Manier waaróp wekte de grootste ergernis „Moeten alle panden op monumentenlijst?" Serene sfeer rond eilandelijke kunst Posthuys: houtwerk en natuurtekeningen w TEXELSE COURANT ill Analyse SBB: vergunning plagprojecten Militaire mast op Razende Bol Kunst CorrieTimmer te bezichtingen Klif 12 Diner Cabaret Rode Wijn! W DE KRIM RAFAËL KWARTET Gedenkplaat Texelse oorlogsslachtoffers iphaël kwartet en top-klarinettist e imen in De Muze DINSDAG 25 MAART 1997 len heeft een onderwerp zo reacties losgemaakt als de ling van De Dennen. De inge- en-brievenrubriek in deze ipuilde wekenlang uit. Reden ■de Historische Vereniging om openbare avond te beleggen, ■bij verontruste Texelaars in I kunnen gaan met Staatsbos ier. Morgen is het zover, om uur in De Lindeboom. Aanlei- voor een terugblik en analyse. \eerste rijst de vraag waarom zo kaal en emotioneel werd gerea- d Waarschijnlijk voelde hel pu- zich overvallen. Staatsbos- er had deze storm van protest in •evat met verwacht. Anders zou er net als bij speciale projecten de Schotse Hooglanders en hel Tureluur meer publiciteit aan ien gegeven. Dit was niet de eer- tunmng. dus ach. een normaal jericht leek voldoende. Daarmee rschatte SBB het effect van de zaamheden. die door verschrikte ezoekers werden ervaren als lag Ie ingezonden stukken blijkt dat ootschalige aanpak veel erger- Veelt veroorzaakt Hier en daar bpen plekken maken, daar kun de meeste mensen begrip voor opbrengen, maar percelen groten deels kappen, dat gaat te ver Wie de boswachters ernaar vraagt, krijgt een gedegen antwoord SBB stelt dat deze aanpak nodig is om in de toekomst over een gevarieerd bos te beschikken Jonge loofbomen èn jonge dennen zijn gebaat bij grote open plekken mei veel zonlicht. Zo wel in een TC-reportage over de dunning als in ingezonden stukken gaven SBB-medewerkers tekst en uitleg. Toch kan SBB met verhullen dat het ook om geld gaat Een eerdere dunning werd uitgesteld omdat de houtprijs te laag was. Reden waarom nu tweemaal zoveel werd gekapt. Daarnaast zou het te duur zijn om het zware materieel waarmee de houtkap wordt uitgevoerd, jaarlijks te laten overkomen. Deze drastische aanpak is met alleen een doorn in het oog van de ..ge wone" bosgemeter, maar stuit ook op bezwaren van natuurbeschermers. Bij de opening van de expositie ,.100 jaar De Dennen" was te merken dat zelfs in erkende bolwerken als de Werkgroep Landschapszorg en EcoMare verschillend over het men selijk ingrijpen wordt gedacht. Spre ker Teun de Wit viel het SBB-beleid inhoudelijk aan ..Laat de natuur haar gang gaan Geen boom meer vellen, want er zijn er at zo weinig van", luidde de kern van zijn betoog Verder stuitte het ..grove geweld" waarmee grote gaten in het bos wer den gehapt, velen tegen de borst Maar wie realistisch is. zal beseffen dat de huidige bosreuzen niet meer met paarden en sterke mannen kun nen worden verwijderd. SBB had waarschijnlijk veel kritiek kunnen voorkomen, als het bos weer netjes was achtergelaten. Diepe sporen en vernielde takken zetten nu extra kwaad bloed Kale open plekken, zoals hier aan de Ploegelanderweg, wekten onbegrip en boosheid. Foto Frons Hopman Navraag leert dat een Texelse aan nemer binnenkort de paden zal op knappen en later -als de houtstapels weg zijn- ook de wegbermen. Al het hout moet begin mei zijn afgevoerd (dat is zelfs verplicht om de versprei ding van de dennenscheerder-ziekte te voorkomen). Wellicht is er nóg een reden voor de golf van kritiek. Verscheidene brief schrijvers betichtten SBB van arro gantie. Dat is niet onbegrijpelijk. Al toont SBB zich op Texel geen starre organisatie, regelmatig wordt de be volking geconfronteerd met projecten waarop met of nauwelijks inspraak mogelijk is. Plannen die het gevolg zijn van op landelijk niveau geformu