„De verrekijker gaat mee in de trekker" -■ \Ü-: TT- i Zit het college vast aan tweede rotonde? „In achttien jaar CIV nooit verder dan Lange Jaap" Betaalde nestbescherming op Wezenspyk ,Met geld geen kievit extra op het land Eduard Bos opvolger Scheringa TEXELSECOURANT V V11 Noodreparatie Langeveldstraat? Bednjvig^é%/ T - Videolux en RNR starten bedrijf Texelse zang bij speelfilm Nestbescherming geeft rendement „Niet netjes tegenover provincie" Wat ik zeggen wou... Jeugd overlast? Politiek boos over leeftijdsdiscriminatie Meditatiedag VRIJDAG 18 APRIL 1997" ,j moet lang nadenken over de vraag of hij nu wordt uitbetaald Ier ei of per uitgebroed nest. „Om eerlijk te zijn, ik weet het niet |ns. Maar als ik er geen geld voor zou krijgen, zou ik nèt zo Lig met de eieren omspringen." Aan het woord is Marcel Witte L Wezenspyk, één van de vijf landbouwers die een vergoe- fjng krijgen voor hun zorg voor weidevogelnesten. t el Witte markeert een nest kievitseieren op het land van Wezenspyk. (Foto Gerard Timmorman) |eslbescherming is mets nieuws xxWitte, die er een jaar of zes ge ien mee begon. „Als je in het voor- lannhet land vogels ziet, dan weet cok dat er nesten zijn. Alleen het i was dat ik niet wist op Jelke plek. Scholeksters, die veel ■igterond hun nesten plat trappen, Jjnnogwel te vinden. Kieviten ech- ir een stuk moeilijker. Ze leggen jraag in stoppelig land. bijvoorbeeld i oud maïsveld. De eieren zi|n Kd gecamoufleerd en er is vol doende ruigte aanwezig. Maar als ik de nesten niet kan vinden, kan ik er met de trekker ook niet omheen rij den." Hulp Omdat Witte er een steeds grotere hekel aan kreeg de eieren stuk te ril den, riep hij de hulp in van broer Harry. Via via kwam het contact met de Vogelwerkgroep tot stand. Vogel kenner Giel Witte wees de veehouder de nesten aan en markeerde de broedplaatsen Tegenwoordig speurt Laurens van Kooten de landerijen van Wezenspyk af op nesten De hulp is welkom. „Het voorjaar is voor een veehouder toch een drukke tijd. Er moet van alles gebeuren. En het zoeken naar vogelnesten vergt toch de nodige tijd." Vorig jaar ontdekten ze samen zes tien nesten Die werden nauwkeurig ingetekend op een kaart De platte grond heeft een prominent plaatsje in de kaaswinkel, zodat ook de bezoe kers zich een beeld kunnen vormen van de nestbescherming op het boe renbedrijf Meeuwen Daar komt héél wat bij kijken. Zodra het nest is gevonden, wordt het ge markeerd. Als het land wordt be sproeid met drijfmest. dekt Witte de nesten eerst af, zodat ze niet worden besmeurd. Als het werk klaar is, gaan de zakken er weer af. Dit jaar reed chauffeur Teun den Braven met een grote bocht om de nesten heen. Witte. „Want loonwerkers zijn best bereid aan nestbescherming mee te werken. En de stokken zijn goed te zien." Ook met de cultivator en de maaimachine omzeilt Witte de eieren Bij het ploegen verlegt hij, als het kan met hulp van Laurens van Kooten, de nesten. „Ongeveer een meter, op het geploegde land. Ook dan is het zaak ze een tijdje af te dekken Achter de ploeg wemelt het namelijk van de meeuwen, die de tijdelijk verlaten nesten plunderen." Zodra Witte een paar sneden heeft geploegd, kan de zak er af en keert de kievit terug op het nest. Ondanks deze inspanningen gaat het wel eens mis. „Van de zes kievits nesten die we vorige week markeer den, waren er zomaar vier leeg Ik heb geen idee wat de oorzaak is. Wellicht zijn ze toch opgevreten door meeuwen of kraaien. Of misschien meegenomen. Door de markeurs zijn ze vanaf de weg goed te zien." Bij controle bleek dat alle nesten, op één na weer waren bezet. Hoewel het moeilijk is te controleren, schat Witte dat vorig jaar de helft van de gemar keerde nesten is uitgekomen. Aardigheid Inmiddels heeft hij aardigheid gekre gen in de nestbescherming. „Door het regelmatige contact met Laurens steek je veel dingen op over vogels. Wist jij bijvoorbeeld dat