Cjrocn '^wartrjexels in het L, Aan koopklimaat van De Koog zit een luchtje... Gemeentelijk verbod op plaatsing gokkasten? Texel heeft een goed beleid" Stuntpop: muzikale wraak examenklassen KORT Texels Moerasgas oorzaak van hardnekkige stank? Switzer Texel Texel DIOW'm Plets vCiy drogisterij. VERDER AT IN DIT l\|ummer Wat gaan we doen op koninginnedag 2 Tweeling Vermeulen samen 180 jaar 2 Oude smeden ontsteken smidsvuur 3 Erepenning scheidend TVO-voorzitter 5 •«■ƒ100.000,- voor restauratie kerk 5 Zon breekt door voor schapenhouders 7 Harry over het geheim van onrust 7 Vogeltjesman 50 jaar verliefd op Texel 7 Konijnenplaag ërnieuwde „Willem" weer naar zee J-J orszel Papier hier! Gemeten mijlpaal staat in de weg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11176 VRIJDAG 25 APRIL 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS ƒ55.65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Tuinonderhoud. Hulp aan ouderen bij tuinonderhoud is zeer gewild. Van daar dat de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWOT) bij de gemeente heeft aangeklopt voor een extra sub sidie Dertig ouderen maken nu ge bruik van de mogelijkheid, maar er is een wachtlijst Het college wil echter eerst een evaluatie vóór extra geld wordt gegeven. Calluna. In het bericht over de openingstijden van Calluna is een fout geslopen Het zwemparadijs is op bevrijdingsdag (5 mei) open van 10.00 tot 22 00 uur Fietsendief Een fietsendief sloeg dinsdagavond z'n slag op een ed in de Molenstraat. De 41-jarige bewo ner deed aangifte van diefstal van drie fietsen. Ze waren weggehaald tussen 19.30 en 20 30 uur De rij wielen waren met afgesloten De schade beloopt 1.300,-. ik heb het idee dat iedereen er nu wel vrede mee heeft." Het lijkt hem niet verstandig de ma chines helemaal te verbieden ,.We hebben een overeenkomst met de gemeente en daarin staat ook een passage over beheersbaarheid van zaken als gokverslaving Er wordt onderling ook wel over gesproken." Volgens Nauta beseffen Texelse horeca-ondernemers dat ze een ver antwoordelijkheid hebben op dit ge bied ,,Er wordt alles gedaan om ex cessen te voorkomen Dus als iemand steeds aan zo'n kast hangt wordt die aangesproken." Nauta ziet geen aanleiding voor ver dere aanscherping van het beleid. .Waarom? Het gaat toch goed9 Voor bedrijven zijn die machines niet het meest essentiële deel. maar het le vert toch weer wat op Het heeft toch een zekere attractiewaarde, vergelijk het maar met iets als krasloten „Wat mij betreft mogen ze morgen allemaal verboden worden", vindt Nora Steen van de stichting Triton Zij is regelmatig op Texel voor een spreekuur verslavingszorg Ze geeft toe dat ze op het eiland nauwelijks wordt geconfronteerd met gok verslaving. „Een enkele vraag meer hoor ik er met over. Maar wat betreft die machines, hoe minder er zijn, hoe beterVolgens Steen helpt verbieden echter niet tegen de echte verslaaf den. „Die zoeken net zolang tot ze er toch één hebben gevonden, al moe ten ze ervoor naar de overkant Ik heb er wel begrip voor dat de gemeente een paar automaten toelaat." (Advertentie) TEXELSE ®jCOURAXT Advertenties voor de krant van vrijdag 2 mei kunnen i.v.m. Koninginnedag worden ingeleverd tot dinsdag 29 april 17.00 uur. (Advertentie) TEXELSE^COURANT (fnrn ^nrl JtiH\ u bé WrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: zonwering stofferen aard is dat Cor de Wolf (58) uit Oosterend met meer tot de opvaren den behoort Na veertig jaar trouwe dienst heeft hij het bedrijf verlaten. Bij het afscheid kreeg hij uit handen van