Zeegras terug in de Waddenzee? „Ik wil mensen waar voor hun geld geven Kasper Zijm naar profclub Heerenveen ^0 {CftOEti RWS wil meer onderzoek Nieuwe beheerder noodcamping: rEXELSE couRANT Bowlingwinnaars WBAKKER bv tm Eerbetoon voor boswachters Feesttent in Het Noorden alsnog gedoogd College: winkels hele zondag open Stemmachines met kwantumkorting ijzerhandel MEVROUWTJE HEEFT U H/ER WEL VERGUNNING VOOR. \)ERNIEL|NG BRN EEN BOCM? HfiDZE BETER B'J 1 ONS IN HET BOS KONNEN LONDEN,WRR 16 GEEN BOOC. MEER "3==KTEVlNDEN r~ ^^ENltiCs Mtsbosbeheer heeft ter gelegen- id van het 100-jarig bestaan van De men twee medewerkers van het •rste uur geëerd. Boswachter Min leleidde van 1895 tot 1910 de aan- lint van dennen op Texel. De eer- Ie bomen werden in de winter van 997/1898 gezet op de Fonteinsnol. insóag onthulden oud-districts- ooWen Maarten Mantje en Roel Klaassen een bordje met zijn naam bij het pad dat over de Fontemsnol voert. Min werd opgevolgd door Van der Craats. die tot 1925 de bebossing van de Okusrichel onder zijn beheer had. Naar hem is één van de zandwegen in dat gebied vernoemd. De twee andere SBB-mensen die betrokken zijn geweest bij de Texelse bosaanleg zijn boswachter Epe en houtvester Boodt. Naar hen zijn al twee straten in De Koog vernoemd, zodat nu alle betrokkenen worden herdacht. (Foto Tessa van Daalen) [)udere Texelaars weten nog hoe «I eruit zag: zeegras, een groene leide in de Waddenzee. De plant, iderdaad familie van gewoon |ras, verdween in het begin van de ■ren dertig tamelijk plotseling. i| Vaar het hóórt bij het wadden- JI gebied, vandaar dat Rijkswater- iU Staat zich beraadt op herstel van He zeegrasvelden, onder andere JlStrnd Texel. ■fe/iebt twee soorten zeegras, groot ^ikiein", vertelt Katja Philippart van üNioz. Het kleine zeegras wordt i apenhaar genoemd. Het grote Jegras had economische waarde. I werd gemaaid en gedroogd, Èarna het als vulmateriaal voor trassen diende. Tevens werd het gebruikt om di|ken mee te versterken en soms ook voor dakbedekking. In de volksmond werd gesproken over wier, al was het dat biologisch gezien niet. De naam Wieringen is ervan af geleid. Maar in de jaren dertig was het ineens gebeurd. De Afsluitdijk kreeg de schuld. Terecht? „Weten we met pre cies", aldus Philippart. „Er dook een ziekte op in Amerika, die via zuid- Europa naar dit gebied oversloeg. Daarvan kreeg de soort een klap Maar de vraag is waarom het zeeg ras zich met heeft hersteld, nadat de ziekte was uitgewoed Dat gebeurde op andere plaatsen namelijk wèl Door de Afsluitdijk waren er wel de gelijk andere wateromstandigheden Ook het kleine zeegras nam af. al is Bij de melerblis van Het Noorden op het terrein van hoeve Utopia stond ook deze keer een grote feesttent, voorzien van biertap en andere horecafaciliteiten. Deze keer werd dat geconstateerd door de politie, die moest vaststellen dat de daarvoor benodigde ge meentelijke vergunningen ontbra ken. Er werd dus een stokje voor gestoken. De geschrokken organisatoren bena derden te elfder ure de gemeente om daar veel minder over bekend. „Dat werd nergens voor gebruikt, dus wer den er ook geen gegevens over ge noteerd." Lange tijd werd gedacht dat de vervuiling van de Waddenzee een rol speelde bij de verdwijning van het zoutwater-gras. Het gaat de laatste jaren echter beter met de zee. Toch laat het zeegras op zich wachten. Kan het hier met komen of zijn