Cjrocn ^tmt'L-Jexels in het 'lan nieuwbouw jongeren De Mars wordt gewijzigd Fietsers tijdelijk langs de Pontweg N Ook Zoetelief stapte uit Calluna-bestuur PLUS 71 j£|- Succes voor protesterende omwonenden Bij herstel dijk PH-polder: -JXorszel Brand Noord, oost, zuid, west... Texel BV ontslaat 16 medewerkers Gedenkplaat onderhoudsarm VERDER IN DIT ummer Ruim 60 tappers zwoegen en zweten „Blije moeder" neemt afscheid Tesselhuus Wat gebeurt er na sloop Ferrever? Schoolvoetbaltitels voor Thijsse en Jozef Prijsvraag museumweekend Harry is terug Eénrichtingverkeer wegens rotonde Logiesverstrekkers vergaderden Automonteur doet recordpoging op tv TEXELSE^COURANT Van der Vis ►GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11172 VRIJDAG 11 APRIL 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. lBONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS/1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 bouw van twaalf jongeren- lartementen aan de Hoefslag in Mars gaat niet door. De protes- van buurtbewoners waren zo iig, dat de Woningstichting en jectbureau B M hebben be ien het oorspronkelijke plan in rekken. In plaats daarvan ko- i zij op korte termijn met een irnatief ontwerp, dat eerst aan jmwonenden zal worden voor- egd. initiatiefnemers namen gisteren besluit, nadat een kleine veertig ieigenaren van de Hoefslag en jeving dinsdag tijdens een rmatiebiieenkomst in De Lmde- m hadden gedreigd de bouwplan- lot het uiterste aan te zullen vech- Eerder al was een gezamenlijke lestbrief bij het college van b en w leponeerd. iral Ed Momberg was de gebeten idbyde bezwaarmakers. De niet- iwezige eigenaar van project- eau B M ontwikkelde op verzoek gemeente en Woningstichting het voor de huurwoningen voor ion en, maar was daarnaast verant- irdeli|k voor de verkoop van de lunge woningen. „Hij heeft ons I loon voorgelogen", luidde het veel lioorde verwijt. „Ons is steeds ngehouden dat op deze lokatie koopwoningen zouden worden I ouwd. Ik zou mi|n huis met heb- I .gekocht als ik te voren had ge- en dat dit flatgebouw er zou ko- |n', meldde iemand boos. Eindeloze weg II klonk dinsdag herhaaldelijk de chuldiging dat de „hoogbouw" de «onenden door de strot werd ge iden dat gedane zaken geen keer Hien Jan van Andel en Olaf I rms (namens de Woningstichting I Ie gemeente aanwezig om vragen oeantwoorden) bestreden deze ek. Betrokkenen zouden volgens nog volop de kans krijgen hun I waren te uiten tijdens de artikel I procedure voor wijziging van het I lemmingsplan. Prompt kregen p Andel en Storms te horen dat ze borst konden natmaken „Het ■dt een eindeloze weg, want we I en alle beroepsmogelijkheden I ignjpen. Desnoods gaan we door I de Hoge Raad", werd gedreigd. I alternatief werd geopperd slechts II woonlaag te bouwen. Volgens Andel zou dat echter ten koste ,nvan het geplande aantal appar- ■enten, waardoor het plan veel ■en lekker fikkie stoken zit de 'esse/aars in het bloed. Nog iven en wij jagen weer de hens i onze Meierblissen. Een leuk olkloristisch gebruik, dat niet ver- iren mag gaan. Vuur speelt 'inds onheugelijke tijden een lelangrijke rol in het menselijk lestaan Voor verwarming, 'oedselbereiding. maar ook als 'erzengend wapen of als middel >m ie ongenoegen te uiten, met Hs uiterste vorm zelfverbranding, lover gaat slechts een enkeling, Inaar uit frustratie de boel in J lammen laten opgaan, komt nelaas zelfs op Texel voor. Het onschuldige" brandje in het 'sielzoekerscentrum in De Koog iadgelukkige geen fatale afloop. 'oaIs in de Haagse Schilderswijk, ■lot was wel een daad uit on echt. De betrokkenen doen loheimzinnig over de conflicten md de sluiting van het centrum. 