- Art Anti-jeuk gel met kruiden van Texel 100 jaar De Denne BEZORGER M/V Agenda E teso TEXELSE^? couRANT Hoornder vrouwen sterk in touwtrekken Henny Kok gelooft in natuurkracht Texel-brug met kaper-tekst Schuilhut hervat zomerwerk kerken Wat ik zeggen wou. Kabouterleed Leuke „opstapdag" catamaranclub Brugklassers tellen centen Bruinvis slagbalt beter dan leraren Parkeren langs Ruyslaan wordt onmogelijk Cabaret Klif ir Niets aan de In DINSDAG 24 JUNI 1997 *- -"•*•^1 - -- L.r X-'v•*-, "-„1 4 *k 1 S Z - -'-■*-..rs '■-. v-;^ i* t. -->•:r V- - -~_.«i C •----.- ^.y#: '^--"---T- Dat het vooral vrouwen zijn die achter de schermen aan de touw tjes trekken, is algemeen bekend. Toch is letterlijk touwtrekken een sport die doorgaans door potige kerels wordt beoefend Dat vrou wen wat dat betreft ook hun man netje kunnen staan, bleek zon dagochtend op het regenachtige strand van Den Hoorn Een do zijn Hoornder vrouwen was daar in weer en wind bezig met de sport Dat gebeurde onder leiding van Wim ter Steege, die als suc cesvol deelnemer aan de Noord hollandse touwtrekkampioen schappen de nodige ervaring en kennis heeft. Het heeft allemaal te maken met de Hoornder Donderdagen waar van er één altijd een touwt re k- wedstrijd op het programma heeft. Tot dusver was dat een mannenaangelegenheid, want de animo onder de vrouwen was zo gering dat met veel moeite één team op de been gebracht kon worden. Die animo is nu plotseling opgevijzeld, dank zij een lobby van enkele verbeten dames Er zijn nu totaal 17 touwtreksters. Op 14 augustus zullen drie, misschien wel vier goed getrainde vrouwelijke teams in het strijdperk ver schijnen De mannen kunnen hun borst nat maken (Foto Harry do Graaf) Liefst staat Henny Kok voor dag en dauw op om langs de Texelse dre ven te speuren naar geneeskrach tige plantjes. ,,Dan voel ik me het dichtst bij de natuuraldus de 63- jarige Cocksdorper. Binnenkort brengt hij weer een nieuw middel op de markt waarvan hij hoge ver wachtingen heeft: anti-jeuk gel. vervaardigd van kruiden die hij op Texel heeft geplukt. „Stel dat je op drie lokaties eigenheimers plant. De smaak en Henny Kok: ...huid als satijn... (Foto archief Texolse Courant) (Advertentie) Met spoed gevraagd DE COCKSDORP die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: Langeveldstraat 65, 67, Molenlaan 36, Postweg 215, 220, 224, Roggeslootweg Stengweg, Vuurtorenweg, Krimweg. Hier wonen ongeveer 52 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald, of kunnen met de AOT-bus richting De Cocks- dorp worden meegenomen, alwaar ze bij de bushalte moeten worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant. Uitgeven) Lingeveld en de Rooy Pjrk'.trjjt 10. Den Burg Telefoon 0222 362600 Fax 0222 - 314111 kwaliteit zullen per plaats verschil len, evenals de kracht die er in zit. Zo is het ook met kruiden. Op Texel is alles nog puur. De bodem en de schone lucht geven geneeskracht mee." Henny Kok gelooft heilig in de na tuur. Al jarenlang houdt hij zich bezig met de ontwikkeling van „zuivere" geneesmiddelen. Naar eigen zeggen laat hij zich daarbij leiden door intuïtie. Het vinden en mengen van de juiste kruiden is volgens Kok een gave. „Hoe kwam het dat ik ooit twintig muziekinstru menten kon bespelen?", zo verge lijkt hij. Rattenbloed Fel zet Kok zich af tegen kunstmatige produkten, zoals het gebruik van conserveermiddelen en kleurstoffen in etenswaren en (fris)dranken. „Moet je eens kijken. Deze fles cola bevat E150. Dat is een stof die ratten bloed van kleur kan doen verande ren..." Ook het gebruik van bestrijdingsmid delen in de landbouw en fruitteelt is hem een doorn in het