Adrie Vonk een reis naar Schotland aangeboden Er huppelen steeds meer tamme konijnen rond op de Hogeberg. Hun sporen leiden vaak naar het Broekerbos, op de hoek van de Schansweg en Westergeest. De dieren veroorzaken schade aan de tuinwallen. Het is de schuld van konijnen houders, aldus een naburige land bouwer. Steeds mensen die hun huis dier zat zijn geven ze in het bosje de vrijheid. Er worden Vlaamse reuzen gesignaleerd, maar ook dwerg konijnen en Witte Weners. Gezien de jonge leeftijd van sommige exempla ren. zijn ze al druk aan het voortplan ten geslagen. De huppelende konij nen in het landschap zijn wellicht een fraai gezicht, met hun holen ondermij nen ze de tuinwallen en de landerijen. Wegens het kooirecht mogen de die ren met worden afgeschoten. De po litie doet een beroep op konijnen- bezitters hun dieren met meer los te laten op de Hogeberg, maar zich tot een asiel te wenden digheidsspelen (zoals flipperkasten) en gokkasten De eerstgenoemde categorie valt met onder de strenge bepalingen. Besloten is dat de enige gokhal die het eiland rijk is (in De Koog) alleen behendigheidsauto maten mag hebben. Van Schaik vindt de situatie op Texel goed „Nu is er sprake van controle Natuurlijk volgen we wat er in den lande gebeurt en zullen we aan het college voorleggen of ze de be staande situatie willen wijzigen. Maar ons hebben tot nu toe geen klachten bereikt." Het lijkt Van Schaik met ver standig om de gokautomaten hele maal Ie verbieden „Dan verwijsje het naar de illegaliteit en ontneem je je zelf de controlemogelijkheid." Jook Nauta van de Texelse Horeca- afdeling memoreert dat de laagdrempelige bedrijven op het ei land in het verleden vruchteloos heb ben geageerd tegen aanscherping van de regels door de gemeente. „Men heeft zich erbij moeten neerleg gen dat alleen in kroegen en disco's gokautomaten mochten staan. Dat ging aanvankelijk niet van harte, maar et vermoeden rijst dat de stankoverlast in de Dorpsstraat in De Koog niet wordt veroorzaakt door het riool, maar ior moerasgas dat van nature in de bodem voorkomt. Naar inleiding van een tip is de gemeente aan deze mogelijk- >id gaan denken, nu bij herhaaldelijk controleren van de ijuist aangelegde nieuwe riool is gebleken dat daaraan ets mankeert. oral ondernemers klagen dat het af loe in huis en bedrijf niet is Ie har- n van de stank. Al jaren gaf dat erlast. maar steeds werd aangeno- indatde oorzaak lag bij hetverou- rde riool. Nu dat riool tegelijk met aanleg van het nieuwe plaveisel is mieuwd, blijkt geen verbetering op treden Dat heeft tot nogal verbit- de reacties geleid. De onderne- ■rs aan de straat hebben fors aan werkzaamheden meebetaald, mmige vonden het verdwijnen van slank nog belangrijker dan het aie wegdek. Aan het koopklimaat n De Koog zit nog steeds een be- nkelijk luchtje. Volgens sommigen iet zelfs erger dan vroeger. Raadsel rhalen over stankafsluiters die om ancièle redenen met zouden zijn ngebracht, wijzen de technische ibtenaren van de gemeente naar I rijk der fabelen. Het nieuwe riool jotdicht. de stankafsluiters van de loerkolken werken ook goed. Men lest bereid om voor alle zekerheid 5 een ontluchter aan te brengen, xtalhet theoretisch denkbaar is dat ir/iet ontbreken daarvan hier en ar een stankafsluiter het inciden teel laat afweten, maar veel resultaat wordt er niet van verwacht. Tip Deze week kreeg de gemeente een telefoontje van iemand die zich her innerde dat jaren geleden bij graaf werk in De Koog moerasgas omhoog kwam. Het werd door een pijp geleid en kon worden ontstoken Is