlingen van de Lubertischool bomen te plan ten. Piet Bolier en zijn ..boomplant- team'' was inmiddels uit Den Hoorn overgekomen. De Koger schooljeugd ging aan de slag rond dorpshuis De Hof aan de Nikadel. Dat werd vorig jaar in gebruik genomen, maar buiten was het nog kaal. Daar brachten de kinderen verandering in en zo werk ten ook zij mee aan de bouw van het dorpshuis. Geplant werden o.a ro zen. appel bes en meidoorn. De leerlingen van beide scholen kre gen na afloop lineaals, linnen tasjes en bloeiende viooltjes als aandenken mee naar huis. ..Toen we een jaar geleden bedach ten om een expositie te houden over het bos. vonden we het zelfs een beetje saai thema Maar dankzij de dunmngsoperatie van Staatsbos beheer in de (voormalige Dennen is dit onderwerp nu uiterst actueel. Op luchtige toon verwelkomde EcoMare-directeur Jan Kuiper gister avond de 40 a 50 aanwezigen bij de opening van de tentoonstelling ..100 jaar De Dennen' Die opening werd opgesmukt met een debat tussen Erik van der Spek (SBB) en Teun de Wit. lid van Landschapszorg doch sprekend op persoonlijke titel. Kuiper benadrukte dat de discussie niet was bedoeld om het gras weg te maaien voor de voe ten van de Historische Vereniging, die woensdag een grote gespreksavond heeft belegd. Als voorproefje was het debat van gisteravond zeer geslaagd. De amu sante aanpak leverde een leerzame discussie op Van der Spek en De Wit gingen elk op eigen wijze in op de stelling .SBB streeft terecht naar een gemengd bos en beheert De Dennen goed" Van der Spek spiegelde voor hoe het bos er over een eeuw uit zal zien. Volgens hem is er dan een ge varieerd bos met loofbomen én den nen waarin de mens niet of nauwe lijks hoeft in te grijpen. De Wit bracht zi/n verhaal vanuit het standpunt van de gevelde boomstammen ..Waar om mochten wij dit eeuwfeest niet meemaken7" De twee standpunten leverden di verse vragen op uit het publiek, waarna de meningen voor de tweede maal werden gepeild De voorstan ders bleven ruim in de meerderheid Daarna ivas het de beurt aan Van der Spek om de opening te verrichten. Strooiend met witte kiezelsteentjes a la de ..bosreus" in een door Sytske Dijksen voorgelezen sprookje leidde hij de aanwezigen naar de expositie ruimte. dunning van De Dennen kwam or de EcoMare-tentoonstelling er het 100-jarig bestaan van het xelse bos als geroepen... Zó nden de samenstellers namelijk Ikkelijk twee kuub hout in de cht slepen om de wanden mee setimmeren. Dankzij de stamme- is kunnen bezoekers zich een etje tussen de bomen wanen, nkzij diverse attributen, foto's anekdotes uit vroeger tijd zal de positie zeker bij Texelaars nos- gische gevoelens oproepen. gisteravond geopende expositie ift een beeld van de historie en de wikkeling van het bos. Aan het id van de vorige eeuw begon de idemij met de ontginning van de mtgronden Houtproductie moest te „woeste gronden" economisch dabei maken, zo was de qe- :hte Ie winter van 1997/'98 werden de ste jonge boompjes geplant. Den- 'en sparren waren soorten die op schrale grond, geteisterd door de zilte zeewind, de meeste kans maak ten om aan te slaan. Al spoedig nam Staatsbosbeheer de „bebossching" over en schakelde daarbij de hulp in van Texelse mannen en jongens. Speurtocht Aan deze vroegste episode wordt in de tentoonstelling veel aandacht ge schonken. Pronkstuk is een authen tieke ossenploeg, die bij de ontgin ning van de mientgronden door zes ossen werd voortgetrokken Vermeldenswaard is dat de ploeg werd verkregen met enthousiaste medewerking van het Agrarisch Mu seum in De Waal Na een intensieve speurtocht belandde Cor Dros bij een verzamelaar in Groningen, die het exemplaar wel een jaar wilde uitle nen. Tot verbazing van Dros bleek de man over méér dan 100 ploegen te beschikken. Boswachter Min Andere interessante collectiestukken zijn o.a. de Tesselse graaf (een schop waarmee gaten voor de boompjes werden gemaakt), een loodzware handschop (die bezoekers mogen optillen) en een heidezicht (zeis waar mee heide werd gemaaid). In één der vitrines ligt nog een juweel tje het dagboek van boswachter Mm, die rond de eeuwwisseling toezicht hield op de bebossing. Ook daar was een hele zoektocht voor nodig, want het origineel was als gevolg van di verse reorganisaties zoekgeraakt. Uiteindelijk kwam-ie op het hoofdkan toor van SBB in Driebergen boven water Erik van der Spek van SBB Texel, die zich flink heeft ingespannen voor de expositie, wist uit een Haags archief een prachtig handgeschreven jaar verslag van Min uit 1901 op te duiken. En oud-districtshoofd Maarten Mantje stelde het foto-album uit van bos wachter Van der Craats (die rond 1910 op Texel kwam) beschikbaar Anekdotes EcoMare kreeg van vele kanten me dewerking Sytske Dijksen „Het Dunning van De Dennen? Daar kun je een hele boom over opzetten. iFoto Frans Hopman) bleek met moeilijk om een niet te dure, maar toch interessante exposi tie te maken. We hebben veel in bruikleen gekregen en dat zijn vaak de leukste dingen." Een speciale vermelding krijgt Irene Maas uit Alkmaar, die in de buurt van verzamelaar uit Groningen, opgespoord door Cor Dros van het Agrarisch Museum, de deze antieke ossenploeg uit aan de expositie in EcoMare. (Foto Frans Hopman) \2Q HEREh~~LUKT HET?} OH!ZEKER BüRRy,METU_ IS NET EEN SPEEL RUTOM HUT. bfc KUNT DIE DINGEN fj I AFSTELLEN BEVOORDEELD j' OP 70-00% WINST,OF J OF GEWOON U GR0EN-7WfiRT

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5