Tweestrijd b en w over vervanging Ferrever Raad maakt haast met fietspad Vuurtorenweg m „Bouw-BV" Drijver afgeslankt verder Hogere OZB-lasten voor burgers in '97 Toch aparte accommodatie? <z&rmoon Wegens gebrek aan „groot werk": Ondanks waarschuwing wethouder Poster: f Oplossing nabij TEXELSE^ couRANT Sportraad: zaken worden verward r\ "OR-riRRR IK WEUN HIER FIETST AD Nieuwe wagen Wat gebeurt er met de ruïne van Coba? Bescherming voor maandagse markt Wielertoernooi: Erwin Goënga moet eer hoog houden Veel starts in MAB-cross Wat ik zeggen wou... Tegenslag VRIJDAG 11 APRIL 1997 |/at gaat het worden: een aanbouw aan sporthal Ons Ge- oegen of een nieuwe aparte accommodatie in „sportpark- uid"? Als het aan wethouder Nel Eelman ligt wordt het het erste. Maar haar mede-collegeleden staan daar inmiddels iet langer achter. Zolang er geen oplossing is blijft De errever in gebruik. De deadline voor het nemen van een eslissing is gesteld op 1 september. e Ferrever moet dicht en de gebrui- >rs dienen vervangende ruimte te ijgen. Dat is geen onderwerp van scussie. De gemeenteraad neigde ij een eerste bespreking naar een mbouw aan sporthal Ons Genoe- en De problemen begonnen toen mdelijk werd dat de boogschutters en ruimte van minimaal 30 meter odig hebben. Een dergelijke aan- duw aan de sporthal kan niet udgettair neutraal verlopen, zoals de edoeling was. Dat kan wel bij een inbouw van 21 bij 12 meter Omdat Sportraad zich sterk maakte voor lie gebruikers van de zaal, schaarde eze instantie zich aanvankelijk ach- een aanbouw van dertig meter, middels ontstond een warme rela- tussen de boogschutters en de hietvereniging. die tot dan een ta- lelijk slapend bestaan leidde Dit endde uit in een fusie en een stand- untvoor een eigen, aparte schiet- wrtaccommodatie Daarmee zagen boogschutters af van gebruik van en eventuele aanbouw, e gemeente wilde door. De Sport- lad zag zich door de koerswending an de Eilandschutters genoodzaakt aar mening bij te stellen In belang an de andere Ferrever-gebruikers erd gepleit voor het collegeplan: een anbouw van 21 bij 12 meter. Nieuwe mening et idee van de gezamenlijke schiet- arenigingen voor een aparte voor- enmg kreeg weinig steun van de ladsfracties. De PvdA wist nog wel ndere instanties die eerst aan de luit waren als geld voor accommo- aties wordt uitgedeeld en het CDA nam met een alternatief plan voor ibrurk van de OSG-gymzaal en een 'erdekte hal voor de schutters tus- ande sporthal en die gymzaal, het college veranderde de mening rer de aanbouw aan de sporthal. De ethouders Schilling en Poster en jrgemeester Van Rappard zien wel at in een gecombineerde voorzie- ng in sportpark-zuid, waarvan ook e wielrenners en de atletiek- irenigmg gebruik zouden kunnen laken Te meer daar er toch nog een iscussie aankomt over verplaatsing an voorzieningen voor voetbalclub ezel '94 Als daarbij ook nog de plan- in van de gezamenlijke schutters linnen worden betrokken, kunnen eerdere vliegen in één klap worden islagen. Wethouder Eelman is het aar niet mee eens. Ze ziet een com- natie tussen binnen- en buitens- )den niet zitten en wil liever eerst it ene afhandelen vóór het volgende tdeiwerp wordt aangepakt Onge- istheid onder de huidige gebruikers m De Ferrever is overigens niet >dig. de gemeente verzekert dat de xommodatie in gebruik blijft tot er een nieuwe voorziening, van welke aard dan ook, is verrezen De meerderheid van het