(fro en c/mirL-Jexels in het L Plaggenhut in één nacht neergezet Gang naar rechter lijkt enige uitweg Politiek gevoelig voor krapte bieb MME Groen Zwart Boedelcommisie juttersmuseum uiteen NauiA mantje SCHOENEN b.v. „100 jaar Dennen" Extra subsidie van ft9.000,- VERDER AT IN DIT l\|ummer Armeense asielzoekers mogen op Texel blijven 2 Schutters wellicht naar nieuwbouw Texel '94 5 ENW opent nieuw kantoor 5 Weidevogelproject in de praktijk9 roers Boon namen eigen spul al mee Worszel Schut „ledereen mag museum starten" Haven: eerst onderzoek, dan invulling Paaltje langs de Ruyslaan Keuzes maken TEXELSE^COURANT tuDcèfK Molenkoog VRIJDAG 18 APRIL 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ABONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 Geheel belangeloos zorgden Luiken en Wetsteen voor de rieten dakbedekking. (Foto Ben Koning) De plaggenhut op donderdagmorgen, alsof hij er altijd heeft gestaan, iFoto Tessa van Daaiem 1 sof hij er altijd heeft gestaan. De aggenhut, die in de nacht van aensdag op donderdag is verre- nophetterreinvanEcoMare.past onderwei indeomgeving.Oudere xelaars herinneren zich de huis- snog wel. Tot 1925woonden erop teiland nog mensen in. in authentieke plaggenhut, op z'n ssels.zónekeet"genoemd, past bij as Uitgeest, bestuurslid van de ïitmg Jutters Museum (SJM), itt begrip voor het besluit van de l-notaris de boedelcommissie te binden Boswijk moest een be- sing nemen die zeer negatief zou rallen voor het museum. Er zou Isoverblijven Daarvoor durfde hij verantwoordelijkheid niet te ne- Voor elke oplossing is wel een 'robleem en zo niet dan beden ken we het. Uit een particulier Waliel onstond ooit één van de euksle attracties voor Tesselaar toerist, het Juttersmuseum, fat uitgegroeide tot een omvang- jk maritiem complex. Om heel 'eet redenen, van verklaarbare tol en mei het soort van spijkers »P 'aag water zoeken, willen de utters niet langer hun gejutte verdraaid, jutten en jatten '■cheelt maar één letter) spullen Schikbaar stellen. Dan maar ton eigen museum erbijI waarom nietZelfs een wijze, t'ijze notaris ziet er geen gat heer in. Van jutter naar schutter ls maar een kleine stap. maar 't scheelt wel drie letters Wie heeft fa meeste pijlen op z'n boog? De chutters willen hun nieuwe on derkomen wel delen met andere 'lubs, terwijl de jutters nou juist niet langer Hé! Stop die jutters u'l de schutters Probleem opge- tost. Bah. wat een flauw stukkie le ls kop van jut en staal voor schuld PreciesI Horszei het natuurhistorische deel van de EcoMare-expositieTot het begin van deze eeuw leefdeeenaanzienlijkdeel van de Texelse bevolking in dergelijke hutten, opgebouwd uit graszoden of- tewelzóneenstrandhout.Hetdakwas bedekt met riet, ongeveer netzoals bij de plaggenhutten in Drenthe. De laat ste stond in De Koog Meestal werden de hutten gebouwd op mient- ge meenschappelijke) gronden. Boswijk bestrijdt dat laatste. „Ik kon geen beslissing nemen en het was niet mijn taak om eigenhandig de boedel te scheiden. Mijn opdracht was de partijen bij elkaar te brengen. Maar de standpunten lagen te ver uiteen. Zowel de jutters als de STM claimen 95 procent van de spullen. Een compromis zat er niet in. Het schip is dus gestrand." Boswijk vindt het moreel onjuist dat de jutters het leeuwendeel van de spullen opeisen „Het is onverant woord het hele museum leeg te ha len." Uitweg Als de partijen hadden gewild, was er volgens Boswijk wèl een uitweg ge- Als de Stichting Juttersmuseum (SJM) in Flora een museum wil beginnen, heeft de gemeente geen wettelijke mogelijkheden om dat tegen te houden. „Een museum is namelijk geen beschermd begrip, ledereen mag er een beginnen." Dat zegt