Cjrocn ^tmt'Lr Jexels in het harL, iasten boeken pas op laatste moment Jac en Jo samen beste maatjes Buurt verrast door schutting Casino Kwaliteitsprijs haring voorTX 38 Ineens stond ie er... st op Razende moet wachten ot september U vindt de man-advertentie deze week °P pagina 6 VERDER TVT IN DIT l\ummer Eerste detailzaak op bedrijventerrein opent vandaag 2 Tuintumult werd herrie in de boet 2 Openluchtrestaurant in de Gravenstraat 5 Weinig animo voor volleybal toppers 7 Stimulans Blowen Vakantie lijkt nog niet echt te zijn begonnen" Vliegenierslaars onthult geheimen Dronken gasten legen blusser Geen uitspraak in zaak woningbouw Zeiljacht vast smeer toeristen boeken hun ilie pas in een laat stadium, ns VVV-directeur Veronica sprake van een duidelijke „Anders was het na april met de reserveringen, maar 1 het maar doorgaan. Ook we vaker telefoontjes op jag met vragen over de verwachting voor het ko- weekend. Daar laat men de sing van afhangen." die op het laatste moment lopen het risico dat zij niet de vnodatie krijgen die ze het liefst willen hebben. ..Wie nu nog uisje wil huren in het hoogsei- maakt weinig kans. Hoewel ik idee heb dat Texel nu al vol iten we ook voor deze weken huiven om de mensen onder brengen Als er bijvoorbeeld lotelkamer meer vrij is. probe- een appartement aan te bie ldus de VVV-directeur. lacht met iedereen zo lang. De srwerkt nu ook al reserveringen de zomer en zelfs voor vol ar Een andere tendens is de van het aantal boekingen via leau's. Daar ligt de „Wadden- Is" van de VVV in de schappen loeiend aantal mensen laat hun te op Texel vervolgens door sbureau regelen. De reserve- sntrale van de VVV loopt hier- irovisie mis. iwillen dat pas na 1 septem- ordt begonnen met het bou- aneen hoge mast op de Ra- Bol. Als het vóór die tijd wordt gevreesd dat het irend zal zijn voor werpende, ide en ruiende zeehonden de rustende sterns. tie wil de 60 meter hoge mast, ivorzien van tuidraden, gedu- enkele weken op de zandplaat als technisch hulpmiddel bij de aefeningen. "etoefeningen zelf zijn niet in ling. Ze zijn ter plaatse toege in de mast brengt in de inten- aarvan geen verandering, nkelijk had Defensie de mast 1 mei en 15 juni op de Bol ■ebben, later werd die periode 9dm25augustus - 12septem- imeentelijke medewerking is omdat voor een mast van die ieen tijdelijke bouwvergunning is en vrijstelling van de bepa- mhet bestemmingsplan, willen de vergunning pas ge- s die periode nog wat wordt dioven, na bij natuur- idigen advies te hebben inge- rartkrijders. Zes automobilis ten zaterdagnacht op de ig gecontroleerd op het ge- an alcohol. Ze doorstonden de isl met glans. "fiets weg. Uit een voortuin 'n huis aan de Noordwester t de nacht van zaterdag op I een brommer gestolen. De Tomos was voorzien van een slot cle. De collecte van de Maag 'arm Stichting uit Nieuwegein PTexel ƒ6.255,70 opgebracht teling, die in het teken stond sverteringsziekten, leverde in *f ƒ302,95 op, in Oosterend 70, Oudeschild 622,55. De ^6.60, De Cocksdorp ƒ371,-, !u<9 2.849,55, De Koog °en Den Hoorn ƒ375,65. Wie Want heeft gemist, kan een storten op giro 2737 (Advertentie) ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11193 DINSDAG 1 JULI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS NNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Jac Betsema omarmt minister Van Aartsen na de uitreiking van de kwaliteitsprijs. Zeven medewerkers van de TX 38 delen in de vreugde: zoon Guido Betsema (halt zichtbaar achter de minister), neef John Betsema, Jan Simon de Haan, Aart Johan v.d. Brink, Ron Buisman, Jasper Braam en Robert Schulze. (Foio Ben Koning) Uit handen van visserijminister Jozias van Aartsen ontving Jac Betsema zaterdag de Produkt- schapsprijs voor de kwaliteit