m Oude trekkers op Pinksterevenement Pianist inspireert koor en solisten Geboortgolf in natuurgebied I 100 jaar De Sterke tractoren binden de strijd aan Gevarieerd voorjaarsconcert Agenda Kijken mag, aankomen niet f TEXELSE^ COURANT bedrijvigheid La Morena nu een sjiek restaurant Ingrid van Lubek naar EK duathlon ^at ik zeggen wou... M teso 100 Jaar Dennen Concert, disco en nachtzwemmen in luilaknacht Doorgaan toch Nova Zembla twijfelachtig DINSDAG 13 MEI 1997 Henry Kuijper heeft het roer om gegooid. Zijn bedrijf La Morena in De Cocksdorp is veranderd van een trendy café in een stijlvol res taurant. Volgens de eigenaar was de oude opzet niet meer rendabel. De nieuwe formule sloeg meteen aan: ,,De eerste week zaten we elke avond volaldus Kuijper. Vijf jaar geleden verbouwde Kuijper de voormalige herberg De Hoop tot grand café. Kosten noch moeite wer den gespaard om er wat moois van temaken. .Over de prachtige inrich ting kregen we veel complimenten. Maar. zeiden de mensen er vaak bij, deze zaak had eigenlijk in Amsterdam of Utrecht moeten staan. Inderdaad bleek er op Texel te weinig publiek voor La Morena was alleen op te brengen dankzij Bella Vista (de pizzeria aan de overkant van de straat die eveneens eigendom is van Kuijper, red.) Toen drie jaar geleden een serre werd aangebouwd, ontstond ruimte om een hapje te eten. ..We zijn voor zichtig begonnen met een kleine kaart. De ruimte was echter te klein om als restaurant te fungeren Re den om nu het café om te bouwen. Een bar werd opgeofferd, waardoor binnen 34 gasten aan tafel kunnen. Samen met de serre kan La Morena nu ongeveer 80 eters tegelijk ontvan gen. Vier koks en het bedienend per soneel onder leiding van Esther Blij- dorp zorgen dat de gerechten op tafel komen. De zaak mikt op een breed publiek De a la carte prijzen zijn iets boven het gemiddelde. ,,maar daarvoor krijgt men vers, veel en gevarieerd te eten", met kruiden op smaak ge bracht door chef-kok Justin Kranen burg Op de kaart prijken o a. veel Texelse produkten, een maandelijks wisselend menu, zelfgemaakte Itali aanse bollen en 80 soorten pannen koeken Ingrid van Lubek is afgereisd naar Polen, waar ze komend weekend zal deelnemen aan het Europees kam pioenschap duathton (fietsen en hardlopen). Vrijdag moet ze zich pro beren te plaatsen zondag is de wed strijd. De Texelse atlete toonde zon dag haar goede vorm tijdens een loop over 3 km op de atletiekbaan van Leiden, waar ze met haar Utrechtse club Hellas van de partij was Ze ein digde na twee landelijke toppers als derde in de scherpe tijd van 10.02 minuten. Step on sledge oftewel het publiek als ballast op de slee achter een oude trekker De trekker trekwedstrijden zijn onderdeel van het Pinksterevenement dat zaterdag en zondag wordt gehouden (archetioto) Restaureren en instand houden van oude techniek. De verzame laars van Oude Trekker- en Motorenvereniging (OTMV) raken er niet over uitgesproken. Zaterdag en zondag, tijdens het grote Pink sterevenement op het terrein tus sen De Koog en Den Burg, etaleren de liefhebbers hun historische pronkstukken. Publiekstrekker is zondag de trekker trekwedstrijd, waarbij tractoren tot 1.500 pk vanaf 9.00 uur hun krachten meten. Vijf hectare terrein heeft de OTMV bij afslag 14 van de Pontweg afgehuurd voor het zevende Pinkster evenement Even was het spannend, want door het frisse voorjaar dreigde de grasoogst van veehouder Gerard Witte (Phoenix) nog niet van het land te zijn. ..Daar ziet het nu wèl naar uit", aldus een opgetogen OTMV-voorzit- ter Simon Stark, die met andere vrij willigers er maanden aan voorberei dingen in heeft zitten Op het terrein zijn komend weekend 150 historische tractoren te bezichtigen, waarvan de helft afkomstig van de vastewal Daarnaast zijn er oude motorfietsen. auto's zien. en landbouwwerktuigen te Locomobiel Blikvangers zijn de