Cjrom 2wartsjexels in het hart rtikel-19 en subsidie lodig voor uitbreiding ariniers komen ver het water w Nu: NIOZ kampt met ruimtegebrek een heli's tussen cats Resistente Texla naar ontwikkelingslanden? Teso: vertraging loket Den Helder neemt af II CELSE^COURANT ^/y/// SS3223S1 VERDER IN DIT mmer Ballet-uitvoering met erotische lading 2 Sterke keuring van 10-jarige geitenclub 5 Schapendeskundigen EG op excursie 5 Rondje Texel: de voorbereidingen 7 Spannende dag OSG-ers na high-schoolbal 7 Zonder rijbewijs de sloot in Oud-Texelaar overleden na ongeval Woensdag uitspraak over skatepark Nog 550 aanslagen OZB niet verstuurd Deuk door snel dalende slagboom IrICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11187 DINSDAG 10 JUNI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Jtraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS LnEMENTSPRUS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 f A wil meer laboratorium- en rruimte. Of de gewenste uit- ig doorgaat is echter de Dat hangt ervan af of de liegever over de brug wil De gemeente lijkt geen I te vormen: b en w willen erking verlenen aan de be- le artikel-19 procedure. Vol et Nioz gaat het initiatief het nemen van een sreidingsbesluit zelfs uit van tieente. izgebouw bestaat uit verschil- ilokken', die niet allemaal even i|n Sommige, waaronder het ebouw, bestaan uit drie bouw- De overigen hebben één of ouwlagen Het plan van het etreft een verdieping op een itnu één laag telt. itemming biedt verschillende lingsmogelijkheden, maar wat izwil overschrijdt de maximale nerkante meter die voor die oogte geldt. Het college vindt t erg, omdat er geen bebou- an grotere hoogte dan het al :ige ontstaat. De feitelijke wordt 6,44 meter en de aan- dijk zal de bebouwing groten- ian het zicht onttrekken. vindt de uitbreiding lo- lezien de toename van activi- in het Nioz. De aanwezigheid wetenschappelijke instituut its belangrijk voor Texel ge- dat er geen uitbreiding van het bebouwde oppervlak plaatsvindt, wordt de raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid voorge steld volgende week akkoord te gaan met het voeren van de artikel-19 pro cedure. Initiatief Het Nioz maakt zelf enigszins pas op de plaats ,.We hebben voorzichtig gepolst of er mogelijkheden zijn, want we kampen echt met ruimtegebrek. Maar we zijn nog in de eerste fase van voorbereiding. De wens om uit te breiden bestaat echter al een paar jaar. Met name de toename van de wetenschappelijke activiteiten, de groei van het aantal tijdelijke project medewerkers, promovendi en postdocs en het ruimtebeslag van grote geavanceerde apparatuur maakt uitbreiding wenselijk. De ge meente reageerde positief', vertelt Marieke J Rietveld namens de Nioz- directie. „Pas als we een goed gefun deerde aanvraag hebben zal die aan de subsidiegever worden voorgelegd met het verzoek om de financiën be schikbaar te stellen voor verdere uit werking van de plannen." Volgens mevrouw Rietveld is tijdens een overleg met de gemeente uitslui tend informatief gesproken over de uitbreidingswens „Het voorberei- dingsbesluit is een initiatief van de gemeente. Wij hebben alleen ge vraagd of er belemmeringen zouden bestaan in verband met het bestem mingsplan." ■gebouw bestaat uit blokken nten wel, maar niet uit de De mariniersoefening die ond wordt gehouden bij paal nigszins gewijzigd. De man orden niet afgezet met heli- s, maar met boten. Dit geeft r problemen voor eventueel zige catamarans voor de om Texel. (Advertentie) 9"" Tgultjmll la ba! hun. J, i bezorgers verspreiden JJJJ aag met de Texelse ant folders van: De aanvraag voor de oefening wekte verbazing bij de gemeente, al werd wel toestemming gegeven. Dat ge beurde nadat overleg was gepleegd met de organisatie van de Ronde, die vandaag nog geen catamarans ten zuiden van paal 17 zou neerleggen. Naar aanleiding van de berichtgeving over de marinierslanding heeft de werkgroep Landschapszorg een