Texel '94 gaat voor promotie „Ik kreeg alles te horen, tot miskramen aan toe" Irene Maas verzamelt verhalen over De Dennen Mensen Geknipt TEXELSE COURANT' Eilandcompetitie volleybal Vinke en Goënga rijden in prijzen Overval gaat vooraf aan eremedailles Motorcrossers happen in zand Hoogste punt voor nieuwbouw Avanti Tenniscompetitie Geen ontkomen aaj wraak examen klas I Koningin bezoekt Texelse golfers VRIJDAG 2 MEI 1997 Vader liep dan met z'n handen op de rug langs de badgasten en vroeg: en bevalt 't een beetje7 Moeder vond dat niet zo leuk Een gezegde In onze familie luidt- 'Was er nog wat op het strand? Nee. alleen 'n paar Mazen Jutten zit ons in het bloed Indertijd was dat ook noodzaak Voor elke plank die je van het strand haalde, hoefde je geen turf te kopen De kleine kinderen werden ingezet om takken te sprokkelen in het bos. Gedreven doet Irene de familie geschiedenis uit de doeken. Af en toe maakt ze een schetsje om oude situa ties te verduidelijken Beeldend ver telt ze over de onvoorstelbaar armoe dige omstandigheden, waarin de vaak grote gezinnen op de woeste gronden" moesten zien te overleven. Gezien de vele details over personen uit het verleden lijkt het of zij die men- Afvaltoernooi dinsdag 6 mei Veld A mannen: 19 00 Maarco-Super Kobeko 19.30 Kobeko-Teso verl. 19.00 u 20.00 DGM-Tex. Auto 19 30u 20.30 Tatenh. 1-Graaf Spuit 20.00 u. 21 00 Gr. Slock 2-OSG 20.30 u 21 30 Cocky's-Paal 9 21 00 u. 22 00 P 28/Krim-Perf.bodies 21.30 u. 22.30 12 Balck.-wmn. 22.00 22.00 u. Veld B gemengd vrouwen: 19 00 Nokanto-Dennenoord Eierl.Huis 19.30 Eierl.H.-WV verl. 19.00 u. 20.00 I de Boer-Euroase 19.30 u. 20.30 LenR-Beverdam 20.00 u. 2100 Ecomare-Sporlsh. 20.30 u. 21.30 Tatenh 2-Waayer 21.00u. 22.00 Cavo-Fitt 21.30 u. 22.30 Rabo-winn 22 00 22.00 u. Veld C vrouwen: 18.30 Klif 12-Are dag Nioz 19.00 Nioz-Kruiswerk verl. 18.30 u. 19.30 Texele-Bosma 19.00 u. 20 00 Top Tien-ABN/Amro 19.30 u. 20.30 Timmer-Rival 20.00 u. 21.00 Vlier-Smash 20.30 u. 21.30 Zeilmak.-Gr Slock 21.00u. 22.00 Visser-Wiersma 21.30 u. 22 30 winn 21.30-winn 22.00 22.00 u Wedstrijdleiding voor deze avond: let en Willem (315194) Het afvaltoernooi bestaat uit drie poules. Poule A is mannen. Poule B bestaat uit de gemengde teams plus de drie sterkste damesteams. De overige damesteams vormen Poule C. De wedstrijden duren 25 minuten en het verliezende team levert de scheidsrechter en teller voor de volgende wedstrijd. Alle teams spelen minimaal 2 wedstrij den. Uitslagen eilandcompetitie 29 april 1997: OSG-Perf Bodies 0-3. Paal 9-Handicap 2-1, Tatenhove 1 -Graaf 2-1Grote Slock 2-DGM 2- 1; Paal 28-Krim/Cocky"s 2-1. 12 Balcken- Maarco 3-0; I. de Boer-Nioz 1-2; LenR- Tatenhove 2 1-2, Rabo-Ecomare 2-1, Sportshop-Fitt 2-1; WV-Dennenoord 0-3, Euroase-Cavo Latuco 1 -2; Wiersma-Smash 0- 3. De Vlier-Gr. Slock(v) 3-0; Zeilmak -Visser 2- 1Jozefschool-ABN/Amro 3-0. Rival-Kruiswerk 2-1, Bosma-Are dag Ochens 2-1 Jordy Vinke en Otto Goënga hebben zich tijdens het kampioenschap van Den Helder op de wielerbaan van DOK prima geweerd Op koninginne dag reed Vinke in de A-poule naar de vierde plaats, nadat hij lang uitzicht had op méér. Marten Visser hand haafde zich verrassend lang in het peloton. Goënga streed in de B-poule voorin mee en finishte als zesde. Verbijsterd keken Hans Bakker en Jaap Hm dinsdagmorgen de raads zaal in, waar zij tal van familieleden ontwaarden. Hin was