oude dors machine, aangedreven door een locomobiel, de oude wals van water schap Texel, de oude Thomassen- motor uit het gemaal en diverse an dere stationaire motoren Verder worden demonstraties gegeven met modelboten en zijn miniatuur- vliegtuigen te bewonderen Ook voor kinderen is er het nodige vertier, zo als een draaimolen, strobalen en traptrekkers. In en rond de grote feesttent is voor de bezoekers een natje en een droogje verkrijgbaar Voor bezoekers met de auto is er ruimschoots parkeergelegenheid. Programma Na de opening zaterdag om 12.00 uur door wethouder Schilling, starten om 13.00 uur de behendig heidswedstrijden voor chauffeurs Rond dit tijdstip starten ook de trek ker trekwedstrijden met de oude trek kers. die vanaf 15 pk onder de motor kap hebben. Om de kracht te testen Een half uur voor het concert nam pianist Jan Lenselink even het re pertoire door met het Texels Christelijk Mannenkoor. Dit „aftas ten" bleek voor de geroutineerde begeleider voldoende om zowel het koor als de solisten Marijke Witte en Rob Manse in de NH kerk van Den Burg naar een puike pres tatie te stuwen. De inbreng van de vleugel, geleend uit De Linde boom, gaf menig nummer extra vaart en sfeer mee. „Lenselink trok iedereen mee. Hij speelde zo vol vuur. dat ik soms dacht dat hij in de vleugel zou verdwij nen...", lachte Marijke Witte na afloop De Texelse sopraan keek met plezier terug op de duetten met Rob Manse. De bas-bariton uit het mannenkoor: „We oefenen voornamelijk thuis met een bandje. Dan ontbreekt toch het gevoel Tijdens het optreden was het er wel, mede dankzij de pianist die voor veel schwung zorgde." De van tv bekende Lenselink was 's morgens teruggekeerd uit het buiten land en meteen doorgereisd naar Texel Toch kwam hij niet helemaal onvoorbereid naar het eiland, want vorig jaar vergezelde hij het koor op een toernee door Canada Bepaalde liederen stonden toen ook al op het programma In Canada zongen de Texelaars echter samen met leden van andere Nederlandse koren. Volgens Lenselink maakte het man nenkoor het zich zaterdagavond niet makkelijk. „Het koor zingt veel a capella. Dat is moeilijk en leidt gauw tot onzuiverheden Toch klonk het redelijk goed. Ook durven ze lastige negro spirituals aan." Met een selectie van deze Ameri kaanse liederen sloot het mannen koor het religieus getinte optreden voor de pauze af. De spirituals klon ken wel mooi. maar met swingend. Pas met de piano erbij in het afslui tende „Jacobs Ladder" sloeg de vonk over. Terecht werd dit -al eens eer der uitgevoerde- lied op het eind als toegift nogmaals ten gehore ge bracht. Een ander hoogtepunt van voor de pauze was het indrukwekkende „The Creation". Als een organist die alle registers opentrekt zweepte dirigent Martin de Visser zijn koor op tot een bombastische finale, waarna een spontaan applaus de beloning was. Marijke Witte, met het ontroerende „Sei stille dem Herrn" en Lenselink, met een improvisatie op klassieke thema's, brachten de toehoorders verder in de stemming. Na de pauze toonde het mannenkoor voor het eerst de stijlvolle nieuwe vesten en strikjes, een outfit die pri ma aansloot bij het frivolere tweede gedeelte Luchtige liefdesduetten van Witte en Manse, een musicalmedley van Lenselink en het aanstekelijke Glory Halleluja" van het koor met Marijke Witte maakten het voor- jaarsgevoel -ondanks de harde regen buiten- helemaal compleet. Frans Hopman wordt publiek uitgenodigd op de sleep (step on sledge) plaats te nemen. Een défilé van oude trektoren. moto ren, etc gaat om 15.00 uur van start. Leden van Hondenclub Texel demon streren rond 16,00 uur wat er met oefening van hun viervoeters is te bereiken. De zaterdag wordt om 16.30 uur met trekkerbehendigheid afgesloten Zondag Zondag domineert het spektakel Zo'n vijftig Texelse landbouwers tes ten tijdens de trekker trekwedstrijd de kracht van hun tractoren. Voor een eerlijk gevecht zijn de machines inge deeld in zwaarteklassen. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Simon Stark. Aansluitend komen - buiten deel name - enkele opgevoerde boeren- trekkers aan de start, die met turbo's of grote brandstofpompen zijn uitge rust. Echt spektaculair wordt het als de chauffeurs van de twaalf specials de motoren starten. Het betreft zelf gebouwde machines met een enorm vermogen De trekkers zijn opge voerd met motoren uit legertanks ol vliegtuigen. Als brandstof worden benzine, methanol en superdiesel gebruikt. Drie van deze krachtpatsers beleven zondag hun vuurdoop. Ze moeten zo snel mogelijk een sleep met een gewicht van zo'n 25 ton over de honderd meter lange baan zien te trekken. De machines ontwikkelen grote snelheden De pauze om 15.00 uur wordt opgeluisterd door een de- filé van oude machines. Dinsdag 13 mei De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis Publiek is welkom Rechtstreekse uitzen ding door Radio Texel. Om 20.00 uur komt in d'Ouwe Ulo de afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel bijeen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Mathilde", om 16.00 uur „Re turn of the Jedi" en om 20.30 uur „The English Patient". Woensdag 14 mei In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Mathilde", om 16.00 uur „Re turn of the Jedi" en om 20.30 uur „The English Patient". Donderdag 15 mei In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uurDante's Peak' Vrijdag 16 mei Gedeputeerde H.S. de Boer is vandaag op Texel voor de opening van het fietspad langs de Limiet- weg en de heringerichte Dorps straat in De Koog. In Klif 12 te Den Hoorn speelt de „Fanfare van de eerste liefdes nacht" Aanvang 21.00 uur, toe gang 20,-, vriendenprijs ƒ15,-. „Dante's Peak" is opnieuw te zien in Cinema Texel om 19.00 en 21 30 uur. Zaterdag 17 mei In zwembad Molenkoog en Time Out is het luilaknacht. Vanaf 04 00 uur is in het jongerencentrum een concert van Deluge en So What. In het zwembad is disco en nacht- zwemmen. Op beide lokaties wordt tegen de ochtend een ontbijt geserveerd. Vroege vogels kunnen vanaf 5.30 uur meedoen aan de excursie „Ontwakend duin". Een boswach ter leidt de deelnemers door De Muy De tocht duurt ongeveer twee uur. Info en opgave bij EcoMare, tel. 317 741. Vandaag, morgen en overmorgen wordt op het land van Gerard Witte aan Pontweg het Pinkster evenement van de Oude Trekker en Motorenvereniging gehouden, waarop de Ford Capri Club Noord holland acte de présence zal ge ven. De liefhebbers komen naar Texel met een groot aantal Ford Capri's van het type I en II (ge maakt in Duitsland) en het type III (gemaakt in Engeland). Filmliefhebbers kunnen bij Cinema Texel terecht voor „101 Echte Dalmatiërs" (14 00 uur), „James and the giant peach" (16 00 uur) en „Dante's Peak" (19.00 en 21.30 uur). Van 10.00 tot 12.00 uur wordt bij De Cocksdorp een wadexcursie gehouden. Deelname kost/il opgave bij EcoMare, tele: I j 317741. De Texelse Muziek- en ftl school houdt van 10.15 tot I uur open dag in dorpshuis d'ol Ulo in Den Burg. Teso maakt extra afvaa (halfuursdienst) op vrijdag 16 tussen 8.35 (afvaart Texel) met 20.05 uur (afvaart Den der). Ook op zaterdag 17 maar dan van 8.35 (afvaart TeAji tot en met 15.05 uur (atvaani tl Helder) De afvaarten op vrijdag van 1( uit Den Helder en 13.35 uur Texel zijn echter uitsluitend stemd voor het vervoer van vaarlijke stoffen. Wachttijden. Vrijdag wordt mi Helder tussen 13.00 en 21.00 een wachttijd van een half uun wacht. Hoogwater te Oudeschil 9a Di 13 13.16 Wo. 14 1.00 en 13.56 Do. 15 1.50 en 14.46 Vr. 16 2.50 en 15.45 Za. 17 4.07 en 16.45 Zo. 18 5.34 en 18 16 Ma. 19 7.00 en 19.10 Di. 20 8.00 en 19.54 Aan het strand is het ongeveer eem eerder hoogwater. De zon komt lin op om 05.50 uur en gaat onder 21 20 uur. 14 mei eerste kwartier. 