Cjrocn 'ZwarLr Jexeh in het L. Rabo werpt zich op landel Teso-aandelen Kinderkermis voorziet in behoefte Noodcamping open voor afgewezenen Na opheffing incourante markt: VERDER AT in dit l\|ummer Nioz-er bij actie van Greenpeace 2 NZH zoekt nieuwe buspassagiers 5 Rechtzaak jutters steeds dichterbij 5 Met flessenboot naar Engeland 7 Vernieler Extra kamers voor hotel Rebecca Schapenscheren DENOORDKROON texelse^colirant Dertig tentplaatsen voor PH-camping ouwvergunning lodig voor hek Bollenschuur Trap geheel uitgebrand Nog geen baby's, wel een huiler ,eR|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11195 DINSDAG 8 JULI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Istraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS jNNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 „Kinderen 'n kwartje..." Zó goed koop als in die oude hit van Liesbeth List was de kinderkermis niet, maar voor weinig méér kon de jeugd heerlijk zweven, draaien, springen en rijden. De eerste edi tie van deze zomer trok zaterdag op de Groeneplaats redelijke be langstelling. Vorige zomer ontstond de kermis voor kinderen spontaan op initiatief van Frans en Lies Pieterse. Niet al leen streefden zij als uitbaters van café De Karseboom naar meer „reu ring" op het plein, vooral wilden ze leuk en betaalbaar vermaak bieden aan gezinnen met jonge kinderen. Het experiment slaagde en wordt deze zomer herhaald Zaterdag was de opzet nog beschei den. Naast enkele typische kermis attracties, zoals draaimolens, was er Texelse inbreng van Scouting Texel (electrische spiraal en rad van avon tuur) en ponyclub De Kleppertjes (rondje op de pony door het park) Méér hoefde ook niet. want er was geen sprake van een massale toe loop Maar omdat het publiek ge spreid over de dag kwam, toonden de exploitanten zich niet ontevreden. „Dit is leuk", zegt L van Gulik, eige naar van de zweefmolen en scooter- baan Daarmee staat hij deze zomer wekelijks op diverse Texelse markten en evenementen. Met vrouw en kin deren verblijft hij in een caravan op De Krim, zodat hij niet telkens reis kosten hoeft te maken. „De omzet is afhankelijk van het weer en het aan tal concurrenten. Maar ik doe het graag. Ik hoef er niet van rond te ko men, want 's winters werk ik in de chaletbouw", aldus Van Gulik Op de grote kermis in De Koog ontbreekt hij tot zijn spijt „Ik heb er wel op inge schreven, maar m'n bod was te laag denk ik." Met gezellige deuntjes op zijn accor deon hield Frans Pieterse de stem ming erin. „ledereen draait redelijk, alleen mijn terras blijft leeg... Maar de Duitse toeristen zijn net aangekomen. Als er straks méér volk op het eiland is, komt het vanzelf wel goed. Ik vind dit leuk en de kinderen ook, daar gaat het om." De volgende kinderkermis wordt wat Pieterse betreft uitgebreider. In elk geval komt dan de gloednieuwe spuit- wagen van de Texelse brandweer en verzorgt de brandweer-theatergroep een show van een uur Verder is het de bedoeling dat er een treintje rijdt tussen Groeneplaats en Jelleboog. Ook wil Pieterse -met medewerking van bedrijven- levensgrote mascottes laten rondlopen. „Verder hoop ik dat er volgende keer veel musicerende kinderen op het plein te horen zijn. net als op de markt en folklore. Als ik tijd heb, ga ik zelf kinderversjes spelen De dorpswacht in De Koog betrapte in de nacht van vrijdag op zaterdag een 25-jarige inwoner van Wage- mngen op heterdaad toen die bezig was met het vernielen van een tuin hek. De man. die werd overgedragen aan de politie, zal de schade vergoe den. (Foto Drr* Kuftor) situatie onder controle en kon men de vlammen ook van binnenuit te lijf gaan. Fel was de vuurzee aan de achterkant, waar een stapel pallets en kisten geheel