Cjrocn cZwarL- Jexels in het Fraaie duinrel tussen Ruyslaan en Bosrandweg „Sporthal-voorstel lijkt >p creatief boekhouden Deur windmolens weer op een kier DAttance Schutters nemen gemeente onder vuur VERDER AT IN DIT IMummer Geboortegolf 2 Pinksterfeest van oude Trekkerclub 2 •o- Stranding Urania 3 Spaanse mus brengt vogelaars in extase 5 •fr Vinke wielerkampioen 6 ZDH maakt kans op promotie 6 Stuwwal-rellen? Dief bekent Raam ingetrapt Piet Zoon VVD'er van het jaar Doorrijder gepakt TEXELSE^COURANT JAN BROUWER EUROMASTER PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11180 DINSDAG 13 MEI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv •arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 Een deel van het terrein tussen de Ruyslaan en de mane ges aan de Bosrandweg is veranderd in een interessant na tuurgebied. Het waterschap is er drie weken mee bezig geweest en legde gisteren de laatste hand aan het graaf werk. De rest moet de natuur zelf doen. Het gaat om een kunstmatige duin- rel. Dat is een slingerende beek met flauw aflopende oevers waar door het oorspronkelijk uit de dui nen bij EcoMare afkomstige kwel water naar de sloten in het binnenland van Texel wordt afge voerd om uiteindelijk via de gema len in de Waddenzee te verdwij nen. Tot dusver gebeurde dat via gewone rechte en diepe polder sloten zonder kleur of smaak. De nu aangelegde nieuwe afvoer biedt ruime mogelijkheden voor een ge varieerde flora. Die plantenwereld zal er de komende jaren spontaan moeten komen. De veelzijdigheid ervan zal vooral te danken zijn aan de in het terrein sterk uiteenlopen de vochtigheidsverschillen. De kwaliteit van het water speelt daarbij een belangrijke rol. De uit de duinen afkomstige kwel is bij de bron zoet en schoon. Het streven is om het gedurende de loop door de rel zo te houden. veertig mille was gemoeid. Onder lei ding van Wim Smit zijn Dirk Maas, Piet Prins en Hans Veeger er enthou siast mee bezig geweest. Het was weer eens wat anders. Door het graafwerk is meer dan 500 m3 zand Dat er veel water door de duinrel stroomt is te zien bij de stuwen. Blusvijver Het initiatief voor de aanleg van de Volgens Jan Steenis van het waterschap zijn op Texel méér mogelijkheden voor aanleg van natuurlijk oppervlaktewater van hoge landschappelijke en biolo gische kwaliteit Op tal van plaat sen bij hoogten in het landschap die in de ijstijd zijn ontstaan (stuwwallen) bevinden zich bron nen van zuiver water. Niet alleen rond de Hogeberg maar bijvoor beeld ook langs de Pontweg ter hoogte van Den Burg. Zoals van uit de duinen dumrellen mogelijk zijn, zouden hier „stuwwalrellen" kunnen komen. Steenis ,,Voor het ontwikkelen van zulke plan nen zou een stichting in het leven geroepen moeten worden. Die kan rekenen op financiële steun van de provincie". duinrel is genomen door de leiding van het Maartenhuis. In het kader van de nieuwbouw was vlak bij het gebou wencomplex van deze leef- en werkgemeenschap al een blusvijver gegraven, die het karakter kreeg van een natuurlijke vijver met zacht glooiende oevers Het leek aantrek kelijk om de sloten in het terrein er achter ook te vervangen door een waterloop met natuurlijk karakter Dat terrein is voor een deel eigendom van het Maartenhuis en voor de rest van Staatsbosbeheer. Het totale ter rein is echter bij het Maartenhuis in gebruik omdat het SBB-gedeelte wordt gepacht. Het wordt volgens bio- logisch-dynamische principes agra risch gebruikt. Provincie In overleg met Maartenhuis, Staats bosbeheer en waterschap Hollands Kroon werd het duinrelplan gemaakt door landschapsarchitecten van het bureau Copijn uit Utrecht. Die planontwikkeling kostte f25 000 - en werd betaald met een subsidie van de provincie Het waterschap voerde het werk in eigen