Dominique Hamerlijnk, provinciaal museumconsulente bij de provincie. Pieter de Groot (D66) presenteerde het nieuwtje woensdagavond tijdens de raads commissie welzijn in de biblio theek. Hamerlijnk spreekt van een landelijke wildgroei aan musea. „Alleen al in Noordholland komen er jaarlijks tien tallen musea bij. Formeel is er geen enkele wettelijke mogelijkheid hen beperkingen op te leggen." Bezoe kers zouden dus in en uit kunnen lo pen en ook promotie en entreeheffing zouden tot de mogelijkheden beho ren Het houdt echter met in dat alle musea automatisch voor (gemeente)subsidie in aanmerking komen. Om in kwalitatief opzicht de kaf van het koren te scheiden wordt gewerkt aan een museum register. Musea die daarin worden opgenomen, moeten aan verschillende eisen voldoen. Het is overigens nog niet duidelijk of de SJM de plannen voor een mu seum op Flora op korte termijn al wil doorzetten. Het idee om bij het museum een hut neer te zetten kwam van de Histori sche Vereniging. Enthousiaste vrijwil ligers verleenden medewerking, waarna het bouwwerk in één nacht werdneergezet Datwaswegenseen historische traditie Volgens het Texelse gewoonterecht mochten hut ten die in zo'n kort tijdsbestek werden neergezetblijvenstaan EcoMarenam echter het zekere voor het onzekere weest. „De spullen die door de jutters in 1980, toen de samenwerking met de STM werd aangegaan, werden ingebracht, zijn door de SJM in bruik leen aan de STM afgestaan Ze blij ven dus eigendom van de jutters." Maarten Roeper, commissielid na mens de STM, ging daarmee niet akkoord De SJM bracht volgens Roeper namelijk ook spullen in die aan andere jutters zouden toebeho ren. Boswijk „Dat is dan een kwes tie die Uitgeest met die jutters dan maar onderling moet regelen Uit geest. „Veel spullen zijn inderdaad privé-eigendom van de jutters Maar het zijn zo'n beetje dezelfde mensen die in het SJM-bestuur zitten." Logboek Er bestaat ook verdeeldheid over de zaken die na 1980 zijn ingebracht. Boswijk. „De spullen die door andere jutters zijn aangeleverd horen in het museum te blijven Ze zijn namelijk geschonken aan het Texels Mu seum." Volgens Uitgeest is ook het leeuwen deel van na 1980 eigendom van de jutters. „Ik heb het hier allemaal zwart op wit staan", bladert de penning meester door zijn uitgebreide dossier over het museum. De jutters houden een logboek bij met daarin elk voor werp dat ooit is uitgeleend aan het museum. „We hebben dat van begin af aan gedaan op advies van Gerrit de Haan. Het logboek vormt de basis van de inventarisatie waarmee in 1994 is gestart. Door het conflict is die (Advertentie) en vroeg ook vergunning aan bij de gemeenteentoestemmingvanStaats- bosbeheer. Educatief Woensdag werd rond 17.00 uur be gonnen met het vlak maken van de ondergrond op het buitenterrein van EcoMare, vlak tegen de duinrand. De plaggenzijnindedumengestokendoor Werner Dros. Tot 02.00 uur was de nooit is afgerond. Daarom ligt die boedelscheiding zo gevoelig KNRM-spullen Boswijk zet vraagtekens bij het log boek „Dejuttersdiena 1980despul- len aanpakten in het museum, bij voorbeeld Cor Ellen, waren op dat moment in dienst bij het Texels Mu seum Daarmee is die juridisch eige naar." Onlangs bemoeide ook Texels Be- lang-raadslid Paul Kikkert zich met de kwestie Volgens Kikkert zijn diverse reddingsspullen eigendom van de STM en horen die in het museum te blijven Uitgeest. „Hij is met goed op de hoogte. We hebben in de loop der jaren veel handel gedaan met de Lees verder op pagina 5 De openbare bibliotheek krijgt de komende jaren minstens ƒ19.000,- extra. Een deel van de forse finan ciële problemen van de „bieb" kan daarmee worden verholpen. Som mige