Van studentikoos blaadje tot betrouwbaar instituut Texel Toerist viert 30ste verjaardag TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou... Met andere ogen m 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE De smerige strijd hondenstront Cjeslciagd 75 jaar Yexelaartjes DINSDAG 25 MAART 1997 hno 1997 is Ed Craanen een hoge nbtenaar op Buitenlandse Zaken, lange dagen maakt om het laatsbezoek van Bill Clinton voor I bereiden. Als diplomaat heeft hij Lotische posten in de hele wereld tmand. Maar tijdens de zomer En 1967 probeerde de toen 20-ja- te Texelaar een zakcentje bij te brdienen op zijn geboorte-eiland. Jij schreef stukjes over de zee- Jpndjes in het Texels Museum, 'beroemde" modellen en de con- Erten in Sarasani, allemaal voor pxel Toerist. De toeristische lant, die toen z'n eerste jaargang Weefde, bestaat dertig jaar later bg, zij het in een andere vorm. |en terugblik bij een jarigheid. bn hel einde van de roerige jaren fstig studeerde Ed Craanen poli- fke wetenschappen in Amsterdam. beleefde er een plezierige tijd, Baar zoals veel studerende Lxelaars ging hij graag en vaak naar [us. Vooral wanneer Harry de Graaf tn zi|n spaarzame vakantiedagen Enoot. want dan kon Ekkie (zoals Jraanen voor vrienden heette) zijn (urnalistieke ambities botvieren bij e Texelse Courant Iraanen was een scherpe waarne er, evenals De Graaf. En of het idee j in een gesprek is geboren of dat i hel afzonderlijk bedachten, dat [eten ze niet meer. Maar zeker is dat t hen opviel dat er op Texel geen ledium bestond dat toeristen snel en pmpleet voorlichtte over alles wat er 3 het eiland te doen was. „Er was |leen een evenementenlijst van de l. ter grootte van een A4-tje of een 3-tje", vertelt De Graaf Die werd fcgehangen op winkeldeuren en ver- leldde waar en wanneer het ensem- s Vrijen blij optrad en welke film er taaide bij Pen's. Of heette de bio toop toen al City TheaterIn ieder Eval erg volledig was die lijst niet. fcvolg was dat steeds meer bedrij en zelf stencils en stickers gingen jtdelen Dat gaf veel troep op straat, 'Voor mij geen vakantie deze zomer' 6 juli 1967 - nr t Barbara kwam ook. ZE WEEK De voorpagina van de allereerste Texel Toerist. want ze werden ook zo weer wegge gooid door het publiek. Door alle in formatie op één punt te verzamelen en te bundelen zouden we het milieu flink kunnen ontlasten." Voor Craanen speelde het idee van de milieubescherming minder, geeft hij ruiterlijk toe „Ik had het er al va ker over gehad met twee studie vrienden, Henk Bergman en Rudie (Foto archief Texelse Couiant) Stork. Het leek ons een gaatje in de markt, waar we misschien wel een stereo-installatie aan over zouden kunnen houden Bovendien, het was de tijd van de verbeelding aan de macht. Je bedacht iets geks en dan wilde je het uitvoeren ook, zonder er al te lang over na te denken Ik weet het nog goed. In februari fietste ik met Rudie Stork door de Marmxstraat. We kregen het er opnieuw over en toen zeiden we tegen elkaar: Waarom zouden we het niet proberen?. Een paar weken later stond het blad in de steigers." Harry de Graaf wilde graag meeden ken en hand-en-spandiensten ver richten, maar tijd om op structurele basis mee te werken had hij niet. Wel introduceerde hij de heren bij Jan van Wijk, directeur/eigenaar van Lange- veld en de Rooy. „Hij was direct en thousiast en stimuleerde ons enorm", herinnert Craanen zich Afgesproken werd dat het trio Craanen, Bergman en Stork zowel de redactie als de advertentieverkoop zelf zou verzor gen. De eerste twee schreven de ar