van de haring die de TX 38 vorig jaar heeft aangevoerd. Na afloop po seerde Van Aartsen gewillig met Betsema en zijn mannen. De vriendschappelijke arm die de Texelse visser bij de bewindsman om de schouder sloeg, was op recht bedoeld. „Deze minister spant zich goed in voor de visse rij", aldus Betsema. De uitreiking vond plaats tijden? de Nationale Dag Zeevisserij in Den Helder, waar Van Aartsen eregast was. Voor Betsema was het al de derde keer dat hij de kwaliteitsprijs in de wacht sleepte Eerder was dat het geval in '88 en '92. „Ach. er zijn niet zoveel hanngvissers meer. Nog maar negen in heel Nederland, de trawlers niet meegerekend. De kans datje 'm wint, is daardoor groter", relativeerde Betsema. IJS Volgens hem is de goede kwaliteit vooral te danken aan de automati sche ijsinstallatie waarover de kotter beschikt „Daarmee kunnen we in korte tijd een berg verwerken Wij le veren de haring aan een snijderij in IJmuiden. Dat becfrijf wil de vis zo koud mogelijk binnen krijgen Aan boord letten wij goed op de juiste ver houding haring en ijs. Als je er teveel ijs doorgooit. heb je minder haring per tub Er moet ongeveer 450 kilo inéén tub van 600 liter gaan," De TX 38 is één van de weinige Ne derlandse kotters die een dergelijke installatie aan boord heeft De meeste anderen, zoals de TX 33 en 37 die in span op haring vissen, verwerken en koelen de vangst handmatig. Dat de TX 38 nu niet meer in span vaart, is ook van invloed, meent Betsema. „Vroeger deden we grote trekken van soms wel honderd ton Nu halen we meestal 30. 40 ton binnen, afhanke lijk van de dichtheid van de school haring. Door de minder grote hoe veelheden krijgen de vissen minder op hun donder. Dat komt de kwaliteit ook ten goede." Afgelopen jaar hadden de haring vissers te kampen met een halvering van het quotum De vangstbeperking leidde echter tot hogere prijzen, waar door de inkomsten op peil bleven De TX 38 viste bovendien op hors makreel. „Zo zijn we er toch gunstig uitgesprongenaldus Betsema Dit jaar mag er weer iets meer haring worden gevangen, maar dat heeft waarschijnlijk lagere priizen tot ge volg. „Deze prijs is alvast een goede stimulans om de kwaliteit goed te houden De |ongens zeiden al we gaan er dit jaar weer voor.' Woningen bouwen op een plaats die anders is bestemd kan middels een artikel-19 procedure. Maar dan moet tevens sprake zijn van enige spoedeisendheid, anders moet worden gewacht op herziening van het bestemmingsplan. Dat laatste lijkt de beste weg om woningbouw in Oosterend mogelijk te maken. De rechter gaf onlangs geen uit sluitsel over de juiste aanpak. Voor structurele bouwmogelijkheden is een artikel-19 procedure eigenlijk met de goede weg. Aan de andere kant is de gemeente eerder (Zoute- land in Den Hoorn) afgerekend op een planmatige aanpak. „Clandes tien bouwen blijft over", grapt een woordvoerder van de gemeente Door alle formele perikelen schiet het niet op met de bouwmogelijkheden in de kleine kernen. Gedeputeerde Sta ten hebben weliswaar een principe- uitspraak gedaan dat incidentele wo ningbouw in drie dorpen op liet eiland mogelijk moet zijn, maar over de te voeren procedure is men nog niet duidelijk. Het is voorgekomen dat veel tijd en energie in een plan werd ge stoken, dat vervolgens op formele gronden is afgewezen Het hangt als een zwaard van Damocles boven ie der voorstel Een indruk van de rotzooi die in het steegje werd gedumpt, tot ergernis van enkele omwonenden Stomverbaasd stond Petra Schut vrijdagmiddag met haar fiets voor de steeg naast het oude Casino. De achteruitgang van haar woning grenst daaraan. Maar die was on bereikbaar geworden wegens een stevige houten schutting aan de Zwaanstraat. „Toen ik wegging was er nog niks, nu kan ik er in eens niet