Cjroen 2warL-Jexels in het harL, Samengaan, maar met behoud van nestgeur" N 1 College accoord met grotere sta-caravans m Christelijke scholen naar volledige fusie Hèg van de snelweg... ontein en akker Topjaar voor de lepelaars Mosselpercelen worden verplaatst „Raadhuis geeft slechte service" VERDER IN DIT ummer Hoornder vrouwen sterk 2 Kruidendokter Kok maakt gel tegen jeuk 2 Weinig belangstelling voor jazz-festival 5 Boogschutters schieten tussen druppels door 5 Van Lubek op weg naar Sydney 2000 7 Inbreker betrapt in restaurant Jeugdige fietsers ernstig gewond Oppositie krijgt informatie over plannen Calluna Reddingboot naar jachtje in nood JJ Vastgoed Beheer koper De Pelikaan „Open schip" op Pieter van Aris GERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11191 DINSDAG 24 JUNI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv iisiraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS itiNEMENTSPRIJS f55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS f 1,55 Redactie, tel, 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel 31 56 39 B g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 School met de Bijbel in Oosterend en de CVO-school in Burg gaan samen. Donderdag viel het definitieve be ttoen de leden van de op dat moment nog afzonder- schoolverenigingen gelijktijdig en unaniem met de einstemden. Er komt één nieuwe schoolvereniging: teniging voor Protestants-Christelijk Onderwijs op "die eind augustus een feit is. mie organisaties (de vereni- lol stichting en instandhou- van scholen met de Bijbel te erend en de vereniging voor ilelijk Volksonderwijs te Den jvrorden te zijner tijd ontbon- Het gaat uitsluitend om een iulijk-organisatorische fusie, ede bedoeling de respectie- schoolgebouwen tot in evan jaren in gebruik te hou- nat voorlopig ook geldt voor dies en personeel. «christelijke scholen vallen s onder één bestuur, maar [«verschillende namen. Die Den Burg gaat Christelijke school „De Fontein" heten en tan Oosterend Protestants- Éeli|ke basisschool „De Ak ten jury koos de namen uit inzendingen, die het resul- nren van een prijsvraag. Geen dwang fat lol fusie betekent het vol- sde landelijke trend. Grotere (en werken efficiënter. Niet «sis het aantal basisscholen island de afgelopen jaren met art teruggelopen Het samen- n de Texelse situatie gebeurt ««tonder druk of dwang. Ook lusie zouden beide scholen mg zelfstandig kunnen door gaan Ze zitten ver boven de opheffingsnorm en de respectie velijke leerlingenaantallen groeien zelfs nog. De school van Den Burg heeft momenteel 195 leerlingen en die van Oosterend 125 Efficiënt Het gaat uitsluitend om de praktische en kwalitatieve mogelijkheden die het samengaan oplevert: meer know how binnen het bestuur spreiding van financiële risico's, uitwisseling van gegevens en het veel efficiënter kunnen behartigen van de toene mende administratieve rompslomp waarmee scholen tegenwoordig te maken hebben. ,,We kwamen elkaar steeds tegen en zagen dat we alles dubbel zaten te doen. Voor iemand met een beetje realiteitszin, ligt fusie dan voor de hand De belangen van het protestants-christelijk onderwijs op Texel zijn daarmee alleen maar gediend", aldus Ineke Bakker, voor zitter van de vereniging voor Christe lijk Volksonderwijs in Den Burg. Personele consequenties zijn er voor lopig niet De huidige leerkrachten blijven zoveel mogelijk in functie in hun „eigen" gebouwen, al is uitwisse ling mogelijk. De directeuren Jan Bot van de school in Den Burg en Elias Hordijk van de school in Oosterend hoeven ook met voor hun baan te vre zen, al is te verwachten dat er een éénhoofdige directie komt als één van beiden zou opstappen. De toenadering begon drie jaar gele den De verenigingsbesturen hadden oog voor de voordelen van nauw samenwerken en zagen geen funda mentele verschillen die deze in de weg zouden kunnen staan Cultuur De School met de Bijbel was van oudsher wat meer gereformeerd en de CVO-school wat meer Nederlands hervormd