Cjroen 2 rwartsjexelsin het L, Hotel met 75 kamers naast zwemparadijs B? Klein fonds geeft loeren speelruimte Rabo sluit kantoren in de buitendorpen Informatieavond op 25 juni Bezuiniging Hogeberg leidt tot banenverlies Fusie Strijbosschooi Durperhonk in studie Doorbraak in ammoniakproblematiek Mobiele dienstverlening vanaf '98 Wethouder wit vrijen in 't hooi TEXELSE^COURANT Meubelmakerij Johan Tromp [aXmiDfQ© I I MJ.SI tf1< OUKANT VERDER TVT IN DIT i\ummer V0C blijft thema WV 2 Medische post maandag open 3 Durpers geïrriteerd over wegwerkzaamheden 5 Volleybaltrainer praat over teambuilding 7 Harry: ha... idee! 7 Jaar voorwaardelijk en ƒ50.000,- voor directeur bedrijf Pelikaan verkocht erste veehouder uit de problemen -J-J orszel Plaatjes VRIJDAG 20 JUNI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ,(kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. jONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd' Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Raboöank Schapenboelen horen bij Texel Maar ze zijn niet meer zo goed inpasbaar in de huidige landbouwmethoden. Vandaar dat menig boet op instorten staat, ondanks de renovatiesubsidie van 70 procent. Een doorn in het oog van CDA-erJan Koolhof, die behoud wil stimuleren door er logiesaccommodatie van te ma ken. Dat leverde hem echter een storm van protesten van de an dere fracties op. die dat fnuikend vinden voor het karakter van de schapenboeten en het omrin gende landschap. Ook wethouder Schilling keerde zich tegen het CDA-plan. Hij wees op de verruimde gebruik smogelijkheden voor boeten, bij voorbeeld het stallen van paar den. ..Koolhof bedoelt geen paardje, maar een paartje. Vrijen in het hooi een nieuw Texel pro- dukt". grapte Peter Bakker van GroenLinks. Dat laatste zag de wethouder wel zitten ..Daar geef ik me voor op", knipoogde hij. De Hoge Raedt Groep (HRG) wil bij zwemparadijs Calluna een hotel bouwen bestaande uit twee lagen en een kap. Het biedt plaats aan 150 gasten, verdeeld over 75 ka mers. Het aantal bedden komt overeen met dat van hotel De Koger Hoop, dat in ruil zal worden gesloopt. Woensdag 25 juni zal de HRG samen met de gemeente de plannen toelichten tijdens een openbare informatiebijeenkomst in dorpshuis De Hof in De Koog, aanvang 20.00 uur. ledereen is daar welkom. Bedoeling is dat het hotel komt ten westen van het zwemparadijs. Vanaf het parkeerterrein gezien aan de rechterkant dus. De HRG, eigenaar van zowel Calluna als vakantiepark EurOase Texel en hotel De Koger Hoop, heeft mede voor deze lokatie gekozen wegens de rustieke ligging. Totaal zijn vijf mogelijke plaatsen op het terrein onder de loep genomen. In een stedebouwkundige visie, die on langs bij de gemeente is ingediend, zijn deze mogelijkheden op een rijtje gezet. De gekozen variant is volgens de HRG de meest optimale. Het col lege van b en w is hiermee inmiddels akkoord. Zodoende is de tijd rijp om met de plannen naar buiten te treden HRG en gemeente benadrukken dat het volgende week een „informele pre sentatie" betreft, dus géén hoorzit ting. Het is nog niet zeker of een bouwtekening van het hotel kan wor den getoond. Weliswaar heeft de ar chitect een schets gemaakt, maar de ideeën bevinden zich nog in een pril stadium. Definitieve ontwerpen zullen woensdag in elk geval niet op tafel komen. Dat gebeurt pas bij de ter- visielegging en die is op zijn vroegst in september. Wél krijgen de bezoekers woensdag een plattegrond te zien, waaruit de ligging van het hotel ten opzichte van de bestaande bebouwing blijkt. Te vens zijn -om een indruk te geven- enkele