de omstan digheden nog niet goed genoeg? Stof genoeg voor onderzoek. Vanaf 1987 wordt door wetenschappers in op dracht van Rijkswaterstaat gekeken wat voor kansen er zijn op herstel van de zeegraspopulatie in de Wadden zee. Er zijn mogelijkheden om zeegras op plekken uit te zaaien of volgroeide planten uit te zetten. „Je moet ze uit een vergelijkbaar gebied halen, bij voorbeeld de Duitse Waddenzee, ,s Steffens (36) is de nieuwe heerder van de noodcamping. i volgt Kees Maas op, die zijn ictie neerlegde uit ongenoegen er de prijsstijging die de ge- lente dit jaar doorvoert. illens is op Texel vooral bekend als Drmalig eigenaar van café De Pi lt Hij verliet het eiland voor een fiére als lichtman in theater Carré ^Amsterdam. Hij trok vervolgens 'voorstellingen door het land om ier voor enkele jaren in Carré te jlanden Ook was hij een tijd be- erdervan theater Het Lido. (langs keerde Steffens Amsterdam «goed de rug toe Met zijn vrien- v Anja Bremer verkoos hij het ei- jd. na de geboorte van hun tweede Me. „Waar kan je kind nou beter Broeien dan hier'" Hij deed nog Ne lichtontwerpen voor losse pro- pen, maar wil met de freelance- Nop „Misschien, heel af en toe F' ik wil me liever op Texel rich- Melkboer «wel Steffens met veel plezier te- Ikykt op zijn periode als café-eige- P'. verlangt hij toch niet terug naar Pilaar-tijd. „Ik vond de organisa- l'euk, maar ik ben een waardeloze Inkoper Echt, ik verkoop liever K Organisatie, het woord is ge- Pen Daér ligt zijn hart. „Zodoende [hetbeheren van een camping me PW. Dingen regelen, het men- Pnaar de zin maken. Dat ligt me jer dan achter een bar staan I gemeente kwam bij Steffens te- fa het Arbeidsburo. „Ik heb wel even achter m'n oren ge- Ik ken Kees Maas goed en wist e Perikelen. Ik heb een paar roet hem gesproken en vervol- besloten om het toch te doen." ens denkt dat een nieuwe kijk op aak misschien wel goed uitpakt kal erg moeilijk worden om Kees ua"96" Dal is een ,an,asl'sche Maar het is ook wel een uitda ging om het om mijn manier te doen. Ik wil proberen de mensen waar voor hun geld te geven. Het is duurder geworden, dus dat betekent véél ser vice bieden en mijn uiterste best doen om voor hen een plekje te vinden." Strakke lijnen De nieuwe beheerder denkt dat hij strenger zal zijn dan Kees Maas. „Ja, ik zal de lijnen waarschijnlijk strakker aanhalen Dat moet ook wel met al die jongeren Maar in Amsterdam heb ik ook wel met jongeren te maken gehad en ik heb wel wat ervaringen overgehouden aan de horeca." Van de problemen die kunnen ontstaan door overmatig drankgebruik weet hij alles af. „Ik heb dat vaak genoeg gezien om me heen, ook in de theaterwereld Maar als zaken uit de hand dreigen te lopen kan ik hulp in roepen van de politie." Het lijkt Steffens afschuwelijk als mensen buiten hun schuld zonder kampeerplaats komen te zitten „Dubbele boekingen bijvoorbeeld, dat komt nog steeds voor. Daar sta je dan, met je caravan en je kindertjes. Je hebt maar één keer vakantie. Ik zou het echt heel erg vinden als ik zulke mensen met kan helpen." Hij is er met bang voor dat hij in het seizoen zijn gezin nauwelijks meer zal zien. „Ach, overdag is de nood camping een paar uur dicht Boven dien krijg ik nog een assistent Er staat een bedje in het kantoor, want als het spul om 03.00 uur massaal uit de kroeg komt, moet je er wel zelf wezen Verder wacht ik wel af hoe het loopt. Misschien