16a doodtij. komt waarschijnlijk omdat wt een aantal dieren hebben derd." Hij vindt de pony's noj 80 2g 6 c is L a|_ Wie Texel heeft bezocht en de natuur heeft beleefd, is voorgoed verloren Het eiland blijft lokken. Dat geldt nog sterker voor iemand die 55 jaar geleden als leerling bij de Staat (het woord stagiaire was toen nog niet uitgevonden) op Texel werkte bij Staatsbosbeheer Zo iemand volgt de ontwikkelingen in beleid en beheer van het bos met verwach tingsvolle twijfel. In het huidige computertijdperk moet alles zo snel. Waarschijnlijk zit hem dat in de leeftijd: nostalgie maakt plaats voor ratio. Was vroeger de natuur iets dat de mens overkwam en waarvan hij afhankelijk was, tegenwoordig wordt de natuur gemaakt waar en hoe de mens vindt dat dat gewenst is. Hoe dan ook: als respect voor en kennis van natuurlijke processen maar het uitgangspunt Is. De eerder genoemde leerling van de Staat was bijzonder verrast door een foto uit 1942 in de Staatsbosbeheer- uitgave over De Dennen, waarop is te zien hoe stobben met handkracht worden gerooid om de bakkers van brandstof voor hun ovens te voor zien. Op die foto wordt hij weliswaar aangeduid als een „onbekende leerling" en wordt zijn naam ten onrechte toegekend aanG. Bnnksma, die tijdelijk de zieke boswachter Epe verving, maar het is ook al zo lang geleden. Trouwens, de naam Piet Visser klopt en de enige die op de foto werkt is niet „waarschijnlijk" Henk Bakker: het Is de echte! Het was leuk om na zoveel jaar iets te lezen over het wel en wee van De Dennen en ik hoop er nog vele toekomstige jaren van te mogen genieten De leerling H. (Henk) J. Bos Den Haag. Nieuw leven in de lente. Het voor jaar is toch altijd een idyllisch jaar getijde. Behalve jonge lammetjes huppelen in de Texelse natuurge bieden inmiddels acht Hooglander kalfjes en drie Exmoorveulentjes rond. Bewonderen mag, maar op afstand. In het zuidelijk duingebied. De Geul en De Bollekamer grazen Schotse Hooglanders en Exmoor-pony's. Dat bevalt wonderwel: de dieren eten de ongewenste vegetatie op, zodat an dere grassen en plantjes een kans krijgen. Vorige jaar werden al enkele kalfjes en veulens geboren, waaruit blijkt dat de dieren zich thuisvoelen op het eiland Dit jaar kwam het eerste kalfje al in februari. „We verwachten zo'n twintig kalveren en ongeveer acht veulens", vertelt Benno Bakker van Donatus, die de grazers in de gaten houdt. „Het is altijd lastig om precies te zeggen hoe veel er komen." Afgelopen najaar is de Hooglanderstier bijtijds uit de kudde gehaald, om te voorkomen dat jonge koeien zouden worden gedekt. Vanaf tweejarige leeftijd zijn ze ge slachtsrijp. „We streven erna alle kalveren in het voorjaar te laten ko men De laatste verwachten we nu in juni Dat is omdat een koe ongeveer drie maanden nodig heeft om weer in conditie te komen. Kalft-ie pas in au gustus en het is een droge zomer, dan gaat het dier veel te mager de winter in." Geraamte De bedoeling is om op Texel de na tuurlijke leefomstandigheden van de Hooglanders en Exmoor-pony's zo- Rob Manse en Marijke Witte zongen zaterdagavond een paar aanstekelijke duetten. (Foto Frans Hopman) veel mogelijk na te bootsen. In de ruige Engelse gebieden waar de die ren thuishoren, gebeurt het wel dat wegens slechte omstandigheden zwakke koeien of pony's sterven. „Of ze komen na de winter als een ge raamte uit de bergen Zover laten we het hier niet komen, al is het wel nor maal dat ze in de winter flink op hun vetreserve interen", aldus Bakker. In het najaar worden alle dieren bij elkaar gedreven voor een gezondheidscontrole. Dan worden tevens de „overtollige" pony's en koeien uit de kudde gehaald Meestal betreft dat de dieren die een jaar oud zijn. Bijvoeding, zoals in de overkantse natuurgebieden wel ge beurt, is op Texel niet nodig geweest. „Ze waren in januari