(jroen ThwartsJexels in het L 1-2-3-regeling ter discussie OSG spil in aanpak agressief gedrag fr i Rechter: skatepark mag open blijven N jeugdraad gooit knuppel in hoenderhok -JJ orszel Wie? Straatlantaarns schakelden niet in "V Grote vlaai voor biggest cat race Beton voor geruisloze piramide VERDER IN DIT ummer •fr Big band swingende uitsmijter Taptoe 2 •fr Record: alle VWO-ers Hogeberg geslaagd 5 Laatste nieuws over Ronde om Texel 5 Warnaar toert over de nieuwe golfbaan 7 Aanleg fietspad Vuurtorenweg verloopt vlot Jaap van Groenigen districtshoofd SBB TEXELSE^COURANT ■GERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11188 VRIJDAG 13 JUNI 1997 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jrtstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ■ONNEMENTSPRIJS/55.65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS/1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 1-2-3-regeling voor sluiting van café s staat ter discus- i. De regeling zou onder .toeristen tot verwarring leiden ivat veel Texelse uitgaanders en horeca-ondernemers ■treft mag de één worden geschrapt. Buurtbewoners van lés lijken de regeling te willen handhaven, evenals bur- meester Van Rappard. Leerlingen van 5 VWO gooiden lens de jeugdraadsdag woensdag de knuppel in het hoen- hok. Met acht tegen zeven stemmen besloten ze na een igvergaderen ƒ2.500,- te besteden aan een enquête over 1-2-3-regeling. ïWO-leerlingen klommen woens- 5 een dag op de stoel van de aeenteraadsleden. Het werd een jdie burgemeester Van Rappard snel zal vergeten. Het nobele sen om de jeugd te interesseren rde (lokale) politiek, eindigde in ibesluit dat duidelijk zijn voorkeur had Als handhaver van de open de orde toonde hij zich tijdens de ijadering geen voorstander van jedige herziening van de 1-2-3- pSng „Die is namelijk gebaseerd ten besluit dat door een meerder heid van de politiek is genomen. Jul lie zijn hier niet bevoegd die regeling nu aan te passen", probeerde hij de gelegenheidsraad een andere rich ting uit te duwen. De leerlingen herinnerden Van Rappard echter aan het politieke fo rum 's morgens, waaruit ze afleidden dat de raad wèl genegen zou zijn de regeling te herzien Notitie ,,ln theorie is het een prachtige rege ling, maar in de praktijk blijkt het niet goed te werken", reageerde Dick Drijver (Texels Belang) op vragen van de OSG-leerlingen Drijver baseerde zich op signalen van met name horeca-ondernemers. Of de bewo ners van Den Burg Centrum er het zelfde over denken is echter de vraag. Texels Belang heeft er daarom nu nog geen officieel standpunt over, maar verzocht het college onlangs wel een notitie over de 1 -2-3-regeling op te stellen. Slechte zaak „Een slechte zaak voor het toe risme", aldus Pietqr de Groot (D66). Hij constateert dat veel badgasten de 1-2-3-regeling niet begrijpen Volgens hem kan de sluitingstijd zonder nega tieve gevolgen naar een later tijdstip worden verschoven. Goede afspra ken met de horeca en toezicht door deze branche staan volgens De Groot garant voor een gecontroleerd eind van de uitgaansnacht. Erna Eelman (VVD) vindt dat gezien de onduidelijkheid voor toeristen de één m -M» de echte raadsleden zich in het politieke debat verdiepen, wisselen scholieren standpunten uit. will niet voor een ouwe lui i'den versleten. Dus moet je «michtig zijn en niet meteen nepen dat het vroeger allemaal 'el beter was. Volwassen 'worden in de zestiger jaren, irrf/e voortdurend achter eb door het idee dat alles maar uw kunnen en dat onze ve- toagzaamheid bijzonder groot De huidige, politiek correcte fading vraagt om