Groningers winnen „De 60 van Texel" I „Nieuwe generatie lopers opgestaan" Wij uit het noorden iunnen ook wel lopen deutschem text éssm Begeleider Benno Bakker: Dè manier om Texel te leren kennen TEXELSE^ COURANT Oosterend wint irimmige match Belg vliegt naar Lammetjestocht Succesvol feest Drijverschool Dros maait weer gemeentelijke bermen auch etc., etc. DONDERDAG 3 APRIL 1997 Winnaar Dirk Westerduin (midden) duelleert in De Muy met opponent Wim Epskamp. Sebastian Ran en Paul Boudreaux (uiterst rechts) begeleiden de lopers per fiets. .Er is een nieuwe generatie ultra lopers opgestaan", aldus Benno Bak ker. één van de fietsende begeleiders van de deelnemers aan de ,,De 60 van Texel." .Mensen als Jan Knippenberg en Ron Teunisse waren een soort oer lopers Ze liepen veel gevoelsmatiger en voelden zich één met de omgeving. Knip stak onder weg hele levensbeschouwingen af. Deze jongens letten alleen maar op de klok en maken zich druk of het goeie flesje drinken wel in de tas zit. Ik mis die sfeer van toen wel een beetje. Bakker verbaasde zich over de pro fessionele aanpak van winnaar Dirk Westerduin ..Hij had zich erg goed voorbereid en loopt maar twee van dit soort ultralopen per jaar Westerduin veld over het eiland. Ook dit viertal had geen vierde Texelaar kunnen strikken. ..Volgend keer proberen we een volledig Texels team op poten te krijgen Ze eindigden in 4.20.54 als vijfde. Eerste bij de herenestafette werd het VSB Runnmgteam (3 40.30) ,Echt Texels" was wel de ploeg van 't Pruttelhuus met Ingrid van Lubek, Colinda Brouwer. Ingrid Uitgeest en Natascha van der Vis. Het team finishte in 4.38.04, goed voor een eerste plaats bij de damesestafette. Professor Cees de Jager bewees ondanks zijn 75 jaar nog steeds fit te zijn Met maatje Mei Rijsdijk dochter Corrie de Jager en schoonzoon Rob Teisman werden ze op de wielerbaan geklokt op 5.16.23. De indrukwek kende prestatie leverde het team de wisseltroffe op. de schoen van Jan Knippenberg Andere Texelse teams liepen onder de naam van Rotisserie (4 46.06) Zeehondjes Ecoblare Team (4 55.49). A-team (5.29.49). AVT0- vrouwen (5 20 10). Ploeger en Zn (5.04.53). Nauta Boek (5.07.21Vis- ser's Bouwbedrijf (4 48 44) en De Hardloopmeiden Texel (4 30.19) Het Vrouwenteam ,,De Acht van Texel' volbracht de zestig in een tijd van 5.44.38 Foto's en tekst Gerard Timmerman liep op Texel volgens een strak schema Hij stemde zijn ritme in de eerste ronde al af op een eindtijd van rond de 9.19 uur. Als je ziet dat hij 9.23 30 liep. is hij daarvan nauwelijks afgeweken Die jongen was over ge concentreerd. In De Dennen kreeg hij laaiende ruzie met z'n meerijdende coach Peter Stem over het schema. Wat ging dat tekeer Toen ben ik maar een stukje verder gaan rijden Bakker kon de lopers op z'n ge mak kie bijhouden. Maar soms moest hij stoppen. Hij zeulde achterop z'n fiets namelijk tassen vol met voedings preparaten mee Want op dat ge bied is de eenvoud van vroeger ver dwenen. Wat een eisen1 Als Westerduin weer wat speciaals moest hebben, zat dat natuurlijk net weer onderin de tas. zodat ik moest afstappen. Dan moest ik eerst het hele peloton voorbij Het duurde wel eens even voordat ik hem dan weer had ingehaald. Bakker was er ook getuige van hoe loper Wim-Bart Knol probeerde Westerduin een poets te bakken. Knol wist toen al dat hij de rit niet zou uitlopen. Ongeveer halverwege ging Knol er vandoor. Westerduin raakte gelijk in paniek en stuurde z'n coach er achteraan. Die kwam dan weer terug met de mededeling dat Knol stuk zat... Een vermoeide Jeroen Huizinga staat voor bij de finish de pers liggend te woord. Hardloper Robert Bakker verliet als eerste Texelse estafetteloper het strand bij paal 12. kzij hun bekende en onvolpre- 1'echtlust hebben de voetbal- 'an Oosterend zich maandag Jdesluis op het nippertje de ploeg van het lijf