'aar waar rook is, is vuur Een 'oortje dat al langer smeulde en 'plaaide. Wat is hier werkelijk ian de hand'' Zo raak je nooit uit 'o brand1 Horszei duurder zou worden. Bovendien, zo tekende hij aan, is de term „hoog bouw" in strijd met de waarheid. Het complex krijgt in het - oorspronkelijke - plan een hoogte van ruim 10 meter. Dat is weliswaar 1.20 meter méér dan toegestaan (vandaar de artikel 1 El- procedure), het straatbeeld wordt er niet op een onacceptabele manier door aangetast. Emotioneel Tegen het einde van de avond lieten de aanwezigen allerlei emotionele argumenten de vrije loop. Toen bleek ook dat het merendeel van de bezwaarmakers niet alleen gekant is tegen het gebouw, maar vooral ook tegen de toekomstige bewoners. Jon geren worden (kennelijk) geassoci eerd met problemen, want kreten als „overlast", „druggebruikers" en „waardevermindering van onze wo ning" vlogen door de lucht. Deze wijze van discussiëren vond geen genade in de ogen van Van Andel, die zich gesteund weet door het college van b en w. Hij erkende dat met alle jongeren heilige boont|es zijn. „Maar de goedwillenden mogen niet de dupe worden van de kwaad willenden." Overigens had de Woningstichting eerder aangekondigd extra aandacht te zullen besteden aan de toewi|zmg van de appartementen. „Jongeren die nu al als problemenmakers be kend staan, krijgen geen woning toe gewezen", verklaarde Van Andel Daarnaast worden huisregels opge steld en moeten de huurders lid wor den van een bewonersraad. Tussen deze raad en de Woningstichting zal regelmatig overleg plaatsvinden over het beheer van het gebouw „En in het slechtste geval hebben we de mogelijkheid iemand uit zijn woning te zetten. Maar mensen moeten natuur lijk wel de kans krijgen Alternatief Ondanks hun verweer slaagden Van Andel en Storms er met in de bezwa ren bij de omwonenden weg te ne men Reden voor gemeente, Woning stichting en B M om gisteren opnieuw om de tafel te gaan en het plan te heroverwegen. Met genoemd resultaat. Ed Momberg: „Toen de gemeente me eind vorig |aar bena derde, heb ik direct al tegen wethou der Schilling gezegd dat ik me zou terugtrekken als er problemen van zouden komen. Ik begrijp dat de ge meente iets wil doen voor jongeren, maar zo'n plan moet je niet coüte- que-coüte willen doordrukken Ik vind dat ik als projectbureau niet de pro cedure moet ingaan Mijn klanten zijn me heilig, of ik hun mening nu deel of niet." Zoals het er nu naar uitziet, zal het complex in het nieuwe plan een bouwlaag minder tellen. Dat betekent waarschijnlijk een vermindering van vier woningen „Een teleurstellend maar met geheel onverwacht resul taat", aldus Jan van Andel. die blij kens een recente enquête nog voor zo'n tachtig jongeren tussen de 20 en 25 |aar woonruimte moet zien te rea liseren. „Natuurlijk had ik het liefst twaalf appartementen gebouwd Maar als het er nu zónder protest uit de buurt acht worden, dan is mij dat ook wat waard. Hij houdt zich overigens het recht voor het oude plan alsnog tot uitvoer te brengen als de buurtbewoners ook het alternatief blijven blokkeren. „Desnoods met vertragingen Zodra het herstel van de zeedijk van de Prins Hendrikpolder eind april start, mogen fietsers geen gebruik meer maken van de weg langs de PH-dijk. De tijdelijke verkeersmaatregel wordt geno men, omdat het vrachtverkeer het komende half jaar af en aan rijdt langs de dijk. Opdrachtgever Uit- waterende Sluizen (US) maakt één voorbehoud: dijkpachter Piet van Leeuwen moet akkoord gaan met de maatregel. Het verkeersplan van US zag er aan vankelijk héél anders uit. De vracht wagens zouden vanaf Oudeschild via de Redoute, de Pontweg en de Van der Sterrweg hun vracht laden en los sen. Via 't Horntje zouden ze weer richting Oudeschild rijden. Het fiets- verkeer kon dan gebruik blijven ma ken van de route langs de dijk. „En dat is toch mooi in het toeristen seizoen", meende US-man Ed Neef. Tijdens de informatiebijeenkomst die US gisteravond in het haven- restaurant hield voor de polder bewoners en andere belanghebben den. keerden omwonenden zich tegen dit verkeersplan. „Het is veel veiliger om de dijkweg voor fietsers af te sluiten", aldus Corrie Heijne. Ze wees op het risico voor fietsers op de Redoute en over stekende vrachtauto's vanaf de Redoute Dat kan tot gevaarlijke si tuaties op de kruising met de Pont weg leiden. Willem ter Steege, bewo ner van de Van der Sterrweg, vreest overlast door de vrachtauto's. „En dat terwijl er voornamelijk toeristen langs de dijk fietsen. Die kunnen toch wel een tijdje omrijden". De kortere transportroute, scheelt de chauffeurs bovendien een flink aantal kilometers. De vertegenwoordigers van US wa ren blij met de suggesties en reageer den slagvaardig. Toen