een mannetjeskievit vijf nesten maakt en dat het vrouwtje er één uitkiest waarin Bewoners van de Langeveld straat in De Cocksdorp klagen over de slechte staat van hel wegdek. Gaten en scheuren in hel asfalt (foto) hebben al lot val partijen van fietsers geleid. Me vrouw Anna Boon-van der Linden maakt in een brief aan de ge meente ook melding van veel te hardrijden en van het als fietspad I gebruiken van hel wandelpad, waardoor wandelaars in de knoei komen. Desgevraagd laat directeur Piet Plug van Gemeentewerken we- ten dat plannen in de maak zijn voor opknappen en reconstrue ren van de Langeveldstraat en de zich daarin bevindende kruisin gen. in overleg met de dorps commissie. Daarbij zullen ook snelheidsremmende voorzienin gen worden getroffen. Deze plan nen kunnen echter pas na de zomer worden uitgevoerd. Over wogen wordt echter om al op zeer korte termijn een nood- reparatie van het wegdek uit te voeren door de scheuren en ga ten te Vullen {FotoHony de Graari •V-v> ->cv?7' V-v -O- - ik- - t de eieren worden gelegd?" Het vinden van de nesten in het stoppelige land blijft een hele kunst. Laurens kijkt een tijdje en weet dan waar een nest ligt. Voor mij gaat het het best vanaf de trekker. Zolang je in de cabine blijft zitten, kun je de broedende kieviten rond deze tijd tot een meter naderen. De kieviten zijn nu zo broeds als wat. Maar zodra je uitstapt ben je een natuurlijke vijand en zijn ze gevlogen. Als je weg rijdt, zitten ze weer snel op de eieren." Rapen taboe Om nieuwe nesten op te sporen heeft Witte op de trekker meer aandacht voor het volgende spoor naast hem, dan voor de cultivator. Zodra hij een nest ontdekt, wordt de machine stil gezet en gemarkeerd met een paal. De markeur en verrekijker behoren inmiddels tot de standaarduitrusting van de trekker. Eieren rapen is taboe op het land rond Wezenspyk, Je hoort nog wel eens het excuus dat de eerste broed sels gedoemd zijn te mislukken. Maar dat is juist niet zo, begrijp ik van ken ners. Vroeg in het voorjaar, als de grond nog wat vochtig is, dan kunnen de kieviten met hun snavels nog al lerlei eetbaars uit de bodem peute ren. Als de grond later indroogt en hard wordt, kunnen ze minder vreten voor de jongen bij elkaar scharrelen." Geen rijkmakerij Betaalde nestbescherming ziet Witte als een leuke bijkomstigheid, maar rijk word je er zeker niet van. ,,Het geld is voor mij geen voorwaarde. Ik werd er voor gevraagd. En als men sen zeggen dat het een verkiezings stunt is van Texels Belang, dan is die uitspraak voor hun rekening Het gaat mij er om dat er op ons land zoveel mogelijk eieren worden uitgebroed Roland Winter van RNR Reklame en John Smit van Videolux Productions hebben de handen ineen geslagen. Onder de naam „De Texelse Ambassadeur" zijn ze een bedrijf gestart dat audiovisu ele producties maakt. De producties voor TV, multi- en an dere media zijn gericht op de promo tie van het eiland. De films kunnen bijvoorbeeld worden gebruikt door logiesverstrekkers. Met de samen werking willen Winter en Smit hun kennis op het gebied van marketing, reclame en filmproducties verenigen in één bedrijf. Beide ondernemers gaan naast deze samenwerking op de oude voet door met hun eigen bedrijven. De drie Engelstalige nummers die zijn te horen in de nieuwe Nederlandse speelfilm „Hufters Hofdames" zijn van de band „Madame Domo". Zan- geresisdeTexelseMarianneDapper. voorheen verbonden aan de groep „Poundcake". De low budget film is momenteel te zien in de grote steden. Het verhaal draait om jongeren en relaties en is opgenomen in de Am sterdamse Jordaan Dapper deed tevens mee in een gelegenheidsbandje met Vivid-gitarist Jan Jacob Zegel. Zij verzorgden de (Nederlandstal igejmuziekbijhetvoor- filmpje „Veilig rijen" Het is het voor proefje van „All Stars", een productie die 28 april in première gaat. Marianne Dapper studeert in Utrecht psychologie en zingt daarnaast