be zwaar ingediend. De werkgroep vindt het met kloppen dat de militairen oe fenen in gebieden die de bestemming „strand" en „duingebied" hebben. „De landing gebeurt niet op de plek waarop het nieuwe bestemmingsplan buitengebied het militair medegebruik wil toestaan. En in de vrijstellings bevoegdheid wordt ook niet gerept over militaire oefeningen op die plek ken", aldus Adriaan Dijksen namens Landschapszorg. Claims De werkgroep wil van de gemeente weten of ook vergunning is verleend voor andere militaire activiteiten, dan alleen de landing. „Zo |a, dan is dat in strijd met het bestemmingsplan buitengebied, ook al betreft het ver plaatsingen via bestaande paden Het past geenszins in de „extensieve recreatie" die wat betreft menselijke activiteiten in dit gebied is toege staan." Dijksen merkt op dat het mili tair gebruik van gebieden op zuidelijk Texel in het recente verleden even eens in strijd was met dit bestem mingsplan. „Maar naar aanleiding daarvan claimt defensie in het nieuwe ..Goedemiddag met het Nioz. Een uitbreidingsplan zegt u? Ach nee. daar is geen sprake van. Er is wel eens hardop over gedacht, maar daar bleef het bij. Maar van wie hebt u dat eigenlijk?" ..Hallo, met de gemeente Inder daad. wij zijn bezig met een voorbereidingsbesluit voor het Nioz. Het gaat om een verdieping extra Er is zelfs een delegatie van het college wezen kijken. ..Dit is het Nioz. Ach. u weer. Ja. één van onze medewerkers schijnt bezig te zijn geweest met dat uitbreidingsverhaal, maar hij is nu met vakantie. De directie? Nee hoor. die weet van niets. Er is heus niets officieel, het is zo maar een ideetje. ..Dag. met de gemeente U bent bezig met dat Nioz-plan hè? Wij zijn gebeld door de directie van het Nioz. Er is wat verwarring. Tja. er schijnt alleen maar een beetje globaal geïnformeerd te zijn naar de mogelijkheden door een medewerker Nee. dat wist de directie niet. Niet het publice ren waard hoor. ..Met het Nioz U houdt wel vol, zeg. Een voorbereidingsbesluit? Staat het in de openbare stukken van de raadscommissie ROH? Dat was niet de bedoeling. Het ligt allemaal wat gevoelig, ziet u. ,,De gemeente hier. Inderdaad, we realiseerden ons na uw tele foontje dat het in de commissie stukken stond. We hebben even naar het Nioz gebeld of het moest worden teruggetrokkenDat hoefde niet. ze zouden alle par tijen inlichten. Het is alleen lang niet zeker of het plan ook wordt uitgevoerd. Dus heel hard is het niet. Maar we gaan toch alvast de procedure doorlopen Voor het geval dat. begrijpt u.. door voorbijgangster Tessa Blom, die onder de motorkap van de gecrashte Ford Escort rook vandaag zag ko men, zodat het leek alsof de wagen brandde. Het moet waterdamp zijn geweest die ontstond door het con tact tussen de hete motor en het slootwater. Tessa haalde hulp van de naburige boerderijcamping van de De brandweer bezig met het bevrijden van de onfortuinlijke jonge chauffeur Een 20-jarige Texelaar raakte vrijdagavond met een van zijn broer geleende auto van de Hemmerkooi en kwam in de berm- sloot terecht. De wagen botste daar tegen een dam en werd totaal vernield. De jonge chauffeur had geen rijbewijs. Zijn kwetsuren le ken ernstig, maar bleken in het zie kenhuis mee te vallen. Hij is inmid dels weer thuis. De oorzaak van het ongeval is ondui delijk. De bestuurder die om half acht uit zuidelijke richting kwam, is in de flauwe bocht nabij de kruising Drie huizen rechtdoor gereden, zodat hij via de berm in het water belandde. Het ongeluk bracht een flink legertje hulpverleners op de been want de melding was nogal alarmerend. De in de sloot gereden auto zou in brand staan terwijl de chauffeur er nog in zat. Daarom kwam naast politie en ambulance ook de brandweer met de hulpverleningswagen naar de plaats des onheils. Het alarm was geslagen (Foto Harry de Graaf) familie Kikkert, zodat spoedig men sen ter plekke waren met brandblus ser en een koevoet waarmee het klemmende