kunnen mi|n kinde- Thijs Steffens wfjst op de kaart de noodcamping aan. VRIJDAG 2 MEI 1997 Winkels van half maart tot 1 no vember voortaan de hele zondag open. Dat is de wens van de meer derheid van het college, die de winkelsluitingstijden wil verrui men. Met de aanpassing willen ze de toeristische aantrekkingskracht van het eiland vergroten. De raad buigt zich binnenkort over het voorstel. Het college denkt verdeeld over de sluitingstijdenwet. Wethouders Pos ter en Eelman willen de zondagopen stelling alleen tot de ochtenduren beperken, terwijl Schilling en Van Rappard ook de middag er bij willen trekken. In zo'n geval is de stem van de burgemeester beslissend B en w zullen terughoudend gebruik maken van de mogelijkheid om buiten het seizoen maximaal twaalf zondagen aan te wijzen waarop de winkels zon dag open mogen. Op Hemelvaarts dag (8 mei) en tweede pinksterdag (19 mei) zouden de winkels open mogen van negen tot vijf. Overigens is het de vraag of winke liers daadwerkelijk hun zaak op zon dag zullen openen. Van de huidige mogelijkheid om de zaken op zondag morgen te openen, wordt in Den Burg geen gebruik gemaakt. Uit een re cente enquête door de Onder nemersvereniging Den Burg bleek dat er onder het winkelend publiek geen behoefte bestaat op zondag en op doordeweekse avonden te winke len. De laatste wedstrijden van de bowlingleague zijn gespeeld Tijdens een feestavond werden de wissel bekers uitgereikt. De prijs voor de hoogste damesgame was voor Angelien Barhorst (229). Zij pakte tevens de prijs voor de hoogste serie bij de dames (726). Bij de heren schreef Andre Barhorst de hoogste game op zijn naam (267) De hoog ste serie was van zijn teamgenoot Marcel Bakker (839). De prijs voor het beste team ging naar Christian Krijnen, Jaap Knjnen, Bart Witte en de op dit moment gebles seerde Marco v.d. Vis van BBS. Tweede werd Mission Impossible en als derde eindigde Geerts Glazen wasserij Bij de dames donderdag gingen de bekers dit jaar naar De Pins. De kersverse Heerenveen-voetballer Kasper Zijm. „Ik zie wel hoe het balletje rolt... Kasper Zijm uit Den Burg voetbalt volgend jaar in Heerenveen. Het 17-jarige talent is vandaag bij de Friese eredivisieclub op bezoek om ondermeer de huisvesting te regelen. Daarmee komt een einde aan een enerverende periode, want sinds half februari werd hij aan tal van tests onderworpen. De interesse voor Zijm (de jongere broer van AZ-prof Sieme) werd ge wekt op de toelatingsdag voor de sportopleiding CIOS in Heerenveen, nu ruim twee maanden geleden „le dereen moest daar zijn kunnen tonen op zijn favoriete sport Voor mij was dat uiteraard voetbal. Ik heb wat positiespelletjes en een klein partijtje gespeeld. Waarschijnlijk heeft daar een scout van Heerenveen langs de kant gestaan." Kort daarop werd hem gevraagd of hij een keer wilde meetrainen met de A- junioren, de jeugd tot en met 18 jaar. Het werden twee trainingen ('s och tends en 's middags), die nogal gun stig verliepen, want de dag erop (Foto Harry de Graaf) speelde hij mee in een Heerenveen- team van spelers onder de 23 jaar. De trainer probeerde hem uit op di verse posities, van vnje verdediger tot rechtsbuiten. „Na afloop vertelde hij dat ik een goede indruk had gemaakt, maar dat hij niet alleen kon beslissen. Ook het hoofd opleidingen moest me nog zien spelen." België In de paasvakantie speelde Zijm met Heerenveen in België mee