Cjrocn 2tmrL-Jexels in het harL, Hertaxatie treft vooral huurders Oplossing gezocht voor gevaarlijke kruising IIIÜJ timmer Boer raakt schrale voorjaarsweer beu Weinig ruimte voor rotonde ^7/ Sommige huurwoningen driemaal zo duur 100 jaar Jennen" Attence Huisnummering VERDER AT IN DIT i\ummer Topopbrengst Lions 2 Gratis met de boot door storing 3 Minder brand 3 Aanklacht tegen beheerder Motel 5 Grensrechter legt z'n vlag neer 7 Texel'94 stoffig 7 Aanrijding Schietgat TEXELSE^COURANT EUROMASTER ©©[hifê® Ibafeteatp GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11175 DINSDAG 22 APRIL 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. BONNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel, 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 in Brokken levert zijn aandeel aan de plantwerkzaamheden op een perceel pootaardappelen van de firma De Lugt in Eierland (Foto Gerard Timmerman) „Een bui zou welkom zijn", wijst Erwin Brokken, medewerker bij de firma De Lugt in Eierland, naar de trillende lucht boven het polder land. In de beschutting van de trek ker is het aangenaam, maar wie zich op het open veld waagt kan de jas niet missen. Aan het schrale voorjaarsweer van de algelopen lijd kleven voor de land bouwers voor- en nadelenVoor de pootaardappelen die nu bij bunders gelijk de grond in gaan, kan het haast niet beter. ,,De bodemstructuur is prima. Er wordt niets stukgereden' constateert aardappelhandelaar Jan Boon uit De Cocksdorp De aardap pels teren voorlopig nog op het reservevoedsel en kunnen in de pas bewerkte grond goed wortel schieten De droogte lijkt, afgezien van drogere stukken, niet nadelig voor onlangs gezaaide suikerbieten en graan. Veel akkers zijn al ontkiemd, al doet de kom, maar bij de meeste soorten is de periode dat de bollen veel water no dig hebben nog niet aangebroken kleur van de kiemplantjes door de kou wat armoedig aan. Voor de wortels die momenteel worden gezaaid, zou een flinke bui zeer welkom zijn Voor een vochtige bovenlaag wordt de grond vlak voor het zaaien omgeploegd, zodat de kans op kie ming het grootst is. Grote vijand van jonge kiemplanten is momenteel de straffe wind, waardoor stuivend zand schade kan aanrichten. Zijn de geluiden in de akkerbouw gemengd positief, in de veehouderij wordt met bezorgdheid naar het gras gekeken. Door kou en droogte is sprake van een flinke groei achterstand. Juist terwijl de vee houders na hel slechte seizoen van vorig jaar, hun voorraden dit voorjaar hoopten aan te vullen Het schrale weer zorgt in de bollen teelt voor gezonde, afgeharde ge wassen. waarop schimmel- en virus infecties nauwelijks vat hebben Water is in deze periode alti/d wel- Nu op de plaats van het oude timmer bedrijf van Geus woningen worden gebouwd, zal de nummering in een deel van de Wilhelmmalaan moeten worden aangepast Enkele bewoners hebben hun zorg daarover geuit Voor Dick Drijver van Texels Belang dinsdagavond reden om voor te stel len de huidige nummering te handha ven en a, b, c, d-toevoegingen te maken. „Nee", schudde Dirk Terps tra, die naast PvdA-raadslid ook post bode is „Ik vraag het aan de wethou der", voegde Drijver hem toe. „Ja, maar Ik ben deskundige", lachte Terpstra. die uitlegde dat de toevoe gingen voor veel verwarring zorgen. Hij weet dat uit ervaring omdat het systeem ook in gebruik is bij de Mees ter Laanhoek op de Beatrixlaan De wethouder hield zich op de vlakte. „Als het zover is zal ik advies vragen aan een deskundige", zei hij met een olijke blik op Terpstra Een 57-jarige automobilist uit