portier van de auto werd geopend. De brandweer haalde de jongen uit de auto, waarna hij naar het Gemini-ziekenhuis werd ver voerd. De 48-jarige melkrijder Jos van Heer waarden is zondagmiddag om het leven gekomen bij een ongeval. De oud-Texelaar raakte, waarschijnlijk door een uitwijkmanoeuvre, naast de Noordzijperweg in Wieringerwaard. Zijn vrachtwagen kantelde en kwam ondersteboven in een diepe sloot te recht. Omstanders deden pogingen de chauffeur te bevrijden, maar dat lukte pas nadat de gealarmeerde brandweer arriveerde De traumaheli werd gewaarschuwd en na behande ling werd de man in kritieke toestand per ambulance naar het MCA in Alkmaar vervoerd. Daar overleed hij later aan zijn verwondingen. Omdat de exacte toedracht van het ongeval nog met helemaal duidelijk is zoekt de politie getuigen. Woensdag doet de arrondissements- rechter in Alkmaar uitspraak in het geschil over het skatepark. De rechts zaak is aangespannen door de erven van mevrouw Kuip, die vinden dat hun woning aan de Elemert door de jeugdvoorziening in waarde is ge daald. De oorzaak schuilt volgens hen in de overlast die het park op de oude tennisbaan veroorzaakt. De gemeente heeft aangekondigd maat regelen te nemen. Als het geluid wordt gedempt, mag de voorziening er wat de raad betreft blijven. Voor- en tegenstanders (vertegenwoordigd doormr. Frantzen) ontmoetten elkaar vrijdag in de rechtszaal in Alkmaar Parkeergarage. Er is het college niets bekend over plannen om een parkeergarage te bouwen bij het ter rein van Grisnigt in Den Burg. Enkele bestuurders hebben echter al te ken nen gegeven er niet afkerig tegen over te zullen staan als een dergelijk voorstel wordt ingediend. Hoewel de automatisering van de kaartverkoop door Teso de meeste kinderziektes te boven is, werkt het nieuwe computersysteem nog niet helemaal honderd procent. Vertra gingen aan het loket in Den Helder komen echter steeds minder voor, constateert de veerdienst, die het aantal klachten als „zeer beperkt omschrijft". Zorgen over oponthoud in Den Hel der tijdens het hoofdseizoen waren voor twee automobilisten die regel matig het Marsdiep oversteken on langs aanleiding voor een onderhoud met Teso. Volgens Teso-woordvoer- der Jan Bloem zijn hun zorgen met gerechtvaardigd. „Er hebben zich inderdaad wat aanloopproblemen voorgedaan. Bijvoorbeeld het tijdro vende inwisselen van oude knip- kaarten. Als meerdere exemplaren tegelijk moeten worden omgeruild, geeft dat vertraging. Daardoor vertrok plan veel grotere gebieden. Straks claimen ze het hele Texelse strand." Dijksen wijst erop dat ter hoogte van paal 16 precies de grootste Texelse stormmeeuwkolonie grenst. „In het verleden hebben we na veel overleg weten te bereiken dat wegens deze vogels zo min mogelijk wordt gevlo gen tijdens de Ronde om Texel. Als de oefening met helikopters wel was doorgegaan, was dit resultaat in één klap teniet gedaan door een andere hevige verstoring toe te staan." Landschapszorg vindt het „zeer on gelukkig" dat de gemeente toestem ming heeft gegeven, terwijl enkele natuurorganisaties een beroep heb ben lopen bij de Raad van State te gen de uitbreiding van de bestem ming militair oefenterrein en het mili taire medegebruik van natuurgebie den en stukken strand. „Het lijkt ons niet terecht dat dergelijke activiteiten worden geaccepteerd in een gebied waarvoor een procedure loopt tot aanwijzing van Nationaal Park", be sluit Dijksen. de boot soms enkele minuten later dan volgens de dienstregeling. Maar we zien dat met het verdwijnen van de oude knipkaarten de vertraging zienderogen afneemt. Verder raken de verkopers beter vertrouwd met de nieuwe apparatuur en vormen tech nische haperingen steeds meer een uitzondering Vuurproef Vuurproef was volgens Bloem de Nog steeds hebben 550 belas tingbetalers de aanslag van de onroerend-zaakbelasting (OZB) niet ontvangen. Ondanks een toe zegging van wethouder Poster in de vorige