tikelen, Stork had als student econo mie enige verstand van commercie Langeveld en de Rooy stelde tegen een geringe vergoeding de appara tuur en de mensen van de drukkerij beschikbaar. Bedoeling was zeven nummers te verzorgen, met een op lage van 3000 geheel te verkopen in de losse verkoop Craanen. „Natte- vingerwerk. We hadden er alleen véél vertrouwen in, verder wisten we maar weinig." Al in het vroege voorjaar werd de tocht langs potentiële adverteerders aangevangen. „Met de auto van Rudies vader De middenstanders reageerden vrij enthousiastOpmer kelijk, want Craanen was de enige Texelaar van het stel, in een tijd dat de overkant nog een stuk verder was dan tegenwoordig. Hij mocht zich echter gelukkig prijzen met zijn moe der. die grote bekendheid genoot als leidster van revuegroep De Flierefluiters „Dat gaf vaak de door slag Ben je d'r ten van Janny Craanen. Oh. doe me dan maar een advertentie." Op 6 juli verscheen het eerste num mer van Texel Toerist, een naam die was bedacht door Harry de Graaf. Het nummer bevatte een cartoon(l) van Theun de Winter, een interview met burgemeester De Koning, een welkom aan de Duitse gasten en - opvallend - op de voorpagina een foto van een vermaard fotomodel. Al thans, dat vermeldde het onderschrift „Het leek ons goed voorde verkoop, een leuke jonge meid op de voorkant. Het model was gewoon één van onze vriendinnen. De eerste was een dochter van Jan van Wijk Hij vond het prachtig Maar bij het tweede nummer keek je een andere dochter van hem van boven in de bikini Dat vond hij minder leuk..." De exemplaren veranderden tegen een bedrag van 35 cent als warme broodjes van eigenaar Belangrijk verkooppunt was het opstelterrein van Teso in Den Helder. „Wachttijden van acht uur waren geen uitzondering destijds. Onze vriendinnen hoefden maar met de boot over te gaan en een stukje langs de auto's te lopen De wachtenden waren blij dat ze wat te doen hadden Hoewel de jongens er niet de ge wenste stereotoren mee verdienden, werd het blad ook financieel een suc ces. „We hadden grote plannen voor het jaar erop Maar er gebeurde te veel in 1968 de studentenopstand in Parijs, de Praagse Lente Toen zijn we toch maar op vakantie gegaan Je moet dat plaatsen in de tijd Het was leuk geweest, nu werd het weer tijd voor iets anders." In 1969 pakte Harry de Graaf de draad weer op. Met verve én met beleid, want de redacteur van de TC liet de nieuwe uitgave voorafgaan door een soort marketingplan (al zal die term nog niet hebben bestaan) „We streefden bewust naar een po pulair blad; het mocht zelfs een tikje ordinair wezen De lay-out van de voorpagina was een imitatie van Bild. het meest gelezen blad in Duitsland. Texel Toerist moest gekocht worden en onze Duitse gasten vormden een belangrijke potentiële klantenkring. Het aandeel Duitse tekst was ook bijna net zo groot als het Neder landse." Overigens was de begroting hoofdza kelijk gebaseerd op de inkomsten van adverteerders Texel Toerist, als on derdeel van de Texelse Courant én los verkrijgbaar, kostte aanvankelijk met meer dan een dubbeltje. „Eerst zou de krant helemaal gratis worden maar later bedachten dat we dat een klein drempelt|e beter was. Daarmee voorkom je dat mensen gaan graaien om 'm vervolgens direct weer weg te gooien." Het idee van Craanen c s van het schaars geklede model op de voorpa gina werd overgenomen De dames werden echter met langer gepresen teerd als beroemde modellen. Het waren steeds Texelse meisjes of op het eiland werkzame vakantie krachten die in grotere kring bekend