naar het raad- huls gelokt met een verhaal over een grote BTW-vordering op dorpshuis De Bijenkorf. Een half uur lang werd serieus gepraat over dit verzonnen probleem, waarna de burgemeester de Oosterender naar de zaal troonde. Bakker was bij werkgever gemeente werken geroepen voor een bespre king en had ook niets in de gaten. Beide echtgenotes zaten wel in het complot. Dat bleek toen Tiny Bakker- Hopman nog snel even een jasje en een das voor haar man tevoorschijn toverde. ..Anders staat het zo raar voor de foto. Burgemeester Van Rappard wees erop dat beide Texelaars zelf met om lof vragen, maar hij ging toch flink veel complimenten uitdelen. Na zijn lo vende woorden was er een toost met oranjebitter, ook voor de aanwezige ambtenaren, die van Van Rappard genereus toestemming kregen om - bi/ hoge uitzondering- onder werktijd een borreltje te nuttigen. Als kanshebber op een promotie plaats speelt Texel'94 zondag middag de eerste (thuis)wedstrijd in de nacompetitie tegen Alcmaria Victrix uit Alkmaar. Omdat het oude Texelveld te hobbelig is, wordt gespeeld op het voormalige A-veld van Texelse Boys. Daaruit moeten echter geen voorbarige (politieke) conclusies worden ge trokken over eventuele verhuizing, stelt het bestuur. De gesprekken over eventuele ver huizing van Texel'94 naar de over kant van de weg staan al langdurig op een laag pitje. Volgens voorzitter Rob Dapper omdat „het bod" van de ge meente over de accommodatie te ver af ligt van de wensen van de vereni ging. De bal ligt nu bij de Sportraad, die zich buigt over een plan voor het toekomstige Sportpark Den Burg Zuid. Het A-veld van Texel'94 verkeert ech ter in dusdanige staat, dat het tech nisch verzorgde voetbal dat de club zo graag speelt, niet normaal uitvoer baar is. Omdat een goede partij voet bal nu belangrijker is dan de politieke randverschijnselen, besloot het be stuur op verzoek van de spelers op het oude Boys-veld te spelen. Er staat voor Texel'94 veel op het spel. Door de winst op Go Ahead zondag is de club één van de drie ploegen in de vierde klasse B die de nacompetitie bereikte. Texel'94, Alcmaria Victrix en Uitgeest spelen een halve nacompetitie. Hetzelfde gebeurt door de andere poules van de vierde klasse. De winnaar van deze halve competitie speelt voor een promotieplaats tegen de winnaar van de nacompetitie uit de vierde klasse A. Tot driemaal toe mengde Irene Maas uit Alkmaar zich met in gezonden stukken in de discussie over de houtkap in De Den nen Betrokkenheid kan haar niet worden ontzegd: opgegroeid op „Zandvrucht" aan de Rozendijk (toen nog Duinweg) kreeg ze de liefde voor het Texelse bos met de paplepel ingegoten Sinds 1989 verdiept ze zich intensief in de historie. Gesprek ken met tientallen oud-bosarbeiders mondden uit in een unieke verzameling anekdotes, foto's en feiten. Het eeuwfeest van De Dennen is natuurlijk een aanleiding bij uitstek om iets te doen met deze collectie. EcoMare maakte er al dankbaar gebruik van bij de inrichting van de expositie „100 jaar De Dennen Vooral de verhalen van de Texelaars die hielpen bij de „bebossching" brengen de ge schiedenis tot leven. Reden voor de Texelse Courant om daar uitge breid aandacht aan te besteden. Dat gebeurt een volgende keer. Eerst vertelt Irene Maas (46) over het hoe en waarom van haar uitge breide privé-onderzoek. Wie bij haar thuis binnenstapt treft aan de linkerhand in