Cjroen cZwartsJexels in het harL, 3rote kans op fietspad De Waal-Oudeschild N' 80 procent huisjes Sluftervallei weg Extra huizen Cocksdorp, Den Hoorn en Oosterend d Ontmoetingscentrum achter De Gollards Lucratief bezoek gedeputeerde De Boer RvS kan nog roet in eten gooien Stark Texel bv eestgedruis rond Dorpsstraat en ieuwe fietspaden Duitse jongen trekt pistool VERDER IN DIT ummer Canadese bevrijder houdt zwak voor Texel 2 Weergoden leven mee met 0TMV 5 Provincie wil rotonde bij Akenbuurt Vijftig jaar SV de Koog CV0 sponsorloop •fr Galapremière voor jongerenfilm Geen woonhuizen op bedrijventerreinen Geen goedkope woning voor oud-Texelaars J\orszel Fiets Wegpiraat Opvallende heli Verkoop ander vakantieproject op handen 1 Motor in brand Brommerrijders onder invloed Verhoogde zebra in plaats van brug TEXELS E^COURANT Restaurant Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv srkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. BONNEMENTSPRIJS ƒ55.65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 11.55 '15 SEPTEMBER 1887 - NR 11182 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 kans op een fietspad langs de Laagwaalderweg tussen Waal en Oudeschild is flink toegenomen. Gedeputeerde nde Boer zwaaide vrijdag tijdens zijn werkbezoek aan stel nadrukkelijk met de geldbuidel, 's Morgens had hij in aarlem te horen gekregen dat de provincie voor dergelijke ojecten nog een „potje" van twee miljoen gulden beschik- ar heeft. De Boer adviseerde de gemeente daarom zo snel ogelijk een plan in te dienen. d! binnenzak van de provincie- stuurder bevond zich ook een timet een toezegging voor een bsidie van zeven ton, bestemd het fietspad langs de urtorenweg. 's Morgens had de nmissie wegen, verkeer en ver- rhet licht definitief op groen tel en aan het eind van de dag blijdde De Boer wethouder en Schilling ermee. De twee ble- het goed met elkaar te kunnen den. Op de tandem bereden ze fonkelnieuwe fietspad over de west verbinding" te voltooien via Zaandammerdijk en Laagwaalder weg. De wethouder ontvouwde een in drie delen geknipt plan: een fietspad langs de Zaandammerdijk (ƒ1,2 mil joen), langs de Laagwaalderweg ten noorden van De Waal (ƒ650 000,-) en langs de Laagwaalderweg tussen De Waal en Oudeschild (ƒ3,2 miljoen). Dit laatste traject is vooral nodig uit ilS-jarige jongen uit Bremen (donderdag op de Nikadel een jtigmeisje uit Haarlem met een [«stool bedreigd. Het meisje f Wenen en waarschuwde de s, die de jongen aanhield en iracht naar Den Helder. pngeren maakten deel uit van «schoolgroepen die op een cam- in 0e Koog verbleven. Tijdens bezoek aan EcoMare, eerder op dag, waren de jongelui elkaar al eiigekomen, waarbij over en weer eigende opmerkingen waren ge- aW. Op de Nikadel kwam het tot confrontatie. De jongen fietste op meisje in. Ze ontweek dit en gaf ikse trap tegen het wiel. Daarop te de jongen, trok het wapen, e op het meisje en sommeerde te knielen en excuses aan te ben Ze koos echter het hazenpad iep rechtstreeks naar de politie, zijn aanhouding bekende de 18- iejongen. Hij verklaarde het pis- ter bescherming bij zich te dra- daar hij in zijn woonplaats al tele keren in elkaar was geslagen, proces verbaal opgemaakt we bedreiging en illegaal wapenbezit. Het bordje Dorpsplein hangt al, nu nog even een iep planten. V.l.n.r De Boer, Agter en Poster in actie. (Foto Frans Hopman) Broers? Nee, wel twee goedgemutste bestuurders. Wethouder Schilling (links) en gede puteerde De