beheer uit en stak er dus de nodige mens- en kraanuren in, waardoor met het totale project zo'n van goede kwaliteit vrijgekomen waarvan een deel door het water schap elders op Texel direct kan wor den benut. Fraai Het resultaat mag er zijn. Door het eens saaie hooiland slingert nu een soort rivier. De oevers zijn vlak tot zeer vlak, maar hier en daar ook be trekkelijk steil waardoor ze door de waterstroom worden afgeknaagd In het circuit bevindt zich ergens een extra diepe en ruime plek, waar zand kan bezinken dat in de bovenloop is losgespoeld. Door de aanleg van de rel wordt de totale situatie veel natter dan vroeger Want de rel is minder diep dan de oude sloten en mede door drie houten keerschutten (stu wen) wordt het waterpeil hoog gehou den Het aangelegde water heeft een totale lengte van 600 meter waarbij de hoogte verloopt van 2,16 naar 0,43 meter plus NAP. Een verval dus van 1,73 meter. Mocht het waterpeil na sterke regenval erg hoog worden, dan kan een overstort worden geo pend waardoor het teveel naar de sloot wordt afgevoerd. „Het enige dat nu nog moet gebeu- Een 44-jarige vrouw ontdekte begin mei dat uit haar huis aan de Maricoweg geld was verdwenen Het was met de eerste keer dat ze geld miste. De politie stelde een onder zoek in en hield in het weekend een 19-jarige jongen uit Den Burg aan, die vaak bij de vrouw over de vloer kwam Hij bekende de diefstallen en had tevens stereo-apparatuur ont vreemd. Hij zei het geld nodig te hebben om zijn drankschulden bij verschillende horecazaken te kun nen aflossen. In totaal had hij 2800,- gestolen. ren is de aanleg van paden in de omgeving We zijn bezig dat finan cieel rond te krijgen", aldus Arnold Rotteveel die als groepsleider aan het Maartenhuis is verbonden en in het bijzonder is belast met de zorg voor boerderij en tuin. In hoeverre het ter rein voor ..iedereen" toegankelijk moet worden, is nog punt van discus sie De vroeger bij het Maartenhuis werk zame Peter van Vliet die met het idee voorde duinrel kwam, heeft zich des tijds laten inspireren door het Tureluurprojekt van Staatsbos beheer De nu aanlegde rel past in een keten die nog volop in opbouw is. De nu gegraven slingerende water loop komt bij de Bosrandweg uit op de waterpartijen die de familie Schuyl van hotel Tatenhove heeft aangelegd en maakt vervolgens verbinding met de afvoer in natuurstijl die het water schap in 1992 heeft gemaakt bij appartementencomplex Bosch en Zee aan de Pontweg. De plannen die Staatsbosbeheer heeft met het Alloo passen in deze opzet. Ook hier wordt een rel aangelegd die aansluit op wat nu tot stand is gebracht ebben wethouder Eelman-van 't Veer en haar ambtenaren traad opzettelijk verkeerd geïnformeerd of niet? Volgens isportschutters wèl. De besturen van De Eilandschutters iSportschietvereniging Texel beschuldigen de gemeente •n „creatief boekhouden". Hierdoor zou een voorstel over vervanging van sportzaal De Ferrever een stuk gunsti- !r klinken, waardoor de kans groot is dat het vanavond in raadsvergadering wordt aangenomen. sporthal gebouwd in de richting van OSG De Hogeberg. Verlaging Financieel deugt het voorstel van de PvdA c.s. niet, stellen de sport- schutters. Ze constateren dat de netto investering kunstmatig is ver- dit voorstel, ingediend op ini- 'isf van de PvdA en gesteund WCDA, GroenLinks en D66, er- wkomt, vrezen de schutters dat e®n multifuntioneel schiet- ntrum wel kunnen vergeten. De noemde fracties, die een kleine 'dsmeerderheid hebben, willen aanbouw aan sporthal Ons "degen. Bij de financiële onder- dwing van dit voorstel hebben zich door de gemeentelijke afde den welzijn en bouwzaken laten viseren. De schutters constate- i echter dat een bedrag van 02.000,- wordt „rechtgebreid". Pleiten voor uitstel van het be