voorstellen over de „facelift" van het buitenterrein in de plattegrond verwerkt Artikel 19 Voor de nieuwbouw wordt gelijktijdig een dubbele procedure gevoerd Ten eerste gaat het om een aanpassing van het bestemmingsplan inzake de sanering van de rechten van hotel De Koger Hoop Ten tweede is een arti kel 19-procedure nodig omdat thans op het terrein rond Calluna niet mag worden gebouwd. Dit gebied, 't Kerckeland. heeft de bestemmingen dagrecreatie en bos. Verblijfsrecrea- tie is er met toegestaan Dat dit nu wél mag, is een afwijking van het totale gemeentelijke beleid. Nieuwe ontwikkelingen in het buiten gebied worden immers van de hand Lees verder op pagina 5 (Advertentie) (ffMi Zgart/Jirrl i it hé Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: TEXEL augustus 1998", schrijft de school. Gezien de financiële situatie acht de leiding het onverantwoord te wachten op inkrimping van het personeelsbe stand door natuurlijke afvloeiing. Be sloten is dat per 1 januari 1998 twee banen voor het onderwijzend perso neel en twee voor het onderwijs ondersteunend personeel moeten verdwijnen. Tot die tijd worden deze mensen in een overgangs-regelmg geplaatst, het zogenaamde risico dragend deel van de formatie (RDDF) Volgens rector Henk de Vries kan de Lees verder op pagina 5 De meervoudige strafkamer van de Alkmaarse rechtbank heeft de 52- jarige directeur van een Texels loon- en aannemingsbedrijf ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar en een geldboete van ƒ50.000,-. Zijn bedrijf kreeg ook een boete van ƒ50.000. die ook tot de 23 bedrijven behoort, zijn veehouderij beëindigt, komt Hin als eerste in aanmerking voor de depositie-rechten In theorie althans, want het am- momakreductieplan is nog niet offici eel in werking getreden. Nu GS wèl akkoord zijn met de opzet, gaat de gemeentelijke afdeling milieu het plan nader uitwerken. Het definitieve ont werp moet worden voorgelegd aan de gemeenteraad en vervolgens aan de provincie Als iedereen akkoord is, kan het fonds aan het eind van dit jaar actief worden. Nu al staat vast dat de „storting" van Keijser in z'n geheel wordt opge soupeerd door Hin, wiens plannen het meest urgent zijn. Het college heeft deze veehouder overigens al de bouwvergunning toegezegd voor een nieuwe stal. Lees verder op pagina 5 Een beleggingsgroep uit Lemmer heeft hotel De Pelikaan overgeno men Vandaag vindt de notariële overdracht plaats. Het hotel aan de Pelikaanweg nabij De Koog was ei gendom van E. Lobatoen D. van Sijp. Gisteren konden nog geen details over de verkoop worden gegeven. kieperen van melkveehouder Marcel Hin kan dankzij het nieuwe fonds eindelijk ei uitgebreid. de geringe achtergrond de" op het eiland de landelijke i niet voor de extensieve vee- tferij op Texel van toepassing n zijn Dit vertaalde zich in een iedsgerichte aanpak", waarin ■Texelse veehouders gezamenlijk |ïmmoniakfonds zouden vormen n in probleemgebieden konden luit emissierechten putten Alternatief plan tón stuitte echter op bezwaren lender meer de milieu-inspectie, peg met de convenantpartners (Fclo Gerard Timmerman een korting van tien procent toege past, om aan de richtwaarden voor het jaar 2000 te voldoen. Om te kijken of het fonds daadwerke lijk functioneert, stelt de provincie als voorwaarde dat er metingen worden verricht. Indien nodig kunnen dan aanvullende maatregelen worden uit gevoerd. De eerste De eerste boer die kan profiteren van het fonds is melkveehouder Marcel Hin (leperen) uit Spang. Zijn plannen om de veestapel uit te breiden tot zo'n 120 koeien, voldeden wegens de nabijheid van