college wil dus bekijken of het beschikbare geld in een gecombineerde voorziening kan worden gestoken. Kan dat niet, dan willen wethouder Schilling en burgemeester Van Rappard teruggrij pen naar het plan voor aanbouw van 21 bij 12 meter aan de sporthal Staat los Volgens Albert Hoven van de Sport raad haalt een deel van het college zaken door elkaar. „Wij zijn met het plan voor de aanbouw aan de sport hal van 21 meter langs de fracties gegaan. De politiek zei ons dat er sig nalen zijn van de atletiek- en wielervereniging, die ook een ruimte willen. Er werd gesuggereerd dat wij maar eens met alle gebruikers van die hoek om de tafel moesten." Dat was aanleiding voor de sportraad om bij de atletiekvereniging, de hondenclub, de wielerclub. Texel '94 en de sportschutters te inventariseren wat de wensen zijn. „Maar dat staat helemaal los van een vervangende ruimte voor De Ferrever". haast Ho ven zich te zeggen „Die zaal staat echt op instorten en je moet de ge bruikers daarvan iets anders bieden. Dat kun je niet op één hoop vegen met die andere sporten Wat vinden de schutters van de nieuwe wending in de zaak?,,We wil len het positief benaderen en nie mand op de tenen trappen", ver woordt Willem („de sjeik") Bakker Hij ontkent niet warme sympathie te voe len voor de ideeën van de meerder heid van het college. „We moeten het verhaal nog grondig bestuderen. Het gaat ons om de meest effectieve op lossing voor alle sporters In ons plan zijn daar aanknopingspunten voor." Hij bewaarl de rest van zijn kruit voor de commissievergadering van vol gende week, waarin het onderwerp aan de orde komt. Woensdag komen de commissies voor financieel, eco nomisch en technisch beleid en van welzijnsbeleid gezamenlijk bijeen in de bibliotheek, aanvang 19 30 uur HREEN IEDER DIE GEBRUIK MRRKT VAN MET FIETSPAD MOET BETALENGERbRRND DOET HET GELD EN Ik DE SLAGBOOM NIET ZEUREN DE -t Xfclf KONÜNEN BETALEN OOk STRPfiQ \CLt~Qlet? )K00l GESPROKEN ERNA De gemeente krijgt een nieuwe machtwagen ter vervanging van een oude, die is afgeschreven. Daarvoor is ƒ290.000,- nodig. Dat bedrag was al gereserveerd De auto wordt inge- voor gladheidsbestrijding en het rvoer van grote containers voor 'al en puin. Bovendien komt er een iogwerker op voor reparatie van 'htmasten en het snoeien van bo- Tevens wordt met de vrachtauto structiemateriaal opgehaald „Onverantwoord gedraai door de fractie van Texels Belang.1' Woor den dinsdagavond tijdens de raadsvergadering uit de mond van wethouder Gerbrand Poster, nota bene van dezelfde partij. De wet houder financiën hekelde de mak kelijke wijze waarop de TB-raads- leden zich lieten overhalen om akkoord te gaan met snelle aanleg van het fietspad langs de Vuurtorenweg. Volgens Poster is de financiële dek king met aanwezig. Hij wees erop dat de gemeente binnenkort met tegen vallers te maken krijgt. Poster sprak van „sombere signalen", doelend op o.a. een lagere uitkering van het rijk wegens de hogere waarde van het onroerend goed en de nieuwbouw van De Bolder Hij wilde liever wach ten tot de behandeling van de voorjaarsnota, volgende maand in commissieverband De financiële positie van de gemeente is dan dui delijker. „We kunnen best een maand wach ten. Denkt u nou echt dat het fietspad voor de zomer klaar is9 Dit voorstel wordt er nu mef het mes op de keel doorgedrukt. Ik ben er nijdig over", stak hij zijn ergernis met onder stoe len en banken Uitgelokt