Cjroen c/wartsJ~exels in het Sportschutters willen hal met clubs delen Werk rotonde is op schema to Commissie zwijgt over boedelscheiding jutters Plaats bedrijventerrein Oudeschild nog onzeker VERDER IN DIT immer Twee goals in vijf minuten voetbal 2 Wielrennertjes gezocht 2 Alternatieve toren voor minder geld 4 Spannende spullen op lionsveiling 5 TX21 naar Afrika 5 Geen animo kraam Texelse produkten Lekgestoken „100 jaar Dennen" TEXELSE^COURANT Teso dag en nacht bereikbaar Uitleg aan burgers in Eilandberichten Deuken geschopt Hergebruik oud asfalt Peter Kaan gemotoriseerd Contract MJM loopt zaterdag af Hek vernield Verontreinigde grond TEM wordt hergebruikt Ondanks aankopen 20 hectare grond: GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11173 DINSDAG 15 APRIL 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv 'arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS/1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 De standplaats voor een perma nente kraam voor Texelse produk ten op de Groeneplaats maakt plaats voor een kraam die naar ei gen inzicht kan worden ingevuld. Het college nam dit besluit omdat er vorig jaar geen belangstelling voor een Texelse produktenkraam bestond. Ook aan het Achterom/ Wilhelminalaan en in De Koog ko men twee permanente standplaat sen voor algemeen gebruik. De aanpassing staat in de nieuwe gemeenteli|ke standplaatsen notitie. Om tot een afgewogen uitgifte van standplaatsen te komen, is het beleid gebaseerd op distributie planologisch onderzoek (DPO) over de detailhan del op het eiland. Op grond hiervan is besloten tot de extra standplaatsen Dezelfde standplaats (lokatie) kan per dag aan verschillende kraam- houders worden uitgegeven Om te voorkomen dat standplaatshouders er geen gebruik van maken, wordt huur in rekening gebracht. De ge meente staat geen concurrerende branches toe Daarom is besloten de standplaats tegenover La Morena in De Cocksdorp te verplaatsen naar de kop van de Kikkertstraat. Vrijgekomen plaatsen worden gepu bliceerd in de Texelse Courant. Bij meerdere inschrijvingen vindt loting plaats. Personen met een inkomen van be neden het bijstandsniveau komen als eerste in aanmerking. In de notitie staan diverse redenen op grond waarvan de gemeente een standplaats kan weigeren, bijvoor beeld in het belang van de openbare orde. Het lijkt erop alsof iemand wrok koestert tegen een 42-jarige vrouw uit De Mars. Voor de tweede keer in één week is een band van haar witte Opel Corsa lekgestoken. De wagen stond aan de Schilpbanck. De vrouw heeft geen idee wie het op haar heeft gemunt (Advertentie) Op woensdag 7 mei a.s. geeft Staatsbosbeheer Texel een jubi leumkrant uit i.v.m. 100 jaar Dennen. Een krant vol foto's en inter views, een blik in het verleden en op de toekomst en een plat tegrond Een oplage van 25.000 stuks wordt verspreid, door het jaar heen, onder Texelaar en toerist. Een prachtige krant met een full colour voor-, achterzijde en hart. Voor advertenties kunt u informatie inwinnen bij de advertentiebalie van de Texelse Courant. Telefoon 362600. Inleveren advertenties t/m 24 april a.s. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: n nieuwe accommodatie voor wel de sportschutters als de ver ligingen die al gebruikmaken van iportpark Zuid" in Den Burg is de isle oplossing voor de vervan- gvan zaal De Ferrever. Dat stel- Schietsportvereniging Texel en mdboogvereniging De Eiland- ihutters. Dit standpunt sluit aan de meerderheid van het college, il verlenging van sporthal Ons noegen niet langer als beste itie ziet. Niet alle toekomstige ibruikers zien een gezamenlijk ibhonk echter zitten. i de sloop van De Ferrever is er o<De Eilandschutters geen plaats, inminste. volgens deze club is wijken naar manege Akenburg, de appelandhal of sporthal Ons Ge- egengeen geschikt alternatief. De jaren sluimerende schietvereniging ipte bi] de boogschutters aan, sa- smeedden zij een plan. In de- mber j I presenteerden ze een orstel voor een eigen schietcen- so gaat volgende week de il rvice aanmerkelijk verbeteren. Kiiten kantoortijden krijgen men- I n die opbellen niet langer een I ndje. ledereen wordt voortaan I rsoonlijk te woord gestaan. 