meer orde en telmaat Tolerantie is mooi, fererzi/n wel grenzen. Terecht 'aken we ons zorgen over toe kende agressie en vanda- tme bij de Tesselse jeugd 0e- 'el> bet een kleine minderheid en 111 bet allemaal wel mee Ver- 'Lustend genoeg om met des- aadigen en hulpverleners een "leenkomst te beleggen Opval- W is het verbaal geweld (een 'de bek) en vernielingen, vooral 'de winter Willen wij niet ingrij- of durven we niet en kijken fer de andere kant op7 Zoals die jeugdige fietsers die op mountainbikes door de Sferstraaf scheuren en ge trokken voetgangers 'schreeuwen of ze stront in ogen hebben We staan er- ten kijken ernaar ..Ze" doen rn'ks aan' Wie begint? Horszei Op heel Texel was het dinsdagavond op straten en langs wegen zeer don ker omdat de openbare verlichting niet in werking was gekomen Oor- zaak was volgens Energie Noord OSG De Hogeberg kan een centrale tijd en inspanning Naar aanleiding rol vervullen bij de aanpak van agressief gedrag van de jeugd op Texel. Die conclusie trok wethouder Nel Eelman (Welzijn) gisteravond na afloop van een bijeenkomst over jeugd en agressief gedrag in De Lindeboom waarbij verschillende sprekers het woord voerden. Om de jeugd op jonge leeftijd te behoeden voor strafbaar gedrag, wil de politie in het basisonderwijs schoolklassen adopteren. Door agenten periodiek les te laten geven op scholen ontstaat er een betere band tussen kinderen en politie, aldus de heer De Visser, die bij de politieregio Noord-Holland belast is met jeugdzorg. Hij hield op de bijeenkomst een inleiding over de opzet van een databank voor jeugdige wetsovertreders, de zogenaamde „boefjesbank". Verder gaf hij informatie over het lespakket „Doe effe normaal", dat aan basisscholen wordt uitgereikt. Agressief gedrag, zo weten docenten en medewerkers op de OSG, kan zich uiten in vele vormen, onder andere pesterij. In enkele gevallen is dat op school behoorlijk uit de hand gelopen. Die zijn met succes aangepakt, maar het vergde wel veel daarvan ontwikkelde de OSG een draaiboek waarmee in nieuwe gevallen slagvaardiger, zorgvuldiger en daadkrachtiger kan worden opgetreden. Diefstal tijdens de pauze in winkels is een andere groepsuiting. Na overleg met winkeliers en politie, is de school een project gestart om dit te voorkomen. Uit preventief oogpunt zijn ook programma's aangepakt ter bestrijding van ongewenst agressief gedrag of verslaving, maar er staan ook sancties op dit gedrag. Gezien de kennis en de ervaring van de OSG verwacht wethouder Eelman dat andere instanties die met jeugd hebben te maken, hiermee hun voordeel kunnen doen. Er wordt ook gedacht aan een meldpunt voor de jeugd. „Er is veel overleg nodig tussen verschillende organisaties", concludèerde ze aan het eind van de zitting in De Lindeboom. De vraag in hoeverre agressiviteit onder de jeugd op het eiland tot ongewenste situaties leidt, kwam niet aan de orde. Landelijk gezien daalt de criminaliteit, maar het aandeel van jongeren daarin lijkt toe te nemen, met name onder meisjes. Op Texel lijken de problemen met de huidige generatie echter niet van grote omvang V.l.n.r. An Daman. Barry Faber, Anja van der Meer en Ronald Biesboer hebben wel trek in een .stukje" vlaai. (Foto Frans Hopman) uit de regeling mag verdwijnen. Een andere mening kwam van Cees Hin (CDA): „Ik erger me dood aan de negatieve geluiden over de rege ling Ons bereiken sindsdien veel minder klachten. De nachtrust wordt nu goed in de hand gehouden." GroenLinks pleitte bij monde van Jaap Vlaming ook voor handhaving van de huidige regeling Horeca Horeca Nederland, afdeling Texel