in Madame Domo. „Deze filmmuziek kwam zomaar aanwaaien Het is leuk om erbij tedoen", aldusde Texelse die eendoorbraakindemuziekwereldwel verleidelijk vindt, maar ook veel ple- zierzegttehebbeninhaarstudie „Het zou natuurlijkerg aardig zijn alsdefilm op Texel werd vertoond, eventueel gekoppeld met een optreden van ons..." Nestbescherming geeft rendement, constateert Giel Witte van de Vogel werkgroep Inventarisaties in veenweidegebieden hebben uitgewezen dat 55procent van de broedsels verloren gaat. Op bedrijven waaraan nest bescherming wordt gedaan. daalde dat naar 25 procent Witte schat dat ongeveer driekwart van de Texelse landbouwers zich over de nesten ont fermt. al is de één daar actiever in dan de ander Als experiment krijgen vijf Texelse bedrijven dit jaar en in 1998 een vergoeding voor het bescher men van nesten. Bij het opsporen van de nesten krijgen de boeren hulp van de Vogelwerkgroep en de Wildbeheereenheid De gemeente heeft voor het weidevogelproject van Texels Belang over twee jaar ft0.000. - uitgetrokken Een gemarkeerd kievitsnest (met eieren) levert f50.- op. Een nest van een scholekster f25.-. een grutto f100.- en een tureluur en een veldleeuwerik f150.- Per bedrijf kan de vergoeding oplopen tot zo'n duizend gulden. Of dat bedrag dit jaar wordt gehaald is de vraag Door de koude wind zijn de kieviten dit voorjaar niet erg nestvast en gaan meer broedsels dan gebruikelijk verloren. Het benaderen van de nesten moet omzichtig gebeuren. Kraaien kun nen bijvoorbeeld uit de menselijke sporen afleiden waar de eieren lig gen. ..Het is dus zaak zo min mogelijk over het land te lopen De meningen over het weidevolproject zijn verdeeld. Geld kan wel een gunstige invloed hebben op het weidevogelbestand, aldus Witte. ..Het kan voor een boer de doorslag geven een akker wat later om te ploe gen Stoppelvelden zijn voor kieviten namelijk geliefkoosde broedplekken Vanuit de wijde omgeving kunnen ze zich er nestelen Witte gelooft niet dat het verbod om eksters af te schieten in het nadeel van de weidevogels is..Ze gaan met verder dan 150 meter van de boom singels waarin ze nestelen. Weidevogels broeden liever op de ruimte en niet zo dicht bij hagen.De toename van zwarte kraaien, die nestelen in de boomsingels rond boerderijen, is zorgelijk voor de weidevogels. ..De kraaien gaan verder van het nest en stropen vaak in groepen de lande rijen af. Verdroging van het landschap door cultuurmaatregelen is volgens de Vogelwerkgroep een belangrijke oorzaak van het achteruitgaan van het weidevogelbestand Hetzelfde geldt voor het verdwijnen van greppels, waarin de jongen kunnen schuilen. Witte ziet heil in beheersvergoedingen waarbij de verdrassing van landerijen wordt gestimuleerd. Ook een ver goeding voor het aanleggen van (oneconomische) greppels zou bijdra gen aan de vogelstand.Wellicht is realisatie van deze en andere maat regelen een mooie taak voor de agrarische natuurverenigmg. Rotondes houden de politieke ge moederen hevig bezig. Terwijl de aanleg van het exemplaar bij de Hoornderweginvollegang is, steekt de tweede bij Akenbuurt alweer de kop op. Hoewel b en w de raads fracties hebben verzekerd dat er geen koppeling is tussen beide, werd daar dinsdagavond door het merendeel van de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid aan getwijfeld. Aanleiding vormde een provinciale brief over de drie ton subsidie voor de rotonde. Daarinwordtaangegevendat de intentie bestaat om een tweede exemplaar aan te leggen als de ver keerslichten bij Akenbuurt zijn afge schreven. PieterdeGrootvanD66viel daarover. „De provincie gaat er dus vanuit dat dat gebeurt." VolgenswethouderSchillingishetnog metzover. „Wij kwamen om geld voor die ene en toen zeiden zedoe het maar en doe er gelijk twéé Het college kan echterwelietswillen.hetisderaaddie beslist. Wil de raad met. dan gebeurt het niet." „Dan moeten we een poli