waren. „Dat was het idee een lokaal model, met een badpak uit een lokale winkel, gefotografeerd op een onmis kenbaar Texelse plaats", herinnert De Graaf zich, terwijl hij door paar exemplaren uit 1969 bladert. „Het was trouwens met alleen maar sen satie. Kijk, dit model staat op De Hors. Na een korte inleiding over het meisje zelf, volgt een heel stuk over de mili taire oefeningen die er gehouden werden. Dat was de tactiek, eerst de aandacht trekken, om te vervolgen met een serieus artikel Een mix van verstrooiing en informatie." Wie de Texel Toerist uit de eerste jaren doorbladert, stuit steeds weer op die wonderlijke mix Zo wordt trots gemeld dat de krant is gemaakt on der auspiciën van de Adviescommis sie voor het Zomerrecreatiewerk. ondermeer bestaand uit de ge meente. de VVV. de lokale jeugd- consulent en vertegenwoordigers van de Texelse kerken. Andere serieuze aspecten vormden de aankondigin gen van kerkdiensten en exposities en beschouwingen over de bedreigin gen voor het eiland: drukte, droogte en verontreiniging Aan de andere kant waren er de volstrekte kul-artike- len. Een mooie was die over de zo genaamde Texelkindjes. waarin werd geconstateerd dat opvallend veel vakantievierende stelletjes verschij nen met een drie maanden oude baby, klaarblijkelijk een jaar eerder op het eiland verwekt Vervolgens wer den daarvoor allerlei pseudo-weten- schappelijke verklaringen gegeven, over het gebrek aan stress, de rein heid van het milieu en het gunstige effect op vruchtbaarheid van het zaad en de zin in vrijen. De tekst stond vol zegsmannen die niet met hun naam in de krant wilden. „Ik had alles zelf bedacht", geeft De Graaf toe „Het kleine meisje op de foto. met de tekst Made in Texel op de borst, is mijn eigen dochter Sandra We wilden met dergelijke verhalen ook een contrast vormen met de degelijke en ietwat saaie Texelse Courant. Veel Texelaars geloofden met eens dat ik die artikelen had geschreven Zulke onzin, dat kon met van meneer De Graaf zijn." In 1976 veranderde Texel Toerist in een magazine Een praktisch idee, want het was niet bijster attractief om zeven keer per jaar een krant uit te geven met voor een groot deel de zelfde verhalen De lezers merkten daar weinig van - want dat waren steeds weer andere -. maar financieel was het ronduit onaantrekkelijk Daar naast kon aan een minder vaak ver schijnend magazine extra aandacht worden besteed, vooral waar het de vormgeving betrof. Sinds de jaren tachtig is er 's zomers wekelijks de (gratis) Vakantiekrant, die met een steeds actuele agenda feitelijk de oude rol van Texel Toerist heeft over genomen De afgelopen twintig jaar is Texel Toerist - nu nog één keer per jaar verschijnend - steeds fraaier van ui terlijk geworden De editie 1997798, die vanaf Goede Vrijdag in de winkels ligt is, is zelfs geheel in kleur uitge voerd „Texel Toerist heeft in de loop der tijd steeds meer gezag gekre gen", constateert Taeke van Lingen, directeur van Langeveld en de Rooy. „Je kunt het nu rustig een instituut noemen Voor de complete standaardinformatie over het eiland ben je als vakantieganger bijna wel verplicht Texel Toerist te lezen. Veel ondernemers doen hun klanten dan ook een exemplaar cadeau, als subli matie van hun gastheerschap Wie deze week een Texel Toerist koopt, zal vruchteloos zoeken naar de practical jokes van Ed Craanen of (de jonge) Harry de Graaf. Is Texel Toerist niet érg serieus geworden? Van Lingen „Het is maar watje met serieus bedoelt. Ik spreek liever van betrouwbaar, een door letterlijk ieder