meer door. Moet ik met mijn fiets voortaan door huis of zo?" De gemeente blijkt de af scheiding te hebben geplaatst om de troep in het steegje tegen te gaan. Er zit een deur met een slot in. „Het is een tijdelijke voorzie ning en alle omwonenden hebben inmiddels een sleutel gekregen", aldus een woordvoerder. Een onaangename verrassing, zo De schutting die onverwacht naast het oude Casino is geplaatst. (Folo Tcssj vjn Onalori) reageert het merendeel van de onwonenden Bart Heijnen „Ik heb gelijk een brief naar de gemeente gestuurd, In het koopcontract van onze woning is notarieel vastgelegd dat wij recht van overweg hebben," Dat de schutting is gezet zonder de omwonenden vooraf in te lichten noemt hij onbeschoft en bot. „Boven dien is het nog een erg lelijk ding ook." Volgens een gemeentelijke woord voerder is de poort juist geplaatst na klachten van omwonenden Majella Rei|nders, wier achtertuin ook uitkomt op de steeg, vindt dat onzin, „Wij waren een weekje weggeweest en stonden er dus ook ineens voor. Er bleek een sleutel van de poort te zijn afgegeven in onze winkel Klachten? Jarenlang hebben we geklaagd over Casino en daar is nooit iets aan ge daan. Waarom dan nu ineens? In ver gelijking met die periode is er nu echt niets aan de hand Er zet wel eens iemand een brommer neer. Nou. dat kan ik echt niet erg vinden.' Ze vindt de ene sleutel per onwonende geen oplossing. „Dan moet dus iedereen van het gezin die sleutel op zak heb ben, wil hij door die deur Dat schiet toch met op? Ik laat 'm open. Boven dien kun je er nu niet met een aanhangwagen langs en ik vraag me zelfs af of het met de vuilcontainer lukt." Ans Commandeur uit de Zwaanstraat is wel blij met de schutting, al heeft ze er niet om gevraagd. „Er hangt steeds jeugd rond, ze zitten daar te blowen Er wordt vaak aan onze tuin poort gerammeld. Bovendien worden er bromfietsen neergezet en als ze die 's nachts ophalen is het een her rie." Ze vindt het wel lastig dat ze nu twéé poorten moet losmaken voor ze de straat op kan. Ook Ronald Koks van restaurant De Koksbuis keek op van het grote hou ten obstakel „Ik ben inderdaad naar de gemeente geweest om te vragen of ze iets konden doen aan de troep die zich in dat steegje ophoopte. Ik dacht daarbij aan een opruimbeurt en plaatsing van een gewoon laag hek|e of zo. Deze oplossing is niet erg fraai." Koks vindt het hoog tijd dat de Zwaanstraat gezelliger wordt. „De Gravenstraat ziet er leuk uit, evenals de Warmoesstraat. Het werd hoog tijd dat er in de Zwaanstraat ook iets ge beurde. Er werd steeds meer troep neergegooid in dat steegje Hij ver zocht de gemeente tevens of de uit hangborden van het nachtcafé kon den worden verwijderd Overkantse bezoekers die nog in de veronderstel ling verkeerden dat daar een kroeg was. verzeilden soms in het steegje en richtten daar vernielingen aan. De gemeente nam poolshoogte en vond het inderdaad een rotzooitje Vandaar de poort Volgens Bart Heijnen is echter een doorgang van 2,5 meter wettelijk een eis bij recht van overweg. „Ik vraag me dat af, dat hangt van de omschrijving in de acte af", aldus de woordvoerder, die erop wijst dat de voorziening slechts tijde lijk is. „Het wachten is op de verkoop van het pand Daar zit helaas nog geen schot in Er is wel animo, maar de asbestkwestie werkt vertragend We streven er wel naar dit voor het einde van het jaar te hebben afge rond." Tot zolang zal de buurt dus met de schutting moeten leven. „In dat geval zou een verfje geen kwaad kun nen", aldus Ronald Koks, Vorige week meldde het NOS-jour- naal dat de animo voor last minute vliegreizen naar het zonnige zuiden momenteel opvallend groot is. Men is bereid om lang te wachten, om dan met een goedkoop ticket naar Spanje, Italië of Griekenland