door Peter Bakker (GroenLinks) zei Poster zelfs dat hij met alleen aan uitstel, maar ook aan afstel denkt. Na hel overlijden van de markante Coba de Waal op dinsdag 2 aprilrijst de vraag wat er met het bouwval Wil- helminalaan 96 gaat gebeuren. Het in de dertiger jaren gebouwde huisje veranderde ti/dens de Russenoorlog in april 1945 dooreen voltreffer in een ruine. Mevrouw De Waal wilde het in 1946 met hulp van het fonds voor de wederopbouw herstellen Het toen malige gemeentebestuur ging echter niet akkoord met het sobere ontwerp In 1995 diende ze opnieuw een bouwaanvraag in. Ook toen is de herbouw met doorgegaan. Al die ja ren woonde Coba de Waal in het pro visorisch vertimmerde bouwval. Tot dat ze anderhalf jaar geleden werd opgenomen in het verpleeghuis. Vol gens haar bewindvoerder F A M. Kwaaitaal uit Den Helder, die contact heeft met de nabestaanden, is de kans groot dat de ruïne binnenkort wordt gesloopt. De grond zal waar schijnlijk als bouwkavei worden ver kocht. Poster botste met wethouder Daan Schilling (ook TB), die de raad ervan probeerde te overtuigen dat het fiets pad er zo snel mogelijk moet komen. Belangrijk argument voor de wethou der ruimtelijke ordening was het feit dat de provincie met bijna een mil|oen subsidie over de brug wil komen. ,Het pad is binnen handbereik, het is besteksklaar Als we niet toehappen, liggen er zat andere gemeenten op dat geld te wachten. Het zou getuigen van slecht bestuur als we er nu geen gebruik van maken." Dat Schilling grote haast heeft, blijkt uit het feit dat de raad over aanleg praat terwijl de grondverwerving nog niet is afgerond. Twee contracten zijn door omwonenden nog niet onderte kend „Dat komt wel voor elkaar aldus Schilling. „De partijen zijn moei lijk bereikbaar Binnen een week is het rond. Ik beloof met de hand op mijn hart er gaat geen schop de grond in zonder dat de handtekenin gen compleet zijn verzameld." Lammerenmarkten horen traditie getrouw bij Texel. Ze worden ech ter niet meer gehouden. Meerdere raadsleden willen echter de moge lijkheid open houden dit oude fe nomeen in ere te herstellen. Maar dat mag niet ten koste gaan van de maandagse warenmarkt. De raad had dinsdag weinig proble men met de nieuwe markt- verordening. Het blijkt steeds moeilij ker in de stille winterperiode marktkooplieden te interesseren voor een standplaats op Texel. Vandaar dat enkele maatregelen zijn opgeno men om deze groep te ontzien. „We moeten deze mensen koesteren", verwoordde wethouder Schilling. Erna Eelman van de WD is voorstan der van verlenging van de zomerse markten tot 16.00 uur. Maar volgens wethouder Poster willen de markt kooplieden dat zelf niet. Eelman meende dat ze wel zijn om te praten in een gesprek met de winkeliers en de dorpscommissie „Als markten in de zomer langer duren, krijg je meer spreiding. Het voorkomt parkeer problemen en verstopping van het centrum." De wethouder hield er een hard hoofd in. Het idee van Peter Bakker (GroenLinks) om lammeren- en an dere afwijkende markten op te nemen in de verordening via een vrijstellings- bevoegdheid voor het college, vond gretig aftrek. {Foto Gerard Timmerman Aanleg van het fietspad kost ƒ1.4 miljoen. De provincie heeft ƒ980 000,- toegezegd. B en w stellen voor de resterende ƒ420 000,- af te schrijven over een periode van vijftien jaar. De kapitaalslasten voor 1997 bedragen bijna ƒ50.000.