Cjrocn 2'warLrJexels in het Taxatie onroerend goed: Texel 2 miljard waard Koger Hoop vóór eizoen afbreken" Kruising half dicht voor aanleg rotonde Gemiddeld stijging dertig procent TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT NA PAAS VERDER AT in dit l\ummer Alternatief toneel slaat niet aan 2 Dertig jaar Texel Toerist 3 Analyse SBB-affaire 5 Eilandkunst en Posthuys-expositie 5 Sport: jubileum Rondje en gelijkspel Texel'94 7 Vreemde flessenpost Internet nog dit jaar via de kabel Geen verlenging maandagmarkt Paasbroodje in plastic Overlast door ruigteverbranding Ruiten vernield Dronkelap zorgt voor overlast Regenton gestolen Natuurmonumenten zet mes in De Petten GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11168 DINSDAG 25 MAART 1997 Uitgave, Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ;BONNEMENTSPRIJS/55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 (jna ^wan.JitHt i» b* hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 31 maart zal er op donderdag 3 april een gecombineerde krant verschijnen Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd op dinsdag 1 april tot 17.00 uur Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) it onroerend goed op Texel is in >r jaar tijd gemiddeld dertig pro nt in waarde gestegen. Dat blijkt I cijfers van Taxatiebureau >nig, dat in opdracht van de ge- sente de waarde van 9.500 op- jllen op 1 januari 1995 heeft vast- isteld. In totaal blijkt Texel (clusief de natuurgebieden) iee miljard gulden waard te zijn. iffingen van het rijk, de ge- tente en het waterschap worden komende vier jaar gebaseerd op nieuwe taxatie-waarde. 0grond van de nieuwe Wet Onroe- lide Zaken zijn de gemeenten ortaan verantwoor-delijk voor de talie van alle onroerende zaken Uit zeven ton kostende inventarisatie >ek dat huizen in vier jaar tijd zes procent duurder zijn geworden, wijl bedrijven twintig procent ste- Huurwaardeforfait waarde dient als basis voor de eetelijke OZB-belasting, de jterschapsomslag en de inkom- in- en vermogensbelasting. De eente ontvangt jaarlijks 2.5 mil- in aan OZB De raad heeft beslo- dat de waardestijging geen reden ig zijn de OZB te verhogen. Het iel per ƒ5.000,- gaat dus omlaag jteigenaarsdeel (was ƒ4,45), wordt (.58 per ƒ5.000,- Huurders (was 58) gaan ƒ2,89 per 5.000,- beta- ei Om een sluitende gemeente- I jroting te krijgen, heeft de raad de H B onlangs enkele procenten ver- I igd. Voor niet-woningen is de hef- Rng voor eigenaars ƒ4,30 per 5 000,-. Huurders betalen 3,47 per 5 000,- Texelse woningbezitters moeten op een flinke stijging van het huurwaardeforfait voor de inkomsten belasting rekenen. Voortaan wordt 1,25 procent van de waarde van het eigen huis bij het inkomen opgeteld. Voor een woning die op 300 000,- is getaxeerd, bedraagt het huur waardeforfait nu 3.750,-. Net als de gemeente willen Water schap Hollands Kroon en het Hoogheemraadschap voor Uit- waterende Sluizen met dat de her taxatie ten nadele van de burgers uit pakt. Grondslag voor de omslag-heffing is een sluitende be groting. Sytske Dijksen van de Ruige Hoek deed vorige week op het strand bij paal 12 een aparte vondst. Ze trof er een blauwe plastic (shampoo7)fles aan. waarop met viltstift was geschre ven..juppe et Ie Troupeau in competents" en ..Chirac incoherent Ook zonder accenten laten deze tek sten zich gemakkelijk lezen als poli tieke commentaren op de Franse re geringsleiders Vrij vertaald betekenen ze: ..Juppé en zijn troep ongeschikt" en ..Chirac onstand vastig". Flessenpost is uiteraard geen onbe kend fenomeen op Texel en ongetwij feld zijn ook wel eens politieke bood schappen verstuurd. Maar nooit óp een fles in plaats van er in De fles is daarom toegevoegd aan de collectie van de Stichting Texels Museum. Texelaars krijgen een dezer dagen de beschikkingen met het nieuwe taxatiebedrag in de bus. Deze waarde wordt de komende vier jaar als grondslag voor verschillende hef fingen gebruikt Voor nadere informa tie kan men kosteloos een taxatie- verslag aanvragen. Bezwaren tegen de vastgestelde waarde kunnen uit sluitend schriftelijk tot zes weken na dagtekening van de beschikking wor den ingediend bij de gemeente. Daar bij moet worden aangegeven waarom de waarde met juist zou zijn. Texelaars kunnen waarschijnlijk nog dit jaar Internet via de kabel ontvangen. Het kabelnet leent zich volgens exploitant Jaap Drijver uit stekend als doorgeefluik voor het electronische medium. Internetten via de kabel betekent nog met dat de abonnee's het medium via hun bestaande televisie kunnen ont vangen. Er