raadsfracties willen de jaar lijkse subsidie nog verder verho gen, zodat een aantal ongewenste bezuinigingen ongedaan kan wor den gemaakt. Het verzoek van het bibliotheek- bestuur om de jaarlijkse bijdrage met ƒ19.000,- te verhogen, stond woensdagavond op de agenda van de commissies weizijn en financiën. De vergadering vond niet plaats in het gemeentehuis, maar in de leeszaal aan de Dri|verstraat In deze boeken- rijke omgeving toonden de bouwploeg met Willem Keijzer, Wiebe Sijtsma.SalkodeWolfenKlaas Vriend jes in de weer Hetstrandhoutvoorde wanden werdaangeleverddoorMaar- ten en Erik Boon. Rietdekkers Nico Luiken en Axel Wetsteen zorgden er belangeloos voor dat het rieten dak werd aangebracht. Toen zij tegen 06.00 uur klaar waren was hettijd voor de afronding De kennis om een au thentieke hut neer te zetten werd ge- De aanpassing van de haven van Oudeschild vereist vooraf een onder zoek naar de technische mogelijkhe den en de financiële consequenties die daarmee samenhangen. Dick Drijver van Texels Belang vindt dat verwachtingen zijn gewekt bij de Texelse Ondernemende Vrouwen (TOV), die voor hun plan „Ter Reede van Texel" ruimte zoeken. Hij wees dinsdagavond in de vergadering van de commissie ROH op een brief die de gemeente aan de TOV heeft ge stuurd, waarin de indruk wordt gewekt dat hun plannen in het onderzoek worden meegenomen. commissieleden zich uiterst begaan met het lot van de bibliotheek. Zoals bekend heeft de bibliotheek dit jaar enkele maatregelen genomen, zoals bezuiniging op de bibliobus en invoering van contributie voor jeugd vanaf 13 jaar. De ƒ19.000,- wordt echter met aangewend om deze za ken terug te draaien Het bestuur vroeg om 9.000,- om de verhoging van de leenvergoeding (een soort auteursrechten) op te vangen, 5.000,- voor de jeugdbibliothecaris en 5 000,- voor vakantievervanging Dit gaat om kostenstijgingen waarop de Texelse bieb geen invloed heeft. Alle fracties willen dit verzoek hono reren. D66 PvdA VVD en Groen- Links gaan nog een stap verder. Zij spraken van „19+": ƒ19.000,- plus leverd door Gelein Jansen, Nic Witte en Gerard Kuip van de Historische Vereniging. De hul is met alleen een aanvulling op de expositie, hij zal ook onderdeel uitmaken van een programma voor schoolgroepen. De bedoeling is dat kinderen zich via het bouwsel verdie pen in de geschiedenis van heteiland. Nog niet bekend is of de hut ook wordt ingericht TV Texel heeft van de bouw opnamen gemaakt die zondag tijdens hun maandelijkse uitzending (11.00, 14 00, 17.00 en 21 00 uur) worden vertoond. Volgens wethouder Schilling is er niets aan de hand. Pas als de techni sche mogelijkheden en de kosten van de aanpassingen op een rij staan kan worden gepraat over invulling van de haven. Daarbij zal het TOV-plan wor den meegenomen. Parkeren langs de Ruyslaan in De Koog kan binnenkort niet meer. De gemeente gaat paaltjes neerzetten Dat kan omdat bij Kogerstrand de parkeermogelijkheden aanmerkelijk zijn uitgebreid De verwachting is dat nu een eind komt aan vele jaren van overlast en vernielingen aan auto's. De kosten voor de paaltjes bedragen 7000,-. een minimumpakket aan maatrege len, waardoor de bieb de komende jaren weer lucht heeft Dirk Terpstra drong aan op een „totaaloplossing". Na overleg met bibliothecaris Jan Klerk kwam Terpstra tot de conclusie dat de bieb om goed te functioneren nog ƒ45.000,- nodig heeft De PvdA'er stelde voor om het bedrag dat resteert na vervanging van sport zaal De Ferrever (ƒ25 000,-) niet voor de sport maar voor de bibliotheek in te zetten. De andere fracties lieten zich met uit over de financiering Daar wordt pas bij de behandeling van de gemeente begroting 1998 naar