oog. „Ik erger me dat op Texel niet meer boeren op de biologische toer gaan. Dat is de kans om toekomstgericht bezig te zijn, waarom grijpen ze die met? Bij voorbeeld de zéér gezonde duin doorn zou op het eiland uitstekend kunnen worden geteeld." Kok laat het met bij woorden alleen. In samenwerking met het Nioz expe rimenteerde hij onlangs met een „milieuvriendelijk" middel om emelten te verdelgen. Volgens Kok gaven proeven een hoopvol resultaat. Muggenbulten De aandacht gaat nu echter uit naar de anti-jeuk gel die in augustus of september wordt gepresenteerd. Waarschijnlijk gebeurt dat in de Jaar beurshal in Utrecht tijdens een beurs voor de farmaceutische industrie. „Dit middel helpt tegen alle soorten ..Ik las iets in jullie krant over een Texel-brug in Frankrijk en een tekst over ene Jean Bart. Die ken ik wel", zo reageert Gelein Jansen. Jean Bart, die ook wel als Jan Bart of Jan Baart te boek staat, was een moedi ge zeevaarder, die leefde van 1650 tot 1702. ..Het Maritiem en Jutters- museum heeft nog enkele ingekleur de etsen van acties van hem".aldus Jansen. Jean Bart. geboren in Duinkerken, viel op tijdens de Tweede Engelse Oorlog (1665-1667). Hij vocht onder leiding van mensen als Michiel de Ruyter en Cornells Tromp. Het was voor de Hollanders dus even slikken toen hij later als Duinkerker kaper bij Texel enkele Hollandse schepen ver overde. Kapen stond in die tijd voor iets anders dan piraterij. De kapers hadden vergunning (kaperbrief) om vijandelijke schepen te enteren. Lodewi/k XV vond de acties van Bart prima en benoemde hem tot kapitein bij de Franse marine. Hij verhief de zeeman zelfs later in de adelstand. In België staat Bart bekend als een van de moedigste zeehelden en vrijbui ters. Het zomerwerk van de Texelse ker ken start zondag 29 juni met een zomeravonddienst in de RK kerk van De Koog. Deze viering, die om 19.30 uur begint, staat open voor iedereen en wordt opgeluisterd door het Tex. Chr. Mannenkoor. Het is het startsein voor tal van activiteiten deze zomer, waaronder concerten, dia-avonden en kerken- tochten. Na de startzondag zijn er dagelijks programmapunten Op zondag is er afwisselend in de NH en RK kerk van De Koog een interkerkelijke zomer avonddienst. Daarnaast zijn er Duitse missen in De Koog en De Cocksdorp. Van maandag tot en met vrijdag is er telkens een uitleen van Nederlandse, Duitse en Engelse boeken in De Schuilhut, aan de Parnassiastraat achter de NH kerk. De bibliotheek is steeds van 19.00 tot 20.00 uur geo pend Liefhebbers van klassieke muziek komen op dinsdag aan hun trekken tijdens de zomeravondconcerten in diverse kerkgebouwen, aanvang 20.15 uur. Op donderdagen staat een historische route en kerkentocht op het programma. De start is telkens om 14 00 uur bij De Schuilhut en deelname is gratis. Meestal kunnen niet-autobezitters meerijden met an deren Tijdens de historische route wordt stilgestaan bij interessante plekken zoals het oude dorp De Wes ten, De Schans en het Russen kerkhof De gids houdt rekening met de wensen van de deelnemers. Nadat wij, kabouters (vier grotere en eén kleine), tot onze vreugde sedert maanden een stukje kale muur van woonoord Jan Dirksoord 60 hadden versierd, zijn wij in de nacht van za terdag op zondag verdwenen Wij willen graag terug, want we willen de onverlaat geen gewetenswroeging aandoen, telkens als hij of zij ons aankijkt Laten we ervoor zorgen dat het op Texel nog altijd zo is, dat an dermans eigendom wordt gerespec teerd. J. Cnossen (tel. 31 05 04). Den Burg. Dinsdag 24 juni Ce gemeenteraad houdt vanaf 16 00 uur in de raadszaal een spoedvergadering over de ontwik kelingen rond zwemparadijs Calluna In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Liar, Liar". Om 20.15 uur begint in de NH kerk van Den Burg een zomeravond concert van Musica Texla en het Texels Vrouwenkoor De toegang is gratis, na afloop wordt een inza meling gehouden ter bestrijding van de kosten. h Klif 12 in Den Hoorn treden vanaf 21.00 uur „Pien en Bianca" en Hetty Feteris" op, winnaars van Camaretten en het Leids Ca baret Festival Entree f20.