tieke daad stellen en zorgen dat dat tweededingbijdekomendevoorjaars- nota van de investeringsnota wordt afqevoerd", aldus Erna Eelmanvande VVD Ookdeanderecommissieledenmeng- den zich in het dispuut. Dirk Terpstra (PvdA) is van mening dat het college duidelijk verwachtingen heeft gewekt bij de provincie ten aanzien van een -tweede rotonde „U maakt de koppe ling misschien niet, maar dat doet de provincie wél. Het is bestuurlijk onbe- schaafdomdrietonsubsidiete accep teren en het vervolgens bij eén te la ten." Een enkeling vroeg zich af of het aanleiding voor de provincie kon zijn om geldterugte vragen, maardatwerd door de rest van de commissie niet opgepikt, Dick Drijver van Texels Belang, die bij In een deel van De Mars zijn ze blijk baar van mening dat alle jongeren probleemmakers en druggebruikers zijn. Ik hoop voor deze mensen dat hun kinderen met minder intolerantie te maken krijgen wanneer ze op zich zelf willen gaan wonen. W. van de Kamer, Den Burg. „Met geld lok je geen kievit extra naar je land", is de opvatting van landbouwer Jo Hopman uit Ongeren. Hij ontfermt zich al sinds mensenheugenis over de nesten van weidevogels, maar ging niet in op het aanbod voor een vergoe ding per nest. „Nestbescherming hoort bij mijn bestaan als agrariër. Méér dan nu kan ik niet doen. Ze kunnen het geld beter aan een echt goed doel besteden." De landbouwer/veehouder van het 35 hectare grote Ungher Buren vindt dat het betaalde weidevogelproject wei nig toegevoegde waarde geeft. „Er broeden normaal gesproken weide vogels op zo'n vijftien hectare van mijn bedrijf. De nesten probeer ik, de laatste jaren met hulp van de Vogel werkgroep. op te sporen. Meestal ga ik 's avonds even een rondje over het land. Ik markeer ze en neem pas sende maatregelen, zoals het verleg gen of afdekken. Het vergt wat tijd. maar het hoort gewoon bij het werk." Dat zelfs alle mogelijke zorg geen garantie is dat de jongen het redden, weet Hopman als de beste. „Vorig jaar passeerde ik tijdens een wande ling een nest met eieren. Toen ik te rug kwam was het nest leeg. Twee jaar geleden had ik een scholekster op het land met vier jongen. Elke dag werd er eentje opgevreten. De laat ste werd voor m'n ogen door een zilvermeeuw gegrepen. Wat heeft het dan voor zin als je voor een nest eie ren geld krijgt." Gelukkig gaat het zo niet altijd „Vo rig jaar vond ik een héél bijzonder nest. Het zat vol eenden en fazanten eieren. Ze zijn allemaal uitgekomen." Ondanks de zorgen worden zijn lan derijen steeds minder door kieviten bezocht. Dit jaar heeft hij zelfs nog niet één nest gevonden. „De oor zaak? Ik denk dat het komt door de vele grauwe ganzen die op het land grazen. Dat zal ze te druk zijn Maar het kan ook zijn dat de kieviten boven Frankrijk uit de lucht zijn geschoten. Want daar kijken ze niet zo krap als hier." de beslissing over de rotonde Hoon- derwegheeftlatendoorklinkendateen tweede bij Akenbuurt voor hem niet vanzelfsprekend is. namhetcollegein bescherming. „Er is door b en w he lemaal niks toegezegd. Rotondes kunnen in algemene zin een goede oplossingzijnenzoishetookverwoord Maar per lokatie moeten consequen ties worden afgewogen en dan kan blijken dat het ergens niet verstandig is om eentje aan te leggen." Maar De Groot vond de bewoordingen van het college helemaal niet zo globaal. „De raad had moeten wéten dat de provin- cieweluitgaatvaneenkoppeling.vóór wede beslissing namen overdeHoom- derweg-aanpassingDe wethouder vonddatwatoverdrevenvanDeGroot „Hetisluidenduidelijkgezegd.Ditkomt met uit de lucht vallen." De klachten van buurtbewoners tegen het bouwplan voor jongeren in De Mars zijn de politiek in het verkeerde keelgat geschoten. Jaap Vlaming van GroenLinks vindt dat de zaak riekt naar jeugddiscri- minatie en dat wondt hem dinsdag avond hevig op. „Ik hoop dat er alleen sprake is van planologische bezwaren, want anders word ik erg