het denkbaar dat dit gas vanuit de veen lagen waar het wordt gevormd door de voegen van de straatklinkers naar buiten komt? Daarmee zou verklaard zijn waarom het de laatste tijd erger is geworden, door het graafwerk is de grond voor gas beter doorlaatbaar geworden. Het moerasgas zoekt de makkelijkste weg, zodat het best mogelijk is dat het ook in kelders en kruipruimtes van de gebouwen naar buiten treedt Dat dit mede afhangt van de atmosferische omstandighe den, klopt ook. Bij zakkende luchtdruk komt meer gas vrij Dat in De Koog en omgeving moeras gas in de grond zit, was al voor de oorlog bekend Befaamd is de gas bron van De Instuif aan de Californiéweg, waarop jaren is ge kookt. Tegenwoordig kan men nog gas zien opborrelen in een volgelo- TX 2 „Willem" van de firma nk vist weer. Het 12 jaar oude lip heeft op de werf van Maas- iteen ingrijpende onderhouds- urt ondergaan, waarbij tal van uwe apparatuur is ingebouwd. ider andere werd de hoofdmotor rvangen Dat is nu een Stork/ iitsila, type W26, die afgesteld is 2265 pk. De kotter is nu weer als luwen volledig in staat om te be hoorden aan de eisen van de ideme visserij De TX 2 houdt zich I meer bezig met haringvisserij, iat de techniek aan boord nu uit- itend is afgestemd op de boomkor- seri| n verandering van niet-technische tolmtïjk kun je zo'n sticker met tekst dat je geen onge- idresseerd drukwerk wenst te '"tvangen op je brievenbus plak et, maar dan mis je wel een that aan informatie. Afgelopen hnsdag was het weer raak fteurri/ke en voddige folders lakkeren je kooplust en verlan- len naar nutte en onnutte zaken lenig aan. Speelgoed spektakel, kibbel voordeel, superlage prij- 'en. gratis cadeaubon voor elek- 'omsche huishoudhebbedin- letjes. zoek de zon in één van 'nze 114 filialen, vernuftig ge- eedschap (snoerloos!) om je '"ie op te knappen, een verzeke raar die zich afvraagt of u wel vol- loende bent verzekerd, een reus 're zijn schoenen bijna weggeeft, 'en drogist bij wie je supersnel '•Paart, betaal pas in juni. de ba taten zijn in de aanbieding, je em schreeuwt om nieuwe spui en. loterijen, leeuwenbrood enz enz Wat kost dat allemaal een eepier. Daarom heeft Staatsbos beheer zo rigoreus moeten kap ten voor zijn jubileumkrant .,100 leer Dennen Papier hier! Horszei De Tweede Kamer is er nog niet helemaal over uit, maar er bestaat een grote kans dat de gemeenten in Nederland binnenkort plaatsing van gokkasten mogen verbieden. Het rijk wil een maximum van twee kansspelmachines in een horeca- etablissement vaststellen, waarbij plaatselijk mag worden gekozen voor één of helemaal geen. Op Texel geldt al een tamelijk strakke regeling waar alle partijen mee kunnen leven. Dus waarom zou je iets veranderen dat goed gaat? „Wij hanteren inderdaad een strak beleid ten aanzien van geld-uitke- rende gokmachmes", vertelt Rom van Schalk van Algemene Zaken Op Texel mogen maximaal twee automa ten worden geplaatst in zogenaamde „hoogdrempelige" etablissementen Van Schaik. „Daar is voor gekozen om de jongere jeugd te beschermen Met hoogdrempelig bedoelen we ca- fê's en discotheken voor bóven de 16 jaar. Dus niet een snackbar, waar ie dereen zo naar binnenloopt." Er is een verschil tussen behen- Wel eens OSG-docenten uitgedost als de popgroep Oueen een strip tease zien opvoeren? De knots gekke act van Jan van de Heyden, Peter Neijen en Martin Jansen, in het dagelijks leven leraren Engels, Duits en gymnastiek, was onder deel van een examenstunt die gis teren op de ijsbaan werd gehou den. Het optreden was zo 'n knaller, dat direct