De Meern zag zaterdagmiddag op de weg naar paal 17 een tegenligger over het hoofd, toen hij het parkeerterrein bij EcoMare op wilde Hij botste tegen de auto van een 66- jarige Texelaar, waardoor blikschade ontstond. botal huurders van de Woningstichting lijken de dupe te prden van de hertaxatie van het onroerend goed. Som- lige huurhuizen zijn zelfs in waarde verdrievoudigd. De lijging leidt zowel tot een hogere gebruikersbelasting als 11 een hogere huur (als gevolg van de hogere eigenaars- llasting). De Woningstichting heeft bezwaar aangetekend j de gemeente. ruim 900 huurwoningen zijn ge leld 60 procent in waarde geste- De onderlinge verschillen zijn it. De stijging loopt uiteen van iele procenten tot 193 procent, ual goedkopere woningen zijn stuk hoger getaxeerd inks de daling van de eigenaren- isting met twintig procent, moet de ingstichting 29 procent méér OZ- sling betalen Volgens directeur van Andel moet deze stijging uit- lelijk door de huurders worden lebracht. De huur moet. met 0.35 int omhoog Omdat voor dit jaar bindende afspraken met de ronersveremging zijn gemaakt, de verhoging pas volgend jaar I den doorgevoerd. Ibeleid van gematigde huur- I hogingen wordt door de belasting- I hoging volgens Van Andel „om ■P geholpen". Mr huurders staan hier geen com- isaties tegenover, zoals een lage 11 hevige knal liet de bewoner van I huis aan de Keesomlaan in Den 19 vrijdagavond rond 21.00 uur I schrikken. Hij kon het geluid met sbrengen. Pas later ontdekte hij §n van de ramen aan de voorzijde I het huis een klein gaatje, noedelijk veroorzaakt door een sluit een windbuks (Advertentie) I 'p woensdag 7 mei a.s. geeft taatsbosbeheer Texel een jubi- 'umkrant uit i.v.m, 100 jaar ennen. I en krant vol foto's en inter- liews, een blik in het verleden n op de toekomst en een plat- ■9rond. Een oplage van 25.000 'Uks wordt verspreid, door het liar heen, onder Texelaar en 1 >erist. |;en prachtige krant met een I)H colour voor-, achterzijde en I art I oor advertenties kunt u 'formatie inwinnen bij de dvertentiebalie van de Texelse I °urant. Telefoon 362600. 1 keveren advertenties t/m 24 Pril a.s. rente, fiscale voordelen en waarde stijging van het bezit." Taxatie herzien De woningen zi|n getaxeerd alsof ze beschikbaar zijn voor verkoop in lege staal. In verhuurde staat zou de waarde lager zijn. De taxatie doet volgens Van Andel daarom geen recht aan de maatschappelijke doel stelling van de Woningstichting. De directeur roept de gemeente op de waarde te herzien. Van Andel heeft bij de afdeling grondzaken van alle ruim 900 woningen het taxatierapport opgevraagd. Voor de Stichting Bejaardenzorg Texel (SBT), die 225 woningen in bezit heeft, stijgt de OZ-belastmg gemiddeld met 16 procent. De aan passing van OZB wordt bij de SBT met aan de huurders doorberekend Bestuurslid Piet Bakelaar. die de her taxatie van de huizen overigens „met irreeel" vindt, betreurt hogere aansla gen. Hij hoopt dat het college de ta rieven alsnog zal matigen Het college is zover nog niet. Welis waar levert de hertaxatie de ge meente zo'n 300.000.