wordt wel gewerkt aan aangepaste tv-toesfellen. Voordeel van aansluiting van de computer op het kabelnet is volgens Drijver de aanzienlijk hogere werksnelheld ver geleken met het telefoonnet Alvorens internetters vla de kabel kunnen inloggen, moet Drijver nog een aantal technische voorzieningen treffen. De kabelondernemer voert ook gesprekken met energiebedrijf ENW om via de glasvezelkabel naar het vasteland een verbinding met Multikabel in Noordholland te krijgen Dit bedrijf is gekoppeld aan het Inter net-station Multiweb. De marktcommissie voelt niets voor verlenging van de maandag- markt. Verschuiving van de slui ting naar een later tijdstip, zoals Pieter de Groot (D66) tijdens de begrotingsbehandeling voor stelde, zou een betere spreiding van publiek geven. De markt kooplui zien er echter geen kans toe, omdat ze 's middags andere bezigheden hebben. Het onderwerp kwam ter sprake tij dens de bespreking van de nieuwe marktverordening door de raads commissie FET In grote lijnen veran dert er op de traditionele maandag- markt met veel De kans bestaat wel dat standhouders die het hele jaar- rond hun stal op de Groeneplaats hebben, voor een lager tarief in aan merking komen dan collega's die al leen in de zomer acte de presence geven Het CDA en de VVD lijken voorstander van verschillende tarie ven in zomer en winter In de nieuwe regeling wordt de positie van de marktcommissie, die gevraagd en ongevraagd advies geeft aan b en w formeel geregeld In de oude rege ling. die stamt uit 1977 is dat niet het geval De commissie houdt zich be zig met allerlei aangelegenheden over de markt De commissie ope reert in nauw overleg met markt meester Gijs Verschoor, die toezicht houdt op de markt. Opmerkelijk is dat de veemarkt niet meer in de verorde ning is opgenomen Eenvoudig om dat die sedert tientallen jaren niet meer wordt gehouden. Om te voorko men dat ter hoogte van de nieuwe serre aan restaurant herberg De Smulpot teveel gedrang ontstaat, wordt de opstelling van de kramen aangepast. Peter Bakker (Groen De regen deerde de deelnemers aan de palmpasenoptochten op Texel niet. Vindingrijke ouders hulden de paasbroodjes op de stokken in plastic Sommige kinderen hadden een andere oplossing ze aten snel hun versierselen op En door stevig door te stappen achter de muziek viel de kou ook wel te verdragen. (Foto Tessa van Daalen) Links) adviseerde de markt 's winters iets compacter te maken. Seizoensgevoelige artikelen (Echt Texels) zijn in beperkte mate toege staan. Ze mogen echter geen al te grote concurrentie vormen voor be staande standplaatshouders (Advertentie) Een 39-jarige agrariër van Akenbuurt kreeg vrijdag in het begin van de avond een bekeuring wegens het veroorzaken van overlast Hij had enkele hopen ruigte in de brand ge stoken, met enorme rookwolken als gevolg. De politie trad tegen hem op na enkele klachten van omwonen den Een 55-jarige bewoner van de Kamerstraat in De Koog zit met een schadepost van ƒ2.000,-. Onbeken den hebben twee ruiten in zijn pand vernield. Een 18-jarige jongen uit Den Burg met teveel alcohol achter de kiezen heeft zaterdagavond op het Schilde rend overlast veroorzaakt. Eerst stak hij vuurwerk af en daarna gooide hij een fiets om die door de ruit van een voordeur ging. De politie nam de knaap mee naar het bureau. Na enigszins te zijn ontnuchterd en afge koeld kon hij naar huis lenLinks dringt bij b en w aan een snelle afbraak van hotel De ger Hoop. Het gebouw staat al uime tijd leeg en en is na de nd van vorig jaar veranderd in tl bouwval, die het imago van Iplaats De Koog schaadt. In een ctie zegt wethouder Poster dat pand wat hem betreft „liever idaag dan morgen weg mag", i is echter afhankelijk van de eidheid van de Hoge Raedt iep (HRG), eigenaar van het fcl. gemeente is al geruime tijd met de G in onderhandeling over de over- cht van Calluna. In ruil voor appar- lenten of een hotel bij het zwem- adijs zal de HRG afzien van het bouwen van De Koger Hoop. De neente zal de lokatie op de hoek ilaan-Kamerstraat waar het hotel Haat. overnemen voor de prijs van nbaar groen. Overeengekomen is de HRG de sloop van De Koger 'P zal bekostigen nnéer het gebouw plat gaat, is ter (nog) niet afgesproken. „We 'ben het ingebracht in de onder delingen. Steeds benadrukken dat er wat moet gebeuren", aldus ■ter. Vandaag zal hij de brief van 'enLinks (GL) bespreken met zgn ega-wethouders en de burge aster in hun wekelijks overleg. Peter Bakker en Jaap Vlaming van de GL-fractie vinden dat De Koger Hoop nog voor het zomerseizoen tegen de