-. Voor de helft is dekking gevonden, voor de andere helft komt het college met een voorstel in de begrotingsvergadering, komend najaar. Dinsdagavond werd geopperd dat de financiering moge lijk met 2% stijging van de on roerend- zaakbelasting (OZB) valt op te los sen. Erna Eelman (VVD) en Kees Hin (CDA) toonden zich warm voorstan dervan spoedige aanleg. GroenLinks wilde „de veiligheid van kinderen en toeristen niet langer in de waagschaal stellen" De PvdA had moeite met het doorschuiven van de financiële gevol gen naar het begrotingsdebat, maar vond dat haast is geboden Geen uitstel Pieter de Groot (D66) schaarde zich achter wethouder Poster en pleitte vooreen maand uitstel. Aanvankelijk zaten ook Paul Kikkert en de rest van de Texels Belang-fractie op die lijn. maar na een schorsing van de verga dering keerden zij op hun schreden terug. Kikkert: „Gezien de belofte van Schilling dat er geen schop de grond in gaat zonder dat alle contracten zijn getekend en de uitspraken over mo gelijke verhoging van de OZB met 2%. gaan we akkoord." De invoering van de wet Waarde ring Onroerende Zaken (WOZ) leidt dit jaar tot hogere lasten voor de Texelse belastingbetalers. Vele in woners hebben inmiddels hogere aanslagen ontvangen. B en w hoopten dat dit niet nodig zou zijn, maar kunnen er niet onderuit om dat de gemeente veel minder geld van het rijk krijgt. Het college antwoordt dit op schrifte lijke vragen van VVD-raadslid Erna Eelman-van der Kooi B en w hadden zich tot doel gesteld dat de invoering van de WOZ „budgettair neutraal" moest verlopen Een hogere taxatie van gebouwen, mocht niet uitmonden in hogere belastingaanslagen, de op brengst voor de gemeente zou gelijk moeten blijven. „De eerlijkheid gebiedt te erkennen dat wij die doelstelling voor 1997 met halen" aldus het college Eind januari gingen b en w nog uit van een ge taxeerde waarde over heel Texel van ƒ1,9 miljard, waarop het tarief werd gebaseerd Uit de definitieve her taxatie blijkt echter een waarde van ruim 2,1 miljard. De OZB-opbrengst voor de gemeente over 1997 valt hier door ƒ300 000,- hoger uit. Per getaxeerde eenheid van 5 000.- betekent dat echter een verlaging van de rijksbijdrage uit het gemeente fonds met ƒ15 63. Dat komt neer op ƒ490,000,- minder inkomsten. In to taal gaat de gemeente er dus ƒ190.000,- op achteruit. Hoe dit gat moet worden gedicht, weten b en w nog niet Volgende maand komt het college met een voorstel bij de behandeling van de voorjaarsnota Erna Eelman toonde zich teleurge steld over dit antwoord. Volgens haar is nooit eerder gerept over de koppe ling tussen de OZB-opbrengst en de algemene rijksuitkering „Bij de be groting voor dit jaar heeft het college verwachtingen gewekt Het OZB-ta- rief zou omlaag gaan om de op brengst gelijk te houden. Die afspraak moet worden nagekomen. Nu is sprake van een verkapte belasting verhoging Op de wielerbaan in Den Burg wordt zondag het Rabo-jeugd- toernooi gehouden. Aan de wed strijden neemt één Texelse renner deel, Erwin Goënga uit Den Burg. Hij komt na de pauze (13.00 uur) in actie. Zondag komen ongeveer 60 renner- tjes van 8 tot en met 14 jaar uit heel Noordholland in actie. Onder hen acht meisjes. Via onder meer de wed strijd op Texel kunnen zij zich plaat sen voor het Nederlands kampioen schap op 7 juni in Honselersdijk. Erwin Goënga was al eens eerder van de partij op het NK en gaat nu weer een poging doen. Overigens is hij niet de enige Texelse jeugdrenner