Cjroen ^wartr jexels in het hartL, Pasen drukker dan vorig jaar UOüOGCÜ Wanneer komt de volgende rotonde? Brand Motel Texel aangestoken werk Files voor Den Burg. Zet helikopter nieuwe oren op Fonteinsnol? Botsende bakkers I TEXELSE^COURANT Arbeidsbureau Jongeren praten over milieu Drankrijder zonder licht Poster blijft in bestuur vliegveld Aanvulling meubilair VERDER AT in dit i\ummer Texels geboortebewijs? Was het maar waar. 2 Herstel dijk PH-polder in april van start 3 SBB: duinmeer in Alloo 3 Andere aanpak schadeclaims gemeente 5 „Reis Zeester geen angstig avontuur" 5 G-team en De Koog uiteen na speelverbod 7 Strafschoppen wippen ZDH uit bekerstrijd 7 -Qorszel Aanrijding na te krappe bocht Sportieve postbodes 7 Plaspauze doet ultraloper de das om 9 Molotovcocktail in asielzoekerscentrum Lichtkogels of straaljagers? BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11170 DONDERDAG 3 APRIL 1997 Uitgave: Uitgeven] Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 -31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS iSONNEMENTSPRIJS f55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS1.55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog. tel. 31 72 66 Een bestelwagen van echte Bak ker Timmer kwam zaterdag ochtend om half zeven op de Stenenplaats in botsing met een bestelauto van banketbakkerij Ofrein. Chauffeur Jitze de Vries (van Timmer) kwam uit de Hoger- straat en had even binnendoor naar het filiaal aan de Wever straat willen rijden Dat werd verij deld door bestuurder Dirk Bies- boer (van Ofrein) die komende uit de Kogerstraat via de Binnenburg naar de Burgwal had willen gaan. De chauffeurs zaten strafrechte lijk fout. maar kunnen er achter af hartelijk om lachen, vooral omdat niemand een schramme tje opliep en beide auto's volop waren verzekerd. De wagen van Ofrein liep voor duizenden gul dens schade op en moest wor den weggesleept De lading brood en banket had echter met van de klap geleden Bij de tegenpartij was het andersom De schade aan de vrijwel nieuwe Mercedes-bestelwagen was ge ring, maar de vele tientallen ge bakjes die erin werden vervoerd waren door de schok tot een on herkenbare massa in elkaar ge drukt. Timmer besloot er hoog waardige hongerpunten van te maken. Volgens beide bedrijven heeft het incident de collegiale verhouding met geschaad Texel was de afgelopen dagen een populair eiland. Teso zette ruim 300 personenauto's méér over dan in het Paasweekend vorig jaar. Dat is een toename van ruim 4,5 pro cent. Op zaterdag bedroeg het aan tal vreemde auto 's 5860. De bezet ting van de toeristische accom modatie was ,,heel goed", volgens de VVV. Het mooie weer leek een belangrijke oorzaak, want onder de gasten bevonden zich velen die pas vlak voor het weekend reser veerden. Vooral op Goede Vrijdag was het vervoersaanbod met 3278 auto's groot. De groei van het aantal cara vans leek met ruim 18 procent enorm Het percentage zegt in dit geval ech ter niet zo heel veel. In absolute aan tallen werden 66 caravans méér ver voerd dan vorig jaar. Doordat Teso zowel op vrijdag, maandag als dinsdag een tijd lang twee boten inzette, liepen de wacht tijden niet te ver op Toch moest vrijdagmiddag in Den Helder in het slechtste geval een uur worden ge wacht. Op maandag toen de meeste gasten Texel weer verlieten, bedroeg de wachttijd alleen aan het einde van de middag een half uurtje Doordat ter plaatse slechts één rij baan beschikbaar is, zorgde de aan leg van de rotonde op de kruising Pontweg-Hoornderweg-Emmalaan voor overlast. Het leek daarbij met