Boer tonen hun aandenken aan het startsein voor het fietspad Vuurtoren- weg. (Foto Frans Hopman) mede Pinksterdag was het on gelijk of het toch nog een Me stranddag zou worden, ie lietstocht leek een goed al- hilief. Rond het middaguur de zon door de bewolking. "P, in de korte broek op het 1 dei Bii Horntje vormde zich 'e hle van vertrekkende loeris- 1. die het al voor gezien hiel- ft Jammer. Met het windje in hiig vlogen we buitenom langs dr/k Prachtige vergezichten e' het drooggevallen wad en !l"ig andere fietsers. In het ""den was het véél drukker en Wal we geen hond bij ons had- !l>. betraden we met een gerust 'heen paviljoen om onze dorst lessen. De terugtocht tegen dd onder de duinen langs is ie heel 'ander verhaal. Dom. dom! Verkeerde dag. ver- 'eide tiipi pvaf een ch-uktg en een ongemanierd gedrag j" voornamelijk jeugdige fiet- "s Vier rijen dik. er was geen Women aan Dat kan toch a"ders. Ons favoriete ver- veimiddel voor Texel? De fiets! Horszei Limietweg en samen gaven ze het startsein voor de werkzaamheden langs de Vuurtorenweg. Eerder op de dag nam De Boer de ver nieuwde Dorpsstraat in De Koog, waaraan de provincie drie ton heeft meebetaald, officieel in gebruik. Voorzichtig stelde Schilling voor om, nu het Limietpad klaar is, de „oost- Tijdens een snelheidscontrole bij de Dorpsstraat in De Koog is dinsdag middag een automobilist geklokt die 102 km reed, terwijl daar een maxi mum van 50 km geldt. Hij boft, want er werd op kenteken bekeurd. Dat betekent dat de boete van ƒ480,- in de vorm van een acceptgiro per post naar hem toegaat. Was de man staande gehouden, dan had hij zijn rijbewijs moeten inleveren. Van de overige 443 passerende automobilis ten kunnen 39 een bekeuring ver wachten Een bijzondere helikopter deed het marktbezoek dinsdagmorgen opkij ken De Chinook CH 47 D met zijn dubbele rotor maakte een rond|e bo ven Den Burg, na een groep mare chaussees voor een oefening te heb ben afgezet op de Joost Dour- leinkazerne. De heli van de lucht mobiele brigade heeft Soesterberg als thuishaven. oogpunt van verkeersveiligheid. Al leen al afgelopen |aar zijn er op de bochtige weg verschillende ernstige ongelukken gebeurd. ,,lk ben over tuigd van het nut van gescheiden verkeersstromen. Daarom blijf ik me inzetten voor de aanleg van fietspa den", aldus Schilling. Plan maken De reactie van De Boer klonk haast enthousiast. Voor een fietspad De Waal-Oudeschild kan de gemeente 50% subsidie krijgen uit het fonds utilitaire fietspaden „Voor dit jaar zit daar 3,3 miljoen in. Momenteel zijn er slechts twee aanvragen van sa men één miljoen. Vanmorgen vroeg de commissie zich af of er misschien te weinig behoefte is en er gingen zelfs geluiden op om het fonds op te heffen. Dat zal niet gebeuren, vol gend jaar bestaat deze pot nog. Maar Texel doet er verstandig aan om een besteksklaar plan te maken en dat zo snel mogelijk aan te melden." De kersverse voorzitter van de Waal der dorpscommissie, Rob Lutke Schipholt, wist niet wat hij hoorde. „Dit hadden wij niet verwacht. Onze vreugde is onbeschrijflijk!", sprak hij, een liefdesdrankje van de 80-jarige Waalder Gert Coevert overhandi gend Desgevraagd vertelde De Boer dat de subsidie kan oplopen tot 70%, als gebruik wordt gemaakt van de „ge bundelde doeluitkering". Deze bij drage voor kleine infrastructurele pro jecten is ook uitgekeerd voor het fietspad langs de Vuurtorenweg. Hij waarschuwde echter voor teveel op timisme. „Er kunnen nog meer