Tegenwoordig speelt dat nauwelijks meer een rol, al verschil len de culturen nog wel. De scholen houden hebben hun eigen inzicht wat betreft methoden en vieringen die te maken hebben met de identiteit, zo als bijbelonderricht en kerstviering. „Het is niet de bedoeling die ver- Lees verder op pagina 5 De lepelaars voelen zich op Texel goed thuis. spectaculair maar goed af- tpen verkeersongeluk deed Vieravond voorop de Pont- Een personenauto, be- rtf door een 25-jarige vrouw De Koog. raakte even na ne urit op het rechte stuk tussen indijk en Gerritslanderdi/kje ie weg. De uit de richting Berg komende wagen vloog berm, tietspad en sloot en ooi daarna nog 24 meter door "wsland alvorens op zijn kop bod tot stilstand te komen, dol het er een moment ernstig ej, kwam naast politie en am- we ook de brandweer in ac te vrouw kroop intussen op fikracht uit de wagen. Vrijwel Meerd kon ze tegenover de '■everslag doen van het avon- Ze was de macht over het t'kmjtgeraakt toen ze remde eert familie overstekende 'dies. hto toont de brandweer bij de eistelbaar beschadigde wa- Een hoeveelheid grond die weggelekte benzine was 1olreinigdwerd ingepakt en woerd. (Foto Horry do Graaf) Er broeden meer lepelaars op Texel dan ooit. Tellingen hebben een aan tal van 173 paar opgeleverd. Het oude record stond op 158 paar en werd geteld in 1954. Het eiland is hiermee één van de belangrijkste lepelaarsgebieden van Nederland geworden. De bijzondere vogels hou den zich op in De Geul, De Muy en op De Schorren. De lepelaar is een moerasvogel Texel vormt de noordgrens van z'n verspreidingsgebied. Er zijn ook exemplaren die in Spanje broeden. Eind jaren zestig maakte de lepel aarspopulatie een dieptepunt door De verontreiniging van zeewater lag Het Ministerie van Landbouw en Visserij is voornemens enkele mosselpercelen in de Waddenzee te verplaatsen van het Vogelzand naar het Scheurrak. Reden is dat de opbrengst van de percelen op de huidige plaats nogal tegenvalt. De procedure die nodig is om mossel percelen te verplaatsen schrijft voor dat de betrokken gemeente om toe stemming wordt gevraagd B en w van Texel hebben geen bezwaar, nadat van de vissersvereniging DETV was vernomen dat de garnalen- vissers geen problemen hebben met de verandering. (Folo Slojtsbosbehoerj daaraan ten grondslag. Het herstel vindt pas de laatste jaren plaats. Vo rig jaar werden zo'n 850 lepelaars in Nederland geteld. Vossen vormen aan de overkant een steeds grotere bedreiging voor de kolonies. Steeds meer lepelaars ne men de wijk naar de Wadden eilanden. Ook op de Duitse eilanden zijn lepelaars gesignaleerd, evenals in Engeland. Er moet worden gepraat over de bereikbaarheid van het raadhuis. Dat vindt de commissie voor algemeen en organisatorisch beleid Pieter de Groot van D66 stoort zich aan de vrijdagsluiting „Er is een enquête geweest en dit staat haaks op de wens van het publiek." Ook Peter Bakker van GroenLmks heeft er moeite mee „De deur gaat al vroeg op slot, als je belt krijg je een ant woordapparaat... van een klant gerichte benadering, waar wij nota bene geld voor hebben vrijgemaakt, is nauwelijks sprake." Wethouder Schilling, die de vakantie vierende burgemeester verving, be toogde dat de sluiting met is inge voerd om het publiek te pesten. „Het college wil ook liever geen dichte deur, maar we moeten woekeren met tijd." Achterliggende gedachte is dat er zoveel mogelijk ambtenaren op dezelfde uren aanwezig zijn. Ver snippering werkt inefficiënt. Het on derwerp zal op de agenda worden gezet van een volgende vergadering. Tot dusver mogen sta-caravans op Texel niet groter zijn dan 35 vier kante meter. Wat b en w betreft kan die norm worden verruimd tot 45 m2. De standplaats, dus het terreingedeelte waarop de caravan staat, moet dan in verhouding ook groter worden, namelijk 170 m2. Het nieuwe maximum wordt ge noemd in gemeentelijke nota open luchtrecreatie en de daarmee samen hangende verordening, die binnenkort moet worden vastgesteld. Een