vlakte moet. „Dit dichtgetimmerde, deels verkoolde monument van ver val en verpaupering doet geen recht aan de investeringen die zijn gedaan om De Koog een frisser aanzien te geven. Veel geld is gestoken in het verfraaien van de Dorpsstraat. Bad- weg. RST-camping en Nikadel. De Koger Hoop is een dissonant in dit geheel ledereen die in de recreatie in en rond De Koog zijn boterham ver dient stoort zich aan deze situatie en terecht Bakker en Vlaming geven de ge meente een extra argument in han den. Zij wijzen erop dat sloop ook gunstig is voor het nabijgelegen vakantiepark EurOase, waarvan de HRG eveneens eigenaar is. Gasten van dat park passeren het vervallen hotel immers op weg naar het cen trum van De Koog GL wil de sloop desnoods door de gemeente laten voorfinancieren. Voorts doet GL een voorstel voor een nieuwe inrichting: „Het vrijgekomen gebied zou met inplant van heide, oplopend met hogere struiken, een mooie voorgrond vormen voor het achterliggend geboomte. Bovendien zou het fiets/voetpad kunnen worden doorgetrokken amen van De Koger Hoop zijn onlangs dicht getimmerd, maar dat gaat GroenLinks ver genoeg. Snel slopen, luidt het advies. <Foto Frjns Hopman) De Alkmaarse rechtbank heeft be paald dat de gemeente de rotonde Pontweg-Hoornderweg mag aan leggen. Vrijdag werd het schorsingsverzoek van Tien voor Texel en andere bezwaarmakers afgewezen. De gemeente heeft aannemer Daalder onmiddellijk opdracht gegeven de werkzaamhe den te beginnen. De kruising wordt vandaag gedeeltelijk afgesloten. schijnt als de rotonde er al ligt'zegt Stam Of Tien voor Texel dan op nieuw bezwaar maakt, weet hij nog met. Omwonende Jan Wiering kon digde aan dat hij waarschijnlijk wel zal reageren, in de hoop dat nabij de uit rit van zijn woning aan de Pontweg maatregelen worden getroffen. Wie- ring vreest hinder te ondervinden van de file wachtende auto's voor de ro tonde. De waarschuwingshekken stonden gisteren at klaar bij de kruising Wordt oversteken voor fietsers straks veiliger? (Foiof,*™ Hctmam Uit een schuur aan de Trompstraat in Oudeschild werd afgelopen week een regenton ontvreemd. De eigenaar had de groene, kunststoffen ton juist nieuw gekocht. De dieven moeten hun slag hebben geslagen tussen dinsdagochtend en vrijdagmiddag. Een motivatie van de uitspraak is nog met bekend De rechtbank heeft de beslissing alleen teletonisch medege deeld Menno Stam (Tien voor Texel) reageerde teleurgesteld, omdat het besluit betekent dat de rotonde wordt aangelegd terwijl de bezwarentermijn nog loopt. Hoger beroep tegen het schorsings verzoek is met mogelijk. Wel kunnen de bezwaarmakers binnenkort reage ren op een publicatie van de provin cie Noordholland inzake de te nemen verkeersmaatregelen. „Maar ik ben bang dat die advertentie pas ver- Gisteren zijn borden en keten ge plaatst bij het kruispunt. Vandaag worden Emmalaan en Hoornderweg afgesloten Verkeer vanaf Den Hoorn wordt omgeleid via Driehuizen naar de Westerweg. Den Burg kan men nu het best verlaten via de Keesomlaan Op de Pontweg wordt de oostelijke weghelft afgezet Met verkeerslichten worden weggebruikers langs de werkzaamheden geleid. Naar schat ting zijn vier weken nodig om de eer ste halve cirkel van de rotonde aan te leggen. Daarna wordt een maand gewerkt aan de andere weghelft Bij het aanbreken van het broed- seizoen is het graafwerk in natuurge bied De Petten biDe Mokbaai vol tooid De werkzaamheden vonden plaats in opdracht van eigenaar de Vereniging Natuurmonumenten. Een kraan van Daalders aannemings bedrijf uit Alkmaar verzette totaal zo h 900 kuub grond, waardoor een brede slenk ontstond met een diepte van zo n dertig centimeter. Door het ho gere zoutgehalte in het meer wordt de ruige begroeiing teruggedrongen. Er ontstaat plaats voor zoutminnende planten, zoals zeeaster. Volgens op zichter Gerrit Boot ontstaan er betere omstandigheden voor soorten als vis- diefjes. Noordse stern en bontbekplevieren. die zich niet veilig voelen in hoge begroeide gebieden of graag vertoeven in wat dieper water. Om te broeden is er een extra schier eiland in gemaakt. Ook de afwatering via Drijvers Stoar is aangepast. De hoop grond kan door de drassige omstandigheden nog niet worden af gevoerd. Eigenlijk had Natuurmonumenten een groter deel van De Petten willen afgraven. Het hogere deel werd ech ter verpacht aan Dick Drijver, die de grond niet wilde missen. De Zandkes en de Oude Molenkolk in de PH-pol- der staan volgend jaar op het pro gramma om te worden vergraven

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1