1 vens wordt de inzet van de I seneboot vermeld via NOS I efekst, pagina 723. I raliteitsonderzoeken bij Teso heb- I n uilgewezen dat het publiek het I ronder vervelend vindt om buiten I ntoortijd een bandje te moeten nhoren als men opbelt met een We zijn enige ti|d bezig weest met een oplossing en die iben we nu in de vorm van een Ischappendienst Bellers krijgen voortaan via nummer 36 96 00 gen nacht iemand persoonlijk aan lijn", aldus Jan Bloem van de itonderneming 0 heeft een speciale training :orgd waarin de meest gestelde igen aan de orde zijn gekomen, lal degene die de telefoon leemt in de meeste gevallen gelijk antwoord kan geven. Bij mge- ikelde vragen wordt later terugge- |ld vermelding op teletekst is met jlemaal nieuw: vorig jaar, toen de itdienst wegens extreem laag iter enige keren uitviel, gebeurde ook al. „Onze collega-rederijen igenborg en Doeksen hebben al iger een pagina op teletekst. Wij 'ben ermee gewacht omdat we de iel van extra boten al weergaven lokale en regionale media. Maar vragen blijkt dat we daarmee niet lereen bereiken", legt Bloem uit iso aarzelde tevens uit angst voor "arring „Door alleen de reserve- Iten aan te duiden, zouden mensen nnen denken dat dat de reguliere rbinding betreftDoor een duide- ie formulering denkt Teso dit te lorkomen. trum. Dit plan werd verder uitgewerkt en in januari aan raad en college overhandigd. Dat gebeurde in ver trouwen, om niet opnieuw een discus sie via de media te veroorzaken. Inmiddels zijn b en w verdeeld ge raakt over de vervanging van De Ferrever, zo meldden wij in de vorige krant. De sportschutters gaan nu uit van een hal die door meerdere clubs kan worden gebruikt. Een multifunctioneel sportcentrum dus. De atletiek vereniging, wielerclub en honden club, die over een klein onderkomen beschikken, zouden er terecht kun- Negen keer dit jaar zal in de Texelse Courant een pagina „Eilandberichten" van de ge meente verschijnen, Daarin wordt de bevolking uitleg gegeven over gemeentelijke zaken en politieke beslissingen. Dat moet in eenvou dige bewoordingen gebeuren, be nadrukte de burgemeester. Het merendeel van de raad pleitte voor een flitsende aanpak van de voerlichtlng aan het publiek. Erna Eelman (WD): „U wilt de politiek dichter bij de burgers brengen. Maar dan mag de taal in de stukken niet te ambtelijk zijn. Het moet begrijpelijk blijven. De bevolking moet een duide lijk beeld krijgen van waar de politiek mee bezig is." Texels Belang, bij monde van Paul Kikkert, vindt zes afleveringen ge noeg. „In de zomer heeft 60 procent van de bevolking toch geen tijd om het te lezen." „Dus dan moeten wij in die periode maar geen stukken be handelen die interessant zijn", chargeerde de burgemeester, die de fractie echter niet om kreeg. Integen deel, want zelfs wethouder Poster koos de kant van de TB-raadsleden. „Terwijl juist wel wat hebt uitte leg gen aan de mensen. Daar kun je al leen al een pagina mee vullen", plaagde Peter Bakker van GroenLinks. Het idee van Pieter de Groet (D66) om een klankbordgroep van zes a tien willekeurige Texelaars samen te stellen die de stukken beoordelen en suggesties doen werd deor de burge meester in dank aanvaard. nen. Ook sporters die nu nog oefenen in De Ferrever kunnen er onderdak krijgen. Vloer „Neem de ouderengym. Door hun stoelen met dunne pootjes is de vloer van De Ferrever aardig verruineerd. Die kunnen dus eigenlijk niet in de sporthal", aldus gangmaker Willem Bakker van de schutters „Ock Shima kan prima gebruikmaken van het schietcentrum Voor judo is geen spe cifieke sportvloer nodig, een mat is genoeg." Juist het ontbreken van een speciale ondergrond maakt het plan van de spertschutters goedkoper dan aan bouw van de spdrthal, die bovendien aan bepaalde hoogte-eisen moet vol doen „Bij ons komt er een vloer in waarop zelfs een blind paard geen schade kan aanrichten", aldus Bak ker. Een 25-meter baan met berg- en vergaderruimte kost f350 000,-: on derdak voor andere verenigingen komt wellicht op het dubbele De uit breiding van de sporthal bedraagt minstens negen ton; de sport schutters spreken