bijster handig dat de verkeerslichten die het verkeer regelen voor beide richtingen even lang (of kort) op groen stonden. Wanneer op 't Horntje de auto's een volle boot verlieten, ont stond in mum van tijd een file. Soms begon die al vóór de kruising met Zuid-Haffel Henk Groenen van de VVV spreekt van een goede start van het nieuwe seizoen. De bungalowparken en de .losse'' appartementen waren over het algemeen vol. Alleen in hotels en de logies-en-ontbijtbranche was hier en daar nog een kamer vrij Voor mensen die op de bonnefooi naar het eiland kwamen, moest op z'n minst enige moeite worden gedaan om ze onder te brengen. ..Maar dat gebeurt steeds minder. Dat heeft waarschijnlijk te maken met het verdwijnen van de Paasvakantie in Nederlandmeent Groenen. Voor die paar dagen vakantie die ze nog genieten, wensen mensen kennelijk geen risico's te nemen (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van )e kans dat naast de rotonde die wordt aangelegd, ook een ro lde komt op het kruispunt Pont- g-Akenbuurt is niet gering. Niet een wordt van deze rotonde ilding gemaakt in het gemeente re investeringsplan, maar het llege heeft er zich jegens Gede- leerde Staten ook min of meer verplicht. t heeft te maken met de drie ton die provincie aan de nu in aanleg ide rotonde bijdraagt In oktober -ig jaar werd dit bedrag toegezegd, lar er werd nadrukkelijk bij vermeld I het gemeentebestuur van Texel intentie moet hebben om ook op het genoemde andere kruispunt een rotonde aan te leggen. De gemeente is daarmee accoord gegaan Tijd Het komt echter pas aan de orde als de verkeerslichten waarmee dit kruis punt nu nog wordt beveiligd, aan ver vanging toe zijn Dat kan nog jaren duren. De lichten zijn formeel vrijwel afgeschreven, maar verkeren nog in behoorlijke staat zodat het met zinvol is ze nu al weg te halen. Als de kwestie te zijner tijd aan de orde komt zou de gemeente ook kun nen besluiten de verkeerslichten te niet voor zijn rekening nemen B en w vinden daarom dat de gemeente dat moet doen. De toren is immers een niet weg te denken attractie. Hij wordt bovendien van belang gevon den als uitkijkpost in droge zomers als bos- en heidebrand dreigt De nieuwe toren zal worden gebouwd volgens het model van de oude en komt op de bestaande fundering. De kosten be dragen f170.000 - waarbij wordt uit gegaan van ter plaatse opbouwen, zonder helikopterhulp. De gemeen teraad wordt voorgesteld dit geld te halen uit het fonds recreatie en toe risme. In EcoMare wordt zondag door een jongerenpanel gediscussieerd over de toekomst van het milieu. Centrale vraag luidt: „Hoe schoon willen we dat Noordholland over 30 jaar is?" Jongeren van de OSG zijn uitgenodigd om mee te praten. De discussie wordt georganiseerd door Future Minds, een initiatief van de provincie dat tot doel heeft jonge ren actief te laten meedenken. Het panel bestaat uit acht leden, met di verse achtergronden. Zo is de 23-ja- rige Nicolien Jonker bestuurslid van de Jonge Agrarische Vrouwen en de 24-jarige Latifa Mahdi organisator van ..Rai'-feesten. Gedeputeerde Friso de Zeeuw praat voor de gele genheid ook mee De discussie duurt van 15.30 tot 17.00 uur. Jongeren hebben gratis toegang Andere belangstellenden betalen de normale toegangsprijs tot EcoMare. De politie betrapte van vrijdag op za terdag een 43-|arige autombilist uit Den Burg op het rijden onder invloed. De man viel op doordat hij al slingerd, zonder verlichting door de Koger straat reed. Bij de ademanalyse bleek de man driemaal de toegestane hoe veelheid alcohol achter de kiezen