Texel kunnen komen" T\p n i ngi nnedag 1997 „Beatrix had beter naar Zon maakt koninginnedag tot feest TEXELSE COURANT Terwijl elders in het land op veel plaatsen een grauwe bewol king hing, was koninginnedag op Texel een stralend feest. Al leen Den Hoorn werd even geplaagd door een koude zeemist, maar die trok in de loop van de dag op. De terrassen waren gevuld, de sfeer was gemoedelijk en de meierblissen zorgden in de avonduren voor schilderachtige taferelen. Den Burg had het zich met beter kun nen wensen. Nog vóór de stands op de koninginnemarkt goed en wel wer den ingenomen, dienden zich al ko pers aan. Vooral kinderspeelgoed bleek in trek. „Het is een goedkope manier om iets nieuws in huis te ha len", aldus een moeder. „Zijn ze het zat, dan ga ik hier volgend jaar zelf zitten." Een meisje sjouwde met tas sen aardewerk. „Ik ga dit jaar op ka mers. M'n halve uitzet komt hier van daan." Het bleef de hele ochtend druk. Crea tieve handelaren trokken publiek met een waanzinnige oranje outfit. Ande ren hadden spelletjes verzonnen of een grabbelton opgesteld. Regelma tig bewoog zich iemand in de lang zaam voortschuifelende massa met een verworven koopje. De plantjes en bossen bloemen deden het goed. Straf tempo Met enige moeite worstelde KTF zich door de gevulde straten. Het was zaak om goed bij te blijven, want na het passeren van de laatste toeteraar sloten de gelederen zich snel. Achter blijvers met versierde fietsen werden onherroepelijk ingesloten. Een zuch tende vader gaf het op. „Ze lopen in marstempo, da's veel te hard voor zulke kleintjes. Ik draai om en wacht ze wel op als ze op de terugweg zijn Vrolijke klanken lokten veel toeschou wers naar de Hogerstraat. Ze waren getuige van de „revival" van de Klap band. „Nee hoor, we zijn echt ge stopt", meldde bassist Alex Bijma de verraste fans. „Maar bij ons afscheidsconcert konden enkele hon derden fans -we kunnen ze allemaal opnoemen- niet in De Lindeboom omdat het vol was. Voor hen hebben we besloten nog één keer afscheid te nemen..." De gein was er niet minder om en de smartlappen gingen er op nieuw in als koek. Het middagprogramma met muziek en spelletjes op de Groeneplaats toverden dit plein om in de gezellige plek die menig herinrichter voor ogen moet hebben gehad bij het maken van de Hart Hersteld-plannen. Met een biertje op het uitgebreide terras gezeten beleefde menigeen een col lectiefvakantiegevoel. Een beetje bij- bruinen lukte zelfs aardig. „Trix had hierheen moeten komen. Mooier dan dit, waar vind je dat?" aldus een te vreden Texelaar. Zeemist Den Hoorn heeft traditiegetrouw altijd een druk programma. Vast en zeer geliefd onderdeel is het gezamenlijke jutten, waarbij met tractoren en paard en wagen het strand bij paal 9 wordt afgeschuimd, op zoek naar houtvoor de meierblis. Extra attractie is het voortslepen van pallets en viskisten door de waterlinie, zodat menig kind na afloop rijp is voor een droge broek. Ook dit jaar was de animo groot, maar bij nadering van het strand betrokken de gezichtjes. Een dikke zeemist ver pakte de omgeving in watten en maakte het doordringend koud. De mist rukte zelfs op tot aan het dorp, maar werd later door de zon verdre ven. Voor de markt waren maar wei nig Hoornders te porren. Pas bij de spelletjes leefde het dorp weer op. Puzzelrit In Oosterend zijn veel ouders met kleine kinderen. Ondanks dat maakte het Oranjegezinde dorp een rustige indruk. De puzzelrit, uitgezet door dorpscommissieleden met Wampex- ervarmg, vergde het nodige van de deelnemers. Enkele hadden meer dan het dubbele aan kilometers qe- reden en waren gesignaleerd in De Cocksdorp en Den Hoorn. De meierblis van Oosterend op de nieuwe locatie (Nieuweschild) was een hoogtepunt. Kinderen hadden om de stapel kleine vuurtjes gemaakt. De grote blis ging rond 20.30 uur in de hens. Grappig details: de ge meente had een bordje geplaatst om ongewenst storten te voorkomen. Dat ging als eerste in vlammen op... Broederlijk In De Cocksdorp