te vlie- Ondanks het aanbreken van de schoolvakanties in de regio Noord is op Texel nog geen sprake van grote drukte. Teso vervoerde afge lopen weekend vier procent min der auto's dan in hetzelfde week end vorig jaar. Wellicht wachten kampeerders en late beslissers de weersvoorspel-lingen nog even af. „De vakantie lijkt nog met echt te zijn begonnen", concludeert Teso-direc- teur Rob Wortel voorzichtig aan de hand van de vervoerscijfers. Hij leidt dat mede af aan het saldo vreemde gen. Het weer in Nederland speelt bij die keuze een rol. De belangstelling voor Texel lijkt daar echter niet onder te lijden. Volgens Veronica Bos ligt het aantal reserveringen via de VVV op het ogenblik hoger dan een jaar geleden. auto's. In vergelijking met begin juni is het aantal auto's van niet-ingeze- tenen zelts iets afgenomen Een maand geleden waren het er circa 4 000, nu 3.500 Een duidelijke oor zaak weet Wortel niet Het koele en regenachtige weer van de afgelopen twee weken speelt vermoedelijk een rol. maar ook vorig jaar was het eind juni behoorlijk fris Het kleinere aanbod leidde af en toe toch tot een half uurtje wachten. Vertrekkers moesten vrijdagochtend bij 't Horntje een tussenboot geduld hebben en nieuwe gasten zorgden vrijdagmiddag voor een piek op de Helderse veerhaven. Zaterdag kon den in Den Helder tussen 11.30 en 13.00 uur niet alle auto's met de boot mee. Drie bankbiljetten van f25.- uit 1941 en een oude landkaart kwamen te voorschijn uit een laars die vorige week in de netten belandde van de TX 1 Cornelia" van de gebroeders Vonk Waarschijnlijk behoorde de laars toe aan een inzittende van een neergestort oorlogsvliegtuig De kot ter viste op dezelfde plek, circa 90 mi/1 ten westen van Texel, nog diverse on derdelen op die daarop duiden. On der meer kwam een klein koperen Stevig aangeschoten keerden een 24- en een 28-jarige man uit Noord- wijk vrijdagnacht terug in hun hotel aan het Hogereind in De Waal. Tot verhoging van hun feestvreugde be sloten ze een poederblusser leeg te spuiten in de eetzaal en loge van het bedrijf. De chaos was enorm. De schoonmaakkosten belopen zo'n 3000,- Na tussenkomst van de po litie werd een schaderegeling met de twee. inmiddels ontnuchterde Noord- wijkers getroffen kompas boven water. Uit de code ringen op de onderdelen kan worden afgeleid dat deze afkomstig zijn van een Wellington, een tweemotorig toe stel. Terug in Oudeschild werden de spul len overhandigd aan Jan Tinus Vla ming, medewerker van de visserij coöperatie. Verzamelaar Vlaming toont zich onder indruk van de vondst. ..Zelf zou ik het niet zomaar wegge ven. Dit vis je niet vaak op. Omdat de schipper niet zo goed op lette strandde zaterdagmiddag het zeiljacht ..Blauwvoet" uit Zwolle op de Bollen voor Oudeschild. De drie op varenden riepen het havenkantoor van Oudeschild op, waarna de ..Alcmaria" van firma Daalder een poging deed het schip los te trekken. De biljetten en kaart waren in een Dat lukte niet. De wipperploeg werd soort etui met opschrift ..Dutch in de gealarmeerd en ging er met De Zalm laars verborgen Hierdoor heeft het opaf. evenals de Suzanna en de Nine zeewater de inhoud nauwelijks aan- Anne uit Den Helder. getast. De op linnen gedrukte kaart Het water was tegen die tijd echter al toont de kusten van Frankrijk, België, zover gezakt dat het jacht scheef lag. Nederland en Duitsland Vlaming Besloten werd hoogwater af te wach- heeft 'm inmiddels gedroogd en uit- ten. Tegen middernacht werd op gevouwen. ,,De kwaliteit is nog prima, nieuw een poging ondernomen en die Er zat alleen wat prut tussen. was succesvol Achter één van de Helderse reddingboten aan werd het (Foto Bon Koning) jacht naar oen Helder gesleept.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1