met een licentie van wielerunie KNWU Nog vier jongens meten dit seizoen hun krachten met overkantse leeftijdsgenoten. Zij zijn echter te oud om aan dit jeugdtoernooi deel te ne men. Veel taktiek komt er in de jongste categorieën nog met aan te pas en dat maakt het voor de kijkers wel leuk Drijver Bouw uit Den Burg heeft vijf (van de 40) medewer kers ontslagen. Gebrek aan voldoende grote projecten is daarvan de voornaamste reden. De bouwpoot van het aannemersbedrijf -ooit het grootste van Texel- is hierdoor teruggebracht tot zeven personeelsleden. Van de twee an dere BV's (Drijver Bouw Kabel Leidingen en Kabeltex) komt niemand op straat te staan. Het mislopen van De Bolder was een aanleiding voor het nemen van maat regelen, niet de belangrijkste reden „Het zou de beslissing alleen hebben uitgesteld. De algemene marktsitu atie is de oorzaak. Wat bij Drijver Bouw meeweegt is het middenkader (met HTS-opleiding) in loondienst. Drijver. „Als directeur houd ik me bezig met de grote lijnen van de drie BV's De inkoop, werk voorbereiding en uitvoering worden geregeld door medewerkers Taken die bij andere bouwbedrijven op Texel meestal in handen zijn van de aannemer zelf. Als je als bedrijf met zo n top zit, móet je groot werk hou den Uiteindelijk leidde dat, naast het ont slag van vier timmerlieden en één uitvoerder, tot de gedeeltelijke ophef fing van het middenkader. Drijver heeft de maatregelen mede getroffen met het oog op de toekomstkansen van zijn oudste zoon Niels (25). die nu uitvoerder/ werkvoorbereider is en straks het roer van de bouw-BV overneemt. Bedoe ling is dat zijn andere zoon Egbert tezijnedijd de directie gaat voeren over de BV die in opdracht van nuts bedrijven kabels en leidingen aanlegt Volgens directeur Jaap Drijver móest hij snijden in de ar beidskosten om het bouwbedrijf voor de toekomst te behouden. Drijver meent dat er nu weer een gezonde basis is: „De organisatie en kennis zijn nog aanwezig. Met een kleiner team kunnen we flexi beler inspelen op de markt. De druk van het moeten hebben van groot werk is er nu niet meer." De afslanking treft alleen Drijver Bouw B U (Burgerlijke en Utili teitsbouw), de „bouw-BV" van het moederbedrijf Drijver Bouw Als oor zaken noemt directeur Drijver de prijsconcurrentie van overkantse bedrijven, de enorme opkomst van kleine (eenmans-)bedrijven en het met altijd uitgenodigd worden voor aanbestedingen. „Waarom zouden Texelse bedrijven de waterzaal van EcoMare niet kun nen bouwen9 Als je niet de gelegen heid krijgt, kun je het ook niet laten zien En laatst weer de nieuwbouw van De Bolder In eerste instantie mochten we meedingen, later werden we bedankt. In het verleden konden we wel altijd meedoen Vaak waren we dan de laagste Texelse inschrijver." Bij deze tak werken momenteel ruim 20 personen. Een kwad eeuw geleden waren al leen in de bouw al 40 man actief bij het familiebedrijf. Jaap Drijver moest daarom wel even slikken voordat hij tot de jongste afslanking besloot. „Maar het gaat om een boterham met beleg. Ik wil de volgende generatie met met te grote problemen opzade len Het bouwbedrijf zal zich nu richten op kleiner werk. „Voor de meeste aan nemers is dat toch de kurk waar hun bedrijf op drijft. Voor groot werk blij ven we trouwens wel in. Dan huren we de mensen in die we nodig heb ben of nemen ze weer (tijdelijk) in dienst om te volgen. De weastrijden begin nen zondag om 11.00 uur Bij