en ander gebeurt krachtens de in november 1995 in werking getre den Wet op de Openlucht Recreatie (Wet OR) die de Kampeerwet ver vangt. Het belangrijkste verschil tus sen de oude en de nieuwe wet is dat de Wet OR een zogenaamde kader wet is Veel meer zaken dan vroeger moeten door de gemeente zelf wor den geregeld In november 1997 /V moet de gemeentelijke regelgeving zijn aangepast aan de nieuwe wel zodat b en w en/of gemeenteraad de komende maanden de nodige beslui ten moeten nemen Aanvulling De regels hebben betrekking op het kamperen bij de boer, de gewone kampeerterreinen, de groeps- verblijven en het kamperen bij inci dentele evenementen De betrokken belangenorganisaties TVL, VTKB (Vereniging van Texelse kampeerboeren), Recron en GroeT hebben de ontwerpen voor de nota. hel besluit en de verordening ter in zage gekregen en kunnen op- en aanmerkingen maken De regels moeten worden gezien als aanvulling op wat reeds in het be stemmingsplan is bepaald. De nu vast te stellen maten, aantallen en andere bepalingen mogen dus met strijdig zijn met het al vastgestelde bestemmingsplan. Clubgebouwen Een probleem levert dat onder meer op ten aanzien van vormen van verblijfsrecreatie die strijdig zijn met bestemmingsplan en beleid, zoals het gebruiken als zomerwoning of groepsverblijf van kleed- en club gebouwen van verenigingen Eigen lijk zou daar een eind aan gemaakt moeten worden (de organisatie GroeT heeft dat in 1991 dan ook ver zocht). Dat is echter niet eenvoudig omdat het al zo lang wordt toege staan en omdat het voor de betrok ken verenigingen een belangrijke bron van inkomsten is, waardoor ze minder subsidie nodig hebben. In elk gevai zullen nieuwe gevallen niet worden toegelaten. Het aantal slaap plaatsen dat gemoeid is met de be staande gevallen wordt meegeteld in de slaapplaatsenregistratie Ook zal de periode waarin genoemde gebou wen als recreatieverblijf mogen wor den gebruikt, worden vastgelegd. Broederlijk poserend voor de toekomstige „FonteinVan links naar rechts Jan Bot (directeur CVO-school). Ineke Bakker (voorzitter Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs). Elias Hordijk (directeur School met de Bijbel) en Hans Daalder (voorzitter van de Vereniging tot stichting en instandhouding van Scholen met de Bijbel). (Foto Harry de Graaf) Een 26-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in de nacht van zaterdag op zondag aan- Twee jeugdige fieters liepen woensdagmiddag ernstige ver wondingen op, toen zij in de Kogerstraat van achteren werden aangereden door een 75-jarige automobiliste uit Almere Buiten. Een 14-jarig meisje uit Heemkerk brak beide enkels en haar linker on derbeen. een even oude jongen uit Velsen brak zijn linkerbovenarm Bei den werden vervoerd naar een zie kenhuis in Beverwijk. Een schrikreactie bij de bestuurster van de auto was de oorzaak van het ongeluk. Zij raakte met het rechter voorwiel de stoeprand, waarna ze in haar verwarring niet op het rem pedaal maar op het gaspedaal trapte. Ze kon de voor haar rijdende fietsers daarna met meer ontwilken. Op aandrang van de oppositiepar tijen is er vandaag een extra raads vergadering over de ontwikkelin gen rond Calluna. PvdA, VVD, D66 en GroenLinks vinden het vreemd dat morgen een openbare infor matieavond over de bouw van een nieuw hotel bij het zwemparadijs wordt gehouden, terwijl zij nog niet over de laatste ontwikkelingen zijn ingelicht. Vorige week bleek dat het college van b en w inmiddels heeft ingestemd met de lokatie aan de westkant naast Calluna „Wij willen niet voor een voldongen feit worden gesteld bij de presentatie door de initiatiefnemers", verwoordt PvdA-raadslid Hans Roe per de verontrusting bij de oppositie. Roeper wijst op een afspraak bij de ondertekening van de intentie verklaring tussen de gemeente, Calluna en de Hoge Raedt Groep (HRG, de nieuwe eigenaar van het zwemparadijs). Tijdens die bijeen komst op 10 december j.l. verklaarde zowel burgemeester Van Rappard als wethouder