Terug TEXELSE i? COURANT Apotheek houdt „kinderweek" Langs de weg Hoe goed kennen Texelaars hun eilandmusea? Bijzondere expo in luchtvaartmuseum Bedrijvigheid Spaarsysteem Rabo stimuleert tot „lokaal kopen" Aanbesteding )m te beseffen hoe leuk Texel is, »oet je er af en toe een tijdje fgaan. Ook de minder leuke ntwikkelingen op het Gouden loltje springen dan meer in het og. Om in dat opzicht scherp te lijven, ga ik dan ook regelmatig mgdurig op pad. Vrijdag kwam ik irug van vijf weken Indonesië en fantastische reis Maar een van de mooiste momenten was ok nu weer de terugkeer bij de rille lammetjes en natuurlijk de under prille inboorlingen op het isse Texel. Die inboorlingen eiden allemaal: ,,Zo, ben je er per?". Ik kon het moeilijk ntkennen Het enige dat bitter ïgenviel was dat ze tijdens mijn fwezigheid gauw aan die ro- >nde waren begonnen. Dus wel P de uitspraak van de rechter Bwacht maar niet op mij. Je ziet 'aar weer: je kunt je hielen niet chten 'aderend in de negen Texelse couranten die ze voor me had den opgespaard zag ik dat er erder met zoveel was misge daan of veranderd. De kaalslag in 'e Dennen was nog steeds hèt espreksonderwerp, de emeenteraadsleden waren weer an het vechten geslagen en het antal overlijdens- en eboortegevallen was binnen de erken gebleven Brand of ïmpspoed was er bijna met sweest Mijn zoon die bij de randweer is, had er dan ook waar de pest in. Die kranten 'aren overigens stampvol. Het )aat dus heel goed zonder mij, ®en hele geruststelling '°rtom, ik was blij het wonen en 'arken hier weer te kunnen oortzetten. De verhalen dat ik an plan ben om definitief in onesië te gaan wonen, slaan an ook nergens op Indonesië is est mooi, maar geen ideaal terrein voor iemand die met Texel is verwend. Indonesië is nog steeds overwe gend adembenemend mooi. maar het levert ook veel ongerief waarover in de foldertjes van de reisbureaus niet wordt gerept De gordel van smaragd bestaat met alleen uit vriendelijke mensen in een Conimex-décor, maar biedt ook stank, hitte, overbevolking, verkeerschaos, smerigheid, corruptie en minimale inspraak. Dat negatieve kom je vooral tegen in de snelgroeiende steden, met als topper Jakarta, waar onderhand even veel mensen wonen als in heel Nederland. Het is daar echt vreselijk. Toch moet ik daar telkens weer enkele dagen doorbrengen om Papoea's te bezoeken die daar studeren op kosten van Texelse sponsors. Vast logeeradres is het huis van mijn vriend Khairul in de wijk Tebet, in het zuiden van de stad. Wie niet weet wie Khairul is, verwijs ik naar bladzijde 167 van het standaardwerk De besten gaan eerst" dat al lang is uitver kocht. maar nog wel geleend kan worden in de bibliotheek. Ik was méér dan welkom, hoewel de diverse inwonende familiele den zich nogal hadden vermenig vuldigd, zodat het er erg vol was geworden Een zus van Khairul drukte me trots de jongste aanwas in de armen, een schat tige baby Het bruine kind vleide zich tevreden duimzuigend tegen mij aan en begon prompt te plassen. Dat gebeurt vaker als ik een andermans kind oppak. Soms schijten ze ook prompt hun luier vol, niet uit angst maar uit louter genoegen Wonderlik verschijnsel Ik had het vroeger al met amfibieën. Als ik een pad of kikker had gevangen in de gracht van het kerkhof achter de Schoonoordsingel, pisten ze prompt over mijn handen Blijk baar laten kinderen en kikkers die tot mij komen, alle hoop varen. Het voelt natuurlijk heel smerig zo'n zeiknatte spijkerbroek. Maar tegen de beschaamde moeder roep ik altijd dat het niks geeft Mede door deze positieve grond houding en door de massa chocoladerepen en bonbons die ik altijd meebreng, is de sfeer op mijn logeeradres overduidelijk pro-Texels De verhalen van Khairul over zijn verblijf op ons eiland hebben ze allemaal gehoord. In de diverse vertrekken hangen foto's van Texel en een ingelijste badhanddoek met de afbeelding van een Texelse boerderij, destijds gekregen van Frans Zegel. Het vaantje van de Texelse rotaryclub dat ik bij een vorig bezoek had laten slingeren, was verwijderd. Khairul