en Eierland draaide de viering van koninginnedag uit op een broederlijk feest van polder en Durrep. Wellicht door het vroege tijd stip was de opkomst bij versierde optocht, vooruitgegaan door het fan fare van Excelsior, door het dorp „ge woontjes". De zeskamp die 's mid dags bij de Strijbosschool werd gehouden trok ruime belangstelling. Op het zonovergoten veldje in Mid- den-Eierland bonden zowel bij de jeugd als bij de volwassenen zes teams de strijd aan. Op verschillende plekken in de polder gingen 's avonds meierblissen in de brand. Soms wat erg vroeg De grootste bij Zeeburg stond tegen half zeven al in lichter laaie. Levende pion Zo'n veertig kinderen sloten zich rond half elf aan bij het KTF-fanfare voor de versierde optocht door Oude- schild. Bij de kinderspelletjes die 's middags voor 't Sklltje werden gehou den, was het dolle pret. Zeker toen om 14.30 uur de wat oudere jeugd als levende pionnen deelnam aan het grote ganzenbordspel. De hilariteit groeide toen volwassen hun plaats als pion innamen. Als feestelijke afsluiter van het middagprogramma mochten de bewoners van Skil tegen een grote zeephelling opklauteren. Het was een hele toer om de met worst boven in te bemachtigen. De aanstichters van de meierblis bij de Schansweg gingen 's avonds rond een uur of half acht tot actie over. De Waal In Texels kleinste dorp had de viering van koninginnedag deze keer een bescheiden karakter. De plannen om een thema-optocht te organiseren moesten worden geannuleerd omdat het met mogelijk was een muziek korps naar het dorp te halen. Het bleef daarom bij een gezamenlijke boerenkoolmaaltijd in dorpshuis De Wielewaal. Die werd een groot suc ces. Maar liefst 95 personen waaron der burgemeester Van Rappard, lie ten zich de boerenkool met worst goed smaken. Mede door de muzi kale medewerking van de „Grand Abroad"-jazzband werd het bijzonder gezellig. Aansluitend werd de grote meierblis aan de Sommeltjesweg ontstoken De feestcommissie en de vrijwilligers die ook deze keer weer flink de handen uit de mouwen heb ben gestoken, beschouwen de koninginnedagviering als de afsluiting van het Waalder winterseizoen. De Koog Meerdere organisatoren van de konmginnedagvienng in De Koog was na afloop niet meer tot spreken in staat, zo schor waren ze van het uit bundige zingen. De viering in de bad plaats was met alleen een aangele genheid van autochtone Kogers, maar ook van toeristen die zich spon taan aansloten. Het begon 's middags met een versierde optocht, die werd aangevoerd door de weer van stal gehaalde SOS-band. Het aantal deel nemers was groter dan vorig jaar. Volgens de dorpscommissie waren er bijna veertig voorstellingen. De inspi ratie die van het koningshuis uitgaat, was duidelijk. Oranje was de over heersende kleur en er trokken heel wat gekroonde koninginnetjes in koetsen voorbij De kelnerrace werd gehouden over de lange afstand tussen Sam-Sam en Le Berry. Ook hier was de deelname prima. Veertien teams repten zich over het parcours, de ene na de an dere café-hindernis nemend. Het was echter vrij langdurig, waardoor het voor de deelnemers leuker was dan voor het publiek. De broodmaaltijd ging wegens ge brek aan belangstelling met door. In plaats daarvan trok men met de kin deren naar het bos om hout te sprok kelen voor de meierblis. Dat was een groot succes. Veel kinderen, waaron der tal van toeristjes, graaiden twee tractorladingen hout bijeen. De meierblis aan de Bosrandweg had het karakter van een gezellig kamp vuur. Wat de afgelopen jaren aarze lend begon, zette nu sterk door: tal van mensen hadden van huis eten en drank meegenomen om bij de blis broederlijk in te nemen. Kogers en badgasten zongen de sterren van de hemel met scouting-leidster Roelie Stam als één der gangmakers VRIJDAG 2 MEI 1997 De foto's van Koninginnedag 1997 zijn gemaakt door Harry de Graaf, Gerard Timmerman, Tessa van Daalen, March Heijnen, Bert Koning en Dirk Kuiter.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7