weten te len. Na een 2-0 achterstand het in de slotfase alsnog 2-3. armelijk onvriendelijke wed- werd in de eerste helft tijde- lestaakt. Veteraan Bep Vonk ikte zich welhaast onsterfelijk r in te vallen én te scoren. ms een ziekenhuisbezoek aan d „ome" Sieme Kei|zer ontdekte ih Bep Vonk dat slechts tien spe- de overtocht naar Den Helder 'an gemaakt Gelukkig bleek 5 Mets, die in lange tijd niet had letbald, na een telefoontie bereid et team achterna te reizen. Juist jd, loen Oudesluis en Oosterend de startblokken stonden, bereikte et veld. nrustige voorbereiding bleek de erenders niet in de kouwe kle- 'e zijn gaan zitten, want uit de te de beste aanval scoorde esluis, SVO herstelde zich ech- nap en de gastheren hadden re- akg forse overtredingen nodig dn voorsprong vast te houden. e 20ste minuut mocht Dennis Vonk halverwege de speelhelft van Oudesluis een vrije trap nemen. Ken nelijk tot ongenoegen van één van de tegenstanders, want die sloeg Vonk tegen het hoofd, een vergrijp dat hem een rode kaart opleverde De scheidsrechter vermoedde dat Vonk de klap had uitgelokt en stuurde ook de Oosterender van het veld. Een hoop opwinding was het gevolg, waarop de wedstrijd werd gestaakt. Na tien minuten discussieren besloot de warrig leidende arbiter verder te gaan. Tot verbazing van iedereen mochten ook beide ontvangers van de rode kaart weer meedoen. Ook in de tweede helft viel de scheidsrechter op door zijn lankmoe dig optreden, waardoor de wedstrijd erg grimmig werd Aanvankelijk met slecht gevolg voor Oosterend, want Oudesluis scoorde via een snelle counter 2-0 Toen Dennis Vonk twin tig minuten voortijd afhaakte met een blessure, leek de strijd gestreden. Niets bleek echter minder waar, want invaller Bep Vonk (bijna 56) bleek voor nieuwe motivatie te zorgen Uit een corner van Cor Vlaming scoorde Maurice Kaspers al snel (2-1). En vijf minuten voor tijd verzuimde iedereen in te grijpen bij een corner van Bep Vonk. waardoor de bal ineens het doel in vloog (2-2). Oudesluis was volledig de kluts kwijt. SVO maakte daar uitstekend gebruik Maar liefst 635 wandelaars hebben Tweede Paasdag meegelopen in de Lammetjestocht. De avondvier daagse niet meegerekend, namen nog nooit zó veel mensen deel aan een tocht van wandelsport- vereniging Het Gouden Boltje. Het zonnige maar niet te warme lente weer was daar ongetwijfeld debet aan. Het inschrijfbureau in het voormalige LBO-gebouw ging om half negen open ging. De nog wat onwennige vrijwilligers kregen vrijwel direct een eerste golf mensen te verwerken. Ook daarna bleef het constant druk. En toen de inschrijving om twee uur sloot, keerden de eerste wandelaars al weer terug. Een opmerkelijk loper was een meneer uit België die spe ciaal voor de tocht uit Deurne naar Texel was komen vliegen. De meeste belangstelling was er voor de wandelingen over vijf kilometer van door de druk nog verder op te voeren. Enkele seconden voor tijd kreeg de keeper geen vat op een vrije trap van Henk Knol, waarna Cor Vla ming er als de kippen bij was om de bal tegen het net te schuiven en voor de overwinningstreffer te tekenen (223 mensen) en tien kilometer (150). maar ook voor de langere tochten was veel animo. Negentwintig doordouwers kozen voor de veertig kilometer De reacties op de Lammetiestocht waren enthousiast „Mooi en afwisselend", kreeg de te vreden organisatie menigmaal te ho ren. Het feestelijk open huis van de ver nieuwde Jan Drijverschool heeft een groot aantal belangstellenden getrok ken Vele mensen uit Den Hoorn en omstreken die de school jarenlang niet van binnen hadden gezien, na men de kans waar. Ook leerkrachten van andere Texelse basisscholen kwamen een kijkje nemen Diverse spelletjes en vooral de verko ping van gebruikt meubilair en boe ken zorgden bovendien voor een on verwacht kassucces. De totale opbrengst bedroeg