nt zodat alle benodigde informa- groep dronken overkanters sd donderdagavond tegen acht 'huisgehouden in de Weverstraat n vrijgezellenfeest werd luidruch- voortgezet op straat en door een 'atetrap sneuvelde een raampje een bedrijf De politie was er snel fch" ®r waren ooggetuigen, maar "doden de daders niet worden n'erhaald. tie nog eens goed op een rijtje kan worden gezet. Het PvdA-plan is gebaseerd op eer dere discussies over de vervanging van De Ferrever Tijdens een commissievergadering op 16 april j.l. in de openbare bibliotheek bleek dat de meeste fracties het minderheids standpunt van wethouder Nel Eelman steunen. Als enige collegelid vindt zij een aanbouw van Ons Genoegen de beste oplossing. Daarin is voor de sportschutters geen ruimte, maar wellicht krijgen die onderdak in de nieuwe accommodatie van VV Texel '94 als deze club naar de oude Boys- velden verhuist. „Het streven van boog- en vuurwapenschutters naar een geza menlijke accomodatie leidt tot een kostenplaatje, dat het budget voor vervanging van De Ferrever te boven gaat Bovendien was daarbij uitge gaan van de huidige gebruikers van die zaal. De vuurwapenschutters ho ren daar niet bij", zo staat in het PvdA-voorstel. Uitgegaan wordt van een gymzaal van 21 x12 meter met toestelberging Deze nieuwe ruimte wordt aan de Piet Zoon is uitgeroepen tot „VVD'er van het jaar 1996" in Noordholland. Dat werd gistera vond bekendgemaakt tijdens een vergadering van de partij in zaal De Posthoorn in Schagen Daar bleek ook dat de naam van Zoon voorkomt op de „groslijst" van kandidaten voor de Tweede Ka mer. Het bestuur van de ondercentrale Kop van Noordholland liet weten de kandidatuur van Zoon vol te ondersteunen en hoge verwach tingen van hem te hebben De Texelse gemeentesecretaris heeft zich de afgelopen jaren doen kennen als een actief lid van Provinciale Staten. Het VVD- bestuur roemde hem om zijn ken nis van vele onderwerpen, de bereidheid om die kennis te de len en „het uitdragen van de liberaliteit". Zoon verzorgt onder andere lezingen en cursussen. Gisteravond nam hij een wissel beker in ontvangst. laagd van ƒ487 957,- naar 385.300.-. De aanbouw van 21x12 meter is dus ƒ102.657,- goedkoper geworden, terwijl de jaarlast hetzelfde blijft. Raar, vonden de schutters, die aan het graven sloegen en al snel op iets verdachts stuitten. Het bedrag van 102.657,- blijkt pre cies overeen te komen met het ver schil tussen lineaire afschrijving en afschrijving op basis van annuïteit. De gemeenteraad wil lineaire afschrij ving, omdat de lasten voor de ge meente dan na een aantal jaren lager uitvallen. Bij annuitaire afschrijving blijven de kapitaalslasten over een lange periode gelijk. Drukfout „Tijdens de op 16 april gehouden vergadering vroeg Erna Eelman (VVD) of de financiering inderdaad op basis van annuïteit was berekend. Na ruggespraak met chef-ambtenaar G. Praamstra antwoordde wethouder Eelman dat dit moest berusten op een drukfout omdat de jaarlast 36.601 ,- was berekend op basis van een li neaire afschrijving Uit onze bereke ning blijkt echter duidelijk dat de wethouder de commissie onjuist heeft geïnformeerd De kapitaalslasten waren wèl op basis van annuïteit be rekend", zo reageren de schutters. „Opvallend is dat bij het PvdA-voor stel op basis van lineaire afschrijving een jaarlast in dezelfde orde van grootte, nl. 36.603,- wordt berekend Om op vrijwel dezelfde jaarlast uit te komen, was het dus nodig om de oorspronkelijke netto investering met ƒ102 657,- te verlagen In deze tijd van inflatie en stijgende prijzen geen voor de hand liggende aanpassing We kunnen dan ook met anders con cluderen dat we hier te maken heb ben met een voorbeeld van creatief boekhouden." Bizar Volgens de schutters Is dus door de gemeente naar een