raadsvergadering is de gemeente er niet in geslaagd de resterende aanslagen al af te ron den. Het is nog onduidelijk wan neer dit wel zal lukken. De hertaxatie van panden blijkt nog problemen te geven. De exacte hoogte kan in deze gevallen niet wor den vastgesteld omdat gegevens ontbreken. Kadastrale wijzigingen - bijvoorbeeld ontstaan door verkoping van een deel van het perceel- en ver bouwingen die door de taxateurs ten onrechte met waren geregistreerd, vormen de hoofdmoot Een extern bureau is nog bezig met de verwer king. Volgens gemeentelijke woordvoer ders wordt met man en macht ge werkt aan de OZB-afwikkeling. Twee medewerkers van de afdeling grond zaken zijn er continu zoet mee. Voor de behandeling van de enorme hoe veelheid bezwaarschriften is zelfs tij delijk extra personeel ingehuurd. Betaling wordt alleen op verzoek op geschort. Bij de 550 personen die nog geen aanslag hebben ontvangen, gaat de gemeente niet over tot auto matische afschrijving. drukke vrijdag vóór Pinksteren. „Toen konden we met vier loketten het vervoersaanbod goed aan." Vol gens Teso zijn er zwaarwegende ar gumenten om op de ingeslagen weg voort te gaan „We weten nu exact hoeveel passagiers er aan boord gaan. zodat de veiligheidsmarges niet worden overschreden." De auto matisering geeft ook een weten schappelijk inzicht in het ver voersaanbod en het gebruik van de „kmpkaart" Een te vroeg dalende slagboom op de veerhaven in Den Helder veroor zaakte zondagmorgen schade aan het dak van een Texels voertuig. Vol gens Teso kon dat gebeuren omdat de slagbomen niet van electrische beveiligingen zijn voorziën. De veer dienst zal de schade vergoeden. Van alle Nederlandse aardappel rassen is de Texla het best bestand tegen de beruchte aardappel ziekte. Hij hoeft niet bespoten te worden en is daarom aantrekkelijk voor biologische landbouw. Ook volkstuinders die liever geen gif spuiten, leggen veel belangstelling aan de dag voor dit door Gelein Jansen ontwikkelde ras. Belang stelling uit een heel andere hoek manifesteerde zich zondag, toen 22 buitenlanders op Texel waren om alles over de Texla te verne- Het waren mensen uit Bangladesh, Cuba, Egypte. Ethiopië, India, Iran, Lesotho. Nepal, Pakistan, Roemenië Sri Lanka. Thailand en Turkije. Ze nemen deel aan een drie maanden durende aardappelcursus, die wordt gegeven aan de Landbouwuniversi teit van Wagemngen. Dat gebeurt in het kader van ontwikkelingssamen werking, dus met „geld van Pronk". De bedoeling is dat de deelnemers aanvullende kennis vergaren op het gebied van produktie, opslag en se lectie van aardappelen, wat van groot belang is voor de voedselvoorziening in de genoemde landen. De beruchte aardappelziekte is voor veel van die landen een nog grotere bedreiging dan voor Europa, omdat het een schimmelziekte is die vooral onder vochtige en warme omstandig heden de kop opsteekt. Om dat te voorkomen moet dus gespoten wor den wat afgezien van de milieu aspecten voor veel boeren in ontwik kelingslanden te kostbaar is. Een resistente aardappel zou dus een uit komst zijn Of de Texla-aardappel om die reden ooit een opmars in de derde wereld zal maken, valt niet te voorspellen want daarbij spelen vele andere fac toren een rol Maar de bezoekers, vooral de Cubanen en Roemenen onder hen, waren zeer geïnteres seerd De groeiende Texla-aardappelen werden bekeken op het land van Bert Keijser in Ongeren. Daar is ook een proefveld met nieuwe rassen die met de Texla zijn gekruist Een handicap was de stromende regen. Meer dan 35 millimeter water binnen 24 uur had het land in een moeras veranderd. Alvorens Texel te veriaten dineerde het gezelschap in strandpaviljoen paal 33 en maakte ook nog een robbentocht. De deelnemers aan de aardappelexcursie moesten In stromende regen een eind door de vette modder baggeren om de resistente (maar niet zo productieve) Texla te zien groeien in Ongeren.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1