afbrandde. Toen de brand uitbrak, was niemand in de schuur aan het werk. Omdat de oogst van lelies net voorbij is en de narcissen nog moeten worden ge rooid, bevonden er zich geen bloem bollen. De schade is echter enorm. Familie Braspenning van hotel Rebecca in De Waal wil het bedrijf uitbreiden met vijf kamers (tien slaap plaatsen). Deze moeten komen in een losstaande behuizing op de ten nisbaan van het hotel Die is volgens de eigenaars in dermate slechte staat dat tennissen erop toch niet meer kan. Door de uitbreiding wordt de exploi tatie van het kleinschalige bedrijf ren dabeler (Advertentie) Nieuwlanderweg 10 di. 8 juli en do. 10 juli van 14.00 tot 16 00 uur Daarna schapenmelken Bekijk hel schapenscheren van dichtbi|.met uitleg (Advertentie) <jnta ZmarL-Jiriii te bé ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: De Waddenvereniging nen vragers en aanbieders via an dere banken met elkaar in contact worden gebracht. Wél Is altijd een notaris nodig om de aandelen op naam over te schrijven. Bij het Prins Hendrikhotel in 't Noor den zijn appartementen gebouwd. Slechts een klein deel van het be staande kampeerterrein bleef over Te weinig voor de jaarlijkse para-cur sisten, zo concludeert familie Polder man. die het terrein exploiteert. Uit breiding is echter volgens de regels met mogelijk. Door de omzetting naar bungalows heeft de familie onlangs veel slaap plaatsen ingeleverd Bovendien wil de gemeente een bepaalde uitbrei ding van recreatieterreinen (maxi maal 25% van het aantal slaapplaat sen) als beleid vastleggen in het bestemmingsplan buitengebied. Dat zou in dit geval neerkomen op vijf ten ten, maar gezien de doelgroep vindt het college een uitbreiding met 30 tentplaatsen redelijk. B en w willen meewerken aan een artikel 19-proce- dure. ns de stopzetting van de unie markt per 1 juli j.l. zijn «delen niet meer aan de genoteerd. De aandelen kun- jg wel worden verhandeld, alleen onderhands. Rabo- 'exel is in het gat gespron- ibank wil fungeren als „ma lussen vragers en ïders. De eerste oproep, vo- leek via een advertentie in de Se Courant, was meteen een linde roos. i incourante markt werden de fenvan minder bekende bedrij- eitiandeld Een activiteit die de ïdamse Beurs wel energie maar niet erg aantrekkelijk sof verkopen van aandelen op rsgebeurt vaak met een bank tsenpersoon Vandaar dat de al veelvuldig Teso-aandelen alelde. Gezien het grote aan- rten op Texel lukte het regel- «n vraag en aanbod bij elkaar ngen. „Nu de incourante markt eer beslaat, willen we ons hier- adrukkelijker profileren", aldus directeur Leo Timmers. Teso lell niet in aan-en verkoop van tan. De bootonderneming legt Mers van het terrein rond de ten hebben in april een 'I ingediend over een groot H(t obstakel is geplaatst rond schakelkast. In een brief aan aneente wordt gevraagd of tek er wel legaal staat. Pas "95, nadat ze een nieuwe brief kn gestuurd, kwam het ant- 4 de eigenaar (Libertel) is Wmeerd een bouwvergunning p vragen. 'smetjes", is de reactie van een asntelijke woordvoerder op het antwoord. „De brief heeft over «lende afdelingen gezworven." eiuste hek is zes bij zes meter aalteen hoogte van 2,5 meter, san vindt het afschuwelijk en in- tee in het vooqaar bij de ge- te ot zo'n obstakel zomaar 'worden geplaatst. Dat bleek ,et geval: hekken tot twee meter !lio vergunning-vrij, maar deze 5"en daar moet dus een bouw- tnning v00r worcjen aange- fl. Meente benaderde eigenaar '''dieinmiddels een aanvraag '«gediend. Omdat het bestem- •flan buitengebied nog niet is ■pkeurd moet voor het verlenen te vergunning een verklaring tealgegeven door Gedepu- 16 Staten Zodra dat is gebeurd Publikatie en dan kan de buurt ter maken. Overigens heeft toen duidelijk werd