meent dat rotary in Indonesië vooral een aangelegenheid is van rijke, christelijke Chinese zakenlieden en daar wil hij als rechtzinnige moslem niets mee te maken hebben. Hij had T-shirtjes klaar liggen die ik moest meenemen voor bollenkweker Willem Poede, zijn zoons Auke en Fred en de kinderen waarmee hij enkele jaren geleden op Texel bollen had gepeld in de voormalige zui velfabriek. Hij barstte in snikken uit toen ik vertelde dat Willem Poede onlangs was overleden maar herstelde zich snel. Be zorgd informeerde hij of ik trouw had gelezen in de koran die hij me twee jaar geleden cadeau had gedaan en wilde me meteen gaan overhoren. De hoop dat ik moslem zou worden had hij nog niet opgegeven. ,.Heb ie nu eindelijk begrepen dat er maar één god is en met drie, zoals jullie christenen altijd maar beweren?" En mijn opvatting dat er veel overeenkomst is tussen bijbel en koran vond hij maar zeer gedeeltelijk waar. Isis (Jezus) was immers met de zoon van God maar een gewone profeet. En die was niet geboren in een stal of een grot maar onder de bomen. Vooral dat laatste leek me niet zo fundamenteel en dat vond Khairul eigenlijk ook De grootste moeite had hij echter met de heilige drie-eenheid. Drie goden, dat kan niet. Er is immers maar één God en dat is Allah. Nu had ik als kind ook moeite met het dogma van de drie-eenheid Maar op de Jozefschool had de juffrouw me toch weten te beke ren met een spectaculaire de monstratie. Ze pakte drie lucifers en stak die stuk voor stuk aan. Toen maakte ze er een bundeltje van zodat je één vlam kreeg. Zo werkte het ook bij de drie-een- heid. éen God in drie personen. Het bewees natuurlijk niets, maar het overtuigde toch, In huize Kamal ging ik ook met lucifers aan de gang, maar er werd alleen maar meewarig om gelachen Praten over politiek gaf meer voldoening. De familie is op dat terrein namelijk zeer actief Zoals veel Indonesiërs zijn ze tegen stander van het Suharto-bewmd en zullen bij de verkiezingen van de volgende maand zeker stem men op de PDI, de democrati sche partij. Over wat Suharto en zijn familieleden allemaal uit vreten, weten ze schokkende verhalen te vertellen De viif presidentskinderen zijn allemaal in zaken. Ze hebben grote belangen in mijnbouw, luchtvaart, onroerend goed en draaien prominent mee in het circus van vriendjespolitiek en corruptie. Daarbij gunnen ze elkaar het licht in de ogen niet en liggen kwaad aardig met elkaar overhoop Ik nam die verhalen altijd met een korrel zout, totdat ik een repor tage zag in het gezaghebbende „Time" waarin precies hetzelfde stond. In Indonesische kranten lees je daarover natuurlijk mets. De media moeten omzichtig opere ren, al hebben ze wat meer vrijheid dan vroeger. Als je een avondje naar de Indonesische televisie kijkt besef je pas hoe fantastisch de publieke omroep in Nederland is. Journaal en actualiteitenuitzendingen bestaan grotendeels uit eindeloze opna men van vergaderingen, congres sen en officiële plechtigheden. Applaudiserende mannen en vrouwen die langdurig in beeld blijven en nooit worden afgekapt als ze een verklaring afleggen, hoe langdurig en nietszeggend het ook is De Indonesiërs vinden het dan ook met erg dat die saaiheid door reclamespots worden onderbroken Na een lange monoloog van vice-presi dent Sutrisno is het een verade ming om een luier met piasgootje in werking te zien Voor zover de media kritiek uiten heeft die alleen betrekking op details van bepaalde vraagstuk ken. Zodra de machthebbers menen dat een krant de stabiliteit van het land in gevaar brengt, grijpen ze in. Een verschijnings verbod is een heel gewone maatregel. De hele redactie staat dan op straat. Voor journalisten is het de kunst om te weten hoe ver zij kunnen gaan Ze wagen soms veel, want het publiek grijpt graag naar kranten die wat durven. Het is duidelijk te proeven dat vooral onder de jonge, rijke generatie die Coca Cola drinkt en naar CNN kijkt, een liberale wind waait Tegelijkertijd is in diezelfde leeftijdsgroep een belangrijke stroming van rechtzinnige moslems die zich