-. vriendenprijs ƒ15,-. Woensdag 25 juni 18.30-20.30 uur wadexcursie bij De Cocksdorp, inlichtingen via EcoMare. In Cinema Texel draait om 16 00 uur „All Stars" en om 19.00 en 21.30 uur „Liar, Liar". Over de bouw van een nieuw ho tel bij zwemparadijs Calluna is een informatie-avond in dorpshuis De Hof in De Koog, aanvang 20.00 uur. Donderdag 26 juni In de Burg de Koninghal nemen leerlingen van OSG De Hogeberg vanavond hun diploma's in ont vangst, aanvang 20.00 uur. Historische route en kerken tocht o.l.v. een gids. Start om 14.00 uur vanuit „De Schuilhut" achter de NH kerk in De Koog. Deelname gratis, niet-auto- bezitters kunnen meerijden In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Turbulence" en om 21 30 uur „Liar, liar". Vrijdag 27 juni Vandaag is de opening van de nieuwe ING-bank aan de Groene- plaats Cinema Texel heeft twee voorstel lingen: om 19.00 uur „Turbulence" en om 21 30 uur „Liar, liar". Zaterdag 28 juni Om 9 00 uur begint de excursie „zout van De Slufter" onder leiding van een boswachter van Staats bosbeheer. Inlichtingen en opgave bij EcoMare. tel. 31 77 41 Bij de schuren van Axel Lap aan de Witteweg bij Den Hoorn wordt van 9.00 tot 14.00 uur rommelmarkt gehouden ten bate van de restau ratie van het Hoornder kerkje. Tumclub Spriet' houdt open tuinendag tussen 10.00 en 16.30 uur op de adressen Vloedlijn 3. Zeebries 24, Kogerstraat 1Wilhel- minalaan 12, Middellandseweg 2 en Ottersaat 7. Om 14.45 uur start op het surfstrandje bij Dijkmanshuizen een trainings-triatlon, waaraan iedereen gratis kan deelnemen. Het Nederlands meisjes volleybalteam (met in de gelede ren de Texelse Alice Blom) ver zorgt in sporthal Ons Genoegen in Den Burg eentrainings-clinicvan 17.00 tot 19.30 uur De entree voor deze spectaculaire demonstratie bedraagt ƒ5,-. In Cinema Texel draait om 14.00 uur de Nederlands gesproken speelfilm „101 Echte Dalmatiërs", om 19.00 uur „Turbulence" en om 21.30 uur „Liar, har". Om 20 30 uur begint in het dj huis De Bijenkorf van Oostf een dansavond voor jong en entree ƒ2,50. Volleybaltrainer Bert Goerifc verzorgt vanaf 20.30 uur ea zing over teambuilding intfs De Kiekendief op De Krim, er ƒ7,50. Om 19.00 uur treedt het km koor van de Smol'my kathedrj Sint Petersburg op, in de Nhi van Den Burg. Kaarten verkrijgbaar bij deV) Teso maakt extra afvas (halfuursdienst) op vrijdag 2? van 9.35 tot en met 16.05 uur op zaterdag 28 juni van 8 35b met 15.05 uur Op vrijdag zijn de afvaarten 10.05 uur van Den Helder en uur van Texel echter uitsluj bestemd voorhet vervoer vai vaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden wacht Hoogwater te Oudesch Di 24 12.00 en 0 20 Wo. 25 12.34 en 0.54 Do. 26 13.25 Vr. 27 1.34 en 14.04 Za. 28 12.17 en 15.04 Zo. 29 3.24 en 16 04 Ma 30 4.27 en 17.14 Di. 1 5.50 en 1815 Aan het strand is het ongeveer een uui der hoogwater De zon komt 30 juni er 5 21 uur en gaat onder om 22 03 wji Juni laatste kwartier, 29 Juni doodtij jeuk. van muggenbulten tot zonne brand. Speciaal is het bedoeld voor mensen met huidproblemen, ook bij baby's Krabben zorgt voor infecties. Door deze zalf verdwijnt de jeuk en dan kan de plek genezen Met een natuurcreme kan het herstel verder