leerd beleid. Het huidige beheersplan voor de duinen (waaronder De Den nen valt) is daarvan een voorbeeld Toegegeven moet echter worden dat projecten die op Texel met veel scep sis zijn ontvangen, wèl aanslaan. De Hooglanders zijn een populaire at tractie en in de Mokslootvallei ontkie men tal van planten. Wat dat betreft verdient SBB krediet en is op de per soon spelen ongepast. Tenslotte getuigt de discussie van een grote verbondenheid van de Texelaars met hun bos. Speciaal de dennenbomen blijken bijzondere ge voelens op te wekken. De vertrouwde geur. het geruis van de zeewind in die hoge kruinen, altijd groen, spelen met dennenappels. Elementen die voor velen belangrijker zijn dan de geva rieerdere flora en fauna van een ge mengd of loofbos Daar hebbenwe" immers geen gevoel bij.onze sym pathie gaat uit naar die sterke pio niers die op het schrale en kale eiland wisten uit te groeien tot een hecht bos. Het voornemen van SBB om het per centage dennen terug te dringen tot 30 a 40% gaat menig Texelaar daarom te ver Aangezien het bos tegenwoordig zowel de functie natuur als recreatie heeft, moet SBB met die belevingswaarde rekening houden. Voldoende dennen houden dus. Wat de nabije toekomst betreft is het verstandig dat SBB een geleidelijke weg bewandelt De huidige dunning vindt plaats amper twee jaar nadat het plan-Tureluur een kale vlakte in het bos heeft veroorzaakt Als de natuur daar nou eens de tijd krijgt en er iets moois groeit, ontstaat waar schijnlijk vanzelf een bredere basis voor de verdere omvorming van het bos. Mocht er niets van terecht ko men, dan heeft SBB ook een goede reden om zich eens achter de oren te krabben. Morgenavond is in elk geval een goede gelegenheid om hierover sa men van gedachten te wisselen Niet om te hakketakken, want dat leidt tot niets. Hoort een gebouw als „Flevo" aan het Schilderend thuis op de rijks monumentenlijst of niet? Deze vraag hield de leden van de com missie ruimtelijk en huisvestings beleid woensdagavond bezig. ,,De vraag is of je allerlei panden moet willen bewaren", stelde Dirk Terps tra (PvdA). „Mede met het oog op de financiële middelen is het mis schien beter om onze aandacht al leen te richten op de panden die passen in de historische structuur van Texel." Het rijk wil acht gebouwen als monu ment aanwijzen Behalve „Flevo" zijn dat een stolpschuur aan de Haller- weg, een voormalige dubbele arbeiderswoning aan de Hoofdweg, de boerderij Hunsingo aan de Post weg, het uitwateringscomplex nabij molen 't Noorden, 't Pakhuus op de haven, een stolpschuur bij de Nes- weg, de ijzeren kaap en de kust- batterij RommelpotA/Vitteweg. Zeven van de acht staan al op de gemeen telijke monumentenlijst, grotendeels is dus sprake van overheveling. Terpstra was niet de enige die zich kritisch uitliet. Ook Erna Eelman (VVD) uitte haar bedenkingen „Flevo is karakteristiek, maar of het nou een monument is..." Zij liet in haar opinie meewegen dat de eigenaar, die het pand over enkele jaren wil vervangen door een dubbel woonhuis, niet posi tief is over de aanwijzing. „Je kunt hem toch met op ontzettend hoge kosten jagen'?" Jan Koolhof (CDA) sloot zich bij deze kritiek aan Als de eigenaar er geen problemen mee had, zou ik zeggen zet 'm er maar op Nu niet." Hij wilde de kwestie nog met zijn fractie be spreken. Dick Drijver (Texels Belang) had geen problemen met de lijst en Jaap Vla ming (GroenLinks) toonde zich een enthousiast voorstander om zoveel mogelijk karakteristieke dingen te behouden Bom duiten Ambtenaar Jan Commijs lichtte de financiële achtergronden toe. Hij gaf aan dat het wel een beetje zuur is dat het rijk een oogje op de panden heeft laten vallen, nadat de gemeente de meeste eerst „voor een bom duiten" heeft laten opknappen Toch was het volgens