de gang een uit puilende boekenkast Vrijwel alle planken zijn bezet door ringbanden met materiaal over De Dennen. Al leen zoon Jan heeft met pijn en moeite een hoekje weten te verove ren voor zijn dinosaurus-verzameling Irenes mappen zijn keurig gerang schikt naar onderwerp, maar nog al lerminst volledig. Schoolschriften vol potlood-aanteke ningen van interviews liggen op een stapeltje te wachten om verder te worden uitgewerkt. Tot dusver heeft ze zich daar nog geen lijd voor ge gund. „Verzamelen is nu het belang rijkst De bosarbeiders van toen zijn oud Als ik te lang wacht, zijn ze mis schien dood en nemen ze hun ver haal mee het graf in." Bovendien weet Irene nog met goed wat ze met al die gegevens aan moet. „Tja. hoe nu verder? Dat vraag ik me wel eens af. Liefst zou ik een boek maken in de trant van 'Moeten ze d'r uut burgemeester7'. Een leuke, ge zellige Texelse uitgave met tekenin gen van mijn zus Monica en anekdo tes van vóór 1920, gebaseerd op de Bakkertjes en de Mazen De kinderen van de Westermient Haar familie is al minstens twee eeu wen geworteld op de mientgronden. Grootmoeder Trijn Mulder kwam er zelfs ter wereld in een plaggenhut. De kinderrijke familie Maas bewoonde, voordat zij naar Zandvrucht ver huisde, een klein huisje aan de Rozendijk De jongens sliepen met zijn achten op zolder. „De pannen stonden rechtop, de tonen staken door het dak", zo werd gezegd Cornells, de vader van Irene, hielp als plantersjongen op het Turfveld bij de aanleg van het bos. Enkele omes werkten eveneens bij de staat" Geen wonder dat de mient als familie- gebied werd beschouwd. En het strand niette vergeten. „Het stuk tus sen paal 12 en 17 was 'van ons'. sen in levende lijve heeft gekend. De conclusie trekt ze zelf: „Mijn band met het bos is heel emotioneel en histo risch vergroeid." Eigen jeugdherinneringen dragen daar een steentje aan bij „Zogauw ik in het kinderzitje op de fiets paste, gingen we door het bos naar het strand Op de terugweg gingen we soms nog naar de -toen nieuwe- uit kijktoren op de Fonteinsnol. In het bos kon je heerlijk spelen, hutten bouwen, sloten dammen. Spelenderwijs leerde ik zo het gebied kennen." Weemoedig: „Ik heb de bomen zien opgroeien Neem de sparren langs de Tureluursweg. 'Wat worden jullie lek ker groot', zei ik tegen ze. Onvoorstel baar dat die nu in de spaanplaat machine zijn gegaan. Vergelijk het maar met mensen die tegenover een plantsoen wonen, die hechten zich ook aan bepaalde bomen Irene combineert haar liefde voor De Irene Maas in haar Alkmaarse atelier ..Prettig om naast mijn werk als keramiste iets met het hoofd te doen Onderweg won hij evenals Roel Bak ker een premie. Willem van Taten hove en Frans Hopman completeer den de Texelse deelnemers, die volgende week zaterdag als ploeg in het open Noordhollands kampi oenschap op Texel van start willen gaan. Voor de mensen die zondag langs de hoofdweg reden en dachten dat er een zandstorm in de polder woedde een geruststelling: het was de tweede motocross voor het kampioenschap. Onder mooie om standigheden werd deze wedstrijd gereden, alleen was het net als voor de Texelse boeren de laatste tijd te droog geweest en dat gaf tij dens de manches een enorme stof ontwikkeling. Voor de meeste crossers was het een aparte ervaring want rijden in het losse zand vergt veel stuurervaring omdat los zand zich gedraagt als water onder de wielen. Er