Poster dat „informatie betreffende de overdracht en nieuw bouw zou worden gegeven als het aan de orde komt" „Wij achten dat moment nu gekomen", aldus Roeper, De vergadering is vanmiddag vanaf 16.00 uur in het gemeentehuis. gehouden in een Chinees restau rant aan de Nikadel. Hij had zich toegang verschaft door een raam te forceren, maar was daarbij door een getuige gesignaleerd. Deze gaf de inbraak door aan de po litie, die snel ter plaatse was en de man in de boeien sloeg. Vlakbij het restaurant vonden de heren van de Hermandad een bromfiets De man bleek deze eerder op de avond te hebben gestolen bij het verpleeghuis in Den Burg. Tijdens een eerste verhoor bekende de verdachte een dag eerder te zijn ontslagen uit het huis van bewaring in Lelystad. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Gisteravond rukte de Texelse red dingboot Beursplein 5 uit voor het jachtje „Ventus" dat ten westen van zandplaat De Razende Bol in proble men verkeerde. Het schip kampte met gescheurde zeilen en dat was voor de drie opvarenden om tien over zes reden om alarm te slaan. Het kustwachtcentrum schakelde behalve de Beursplein ook de Helderse reddingboot Suzanna in. De Koger wipperploeg kreeg opdracht standby te zijn, omdat rekening werd gehouden met een stranding. Zo ver kwam het niet De Suzanna was er het eerst bij en loodste het scheepje naar de haven van Den Helder. De nieuwe eigenaar van hotel De Pelikaan is JJ Vastgoed Beheer uit Lemmer. Dit bedrijf heeft naast het hotel ook de verhuur van vijftig appartementen overgenomen. De exploitatie komt in handen van een speciaal opgerichte dochtermaat schappij, De Pelikaan BV. JJ Vastgoed Beheer is eigendom van twee aandeelhouders Jubo Invest ments uit Lemmer en Jorcom BV uit Bolsward. Laatstgenoemde BV is gelieerd aan Jorritsma Bouw, die op Texel bij de laatste overname van hotel De Lindeboom was betrokken. JJ Vastgoed Beheer heeft ervaring in de recreatiesector op Ameland. Al het personeel van De Pelikaan is overgenomen. De dagelijkse leiding komt in handen van twee nieuwe be drijfsleiders, Rob Vos en Gerben Bergstra. Marshallhulp? Vroeger werd onder de mast van een nieuw schip wel eens een muntstuk gestopt, wat een behouden vaart zou bevorderen. Tijdens het „open schipvan zaterdag gaven Simon en Ilse Dros (ouders van opvarende kok Romein) een Marshall tientje aan schipper Pieter van der Vis. ook bedoeld om onder de mast te stoppen. Of het helpt? (Foto Harry de Graaf) Hij ziet eruit als nieuw, maar is tweedehands: de TX 21 „Pieter van Aris" van Pieter van der Vis uit Oosterend, De 40,40 meter lange kotter ging tot voor kort door het leven als de TX 48 van de firmanten Jaap, Biem en Jaap jr Vlaming, maar werd door Pieter van der Vis overgenomen nadat deze zijn oude TX 21 had verkocht naar Afrika. De vorige eigenaars hadden het vaar tuig uitstekend onderhouden, zodat er maar weinig aan hoefde te gebeu ren. Het bleef voornamelijk bij een ingrijpende schilderbeurt en het oplassen van het nieuwe nummer, respectievelijk bij Teerenstra en scheepswerf Visser in Den Helder. De kotter werd in 1983 in opdracht van Jac. Vlaming gebouwd. Hij werd voorzien van een Stork 2040 pk mo tor die er nog altijd in staat. Ter gelegenheid van de ingebruik neming van het schip hield Pieter van der Vis zaterdagmiddag „open schip". Veel vrienden, bekenden en relaties maakten van deze gelegen heid gebruik om de kotter te bekijken en daarbij een hapje en een drankje te nemen. Van der Vis vond dat hij eindelijk zoiets moest doen, omdat hij in 1975 met zijn nieuwgebouwde TX 21 met stille trom naar zee was ge gaan, zonder feestelijke proefvaart of iets dergelijks De 21 is zondagavond voor het eerst onder de nieuwe eigenaar naar de visgronden vertrokken. Aan boord waren de schippers Pieter van der Vis en Piet Koning Verder Jaap Witte (de oude machinist), Erwin Zoer (machi nist), Romein Dros (kok) en Albert van der Schans.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1