hem belangrijk om zoveel mogelijk gebouwen op de lijst te krij- Voor enkele plagprojecten en natuur ontwikkeling vraagt Staatsbosbeheer (SBB) van de gemeente procedurele medewerking De bedoeling is om in De Nederlanden bij De Muy, het Zodenvlak, het Maffenvlak en De Acht Bunder ten zuiden van de Krimweg de verruigde bovenlaag te verwijderen, zodat in de vochtige duinvalleien zogenaamde „pionier vegetatie" kan groeien De werk zaamheden moeten in augustus wor den uitgevoerd Verder wil SBB in Het Alloo bij de Ruyslaan aan natuurbouw doen. Het project betreft de inrichting van en kele oevers, het deels verleggen van een duinrel en het uitbaggeren van een verlande duinpias Hiervoor is een artikel 19 procedure nodig Het college heeft geen problemen met de SBB-plannen, alleen moet over een stukje agrarische grond in Het Alloo nog worden gesproken in het convenant. Pas als daarover bestuur lijke overeenstemming is, kan ook voor dit deel een aanlegvergunnmg de deur uit gen. Het jaarlijks budget voor restau ratie hangt namelijk af van het aantal monumenten. Voor 1997 krijgt Texel voor 182 monumenten ƒ265.000,- van het rijk. „We moeten dus priori teiten stellen en een meegaren-pro gramma opstellen'aldus Commijs Het ministerie van Defensie mag van de gemeente een 60 meter hoge mast plaatsen op de Razende Bol. Dit hulpmiddel bij schiet oefeningen vanaf fort Erfprins zal er tussen 1 mei en 15 juni staan. Voor vrijstelling van het bestem mingsplan zal een artikel 17-proce- dure op de Wet Ruimtelijke Ordening worden gevolgd. Die is nodig omdat het op de Bol geldende bestem mingsplan Waddengebied slechts voorziet in bouwwerken van maxi maal 30 meter Het college wil meewerken omdat de overlast van de mast minimaal zal zijn en zeer tijdelijk. Negatieve gevolgen voor bodem, water of lucht zullen met optreden. Bovendien is in aanmer king genomen dat de Razende Bol al militair gebied is en de overlast niet groter zal worden dan nu het geval is. Bij het innemen van haar standpunt heeft de gemeente advies ingewon nen bij de partijen die zijn vertegen woordigd in de Beheersoverleggroep Texel. De schilderijen die Corrie Timmer voor de Gereformeerde kerk in Oosterend maakte, zijn zaterdag voor iedereen te bezichtigen De kerk houdt van 11.00 tot 12.00 uur open huis. Het thema van de kunstwerken is „Pad naar Pasen" Timmer is zelf aanwezig om vragen over de doeken te beantwoorden. Wie hel pad van De Vermaning (Diek 11a in Den Hoorn) oploopt wordt er onmiddellijk door overvallen: een sereen gevoel van rust. Dat wordt binnen versterkt door het werk van tien profes sionele, op Texel wonende kunste naars. Natuurlijk zijn smaken verschillend. Maar voor iedereen hangt of staat er iets dat boeit en aangrijpt. De expositie is tot 1 april dagelijks te bezichtigen. Wethouder Nel Eelman opende de tentoonstelling zaterdag met het boetekleed om de schouders. Eigenlijk was de gemeentelijke kelder de aangewezen ruimte, maar die is onlangs in gebruik genomen als computercentrum Vanaf de kansel van De Vermaning deed de wethouder een wens een nieuwe ruimte bij het raadhuis, liefst grenzend aan het park. De sceptici, die vinden dat Texel genoeg galeries heeft voor tentoonstellingen, werden door haar gekapitteld. „De gemeente heeft een belangrijke rol in het exposeren van werk van beginnende kunstenaars." Als overbrugging biedt de gemeente de gangen van het raadhuis aan, maar dat wordt niet door iedereen toegeiuicht. De Vermaning vormt in ieder geval voor de professionele kunstenaars een alternatief dat misschien wel veel beter is dan het origineel. Het enige storende aan de lokatie was de muziek, die tijdens de De sierlijke torso's luisteren de venster bank op. troio Tors* rnn Darten) toespraak van de wethouder bleef aanstaan. Het is de eerste keer dat een gezamenlijke expositie in deze vorm is gehouden. De Texelse profs deden voorheen wel mee aan de zomerse toer-in tentoonstellingen, maar die waren altijd gekoppeld aan een Voor de eigenaars verandert ook het een en ander. „Bij gemeentelijke monumenten kreeg een eigenaar bij restauratie een uitkering van 60%, met een maximum van ƒ45 000.