te hebben De bestuurder moest zijn rij bewijs inleveren en kreeg een proces verbaal aan z'n broek. De gemeenteraad wordt voorgesteld om wethouder Gerbrand Poster op nieuw te kiezen als gemeentelijk vertegenwoordiger in het bestuur van de NV Luchtvaartterrein Texel Poster treedt op 30 mei volgens roos ter af Tweede op de (bindende) voor dracht is wethouder Nel Eelman-van 't Veer. B en w hebben f4 420,79 beschikbaar gesteld voor aanvulling van het meu bilair van de gemeenschapsruimte en de mediatheek van de Jac. P. Thijsseschool in Den Burg. vernieuwen in plaats van een rotonde aan te leggen Maar het staat nu al vast dat de ettelijke tonnen die daar voor nodig zijn, volledig door de ge meente betaald moeten worden om dat de provincie met over de brug zal komen. Toen de lichten werden ge plaatst was wél sprake van aanmer kelijke provinciale steun. Kwalijk Menno Stam van de vereniging Tien voor Texel vindt het kwalijk dat de gemeente nu niet meer in vrijheid kan oordelen over de noodzaak van de Akenbuurt-rotonde..Er is een koppe ling gelegd Door de voorwaarde bij de provinciale subsidie voor de eer ste rotonde te accepteren, heeft de gemeente zich financieel laten dwin gen om straks ook bij Akenbuurt een rotonde te maken Dat deugt toch met7 Ik geloof met dat alle betrokke nen zich dat hebben gerealiseerd" Toen de vervangingsplannen in eer ste instantie aan de orde werden ge steld kwamen K J Drijver en de firma D D Bouw met een alternatief plan Dat is door de gemeente echter van de hand gewezen Het werd minder praktisch gevonden en was ook duur der, onder andere omdat een nieuwe fundatie nodig zou zijn. Een te krap genomen bocht door een 48-jarige buschauffeur veroor zaakte zondagmiddag om 17.30 uur een aanrijding op de Beatrix- laan. Daarbij raakte een tegemoet komende auto zwaar beschadigd en liep een inzittende een bebloede lip op. De tegemoetkomende automoblist, een 34-jarige man uit De Koog, had met nog ongeveer een meter rijbaan onvoldoende ruimte om uit te wijken De bus raakte de auto aan de linker voorzijde en sleurde het voertuig zo'n vijftien meter mee. De auto werd aan de voorzijde totaal vernield, terwijl de bus er een vermelde bumper en een kras aan overhield. De chauffeur klaagde na de botsing over een stijve nek. terwijl zijn vijftien maanden oude zoontje achterin een bloedende lip en enkele striemen in de nek opliep De passagiers in de bus (die de bestem ming De Koog had) stapten over in een andere autobus. Bil de botsing werd de auto zo'n vijftien meter door de bus meegesleurd ,FciomeVr ac sonun w.uei De Joegoslaaf die gisteren is aan gehouden op verdenking van brandstichting in het asielzoekers centrum in De Koog, ontkent schuldig te zijn. De brand in een leegstaand appartement op de be gane grond van Motel Texel woedde omstreeks 3.30 uur en is aangestoken met een molotov cocktail. De twintig bewoners kon den zich allemaal in veiligheid brengen. De Joegoslaaf verscheen van dins dag op woensdag al eerder om 1 00 uur bij het appartementencomplex, waar hij de rust verstoorde Het gaat om een voormalig bewoner van het asielzoekerscentrum, die vervolgens door de beheerder van het gebouw werd weggestuurd De politie ver denkt hem ervan dat hij daarna is te ruggekeerd. Onderzoek in het uitge brande appartement wees namelijk uit dat de brand is aangestoken. De man ontkende tijdens het politie verhoor woensdag elke betrokken heid. Vandaag wordt hij opnieuw on dervraagd- Voor zover bekend zijn er geen racistische motieven in het spel Na zijn aanhouding de volgende mor