dat de ""Wden aanstoot namen aan ■Wvamseerde hek, dat exem- "emangen voor een groene af- "r,,9 van dezelfde afmetingen zich toe op haar hoofdtaak, het ver voer. Vrije overtocht Volgens Timmers zijn het afgelopen half jaar zo'n 100 aandelen via de Rabo van eigenaar verwisseld. „Het aardige is dat er daarvan 90 bij Texelaars zijn terecht gekomen. Je merkt dat de vrije-overtocht construc tie de vraag vanuit de Texelse bevol king bevordert." Meerdere overkantse aandeelhou ders boden de afgelopen tijd een pak ket aandelen aan. „Soms ging het om pakketten die in de 'Testa-periode' (voormalig NZH-directeur Testa wilde Teso overnemen door zoveel moge lijk aandelen te verwerven, red.) in overkantse handen waren gekomen." Of zij hun aandelen kwijt wilden we gens de naderende opheffing van de incourante markt, kan Timmers niet met zekerheid zeggen. „Een effect van de opheffing is in elk geval dat de handel ondoorzichtiger is geworden. Men kan zich niet meer spiegelen aan een beursnotering." De publicatie hiervan in o.a. het Financieel Dagblad is gestopt. Vraag en aanbod De Rabo-directeur verwacht niet dal de prijs van de Teso-aandelen nu zal instorten. „Het blijft een vraag- en aanbodspel. Er zijn nog steeds ge noeg mensen die graag een Teso- aandeel willen. De waarde van het aandeel kun je op verschillende ma nieren bepalen Enerzijds heb je de economische waarde van het bedrijf, anderzijds hel rendement. Het divi dend is bij Teso te verwaarlozen, zelfs al ben je groot liefhebber van het koud buffet. Maar die 50 gratis over tochten kunnen interessant zijn." De schuur van Trap, kort na het uitbreken van de brand. de orde te herstellen, aldus Stellens „Wanneer de camping opengaat, wordt de politie even ingeseind. Mochten ze Verdwaalde campers langs de weg vinden, dan kunnen ze die naar ons door sturen. Zondag kwam Tiemen Jilderda even langs. Hij is een bakkie koffie blijven drinken." De vraag of de noodcampmg wel is bedoeld om kampeerders op te van gen die elders zijn geweigerd, wordt door wethouder Schilling voorzichtig beantwoord. „Kogerstrand heelt al sinds jaar en dag een bord bij de in gang met de mededeling dat groepen van zes of meer personen niet wor den opgenomen. Dat is hun goed recht. Net zoals ze kampeerders mogen verwilderen die zich met we ten te gedragen Op de noodcamping worden mensen opgevangen die op andere terreinen met terecht kunnen. Soms is dat omdat ze wat rumoeriger zijn dan de andere gasten. Ik moet zeggen dat ik zulke kampeerders lie ver op de noodcamping zie - onder de hoede van een beheerder -, dan dat ze elders op het eiland voor onrust zorgen." Beleid Menno Hofmann. directeur van de RST, bevestigt dat de meeste grote groepen op Kogerstrand worden ge weigerd. „Mensen die zonder te re serveren in grote groepen naar Texel komen, moeten met raar kijken wan neer ze moeite hebben om ergens terecht te kunnen. Je valt toch ook met onaangekondigd met twintig mensen een restaurant binnen? Zo is ons beleid, net als dat van vrijwel alle campings." Een strikte naleving van dat beleid Een uitslaande brand heeft van morgen de grote schuur van bloembollenkweker Willem Trap aan de Achtertune in Oosterend verwoest. Over de oorzaak van de brand was bij het ter perse gaan van deze krant nog niets bekend. Volgens omstanders waren rond ne gen uur enkele harde klappen te ho ren, waarna de schuurvrijwel onmid dellijk in lichterlaaie stond. Mogelijk werden de klappen veroorzaakt door het knappen van dakplaten. Tot in de verre omtrek waren dikke rookwolken te zien. De brandweer, die snel ter plekke was, riep alle vrijwilligers op om assistentie te verlenen Met man en macht werd geblust. Omstreeks kwart voor tien had de brandweer de kan tot