-. Het rijk geeft een voorschot, de eind- betaling komt pas na vier jaar. Wèl kan het bedrag hoger uitvallen Daar naast gaat de uitkering omlaag. Nu krijgt men 30% subsidie op de restauratiekosten, straks wordt dat 20%. Verder kan men voor 30% een goedkope lening afsluiten, maar dat noem ik een sigaar uit eigen doos (Advertentie) BIOSCOOP Cinema Texel Pi Gravenstraat 33 Den Burg s 31 20 27 PROGRAMMA VAN 27 MAARTT/M 2 APRIL STAR WARS special edition -do. 20.30 uur - vrVza./zo 16.00 19.00 21.30 uur - ma. 16 00 20.30 uur - di. 18.30 uur - wo 16.00 18.30 uur Toegang avond ƒ14,- cjp/kind t/m 12 jrJ matinee ƒ11,- 101 DALMATIERS - vr. t/m ma wo.14.00 uur Toegang ƒ9,- SECRETS AND LIES -di/wo. 21.00 uur thema. Aan de inzendingen voor deze uitstalling waren vooraf geen eisen gesteld Nel Eelman betoogde dat zij kunst ervaart als een leek Dat zal het geval zijn met vrijwel alle bezoekers. De werken in de Vermaning wekken echter de nieuwsgierigheid op en zijn zo divers, dat er echt voor iedereen iets bij zit dat de aandacht vasthoudt De één houdt van gedetailleerd en valt voor de preciese schilderingen van Gerd-Jan Roos of de levensechte vogels van Deet Kraay De ander wil liever iets functioneels, zoals de vazen van Nesrin During Herken baar, maar toch tot nadenken stemmen de kleine, perfect afge werkte torso's van Ellen de Vries. En het keramiek van Kerstin Edelman is helemaal om bij weg te dromen, evenals de beelden van Anna de Visser. Textielkunst Totaal anders zijn de kleurige „vegen" van Mien van As. Toon van Hilten werkt met paars-blauwige tinten in patronen die geometrisch aandoen. Het wérk van Cobi Bremer is teer, maar wekt de nieuws gierigheid. Lapjes textiel lijken misschien niet het uitgangspunt voor kunst, maar wat Iny Nahuijs ermee weet te doen is dat zeker Ze experimenteerde met kubistische vormen, maar menigeen bleef ook ademloos kijken naar haar mysterieuze „Planeet boven Texel". Er ligt een heldere brochure van de deelnemers klaar voor bezoekers. Bovendien zullen de kunstenaars afwisselend aanwezig zijn om belangstellenden te woord te staan Activiteiten De Lindeboom :a. 29/3 Diner dansant met „Hickory" Aanv. 19.00 u. 4-g«mgen menu ƒ49,50 :o. 30/3 Paaskoffiehrunch met Nino Brunch 10.00 uur Concert 12 00 uur ;a. 5/4 Ierse tolk avond ..Dave Arthur Band" Aanvang 20.30 uur ƒ12,50 Waarschijnlijk vanwege laatste winter- folkconcert met een Iers huftet. Kosten, aanvang en ti|d even navragen hi| De Lindeboom (312041). Activiteiten Question Plazci vr. 28/3 The Nexus „GlkhJ Friday" trance pari\ met Gavi en Sieve. Entree I 5,00 :o. 30/3 „Jaren 70 Party" D.J. Paul Toegang gratis vr. 4/4 Dr. Beers uitgesteld naar 11 april, ra. 5/4 „3\ Live" Presentatie 3 of 4 Texelse hands Entree ƒ5,- vr. 11/4 Island Groovers with Dr. Beers Entree ƒ5,- THEATER RESTAURANT Klif 12 Den Hoorn s- 31 96 33 wo. 26 maart za. 29 maart zo. 30 maart wo. 2 april en za 5 april vrijdag 4 april 9-koppige swingband rythm'n Dlues en rock 20.30 uur entree 10,00 VAKANTIECENTRUM ff//*. DE KRIMI TEXEL Roggeslootweg 6 De Cocksdorp 39 01 11 MAANDAG 31 MAART (2c PAASDAG) OM 14.00 UUR IN THEATER „DE KIEKENDIEF,, In het kader van concertserie De Muze met solo-klannettrst Jacques Mctrlrm VOORVERKOOP: Nauw Boek en de Muziek- en Dans school (313493) en De Knm (390111). dat is de boodschap die overkomt uit het eminente spel van dit kwartet Op Texel treedt het Raphael kwartet op met Jacques