ondernam tot dusver geen politieke actie, volgens voorzitter Jook Nauta omdat de standpunten van de par tijen over dit onderwerp niet duidelijk zijn. Op persoonlijke titel laat Nauta weten twijfels te hebben over het be oogde gespreide vertrek van de uitgaanders. „Na enen is het een tijdje doodstil op straat, totdat tegen drieën de kroegen leegstromen." In de laatste beleidsnota pleit de horeca er voor de één uit de regeling te schrappen. Enquête Tijdens het slotdebat liet de jeugd zich door Van Rappard niet tot een ander voorstel verleiden, zoals verbetering van de hygiëne op OSG De Hoge berg of aanpassingen van het skatepark (meer over deze initiatie ven elders in deze krant). Na enig Ze konden 'm amper uit de deur van de bakkerij krijgen. Ofrein- bakkers Barry Faber en Ronald Biesboer bezorgden gister middag bij Paal 17 een vlaai van liefst 85 cm doorsnede. Een aar digheidje voor de vrijwilligers van de Ronde om Texel. ..Had ik laatst beloofd tijdens onze suc cesvolle vlaaienweek". vertelt Biesboer ..De grootste vlaai voor de grootste catamaranrace. riep ik een overmoedige bui. Ach ja. af en toe moet je wat geks doen. Een collega uit het zuiden des lands stelde de vlaaivorm be schikbaar Vannacht zijn we een uur of vier. vijf aan het bakken ge weest en vanochtend is-ie afge werkt. Er zijn heel wat liters slag room in gaan zitten!" De 35 kilo zware, traditioneel Limburgse vlaai werd verder ge vuld met verse zomervruchten, zoals aardbeien, kiwi's en ker sen De dames van de catering. Anja van der Meer en An Daman, mochten 'm als eerste aansnij den. Ze verdeelden de vlaai eer lijk onder de 90 vrijwilligers die gisteren druk in touw waren lobbywerk in de wandelgangen van het raadhuis besloot een krappe meerderheid de 2.500,- die de ge meente voor een project wil uittrek ken, te besteden aan een enquête. Die zal gaan over de wens om de regeling al of niet te veranderen en over het al of met laten rijden van een nachtbus om jonge caféverlaters vei lig thuis te bezorgen Daarbij zullen zowel horeca als bezoekers een om wonenden worden ondervraagd. Van Rappard liet naderhand blijken dat het budget te klein is om een repre sentatief onderzoek te houden. Het jeugdraadproject „Eigen Wijs" (Foto Gerard Timmorman) West een defect in het schakelstation in Anna Paulowna. Het commando systeem dat de verlichting automa tisch inschakelt als de duisternis be gint te vallen, liet het afweten. De fout werd kort na de ontdekking hersteld, zodat Texel later in de nacht alsnog in het licht werd gezet. Aannemer Meijert Boon heeft in opdracht van de Welzijnsstichting gistermorgen de piramide in het Skatepark aan de Elemert volge stort met beton. De maatregel is genomen om de herrie die dit speelwerktuig veroorzaakt te ver minderen. Als blijkt dat het geluid binnen de normen blijft, krijgt het experimentele skatepark een defi nitieve status. Het beton werd aangebracht een dag nadat bekend was geworden dat de rechtbank in Alkmaar had besloten dat het park niet hoeft te sluiten. Het kort geding tegen de gemeente was aangespannen door de erven Kuip. Volgens hen wordt de waarde van de te koop staande woning aan de Elemert gedrukt door de aanwezig heid van het park. Niet spoedeisend Via een verzoek tot voorlopige voor ziening wilde de erven via de rechter afdwingen dat de gemeente het skatepark moet sluiten en op zoek gaat naar een andere lokatie. De rechter oordeelde dat daar geen spoedeisend belang mee is gediend. Een besluit over het al of niet nodig zijn van een milieuvergunning voor het park schoof de rechter door naar de Raad van