ƒ2.400,- bruto. De fraaie speelzolder, die door de ouderraad in eigen beheer was ge maakt, kon hiermee in één klap wor den bekostigd. Over medewerking had de school met te klagen, want naast vele gulle kopers schonk de Hoornder middenstand diverse prij zen. Loonwerker Werner Dros uit Oosterend is voor de volgende vier jaar belast met het maaien en on derhouden van de gemeentelijke wegbermen, tuinwallen en grep pels. Hij haalde de opdracht binnen door als laagste (voor f676.000,-) in te schrijven bij de onlangs gehouden (Advertentie) aanbesteding van dit „maaibestek' De andere uitgenodigde inschrijvers waren Texel BV uit De Waal, Van Bodegem uit Wieringerwerf, Taten- hove BV uitOudeschild, BakkerTexel BV uit Den Burg en T. Wuis uit Oosterend. sychologische oorlogsvoering", zo omschreef ultraloper ■k Westerduin uit Groningen het uitputtende kopgevecht de 120 km van ,,De 60 van Texel" tussen hem en Wim skamp. Na een plaspauze op zo n dertig kilometer voor finish, gaf de Hoofddorper zich gewonnen. De Gronin- ■s waren maandag goed in vorm. Trainingsmaatje Edward Ruiter won de zestig kilometer. „Dit is nodig. Want de •nsen vergeten wel eens dat wij uit het noorden ook wel nnen lopen", jubelde hij na afloop in onvervalst runnings". maar Epskamp die Guus Smit en Andre van der Zwan had afgeschud, haalde Westerduin na 60 km in .We liepen als een soort jojo langs elkaar. Dat ging tot 90 km zo door Hagenaar Knol stapte na 85 kilome ter uit. ..Ik kon me niet aan m'n plan houden en was helemaal leeg. Ik heb de afgelopen tijd meer tijd in m'n be drijf gestoken Dat is ten koste ge gaan van het lopen. Ik heb vandaag veel over mezelf geleerd" verklaarde hij na afloop Beresterk Epskamp, die tot 90 km het tempo aangaf, liep tot dan een beresterke race. „Het ging enorm snel", aldus oud-crossloper Westerduin die op het strand het tempo aangaf. Op het asfalt was dat Epskamp. Westerduin, die over een goede eindsprint be schikt, wilde koste wat kost zijn oppo nent bijhouden en op het laatste stuk aftroeven „Vlak voor De Slufter was ik nog bang dat ik Wim moest laten gaan Het was echt loodzwaar In de luwte van de duinen stond de zon boven op je kop en het was bloed heet. Maar bij de trap haperde Wim Eigen tempo Epskamp: „Ik heb zo'n driekwart mi nuut staan plassen. Dat gebeurt me anders nooit. Ik moet maar eens naar een andere mecanicien op zoek", grapte hij na afloop. Zijn rivaal maakte dankbaar gebruik van de plaspauze. Westerduin „Ik ben doorgelopen in m'n eigen tempo en heb Epskamp nooit meer gezien Toen ik bij het keerpunt omdraaide kreeg ik de wind keihard in m n snufferd Westerduin zette in z'n eentie op de than Knippenberg verricht het start l van „De 60 van Texel". Lzestig" startte maandagmorgen jhall vijf in het pikkedonker op de lerbaan aan de Haffelderweg. ir veertien merendeels gelouterde lopers werden weggeschoten de wedstrijd van 120 km De helft de eindstreep halen uren later, om half elf, knalde lathan Knippenberg, zoon van de jrleden ultraloper Jan Knippen- bij hel NIOZ negentig atleten op voor de 60 km, nog steeds het Idonderdeel van het evenement, nerkelijk was dat geen Texelaar zestig meeliep. Joost Brouwer id wel op de lijst, maarverscheen aan de start. Volgens insiders zijn maag van streek geraakt na ïultigen van een warme maaltijd. hi| normaal nooit doet Texelaars verschenen aan de van de estafette over 4 X 15 ki ller. De dames in eén team („De van Texel") liepen elk 7,5 km. Ze rn lekker zonnig weer, al onder- I menig loper hinder van het [Ie zand de straffe tegenwind op fors en op de terugweg langs de Aangemoedigd door publiek aan kant en andere leden van de ifetteploeg, trotseerden ze de ele- iten Ze kregen na afloop allemaal bos bloemen, beschikbaar ge il door Texelse bollentelers Drievoudig feest ir de Groninger Peter Stein, coach de winnaars van