een gelezen tijdschrift. En met alle respect voor de makers van vroeger het is niet meer van deze tijd om je lezers ongevraagd met opgeblazen onzin lastig te vallen. Niet iedereen heeft immers hetzelfde gevoel voor humor..." Joop Rommets Mijn opa, Jan Kikkert, werd in 1859 in De Westen geboren Hij was een natuurliefhebber en vertelde over de prachtige bloemen die achter de Fonteinsnol groeiden en een bron die zomaar uit het zand naar boven bor relde. Donderdag werd een tentoonstelling geopend in EcoMare over 100 jaar dennen; mijn opa stond bij de eerste aanplant. Ik werd voor de opening uitgenodigd naar aanleiding van een reportage vijfenveertig jaar geleden voor het weekblad „De Spiegel" Dat verhaal ging over de gebroeders Kikkert (ome Piet en mijn vader) die in Frankrijk gerooide sneeuwklok|es in het Texelse bos plantten. Tussen de klokjes was een foto van mij genomen en die is nu in EcoMare tentoonge steld. En daar zag ik de bloemen waar opa over sprak De kaalslag in De Dennen was met naar mijn zin, even als de bomensingel die enige jaren geleden tussen Akenbuurt en Rozen- dijk werd gekapt, gewoon omdat ik tijdens mijn enige vervoer, de fiets, een heleboel luwte moest ontberen Ik las de stukjes in de krant en pro beerde met andere ogen het bos te bekijken. Stelde mij voor dat er meer allemaal mooie bloemen bloeiden, langs de kronkelende watertjes Deze week brak tijdens een fietstocht in het bos plotseling de zon door. Ineens was alles licht en vrolijk. Ik was ver zoend met de kaalslag. Ik zou willen zeggen; probeer eens met andere ogen te kijken. En verwachtingsvol gaan zien wat er allemaal gaat leven en groeien Akkie v.d Kerkhof-Kikkert, Den Burg Zomer 1967. de makers slaan hun eigen product open links Ed Craanen. rechts Henk Bergman ouderraad van OBS De Bruinvis Oudeschild is het méér dan zat. lodenbezitters laten hun viervoe- 's overal en nergens hun behoefte poneren, iedereen vindt dat vies, ter niemand voelt zich geroepen er s tegen te doen.Kinderen kunnen wijze van spreken glijdend van is naar school, zoveel stront ligt era/"' vertelt (moeder) Karin van n pel tien leden van de raad besloten erom onlangs bij toerbeurt op dms- '5 een strontronde" te doen rond school. Bedoeling is dat degene aan de beurt is iemand uit het dorp tegt om mee te helpen. ,,Op die Hamer wordt de stront opgeruimd en aa9ie bovendien aandacht voor het p bleem. tacfiek is doordacht, maargaran- ert geen succes. Van Empel °ndeneigenaars zeggen dat ze al hdenbelastmg betalen en de ande ren zeggen dat ze geen hond hebben en dus de stront niet hoeven oprui men. Overigens lijkt het probleem iets klei ner te worden, aldus de Oudeschildse. .Maar dat zeg ik niet uit eigen ondervinding Op de foto Ria Buisman (links) en Karin van Empel ,,lk vind het jammer dat ik er zo lachend op sta. Het is nu net of ik het leuk vind. Maar het is ontzettend vies. Schrijf dat maar dub bel onderstreept met uitroeptekens in de krant (Folc Borl Koning) Met droefheid geven wij kennis dat vrijdag jl is overleden onze beste zwager en oom Egbert L.J. Lap "Eb" echtgenoot van Elizabeth Lap-Bruin op de leeftijd van 88 jaar W Kikkert-Bruin H. Bruin-Kleine neven en nichten Den Burg, 21 maart 1997 Philippine Roeper (29) is vrijdag aan de Universiteit van Amsterdam afge studeerd als tandarts. Een opmerke lijke prestatie, mede gezien het feit dat de oud-Texelse slechts enkele jaren geleden al een studie aan het conservatorium (hoofdvak viool) af rondde. In memoriam Wees stil voor God uwe schepper en Heer Wij zijn z'n