aan vragen komen. Wij moeten dan een afweging maken." Lees verder op pagina 5 In Oosterend mogen de komende jaren op bescheiden wijze woningen worden gebouwd. Dat schrijft de provincie in een brief die deze week bij de gemeente binnenkwam. Dezelfde toezegging geldt voor Den Hoorn en De Cocksdorp, al kan een uitspraak van de Raad van State voor deze dorpen nog roet in het eten gooien. De provincie reageerde op een ver zoek van de gemeente om in de buitendorpen huizen te mogen bou wen. Gedeputeerde Frans Tielrooy (ruimtelijke ordening) liet onlangs op Texel al doorschemeren zich hiervoor sterk te willen maken. De verschillende raadsfracties rea geerden dinsdagavond tijdens de vergadering van de raads commissie ROH verheugd op het nieuws. De toezegging is dat Oosterend de komende tien jaar vijftien woningen mag bouwen, wat jaarlijks neerkomt op anderhalve woning. De huizen bouw strookt met de invulling van het streekplan, waarin de provincie toekomstige woningbouw heeft aangegeven. Als lokatie gelden zogenaamde „inbrei-lokaties" ten zuiden van de Cor Bremerstraat en het land ten noorden van deze weg. Om dit mogelijk te maken, gaat de gemeente zo snel mogelijk met grondeigenaar Ploeg om de tafel, die het beoogde terrein in eigen dom heeft. Volgens wethouder Schilling heeft het college nog niet zo lang geleden al gesprekken ge voerd met Ploeg. De ijsbaan is vooralsnog niet in beeld voor wo ningbouw. Inzake woningbouw in Den Hoorn Van de motor bleef slechts een rokende puinhoop over. en De Cocksdorp houdt de provin cie een slag om de arm. GS vinden dat de snelle toeristische groei in de noordkop incidentele woningbouw rechtvaardigt. „Hoewel de woning bouw niet met de letterlijke tekst van het streekplan overeenstemt, me nen wij dat niet wordt afgeweken van de feitelijke bedoeling hiervan Het aantal van elf huizen (in tien jaar) blijft binnen de norm van vijf procent uitbreiding en wordt gefaseerd uitgevoerd. Den Hoorn mag van de provincie de komende tien jaar twaalf extra wo ningen bouwen De nieuwe huizen mogen het beschermd dorps gezicht niet aantasten. Dirk Terpstra (PvdA) onderschrijft die opvatting „We moeten ervoor waken dat we niet de karakteris tieke gaten in het dorp gaan vullen Wethouder Schilling: „Den Hoorn is juist ontstaan door het vullen van gaten." Een schorsingsverzoek in een an der gemeente dat momenteel dient bij de Raad van State, en dat be trekking heeft op de interpretatie vrijheid van het streekplan, kan voor de Durpers en de Hoornders nog roet in het eten gooien. Bij een posi tieve uitspraak moet de gemeente een nieuwe, zwaarder procedure voeren. „Maar als dat schorsings verzoek niet wordt gehonoreerd, zijn we weer een stapje verder", hoopte Schilling. Zodra de RvS zich op vrij dag 30 mei heeft uitgesproken, start de gemeente met een plan van aan pak. Zijn motor maakte een raai geluid en daarom gaf een 34-jarige man uit Wuppertal zaterdag op de Rommel pot in Den Hoorn maar even flink gas. Een hevige klap werd gevolgd door een steekvlam, waarna de Honda al snel in lichterlaaie stond. Pogingen van toestromende kampeerders van camping Loodsmansduin om de mo tor met emmers water uit een naast gelegen slootje te blussen pakten averechts uit De brandweer was er snel, maar een narokend chassis was al dat de hevig aangeslagen „leer- iTaio Tessa van Daaleal duivel Testte. Van de 250 bungalows op vakantiecentrum De Sluftervallei die door Landal Green Pares in september te koop