Meertens. Deze solo-klarinettist studeerde aan het Amsterdamse Conservatorium bij Bram de Wilde In 1972 slaagde Meertens voor zijn diploma solo-spel met onderscheiding Als solist trad hij ondermeer op met het Noordhollands Philharmonisch Orkest en het Ko ninklijk Concertgebouw Orkest. Daar naast maakt hij deel uit van diverse kamermuziek-ensembles. waaronder de Ebony Band Momenteel is hij als solo-klarinettist verbonden aan het Koninklijk Concertgebouw Orkest. De entree voor het concert bedraagt 20 - (voor vrienden van De Muze ƒ15,-). Kaarten zijn verkrijgbaar bij Nauta Boek, De Krim en de Muziekschool. Er komt een gedenkplaat voor Texelse oorlogsslachtoffers. Het gedenkteken wordt geplaatst bij het monument „De Goede Herder" op de oorlogsbegraafplaats aan de Kogerstraat in Den Burg. De plaat zal voor de dodenherdenking op 4 mei op z'n plaats hangen. De gedenkplaat is een initiatief van de gemeente, die ook plannen heeft voor een informatiepunt over hel leed op Texel in de Tweede Wereldoorlog. Om beide zaken te financieren moet hiervoor 50 000 - op het investeringsplan worden gezet. De raadscommissie FET ging er donderdagavond mee akkoord onge veer de helft van dit bedrag te reser veren. Aangezien het informatiepunt pas volgend jaar wordt gerealiseerd gaf de raad over dit deel nog geen advies. Strijkkwartetten gelden als de meest subtiele vorm van musiceren. Dit geldt ook voor het Raphael kwartel. Drie kalende mannen en een grijze haardos verraden bovendien een flinke slaat van dienst Sinds 1981 vormen deze vier solisten een een heid. De manier waarop zij tot een perfectie in hun samenspel weten te komen, duidt volgens de kenners dan ook op rijpheid en een enorme ken nis Naar elkaar luisteren met het hart. Meer dan eén blik vergen ook de super gedetailleerde etsen van de Groninger Reinder Homan, die wonderwel passen bij de houten beelden. De illustrator maakt landschappen of delen daarvan, die uit elk gezichtspunt weer méér bieden. Er hangt één ingekleurde versie, maar de zwart-witte werken leven meer. De van origine Australische Robin d'Arcy Shillcock zwerft over de hele wereld en doet zo inspiratie op voor zijn vogelschilderingen Hij produceert veel en werkt zowel met olieverf als met aquarel, potlood of andere technieken. Hoewel hij oog heeft voor details, weet hij in elk stuk spanning en vaart te leggen. Erg aardig zijn ook de studies van een bosmuis en een eend concertserie De Muze treden ndag 31 maart (tweede Paas- het Raphael kwartet en solo- lettist Jacques Meertens sa- n, op. Dat gebeurt, zoals uikelijk, in theater De Kieken- op vakantiecentrum De Krim. in het hout zijn nog zichtbaar. is lente en dat wordt in art ry Het Posthuys in De Koog 'rstreept door een expositie dieren. Alleen de bronzen ijes van Sofie Hupkens wijken teetje af van het thema, maar >p hun manier ook erg mooi. 'osthuijs is zaterdag, zondag, 1ag en donderdag geopend '4.00 tot 17.30 uur. iet gebouw binnenkomt wordt getroffen door een houten iw De vogel is minutieus jegeven en de „levendheid" van lout maakt het beeld aan- end. Het doet echt verlangen 38 neerendeTerschellinger Jaap Deelder beloont dat met een indrukwekkende serie. Een half in ruw hout verscholen uil is een meesterwerk, maar dat kan ook worden gezegd van de prachtig afgewerkte wezels, kleine vogels en paddestoelen Deelder laat het hout bepalen wat voor beeld het wordt. Daardoor zijn enkele dieren zo glad afgewerkt dat het moeilijk is eraf te blijven en zijn andere juist ruw uitgegutst. Je blijft ernaar kijken Er zitten twee „vreemde eenden" in de bijt. een marmeren giervalk en een smelleken van Belgische hardsteen. Het maakt niet uit: Deelder benut alle structuren, ongeacht het materiaal.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5