lager bedrag toe gewerkt. „Bizar dat dit op het ge meentehuis gebeurt. Dit lijkt op sjoemelen om een voorstel door de raad te krijgen. Door het lagere be drag lijkt er meer ruimte voor èn een aanbouw bij de sporthal èn een mul tifunctioneel sportcentrum Maar dat geld is er niet", briest de boze schut ter Willem „de Sjeik" Bakker Hij wijst erop dat de netto bouwkosten uitko men op ƒ218,- per kubieke meter. „Daar wil geen aannemer voor bou wen." Met vijf andere bestuursleden van beide schietverenigingen probeert Bakker al maanden de politiek op andere gedachten te brengen In een ingezonden stuk elders in deze krant laat ook voorzitter Henk „de Baron' Witte van De Eilandschutters zich met onbetuigd Nadat de reactie van de sport schutters zondagavond op de kabel krant was verschenen, kwam er met een een reactie uit politieke hoek Raadslid Pieter de Groot van D66 meldde dat de ƒ102.000,- lagere in vestering inderdaad van ambtelijke zijde is berekend. Het bedrag was als volgt opgebouwd: ƒ42.000,- wegens stijging fonds rationeel gebouwen beheer plus vervallen onderhoud sportzaal De Ferrever en 60.000,- wegens het vervallen van een afsluit bare kleedruimte voor de boogschut ters. „Maar in het gebouw van 21x12 me ter was helemaal geen plaats voor de boogschutters Die moesten naar Lees verder op pagina 5 Een 19-jarige automobilist uit Den Helder raakte vrijdagmorgen op het Schilderend een geparkeerde auto. Hij reed door, zonder zich om de schade te bekommeren. Maar getui gen waarschuwden de politie, waar door de man kon worden achter haald. Hij bekende en kreeg een proces verbaal TV-ontvanger gestolen. Een 66- jarige Duitse die de televisie in haar caravan aan de Bosrandweg wilde aansluiten, kreeg geen beeld Onbe kenden hadden de mast waarin de satellietschotel was bevestigd, naar beneden gehaald. Ze hadden het ontvangstgedeelte meegenomen. (Advertentie) Het laatste woord over de windmo lens is nog niet gezegd. De fractie van D66 in Provinciale Staten pleit ervoor dat Gedeputeerde Staten agrariërs Vlaming en Boersen in polder Het Noorden alsnog toe stemming moeten geven voor de bouw van windturbines. Gedepu teerde Friso de Zeeuw (energie) liet weten dat GS welwillend tegenover de plaatsing van windmolens staat. Toezeggingen voor opname in het bestemmingsplan buiten gebied deed de bestuurder echter niet. Het windenergiebeleid op het eiland werd aangekaart door Statenlid G. Le Belle (D66), die in een motie voor meewerking aan de windmolens pleit. De motie kon om procedurele rede nen echter niet in behandeling wor den genomen. Tijdens de Staten vergadering in Haarlem op maandag werd wel over het windenergiebeleid gesproken. „GS hebben altijd zwaar getild aan de autonomie van gemeenten waar dit de plaatsing van turbines betrof vindt Le Belle. Hij verwijst naar het positieve advies van de provinciale hoor- en adviescommissie. D66 bepleit dat Provinciale Staten (PS) in de nota „Plaatsingsmogelijk heden windenergie hebben inge stemd met grote windturbines met een hoogte van 60 tot 65 meter." Volgens De Zeeuw is het een misver stand dat GS er een andere mening over windenergie op na houdt dan PS, dat overwegend positief tegen over turbines zou staan. Gedepu teerde Tielrooy (VVD) liet zich op Texel onlangs echter weinig positief uit over windmolens op het eiland Ditmaal hield Tielrooy (ruimtelijke or dening) zich op de vlakte. Simon Vlaming put vooralsnog weinig hoop uit de discussie. „Ik denk dat de vastewal er meer profijt van heeft dan Texel." Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: BEELD EN GELUID D( (UROFESf MNCrf NSM CIAUST IK licht op de zojuist voltooide duinrel achter het Maartenhuis bij De Koog. (Foto's Hnrry do Graal)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1