van meer dan een miljoen „Gemeenschapsgelden moeten daar worden geïnvesteerd, waar ze het hoogste rendement op brengen Realisatie van een multifunctioneel sportcentrum in Den Burg-zuid zal de meeste voordelen opleveren", concluderen zij Haken en ogen Volgens Benno Bakker, voorzitter van Wielervereniging Texel, kleven ech ter haken en ogen aan het plan „Wat gaat ons de deelname aan zo'n ac commodatie kosten?", vraagt hij zich af. „Momenteel hebben we een vrij goedkoop onderkomen èn vrij uitzicht op de wielerbaan, wat voor ons zeer belangrijk is. Douchegelegenheid is niet perse nodig. Wielrenners trekken een droog jack aan en fietsen naar huis. Hopelijk luistert de politiek goed naar de spertraad. Die heeft niet voor mets een inventarisatie onder de clubs gehouden Waarop het zal uitdraaien, blijkt wel licht morgenavond. Tijdens een ge- cembineerde commissievergadering, die om 19.30 uur in de openbare bi bliotheek begint, komt de vervanging van De Ferrever aan de orde In een witte bestelauto die aan de Houtmanstraat in Oudeschild was geparkeerd zijn dit weekend twee deuken geschopt. De 47-jarige eigenaar ontdekte duidelijke voetaf drukken op zijn verminkte wagen. Een schoenmaat viel daar niet uit af te leiden. De schade beloopt wel ƒ1000,- De aanleg van de rotonde op de kruising Hoornderweg/Pontweg verloopt volgens schema. Giste ren werd door aannemersbedrijf Daalder de eerste hoeveelheid asfalt aangebracht. De oude weg- bedekking is gebruikt als funde ring. Dat wekte verbazing bij enkele Texelaars, maar is volgens uitvoerder J.J. de Groote een gebruikelijke methode. Asfalt bevat zogeheten PAC's, dat staat vodr polyaromatische cycla- maten. Het verwerken van asfaltres- ten is daarom aan strenge regels gebonden. Bij de aanleg van de nieuwe Texelse rotonde ontdekten eilandbewoners dat de oude asfalt- laag in stukjes als ondergrond werd aangebracht. Verontruste geluiden stegen op. „Niets aan de hand", verklaart De Groote, De wegbedekking is tot puin geslagen en vermengd met cement. „Dat is een normale procedure, die wettelijk is toegestaan. Bovendien werkt het prettig |e haalt materiaal weg dat je meteen kunt hergebrui ken," Deskundigen leggen uit dat de nieuwe toplaag als een vloeistofdich te vloer fungeert, waardoor geen regenwater op die plek de bodem insijpelt. Er kunnen dus geen PAC's uit de asfaltresten in het grondwater terecht komen. Het puin ligt boven dien ruim boven de hoogst bekende grondwaterstand dus contact van onderaf is ook niet mogelijk De werkzaamheden gaan voorspoe dig. „We liggen één dag vóór op het schema vertelt De Groote. Peter Kaan heeft geen ellebogenstoom meer nodig als hij met zijn draaiorgeltje over Texel trekt. De tegenwoor dig in Sint Jan in Den Burg wonende orgelman vervoert zijn orgel nu met een motorisch aangedreven wagen. Dat is mogelijk gemaakt door vele vrienden die de technische handen uit de mouwen staken of als sponsors optraden. Peter stuurt zijn orgelwagen nu met een snelheid van maximaal 16 kilometer per uur en met oranje zwaailicht over het Texelse we gennet, opweg naar de haven, folkloristische markten en an dere evenementen die hij al zeventien jaar luister bijzet. Het betrekkelijk lichte motortje dat het sturende voorwiel aandrijft, moet met de hand worden aangetrokken. Daarna is het een kwestie van gasgeven en de combinatie begint te rijden. Peter heeft de eerste ritjes er inmiddels op zitten en is al he lemaal met de apparatuur ver trouwd. Klaar voor de 20e eeuw. Het goede doel is inmid dels niet veranderd Ook dit jaar is het geld dat Peter met zijn orgelactiviteiten binnen haalt, bestemd voor de red dingmaatschappij. (Fofo Harry de Graaf) Met spanning wordt uitgekeken naar het oordeel van de boedelscheidingscommissie, die zich gistermiddag heeft gebogen over de verdeling van de spullen in het Maritiem en Juttersmuseum, Zaterdag loopt het contract af tus sen de Stichting Juttersmuseum (SJM) en het Texels Museum. De jutters willen hun spullen zelf on derbrengen. De boedelscheidingscommlssie, be staande uit een vertegenwoordiger van het Texels Museum (Maarten Roeper) en de SJM (Klaas Uitgeest), staat