wmé Geen woningen op hoek Gasthuisstraat/Pontweg Museumprijsvraag: te moeilijk voor Texelaars? F amilieberichten .'•&7«è»aÈ3tóS Rapportcijfers bluswerk TEXELSE COURANT Wij bepalen het bouwbeleid" ■Jlpslag historisch materiaal is van ,r Jgemeen belang" Afkicken móet, geloven mag" Garantiesubsidie hippisch weekend Illegaal bouwen op Texelse tv Horeca op zoek naar personeel GS vóór erkenning afdeling OSG Geen geld voor speelwerktuigen Schrikhek op Elbapaadje? Gevaarlijke sport: wie rijdt langst in het midden? ■ësy- Bedrijvig heid Nieuwe eigenaar voor Zebra Wat ik zeggen wou. OZB Ewoud Huisman wint bosarbeidwedstrijd roep jonge spuitgasten bezig met het VRIJDAG 18 APRIL 1997 t uitrollen van de slangen. Hetblussen" gebeurde met lucht In plaats van water. (Foto Frans Hopman) j geleerd, oud gedaan. Onder notto zijn door hel hele land hdbrandweerkorpsen actief, flag en zaterdag waren dertig Vis van de overkant naar De ksdorp gekomen voor een Ihlmeling. Op De Krim kwamen \nioren (12-14 jaar) in actie, bij firma Daalder aan de Lange- Bstraat de aspiranten (15-17 et vakantiecentrum werkten zij estafettebaan af en moest een ind" in een huisje worden bestre- In de schuur van Daalder was naamd brand ontstaan in de cv- i, waarna de vlammen naar de »Aj IfX ruimte ernaast waren overgeslagen. „Een vrij eenvoudige inzet', aldus John Sessink van de organiserende Brandweer Texel. Maar wel met een addertje onder het gras. na het sein „brand meester" moest de jeugdige bevelvoerder zijn manschappen na- meli|k laten oprukken en afblussen. Groepen die dat niet snel genoeg deden, liepen strafpunten op. Vijf ploegen (uit Culemborg, Medemblik, Hoorn en twee uit Vlissingen) plaatsten zich voor de lan delijke finale. De Texelse jeugd brandweer mocht wegens het „thuisvoordeel" niet meedoen. Zij kan zich op 26 april in Hoogezand voor de finale plaatsen Het landelijk wedstrijdcomitë toonde zich tevreden over de organisatie van de Texelse brandweer gemeentebestuur wil de histo- vï ie vereniging helpen bij het mof huren van een eigen on- omen. Het bewaren van histo- materiaal is van algemeen ig, zo concludeerden de com- iies welzijn en financiën isdagavond. Hoe groot de fi- iële steun mag zijn en in elke deze wordt gegeven, bleef Ier vaag. dit gebrek aan duidelijkheid is de -¥ nsche vereniging een doorn in er' xig „Als er een pand vrijkomt, in we niet hoeveel geld er be- taar is. Zo blijven we in een krm- ronddraaien", stelde voorzitter ird van der Kooi. mi roorbeeld noemde Van der Kooi land van de Recreatie Stichting ■oB :l (RST) aan de Slingerweg, dat II b ;omt omdat de RST haar kantoor rki de Badweg zal vestigen. B en w toe n het bestuur van de historische ms mging hierover Van der Koor RST vraagt ƒ410.000,- kosten ir Bovendien is het gebouw aan |f[ rappe kant. Het gaat ons name- iiet alleen om opslag, maar ook }f! activiteiten zoals van de zang- pendewerkgroeparcheologie." '%iistorische vereniging had er op '®edrongen niet als hobbyclub, [evangelisch centrum voor ver- |fden „De Hoop" in Dordrecht |kt al gedurende twintig jaar le resultaten bij de behande- van verslaafden. Onder het to „Afkicken moet, geloven I" konden honderden mensen ten geholpen en gezond terug- tn in de maatschappij. Dinsdag 'Pril verzorgt De Hoop in het iformeerd Centrum aan de irstraat in Oosterend een in- latie-avond die voor iedereen (ankelijk is, aanvang 20.00 uur. Iproken zal worden door een me- Terker van De Hoop maar ook leen verslaafde die bezig is in het ■rum af te kicken en daarover Jhartig wil vertellen. Hoop kunnen zeventig mensen ili|k worden opgenomenTot voor te laren draaide bi|na het hele op giften maar sinds 1991 wordt «handeling door de overheid ibsidieerd Veel activiteiten vallen r buiten deze steun, zoals het [opnemen van kinderen van ver- We ouders, werkervarings- 'rteiten, het studiecentrum, [entiewerk en begeleiding van ps en partners van opgenomen jen. De vraag om hulp is zo groot te wachtlijst voor De Hoop