waren veertig rijders uit verschillende klasses bij elkaar gekomen om de strijd aan te gaan Daarin waren al leen de 125 senioren wat onder bedeeld Het was in de 250 A+B zo druk dat er zelfs zeventien man ach ter het hek stonden. Dit waren ook de mooiste en spannendste manches. Overal waren de jongens in grote stofwolken elkaar aan het bevechten om een podiumplaats te bemachti gen. Uiteindelijk waren het resp. Ronald Zijm en Pieter Koper die als eersten in de beide manches over de finishlijn kwamen In de 125 junioren werd de zege zwaar bevochten door Gerard Rik- kenberg, die beide manches op naam schreef. Opponent Willem Johan Bakker nam in beide manches twee maal de kop, maar kwam één keer ten val en kampte de tweede keer met machinepech. In de jeugdklasse werd de toon aan gegeven door Jan v.d. Vis die zoals altijd een rust uitstraalde alsof hij zijn zondagmiddagrondje over Texel reed. Uitslag 60 cc: 1 Rodney Vermeer, 2 Rick Dijker; 3 Niels Kistemaker. 80 cc: 1 Jan v d Vis, 2 Arjan v. Maldegem, 3. Joost de Winter 125 jun.: 1 Gerard Rikkenberg; 2 John Vledder, 3. Michel Jongedijk 125 sen.: 1 Simon Hoenson; 2 Egbert v.d Werf; 3 Wou ter Bakker 250 A: 1 Ronald Zijm, 2. Gerrit Jansen; 3 Johan Kistemaker 250 B: 1 Pieter Koper 2 Hans Adams, 3 Maarten Hoogenbosch De nieuwbouw van boerderij Avanti van de familie Bakker in polder Het Noorden die half oktober vorig jaar afbrandde, heeft het hoogste punt bereikt. Het is de bedoeling dat aan nemer Frans Zegel uit Oudeschild het werk voor de bouwvak klaar heeft. (Foto Tessa van Daalen) De gedecoreerden feliciteren elkaar, nog enigszins aangedaan door de „overval" en alle lovende woorden. Dennen sinds acht jaar met haar oude wens om geschiedenis te stu deren. „Prettig om naast mijn werk als keramiste iets met het hoofd te doen. Ik ben begonnen met een duik in het verleden van mijn familie Daarna volgde de geschiedenis van de mientgronden, De Westen en de verhalen van de bosarbeiders." Medewerking kreeg ze volop. „Een kwestie van op- of aanbellen Ik hoefde alleen maar te zeggen: ik ben Irene van Cor Maas, dan was ik wel kom. Soms kostte het wel eens moeite om iemand te overtuigen dat zijn verhaal de moeite waard was Maar als ik eenmaal binnen was, kreeg ik alles te horen, tot de miskra men aan toe. Meestal vonden die mensen het heel gezellig dat ik langs kwam. Vaak werd ik bedankt voor de gezellige avond!" „Inmiddels heb ik vele tientallen men sen geïnterviewd, soms zelfs kort voor hun dood Ik denk dat ik zo lang zamerhand honderden gesprekken heb gevoerd. Zoveel mogelijk in de vakanties en op vrije dagen. M n ge zin mag er -eigenlijk- niet onder lij den Gelukkig kan ze ook veel thuis doen. Naast het uitwerken van aantekenin gen („kladjes") duikt ze regelmatig de donkere kamer in om reproducties te maken van de oude foto's. Soms krijgt ze na een vraaggesprek hele albums met vergeelde kiekjes mee naar huis. Bijzondere bezittingen die in enkele gevallen al jarenlang in een schoenendoos op zolder lagen. Turend naar de foto's voor haar op tafel, krijgen verweerde gezichten van knoestige werkers namen Iets waar aan het nodige puzzelwerk vooraf is gegaan Nu ze de namen kent, heeft Irene als het ware verschillende generaties overbrugd Legendarische figuren als Klaas Maas („Doe d'r maar twie in len gat. ze gane toch kapot", zei hij over het planten van jonge dennen bomen), Keessie „de Wekker" Bak ker, de oude Piet Visser en de fana tieke opzichter Klaas Min komen zo daadwerkelijk tot leven Maar daar over een andere keer. Tekst en foto: Frans Hopman Deuce 08.30 H. Witte-M. Land 08.30 P. Witte-T. v. Koppen 08.30 H. Mulder-M. v. Liere 09 30 B. v. Veen-I. v. Beek 09.30 F. Haasdijk-A. Kamstra 19.00 R. Mulder-J. Zoetelief Aan de faculteit natuur- en ste kunde van de Universiteit van sterdam is Floris Smit afgestud op de berekening van relaxatiefunctie met behulp va: kubo-theorie. Niels Tuijn en Robin Konijn zijnJ slaagd voor het examen Accoi Administratieconsulent certificerende bevoegdheid, zijn werkzaam bij NBC Eelm Partners. OSG-docent en coördinator Betill ker ontsprong dankzij een wel zoek weliswaar de eindexamen.j ..Stuntpop'97", aan de wraak ra| examenklassen ontkwam hij ri Janine Boon, Mariska Witte. PJ List, Liane de la Chambre en Eslï Gonzalez uit 5 havo pakten vrijdsA Citroen AX in met closetpapier. 8 toonde zich niet te bescheidt, samenzwering op foto vast te /eg Docent Bakker reageerde volgt daders weinig sportief ivastd en presenteerde ons de rekentigl de autowasserette. Heri Hodie 09.00 H. Schraag-P. Brons 09.00 R. v.d. Bent-M v.d. Wetering 10.00 M. Jansen-D. Bol 10.00 L. Mantel-E. Dankers 19.00 H Maas-H. Kikkert Tegen het einde van de konin ginnedagviering bij de Texelse Golf club arriveerde een onverwachte gast: koningin Beatrix. Geheel in stijl stimuleerde de vorstin de aanwezi gen tot grotere sportieve prestaties en een nog intenser clubgevoel. Het Wilhelmus werd haar toegezongen doorMagda Brommersma. De Konin gin reikte met zichtbaar genoegen de prijzen uit aan de winnaars van het toernooi van die dag. Er was gespeeld in de wedstrijdvorm mixed greensome. Het les" Dineke Brouwer en Pieter had met 48 naar zich toegetrokken, den Renate Kuip en Henk Veer. Voor de derde prijs zich twee teams: Noortje de Walter Brommersma en Brommersma/George de Nel Agter trad opalslooi Beatrix. Ze verraste de met de perfecte imitatie en recht waardige uitstraling, dige studie op het Ze heeft dan ook een verzameling met foto's gin. Koogerslag 08.30 R. Saal-A. Westerlaken 08.30 H. de Porto-A. v.d. Velde 08.30 P. v. Benthum-I. Rijpstra 10.00 N. Erwich-N. Meyer (i.d. hal) Uitslagen: F Haasdijk-T v Koppen 0-2, J. Beyert-A. v.d Velde 1-1F. Haasdijk-I v. Beek 0-2; R v.d Bent-A. v.d Velde 1-1, P Witte-F Haasdijk 2-0; R Verduyn-L. Mantel 2-0; A Kamstra-T. v. Koppen 0-2, R Verduyn-N Erwich 2-0; H Witte-D. Bol 1 -1; J. Beyert-H de Porto 0-2, B. v. Veen-T. v Koppen 1-1; H Mulder-I Rijpstra 0-2 Gelieve de uitslagen door te geven aan de wedstrijdleiding, tel. 316301, fax 316333 (s.v.p. dan ook de sets tanden vermelden). Let op: de aanvangstijden van de wedstrijden van zondagochtend op Koogerslag zijn veranderd. Onderstaand pro gramma moet voor 7 mei afgewerkt zijn, zodat er een herindeling ge maakt kan worden. In verschillende kranten is vrijda; april een publikatie verschenenc het opvallende verschijnsel da' Texel méér linkerschoenen wol gevonden op het strand dan recti schoenen. Bijgaand knipsel kort De Telegraaf Op het strand van Texel trofffl de onderzoekers 107 schoenen au Daarvan waren er 68 afkomstigv* een linkervoet en 39 van een red ter. Op de stranden van de Schot* Shetlandeilanden bestond de o<# uit 63 linkerschoenen en 93 rechte schoenen

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6