worden bevorderd", vertelt Kok. Ter demonstratie smeert hij een klodder gel op zijn arm „Voel maar. Binnen een minuut voelt de huid als satijn." Kok heeft hoge verwachtingen van zijn nieuwste produkt, dat door het farmaceutische bedrijf Alfaco uit Amersfoort op de markt wordt ge bracht. „Het wordt een donderend succes, want zoiets bestaat nog met Hoestdrank Stilzitten dpet de Texelaar in elk ge val niet. Momenteel werkt hij met de Stichting Waddengroep (o.a. Sint Donatus) aan de ontwikkeling van verschillende produkten, zoals een hoestdrank op zuiver biologische ba sis, een energiedrank en een handcreme. Verder is hij in septem ber te zien in een tv-programma op Nederland 2 over het boerenleven. Kok zal daarin vertellen over de Texelse natuur Ondanks slecht weer, regen en wind stoten was er veel animo voor de „opstapdag" van de Cocksdorper Kustzeilvereniging. Zowel jong als oud wilde het wel een keer meemaken. Kreten als „heftig, keigaaf en onwijs" waren veel ge hoord toen men door de zeilers van CKZ weer veilig op het strand werd gezet De Darts, Prindle's en Nacra's hadden druk werk. Om half vier werd het evenement vanwege de harde wind afgeblazen. Degenen die nog op het strand op hun beurt stonden te wachten, werden uitgenodigd op een andere dag mee te zeilen. Regen en donkere luchten zorgden ervoor dat de jaarlijkse markt van de brugklassen vrijdagochtend ver huisde naar de fietsenstalling van OSG De Hogeberg. Nadat de fietsen rekken aan de kant waren gescho ven. bleek dit overdekte alternatief De basisscholen hielden afgelo pen week de jaarlijkse slagbal- toernooien. In Oosterend bleef gastheer School met de Bijbel de noordelijke scholen de baas en in Den Burg toonde De Bruinvis zich de sterkste. Na de prijsuitreiking wist de Oudeschilder jeugd ook in de erewedstrijd tegen de leer krachten te zegevieren. In Oosterend streden acht teams om de hoogste eer Onder prima weers omstandigheden viel van vele leuke spelmomenten te genieten De in ruime mate aanwezige ouders hoef den zich dan ook niet te vervelen. In de voorronde versloeg Durperhonk 1 het eerste team van School met de Bijbel nog met duidelijke cijfers, maar in de finale waren de rollen omge draaid. De Jacob Daalderschool legde beslag op de derde plaats, 's Avonds deden de ouderen uit Ooster end het onder leiding van Martin Land nog eens dunnetjes over. Vier teams beleefden een genoeglijke avond. De overige basisscholen kwamen in actie op de speelweide aan de Emmalaan in Den Burg Vijftien ploe gen namen het onder goede publieke belangstelling tegen elkaar op. Intus sen zorgden dames van de CVO- school voor limonade en koffie Ach ter Bruinvis 1 stuntte de Kompas- school door fraai tweede te worden. De Vrije School eindigde als derde en ook dat was een positieve verrassing. eigenlijk wel zo gezellig. Mede-scho lieren en docenten werden gelokt door de walm van poffertjes en warme worst die via het trappenhuis de school binnendrong. Deze verko pers deden dan ook goede zaken. Zelfs toen de markt officieel ten einde was. gingen Niels Smit en Peter Paul Vrijdag nog even door met poffertjes bakken om alle klanten tevreden te stellen. De jerrycan met beslag was toen schoon leeg. Waarzegster Suzanne Drijver ontving tal van klan ten die zij voor twee kwartjes de toe komst voorspelde. De aanwezigen konden zich verder vermaken met allerlei spelletjes, van ouderwets sjoelen tot modern computeren. Na tuurlijk werd meteen na afloop de opbrengst verdeeld (Foto Frons Hopman) Parkeren aan de beide zijden van de Ruyslaan in De Koog wordt „fy siek" onmogelijk gemaakt. Omdat alleen verbodsborden niet helpen en de