onder voorzitterschap van oud- notaris Hans Boswijk De commissie kwam na maandenlang stilzwijgen gistermiddag bijeen. Boswijk wilde gisteren nog geen uitspraak doen over het resultaat van het gesprek „Maar het is met uitgesloten dat we er met vóór het verstrijken van de centractdatum uitkomen. De collectie van de jutters staat voor een deel in de juttersafdeling van het MJM Verder wordt gesproken over de oude reddingboot Joan Hodshon, het Licht van Troost, een redding sloep en andere markante zaken Er worden volgens museumdirecteur Een deel van een tweedelig hek bij een oprit aan de Georgiëweg is zondag tussen 22.00 en 22.30 uur vermeld. De houten erfafscheiding werd uit de scharnieren gelicht en stukgetrapt. Benno van Tilburg geen spullen weg gehaald, alvorens de „drie wijze man nen" zich hebben uitgesproken. Overigens verwacht Van Tilburg dat de boedelscheiding geen al te ingrij pende gevolgen voor het museum zal hebben. Om de collectie aan te zui veren, heeft Van Tilburg al contact met andere jutters op het eiland. Binnen enkele weken wordt een oplossing verwacht voor de van het oude TEM-terrein afkomstige grond. De circa 3000 ton met olie verontreinigde grond ligt momen teel opgeslagen in een depot op terrein van De Vries Van der Wiel in Oudeschild. Volgens woordvoerder Ed Dijker van het aannemersbedrijf zijn er meer dere oplossingen denkbaar voor het afval, dat eigendom is van Biograp (Biologische Grondreiniging Anna Paulowna). Mogelijk gaat dat gespecialeerde bedrijf (voor een deel eigendom van De Vries Van der Wiel) zelf over tot sanering. De kans bestaat ook dat dat de grond op Texel wordt verwerkt In dat geval moeten echter eerst de nodige technische voorzieningen worden getroffen. In alle gevallen is het de bedoeling de grond dusdanig te bewerken, dat her gebruik mogelijk wordt Nog maar kort na de vaststelling van het plan buitengebied zal de gemeente de bestemming van agrarische gronden bij Oudeschild moeten wijzigen. Het bedrijven terrein is namelijk op twee bouwkavels na al helemaal inge vuld. Voor toekomstige uitbreiding ten noorden van de Schilderweg is de gemeente bezig met de aan koop van twintig hectare grond. Het college zoekt al enige tijd naar uitbreidingsmogelijkheden bedrijvig heid. De onderhandelingen over de aankoop van 5.5 hectare van Jaap Zuidewmd verkeren in een afrondend stadium Om de schapenhouderij te kunnen voortzetten, kocht de ge meente aan de overzijde van de Schilderweg tien hectare vervan gende grond van Koorn. Van het waterschap koopt de gemeente ruim acht hectaren grond, die grenzen aan het land van Zuidewind. Deze lande rijen zijn verpacht aan de firma Witte (Julia) en Zuidewind. Verder zijn ge sprekken gaande over een perceel op de hoek Schilderweg en het kanaal, van de firma Witte (Julia). Deze aan koop is echter niet zo urgent Ten noorden van het bedrijventerrein kocht de gemeente van de erven Koning bijna vijf hectare grond voor bijna vijf ton. De koop gaat niet door als de raad. die in commissieverband morgena vond over de aankoop adviseert, er tegen is. Prolectontwikkelaars voor te zijn, koopt de gemeente het land van Koning aan de Laagwaalderweg. Dringend Al deze terreinen zijn in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied als agrarisch aangemerkt. De gemeente wordt geacht zich tien jaar te houden aan dit nieuwe plan. Alleen als aan toonbaar kan worden gemaakt dat verruiming van het industrieterrein dringend noodzakelijk is, zegt de ge meente hiervan te kunnen afwijken Volgens de afdeling grondzaken is dat moment dichtbij Het bestaande bedrijventerrein is namelijk zo goed als vol. Over de vraag welke kant het bedrijventerrein uitgaat, bestaat nog geen duidelijkheid Enkele bewoners/ ondernemers aan het Vliegwiel vre zen al voor hun nieuw verworven uit zicht. Het land van Koning, dat het college koopt om het uit handen van projectontwikkelaars te houden, zal volgens de gemeente op korte termijn echter nog niet worden volgebouwd. Het perceel grenst aan natuur monument „De Snippen", langs de (Foto Gö'.i.n Timmerman) Laagwaalderweg

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1