natuurgebied Dijk manshuizen niet aan de milieu-nor- men. Nu zijn buurman Willem Keijser, Rabobank Texel sluit volgend jaar alle vijf bijkantoren. De buiten dorpen zullen voortaan wekelijks met een speciaal ingerichte bus worden bezocht. De dienstverle ning blijft op het huidige niveau. Daarnaast krijgt De Koog de be schikking over twee vaste geld automaten en komt er in De Cocksdorp tijdens het seizoen een mobiele „flappentapDe dorps commissies zijn deze week over dit besluit ingelicht. De bank heeft tot de maatregel beslo ten gezien de forse terugloop van het bezoek aan de kantoren in Den Hoorn, Oudeschild, Oosterend, De Koog en De Cocksdorp. Door de groei van het electronisch bank verkeer komen er steeds minder klan ten over de vloer. De pinpas, electronisch bankieren en de chipknip Lees verder op pagina 5 Het rijdende kantoor van de Rabobank in Heerenveen. Mogelijk komt een zelfde exem plaar naar Texel. Het hof achtte bewezen dat de man bewust leiding heeft gegeven en mede schuldig is aan valsheid in geschrifte Als directeur zou hij feite lijk leiding hebben gegeven aan het voeren van een zwarte boekhouding en een zwarte loonadministratie „Daardoor heeft hij aanmerkelijke schade aan de samenleving aange bracht", aldus de rechtbank. De offi cier van justitie eiste tijdens de zitting twee weken geleden boetes van in totaal ƒ175 000.-. Bij het bepalen van de strafmaat hield de rechtbank reke ning met het blanco strafblad van de directeur. Vanmorgen hebben de directeur en zijn advocaat besloten wegens de hoogte van de boete in hoger beroep te gaan. jetiouders nabij zogenaamde verzuringsgevoelige gebie- nkrijgen zo goed als zeker toch beperkte mogelijkheden «bedrijf uit te breiden. Voorwaarde is wèl dat een col- ja-veehouder nabij een natuurgebied de veestapel in- mpt. De verruiming is het gevolg van een nieuw moniakreductieplan, waarmee de provincie akkoord is i. De landbouw is gematigd tevreden over het be ide compromis. het akkoord tussen gemeente, incieen de milieu-inspectie komt eind aan jarenlang touwtrekken ihetammoniakbeleid. In het ge- varen de toekomstmogelijkhe- '»an 23 veehouderijen nabij ver- rgsgevoelige natuurgebieden, jens de landelijke regelgeving ten die niet uitbreiden. De kwes- af eerder aanleiding tot een cri- ■tesen gemeente en provincie liaadsmeerderheid vindt dat ge presenteerde het college daarom half april een alternatief reductieplan aan de provincie en de inspectie. In dit nieuwe plan vormen de 23 vee houderijen in of nabij verzurings gevoelige gebieden gezamenlijk een ammoniakfonds. Als één van hen de veestapel inkrimpt of opruimt, onge acht of het om schapen of koeien gaat, wordt de verminderde am- momakdepositie (=uitstoot) aan het fonds toegevoegd. „Probleembedrij ven" die willen uitbreiden, kunnen (zolang de voorraad strekt) de beno digde depositie-rechten uit het fonds putten. Overigens wordt daarbij wel '■vorige Texelse Courant telde Br liefst 29 foto'sI Veel brnarangeweld natuurlijk. Op- illend was die lugubere vangst '"oen papegaaienskelet in een "vormde kooi. Dat prikkelt je Wasie Ook in de advertenties Bn vaak foto's die je nieuws- l'ig maken. Wte verkoopt zijn Historische opnamen van dttparen. die zoveel jaar zijn ge- <hwd of nostalgische kiekjes onschuldig ogende kinderen. binnenkort Abraham of ^bnen Het vertrouwde beeld be vijftiger jaren. Stijfjes ge beerd. opgestoken haar. zwa- Mmonturen en vetkuiven. Wij torgissen wie het zijn. Volgend fikrijgen we ..confronterende" lelden van een kunstenaar die II toerisme op Texel en Aruba t*t vergelijken Nou, noui Texel *1 iels mei plaatjes Van het fleemde Verkade-album van WThijsse tol en met Jan '.'e< de bijnaam van een vroe- vermaard fotograaf. Ben be- tok'd wal voor plaatjes het boekend oplevert Horszei Bij het onderzoek naar een oplos sing voor de problemen rond het Eierlandsche Huis en Durperhonk, wordt ook bekeken of het gewenst is de Strijbosschooi in Midden- Eierland bij de nieuwe basisschool te betrekken. Het onderzoek wordt gedaan door een werkgroep waarin alle maatschappelijke gele dingen zijn vertegenwoordigd. een ongezonde discussie", vond ook Dirk Terpstra (PvdA) Ook het CDA. GroenLinks en D66 wilden alle sce nario's die aan een oplossing voorde problemen in De Cocksdorp kunnen bijdragen bekijken. VVD'er Erna Eelman ontbrak Rapportage Het onderzoek naar de nieuwe invul ling, onder voorzitterschap van IPA- ACON Accountants, moet leiden tot een eindvoorstel dat uit verschillende onderdelen bestaal. de (aan)bouw van een nieuwe school, de exploita tie van het Eierlandsche Huis. de ver bouw van het EH en de subsidie relatie tussen gemeente en de Vereniging Gemeenschap Eierland (VGE) als exploitant van het EH. De studie slüit aan op voorgaand onder zoek door het accountantsbureau, waarbij belanghebbenden actief zijn betrokken Hierover is inmiddels een rapportage uitgebracht. Daarin staat het advies de school in Midden- Eierland bij het vervolgonderzoek te betrekken. OSG De Hogeberg ondervindt de gevolgen van het verdwijnen van de zogenaamde overbruggings regeling. Mede door een (tijdelijk) slinkend aantal leerlingen kampt de school komend leerjaar met een tekort van ƒ76.487,61, terwijl in 2000-2001 een verlies van ruim 3,5 ton wordt begroot. Gevolg is dat het personeelsbestand (momen teel ruim 67) met vier medewerkers moet worden ingekrompen. Met de overbruggingsregeling voor de wadden verdween het extra potje van het Ministerie van Onderwijs De omvang van het nadelige effect van de nieuwe ,,lump-sum"-flnanciering. waarbij de school een vergoeding per leerling krijgt, was echter niet te voor zien, rapporteert de schoolleiding in het formatieplan '97798. dat tijdens de raadscommissie welzijn op tafel kwam. Extra nadeel is dat de afdeling „Mode en Kleding" door het ontbreken van leerlingen moet worden gesloten Daardoor houdt de school vijf afdelin gen over, wat te kort is om de voorlo pig toegekende verhoging van de vaste voet vast te houden. Voorlopig staat het nog allerminst vast dat de Strijbosschooi wordt ge sloten. Gezien het aantal leerlingen staat er namelijk niet één Texelse basisschool op de nominatie om te verdwijnen. Mocht het er toch van komen, dat is de Redmer IJskaschool gezien het aantal leerlingen op mid dellange termijn het eerst aan de beurt, oordeelde Corrie Heijnen (Texels Belang) in de vergadering van de raadscommissie welzijn Ze voegde er direct aan toe dat het be slist met haar wens is dat de school in De Waal moet sluiten Toch stemde ze er mee in dat de Strijbosschooi in het onderzoek naar een goed functionerend Durperhonk wordt meegenomen, al is het maar om de voor- en de nadelen van een fusie tegen elkaar af te wegen. „Een discussie zonder Midden-Eierland is De Strijbosschooi in Midden Eierland, straks samen met De Cocksdorp? IFoto Tossa van Daalon) De verplaatsbare „flappentap" die 's zomers in de Koger Dorpsstraat staat, verhuist volgend jaar naar De Cocksdorp. <F°'° T®ssa v*n Oaatèn Ziekteverzuim Ander nadeel is het aanhoudend langdurig ziekteverzuim. ,,Door deze oorzaken neemt het budget voor de formatie sterk af. met name per 1

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1