de prijs uitreiking treedt Kim Kooger. lid van de triathlonafdeling van WVT, op als „kissmiss". Dat het voor de MAB club een druk jaar wordt werd tijdens de eerste motocross van zondag bewezen door het grote aantal starts. Maar liefst 45 deelnemers hadden zich ingeschreven. Ze bleken het niet verleerd. Voor Sander Witte kon deze dag vanaf de eerste manche in de 125 cc senioren al met meer stuk. Van zijn negen concurrenten hoefde hij alleen Simon Hoenson voor zich te laten. Ook in de 125 cc junioren was het deze dag erg druk. maar liefst twaalf deelnemers stonden voor de starthekken Voorgaande jaren verdwenen veel bekers in de jumorenklasse naar overkantse talenten. Zondag deelden de Texelaars de lakens uit. Met name Willem-Johan Bakker en Gerard Rik- kenberg reden sterk. Rob Schraag maakte gebruik van het gevecht tus sen Bakker en Rikkenberg, waardoor hij de eerste manche won Voor het eerst dit jaar reden de lief hebbers onder hun nieuwe naam. 250 cc B In de eerste manche werd de strijd in de B aangevoerd door Henri van Maldegem en Jeroen v/d Sar gevolgd door Huib Schilder en Maarten Hoogenbosch maar de tweede manche is in deze groep vaak bepa lend voor de uitslag. Daarin ging Schilder op kop en beet Van Maldegem in het zand Hans Adams profiteerde van het gevecht en won, na een alles of niets poging van Van Maldegem. In de 250 cc A gaf Ronald Zijm van begin tot het eind het tempo aan In de 80 cc waren net als vorig jaar Joost de Winter, Jan v/d Vis en Arjan van Maldegem aan elkaar gewaagd. Daarbij toonde De Winter net iets meer lef Ook de 60 cc was goed gevuld met vier deelnemers waaron der één meisje Lotte Bakker wist zich goed te handhaven tussen de heren Uitslagen 60 cc 1e Rodney Vermeer 2e Rick Dijker 3e Niels Kistemaker 80 cc 1e Joosl de Winter. 2e Ar^an v Maldegem. 3e Jan v/d Vis. 125 ccjun, ie Rob Schraag, 2e Willem Johan Bakket 3e Gerard Rikkenberg 125 cc sen 1e Simon Hoenson, 2e Sander Witte, 3 e Egbert v/d Wert 250 cc A 1 e Ronald Zijm, 2e Marco Witte. 3e Gerrit Jansen 250 cc B 1e Henri v Maldegem. 2e Hans Adams, 3e Huib Schilder De laatste maanden doen vervelende roddels over mijn bedrijfje PAST Computers de ronde Ik zou bestelde spullen niet op tijd afleveren, geen geld hebben om leveranciers te be talen, enzovoort. Praatjes die hele maal met waar zijn. En nu weer stond in de afgelopen Texelse Courant een stekelige advertentie waarin werd gesuggereerd dat ik geen goede ser vice lever. Flauw, want ik kom zo snel mogelijk langs, eventueel 's avonds en vaak nog gratis ook Mensen moe ten echter met verwachten dat ik alle avonden kom opdraven, ik heb per slot van rekening een eenmansbedrijf en werk niet met andere bedrijven samen. De afgelopen periode ben ik ge plaagd door tegenslagen Bovendien lijkt het erop dat iemand mij moedwil lig tegenwerkt Zo werd in november vorig jaar een pakket onderdelen ter waarde van ƒ4 000.- bij me afgele verd, dat ik nooit had besteld. Verder werd de naam van mijn bedrijf ver keerd overgenomen in de Gouden Gids, werd in januari ingebroken in mijn bedrijf (wat een hoop geld en klanten heeft gekost) en overleed mijn vader eind februari. Heel jammer dat sommige mensen daarvoor bitter weinig gevoel toonden Inmiddels ben ik weer volledig bereik baar en kan ik normaal leveren Wat vandaag kan doe ik vandaag, wonde ren duren langer. Fred Poede, Den Burg.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5