dikker dan in november", vertelt Bakker. „Maar dat In de nacht van vrijdag op zaterdag is het luilak Herrieschoppers doen er echter beter aan Time Out of zwembad Molenkoog te bezoeken, daar op beide lokaties vanaf 04 00 uur leuke activiteiten worden gehou den ledereen, ongeacht leeftijd, is welkom en meedoen kost mets. In Time Out verzorgen de bands Deluge en So What non stop live muziek In het zwembad kan de hele nacht worden gezwommen met onderwaterverlichting Speciaal voor deze gelegenheid is het water een graadje warmer dan normaal. Daar naast worden tekenfilms vertoond, is er disco en kan jeugd vanaf 5 jaar zich uitleven op een klimwand. Op beide lokaties staat tegen de ochtend een uitgebreid luilakontbijt klaar UCIU. I lij VIIIVJl UC O liutj der" dan de Hooglanders „ft p den zich helemaal perfect ins: omstandigheden." De pony's en koeien lopen kaar heen, maar trekken zichl van elkaar aan Ook niet van <fc| delaars, die zich via paden do: leefgebied kunnen begeven S bosbeheer waarschuwt echts dat enige afstand van de jong ren in acht moet worden ge „Het zijn geen tamme dieren, geen kwaad bij. Ze zijn niet agn maar moederdieren zullen hun verdedigen als wordt geprobes kalfje of een veulen te aaien", Erik van der Spek. Hij weetvs van mensen aan de overka zelfs geprobeerd hebben hun de rug van een koe te zettenv maken van een foto. „Wel op Texel nog nooit ongelukl had. Maar het gebeurt wel ei iemand schrikt als een moe een dreigende houding aans Afstand houden is het parool Initiatiefnemer Piet Hein La» Bergen wil nog niet van afste ten. Maar de kans is groot d tocht van de kotter TX 36 „Jr Toon" naar Nova Zembla di niet doorgaat. Tot dusver ii niet gelukt voldoende spons» voor de onderneming los Is gen. Het plan was om 26 juli naarh I land in de Noordelijke Ijszeefe trekken en een kunstwerk te pb op de plek waar ooit het „Bel* Huis" van Willem Barentsz si» Dat sponsors niet over de bru men komt volgens kunstenaail mede omdat de plannen rijkefi werden gelanceerd. De meestel I derde bedrijven hadden hun sorbudget toen al voor anders einden bestemd. Daarom is del dat het volgend jaar wel lukt. g] Mogelijk wordt de opzet anders en komt het tot een lijk project met de Russen Krentenboompje. Een lust voor het oog tijdens de bloei is de krentenboom. De soort is afkomstig uit Noord-Amerika en is veel in de naaldbossen van Drenthe aanplant om de vertering van de naalden te bevorderen. Meestal blijft het een struik, maar de plant kan ook uitgroeien tot een 20 meter hoge boom. Vooral langs de Okusrichel en het Priesveld, tussen Jan Ayeslag en Fonteinsweg, is de witte kantrand van de bloeiende krenten een feestelijk gezicht. Ook langs het natuurpad De Mient, startpunt Monnikenweg, staan verschillende krentenbomen tegen. Staatsbosbeheer heeft er één gemarkeerd, langs de korte route. 100 Jaar geleden was Texel kaal. In 18! werd begonnen met de aanplant van dennen. Daarmee was tevens de naam van het bos geboren: De Dennen. Maai die vlag dekt allang de lading niet meer Tal van boomsoorten zijn er te vinden. In deze rubriek wordt er telkens eentje uitgepikt. In de herfst is de krent een aantrekkelijke plant voor mens en dier rijpe blauwzwarte vruchten zijn niet giftig en smaken uitstek- Vogels wachten vaak niet tot ze rijp zijn. In de Tweede Wereldoo' werden de vruchten wel gedroogd en in krentenbrood verwerkt Decoratief zijn de takken van de boom ook Na de zomer neme1 bladeren al snel markante herfstige kleuren aan. Bij zonder is dat de in Nederland groeiende soort krent in Ameri het wild niet meer voorkomt. Doordat de mens daar het leefge* heeft veranderd is de boom door andere soorten verdrongen. Da' het feit dat 'onze' krent het aantrekkelijkst bloeit en daarom naai' is meegenomen, is de soort toch behouden gebleven.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2