gevolg hebben dat de goeden onder de kwaden moeten lijden, geeft Hofmann toe. „We zijn misschien wat consequenter dan een camping met vijftig plaatsen, waar de sociale con trole groot is Ons terrein is nu een maal omvangrijk en onoverzichtelijk. Bovendien is ons beleid gebaseerd op jarenlange ervaring." Overigens betrof het afgelopen week einde volgens Hofmann zeker met alleen vreedzame kampeerders die ten onrechte zijn geweigerd. „Twee groepen begonnen al met bier te gooien vóór ze ook maar het terrein op hadden kunnen komen. Dat mag toch een reden heten om ze te wei geren.. Terwijl de geboortegolf in EcoMare nog steeds op zich laat wachten is al wel de eerste huiler binnen Maandag haalde dierenverzorger Hens van der Zwaag een verzwakt jong van zo'n week oud van het wad ter hoogte van de Krassekeet. Meerdere mensen hadden EcoMare gewaarschuwd dat er een kleine zeehond rondzwom in de buurt van fuiken. Ook de eigenaar van de fuiken was in de buurt om te voorkomen dat het dier zich zou be zeren aan het vistuig, dat overigens was voorzien van een keerwand. Het verzwakte vrouwtje met een ge wicht van 8.5 kilo liet zich makkelijk vangen door Van der Zwaag. die met een waadbroek op haar af liep. Ze is onderzocht door de dierenarts en heeft de eerste voedingen gehad Voorlopig blijft ze in quarantaine. De zeehond is ..Lonneke" gedoopt Dat de vraag nog groot is, blijkt uit het aantal reacties op de advertentie die de Rabo vorige week in de Texelse Courant plaatste. Daarin maakte de bank bekend dat zij wilde bemiddelen bij de verkoop van 30 Teso-aandelen van 25,- nominaal. Erbij vermeld werd dat de koers in de voorgaande week op ƒ3.100,- lag. „De krant was amper uit of we kregen al het eerste telefoontje. Na een paar dagen waren er al méér dan 30 gegadigden." Ook anderen De Rabobank is overigens niet de enige instantie die mag bemiddelen. De handel in Teso-aandelen zal uit sluitend nog onderhands plaatsvin den, maar dat kan ook betekenen dat twee partijen buiten de bank om tot overeenstemmingJ<omer^OoM<ur^ Een week eerder dan gepland is de van de noodcamping, ving zijn loges noodcamping geopend. Vrijdag- zonder al te veel problemen op Een avond werden de eerste kampeer- deel van hen was motorrijder „De ders opgevangen, gisteren is de meesten waren prima gasten. Die lie- laatste groep vertrokken. Totaal pen zelfs met papierprikkers het afval verbleven er dertig mensen. rond hun tent op te ruimen. Het is mij niet helemaal duidelijk waarom zij bij Het betrof in alle gevallen groepen de RST zijn geweigerd Een andere kampeerders voor wie op andere ter- groep was inderdaad nogal heftig. Ik reinen geen plek was. De meesten heb verteld dat ze niet moeilijk moes waren eerder geweigerd op Koger- ten doen. Daarna heb ik ze maar met strand, omdat de beheerders moei- te veel voor de voeten gelopen." Iijkheden vreesden. Eén groep werd wél toegelaten maar later weer van Koffie het RST-kampeerterrem verwijderd Zondagmiddag werd door passanten wegens ordeverstoring. geconstateerd dat zich politie op de Thijs Steffens, de nieuwe beheerder noodcamping bevond. Echter niet om Het wat overdreven tijkend hekwerk rond de kast wet teletoonapparatuur naast de vuurtoren, was aanvankelijk uitgevoerd in blinkend gegalvaniseerd staal. Toen Libertel hoorde van bezwaren uit de buurt, werd het vervangen door een hek In groene kleur. Maar dat baatte weinig. Libertel had het probleem kunnen vermijden door de apparatuur in de vuurtoren aan fe brengen, net als concurrent PTT Telecom. Men wilde deze echter naast de toren om er op elk gewenst moment bij te kunnen. <F°'° H°"v (Foto Frons Hopman) tin pret in de zweef-draaimolen.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1