in een in ternationaal toernooi, met clubs uit ondermeer Engeland. Wales en het gastland „Het was één groot feest", kijkt de junior terug. „Bij HRC (Den Helder, red.) voetbal ik in het tweede semorenelftal. Met een jongen van 19, maar ook met mannen van 33.34 jaar Het team bestaat daardoor uit allerlei afzonderlijke clubjes. Bij Heerenveen is iedereen 17, 18 jaar. Tijdens de wedstrijden was het een kwestie van geconcentreerd blijven, daarna barstte het feest weer los." Twee weken later volgde nóg een goed zat, maar ik wist het op het laatst niet meer. Ik heb het alleen thuis en aan een paar goede vrienden verteld. Mocht het zijn misgegaan, dan was de teleurstelling alleen voor een klein groepje." Aan alle onzekerheid kwam dinsdag een einde, toen het hoofd opleidingen telefonisch meldde dat Zijm volgend jaar welkom is. Vandaag worden in Heerenveen de laatste details gere geld. „Ik kan waarschijnlijk terecht in het Heerenveen-huis - bij de fysiothe rapeut -, samen met een paar andere jongens. Er wordt voor je gekookt en ook het vervoer naar de training is geregeld. Dat is wel lekker, want het wordt allemaal nog zwaar genoeg." Bedoeling is dat hij bij het CIOS een zogeheten topsportrooster gaat vol gen Daardoor wordt het mogelijk twee jaar over het vrij zware eerste studiejaar te doen. Overigens moet de MAVO-scholier komende maand eerst nog eindexamen doen. „Dat zal ik halen, want zo'n kans krijg ik nooit meer. Ik ga er keihard voor werken." Vorig jaar sloeg Zijm op het laatste moment een aanbieding van de Alkmaarse profclub AZ af, ten faveure van het voltooien van zijn schoolop leiding. „Bij Sieme had ik gezien dat school en fulltime voetballen niet sa mengaan." Grote bek Bij HRC ontwikkelde hij zich sneller dan iedereen verwachtte. „Aan het begin van het seizoen heb ik gezegd dat ik niet meer bij de junioren wilde voetballen, dat had ik na al die jaren wel gezien. Goed, zeiden ze, maar bij de senioren zit je natuurlijk op de bank. Nou, ik heb het hele seizoen in de basis gestaan. Trainer Bert van der Poppe - die als oud-prof wel het één en ander heeft beleefd - vertelde me dat hij nog nooit iemand met zo'n grote bek had meegemaakt. Dat be doelde hij positief; ik vraag altijd naar het waaróm Over zijn toekomst bij Heerenveen blijft Zijm nuchter. Hij speelt er voor lopig bij de A-junioren, die in de ere divisie voor de jeugd uitkomen. „Mis schien hoeven ze me volgend jaar niet meer Maar voor hetzelfde geld bieden ze me een tienjarig contract, net als de keeper van AZ. Of ik krijg zo'n schop dat ik in een rolstoel be land. Ik zie wel hoe het balletje rolt Uitslagen: De Spare-Ribs-So What/Badweg Sportief 2-3, AJI Stars-Hotel de Strandplevier 2- 3, Sommeltjes-Mission Impossible 1-4, 't Pruttelhuus-Bert v.d Wal 0-5; Headpins-BBS 2-3, Stunt Team-Champion Sisters 3-2; TZN- Geerts Glazenwasserij 1-4, Metro-Onder de Pomp 2-3, Gruisi-Hordrfood 0-5 Donderdag dames: WBZ-T-Fords 1-3; Team Zes-Klaver Vier 1-3; de Pms-Bloopers 3-1. de zaak alsnog gelegaliseerd te krij gen. Dat lukte omdat kon worden voldaan aan de voorwaarden die de gemeente stelt aan dergelijke tijde lijke horecavoorzieningen. Eén van die voorwaarden is dat een verant woordelijk persoon aanwezig moet zijn die in het bezit is van horecapapieren. Verder geldt dat na middernacht geen muziek meer mag worden gemaakt en dat de tent om één uur 's nachts leeg moet zijn. In