boos." Wethouder Schilling suste de gemoederen van de commissie voor ruimtelijk en huisvestings beleid. Ook het college schrok van de nega tieve geluiden die de buurt uitte over de twaalf appartementen voor jonge- rendieinDeMarswarengepland.Toch werd deonlangsgehouden hoorzitting alseenpositievebijeenkomstervaren. Schilling „Doorvierwoningeenheden minderte bouwen, hoeft de maximaal toelaatbare hoogte niet te worden overschreden. Uit de reacties bleekdat er dan al aanmerkelijk minder bezwa ren zijn." Als er geen problemen zijn met het nieuwe plan, dat overigens nog door de Woningstichting moet worden uit gewerkt, kan in het najaar worden gestart met de bouw. Wordt het een Raad van State-zaak dan vreest de gemeente voor vele jaren uitstel..,La ten we eerst het voorstel afwachten en dan weer iedereen bij elkaar roepen Ondertussen ga ik naarstig op zoek naar een plek voor die vier woningen die afvallen." Na achttien jaar visserijcoöperatie valt het doek voor Piet Scheringa (58). Hij gaat in de VUT. De bedrijfs leider. die Bakkers Ijzerhandel verliet voor een baan in de visserij toelevering, voer in zijn carrière nooit verder dan de Helderse vuur toren. „En dat gebeurde dan ook nog in het knappe pak bij de over dracht van een nieuwe kotter..." Scheringa kwam bij het CIV als op volger van Cor de Wolf. Er werkten zes mensen Het bedrijf richtte zich op toelevering van spullen voor de kottervloot. In de loop der jaren groeide dit uit tot het geheel zelf fa briceren van kant en klare tuigage- De bedrijfsleider kijkt terug op fijne jaren waarin veel gebeurde. Zo werd een grote boetschuur gebouwd, evenals een ruimte aan de IJsdijk. Het machinepark onderging de no dige modernisaties Scheringa spreekt over de smeeroliepompen voor distributie van vaten olie en de dubbele staaldraadbok van de vis lijnen via de hydrauliek van de hef truck. „Gingen ze niet meer over straat. Bovendien was dat veiliger voor de mensen." Trots Het CIV kreeg in 1981 een eigen In meditatiecentrum Prem Mandir in Oudeschild wordt zondag een meditatiedag gehouden. De meditatietechnieken volgens de leer van Osho zijn een combinatie van oosterse en westerse technieken. Voor meer informatie en opgave: Ratnam Dros. tel. 314013 staaldraadpers en was daarmee de eerste coöperatie in Nederland met een dergelijke voorziening. „Daar mee konden we a la minute elke be nodigde lengte of dikte leveren", al dus Scheringa. De trots voor „zijn" bedrijf klinkt erin door. Hij somt nog meer wapenfeiten op. „We waren op Texel in '94 één van de eerste firma's die de milieu-eisen op een rijtje had Op jaarbasis wordt nu zo'n 500 ton afval op de juiste wijze verwerkt voor leden van de coöperatie en derden." Schennga zegt dat hij in de achttien jaar dat hij er werkte al zijn wensen met en voor de kottervloot heeft kun nen realiseren. „Neem het winkel aanbod." Steeds meer mensen zón der binding met de visserij weten het CIV te vinden voor spullen. Kneepjes Nu hij in de VUT gaat, gaat de be drijfsleider al die dingen doen waar hij in de afgelopen achttien jaar met aan toe kwam. „Voorlopig heb ik genoeg werk aan ons nieuwe huis in De CocksdorpHij wordt opgevolgd door de 32-jarige Eduard Bos uit Ooster end. Na zeven jaar als varend tech nicus bij het Nioz zocht Bos een baan aan de wal Sinds januari loopt hij mee met Scheringa om alle kneepjes te leren. Bos: „Ik wil het werk voorlo pig op dezelfde voet voortzetten met de negen medewerkers die het CIV momenteel heeft Bos is bekend met het vissersvak. Niet alleen omdat hij bij het Nioz wel eens viste, maar ook door een reisje met de TX 43 van zijn zwager Biem van der Vis. Zaterdagmiddag is in het dorpshuis van Oosterend een afscheidsreceptie van Scheringa, waarop tevens kennis kan worden gemaakt met zijn opvol ger. Oud en nieuw: Piet Scheringa wordt opgevolgd door Eduard Bos.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9