politie geen tijd heeft om tel kens weer bonnen uit te delen, zul len paaltjes of iets dergelijks wor den geplaatst. Het gaat om het gedeelte van de Ruyslaan tussen de grens van de bebouwde kom en daar waar het fietspad het bos ingaat. Het onmogelijk maken van het parke ren langs genoemd Ruyslaan- gedeelte is één van de verkeers maatregelen die het college heeft genomen op advies van de Overleg groep Verkeerszaken. Achterom Verder is besloten het éénrichtings verkeer dat geldt op het Achterom in Den Burg wat op te schuiven tot de bocht bi| de eerste doorgang naar de Weverstraat. Daarmee wordt tege moet gekomen aan het verzoek van een bewoonster van de Wilhelmina- laan die de mogelijkheid wilde heb ben om tegen het eenrichtingverkeer te rijden van haar garage aan het Achterom naar de Wilhelmmalaan. Ze rijdt dan weinig om en wordt niet lan ger geconfronteerd met vrachtauto's die bij Dagmarkt en Aldi vaak de door gang belemmeren. Noordwester Het verzoek van een bewoner van de Noordwester om meer parkeer vakken aan die straat, zal met worden ingewilligd. De betrokkene verwacht dat in de straat minder hard wordt gereden als daar auto's worden ge parkeerd. De Overleggroep vindt echter dat ter plaatse geen parkeerbehoefte is en dat het met het harde rijden wel mee valt. Bovendien is in de straat al een snelheidsremmer De Cocksdorp groter Als de gemeenteraad ermee accoord Het optreden in Klif 12 cabaretfestival-winnaars Pi Bianca en Hetty Feteris is var In de Vakantiekrant van atj vrijdag stonden per ongelii verschillende data. De voorst; het Hoornder theater begint o- uur 1 D R ,t gaat, zal de bebouwde kom Cocksdorp iets worden uitgeb grens komt nu op de Posfwegi oversteek bij het Molenbos li kruising Krimweg/LangeveldS inclusief de Langeveldstraat de gemeenteraad was hel gekomen om een maximums' van 50 km in te stellen vooi deelte van de Vuurtorens geen fietspad wordt aangeS Overleggroep vindt verplaats de komgrens beter, waards zelfde effect wordt bereikt. H Vuurtorenweg en de Langere komen nu immers binnen bouwde kom te liggen, waai matisch een maximum van geldt, B en w hebben gecoiï dat dit geen consequenties he het bestemmingsplan buitens k Vrijdag werd alarm bij de Buitengors in Den kind te water zou zijn gerail gens de regels in dergelijke kwamen brandweer, ambul politie in actie, maar met hel fende kind bleek niets aan de zijn. De melding berustte ops verstand, ontstaan door een rustend verhaal dat een zusp kind thuis was komen verteld De Zweedse lijsterbes wordt maximaal 15 meter hoog. Door zijn korte stam en compacte kroon is het een geschikte boom voor in een laan. Deze lijster bes wordt niet snel zo groot dat ze hinderlijk wordt. Ook in De Dennen is de Zweedse lijsterbes aange plant als „laanboom". Dat de soort zich op Texel thuis voelt blijkt: hij zaait zich uit. Van laanboom wordt het daardoor steeds meer een bosboom. 100 Jaar geleden was Texel kaal. In werd begonnen met de aanplant i dennen. Daarmee was tevens de tö van het bos geboren: De Dennen. Maft vlag dekt allang de lading niet meer. Tak boomsoorten zijn er te vinden. In rubriek wordt er telkens eentje uitgepit IV Het duidelijkste verschil met de wilde lijsterbes vormt het blad. Bij* il lijsterbes is dat samengesteld uit kleine blaadjes. Het blad van de 1* lijsterbes is breed met een iets gelobde rand. Opvallend is grijsviltige w ring aan de onderkant van het blad. De vruchten worden iets gro* ki die van de wilde lijsterbes. Langs het natuurpad is door Staatsbosbeheer een Zweedse lijstert markeerd, zodat u hem goed kunt bekijken P'

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2