maaksel, geformeerd door Zijne hand Want uil stof zijn wij gemaakt en lol slof zullen wij wederkeren 27 maart 1996 27 maart 1997 JOHANNES HENDRIKUS VAN WANROOY POL van Wanrooy-Pickering Voor uw belangstelling en medeleven na het overlij den van onze lieve moeder en oma ANNA WILHELMINA PETRONELLA DERNISON-OUT bedanken wij u hartelijk. Kinderen en kleinkinderen Texel, maart 1997 18-04-1947 18-04-1997 Op 18 april aanstaande vieren onze ouders en grootouders ReijerZijm en Martha Zijm-Garritsen hun 50-jarig huwelijksfeest. Wanneer u hen wilt feliciteren, dan bent u van harte welkom op de receptie die ter gelegenheid hiervan wordt gehouden van 17 00 tot 19.00 uur in Hotel- Restaurant Greenside, Stappeland 6. De Koog. Barsingerhorn: Joke Harlaar-Zijm Karei Harlaar Wouter, Gertjan Winkel: Marijke Zijm Schagen: Arie Zijm Charlotte Zijm-de Wit Texel, april 1997 Beatrixlaan 114, 1791 GE Den Burg. Mark is broer. Blij en gelukkig zijn we met Christiaan Pieter Chris 21 maart 1997 Kees Jaap Harting Hanneke Roeper Mark Roeper Bernhardlaan 28, 1791 XE Den Burg, S 315291 Geboren op 21 maart 1997 Sander Gewicht 3520 gram Zoon van Jos Schaafsma en Yvonne Eelman Strijbosstraat 22 S 317316 Deze krullenbol wordt vandaag Bedankt voor de vele attenties en het bezoek tijdens mijn verblijf in 't Gemini en bij mijn thuiskomst. Han Stapersma ledereen hartelijk bedankt voor de warme belangstel ling tijdens mijn verblijf in het Gemini-ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. H.C. Snoek-Brum Vrienden en vriendinnen van de „Verrekieker" hartelijk dank voor het mooie cadeau en het prachtige feest. Het bruidspaar Noot en Henriëtte Div soorten aardbei- planten. Ook op hangpot. Deze week voor ƒ6,50. Tuincentrum v d Werve. Wil degene die de verzets- onderscheiding van de NS van mijn vrouw per ongeluk heeft meegeno men, deze terugbezorgen Het heeft voor haar grote emotionele waarde. W Dalmeijer, Mienterglop 15, De Koog INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ8,00 lot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,65 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto ƒ15,- excl. tekst, alleen voor particulie ren die iets te koop aanbie den. Voor bedrij\ en: IM-TEXELAARTJE op aan vraag. Opheffingsuitverkoop bij Bakker juwelier. Alle sie raden, goud en zilver, tot 50% korting. U komt toch ook zaterdag in De Lindeboom? Diner- Dansant. Dia Dooren maakt met u een aardig speldenkussen met de „Cathedral Window" techniek (patchwork). Bij cfe Witte Engel natuurlijk op 26 maart. Tel. 313644 Diner-Dansant: 4-gangen diner én „Live"-muziek ƒ49,50 p p. reserveren ge wenst Hotel De Linde boom, Tel. 312041. Last van kalk-aanslag? Magneet-waterontharders. Gratis montage. 3 mnd. op proef. Bel 313637. Legoland. Driedaagse busexcursiereis v a 325,- Extra reis op maandag 5 mei voor ƒ349,-. Vraag informatie bij Reisburo Texel Holland Internatio nal, beter in service. 2e Hands zomerkleding- verkoop zat 12 april in Witte Burcht, tel 319315/ 314762 T/m 1 april: expositie van Texelse kunstenaars in De Vermaning. Diek 11a, Den Hoorn Dagelijks open van 10 tot 17 uur. Nog aantal vluchtelingen 6 dringend verlegen om oude koffer of reistas. Gaarne telefoontje 312996. Geen zin om te koken! Vraag naar onze afhaal- menu's. Restaurant 't Bikkelement, Kikkertstr 19, 1795 AA De Cocks- dorp, 0222 - 316547 Bingo, 4 april is er weer een bingo in De Schakel, aanvang 8 uur. .v.m Goede Vrijdag is de wekelijkse koopavond op donderdag 27 maart.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 3