thans f dan honderd namen telt Om [Re kunnen doen bouwt De Hoop Jrenleel een „afkickdorp" met een l'iven- en studiecentrum waar «■ervaring en scholing kunnen feu opgedaan. maar als sociaal-culturele instelling te worden aangemerkt. Dan zou zij net als de musea in aanmerking kunnen komen voor een raamsubsidie Corry Heijne (Texels Belang) voelde daar wel voor, evenals Erna Eelman (VVD), Jaap Vlaming (GroenLinks) en Pieter de Groot (D66) Kees Hin (CDA) noemde de gelijkschakeling met musea „een stap te ver". Hij zag meer heil in een eenmalige bijdrage voor een archiefruimte Dirk Terpstra hield beide mogelijkheden open Evenals Erna Eelman adviseerde hij eens te kijken of er wellicht bepaalde fondsen zijn aan te boren. Volgens Terpstra mogen van de subsidie in elk geval geen personeelslasten worden betaald. Wethouder Nel Eelman wilde nog geen uitspraak doen over de financieringsvorm. Wel zal ze uitzoe ken welke budgettaire speelruimte de gemeente heeft. Voor de tiende keer houden de Waddenruiters en Kleppertjes 26 en 27 april het „outdoorweekend". Voor dit tweedaagse wedstrijdevenement komen veel deelnemers met hun rijdier naar het eiland. In verband met het jubileum wil de organisatie er een bijzonder tintje aan geven en demonstraties Z-dressuur en -sprin gen laten verzorgen Daarvoor zullen kosten moeten worden gemaakt die het budget overstijgen. De gemeente is gevraagd om een bijdrage en het college heeft een garantiesubsidie tot een maximum van 2500,- toegezegd. Clandestien bouwen in de duinen is éen van de onderwerpen in de uitzen ding van TV Texel, zondag aanvang 11 00 uur. Het betreft een gefilmd verslag van de nachtelijke bouw van een plaggenhut bij EcoMare Andere onderwerpen zijn de biertapwedstrijd, het programma van theater Klif 12 (gast. Cor van Heerwaarden), muziekcursus 3-jarigen en tuin onderhoud voor senioren Het pro gramma wordt herhaald om 14 00 en 17 00 uur. Het arbeidsbureau houdt binnen kort een enquete onder werkge vers in de horeca om na te gaan in hoeverre behoefte is aan ge schoold personeel. Doel is vraag en aanbod in de branche beter op elkaar af te stemmen. Horeca bedrijven ondervinden nog steeds problemen bij het vinden van ge schikte medewerkers. Een wervingspamflet dat onlangs huis- aan-huis rondging, heeft enige res pons opgeleverd. Wie momenteel in de horeca aan de slag wil, hoeft met lang te zoeken. De kaartenbakken van het arbeidsbu reau worden gedomineerd door vaca tures in de toeristenbranche Een jaarlijks terugkerend fenomeen Er is vraag naar bedieningsmedewerkers, koks- en keukenassistenten, afwas- hulpen en huishoudelijk personeel. Voor de functie van kok is de vraag breed: van eenvoudig tot luxe en van leerling tot chef Het arbeidsbureau constateert dat de LBO-opleiding consumptief steeds meer vruchten begint af te werpen, maar echter nog te weinig om in de vraag te voorzien Het aanbod aan personeel is niet meegegroeid met de Lichtelijk geïrriteerd reageerde de commissie ROH dinsdagavond op de brief van de firma Geveke uit het Groningse Haren. Het bedrijf heeft al meerdere keren gevraagd om een woonbestemming voor de hoek Gasthuisstraat/Pontweg. De gemeente wil daar echter geen huizen hebben. Geveke blijft aandringen op een bestemmingswijziging en stuurt aan op een bezwarenprocedure. De firma verwijst naar de structuurvisie Den Burg West en heeft van de provincie vernomen dat er extra contingenten te verkrijgen zijn. De gemeente heeft steeds geantwoord dat voorlopig geen plannen bestaan voor woningbouwprojecten in die hoek. Bovendien ligt het met die contingen ten ook niet zo makkelijk. De bewuste hoek grond is in de structuurvisie ove rigens aangeduid als agrarisch, even- Texel heeft al vele jaren een VBO- afdeling consumptief, maar die is niet officieel erkend. De schoolrichting is ondergebracht bij „verzorging". Het betekent dat ieder jaar voor de docenten een speciale ontheffing moet worden aangevraagd en dat leerlingen slechts een