- extra op, dat bedrag kan volgens wethouder Schilling naar aanleiding van de be zwaren nog lager uitvallen. Drukte makelaars De hertaxatie van het onroerend goed gaat niet ongemerkt voorbij aan de makelaars. Ze worden vaak gebeld door verontruste Texelaars. Opmerkelijk is dat een aantal vindt dat hun bezit te laag is getaxeerd. Bij Eelman Van Heerwaarden heeft medewerkster Liane Vonk er bijna een dagtaak aan de reacties over de hertaxatie te verwerken Vrijdag had het kantoor van de eigenaars van 38 objecten opdracht gekregen om te kijken of het zinvol is bezwaar aan te tekenen Zo'n bezwaar kan ertoe lei den dat de gemeente het object an ders taxeert Als de gemeente de vastgestelde waarde handhaaft, kan in hoger beroep worden gegaan bij de belastingkamer van het Gerechtshof- Woonhuizen, die gemiddeld zestig procent in waarde zijn gestegen, zijn volgens Paul Kuip van Texels Vast goed over het algemeen „netjes" getaxeerd In bepaalde gevallen is dat met zo Bijvoorbeeld als begin 1995 geen vergelijkbare woning werd verkocht en transactie van een later tijdstip als uitgangspunt is genomen. „Dat kan wel eens te duur uitvallen Soms hebben de taxateurs over het hoofd gezien dat bij een vergelijkbare verkoop de inboedel bij de koopsom was inbegrepen. Opmerkelijk was dat huizenbezitters bij Kuip ook klaagden over een te lage taxatiewaarde „Ze vergeten dat er op de huizenmarkt tussen 1 januari 1995 en nu het nodige is veranderd", doelt hij op de snelle waardestijging vanaf dat moment. Komt er een rotonde op de kruising Schilderend/Bernhardlaan? Metin gen die vrijdag werden verricht le verden stof tot speculatie op. En kele omwonenden spraken zich uit vóór een vorm van aanpassing, maar laten in het midden welke. „Als er maar iets gebeurt, want het is echt hartstikke gevaarlijk", aldus Ineke Zijm. Medewerkers van Umhorn BV, een architectenbureau uit Scharwoude, waren vrijdag met meetapparatuur aan het werk op de bewuste kruising Het bedrijf is gelieerd aan Ooms uit Avenhorn en deze firma heeft weer banden met Daalder-Alkmaar, die de Hoornderweg-rotonde aanlegt. De gegevens werden in opdracht van gemeente Texel verzameld. Volgens Taxatie van bedrijfsgebouwen ligt een stuk complexer, omdat er vaak geen vergelijkbare objecten zijn Hij adviseert bij twijfel de makelaar te bellen. „In de meeste gevallen kan die vanuit z'n stoel antwoord geven." Ruim tweehonderd Texelaars heb ben tot dusver bezwaar gemaakt te gen de hertaxatie van het onroerend goed Uit de reacties blijkt dat er ook veel vragen zijn Vanmorgen boog het college zich over een plan van aanpak over de verdere afwikkeling Daarin staat onder meer de informatievoorziening aan de bur gers Verder wordt gestreefd naar een spoedige afhandeling van de bezwaren, die nog tot en met 8 mei kunnen worden ingediend Het is ove rigens met verplicht dat die vergezeld gaan van een tegentaxatie. al kan net wel bijdragen aan de duidelijkheid. De gemeente wil de bezwaren sneller afhandelen dan binnen de wettelijke termijn van een jaar. Eigenaars van enkele honderden objecten hebben nog geen beschikking gehad. Het betreft volgens de gemeente „moei lijke gevallen" De eigenaars krijgen binnenkort bericht De huurwoning van Willy de Feyter aan de Ada van Hollandstraat is volgens de taxatie ruim driemaal zoveel waard geworden (in /SO 000.- en 1995 f167.000,-). Als gebruiker moet hij f50,- méér OZ-belastmg betalen. iFoioceura rmproi. Jan Frederici van afdeling Civiele Techniek staat echter nog lang met vast dat op bewuste plaats een ro tonde komt. „Het is de bedoeling dat wij met de cijfers aan het stoeien gaan en zo tot een rapportage komen met mogelijke oplossingen. Vóór de zo mer willen we een plan klaar hebben De aanpassing van de kruising staat op het gemeentelijke investerings- De Unihorn-medewerkers Edwin Ypma en Gert Jan Meijer (aan de overkant van de kruising) bezig met de metingen. tForo F.vtns Hegmanj plan De gemeenteraad vindt de zaak zo urgent dat het naar voren is ge haald. Dit jaar moet tot