tijdens een kort overleg tussen het hoogheem raadschap, de gemeente. Rijkswater staat en vertegenwoordigers van aannemerscombinatie het een goed alternatief bleek, werd het verkeers plan staande de vergadering gewij zigd US beloofde zo snel mogelijk met dijkpachter Piet van Leeuwen te gaan overleggen. Voor de schapen en lam metjes die zich nu vrij over de weg kunnen bewegen, moet namelijk een oplossing worden gezocht. Het herstel van de bekleding is nodig omdat de oude glooiing „eigenlijk in het museum thuishoort", zoals Rob Buursink van US het uitdrukte. „Nieuwe inzichten over veiligheid en de wet op de waterkering maken de verbetering noodzakelijk." De oude keien in de glooiing verdwij nen omlaag naar de vooroever van de dijk. In de tijzone komt basalton en daarboven, tot vijf meter boven NAP, waterbouwasfalt. De geasfalteerde werkweg op het buitentalud wordt na gereedkomen opengesteld voor fiet sers. Het werk wordt gespreid over twee jaar. Gestart wordt op het stuk tussen het Nioz en het gemaal, waar de aannemerscombinatie De Vries en van de Wiel, Daalder en Fernhout vanaf 15 oktober „overwinteren' Vanaf 15 april is het deel tot Ceres aan de beurt. Op de plekken waar het vracht verkeer uit Oudeschild elkaar langs de dijk passeert, worden passeer- vakken aangelegd Gedurende de werkzaamheden moeten fietsers omrijden Oosterender Kees Stik bekijkt het kompas in het fonkelnieuwe straat werk aan de Peperstraat Het fraaie plaveisel met verderop twee stenen ankers is aangelegd op de plek waar tot voor kort twee lepenbomen ston den. Ze maakten plaats voor een keu rig plantsoen met gemetselde stenen bakken. Het zal niemand verbazen dat zodra het zonnetje zich laat zien. het'pleintje een geliefd trekpleister voor Strenders wordt (Foto Dirk Kuiter) Texel BV heeft maandag het dienstverband met alle zestien medewerkers beëindigd. Het loon- en aannemingsbedrijf van Jan Kikkert uit De Waal houdt het per soneel nog gedurende de wette lijke opzegtermijn van zes weken in dienst. Kikkert zegt om gezond heidsredenen met het aannemers bedrijf te stoppen. „Ik zoek al jaren iemand die de kar kan trekken. Nu dat niet lukt, zie ik geen andere uit weg." Kikkert wil het loonwerk zelf standig, met hulp van oproep krachten, voortzetten. Hoewel de medewerkers wisten dat er bij Texel BV iets in de lucht hing. kwam het ontslag maandag volgens een medewerker toch nog als een verrassing Kikkert benadrukt echter al véél eerder kenbaar te hebben gemaakt een andere richting met het bedrijf op te willen en een overname kandidaat te zoeken. Hij zegt dat Texel BV niet failliet is en dat het bedrijf blijft bestaan. „Ik heb zelf de beslissing genomen om het aannemerswerk aan de kant te doen." Bij de voortzetting van het loonwerk wil hij gebruik maken van oproepkrachten Volgens Kikkert houdt het ontslag geen verband met de fraudezaak, waarmee Kikkert in verband is ge bracht. Hij moet hiervoor binnenkort voor de rechter verschijnen De medewerkers, die voorlopig nog De gedenkplaat met namen van gevallenen die bij de ingang van de algemene begraafplaats komt, wordt onderhoudsarm. Dat verzekerde bur gemeester Van Rappard Jaap Vla ming van GroenLinks dinsdagavond. Die vond dat behalve de 25.000.- voor de plaat ook geld voor onder houd ervan dient te worden gereser veerd Over een informatiepunt bij de oorlogsbegraafplaats wordt een apart plan gemaakt. Het monument aan de Lancasterdijk is ook aan onderhoud toe. De burge meester beloofde dat daar op korte termijn iets aan wordt gedaan. op verschillende plaatsen aan het werk worden gehouden, zullen vrijwel zeker bezwaar aan tekenen tegen hun ontslag. Een groep van circa ze ven mensen heeft plannen om, los van Kikkert, een eigen aannemings bedrijf te beginnen. De plannen be vinden zich echter nog in een pril sta dium. De Haffelderweg wordt door au tomobilisten gebruikt als sluip route. nu de aanleg van de ro tonde stremming op de Pontweg veroorzaakt Het weggetje is ech ter niet zo breed, zodat de ber men erg te lijden hebben van het verkeer Bovendien ontstaan ge vaarlijke situaties. Tijdens de raadsvergadering drong Dirk Terpstra (PvdA) aan op maatre gelen. Vandaar dat de gemeente