overleg met de politie besloot het gemeentebestuur om de tent te gedo gen. Er moet echter niet op worden gerekend dat men de volgende keer ook zo soepel zal zijn als een vergun ning niet of te laat wordt aange vraagd. anders is het verschil te groot", ver telt Philippart, die aangeeft dat zeeg ras op zich niet zeldzaam is. „Er zijn nog wel wat velden, maar lang niet die aantallen hectares van vroeger. De reden om het hier opnieuw te in troduceren is simpel: het hóórt hier Bovendien heeft zeegras een grote ecologische betekenis." In de zeeweiden leven tal van dier tjes, zoals zeenaalden en slakken. Maar daarnaast worden ook sub deeltjes opgevangen door de planten, zodat deze van invloed zijn op de aangroei en afslag van het wad. Nieuwe economische betekenis voor ziet Philippart niet. „Dijken worden tegenwoordig versterkt met basalt en ik kan me met voorstellen dat er nog veel vraag is naar matrassen met zeegrasvulling." ren overdag mee en wel lekker spe len in een hoekje." Hij wil de nood camping een vriendelijke, toe gankelijke uitstraling geven. „Ik hoop dat veel Texelaars langskomen om even te kijken. De koffie staat klaar." Hardrijders Er is nog één ding waar Steffens ac tie voor wil voeren „Ik ben bij het ter rein geweest en wat me opviel is dat er over de Westerweg zo allemach tig hard wordt gereden. Levensge vaarlijk." Er worden in het seizoen weliswaar borden het 30 km ge plaatst, maar Steffens gaat zich ook sterk maken voor naleving daarvan. „Misschien moet er wel een waarschuwingsbord met overste kende mensen of spelende kinderen komen De automobilisten moeten begrijpen waarom ze daar met hard moeten rijden Hoewel hij dus nu een betrekking voor een paar maanden per jaar heeft gevonden, blijft Steffens in de markt voor een vaste betrekking Het risico bestaat dat de gemeente volgend jaar weer op zoek moet naar een nieuwe beheerder. „Ach. dat weet je nooit. Ik hoop natuurlijk iets te vinden voor een langere periode, maar misschien is dat wel hiermee te combineren." (Fofo Tessa van Daalen) oefenwedstrijd, nu in Drenthe. „Het werd steeds spannender, ik wist niet wat ik ervan moest denken", vertelt Zijm. „Was al dat terugkomen een goed teken of betekende het juist dat ze nog twijfelden? De jongens bij Heerenveen dachten dat het wel Als het aan b en w ligt, gaan de Texelse kiezers volgend jaar elec- tronisch stemmen. De onlangs ge houden proef in verzorgingshuis Gollards beschouwt het college als geslaagd. Bovendien ziet het er naar uit dat de stemmachines aan zienlijk voordeliger kunnen wor den aangeschaft dan eerst werd gedacht. Het voordeel zit vooral in de geza menlijke aanschaf met andere ge meenten in de kop van Noordholland. Vijf andere gemeenten, waaronder Den Helder, zijn inmiddels bereid om samen met Texel stemcomputers aan te schaffen. Totaal willen zij 64 machines bestellen Het bedrijf NEDAP\Groenendaal zal, naar aan leiding van het Texelse initiatief, bij aanschaf van 75 exemplaren een flinke korting verlenen Texel wil elf stemmachines aanschaf fen. Dankzij de korting en een alge hele prijsdaling bedraagt de investe ring met f150.000,-, maar f90.000,- Het voorstel zal binnenkort worden beoordeeld door de raadscommissies A&O en FET. Spinbaan 20, Den Burg (ADVERTENTIE) Bij Bakker zit U gebeiteld In ieder geval voor beitels en ander handgereedschap

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5