een aanpak worden besloten Rotpunt Ineke en Kees Zijm zitten vlakbij de gevaarlijke hoek. „Plannen voor aan passing' Eerst weten wat, voor we staan te juichen Begrijp me goed. we zijn niet tegen Tegenhouden lukt toch niet en er moet inderdaad nodig iets gebeuren, want zo kan het niet langer" vertelt Ineke Zijm. Ze heeft van de Unihorn-medewerkers begre pen dat er te weinig ruimte is voor een rotonde „Dat zou wel de snelheid van het verkeer verlagen, dus op zich is het een goede oplossing Maar als de consequentie is, dat er parkeer gelegenheid voor moet worden inge leverd, dan zijn we tegen." Volgens de familie Zi|m worden op de kruising de verkeersborden stelsel matig genegeerd. „De regels zijn duidelijk alleen houdt niemand zich eraan Het is echt een wonder dat er zo weinig ongelukken gebeuren Ook al zet je er weer stoplichten neer. het blijft een rotpunt.' Parkeeroverlast Probleem is ook de uitrit van het be drijf Zijm en Blonk. Ineke Zijm. „Die was in het verleden aan het Schilde rend. Dat was toen een voorrangs- weg, dus werd ons door de gemeente verzocht een nieuwe uitrit te maken aan de Bernhardlaan. Dat hebben we gedaan Vervolgens heeft de ge meente de voorrang gewijzigd Ruim een jaar geleden kwamen ze bij ons polsen of... we zijn er niet eens op in gegaan Het bedrijf heeft veel last van mensen die op de oprit parkeren „In het sei zoen is het constant raak Daarom is het voor ons ook zo belangrijk dat bij een eventuele aanpassing geen par keerruimte sneuvelt. Anders wordt dat probleem alleen nóg maar erger Ineke Zijm pleit voor aanleg van extra parkeergelegenheid ..Bijvoorbeeld op de plaats van de woning van Beek huis. Géén drempels Jan Grismgt van de Texelse Auto centrale staat niet onwelwillend te genovereen rotonde. .Maarookvoor mij geldt dat het van de situering af hangt Vlak voor de deur kan niet, want ik kan echt geen millimeter ruimte missen Volgens de garage houder wordt op de bewuste kruising 'idioot hard' gereden. .Niet alleen door auto's, maar ook door jongeren op van die scootertjes Het valt me echt mee dat er met vaker iets mis gaat." Hij houdt een pleidooi tégen verkeersdrempels. „Dat moeten we absoluut niet hebben Verkeerslich ten ook niet, dat hebben we in het verleden wel gezien. Hele files ont stonden er.' Grisnigt merkt op dat een eventuele rotonde niet al te krap van opzet kan zijn. „Je ziet nu al dat bussen en vrachtwagens de krappe draai niet kunnen halen. Die rossen hier alle maal over de stoep.' Parkeren is voor hem ook een heet hangijzer. ,Het gebeurt regelmatig dat mensen 's avonds auto's voor mijn showroom zetten. Overdag ben ik er zelt bij, maar dan natuurlijk niet. De ge meente zegt dat ik maar bordjes moet ophangen om het te voorkomen, maar dat vind ik met fraai Het is wel lastig, want er komen vaak 's avonds mensen in de etalage kijken Bart Heijnen, directeur van de Welzijnstichting, die zetelt In d'Ouwe Ulo, is nieuwsgierig naar de toekom- ,ige aanpassingsplannen van de kruising. „We zitten op een redelijke afstand, dus op zich hebben we er weinig last van. Maar voor ons zijn parkeerplaatsen ook een teer punt, dus als die in het geding komen, gaan we tegen de ketting Heijnen, die zelf geen auto heeft, heeft zelf geen me ning overeen eventuele rotonde „Ik fietste altijd door Amsterdam en fiet sers houden zich toch nergens aan, dus mij kan je met rekenen (Advertentie) Cjna jjmirl Jiatli bét bjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DE EUROPESE BANDENSPEClALIST

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1