zorgen maakt over deze „Amerikaanse' toe standen, waarmee wordt gedoeld op westerse cultuur, over consumptie, corruptie en buiten sporige rijkdom van de dunne bovenlaag. In Indonesië heerst momenteel politieke onrust Of dat zal leiden tot een ander regiem is twijfelach tig Ook als de oppositie veel stemmen krijgt zal de zittende macht niet wankelen, want het grootste deel van het volks congres wordt met gekozen maar aangewezen door de president en groeperingen die met zijn beleid sympathiseren. Verande ring wordt daarom pas verwacht als de huidige machthebbers die de onafhankelijkheidsstrijd tegen de Nederlanders nog hebben meegemaakt grotendeels uitgestorven zijn. De oppositie is echter optimis tisch en gaat graag de straat op Khairul zelf doet er nooit aan mee, omdat hij bang is dat hij dan zijn baantje bij de Hongkong-bank verliest. Want de meeste werkge vers hebben het met begrepen op onruststokers die hun onderne ming in diskrediet kunnen bren gen. Liever hangen ze op de gevel van hun bedrijf een span doek waarop de Golkar (de aan de macht zijnde partij van de president) succes wordt toege wenst bij de komende verkiezin gen Khairuls werkloze broer Youssuf is echter graag van de partij. Op diens uitnodiging ging ik kijken bij zo'n demonstratie. Spannend! Het ging er pittig toe De politiemannen met camouflagepakken en met plastic schilden zagen het even aan en joegen de menigte toen gerouti neerd uiteen, waarbij al snel de gummiknuppels tevoorschijn kwamen. Voor zover was na te gaan, vloeide er geen bloed. Volgende keer beter. Tenslotte vormden de politiemannen een menselijke muur in de straat om opnieuw opmarcheren van de demonstranten tegen te gaan De mannen stonden er echter ontspannen bij. Ik maakte kennis met de commandant en felici teerde hem met de meer dan uitstekende wijze waarop hij de orde had hersteld. De man werd er bijna verlegen van en was zo blij als een kind met het visite kaartje dat ik hem gaf. Vervol gens liet hij zijn mannen keurig poseren, zodat ik foto's kon maken. Slijmen en geslijmd worden, zo kom je verder in Indonesië. En met alleen daar. Are keer verder. Harry. Sommige pijnstillers zijn niet te combineren met zwangerschap. Alleen van paracetamol is bekend dat het geen bijwerking heeft. Deze en andere adviezen zijn verkrijg baar tijdens de „Kinderweek" die de Texelse Apotheek van maandag tot en met vrijdag houdt voor de ouders van kinderen tot en met twaalf jaar. Het werk in de apotheek gaat verder dan alleen geneesmiddelen in een doosje stoppen en afgeven, vinden apothekers Pieter Wijnand en Jan Klok. Volgens het tweetal gaat er heel wat mis bij het gebruik van sommige medicijnen Bij kinderen met aandoe ningen aan de luchtwegen gaat het inhaleren van geneesmiddelen in tachtig procent van de gevallen ver- Vraag een Texelaar naar de mu sea op het eiland en die begint ongetwijfeld met de drie grootste Maar na het noemen van Eco- Mare, het Maritiem en Jutters- museum en het Agrarisch mu seum stokt het vaak even. Het Luchtvaartmuseum bij het vlieg veld is er nog niet zo lang, maar de oudheidkamer in Den Burg wél en die hoort ook in het rijtje thuis. De aard van de collectie is meestal wel ongeveer bekend. Van horen zeggen of van een bezoek in een ver verleden, want weinig Texe laars brengen regelmatig een be zoek aan de musea op het eigen eiland Terwijl er toch steeds wis selende zaken worden tentoonge steld. Zaterdag en zondag is het mu seumweekend. In het kader daar van wilden wij de proef op de som nemen. Weet u waar bijgaande foto 's zijn gemaakt? Tot woensdag 17.00 uur kunnen briefjes met ant woorden worden ingeleverd bij de balie van Langeveld en de Rooij. Onder de juiste inzenders verloten wij twee Texelse woordenboeken en één exemplaar van „Van de Prins geen kwaad", het boek over de PH polder. De prijswinnaars worden in de krant van volgende week bekend gemaakt. VRIJDAG 11 APRIL 1997 Speciaal wegens het museum weekend gaat het Luchtvaart Mu seum zaterdag en zondag open tussen 10.00 en 17.00 uur. Behalve de rondleidingen is