werden aange boden, zijn er inmiddels 200 ver kocht. Ongeveer een kwart is in handen van Texelaars, aldus Marcel Coltof. De onroerend-goed- verkoper liet doorschemeren bin nenkort met de verkoop van een nieuw project op Texel te starten. Welke dat is wilde hij niet zeggen. Hoewel Coltof tevreden over de ver koop zegt te zijn, draait hij er niet omheen dat het beter had gekund „We zijn in een lastige tijd begonnen Vrijwel gelijktijdig startte concurrent Gran Dorado met de uitpondmg van huisjes in Zandvoort en Port Zèlande. In één klap kwamen er 2 000 huisjes op de markt. Gezien de vraag van beleggers is dat toch wel aan de ruime kant." Coltof vraagt ƒ169.000,- (VON) voor een bungalow Om de aantrekkings kracht te verhogen garandeert Landal Green Pares een rendement van 7,5 procent over twintig jaar Volgens Coltof is inmiddels rond een miljoen gulden aan reclame gespendeerd. Vorige week werd in een grote adver tentie in het Noordhollands Dagblad de aandacht op de verkoop in de Sluftervallei gevestigd. Welk Texels vakantieproject bin nenkort in de verkoop gaat, wil Col tof niet kwijt. Hij ontkent dat het om bungalowpark De Vogelmient in De Koog gaat, dat ook eigendom van Landal Green Pares is. „Er is voor gekozen dat in eigen beheer te houden." In de luilaknacht maakten veel brom fietsers ongenadig veel herrie. Daar naast bleken een 24-jarige jongen uit Den Burg en een 19-jarige Oude schilder ook ruim teveel aan Bacchus te hebben geofferd. Ze werden aan gehouden in de Dorpsstraat in De Koog en kregen na een blaastest een flinke prent. Zorgcentrum Texel wil een ontmoetingscentrum aan de ach terzijde van De Gollards bouwen. Wegens de kosten wordt afge zien van een brugverbinding naar Jan Dirksoord. In plaats daarvan wil men een verhoging in de weg, voor een veilige over steek van de bewoners van het woonzorgcomplex naar het verzorgingstehuis. De Jonker straat blijft open voor (vracht verkeer, alleen versmalt de weg zich tot één rijstrook. De raads commissie ROH adviseerde dinsdag positief over het plan. Het nog te bouwen royale ont moetingscentrum biedt extra recreatiemogelijkheden voor bewo ners van De Gollards. Tevens is de ruimte een denkbeeldige verbin ding met het nieuwe woonzorg complex Jan Dirksoord. De grote zeshoekige ruimte staat ook open voor de bewoners hiervan. Omdat het ontmoetingscentrum strijdig is met de bestemming van de grond, moet die via een artikel 19-proce- dure worden aangepast. Het plan betekent dat de Jonkerstraat ter plaatse ingrijpend wordt aangepast. Het deel tussen beide centra wordt voetgangersgebied, dat ook toe gankelijk is voor gemotoriseerd ver keer. De rijstrook onderscheidt zich door een andere kleur van het voet pad. Ook de verhoogde oversteek krijgt een andere kleur en werkt als verkeersremmer. 8 en w reppen vooralsnog niet over een verplichte snelheidsbeperking. Erna Eelman (VVD) maakte zich zorgen over de kosten van de her inrichting. „Het is duur en het ren dement is laag.volgens Jaap Vla ming (GroenLinks) valt het met de kosten wel mee. „De straat moet toch worden opgeknapt." De ove rige fracties waren positief over het voorstel. Uitvoering van het plan betekent dat het vrachtverkeer niet via de Willem van Beierenstraat wordt omgeleid, zodat aanpassingen hiervoor ach terwege kunnen blijven (Advertentie) Cjrttt CWrt Jov/i m W ktrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: uitgeverij

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1