certificaat ontvangen. De Texelse scholenge meenschap is er al enige tijd mee bezig de studierichting officieel toegewezen te krijgen. Dat dat gaat lukken lijkt steeds waarschijnlijker. Zeker nu Gedeputeerde Staten een positief advies hebben gegeven. Provinciale Staten beslissen half mei over het onderwerp, waarna staats secretaris Netelenbos haar licht erop zal laten schijnen. In augustus of september praat de Tweede Kamer over de aanwijzing. De OSG had aanvankelijk de hoop dat erkenning extra geld zou opleve ren, maar dat ziet er somber uit „Het heeft te maken met het aantal afdelingen dat je als school hebt", vertelt rector Henk de Vries „We hadden er vijf en met consumptief zouden we zes hebben, ware het met dat mode en kleding zo erg is teruggelopen dat die waarschijnlijk afvalt Daarmee blijven we dus op vijf zitten." Hij vindt erkenning van consumptief als aparte afdeling nog steeds waardevol „Voor de leerlin gen en voor de Texelse horeca De maatschappelijke relevantie van het diploma wordt dan hoger als in het bestemmingsplan dat daar geldt. Een ander stuk van Den Burg West is wel aangewezen voor wo ningbouw. maar daar uit Geveke geen belangstelling voor Het stuk grond aan de Gasthuisstraat is langdurig in gebruik geweest als bollenland. Voor de gemeente is dat een extra reden om terughoudend te zijn een woonbestemming op die plek. Daar zou namelijk een uitge- Alle geld voor speeltuinen wordt dit jaar door de gemeente gebruikt voor een veiligheidsinspectie Dat moet omdat onlangs de eisen voor de toestellen belangrijk zijn aange scherpt. Het betekent echter dat aan verschillende verzoeken, waaronder van speeltuinvereniging 't Thijsse- weitje, geen gehoor kan worden gegeven. Pas in 1998 is weer geld beschikbaar voor nieuwe toestellen, maar aan de vraag voor een klimtoestel voor "t Thijsseweitje kan ook dan niet worden voldaan Dit kost namelijk ƒ11.000,-, terwijl het jaarlijkse gemeentelijke budget slechts ƒ8000,- bedraagt. breid bodemonderzoek en mogelijk sanering aan vooraf moeten gaan Overigens moet ook een bebouwingsvrije zone in acht worden genomen in verband met het verkeersgeluid van de Pontweg De commissie schaart zich achter de afwijzing van het college om een voorbereidingsbesluit te nemen „We laten het Texelse woningbouwbeleid met door buitenstaanders invullen", vond Dick Drijver. Dirk Terpstra (PvdA) was het met hem eens en waarschuwde het college de argu menten over de mogelijke vervuiling en de bebouwingsvrije zone niet op te voeren. „Dat geeft weer voer voor nieuwe reacties. We willen het ge woon niet, klaar." Het schelpenweggetje dat van de Leemkuil via de Pontweg naar Zuidhaffel loopt (in de wandelgangen „het Elbapaadje") is verboden voor brommerrijders Toch komen die er wel en omdat er een rare knik in het pad zit is onlangs iemand over de kop gevlogen Aanleiding voor Jan Kool hof (CDA) om maatregelen voor te stellen. Wethouder Schilling dacht aan een soort schrikhek, mits invali den er wel goed door kunnen. Hij vindt dat geen ernstige aantasting van de landschappelijke waarde Een nieuwe sport is ontstaan op Texel: wie durft op het Schilderend het langst op het midden van de weg te blijven rijden' Een zorgelijke ont wikkeling. die de gemeente veel hoofdbrekens bezorgt. De verkeers- hobbels in de straat zijn zo aangelegd om bussen en vrachtwagens, met een bredere wielbasis dan gewone auto's, ongehinderd doorgang te bie den. Texelaars hadden echter al snel in de gaten dat de hevigheid van de drempels aanmerkelijk minder is als deze precies in het midden van de rijbaan worden genomen. Dirk Terpstra van de PvdA verhaalde dinsdag van angstwekkende staal tjes, waarbij brutale automobilisten anderen op de remmen dwongen, „Bovendien rossen bromfietsen met hoge snelheid over het verkeerde fietspad." Ook had hij klachten over vrachtwagenchauffeurs die op de vroege morgen met hoge snelheid en veel lawaai het Schilderend passeer den. Wethouder Schilling weet van de pro