er een ander bijzonder aspect: een tentoonstel ling over de Lancaster bommen werper die op 4 april 1943 werd neergeschoten en in de Wadden zee belandde. Op 3 april 1943 vertrekt de Lancas ter van de basis Warboy voor zijn vijfde missie. De stad Essen met z'n talrijke staalfabrieken is het doelwit. Aan boord bevinden zich vier Austra liërs, twee Britten en een Canadees. Het bombardement verloopt naar wens, maar op de terugreis wordt het toestel, dat wordt gevlogen door de Australische sergeant R A. Byass, boven de Waddenzee aangevallen door een tweemotorige Messer- schmitt, bestuurd door de bekende Helmut Lent. De Lancaster stort neer Slechts één van de inzittenden spoelt aan op Westerland in Wieringen: de pas 18-jarige sergeant S.E Crooks In de jaren tachtig raakt een visser met zijn netten verstrikt in een wrak. Texelse sportduikers nemen een kijkje en nemen onderdelen mee voor Jan Tinus Vlaming uit Oosterend Zijn dorpsgenoot Bram van Dijk is fana tiek speurder naar de herkomst van verongelukte vliegtuigen en hun be manningen. Het is inmiddels 1990 en bij het schoonmaken van een bosje aan el kaar geroeste patronen ontdekt Vla ming een kettinkje Er hangt een plaatje met inscriptie aan: 102097, Robertson D L.R.C.A.F. Aan de an dere kant staat: „Love Norma". Na veel uitzoekwerk sturen Vlaming en Van Dijk een brief aan de burgemees ter van het Canadese plaatsje Hazlet. Uit zijn reactie blijkt dat de omgeko men vlieger Donald heette en was geboren in 1913. Zijn broer en 96-ja- rige moeder zijn nog in leven. Hen wordt een informatiepakket met het zilveren armbandje toegestuurd, waarna de cirkel rond is. In het Luchtvaart Museum zijn de onderdelen van het wrak dit weekend te zien Rabobank Texel houdt dinsdag een informatieavond over het nieuwe „Loko'-spaarsysteem. Dat is een electronisch programma, dat ondernemers tegen kostprijs in bezit kunnen krijgen. Het systeem is een stimulans voor Texelse klan ten om op eigen eiland te winkelen (lokaal kopen). Consumenten ontvangen bij hun aan kopen electronische spaarpunten, die via de Rabobank worden omgezet in waardebonnen Deze worden weer bij de deelnemende bedrijven be steed. Het Loko-spaarprogramma is vorig jaar in elf Nederlandse gemeenten geïntroduceerd. Volgens de Rabo heeft marktonderzoek inmiddels aan getoond dat het systeem de binding tussen winkeliers en klanten vergroot. In de elf „spaargebieden" doet nu meer dan de helft van de onderne mers mee en zijn klanten gretig aan het sparen geslagen. De Texelse Rabo-directeur Leo Timmers heeft er hoge verwachtin gen van. „Dit speelt in op de voorkeur van de Nederlander om punten te sparen. Voor plaatselijke winkeliers is het echter vaak te duur en ingewik keld om zelf een systeem op te zet ten." Hij wijst erop dat ondernemers en consumenten geen klant van zijn bank hoeven zijn om mee te doen. De informatieavond is in party centrum In de Bloeiende Heide (Calluna) en begint om 20.00 uur. De nolermg van de Ruyterstraat en de Wijde Steeg in Oudeschild wordt voor ƒ321.500,- ex BTW vervangen door aannemersbedrijf De Vnes en Van de Wiel Zij waren het laagste van de vier inschrijvers keerd. De apothekers of hun assis tenten geven graag advies over de juiste toediening en dosering. Ander voorbeeld is het veilig bewaren van medicijnen, om vergiftiging door snoepende kinderen te voorkomen. Voor vragen over de ideale medicijn kast kan men volgende week in de apotheek terecht. Eenvoudige vragen zijn aan de balie te beantwoorden. Als ouders een diepgaander gesprek met de apotheker willen, dan is het ge wenst tevoren een afspraak te ma ken Indien het verstandig is dat het kind hierbij aanwezig is, kan ook na schooltijd worden afgesproken. Overigens houdt de apotheek voor iedereen met vragen over genees middelen, diabetici, diëten en incontinentie dagelijks spreekuur, tus sen 10,00 en 11.00 uur. Voor kinderen ligt in de apotheek ko mende week een kleurkaart klaar Wie de tekening vóór 5 mei inlevert, maakt kans op een presentje.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9