na afloop werd geïnfor meerd wanneer het drietal opnieuw uit de kleren gaat. Op „Stuntpop'97" werkten de meeste leerkrachten en medewerkers bereid willig mee aan de wraakactie van de examenklassenOp een geïmprovi seerd podium dat 's nachts was op gebouwd. werden zeventien play back-acts opgevoerd Ze varieerden van Madonna (Kitty Bakker). The Rolling Stones (Hans van Garderen, Gerben van Feen en Jan Mevius) tot ABBA (Popke van Bruggen. Herma Annyas en Birgit Shahidi). De docen ten lieten zich niet kennen en hadden zich bijpassende outfits aangemeten Blikvanger was Joop van den Berg die een origineel gtitterpak van Elvis Presley had aangetrokken Het pop festival viel in goede aarde en trok een enorme belangstelling. Niet al leen werden de optredens met vol doening aanschouwd door de beden kers, ook de jeugd van de Thijsseschool stond mee te swingen Uiteindelijk maakte zetis Koos Atbers in z'n rolstoel z'n opwachting. Presen tator Hans Lasthuizen was in de huid van de vertolker van het levenslied gekropen. Stuntpop'97 werd ge meenschappelijk afgesloten metLet it be" van The Beatles De muziek van het popfestival werd verzorgd door Jonathan Purmeren Yardena van der Meer Gadegeslagen door honderden OSG-scholieren voeren Jan van de Heyden. Peter Nijen en Martin Jansen een knotsgekke Queen-act Op. (Foto Gorard Timmerman) (Foto Harry de Groef) pen bomkrater in het bos van Californië. Als moerasgas werkelijk de oorzaak van de stankoverlast in De Koog is, is er reden voor somberheid want dan is er waarschijnlijk mets aan te doen De gemeente blijft intussen zoeken en komt graag naar De Koog, telkens als er melding is van stankoverlast Probleem is dat het verschijnsel zich bij „golven" voordoet. Dat bleek gis teren weer eens toen mensen van het horecabedrijf La Casserole klaagden over stank. Ambtenaren snelden naar de badplaats, maar konden daar slechts pure frisheid opsnuiven Ze blijven echter in de startblokken staan voor het onderzoeken van nieuwe klachten. Snuffelende ambtenaren na een stankmelding op bezoek bij La Casserole. Nét te laat.... Twee palen van de zogenaamde „gemeten mijl" in de Prins Hendrik polder zullen binnenkort verdwij nen. Ze staan in de weg bij de op handen zijnde dakwerkzaam heden. DGSM zal ze niet her plaatsen want de methode om met behulp van deze palen de snelheid van een schip te meten, heeft afge daan. Er is nu satelliet- en andere apparatuur waarmee het makkelij ker kan en ook nog onder alle weersomstandigheden. Met behulp van de palen zijn in de loop der jaren ettelijke, meestal nieuwgebouwde schepen getest. Op het moment dat vanaf het schip de eerste twee palen in één lijn werden gezien, werd de tijd opgenomen, tot het passeren van de volgende twee. De snelheid kwam daarbij nauwkeu rig vast te staan Om het effect van de stroming te compenseren, werd de zelfde proef in tegengestelde richting herhaald De rede van Texel ter hoogte van de Prins Hendrikpolder werd destijds als meetplaats gekozen omdat hier een mooi recht stuk kust ligt met een be hoorlijke lengte diep water, zodat ook het testen van grotere schepen mo gelijk was. Het moest natuurlijk wel overdag bij redelijk helder weer ge beuren, zodat zowel de paal aan de kust als de paal verder landinwaarts goed was te zien Met moderne apparatuur kan de snelheidstest onder alle omstandig heden worden gedaan, gewoon op volle zee Op de foto staat één van de tot de ondergang gedoemde meet- palen, aan de dijkvoet tegenover „Fakfak". Foto Dirk Kuiter)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1