de 60 en de 120 tn| werd het zelfs een drievoudig SI Zi|n andere pupil Jan van Dij- kwam op de 60 km namelijk als Je over de finish Om zijn lopers te moedigen was Stein voortdu- i langs het parcours te vinden. irbi| hij de atleten van aanwijzin- en verversingen voorzag km-loper Westerduin was gaan- leg in koppositie gekomen Wim- Knol liep aanvankelijk aan kop. Het estafetteteam van Ingrid van Lubek zette de snelste tijd bij de dames neer terugweg goed door en finishte ruim 24 minuten sneller dan het oude re cord in 9.23.30 uur. Met het nieuwe record incasseerde hij de 250,- die de organisatie had uitgeloofd. Epskamp eindigde 23 minuten later, maar ook zijn tijd was nog binnen het oude record. Hij had nog wad sneller gekund, als hij in Oosterend met ver keerd was gelopen en kostbare minu ten verspeelde. Snelste vrouw Buitengewone prestatie op de 120 leverde de Duitse Anke Drescher uit Meisdorf die als vierde in een tijd van 10.59.58 uur finishte Ze had twintig uur in de trein gezeten om naar het eiland te komen. Op het station in Den Helder had ze geld uitgeleend aan een andere reiziger, waardoor ze uiteindelijk met twee gulden op zak op het eiland aankwam Kranig liep ze haar rondjes en verbeet ze de buikpijn die na een kilometer of negentig begon op te spelen. Nog enigszins wazig om zich heen kij kend. stond ze de pers na afloop vast beraden te woord, 250,- Rijker keerde ze terug, doordat ze de pre mie opstreek Weliswaar vestigde ze geen nieuw record, haar prestatie maakte diepe indruk op de organisa tie. Het merendeel van de ultralopers oogde overigens na afloop tamelijk fit. De lopers werden op hun tocht ver gezeld door mountambikers, die hen van proviand voorzagen. Geen strijd Winnaar van de zestig kilometer Edward de Ruiter klaarde de klus helemaal in z'n eentje „Direct na de start had ik al een gat van 200 meter. Dan moet je gewoon alleen verder Het laatste stuk tegen wind was hart stikke zwaar." De Groninger had vrij laat ingeschreven „Begin maart mis lukte een aanval op het Nederlands record van de zes uur in Stein, door een ontstoken kies. Vandaag was een testje. Dat viel goed uit. hoewel de tijd (4.07.24 uur) een stuk beter kan. In je eentje is er geen strijd." Estafetteloper Minne Goenga wordt bi/ het barbecueveld in De Dennen afgelost door Gerrit Liefers. Anke Drescher. de eerste vrouw die de 120 km volbracht. Niet alleen in Groningen, maar ook in Beverwijk kunnen ze er wat van. Plome Scheringa, 55 jaar en oma. sloeg met een tijd van 5.06.13 geen slecht figuur „Achteraf is het best meegevallen Ik had meer pijn ver wacht." Ze is van plan nog een keer 100 km te lopen, dezelfde afstand die ze elke week traint Ze was niet zo snel als de Europees kampioene Duitse Birgit Lennarz, die in 4.35.57 eindigde, een tijd die zelfs sneller was dan de snelste tijd bij de damesestafette (4.38.04 door 't Pruttelhuus). Estafette Bij de prestatieloop (estafette) over dertig kilometer verschenen meer dere Texelaars aan de start. Andre Schoo uit De Koog deed over het eerste deel 2 35.51 uur. Manska Koenders (2 37 46), Lydia Verwei| (2 50.03) en Peter Beerling (2 52.15) liepen het tweede deel Bij de estafetteteams („trams") was Robert Bakker de eerste Texelaar die zich bij de wisselpost op het barbecueveld in De Dennen meldde Hij liep met Jeroen Huizinga, Jan Dankers en Sjef van Sandvoort, de enige niet-Texelaar in het gezel schap. Bakker trof met tegenwind en mul zand een zwaar traject .Het viel tegen. We hoopten bij de eerste drie te eindigen, maar dat is met gelukt." Met een gezamenlijke eindtijd van 4.15.42 werd hun tram vierde Onder de naam Cupfighters" snel den Minne Goénga, Loek van Vliet. Jan Zijm en Gerrit Liefers uit Wapen- Informatie van A tot Z Bijlage Texels Noorden Bijlage Texels Produkt

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9