gen bij de veerboot onderwierp de politie de man aan een verhoor. Een bewoner van het centrum, die boven het bewuste appartement sliep, wist kort na de brand te melden dat zijn echtgenote 's nachts een brandlucht had geroken Kort daarna hoorde de man zelf een explosie De brand werd gemeld bij de beheerder, die in het complex woont. Zij waar schuwde de brandweer. Het vuur was snel onder controle. De schade bleef beperkt tot een uit gebrand appartement De twintig asielzoekers konden zich zonder kleerscheuren in veiligheid brengen. Gisteren namen ze volgens plan hun intrek in een asielzoekerscentrum el ders in het land. Texelse redders hebben dinsdag avond vergeefs een uur gezocht op het wad naar een schip of zeiler in nood. Ze kwamen in actie nadat vanaf het strand bij De Cocksdorp rode lichtkogels waren gezien Hoewel op dat moment boven de Vliehors een oefening met straaljagers werd ge houden en er mogelijk een verband was. nam de kustwacht geen risico en gaf het sein tot uitrukken. Omdat op zee niets werd aangetroffen, wordt aangenomen dat de rode lichten van de soms recht omhoog vliegende straaljagers als lichtkogels zijn aan gezien. De redders voeren met een reserve boot van de KNRM, de ..Marti|n Koen- raad Hof". kans is groot dat een grote inook-helikopter van de Konink- Luchtmacht wordt gebruikt r het plaatsen van een nieuwe ijktoren op de Fonteinsnol in Dennen. De rond zes ton we de toren die op het terrein van meentewerken in Den Burg rdt gemonteerd, moet door de inook in de takels worden geno- n en op zijn plek in De Dennen rden neergelaten. Bgeruime tijd geleden werd deze ctaculaire vorm van medewerking r de luchtmacht aan burgemees- Van Rappard toegezegd. Dat was danken aan initiatief van Willem kkervan ,,Spyk" die Defensie daar- r had benaderd De gemeente de de vernieuwing van de toren ter uit tot het begrotingsjaar 1997. ewacht moet worden of de lucht- chtook nu nog bereid is voor dit de helikopter in te zetten. Bur- eester Van Rappard zal er in elk al zijn best voor doen. ..Het zou zijn als Texel weer eens op po- ve wijze met de luchtmacht te ken krijgt na al die klachten over ervan schietoefeningen De pu- biteit die deze stunt vrijwel zeker zal [oorzaken, is ook met weg", aldus burgemeester Gevaarlijk [uitkijktoren werd ooit neergezet en dien twee keer verhoogd door en kosten van Staatsbosbeheer. Het g is hard aan vervanging toe want l vertoont diverse mankementen wordt daardoor zelfs gevaarlijk, btsbosbeheer wil herstel echter een weekje Spaanse zon wil zo snel mogelijk weten wat er Ifdens je afwezigheid allemaal is bebeurd Nieuwsgierig als altijd ptort je je op de Texelse Courant en word je als geboren Nieuwe- tyeperf!), maar in je hart absoluut Tesselaar, getroffen door het bericht over het Texelse beboortecertificaat Gemini-ba by s zijn voortaan geen Helderse Iraaien meer, maar echte Texelaars Eindelijk gerechtig heid en hopelijk ook de mogelijk heid voor mijzelf om alsnog m 'n geboorteplaats te veranderen. dom, dom Wel uitgerust, waar blijkbaar nog niet super- fcherp na een weekje Costa del So/, viel de ingangsdatum met op. Toch zou het prachtig zijn als het pel zou kunnen. Maar bij nader jpzien is het natuurlijk je reinste vauwekul en op de keper be schouwd een bekrompen, natio- pa//sf/sc/7e gedachte, die in de [oop van de geschiedenis al heel jvat gruwelijke gevolgen heeft phacf Wél een goeie 1 april- Horszel De aanleg van de rotonde zorgde tijdens het Paasweekend voor opstoppingen op de Pontweg. <foio Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1