heeft besloten om zolang de aanleg van de rotonde duurt, op de Haffelderweg éénrichting- verkeer in te Stellen. Automobilis ten mogen alleen nog via deze route Den Burg in. Vanaf de Emmalaan kan tot aan de sport velden worden gereden, dan volgt een inrijverbod. Niet alleen Jaap Honing verliet on langs uit onvrede het bestuur van de Recreatie Maatschappij Texel (Calluna) maar ook Gerard Zoete lief als vertegenwoordiger van de Texelse Vereniging van Logies verstrekkers. Hij was om een an dere reden boos. „Wij werden niet betrokken bij de onderhandelingen over de overdracht van het zwem paradijs aan Euroase". Die onderhandelingen werden ge voerd door een werkgroep waarin TVL niet was vertegenwoordigd Na dat daarover misnoegen was geuit, werd volgens Zoetelief schriftelijk beloofd dat TVL er alsnog bij zou worden betrokken, maar dat is met gebeurd. „Op die manier kunnen wij geen verantwoording dragen. Het was mijn taak de belangen van de logiesverstrekkers bij deze over dracht te verdedigen, maar dat was dus onmogelijk. Vandaar dat ik ben opgestapt, nadat het overige TVL- bestuur daarmee had ingestemd". Luren Werkgroeplid Jook Nauta laat des gevraagd weten dat het inderdaad heel duidelijk was dat Zoetelief zich met thuisvoelde in het bestuur. .Maar de werkgroep heeft de overige be stuursleden wel steeds op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Het wantrouwen van hem was onge grond" Zoetelief erkent dat hij wantrouwen koestert, met name wat betreft de onderhandelingskwaliteit van de werkgroep. „Ze laten zich in de luren leggen". Nauta: „Geen sprake van. Het gaat prima met de overdracht Er is over eenstemming Aan de ontbindende voorwaarden - waaronder het mee werken van Staatsbosbeheer - is vol daan. Het is echter een gecompli ceerde zaak, zodat de juridische uitwerking tijd vraagt Maar ik schat dat over een maand alles rond is". Het opstappen van Zoetelief werd woensdagavond in één zin bekend gemaakt in de TVL-vergadering in De Lindeboom, maar er was niemand die er vragen over stelde. Vernieuwing Aan het begin van deze vergadering uitte voorzitter Harry Wuis zijn tevre denheid over de voortgaande ver nieuwing van logiesverstrekkende bedrijven, zonder dat sprake is van uitbreiding van slaapplaatsen. Als voorbeelden noemde hij de verbou wing van hotel Tatenhove en hotel De Kievit in Eierland. Zorg Mevrouw Y. Boerhorst-Veenstra had per brief haar bezorgdheid geuit wat betreft het kleinschalig en herkenbaar blijven van Texel. .Veel Texel- gangers worden verdrietig als ze zien wat er de laatste tijd allemaal is ver anderd op het eiland. Ze herkennen het vertrouwde en gemoedelijke Texel niet meer. Wordt wel voldoende rekening gehouden met de wensen van deze oud-gasten? Is wel eens onderzocht in hoeverre mensen om die reden wegblijven'" Uit het financieel verslag van Jaap van den Berg bleek dat TVL het af gelopen boekjaar méér heeft uitgege ven dan ontvangen, zodat er een negatief exploitatieresultaat was van Lees verder pagina 3 (Advertentie) Bij het herstel van ae dijk van de PH-polder wordt ook de uitstroom van het gemaal onder handen genomen. Foto Gerard Timmorman) Toen Paul Dijt onlangs in de Postcodeloterij Show een recordpoging auto sleutelen zag. zei hij tegen zijn vriendin: ..Dat kan ik beter.Zij meldde hem meteen aan. Gisteren was Dijt voor de opnamen in de studio's van Endemol in Aalsmeer, maandagavond is de uitzending. Eerst had Dijt. werkzaam bij garage Westend in Oosterend. samen met collega Niels Huisman meegedaan aan een voorronde in Beverwijk. Dijt dook met t minuut en 5 seconden ruimschoots onder het record (118) en eindigde als eerste Huisman deed het ook goed en werd derde. Ook tijdens het oefenen, gisteren in Aalsmeer, was Dijt weer razendsnel. Maar 's avonds tijdens de opnamen ging het niet meer De kabeltjes zaten anders dan 's middags De zenuwen gingen ook een rol spelen en toen was het gebeurd", aldus Dijt gisteravond Hierdoor liep hij duizend gulden mis ,Ach. er gaat nog een kwart belasting at... Maar het is wel balen. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van DOE HET ZELF MARKT «MvrtcmisT

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1