gekeken Erna Eelman (VVD) ergerde zich eraan dat b en w met zélf met een dekkings- voorstel zijn gekomen Kees Hin (CDA) en Corry Heijne (Texels Be lang) hielden nog een slag om de arm Wel lieten zij doorschemeren de bibliobus in stand te willen houden. Verder liet Hin zijn aanvankelijke weerstand tegen internet in de lees zaal varen. Een lichte contributie voor 13- tot 18-jarigen noemde hij „niet verkeerd' Redactioneel commentaar De financiële ruimte van de ge meente wordt krap en dat is merk baar. Zo werd er deze week flink louwgetrokken om een bedrag van f25.000.- Inzetten vooreen complex op sportpark zuid. de bibliotheek of een nieuw onderkomen voor de his torische vereniging? Op welzijns- gebied staan nog meer investeringen te wachten: neem de (nieuwe) school in De Cocksdorp of sociale werk plaats De Bolder Intussen is op ander terrein al driftig geld uitgegeven Na de rotonde volgde hel fietspad langs de Vuurtorenweg. ondanks waarschu wingen van wethouder Poster (finan ciën) Poster schroomde zelfs met zijn eigen fractie in het openbaar te bekri tiseren. Een duidelijk leken dat hij zich ernstig zorgen maakt. Niet alleen wegens de forse korting van hel rijk die in aantocht is. maar ook om de zorgeloze houding van veel raadsleden die geen echte keu zes willen of durven maken Zowel bij de rotonde als de Vuurtorenweg zwaaide de provincie met een buidel gelden hopla, daarvan móest worden geprofiteerd. Dat zulke verkeersmaatregelen de gemeente zelf ook een aanzienlijke duit kosten, is blijkbaar minder van belang. Met hetzelfde gemak ging de raad akkoord met een half miljoen voor de aankoop van alwéér een stuk grond bij Oudeschild Een stap waar je vraagtekens bij kunt zetten Is daar werkelijk zoveel behoefte aan nieuw bedrijventerrein'' Hoeveel jaar duurt het voordat die grond wordt geëxploi teerd'' Kan de gemeente niet beter eerst strakke richtlijnen opstellen voor het bouwen van schuren en wonin gen op bedrijventerreinen Heeft een snelle transactie rond de velden van Texel '94 geen hogere prioriteit? Toch begon de raadscommissie er geen discussie over Misschien was het al te laat op de avond Eerder die avond werd wel lang heen en weer gepraat over een veel klei ner bedrag waarmee de bibliotheek weer in het zadel kan worden gehol pen En dan hebben we het over een basisvoorziening, geen luxe. Bij alle wensen die er leven, van fietspad tol schietbaan, mag men zich dat wel eens realiseren. (Advertentie) ^f» ZmerLrJirth k M Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Tbxelse Courant folders van: zomerdienstregeling Gemeentelijk Openlucht Zwembad Op woensdag 7 mei a.s. geeft Staatsbosbeheer Texel een jubi leumkrant uit i.v.m. 100 jaar Dennen. Een krant vol foto's en inter views, een blik in het verleden en op de toekomst en een plat tegrond. Een oplage van 25.000 stuks wordt verspreid, door het jaar heen, onder Texelaar en toerist. Een prachtige krant met een full colour voor-, achterzijde en hart. Voor advertenties kunt u informatie inwinnen bij de advertentiebalie van de Texelse Courant. Telefoon 362600. Inleveren advertenties t/m 24 april a.s. ijutters en de Stichting Texels Museum (STM) gaan hun inflict over de jutterijcollectie in Oudeschild waarschijn- ivoor de rechter uitvechten. De verdeling van de spul lis in een patstelling beland, nu de boedelscheidings- mmissie is ontbonden. De meningsverschillen waren irmate groot, dat voorzitter Hans Boswijk geen uitweg eer zag. Vooruitlopend op de boedelscheiding hebben de broeders Boon hun spullen al uit het museum gehaald. Raadsleden vergaderen woensdag in de openbare b ibhotheeh. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1