blemen maar zit zo langzamerhand met de handen in het haar. „Ik weet het niet meer. De eén zegt fantas tische dingen, die drempels De an der zegt: het is een ramp..." Hij had de politie al ingeseind. De suggestie van Pieter de Groot (D66) om de bromfietsen af te stoppen met een soort trottoirband dwars over het fiets pad nam de wethouder uit veiligheids overwegingen niet over De Hallerweg heeft flink te lijden van de sluiproute-functie: de berm is stukgereden en vertoond op enkele plaatsen diepe gaten. (Foto Tessa van Dealen) omvang van de hotel- en horecabranche. Om het opleidingsniveau van de werknemers in de horeca te verho gen, houdt het arbeidsbureau ko mend najaar een opleiding op het ei land. Voor de cursus is men op zoek naar kandidaten met enige ervaring in de horeca. Herman Lauers is de nieuwe eige naar van de modewinkel „Zebra" in de Weverstraat. Hij heeft het bedrijf overgenomen van Hans Strick „Hoe ik eraan kom? Eigenlijk toevallig Ik Builen verantwoordelijkheid Ondanks geruststellende woorden van de gemeente pakt de nieuwe OZB-aanslag voor vrijwel iedereen hoger uit, gemiddeld zo'n 16%, Nu blijkt dat de gemeente ƒ300.000.- aan deze exercitie verdient. De gemeente staat dus op z'n Hollands gezegd de boel te belazeren Maar nu komt het. Om aan de normen voor de invoering van de euro te vol doen, hebben meneer Kok en de zij nen de belastingdruk tot exorbitante hoogte opgeschroefd. Gevolg verho gingen van lokale belastingen en hef fingen. Om met de verkiezingen in zicht dit rampscenario te doorbreken, wil minister Zalm 400 miljoen in het gemeentefonds storten. En wat ant woordt de gemeente op de vraag of zij de 300 000,- teveel betaalde OZB aan de belastingbetaler wil terugge ven? Eh. die zaak is in een heel ander daglicht komen te staan door de korting van 490.000,- op de rijks uitkering aan de gemeente. Maar dit was ook al bekend toen de gemeente de geruststellende mede deling deed dat een waardestijging van het onroerend goed niet tot een verhoging van de totale OZB-op- brengst hoefde te leiden. Dus ook hier staat de gemeente de boel te belaze ren. Wethouder Poster houdt nog een slag om de arm. Als minister Zalm afkomt met die 400 miljoen, ontvangt Texel daarvan zo'n vier ton en dan zou de OZB eventueel nog iets kun nen worden verlaagd. Voor degenen die het nu nog niet door hebben: in dat geval krijgt u gewoon een sigaar uit eigen doos! Maar we zijn er nog niet. Op de ge meentelijke verlanglijst staat al jaren een fietspad langs de Vuurtorenweg. Vriend en vijand zijn het erover eens dat dit pad er moet komen, maar dit kost een hoop centjes. Als u en ik iets op een verlanglijstje hebben staan dat financieel niet meteen kan worden gerealiseerd, dan gaan we daarvoor een spaarpotje aanleggen En als de gelegenheid zich dan voordoet om op een voordelige manier onze verlan gens in vervulling te doen gaan, heb ben we in ieder geval wat achter de hand Maar zo werkt het met bij de gemeente. Men schreeuwt wel in koor: wij willen een fietspad En als de provincie bereid is om hier voor bijna een miljoen op te hoesten op voorwaarde dat de resterende vier ton door de gemeente zelf wordt op gebracht, weet de gemeente niets beters te verzinnen dan de OZB nog maar eens met 2% te verhogen Zo blijft minister Zalm dweilen met de kraan open en mogen wij bij de vol gende gemeenteraadsverkiezingen weer op dezelfde opportunisten een stem uitbrengen. J.A. Does. Oosterend. wilde graag weer een zaak beginnen en las een advertentie waër in een winkelruimte te huur werd aangebo den." Lauers, in het verleden betrok ken bij boetiek Deja-Vu, is bekend met de modebranche. „Ik heb aan de overkant als agent gewerkt voor en kele merken." De ondernemer blijft zich richten op jonge mode, maar wil wel wat meer variatie in de prijsklasse aanbrengen „Zebra heeft het stempel 'duur'. Daar wil ik vanaf door ook wat goedkopere kleding aan te bieden. Maar het mag geen rotzooi zijn." Langzaam zal hij zich