State (RvS). Volgens de gemeente betreft het een sport inrichting en volstaat een melding. Op z'n vroegst behandeld de RvS de zaak eind juli. Wellicht moet de ge meente een bezwaarschrift van de erven aangaande het skatepark dat door het college met ontvankelijk werd verklaard, opnieuw in behande ling nemen. „Eigenlijk weten we na de uitspraak nog niet veel meer", concludeerde mr Frantzen, raads man van de erven „Het park ziet er wat verloederd uit", concluderen leerlingen uit 5 VWO, die woensdag deelnamen aan de Texelse jeugdraadsdag. Ze doelden op stalen platen met scherpe kanten in de ramp en andere onvolkomen heden. Hun voorstel de omstreden piramide vol te storten met beton kreeg weliswaar met de meerderheid van de jeugdraad, maar werd gister morgen toch uitgevoerd. Als de geluidsoverlast in het park voortaan binnen de normen blijft, is de gemeente bereid meer geld in het skatepark te investeren In totaal is er een budget van ƒ69.000,- beschik baar. staat uitvoerig beschreven in de door de leerlingen geschreven Texelse Jeugdcourant Maricoweg. De raadsleden Pieter de Groot en Jan Koolhof dringen aan op een gedeeltelijk parkeerverbod aan de Maricoweg Zij wezen erop dat de inritten van bedrijven herhaal delijk worden geblokkeerd door ge parkeerde auto's. Wethouder Schilling meende dat de commissie verkeerszaken zich al eens over het probleem heeft gebogen en toen een parkeerverbod heeft afgewezen. Het ziet ernaar uit dat het fietspad langs de Vuurtorenweg nog vóór de bouwvak in gebruik kan worden genomen. Doordat bewoners langs de weg bereid zijn wat méér grond af te staan, is het traject van het pad gunstiger geworden. Alleen daar waar de berm smal is, komt het fietspad tegen de rijweg aan te liggen Het gaat omzo'n 300 meter. De voorbereidingen voor het betonpad van twee kilometer lengte verlopen voorspoedig. Woensdag wordt gestart met het storten van beton. Het verkeer vanaf de Langeveldstraat zal daarom vanaf die dag een week lang via de Stengweg worden omgeleid. Oud-Texelaar Jaap van Groenigen (49) is per 1 juni benoemd als hoofd van het district Texel van Staatsbosbeheer. Hij volgt Roel Klaassen op, die onlangs met de VUT is gegaan. Van Groenigen was van '70 tot '82 op Texel werkzaam bij SBB, onder andere als voorlichtingsmedewerker. Van Groenigen werd geboren in de Prins Hendrikpolder, waar zijn vader een landbouwbedrijf voerde. Na de HBS, militaire dienst en enkele tijaelijke baantjes vond hij werk in Amsterdam Terug op Texel hield hij zich vanaf 1970 onder Maarten Mantje vooral bezig met voorlichtingsactiviteiten. onder andere het scholenprogramma. Samen met Adriaan Dijksen en Wilma Eelman werkte hij aan de rubriek De Witte Lieuw in de Texelse Courant In 1982 werd Van Groenigen districtsassistent natuurbehoud in Schoorl. Na de reorganisatie in 1985 werd hij daar districtshoofd In 1994 verruilde hij Schoorl voor het district Purmerend, om in dezelfde functie weer terug op Texel te komen. Als dlstnctshoofd van SBB is hij belast met de leiding op Texel, maar ook in de regio. Bij de laatste reorganisatie per 1 juni, hebben alle districtshoofden van SBB Alkmaar als standplaats gekregen. Om die reden woont het hoofd van het district Texel voor het eerst sinds de oprichting van SBB in 1899 niet op het eiland. (Advertentie) ujnr* ZjmrLrJüriil Im hél kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Tbxelse Courant een folder van: Aannemer Meijert Boon en z'n medewerkers storten de piramide In het skatepark gisteren vol beton. (Foto Gerard Ttmmeiman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1