op een iets breder publiek rich ten Voorbode daarvan is het spijkerbroekenmerk Diesel Grote aanpassingen aan het interieur staan voorlopig met op de planning. „Eerst maar eens een seizoen draaien Bij een wedstrijd in Velp is Ewoud Huisman uit Ongeren kampioen bosarbeid geworden. Na zes on derdelen, van ketting verwisselen tot stam stukhakken, wist de Texelse MBO-student al zijn con currenten af te troeven. Op 28 juni doet de 20-jarige Huisman mee aan het Nederlands kampioenschap in Otterlo. Ewoud Huisman volgt een opleiding aan de school ,,'t Vanck" in Velp. Af gelopen jaar liep hij stage bij gemeentewerken op Texel en hielp de firma Heykra bij de recente dunning van De Dennen. Die ervaring kwam hem zaterdag uitstekend van pas. Na de eerste twee onderdelen stond hij vijfde, maar na het herkennen van vijftien boomsoorten, het schatten van het volume van een boom en een snelheidsopdracht rukte hi| op naar de eerste plaats. Het in moten hakken van een boomstam lukte hem in slechts 38 seconden, waarmee hij het kampioenschap veilig stelde. Uiteraard hadden we het u met al te gemakkelijk gemaakt, maar dal de foto 's van verschillende museumonderdelen zó moeilijk waren terug le vin den. hadden we niet verwacht. Ondanks dat veel Texelaars in hel week end een bezoek brachten aan de eilandelijke instellingen, kregen we een karig aantal oplossingen binnen, waaronder slechts twee juiste. C D Bakker van het Gerritslanderdijkje en Alfons Kuip van de Westerweg zijn de gelukkigen en kunnen hun prijs afhalen bij de balie van L en R. De eerste foto is de locomotie f van hel fraaie schaalmodel van een dors machine. Deze staal in het agrarisch museum in De Waal en is daar nog tot begin juni le bezichtigen. Foto 7 is een detail van deze machine. Foto 2 had iedereen goed: een cockpit in het Luchtvaartmuseum op het vlieg veld De problemen ontstonden bij foto 4. Velen meenden daar een archeolo gische onderwatervondst uit het museum van Oudeschild in te zien. In derdaad heeft het stuk vliegtuigmotor lange lijd in zee doorgebracht, maar daarna is het tentoongesteld in het Luchtvaartmuseum. Foto 5 van de rustieke raampjes werd door de meeste inzenders juist herkend als de zijkant van de nieuwe smederij op hel terrein van het Maritiem en Juttersmuseum. waar ook foto 9 is gemaakt. Het andere fraaie raam op foto 6 is terug te vinden in het kleinste kruidentuintje van Nederland bij de Oudheidkamer. Het paard op foto 10 slaat daar ook. Het bordje van de Dennen weg hoort bij de100 jaar bos -expositie van EcoMare Dat is tevens het 'museumpje dat stellig enige uitbreiding zal behoeven(foto 8). Ik zie een poort wijd open staan Waardoor het licht komt stromen Van 't kruis, waar 'k vrijlijk heen mag gaan Om vrede te bekomen" Verlangend naar die open poort om zonder pijn daar doorheen te kunnen gaan om haar Heiland te mogen ontmoeten is van ons heengegaan mijn innig geliefde vrouw, onze lieve en zorgzame moeder en oma Arina Vlaming-De Bloois in de leeftijd van 67 jaar Kees Vlaming Elly en Paul Karl en Asa Gerrit en Betty Jimmy en Glenn Hans en Liselotte Jeroen. Steffan en Sascha Conny en Albert Kees, Lisa en Julia 17 april 1997 Duinreep 19, 1791 HP Den Burg De rouwdienst wordt gehouden op maandag 21 april om 14.00 uur in de Gereformeerde kerk te Den Burg waarna de begrafenis plaatsvindt op de Nederlands Hervormde begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren is er op zaterdag 19 april van 19.30-20.00 uur en ook na de begrafe nis in „De Poort" achter de Gereformeerde kerk Vervuld van fijne herinneringen, maar bedroefd dat wij haar moeten afstaan, geven wij U ken nis dat na een leven vol liefde en hartelijkheid, toch nog onverwacht van ons is heengegaan mijn dochter, onze zuster en tante Arina Vlaming-De Bloois C. de Bloois-Verhoeven Riek en Dirk Henny en Henk Maartje en Jan Cobie en Dick Lia en Jan Hans neven en nichten Den Burg, 17 april 1997

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 3